Delta Glass uit Tholen huldigt 'mannen van het eerste uur' Thoolse kinderen reizen in cyberbus naar andere wereld Langer open houden cafés maakt geen kans Vandalen houden huis in St.-Annaland Zes mille minder voor stedenband Ilawa Digitale voorlichting van Dorcas maakt indruk ZLM AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERING? Jeugdraad voor proef ruimere openingstijden Denk eens na In debat met VVD-raadsIeden Donderdag 18 maart 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Honkvast Uitbreiding Leerzame ontdekkingstocht Meerderheid van SGP, CDA en CU tegen Een proef om cafés langer open te houden tijdens de uit gaansavond op zaterdag maakt geen kans. De meerder heid van SGP, CDA en CU (elf zetels in de raad) zou dat onmogelijk maken, zo bleek donderdagavond in de raad bij het bespreken van het voorstel van B. de Man en J. Rijnberg van café Havenzicht in Sint-Annaland. Zij schreven de raad de sluitingstijden te verruimen om de overlast van uitgaande jeugd te beperken. Verordening Meerderheid raad schrapt reis naar Polen Ongepast Schorsing Markiezaat college mee in mogelijke fusie West-Brabant A I Bij Delta Glass Tholen werkt honkvast personeel. Leen van Haaften, luiks achter naast directeur M. Bietens), Toon Prietn, Rien van Gorsel en gehurkt Rien Geluk linksen Dies Aamoudse werken 25 jaar bij het bedrijf. Jubilaris Henk Geluk ontbieekt op deze foto. Delta Glass in Tholen heeft zes zilveren jubilarissen gehuldigd. Vorig jaar oktober werd er al stil gestaan bij het 25-jarig bedrijfsjubileum, maar met het bereiken van die feestelijke mijlpaal is ook een zestal Thoolse werknemers aan hun zilveren dienstverband toe. Directeur M. Bierens prijst zich gelukkig met de inbreng van deze mannen van het eerste uur. „Zij kennen het bedrijf door en door en hebben al die jaren een positieve bijdrage geleverd aan de groei en modernisering van ons bedrijf." De jubilarissen Leen van Haaften, Dies Aarnoudse, Toon Priem, Rien Geluk. Rien van Gorsel en Henk Ge luk zijn naar hun zeggen ook na 25 jaar trouwe dienst nog steeds niet uit gekeken op hun werk. De 59-jarige Van Haaften uit Stavenisse behoorde in 1978 samen met de toenmalige di recteur Verschoor en technicus David Schouten tot de kwartiermakers voor het nieuwe bedrijf op industrieterrein Slabbencoornpolder. Volgens zijn col lega's wordt hij door het huidige per soneel dan ook als de nestor gezien, zo iemand die eigenlijk bij de inven taris hoort. Zelf blijft de oudgediende vrij nuchter onder de vlijende woor den van zijn maats. Hij deelt de eer liever met de anderen binnen het snel groeiende bedrijf. „Zo we hier als ju bilarissen bij elkaar zitten, weten we allemaal hoe moeizaam het produc tieproces in de beginjaren verliep. Van automatisering was nog geen sprake, goede afzuiging en ventilatie ontbrak in de productiehal en het sjouwen met de zware acrylaatplaten ging je niet in de koude kleren zitten. Er zijn in de beginperiode dan ook heel wat personeelsleden afgehaakt om dat ze het werk fysiek niet aan konden. Daarnaast waren er ook men sen die moeite hadden met het wer ken in drieploegendienst", aldus Van Haaften. Vanwlge gezondheidsrede nen werkt hijzelf sinds vorig jaar in dagdienst als ondersteunende kracht voor de productie-afdeling en over twee jaar hoopt hij gebruik te kunnen maken van de vut-regeling. De andere jubilarissen zijn voorlopig nog niet aan de vut toe en aan de posi tieve instelling van de mannen merk je dat ze hun werk nog lang niet zat zijn. Enthousiast vertellen ze over de primitieve werkwijze die ze in vroe ger jaren hanteerden. Toon Priem uit Scherpenisse vertelt hoe moeizaam en arbeidsintensief het werk toen ver liep. „Per dag verwerkten we 12 ton MMA, een vloeibaar aardolieproduct. Het vloeibare MMA