'Rioolheffing is op Tholen dubbel zo hoog als bij gemiddelde gemeente' Greep in kas bij rijwielhandel Vos 0é GorójinspecialW Stad Tholen bijna op slot voor nieuwe horeca Vijf Thoolse scholieren pakken naast voorleestitel KIJKDAG Bushokje in Stavenisse voor jeugd taboe w Wethouder Heijboer wil plannen bijstellen en zet tegenaanval in Gratis Donderdag 18 maart 2004 60e jaargang no. 18 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? //K HEIJNEN Party-avond over drugs en alcohol 26 MAART A.S. De gemeente kan bezuinigen op de riolering. De plannen zouden bijgesteld kunnen worden waardoor de uitgaven verminderen en de burger minder kwijt is aan het riool recht. Dat voorstel deed wethouder K.A. Heijboer don derdag in de gemeenteraad waar het college van de frac ties tal van voorstellen voorgeschoteld kreeg om de gemeentelijke financiën op orde te brengen. Het ver wachte tekort mag volgens de meerderheid van de raad Volgend jaar niet hoger uitvallen dan 1.240.000 euro. Dat betekent een lastenstijging van vijf procent voor de Thoolse burgers. Markiezaat Via vrijstelling toch vestiging mogelijk Schorsing Overrompelingstactiek in Oud-Vossemeer Deze week BEZOEK DE OPEN DAG OP ZATERDAG 20 MAART Ziekenhuis Lievensberg MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen ttiev Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 Ademloos luisteren naar kinderen die voorlezen uit een goed boek. dat kon gisterenmiddag in Sint-Maartens dijk. Leerlingen van negen verschillende basisscholen - waarvan vijf uit Tholen - streden in de eerste halve fi nale in Haestinge om het voorleeskampioenschap van Tholen en Schouwen-Duiveland. Hoewel de Thoolse deelnemers prima hun best deden, moesten ze de over winning aan Roswitha Guiran uit Zierikzee laten. Zij mag op zaterdag 24 april in Middelburg meedingen naar de provinciale voorleestitel. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008. redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl ige: www.eendrachtbode.nl Tge nieuwsblad voor de streek Tholen "Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse'Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Jongeren die zich onnodig ophou den in het bushokje aan het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse, lopen kans op een bekeuring van 45 euro. Dat kwam maandag ter sprake bij de vergadering van de jeugdraad. Een woordvoerder van de politie be vestigt dat er jeugd uit het bushokje is weggestuurd. „Mensen die met de bus mee moesten, stonden aan de overkant van de straat te wachten", legt ze uit. Het bushokje is sinds jaar en dag een plek waar jongeren uit het dorp elkaar treffen. Kortgeleden is er een nieuw exemplaar geplaatst. Het is kleiner dan het vorige en ook zodanig van vorm dat wind en regen er doorheen komen, meldden de vertegenwoordigers uit Stavenisse in de jeugdraad. Het optreden van de politie is gestoeld op de algeme ne plaatselijke verordening, waarin een verbod is opgenomen om zich zonder noodzaak op te houden op plaatsen als bushokjes en portieken. Bijeenkomsten bij mensen thuis om huishoudelijke artikelen, make-up of lingerie aan de man te brengen zijn al vele jaren gemeengoed. De formule van de 'homeparty' gaat nu ook gebruikt worden om voorlich ting te geven. Het Zeeuws consulta tiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) wil, via een informatieve avond bij mensen thuis, ingaan op vragen over alcohol en drugs waar mee ouders zitten. Op Tholen wil men daarmee in Oud-Vossemeer beginnen. Volgende maand is er een gesprek met vertegenwoordigers van scholen en kerken uit het dorp. Die contacten zouden een gastou- derpaar moeten opleveren dat een 'homeparty' wil organiseren en daarvoor deelnemers wil werven onder familie, vrienden en kennis sen. Bij minimaal vijf deelnemers gaat de avond door en komt een preventiemedewerker van het ZCAD (na een voorgesprek met de gastouders) voorlichting geven. De opzet is dat uit de aanwezigen - die allemaal een informatiepakket krij gen iemand zich meldt om als gastouder op te treden voor een vol gende bijeenkomst. De 'homeparty' is één van de scha kels in de voorlichtingscampagne over middelengebruik. Recent ver zorgde het ZCAD hierover een cur sus voor de jeugdwerkers en de vrij willigers van jeugdsozen. Verder komt begin april de voorlichtings bus van