1 PLEUNE Style 'Plat praete, da's zo eihe, een oare kan 't nie spreke' Kies een nieuw gemeentebestuur Gewoon doorgassen Rommelmarkt Concordia Tholen maakt harmonie 630 euro rijker Voor mode en wonen Y° t Schoonmaken buitengebied Tholengate? Doe stap terug Gedrochten Donderdag 18 maart 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Toen ze zelf op de lagere school in Sint-Maartensdijk zat, werd er op het schoolplein nog volop dialect gespro ken. Maar nu moest de 30-jarige Henriëtte op den Brouw voor haar taalonderzoek in haar woonplaats echt zoeken naar kinderen die nog Zeeuws spreken. Dat geeft al aan dat de streektaal door minder kinderen wordt gebezigd dan toen zij jong was. Dat was even schrikken. Ze ont dekte grote en kleine verschillen tussen verschillende leeftijdsgroepen. Is pessimistisch over de toekomst van het Thoolse dialect, maar wanhoopt niet. Ze wil zelf een bijdrage leveren aan het behoud van de streektaal. Aan haar zal het niet liggen. Ze praat honderduit. Zo plat a't mae kan: „Dialect is zo eihe, een oare kan 't nie." Blommen Rik of rug Symposium jarige dialectvereniging Henriëtte op den Brouw schrikt van achteruitgang Thoolse dialect Stienkpit Erkenning Ze studeert binnenkort af aan de Vrije Universiteit van Amsterdam waar ze in deeltijd Nederlands stu deert. Daarnaast staat ze als docente Nederlands voor de studenten van de pabo aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Ze is bezig haar onder zoeksresultaten te verwerken. Henriëtte vertelt dat ze het 'op Smur- diek' slecht getroffen heeft. „Het was moeilijk om kinderen tussen negen en twaalf jaar te vinden die thuis nog Zeeuws praten. Op de openbare "school De Rieburch praten in groep zes, zeven en acht gemiddeld nog twee leerlingen plat, twee op een groep van 25 ongeveer. Op de prote stant-christelijk school Juliana van Stolberg was dat iets meer. In een combinatieklas van 5 en 6 met 23 leerlingen waren dat er tien. Toen ik hier zelf op de openbare lagere school zat, sprak bijna iedereen nog dialect. Op het schoolplein dan. In de klas werd Nederlands gesproken. Je schakelde automatisch om." Het feit dat het nu zo moeilijk was om kinderen te vinden die nog Zeeuws spreken is voor de onder zoekster al een reden om te zeggen dat het aantal dialectsprekers dras tisch terugloopt. Tenminste in Sint- Maartensdijk waar haar onderzoek zich toe beperkte. „Hier woont na tuurlijk heel veel 'import'. Mensen uit Brabant en de randstad. Je ziet ook steeds meer gemengde huwelij ken; een van de partners is geen Zeeuw en dan wordt er ook geen Zeeuws meer thuis gesproken. Smurdiek is voor een groot deel niet Zeeuws geworden. Dat komt ook uit mijn onderzoek naar voren. Ik denk dat er in Stavenisse of in Sint-Anna- land meer kinderen plat praten. In Stavenisse heb ik ook voor de klas gestaan en daar kon je dat nog goed merken." Om de veranderingen in het dialect te onderzoeken, koos ze drie leef tijdsgroepen. Een groep van rond de zestig jaar (elf personen), een groep van rond de dertig jaar (tien perso nen) en de genoemde groep kinderen tussen 9 en 12 jaar (twaalf personen). Alle groepen ongeveer verdeeld over beide geslachten. „Voor de groep van dertig jaar heb ik bewust geko zen omdat ik zelf graag wou weten hoe het onder mijn leeftijdsgenoten is gesteld met het dialect." Ze ging op pad met een apparaat om geluid op te nemen, kaartjes met woordenlijstjes om de uitspraak van bepaalde woorden te horen en plaat jes voor de kinderen. Van een varken (keu), een kikker (puut), een weiland (waaije), een waterput (pit), een brood (broad), een