Gemeente maakt geen duidelijke keuze in vestiging van discount 'Beleid provincie en rijk fier overeind' KIJKDAG Stichting Sjaloom begint dagbesteding bij Van Houte Mevrouw W. Verkouteren- Bout viert 100ste verjaardag in zorgcentrum de Schutse 350 OCCASIONS Gewonde bij explosie op viskotter 26 MAART A.S. gemeente Tholen qemeente Tholen Donderdag 25 maart 2004 60e jaargang no. 19 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl In verwachting? zie pagina 14 Residentie Reigershorst Rechter: Aldi wel aan de Sportlaanmaar Lidl dan ook op de Markt? De gemeente keert zich niet expliciet tegen de mogelijke vestiging van de Lidl op Markt nu ze de Aldi toestaat zich aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk te vestigen. Dat was vrijdag op te merken uit de reactie van de rech ter in Middelburg. Als de gemeente Lidl in het centrum van het dorp toe zou laten, dan gooit ze de argumenten om de vestiging van Aldi toe te staan aan de Sportlaan overboord, zei rechter T. Damsteegt in de beroepszaak van drie partijen tegen de gemeente die op 16 september 2003 besloot vrijstelling te verlenen voor de vestiging van de Aldi aan de Sportlaan. De zitting met vijf raads lieden die ieder hun zaak toelichtten, duurde bijna drie uur. Over zes weken doet de rechtbank schriftelijk uit spraak. Correctie agenda van de informatieve openbare bijeenkomst commissie Welzijn en Onderwijs op 30 maart 2004 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Nutteloos Onduidelijk Mensen met handicap in restaurant De stichting Sjaloom Zorg, regionale zorgaanbieder op Goeree-Overflakkee en omstreken, begint eind dit jaar in Tholen een project voor dagbesteding voor mensen met een handicap. Dat deelde directeur Henk Brinkman dins dagavond mee op de jaarvergadering van de oudervereni ging Philadelphia in het Holland Huis in Scherpenisse. Raadsman Smalstad, Van Houte, Lidl, en TOF Het beleid van de provincie en het rijk om buiten een kern winkelgebied geen detailhandel toe te staan, staat nog fier overeind. De provincie voert geen ruimhartiger beleid voor Sint-Maartensdijk. Dat beweerde raadsman D.H. Nas vrijdag in de rechtbank namens de middenstandvereniging Smalstad, Van Houte, Van Steenis, Lidl, Spar, Giesbers vastgoed en de Thoolse ondernemersverenigingen. Deze week Wilhelmina (Mina) Verkouteren-Bout viert zaterdag 27 maart haar honderdste verjaardag in zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. Door haar gebrekkige gezondheid zal het een feestje worden in familie kring. „En ik verwacht eigenlijk de burgemeester met zijn vrouw nog wel even op de koffie", aldus de jarige. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redaetie0eendraehtbode.nl e^^ipfiiaphtBöde.nl fggndfacHtbobe.nl .eendrachtbode.nl iblact vooc.de streek Tholen Upsiand-waarin opgenorfien de Thoolsfe-C^ai^ntSBn HebAdvertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een Thoolse visser is gisterochtend gewond geraakt bij een ontploffing in de machinekamer van de kotter TH 43 Maria van de firma M.M. Bijl en zn. In achttien minuten werd hij per helikopter overgebracht naar het Erasmus medisch centrum (voorheen ziekenhuis Dijkzigt) in Rotterdam. Hij had verwondingen aan zijn hoofd en gebroken ribben. Hoewel hij veel pijn had, bleek al les zodanig mee te vallen dat de Tholenaar naar huis mocht. Het schip was 22 mijl ten westen van Hoek van Holland aan het vissen, toen zich rond kwart over tien een explosie voordeed en er brand uit brak. Aan boord waren schipper Giel Bijl en vier bemanningsleden, onder wie drie Tholenaren. De Thoolse vis ser was net op weg naar de machine kamer toen zich de ontploffing voordeed. Schipper Bijl alarmeerde direct alle hulpdiensten. Een red dingsboot voer uit en ook een heli kopter steeg op. Het zag er eerst ern stig uit en alle zorg ging uit naar de gewonde, die met de helikopter van boord werd gehaald. Het