deze organisatie naar Tho len: op 1 april bij het Calvijncollege en op 2 april in Sint-Annaland. Residentie Reigershorst aan Jo tvs+crkuwf its Bent u geïnteresseerd? Dan nodigen wij u graag uit om op vrijdag 26 maart van 10.00 tot 14.00 uur deze prachtige appartementen te komen bekijken. U bent van harte welkom. gÉfÉ|& Woningstichting Soomiand Boerenverdriet 20 4613AK BERGEN OP ZOOM T01Ó4-236479 F 0164-255480 E info@soomlanci.nl I www.soomland.nl Advertentie I.M. Medewerkers van een Duitse firma controleerden deze week de riolering in de Deestraat te Poortvliet. Bezuinigen op het onderhoud zou de uitgaven voor de gemeente én de belasting voor de inwoners verlagen. „We horen wel veel voorstellen, maar ook veel verschillen. Het zal ons moeite kosten om dat uit te wer ken. Als u de belasting met maxi maal vijf procent wilt laten stijgen, dan zullen we extra moeten bezuini gen," reageerde de wethouder. Dat kan volgens Heijboer bij de rio leringsplannen, die ambitieus zijn. Zo heeft de gemeente vorig jaar af gesproken dat er meer hemelwater afgekoppeld moet worden. Dat bete kent dat het regenwater niet meer in het riool verdwijnt en naar de zuive ring gaat, maar via een aparte lei ding rechtstreeks in de sloot terecht komt. Per aansluiting kost dat nu veertig euro, lichtte hij toe. Daarnaast zijn de kosten voor het onderhoudsplan van de gemeentelij ke riolering voor vijftig jaar doorbe rekend. Het rioolrecht is daardoor hoog, maar ook omdat de gemeente raad wil dat het kostendekkend is. Dat wil zeggen dat de gebruiker er ook het vollle pond voor betaalt. Heijboer maakte van de gelegenheid gebruik om duidelijk te maken dat het juist het rioolrecht is dat Tholen tot de duurste gemeente in Zeeland maakt. Hij zette de tegenaanval in, kennelijk geschrokken van de nega tieve reacties van burgers op het ge meentebeleid en de hoge belasting druk. „Daar staat tegenover dat de onroerendezaakbelasting (o.z.b) de op een na de laagste is in Zeeland. De rioolheffing is bij ons dubbel zo hoog als gemiddeld. Dat komt door het onderhoudsplan voor de langere termijn. Bij andere gemeenten wordt niet verder vooruit gekeken dan drie tot vier jaar. Als we er dat afhalen, dan horen we in Zeeland bij de ge meenten met de laagste belasting druk." Het college heeft zich gestoord aan berichten in de media dat Tholen de duurste gemeente van Zeeland is. Heijboer zei dat niet met zoveel worden, maar liet duidelijk merken dat hij er niet gelukkig mee is. De cijfers van het centraal bureau voor de statistiek (CBS) moeten volgens Heijboer wel goed gelezen worden. Volgens hem kloppen de cijfers niet. (Dinsdag stuurde het college zelfs een persbericht om zijn uitleg te sta ven en het beeld bij te stellen.) Het CBS had berekend dat de Thoolse burger 116 euro per jaar kwijt is aan het rioolrecht, maar vol gens Heijboer is dat onjuist. „Dat bestaat niet. Dat moet weerlegd worden." A.L. Piet (CU) begreep niet goed waar Heijboer naar toe wilde. „Moeten we wat minder aan de rio lering doen?" Heijboer beantwoord de die vraag niet direct, maar vond wel dat die post 'duidelijk voor de geest gehaald moest worden.' Bur gemeester W. Nuis hielp de raad. „Hier zou u naar kunnen kijken. Maar u heeft vorig jaar wel besloten dat het zo moest." De suggestie werd opgepakt door CU en SGP. Piet zei dat het de moei te waard is om te kijken welk niveau van onderhoud er nagestreefd kan worden als er geld op bezuinigd wordt. H. Geluk (SGP) begreep uit de woorden van de wethouder dat het bij de gemeentelijke riolering wat minder kan en stelde voor om dit uit te werken en te bespreken in de commissies gemeentelijke ont wikkeling en middelen. Uit de voorstellen van de raadsfrac ties bleek dat de meesten kiezen voor een geringe lastenverzwaring van 5 procent (SGP, VVD, D66, CU), waarbij het te verwachten te kort volgend jaar uitkomt op 1.240.000 euro en in 2008 op 103.500 euro. CDA en ABT kiezen er voor om de lastendruk voor de burger te handhaven (geen stijging van de ozb-belasting met 5%) waar door een tekort dreigt te ontstaan van 1.431.500 euro volgend jaar en 207.000 in 2008. De PvdA ging uit van de basisvariant, waarbij volgend jaar het tekort bij ongewijzigd beleid oploopt tot 1.193.500 euro, tot 1.89.500 euro in 2008. De PvdA re kent op de 'vakbekwaamheid van de ambtenaren' om te reageren