aarbei (aerebe- zem), aardappelen (petoaten), bloe men (blommen). Bij het onderzoek moest ze uitge gaan van de West-Germaanse klan ken. Het Nederlands behoort tot de Germaanse talen, onder te verdelen in Oost- West - en Noord- Germaans. „Het zijn de oudste klanken waar mee ik de uitspraak van klinkers als a, e, o, i, moest vergelijken. Daar heb ik woorden bij gezocht en een vra genlijst gemaakt." Bij haar onderzoek sprak ze natuur lijk zelf plat en werd ze bij leeftijds genoten en de oudere groep ook in het dialect aangesproken. „Bij de jongste kinderen ging dat wat moei lijker. Die zagen me vooral als juf frouw. En gingen dan Nederlands te gen me praten. De plaatjes kwamen goed van pas dan hoefde je niets te vragen en konden ze direct reage ren." Wat viel op? Dat kinderen rode biet jes bijvoorbeeld geen krot'n noemen maar kroaten als in broad. Dat het woord voor schaar, schêêre als te plat wordt ervaren. En met schaere in de overgang zit naar schaar. „Dat deden al vijf van de twaalf kinderen." Ook met schouder was iets soortgelijks aan de hand. In de streektaal is dat schoere. „Dat wordt schoer of schou wer. Dit viel me nog mee. Zes kinde ren hadden het nog over schoere of schoer. Het weglaten van de eind e zie je vaker," zegt de onderzoekster. Het gebeurt ook in woorden als zoete (zoete koeke), of laete (laete nae bed haen). „Kinderen doen het zonder e en dat betekent dat er weer een stuk je dialect verdwijnt." Wat ook gebeurt is dat kinderen de len van een woord aan de standaard taal, het algemeen Nederlands (AN) aanpassen. Aangeboden klinkt in het Thoolse anheboaje, de jonge Smur- diekenaers spreken dat uit als ange- boden. „Het eerste deel van het woord blijft Zeeuws, de rest Neder lands. Kruiwagen spreek ik uit als kruuwaehen, kinderen hebben het nu over kruiwaehen. Krui is in dit woord een maximale verschuiving naar het Nederlands. Er zit ook wei nig tussen in." Ook de Zeeuwse klank in woorden als bed, zet, net (opener dan in dan het AN) verschuiven volgens Hen riëtte naar de standaardtaal. Ze wor den korter. „Het zijn kleine verschil len en zeker om lastig aan te geven, maar de vocaal in deze woorden ver schuift naar het Nederlands." Dat ge beurt ook in woorden als gieter. „Dat wordt nog wel met een h als hieter uitgesproken, maar wel korter dan bij de oudere dialectsprekers. Ook in het woord hoed doen ze dat." Wat haar ook is opgevallen dat kin deren de t in neuten (noten) en spruuten (spruiten) uitspreken. Ter wijl die in het dialect niet of nauwe lijks te horen is onder invloed van de eind ft. De zogenaamde glottisslag, De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek bestaat 75 jaar. Om dat te vieren is er dit jaar niet alleen de gebruikelijke dialectdag (op 16 oktober), maar wordt ook een symposium georganiseerd. Een aantal bekende Zeeuwen zal worden gevraagd om in dialect een verhaal of lezing te houden over hun werk of een actueel maatschappelijk on derwerp. Dat gaat op 20 november gebeuren. Inmiddels heeft de provincie de dis cussie weer aangewakkerd rond de erkenning van het Zeeuws als regio nale taal. Drie jaar geleden is daar toe een officieel verzoek ingediend bij de minister van binnenlandse za ken. Sindsdien is het stil en de pro vincie wil nu wel eens weten waar ze aan toe is. Middelburg blijft van mening dat erkenning een goede zaak is. 