door de brand gedeeltelijk zwart geblakerde schip werd naar de haven van Stel lendam gesleept. De thuishaven van de TH 43 is Scheveningen. Gevonden. Bij de politie is infor matie verkrijgbaar over de volgen de, tussen 12 en 18 maart gevonden, goederen: een fiets, portemonnee en voordeursleutel. Advertentie I.M. Bent u geïnteresseerd? Dan nodigen wij u graag uit om op vrijdag 26 maart van 10.00 tot 14.00 uur deze prachtige appartementen te komen bekijken. U bent van harte welkom. Woningstichting Soombnd Boerenverdriet 20 46I3AK BERGEN OP ZOOM T 0164-236479 F 0164-255480 E inlo#soom!and-nl I www.soomland.nl Advertentie I.M. Vestiging van een discount op de Markt in Sint-Maartensdijk in de gebouwen van Van Houte) zou voor verkeershinder zorgen. De rechter was kritisch ten opzichte van de gemeente. Die voert argu menten aan voor de vestiging van een discount aan de Sportlaan, maar laat in het midden of er eentje in het centrum kan komen. Hij verbaasde zich ook over de rol van de Kamer Buitengewone openbare raadsvergadering gemeente Tho len in verband met het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden. De gemeenteraad van Tholen komt vrijdag 26 maart om 16.30 uur in een buitengewone vergadering bijeen om stil te staan bij het overlijden van Prinses Juliana. Tijdens deze vergadering zal de voorzitter een toespraak houden waarin Prinses Juliana herdacht wordt. Na deze toe spraak zal 1 minuut stilte in acht genomen worden. Hierna zullen de voorzitter en de aanwezige leden van de raad het condoléanceregister tekenen. Deze vergadering is ook via omroep Tholen te beluisteren. (106.5 FM, 107.6 kabel) W. Nuis Voorzitter. Advertentie I.M. In de vooraankondiging in Tholenderwijs stond als agenda punt bij de commissie Welzijn en Onderwijs: "Stand van za ken uitbreiding "De Wellevaete" met multifunctionele accom modaties". Dit agendapunt komt te vervallen. Kortgeleden zijn de betrokken verenigingen geïnformeerd over de verschillende opties en de voorkeur van het college van b&w. Met betreffende verenigingen is afgesproken dat zij tot 13 april a.s. de gelegenheid hebben om te reageren op het voorstel van het college. Om deze reden wordt dit onderwerp van de openbare informatieve bijeenkomst teruggenomen. Advertentie I.M. van Koophandel. Het komt name lijk zelden voor dat de Kamer een juridische procedure begint. Boven dien zou de termijn overschreden zijn waarbinnen beroep kon worden aangetekend. Damsteegt constateerde verder een drastische omslag in het beleid van de gemeente door nu een vrijstelling te verlenen nadat er 'eerst van zijn levensdagen geen supermarkt aan de Sportlaan mocht komen.' Maar volgens de gemeente is de Markt niet geschikt voor een supermarkt met een grote omvang. Volgens J. Niemantsverdriet, die de gemeente vertegenwoordigde, past zo'n win kel niet in het kleinschalige karakter van het dorp. Signalen op en rond de Markt over te verwachten ver keersoverlast hebben bij het besluit om Aldi buiten het centrum vrijstel ling te verlenen, een rol gespeeld, zei hij. Toen de rechter vroeg hoeveel vier kante meters Lidl wil bebouwen, kon Niemantsverdriet dat niet pre cies aangeven. Hij dacht dat het een fractie kleiner zou worden dan de Aldi met 1050 vierkante meter aan de Sportlaan. Raadsman D.H. Nas van Lidl hielp hem, door te melden dat de concurrent in het centrum on geveer 1000 vierkante meter nodig heeft. Volgens Nas wordt de Lidl inder daad een fractie kleiner en zal er ter plekke parkeergelegenheid ge creëerd worden. Het bouwplan is door de welstandscommissie al goedgekeurd, zei hij. Bovendien is het ook voorzien van een ruimtelij ke onderbouwing en heeft de ge meente toegezegd er aan mee te zul len werken. „Daarom begrijp ik de heer Niemantsverdriet niet." De rechter leek zich te verbazen over de opstelling van de gemeente. „Als de Lidl op de Markt komt, geldt hetzelfde als