wordt bewerkt en voorzien van toevoegingen zoals onder andere kleurstof en een UV-sta- bilisator. Vervolgens wordt dit vloei bare materiaal tussen speciale glazen mallen gegoten en uitgehard in grote drukvaten. Zo ontstaan de acrylaat platen die in het moederbedrijf in Rotterdam verwerkt worden tot cara- vanramen. Tegenwoordig verloopt dit proces helemaal geautomatiseerd, maar vroeger moesten we de vloeiba re grondstof met kannen in de mallen gieten. We moesten de grote (2.00 x 1.60 m), statisch geladen platen met een gewicht van 15 kg na uitharding met de hand versjouwen. We werkten in de beginjaren in ploegen van 12 man en we produceerden met die be zetting maar de helft van wat er te genwoordig met de inzet van slechts 7 personeelsleden wordt gemaakt." De anderen aan tafel haasten zich om te onderstrepen dat het optimaliseren van het productieproces niet ten koste is gegaan van de onderlinge sfeer en de arbeidsvoorwaarden waaronder het personeel hun werk moet doen. Rien van Gorsel uit Oud-Vossemeer benadrukt dat er door de directie niet alleen gekeken wordt naar het beha len van een hoger bedrijfsrendement, maar hij geeft de beleidsmakers een pluim voor het feit dat er ook reke ning wordt gehouden met de arbeids omstandigheden voor de mensen op de werkvloer. „We werken in een mo dem bedrijf dat veel aandacht schenkt aan arbo-technische zaken. Misschien dat wij het juist daardoor zo lang heb ben volgehouden", grapt Van Gorsel. Directeur Bierens hoort deze redene ring tevreden aan. Ons personeelsbe stand is in 25 jaar tijd uitgegroeid van 9 naar 24 werknemers waarvan er slechts drie niet uit de gemeente Tho len komen. Veel personeel staat al ja renlang bij ons op de loonlijst en aan gezien we momenteel met de gemeente in overleg zijn over uitbrei dingsplannen ziet de toekomst er voor wat betreft hun werkgelegenheid in de toekomst rooskleurig uit. De men sen zijn hier honkvast, gemotiveerd en zeer betrokken bij het bedrijf. We merken dat ook aan het lage ziekte verzuim, dat ook zeker te maken heeft met de sterk verbeterde arbeidsom standigheden in onze productiehal." De zes zilveren jubilarissen krijgen van de directie van Delta Glass een diner en een financieel extraatje aan geboden. „Wij hebben het hier zo slecht nog niet in Nederland." Dat is de reactie die Niels van der Heide, coördinator jongerenwerk bij de christelijke hulporganisatie Dorcas Hulp Nederland, vaak te horen krijgt van school kinderen die hij in de cyberbus op bezoek gehad heeft. De voorlichtings bus van de hulporganisatie deed ook twee Thoolse basisscholen aan. Don derdag de Eben-Haëzerschool in Tholen en vrijdag de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk. En ook hier waren de kinderen on der de indruk van de armoede en primitieve omstandigheden waaronder veel mensen in derde wereldlanden en delen van Oost-Europa leven. Het is voor de kinderen van groep 6, 7 en 8 van de Juliana van Stolberg- school een hele omschakeling. Zo juist speelden ze nog uitgelaten op het schoolplein tijdens de ochtend pauze en een moment later worden ze in de cyberbus van Dorcas gecon fronteerd met aangrijpende beelden en trieste ervaringen van kinderen die het in de arme landen een heel stuk minder goed hebben. A.C. Wie- ringa, leerkracht van groep 5 en 6, heeft de kinderen van de Smurdiekse basisschool de afgelopen weken al het een en ander verteld over de nood van de mensen in die gebieden. En hij heeft de jeugd ook uitgelegd welke hulp er via Dorcas aan de straatarme bevolking wordt gebo den. „Maar bij het zien van de beel den en korte filmpjes, die wij ze via de computers in onze bus laten zien, krijgen ze pas echt een goed beeld van de ernst van de situatie", weet Dorcas-medewerker Van der Heide uit ervaring. Bij de school