'Dat betekent een officiële bevestiging van de rijkdom aan taal variëteiten binnen onze provincie. Daarnaast zien wij als belangrijke meerwaarde van de erkenning, dat hiervan - naar onze verwachting en die van de Zeeuwse dialectsprekers - een belangrijke emancipatorische werking uit zal gaan', schrijven g.s. aan de minister. Ze vragen om op korte termijn een beslissing over de erkenning te mogen ontvangen. Daarbij wordt erop aangedrongen om het Europees Handvest voor Re gionale Talen en Talen van Minder heden breed te interpreteren. De eerdere erkenningen van het Lim burgs en het Nedersaksisch worden in Zeeland als precedenten be schouwd. Stemmen van lezers Krijgen we, als de plannen van Kleur bekennen doorgaan, een Tho lengate? Plannen die de burger op gelegd krijgt en die door gemeente bestuurders per se doorgedrukt worden. Plannen die jaren geleden zijn gemaakt toen de bomen nog tot in de hemel groeiden, maar daar houdt men geen rekening mee. Nu het economisch veel slechter gaat, zou je toch denken dat men dat wél doet, want ook een euro kun je maar één keer uitgeven. Wat gaat er eigenlijk om in de hoof den van onze bestuurders? Dure plannen worden gemaakt, te dure adviesbureaus worden ingeschakeld. Waar blijft de kennis van het eigen personeel? En wat krijgt de burger er voor terug, terwijl de gemeentelij ke belastingen de pan uit rijzen. Be stuurders van Tholen, ga eens ge woon doen waarvoor jullie gekozen zijn en wat je de kiezers beloofd hebt. Want belofte maakt schuld. Ga eens gewoon aan het werk, want er is zoveel te doen. En ga nu eens echt kleur bekennen. Draai niet om de hete brei heen en geef de schuld niet aan de burgers, zoals wethouder Heijboer beweert, want wij worden steeds op het verkeerde been gezet. Bestuurders kom eens van uw ei landje af en leg je oor te luisteren bij de burgers. Durf uw verantwoording te nemen en hak de knopen eens door. Want alleen u bent verant woordelijk, en niet de burgers. Het is beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. F. Zoetewey, Tholen. Geacht bestuur en raadsleden van Tholen. Kijk hoe kleine ondernemers het doen en bezorg er de inwoners van Tholen voordeel mee. Na jaren lang zaken doen in binnen- en buiten land - met soms twee stappen vooruit en drie achteruit, het bijstellen van planningen, op tijd dingen inzien, het roer omgooien, alles bijstellen en bij na terug naar af - kan ik zakelijk ge zien zeggen: we zijn er nog steeds. Iedere zelfstandige weet, wat voor moeite en zorg dit elke dag is. Mijn boodschap is dan ook: twijfel niet. Doe gerust een of twee stappen terug, - dat siert u allen. Moet u eens opletten wat dat oplevert voor de gemeente. Ook bij de eerstvolgende verkiezin gen. Ik kan u verzekeren: niets dan lof zal u ten deel vallen. Dus laat het verstand zegevieren. I.J. de Kok, Oesterstraat 33, Tholen. Ziekte van Lyme. In de aula van het Franciscus ziekenhuis te Roosendaal is op 23 maart een in formatieavond over de ziekte van Lyme. Belangstellenden hiervoor kunnen zich tot vandaag aanmel den, tel. 0165-588576. Er was van alles te koop, zater dagmiddag op de rommelmarkt van koninklijke muziekvereni ging Concordia in Tholen. De echte liefhebbers van 'gebruikte spullenverkopingen' stonden dan ook al ruim voor het begin van de rommelmarkt voor het plein bij het oefenlokaal aan de Oude- landsestraat te wachten. Toen het hek om twee uur werd geopend, sloegen zij razendsnel hun slag om even later met de spullen van hun gading huiswaarts te keren. De lokale snuffelaars namen aan-. merkelijk meer tijd voor het doorzoeken van de uitgestalde spullen. Keus was er volop want of je nu op zoek was naar een boek, speelgoed, elektrische ap paratuur, huishoudelijke artike len, of curiosa, het was in over vloed aanwezig. Verder verzorgde de saxofoongroep van de organiserende vereniging