wat je nu zegt over de Aldi dat die niet in het cen trum thuishoort. Dan worden die ar gumenten voor Aldi nutteloos." Maar volgens Niemantsverdriet was er in 2002 nog niet duidelijk wat er mogelijk zou zijn in het centrum. „De gemeente heeft toen in het mid den gelaten of het wel in het cen trum zou kunnen. Ze was er toen nog van overtuigd dat het niet bui ten het centrum moest." De rechter vond dat de gemeente de argumen ten voor Aldi 'terugkaatst' als de Lidl toestemming krijgt (overigens via een vrijstellingsprocedure, arti kel 19) zich in het centrum te vesti gen. In zijn pleitnota had Niemantsver driet er op gewezen dat de provincie ook genegen is om meer vrijheid toe te staan voor vestigingen buiten het kernwinkelgebied. De afstand tot het bestaande winkelgebied zou echter niet groter mogen zijn dan 500 meter en het moet binnen de be bouwde kom liggen. De rechter vroeg zich af of Aldi binnen de be bouwde kom zou komen te liggen. Niemantsverdriet bevestigde dat. De loodsen van Schot-Oudesluijs waar de Aldi zou moeten komen, liggen binnen de bebouwde kom- grens. „De borden staan er. Het ligt aan een aanvoerroute, er is volop bebouwing en woonbebouwing." Maar Damsteegt was daar niet van overtuigd. „Ik zie geen woningen," zei hij. De rechter had tot drie keer toe foto's, plattegronden, schetsen en tekeningen onder ogen gekregen. Mr. H.P. Revermann die namens Aldi het woord voerde, kwam daar in tweede termijn op terug en stel de dat de Aldi wel degelijk binnen de bebouwde komgrens*valt omdat er schuin tegenover woningen staan, (aan de Molendijk). Voor de rechter was het ook ondui delijk hoe het nu zat met het wijzi gen van het gebruik van de opstal len van de fouragehandel. Hij dacht dat de opstallen nu niet wer den gebruikt, maar Niemantsver driet legde uit dat die wél in ge bruik zijn. ZIE VERDER PAGINA 7 Sjaloom Zorg heeft het verzoek ge kregen om in het restaurantgedeelte van de nieuw te bouwen Van Houte Interieurs in Tholen mensen te zoe ken die er kunnen bedienen. „Het gaat om het runnen van het restau rant door mensen met een handicap, maar dat betekent wel dat er voort- durend begeleiders bij zullen zijn." Ook is gevraagd of de stichting wil onderzoeken of het mogelijk is om cliënten te vinden die het gebouw schoon willen houden en de tuin rond de nieuwbouw van Van Houte aan de waterplas op Welgelegen II willen verzorgen, zo zei hij desge vraagd. Sjaloom Zorg is ai langer 'achter de schermen' bezig om op Tholen te zoeken naar woonvoorzieningen en dagbesteding, zegt Brinkman. „We kijken of het mogelijk is om op de kaart van Tholen te komen. Eind dit jaar willen we in Tholen beginnen met dagbesteding. Op 1 juli weten we of we ook het schoonhouden en de tuin kunnen doen." Brinkman is sinds twee jaar direc teur van de stichting. Daarvoor werkte hij als verpleegkundige ja renlang in ziekenhuis Lievensberg. Sjaloom Zorg is een protestants- christelijke stichting die mensen met een handicap ondersteunt en begeleidt op Goeree-Overflakkee. Momenteel zijn dat er 125. Bij de stichting zijn 100 mensen in dienst en veertig vrijwilligers bieden on dersteuning aan de activiteiten van de stichting. De stichting maakte de laatste twee jaar een flinke groei mee, van 75 cliënten in 2002 naar 125 nu. Brinkman denkt verder te kunnen groeien naar 200 cliënten en kijkt ook al buiten de eigen regio. Er zijn woonvoorzieningen (gezinsvervan gende tehuizen en kleinschalige opvang, appartementencomplexen en kleinschalige woonprojecten), er is een team ambulante begeleiding en er zijn verschillende dagbeste dingsprojecten. Volgens Brinkman kan Sjaloom zeven zorgfuncties aanbieden: huishoudelijke onder steuning, persoonlijke verzorging, verpleging (wordt nu nog inge kocht), ondersteundende begelei ding, activerende begeleiding, (psychiatrische) behandeling en verblijf. Het is veertig jaar geleden gestart vanuit het