in Sint- Maartensdijk staat een waterproject in Egypte centraal. „Er wordt ge toond wat voor problemen dorpsbe woners in centraal gelegen Egypti sche dorpjes hebben, welke oplossin gen er zijn om het leven voor die mensen beter te maken en we laten daarnaast ook aan de schoolkinderen zien wat voor rol Dorcas bij dergelij ke hulpprojecten kan spelen. Na het zien van de beelden kunnen de leer lingen een vragenlijst invullen zodat we kunnen zien of onze digitale in formatie duidelijk is overgekomen." De leerlingen van groep 6, 7 en 8 mogen per tweetal plaatsnemen ach ter een van de zestien computers in de bus en met een koptelefoon op beginnen ze aan een leerzame au- dio/visuele ontdekkingstocht. Co- rianne Blaasse en Josefine Ponse zit ten na de korte beeldfragmenten samen te praten over het juiste ant woord op een bepaalde vraag. De uitleg is volgens de meisjes uit groep 7 duidelijk en het invullen van de vragenlijst levert het tweetal wei nig problemen op. Dat geldt ook voor hun klasgenoot Martijn de Vos. „Ik vind het wel leuk om eens in zo'n computerbus les te krijgen. Zo wel 'op school als thuis werk ik re gelmatig met de computer, vooral om informatie in te winnen over al lerlei onderwerpen is het een erg handig hulpmiddel." Leerkracht Wieringa vindt het bezoekje van de cyberbus ook een perfecte manier om de aandacht te vestigen op het schoolproject voor El Hawarta in Egypte. „Via de Zending wordt door de kinderen geld bijeen gebracht dat bestemd is voor de helpende hand die Dorcas, in samenwerking met lokale hulpinstanties, biedt. Dat goe de werk verdient alle steun en als school leveren we graag een positie ve bijdrage aan de maatschappelijke en humanitaire bewustwording on der onze leerlingen." De leerlingen van de drie hoogste klassen van de Juliana van Stolbergschool uit Sint-Maartensdijk kregen vrijdag les in de cyberbus Dorcas Hulp Nederland. Jan P.M. Overboekt A Assurantiekantoor JI. Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 50SL__ Ten Anterweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 In plaats van 2.00 uur zouden de cafés om 4.00 uur de deuren kunnen sluiten zodat de jongeren geleidelijk naar huis of naar elders vertrekken en er minder sprake van overlast is, zo menen de initiatiefnemers. Ze kregen wel bijval van VVD, Pv dA en D66, maar aan de overkant in de raadszaal sloot het blok van con fessionele partijen de gelederen en liet weten niets te zien in de verrui ming. M. van Gorsel-de Oude (VVD) zag wel wat in het voorstel. Ze was zelf op bezoek geweest in Havenzicht en vond dat de raad de ogen niet moet sluiten voor de reali teit: „De jeugd gaat laat op pad. De ondernemer wil de zaak langer open houden. Niet alleen voor de eigen portemonnee, maar ook voor de in woners van het dorp door de overlast te beperken. De VVD wil het college de ruimte geven dit op te lossen." Ook M.A.H. den Haan (PvdA) vond dat de uitbaters de kans moeten krij gen om met deze verruiming de overlast terug te dringen. „Nu is het zo dat groepen jongeren samen ver trekken omdat het café om 2.00 uur dicht gaat. Dat geeft de overlast. Als je dat geleidelijk doet, kun je het enigszins terugdringen. De onderne mer probeert er nu iets aan te doen. Maak er een proef van drie maanden van." Maar P. van Belzen (CU) zei tegen een 'verkapte vorm van glijdende sluitingstijden te zijn.' „We hebben met moeite een overeenkomst met de horeca verkregen. Dat moeten we handhaven." J. van den Donker (D66) was wel voor de verruiming, maar M.J. Klip- pel (SGP) vond dat handhaving van bestaande afspraken nagekomen moet worden. „Sint-Annaland on dervindt al genoeg overlast." Ook J.P. Bout( CDA) schaarde zich ach ter CU en SGP. „Dat er nu inciden ten zijn, heeft niets te maken met de sluitingstijd." Den