een muzikaal optreden en met een warme wafel en bakje koffie of thee was het gezellig toeven bij het oefenlokaal. Bestuurslid en mede-organisator Job van de Vel de was dan ook zeer te spreken over het verloop en de opbrengst van de rommelmarkt. „Het is de achtste keer dat we dit evenement houden en het levert onze mu ziekvereniging jaarlijks een leuk bedrag voor de clubkas op. AI on ze activiteiten kosten nu eenmaal geld en als er nieuwe instrumen ten moeten komen, praat je snel over behoorlijke bedragen. We moeten, net als de meeste vereni gingen in onze gemeente, zelf on ze broek ophouden en dan zul je toch op een of anderen manier de. nodige centjes bij elkaar moeten zien te krijgen." De verkoop van gebruikte spullen leverde Con cordia zaterdag 630 euro op. Van de Velde: „een mooi bedrag waarmee we als vereniging zeer tevreden zijn. Op zaterdag 3 april geven we vanaf 20.00 uur een jaarconcert in Meulviet in Tholen en er staan dit jaar nog tal van activiteiten voor onze 120 leden tellende muziekvereniging op het programma. Het geld zal dus ze ker een goede bestemming krij gen." DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M. T- Wé Henriëtte op den Brouw deed onderzoek naar dialect in haar woonplaats Sint-Maartensdijk. de wegvallende medeklinker midde nin een woord, het plofje van de stembanden. Bij woorden over het eigen lichaam viel het de docente op dat veel kin deren het niet meer over hun rik hebben, maar over hun rug, zoals in het AN. „Zeker bij het benoemen van eigen lichaamsdelen zou je Zeeuws verwachten." Bij kuit (kie- te) was dat al helemaal het geval. Opvallend daarmee was dat ook in haar leeftijdsgroepen er een veran dering optreedt. „Ze kenden het woord kiete wel, maar vier van de ondervraagden had het over kuute. De ie gaat naar uu, net als de ui in spruiten spruuten wordt. Maar ik moet toegeven dat kiete wel een bij zonder geval is, hoor." In de oudste groep legde Henriëtte een prentje met brandende kaarsen op tafel. Kaesen. „Ik had verwacht dat het zonder r zou worden uitge sproken, maar vier spraken het met een r uit. Dat was ook in de middel ste groep het geval. Typisch." De middelste groep volgt de oudste onderzoeksgroep, zo stelt ze vast. „Ik had daar wel grotere verschillen verwacht, maar dat valt mee. Behal ve voor het woord nest. De oudste groep heeft het over een nist mee aaiers (eieren), maar de middelste groep heeft het over een nest. Petao- ten blijft petaoten of aerepel, maar aerepel noem ik ook dialect. Wel was er een verschil. Ongeschilde aardappelen werden petoaten ge noemd, aardappelen op het bord bij het eten eerder aerepels. Maar het woord voor mus, mosse, wordt door veel van mijn leeftijdsgenoten niet meer gebruikt. Ze zeggen dan mus- se, wel met de se er achter. Ze vin den het te plat." Onder haar leeftijdsgenoten wordt het woord pit voor waeterpit minder gebruikt. Dat wordt al gauw waeter- put. „Ze vonden dat vaak niet goed klinken. Ze spraken wel over een stienkpit. Wellicht om een onder scheid te maken tussen het vuile wa ter in stienkpit en het schone water in waeterput." Je zegt ook: 'm of eur is zo slecht as pitwaeter. Henriëtte kende het woord puut voor kikker wel, maar gebruikte het zelf nooit. Sommigen uit de oudste groep noemden juist een pad een puut. Ze kende ook het dialectwoord neu- ke niet voor: er af vallen, in bijvoor beeld: pas d'r op, straks neukt da' kommetje van taefel. Conclusies? „Kinderen die plat pra ten, die bijna alles in het dialect doen, blijven wel goed de streektaal spreken. Er is een tussengroep - die van laete naar laet - en