op wat de fracties naar voren hebben ge bracht. Daarbij hanteren de meeste fracties de kaasschaafmethode, door overal wat af te halen. ABT wil echter dat er grote projecten geschrapt worden. Maar J.J.P.A. Boulogne liet het aan het college over om met een voorstel te komen. Volgens ABT kan de nieuwbouw van het Markiezaat col lege in Tholen echter wel geschrapt worden. In grote lijnen herhaalden de fracties wat ze al eerder voorstelden in de commissie algemeen bestuur. Vol gens de SGP staat Kleur bekennen onder druk, maar is er al wel het een en ander uitgevoerd. De fractie on derschrijft het raadsprogramma nog steeds, zei M.J. Klippel. „Maar de economische situatie loopt terug. Dat eist versobering. We moeten de tering naar de nering zetten. De be lasting met 5 procent omhoog en de Zalmsnip in stappen afbouwen." De SGP wil onder meer op perso neel 100.000 euro bezuinigen en op openbare verlichting. Namens de PvdA wees J. Oudesluijs erop dat er vooral factoren van buitenaf een rol spelen, waardoor nu de rem op het gemeentelijk beleid moet. „We moe ten een pas op de plaats maken." ZIE VERDER PAGINA 13 Even leek het erop alsof er in het centrum van Tholen geen horecabe drijven meer bij zouden mogen komen. Donderdagavond hadden SGP, CDA en CU in de gemeenteraad een amendement op zak om dat te be werkstelligen in het ontwerp-bestemmingsplan Kom. Maar wethouder K.A. Heijboer wist een compromis te bereiken door met een nieuw voorstel te komen. In het amendement werd het college gevraagd om nieuwvestiging van de horecabedrijven aan banden te leg gen, zo lichtte P.W.J. Hoek namens de drie fracties toe. „Het zomaar toe staan van horeca zou grotere overlast geven dan nu al het geval is. Het past niet in de fysieke structuur van de omgeving. Als we de horeca uit het bestemmingsplan (centrumdoelein den I en II) schrappen, komen we te gemoet aan de wens van de bewo ners." Maar Hoek liet een kleine opening in zijn uitleg. „We willen echter de ho reca niet totaal uitsluiten, maar vin den dat het college een zorgvuldiger afweging moet kunnen maken. Dat kan door het toepassen van een vrij stellingsprocedure of via een ont heffing van het bestemmingsplan, ar tikel 19 van de wet op ruimtelijke ordening." PvdA en VVD hadden geen behoefte om voor de horeca een beperking op te nemen in het ontwerp-bestem mingsplan. Volgens J. Oudesluijs (PvdA) is het toelaten van horeca juist nodig voor een stad als Tholen. „Het verhoogt de leefbaarheid." J.J.P.A. Boulogne (ABT) was het daar niet mee eens. Hij vond uitbrei ding van horeca zelfs 'niet te tolere ren' en liet weten het amendement van de fracties aan de overkant van de raadzaal te zullen steunen. De li beraal G.J. Hoek wees er op dat het om een lichte vorm van horeca gaat en was bang dat die ook uitgesloten zou worden als de regels in het be stemmingsplan zouden worden aan gescherpt. Volgens Hoek (SGP) was het niet de bedoeling om lichte horeca uit te sluiten. Als er niets zou veranderen aan de voorwaarden in het bestem mingsplan, dan zou er volgens A.L. Piet (CU) ook plaats zijn voor een 'Mcdrive'. Maar daar was J. van den Donker (D66) niet bang voor. „Die gaat daar echt niet zitten. Die angst deel ik niet. Het moet toch mogelijk zijn dat er een klein hotelletje bij komt?" Volgens Van den Donker is het wel mogelijk om de bewoners van de Brugstraat tegemoet te komen door op de woningen een woonbe stemming te leggen. „We moeten niet de hele kern dichtgooien en een ondernemer twee of drie jaar laten wachten omdat er allerlei procedures doorlopen moeten worden." Volgens Hoek (SGP) staat er voor een artikel-19-procedure negen maanden, maar Van den Donker bestreed dat. „Dat duurt driejaar." De koppen tellende zag Heijboer dat een meerderheid in de raad het be stemmingsplan wilde aanpassen. Hij gaf zowel zijn fractiegenoot Hoek als Van den Donker gelijk. „De pro cedure kan negen maanden duren als er geen, bezwaar wordt ingediend. Is dat wél het geval, dan kan het veel langer duren." ZIE VERDER PAGINA 2 Een tot nu toe onbekend tweetal heeft zaterdagmiddag rond kwart voor twee meer dan vierduizend euro buitgemaakt bij een brute dief stal bij de firma Vos aan de Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer. Terwijl de een de aandacht van de firmanten in de winkel probeerde af te lei den, sloeg de ander in