Haan probeerde de tegenstan ders te overtuigen door er op te wij zen dat er bij verruiming naar 4.00 uur er vanaf 2.00 uur geen nieuwe bezoekers meer binnengelaten zul len worden. Maar dat zette geen zo den aan de dijk. Burgemeester W. Nuis concludeerde dat het oprekken van de sluitingstijden niet voor één café kan gaan gelden. „We hebben te maken met een algemene plaat selijke verordening. We kunnen het niet op een plek toestaan en op een andere niet. Dan komen er ook uit andere hoek vragen." Daarmee is het probleem volgens Nuis niet opgelost. Hij stelde het op prijs dat er initiatievan komen om de overlast te beperken, maar stelde ook vast dat er geen basis is voor het nemen van een proef, gezien de meerderheid van SGP, CDA en CU die zich tegen het voorstel uitliet. De beraadslagingen werden bijge woond door de initiatiefnemers en voorzitter K. Saris van de Thoolse afdeling van de Nederlandse hore- cabond. De jeugdraad adviseert het ge meentebestuur om in Sint-Anna land een proef te houden met rui mere openingstijden voor de cafés. Dat is de enige manier om te weten te komen of zo'n maatre gel inderdaad leidt tot minder overlast, vonden de leden die maandag in Stavenisse vergader den. De raad vroeg zich wel af of jongeren, wanneer ze langer kun nen drinken, niet ook méér proble men zullen veroorzaken. En of de omwonenden alsnog later in de nacht met overlast geconfronteerd zullen worden. Een proef kan daar uitsluitsel over geven. Die zou drie maanden moeten duren, maar als het mis gaat kan er eerder wor den ingegrepen, maakte de ge meenteambtenaar A. Buikema duidelijk die het agendapunt voor de jeugdraad toelichtte. De Sint- Annalandse horeca denkt met een later sluitingstijdstip te bereiken dat de jeugd gefaseerd naar huis gaat, zodat samenscholing buiten van grote groepen afneemt. Wat de raad betreft mogen notoire rel schoppers een uitgaansverbod op gelegd krijgen. Daartoe is de ge meente, aldus de ambtenaar, niet bevoegd. De individuele uitbater kan dat wél doen, maar alleen voor zijn zaak. Het enige is, dat de burgemeester de bevoegdheid heeft om per horecagelegenheid het sluitingsuur te regelen. Aan de verruiming zouden voorwaarden gesteld kunnen worden, zoals het inhuren van portiers. Een dure aangelegenheid, aldus de ambte naar. Maar volgens de leden van de jeugdraad wordt dat gecompen seerd door een hogere omzet. In de Bierensstraat blokkeerden de onbekende vandalen de doorgang met een aantal coniferen en trottoirbanden. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag tal van vernielingen gepleegd in Sint-An naland. De gedupeerde inwoners kijken er met name de jongeren op aan die in het weekeinde uit gaan in het dorp. Lange tijd is het rustig gebleven, maar nu is het weer eens flink mis. Bij de politie kwamen er aangiften binnen uit de Bierensstraat en de Van den Bosstraat, maar ook in de Kloos terstraat en de Zuidstraat is er huisgehouden. Bij de familie Mos selman in de Bierensstraat zijn vier coniferen uit de tuin gehaald en op straat geplaatst met daarbij een aantal trottoirbanden afkom stig van firma Van Vossen. Verder is het ijzerdraad van een omhei ning kapot getrokken en aan de trekhaak van een auto gebonden. Zes betonnen paaltjes zijn op straat neergezet en vormden zo obstakels voor het verkeer. Bij de bejaarde mevrouw Van Wezema in de Kloosterstraat - die niet thuis was - ging een tuinmuur om ver. Ook verkeersborden en een boompje moesten het ontgelden. De zijdeur van de hervormde kerk was met etensresten be smeurd. Dat komt vaker voor en ook zijn er de afgelopen tijd aan stootgevende leuzen op de kerk deuren geschreven. De kerkvoog dij meldt dat steevast bij de politie. Stemmen van lezers Vandalen hebben in de nacht van 13 op 14 maart een spoor van ver