er is een klein aantal dat vaak naar de Nederlandse versie van woorden overgaat. De middengroep gaat mee met de oudste groep. Er is een verschil tussen de openbare en de christelijke school. Er gaat niet steeds iets weg uit het dialect, maar het verandert drastisch. Dat is bij het zoeken al gebleken. De meeste ouderen vinden het ook erg dat het minder wordt gesproken. De middelste groep wil netjes praten voor de kinderen en maken van nist nest, en van vleis vlees. Sommige vinden die woorden lelijk." De Neerlandica betreurt het ook dat het dialect steeds minder wordt ge sproken. „Jammer, maar helaas. Toch is het dialect een stukje van je zelf. Dat is het fascinerende. Juist in Amsterdam viel het op. Dialect is iets.van mien, zo eige. Een oare kan 't nie. Ik ben wel pessimistisch maar het zal nog wel een paar honderd jaar duren voordat het verdwenen is." Na 't Rijks in Bergen op Zoom ging Henriëtte naar de pabo. Ze liep stage op De Rieburch en deed toen al een project met dialect in groep 6 en 8. „Dat bleef hangen. De pabo was ei genlijk geen uitdaging. Daarom ben ik Nederlands gaan doen aan de VU." Het eerste jaar deed ze dat voltijds, daarna in deeltijd. Ze werk te een paar dagen per week op de Schalm, daarna in Vlissingen op de pabo. Moest ook tentames doen. Het was een aanslag op haar vrije tijd. Daarom stagneerde de studie ook. „Ik zit nu in mijn zevende jaar. Iede re jaar moest ik het zelf bekosti gen." Vanwege het internationale karakter van de hogeschool zit ze ook wel eens in het buitenland. Zo was ze in Portugal op een conferen tie waar ze in gesprek kwam met Noren. „Zij hebben het ook over spiekerbroek en suuker. Net als bij ons. Zelfs op die manier heb je nog iets aan je dialect. Het is een meer waarde. Maar veel mensen vinden hun eigen taal te plat of te boers." Ze staat ook achter de erkenning van het Zeeuws als streektaal. „Je krijgt hier geen Friese toestanden met dub bele naamborden of een verplicht vak Zeeuws op school. Maar er kun nen wel projecten worden aangebo den aan scholen. Vooroordelen weg werken. Dat mensen niet zo neerbuigend hoeven te doen over hun eigen taal. Die houding zit er nog erg in. Ik zou ook nog wel mee willen helpen aan een onderwijspro ject voor de hele provincie, net zaols dat van Piet Scheerders. Het is wel belangrijk dat je kinderen er mee in aanraking brengt. Ook de studenten op de pabo." Spreken doet ze haar dialect al met collega's uit Sluis, Yerseke en West- Kapelle. „Steeds meer collega's gaan meedoen. Ook buiten de les probeer ik met studenten Zeeuws te praten. Kijken of ze met me mee gaan praten in hun eigen dialect. Maar het blijft wel een vreemde si tuatie." Stemmen van lezers Graag wil ook ik reageren op dit ge meentebestuur van Tholen. De ge meente heeft al vanalles beloofd en geprobeerd, maar wat is er uit voortgekomen? Totaal niets, alleen voor het eigen belang. Ze zijn jaren geleden begonnen met mensen en bedrijven te trekken uit omliggende gemeenten en steden om zich hier op Tholen te vestigen. Want het gezegde luidt, om Tholen kun je niet heen! Met veelal star- tersgeld van de gemeente, wat in de tonnen liep. Veel van die bedrijven bestaan niet meer, ze zijn of failliet of vertrokken, met als gevolg voor Tholen een miljoenenverlies. Eigen bewoners die iets wilden doen, kon den dat niet omdat ze van Tholen zelf kwamen dus geen recht hadden op startersgeld. Nog steeds zie je dat voor werk aan de wegen en straten bedrijven er gens anders vandaan komen. Of dat er werk wordt uitbesteed aan bedrij ven van elders, terwijl wij bedrijven zat hebben op Tholen. Ik