bijzonder lager onderwijs (b.l.o.), zoals dat toen ook in Sint-Maartensdijk bestond, vertelde hij. De band met Philadelphia loopt be halve via cliënten ook via de raad van bestuur waar vertegenwoordi gers van de oudervereniging zitting in hebben. Nas haalde er de briefwisseling bij steld." die Aldi had gevoerd met de inspec tie van VROM die tegen de vestiging is buiten het centrum. Aldi stelt daar onder meer dat de inspecteur zich niet voldoende op de hoogte heeft gesteld van de feitelijke situatie, maar volgens Nas doet dat helemaal niet ter zake. „Het gaat om rijks- en provinciaal beleid en dat is gepas seerd zonder dat deugdelijk te moti veren." De planologisch onderbouwing die Aldi heeft ingebracht, schoof Nas terzijde. „Niets anders dan een partij dig pleidooi voor de inbedding van een supermarkt op een industrieter rein." Daarin wordt ervan uitgegaan dat Aldi direct grenst aan het cen trumgebied maar daarin wordt vol gens Nas vergeten dat er woonstra ten, de Haven en de sportterreinen tussen liggen. Dat er gekeken wordt naar een nieuwe visie op het streek plan, maakt volgens Nas niet uit. „Er is geen wijziging van beleid vastge- Ook verwees hij naar het bestaande beleid waar het mkb-reva rapport op heeft aangestuurd, namelijk dat het centrum versterkt dient te worden. Nas verwees ook naar de nota om de ongeving van de Sportlaan op te knappen, maar zei dat dit niet met een vestiging van een supermarkt moet. Dat Aldi opvoert dat het gaat om het 'winkelgebied Markt-Sport- laan', is volgens de raadsman een wens van Aldi en geen feit. „Het winkelgebied Markt-Sportlaan be staat niet. Sint-Maartensdijk is zo klein. Er is geen schil. Een centrum- schil bestaat niet, want daar gaan functies in elkaar over." Nas stelde verder dat de loods aan de Sportlaan in de 'verste verte' niet te beschouwen is als supermarkt. „Er staat wel een casco, maar de afbouw moet nog plaats vinden." De raads man liet foto's zien van het gebied. Ook van het centrum waar de Lidl en de Spar zich willen vestigen. Boeken, wijn en dia's op Franse avond in Bibliotheek Penningmeester Knuist was harde werker in bestuur jubilerend Euterpe Rondemiss Suzan Havermans had in Oud-Vossemeer bloemen voor Mike Allo EN VERDER... Bewoners Molendijk in smalstad hebben geen behoefte aan obstakels SLECHTS EEN HART KAN EEN HART VOOR ZICH WINNEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Mevrouw Verkouteren heeft tot 1995 in Tholen gewoond. Ze is daar gebo ren, groeide er op temidden van een gezin van 12 kinderen en vervolgens vestigde ze zich er samen met haar - inmiddels overleden - man Piet. Het huwelijk bracht haar vier zonen, waarvan er kort na de geboorte twee zijn overleden. „Je maakt als mens in een eeuw natuurlijk heel wat mee, maar al met al kijk ik tevreden terug op de afgelopen 100 jaar. Door een heup fractuur werd ik te hulpbehoevend om nog langer op mezelf te kunnen wo nen maar ik moet zeggen dat ik hier in de Schutse prima wordt verzorgd." De 100-jarige is ondanks haar lichamelijke gebreken nog steeds geïnteres seerd in het actuele nieuws in de gemeente Tholen. „Ik kan de krant helaas zelf niet meer lezen, maar ik laat me graag door het verzorgend personeel voorlezen uit de Eendrachtbode. Daarnaast word ik regelmatig in mijn rol stoel naar de bijbellezing, breiclub en andere activiteiten in het zorgcen trum gebracht." Wat haar zaterdag op haar veijaardag allemaal te wachten staat, weet mevrouw Verkouteren niet. „Het is natuurlijk toch wel een spe ciale dag, want het is niet iedereen gegeven om honderd te worden. Ik weet dat mijn kinderen en kleinkinderen langskomen om me te feliciteren en verder laat ik het allemaal maar op me af komen." 100 jaar oud worden is lang niet iedereen gegeven en mevrouw W. Verkouteren-Bout is dan ook dankbaar dat zij deze mijlpaal mag bereiken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1