nieling achtergelaten in ons mooie Sint-Annaland. Waar zijn de waar den en normen gebleven jegens el kaar? Onschuldige slapende bur gers waarvan de privé-eigendom- men worden vernield. Een tuin muur die omver wordt gereden of geduwd. Komen jullie hem zelf maar repareren, of doe eens een paar honderd euro in mijn brie venbus. Ik heb aow en ben tachtig jaar. Flink hé jongens? Denk voortaan eerst eens na voor je zoiets doet. Mevr. E.N. van Wezema, Sint-Annaland. De meerderheid van de gemeenteraad heeft donderdag de reis van col lege en raadsleden uit het programma voor de stedenband met de Pool se zustergemeente Ilawa geschrapt. Dat levert een besparing op van zes mille. De fracties van PvdA en VVD wilden wel het volle bedrag van 16.600 euro beschikbaar stellen. Burgemeester W. Nuis was blij dat er brede steun voor de voorzetting van de stedenband is, maar verweet de SGP-fractie dat ze nu zoveel kritiek heeft op de projecten waar ze zelf op heeft aangedrongen. Grootste pijnpunt bleek de voorge stelde reis van het college en raad naar Polen. Dat stuitte in de com missie algemeen bestuur al op weer stand van de meeste fracties. Het werd afgewezen omdat het op kos ten van de gemeenschap zou gaan (6000 euro) in een tijd dat het eco nomisch slecht gaat. Ook het ont vangen van de Poolse gasten zou goedkoper kunnen door ze niet in een hotel maar bij particulieren on der te brengen. Maar E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) zei dat haar fractie zich had geërgerd aan de discussie. Praten over vriendschap leidt er volgens haar toe dat er alleen maar wordt bekeken hoe het zo goedkoop mo gelijk kan. Dat vond ze onterecht. Zo wilde ze bijvoorbeeld niet 'be knibbelen op de ontvangst van de Poolse vrienden door ze onder te stoppen bij particulieren' zoals J.J.P.A. Bouloge (ABT) en M. van Gorsel-de Oude (VVD) hadden voorgesteld. M.J. Klippel (SGP) zei tegen het raadreisje te zijn, maar wilde ook de projecten op zijn merites bekijken. J.P. Bout (CDA) vond dat de raad af moest zien van het reisje op kosten van de gemeenschap. Zelf gaan is best, majr dan uit eigen portemon nee, zei hij. Of anders later. Hij stel de voor de zes mille te schrappen en te wachten op 'betere tijden.' Volgens P. van Belzen (CU) gaat het er niet om de vriendschapsband zo goedkoop mogelijk in te vullen, maar zo effectief mogelijk. „We gaan geen snoepreisje maken. Rei zen alleen rekening man." De VVD wilde putten uit het potje voor raadsexcursies, maar dat is volgens Nuis niet mogelijk omdat het niet op het investeringsprogramma staat. Nuis zei blij te zijn met de steun voor het bestendigen van de steden band en noemde dat 'het hoogte punt van deze discussie'. En wees er op d»t de Thoolse vraag om de vriendschapsband te verlengen in Polen met gejuich is ontvangen. En dat Ilawa al eerder besloten had de band voort te zetten. En dat er bij de bespreking in september niemand van de raad bezwaar had tegen het over en weer kennismaken met el kaar. „We moesten het verder uit zoeken. Wij doen niks anders dan uw ideeën omzetten." Verder bestreed hij de gedachte dat er sprake van een reis zou zijn voor de voltallige raad. Van een snoep reisje wilde hij al helemaal niet ho ren. „Ongepast, dat wil ik niet in de mond nemen." Dat er nu een ander economisch kli maat heerst, zei hij wel degelijk in te zien. „En als u op eigen kosten wil, is dat een prima gebaar. Dat reisje hoeven we nu ook niet per se te ondernemen. De handtekening onder de overeenkomst komt er heus wel." Ook over de invulling van de pro jecten legde hij de bal bij de raad. „U wilde concretere projecten. Die hebben we uitgewerkt." Ook zou de stichting Tholen-Ilawa er niet van op hebben moeten kijken dat de ge meente projecten heeft uitgwerkt. „De voorzitter van de