was een keer in Tholen en moest bij mensen die even voor een paar weken een huisje kregen de video afstellen.Wat bleek, deze huizen waren ingericht voor asielzoekers. Van het theelepeltje tot en met de tv/video was er. Sommige van die asielzoekers hebben nog nooit een tv/video gehad en wie mag dat beta len? De inwoners van Tholen! Wil len wij, de inwoners, iets opzetten, dan moeten we stapels papieren in vullen en maar hopen dat die niet in de onderste lade verdwijnen. Ook wat betreft het toerisme, waar de gemeente geld uit zou kunnen putten, wordt er tegengewerkt. Wil len wij het toerisme, zet stalletjes op, maak gezelligheid in ieder dorp door middel van terrasjes en ver koop van bolussen en vis en laat de diverse ambachten zien. Maak di verse routes en rondritten over Tho len langs alle bezienswaardigheden. Dan heb je minder werkeloosheid en komen de inkomsten ook binnen voor Tholen. Dan hoeven, de inwo ners niet zoveel belasting te betalen aan de gemeente, dan brengen wij zelf de inkomsten binnen. Maar nu moeten wij bloeden voor de missers van de gemeente, wat er tot nu toe elk jaar meer worden met dit gemeentebestuur. Alles getorpe deerd door de SGP, want die vindt dat het toerisme de kerkelijke nor men aantast. Maar er wonen nog an dere mensen in Tholen, die wel graag minder belasting willen beta len en het toerisme toejuichen, zo dat er weer leven is in Tholen. Dus wat mij betreft: kies straks op nieuw een nieuw gemeentebestuur dat wél meedenkt met de bewoners van Tholen en de missers probeert te voorkomen. Frans Witkam, Marehoekstraat 13, Oud-Vossemeer. Gelezen in de EB van 11 maart dat eindelijk, na het CDA dat al eerder iets over verkeersdrempels meldde, weer een partij die opmerkingen maakt over deze nutteloze voorzie ningen uit het 'project duurzaam veilig'. Burgers klagen al jaren over de in bijna iedere straat aan wezige drempels, plateaus, poort constructies etc. die weinig of geen nut hebben en de verkeersregels al leen maar onduidelijker maken. Voorheen had op een gelijkwaardi ge kruising snelverkeer van rechts voorrang. Enkele jaren geleden is daar langzaam verkeer bijgekomen en had, simpel gezegd, bijna alles voorrang. Je zou denken, simpel en eenvoudig. Maar nu moet je eerst nagaan of er soms een drempel of een plateau ligt, waardoor het op plaatsen zo ingewikkeld geworden is dat er zelfs borden geplaatst moeten worden met de tekst dat rechts voorrang heeft. Bevordert dit de duidelijkheid en veiligheid? Nee dus. Daarbij moeten er vraag tekens gezet worden of al deze overbodige maatregelen geleid hebben tot minder slachtoffers. Drempels veroorzaken ook alleen maar ongemak voor fietsers, want ze liggen ongelijk en hebben op staande kanten. En met de auto schud je ook met lage snelheid bij na alle kanten op. Over schoonheid ben je ook snel uitgepraat, want alle borden, drem pels, poortconstructies etc. zijn foeilelijk. Het past niet in een dorpskern, en zeker niet al die ge drochten in de polder waar het wa terschap ook nóg vlijtig aan mee werkt. Onbegrijpelijk dat waar voor een simpele verbouwing in dorps-, of stadskern de nodige for maliteiten vereist zijn - zoals goed keuring van welstand, soms wijzi ging van bestemmingsplan, een archeologisch onderzoek, toestem ming van monumentenzorg, bouw vergunning etc. - al deze gedroch ten zonder vergunning geplaatst kunnen worden. SGP en CDA, ga door op de inge slagen weg. Het bespaart ook nog extra uitgaven, wat misschien in deze dure tijd ook aantrekkelijk is. DJ. van de Velde, Molenvlietsestraat 30, Tholen. Tholen daar kun je niet omheen. Maar