het kantoortje bij de werkplaats zijn slag. Met de smoes dat hij geld wilde wisselen, wist een gebrekkig Engels sprekende man mevrouw Vos er toe te bewegen dat ze naar het kantoor tje achter de winkel ging om aan die wens te voldoen. De man volgde haaf en tijdens een onbewaakt mo ment wist de gauwdief ongezien een greep in de geldkist te doen. De diefstal werd pas opgemerkt toen het tweetal de winkel weer verlaten had. Kort na hun bezoek aan de rij wielhandel zijn de man en vrouw ook in de plaatselijke supermarkt gezien. Hier zagen zij echter geen kans nog meer geld buit te maken. De broers Rien en Leo Vos reageer den verbouwereerd op de razend snel uitgevoerde diefstal in hun zaak. „De man en de vrouw stonden ineens bij ons binnen en door ondui delijk taalgebruik en een listige af leidingsmanoeuvre werden we om de tuin geleid. Van de verwarring die ontstond, wisten de twee gerou tineerd gebruik te maken. En Voor we beseften wat er gaande was, wa ren de vogels weer gevlogen", be schrijft Leo Vos de overrompelings tactiek die door de dieven werd toegepast. Zijn broer Rien twijfelt er niet aan dat het hier om ervaren le den van het dievengilde gaat. „Je moet toch wel veel lef hebben om je op deze manier bezittingen van an deren toe te eigenen. Onze zaak be staat bijna 45 jaar, maar iets derge lijks hebben we gelukkig nooit eerder meegemaakt. En ik hoop het natuurlijk ook nooit meer mee te maken." De twee broers zijn zeer te spreken over de snelle aanwezig heid - binnen tien minuten - van de politie. Van de twee dieven - die in het zwart gekleed waren - en het geldbedrag dat ze hadden buitge maakt, was echter geen spoor meer te vinden. Henriëtte op den Brouw schrikt van achteruitgang van Thools dialect WIK en Spido door naar finale van verenigingswedstrijd Thoolse modehuizen kijken vooruit naar kleurrijk zomermodebeeld EN VERDER... Delta Glass in Tholen huldigt mannen van het eerste uur Bij Vossemeerse scholen is het veiliger, maar verkeersdruk is verplaatst DE LIEFDE IS EEN STOF DIE DE NATUUR HEEFT GEWEVEN EN DE FANTASIE VAN BORDUURSEL VOORZIEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Van vrijdag 26 maart t/m vrijdag 14 mei geldt in de gemeente Tholen een ophokgebod voor postduiven. Dit om jachthouders de kans te geven, verwilderde duiven af te schieten. Aanstaande zaterdag 20 maart van 10.00 tot 15.00 uur houdt ziekenhuis Lievensberg open dag voor iedereen die een kijkje wil komen nemen. Er is veel te zien en te doen. U bent welkom via de ingang van de polikliniek. In ziekenhuis Lievensberg zijn we trots op wat we doen en dat is te zien! Advertentie I.M. ïïtnmaken Advertentie I.M. Het was de eerste keer dat er een halve finale van dit kampioenschap in Tholen plaatsvond. Volgens Petra Das - jeugdbibliothecaris van de gemeen schappelijke openbare bibliotheek Tholen en in die hoedanigheid nauw be trokken bij de organisatie van het voorleeskampioenschap - is dat te danken aan het enthousiasme waarmee diverse Thoolse scholen jaarlijks aan het initiatief van de Stichting Lezen meedoen. „Door die positieve inbreng van uit onze gemeente vonden we het zeker op zijn plaats om de eerste halve fi nale hier in Sint-Maartensdijk te houden." Jolinda Hoogerbrugge (School met de Bijbel uit Poortvliet), Laura Goense (Het Kompas uit Anna Jacoba- polder), Linsay van der Linde (Ter Tolne uit Tholen), Chantal Bentvelsen (De Rieburch uit Sint-Maartensdijk) en Ineke Hommel (Sint-Anthonius- school uit Oud-Vossemeer) speelden dus eigenlijk een thuiswedstrijd. Aan de gespannen gezichten van de deelnemers viel af te lezen dat het hardop voorlezen uit een boek, met publiek en een kritische jury voor je neus. toch wel even iets anders is dan thuis lekker ontspannen onderuit gezakt een ver haaltje lezen. Toch slaagden de kinderen er stuk voor stuk in het publiek te boeien en ze maakten hel de juryleden Harm Venema, Nel Roodenburg en Simone Schout knap lastig. Voor alle deelnemers had juryvoorzitter Vene ma een herinneringsmedaille en een leeslampje. De winnares kreeg boven dien een oorkonde en boekenbom De Thoolse deelnemers Jolinda HoogerbruggeChantal Bentvelsen, Ineke Hommel, Laura Goense en Linsay van der Linde (v.l.n.r.) pakten naast de eerste prijs bij het voorleeskampioenschap in Haestinge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1