stichting zat toen op de publieke tribune. Dus dit kan niet rauw op haar dak zijn ge vallen. We lopen elkaar ook niet voor de voeten, maar vullen elkaar aan." De nadruk op uitwisseling in het onderwijs, het bevorderen van de recreatie over en weer en het feit dat het jeugdorkest naar Tholen komt, komt van Poolse zijde, zo legde Nuis uit. Het verwijt van de SGP dat er 'meer body' aan de projecten moet komen, kon hij niet vatten. „U moet zelf maar met meer body aan komen. Ik verwacht van de SGP- fractie dat ze op dit punt wat cre atiever is." Maar volgens Klippel heeft zich in september niemand duidelijk uitge sproken wat er wel en niet zou kun nen. „De financiële situatie is ver anderd. De projecten met body willen we in april bespreken met mensen uit Polen." Volgens Nuis heeft de raad toen ook al geweten dat het een 'paar centen zou kosten'. „Zelfs de heer Klippel was enthousiast om naar Polen te gaan. En ik heb u dat ook nog wel eens op een andere plaats horen la ten vallen." Maar Klippel zei dat hij nooit enige toezegging heeft gedaan. Bout kwam met een amendement om het bezoek aan Polen voor raads leden uit het voorstel te schrappen en de rest te steunen. Geen 16.600 euro maar 10.600 euro. SGP en PvdA vroegen om een schorsing. ABT zei voor het amen dement te zijn. VVD en D66 tegen. Na de schorsing liet de SGP weten het amendement van het CDA te steunen. De PvdA wilde het amen dement steunen, mits elke fractie een vertegenwoordiger naar Polen zou laten gaan. Maar dat kon vol gens Nuis niet. Dan moest de PvdA een nieuw amendement indienen waarna de PvdA zich tegen het voorstel van Bout keerde. Het ROC West-Brabant - waarvan het Markiezaat college te Sint- Maartensdijk sinds kort deel uit maakt - en het ROC Baronie college gaan de mogelijkheden voor een fu sie onderzoeken. Vooral op het ge bied van economisch middelbaar beroepsonderwijs, horeca en ge zondheidszorg zijn er nu overlap pingen. In plaats van concurreren is samenwerken volgens beide bestu ren voor de toekomst een betere op tie. Bestuursvoorzitter Peeters van ROC West-Brabant: „Nu horen we tot de kleinere/middelgrote oplei dingscentra. Na een fusie kunnen we met zo'n 25.000 deelnemers ge rekend worden tot de topvijf van Nederlandse ROC-instellingen." Dat vergroot volgens Peeters de slagkracht en de schaalgrootte biedt voordelen op financieel, materieel en personeel terrein. „Je hebt meer mogelijkheden om eigentijdse leer middelen in te zetten en actuele les programma's te ontwikkelen. De West-Brabantse leerling profiteert daarvan en uiteindelijk natuurlijk ook het bedrijfsleven." Verschillen de stuur- en werkgroepen bekijken de komende tijd hoe dit vorm moet krijgen. Het creëren van zoveel mo gelijk doorlopende leerprogram ma's vmbo-mbo zal daarin een be langrijk aandachtspunt zijn. Behalve het Markiezaat college ma ke het Zoomvliet college, het Prin sentuin college (o.a. in Halsteren) en het Florijn college deel uit van het ROC West-Brabant. Inwoners krijgen de kans om recht streeks in debat te gaan met ge meenteraadsleden tijdens het poli tiek café dat de VVD woensdagavond houdt in Tholen. Naast de raadsleden Marian van Gorsel en Gabri Hoek zullen daar wethouder Eric Goossen en staten- lid Henny Polderman aanwezig zijn om antwoord te geven op vragen die er leven. Actueel op dit moment zijn zaken als het nieuwe gemeente huis, het leefbaar houden van de woonkernen, de toekomstvisie voor het buitengebied én het gegeven dat Tholen een van de duurste Zeeuwse gemeenten is. De politieke avond, die voor iedereen vrij toegankelijk is, wordt geleid door Guus de Ka per. Het politiek café is in café The Sixties aan de Kaaij in Tholen en begint om acht uur. Advertentie I.M. .r'\^Ê I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5