kun je er wel doorheen? Dat is de vraag die we ons moeten stel len als bewoner van ons mooie Thoolse eiland. Want als het aan de bewindslieden ligt, kun je in de toekomst niet meer door de pol ders van ons eiland toeren. Ik zeg toeren. Voor de mensen die bij voorbeeld slecht ter been zijn, is het in de toekomst niet meer mo gelijk om met de auto een rondje te doen door de polders. Je mag er nog net met de fiets doQrheen, maar ja, als je niet in staat bent te fietsen, heb je gewoon pech. Ik snap best dat er overlast is door sluipverkeer. Maar als je er beper kingen in aanbrengt, hoeft het toch niet zo te zijn dat mensen die een rondje willen rijden er niet meer mogen komen! Dit is toch wel een beetje tegenstrijdig in ons landje waar alles moet kunnen! Of je moet per ongeluk familie of vrien den hebben die in de 'alleen voor bestemmingsverkeer'-gebieden wonen. Maar ja, dat hebben wij niet. Dus je mag er niet meer in. Simpel, of toch niet!! En dan de snelheid van 60 kilome ter, terwijl je er toch niet mag ko men. Dan moet u maar eens in de dorpskernen komen. Daar geldt een snelheidslimiet van 30 kilome ter, maar de TT van Assen is er niets bij. Er wordt er wat afge scheurd! Hoe hard kun je vanaf de bocht tot aan de rotonde? Ze halen de 100 makkelijk. Effen remmen om de rotonde te nemen en weer verder gassen. Een dit gaat anders om ook zo. Het is bij de veiling een mooie ruime rotonde en een mooie entourage voor het dorp, schitterend verlicht, maar het geeft alleen meer aanleiding om nog maar eens het gaspedaal in te trap pen tot aan de Hoendenyeg. Heeft het verkeer voorrang dat van de parkeerplaats van de Wellevaete afkomt? Niets van aantrekken, ge woon doorgassen. Die stoppen toch wel. Er wordt zelfs nog inge haald als je zelf een veilige snel heid aanhoudt. Want geduld is er niet meer bij tegenwoordig, en ze ker niet in het verkeer. Het lijkt soms wel of je op een cir cuit woont, in plaats van in een straat waar het toch heel druk is met fietsers en kinderen die naar school gaan. Maar daar trekt nie mand zich wat van aan. Misschien is het slimmer om daar eerst eens wat aan te doen, in plaats van het buitengebied te voorzien van 60- kilometerzones. Want daar ziet immers niemand dat je zo hard rijdt en in het dorp wel, toch? Daar kicken veel bestuurders toch op! Of moet er eerst een ernstig ongeluk gebeuren met fatale af loop? Zitten we daar op te wach ten? Gieta Roggeband, Sint-Annaland. Lekker snuffelen tussen de gebruikte spullen en als het bruikbaar is snel een leuk prijsje bedingen. De geijkte formule die zaterdagmiddag ook tijdens de rommelmarkt van muziekvereniging Concordia prima bleek te werken. Zaterdag nemen leden van de wild beheereenheid Tholen/Sint-Philips- land en leden van de natuurvereni- ging Tholen deel aan de nationale schoonmaakdag. Het opruimen van zwerfvuil in het buitengebied duurt van 8.30 uur tot 12.00 uur. De natuurvereniging ruimt met de jeugd de rommel langs de dijk bij de Oesterdam (tot aan de Bergschediepsluis) op en de leden van de w.b.e doen dat op verschil lende percelen en dijken in hun jachtgebied. Een aantal leerlingen van het Mar- kiezaatcollege gaat naar de dijk langs de schorren aan de Heide tus sen Sint-Maartensdijk en Stavenis se. Volgens J. Bolier van de w.b.e. lig gen er op verschillende plaatsen weer veel rubberbanden langs de Thoolse dijken. De rommel wordt met tractoren vervoerd naar het cen trale verzamelpunt bij G.L.D. Gaa- keer aan de Zeedijk in Oud-Vosse meer waar de actie rond 12.30 uur wordt afgesloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3