Verburgh Oud-Vossemeerse bakker verkoopt zijn laatste broodje Feestelijke opening drogisterij en huishoudshop Smerdiek Uitbreiding Wellevaete is nu weer in beeld Gezondheid noopt Fred Zwegers tot stoppen BTL laagste voor maaiwerk Binnenkort in ons theater Jaarvergadering Philadelphia Zonder afspraak naar ziekenhuis Winkel van Sinkelformule' heeft volgens wethouder de toekomst Donderdag 18 maart 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Beocenter 2 radio - cd - dvd Voor Accelerando, Smash'76 en jeugd Muziekvereniging Accelerando en tafeltennisvereniging Smash '76 in Sint-Annaland kunnen samen gebruik ma ken van de uitbreiding van de Wellevaete. Wethouder F.J. Goossen en M.A.E. Velthuis hebben dat voorstel dinsdagavond toegelicht met vertegenwoordigers van beide verenigingen. Er kwamen vijf voorstellen op tafel. Verwarring Morgen verkopen bakker Fred Zwegers en zijn vrouw Dianne hun laatste broodje. Na ruim dertig jaar sluiten zij voorgoed de deur van hun bakkerswinkel aan de Zil verstraat in Oud-Vossemeer. De kwakkelende gezond heid van Zwegers laat het werk in de bakkerij niet langer toe en nu hij onlangs met de verzekering tot overeen stemming is gekomen over de financiële afwikkeling van sluiting van zijn zaak, vonden hij en zijn vrouw dat die moeilijke stap dan maar snel genomen moest worden. Vrijdag 19 maart, de dag waarop de niet meer toelaat, dan zul je dat Taarten Positieve benadering VERVOLG VAN VOORPAGINA Onzeker is wat er nog meer uit Den Haag komt." De PvdA vindt dat een aantal zaken op een lager pitje gezet kan worden, zoals het stratenbeheer en de open bare verlichting. Namens het CDA zei J.P. Bout dat er op de program ma's bezuinigd moet worden. Hij wees op de golfbewegingen in de economie en hoopte op betere tij den. Bout maakte van de gelegen heid gebruik de kritiek op de raads- griffie bij te stellen. De indruk was vorige keer ontstaan dat het per soonlijk, aan het adres van A. van de Sande, bedoeld was, maar dat is volgens Bout geenszins het geval. Hij bleef er wel bij dat een extra personeelslid voor de griffie te veel is, CU liet weten de programma's bij te willen stellen. De lasten voor de burger moeten beperkt worden. P. van Belzen zei namens zijn fractie extra te willen faseren, dat wil zeg gen zaken over een langere periode uitvoeren of uitstellen. Er zijn vol gens Van Belzen ook al goede zaken tot stand gekomen, zoals sociale veiligheid. „Maar die springen niet onmiddellijk in het oog." ABT stelde voor de dorpsplannen gefaseerd uit te voeren. Een aantal beleidsvoorstellen in de wacht te zetten en een discussie te beginnen over het beheer van de openbare ruimte. De VVD legde nogmaals de nadruk op meer woningbouw en D66 vond nog steeds dat Kleur be kennen in de prullenmand kan. Wat daarin staat opgenomen is volgens J. vati den Donker al 'het absolute minimum.' De provincie sluit in de loop van het jaar de regiokantoren wegen van de dienst infrastructuur en ver voer in Zierikzee, Goes en Terneu- zen. Er komt een centraal onderko men in Middelburg waar het kantoorpersoneel gehuisvest wordt. Bezoek onze showroom: Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verburgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Maar één variant voldoet volgens het college aan de gestelde rand voorwaarden. Het gaat hierbij om een uitbreiding van de Wellevaete met een multifunctioneel gebouw, een jeugdhonk en een berging. Vol gens het college is dit financieel haalbaar en past het binnen het bud get dat er door de raad voor is vrij gemaakt. In Kleur bekennen staat de uitbreiding van de Wellevaete als eerste actiepunt opgevoerd voor 2003. De investeringskosten zouden rond de 750.000 euro bedragen (in 2003 raamde de raad 450.000 euro voor het muziekoefenlokaal en voor 2005 voor de berging 45.000 euro). Het college vindt het ook belangrijk dat er door meerdere verenigingen gebruik van gemaakt kan worden en dat de ruimte voor'meerdere doel einden geschikt is. Daarnaast denkt het college met deze oplossing het dorps- en gemeenschapscentrum De Welllevaete te kunnen versterken. Voordat er een definitief besluit wordt genomen hebben b. en w. eerst met de betreffende verenigi- gen gespreken. Het gaat echter wel om een principebesluit. Acceleran do en Smash krijgen vier weken de tijd om een reactie op het voorstel te geven. Daarna zal het college een standpunt bepalen en een voorstel doen aan de raad om een muziekoe fenlokaal, een tafeltennishal, jeugd honk en berging aan of bij de Welle vaete te bouwen. Eerst werd ervan uitgegaan dat er aan de Wellevaete gebouwd zou worden voor het muziekoefenlokaal omdat dit ook goed paste in het plan van de gemeente om er een jeugd honk en een berging in onder te brengen. Smash had ook een plan voor een eigen ruimte gemaakt bij de Wellevaete. Een en ander zou sa men verder uitgewerkt worden, maar later werd overwogen of het multifunctionele gebouw niet losge koppeld moest worden' van de Wel levaete (vanwege geluidseisen). Bekeken werd of het oefenlokaal niet elders kon komen, bij de Vei- lingweg waar ook de brandweerka zerne zou moeten worden gebouwd. De verenigingen hebben zelf ook bekeken of ze in eigen beheer de acecommodatie zouden kunnen bouwen. Dat bleek niet mogelijk. Halverwege vorig jaar is de gemeen te verzocht de ruwbouw te verzor gen zodat de afbouw door de vereni gingen zelf kon worden gedaan. Het college heeft deze mogelijkheid on derzocht en besloten om een afzon derlijk muziekoefenlokaal te bou wen, met jeugdhonk en berging maar zonder Smash. Die zou van de Wellevaete gebruik blijven maken. Daarover ontstond begin december volgens het college verwarring en is besloten een pas op de plaats te ma ken en een grondig onderzoek te doen naar de (on) mogelijkheden voor de verenigingen. Vervolgens zijn vijf bouwvarianten bedacht en uitgewerkt en doorgerekend, aldus de toelichting van b. en w. De gemeente heeft het maaiwerk (sportvelden, gazons, bermen en dergelijke) voor een periode van drie jaar tegelijk openbaar aanbe steed. BTL te Bruinisse, die dit werk momenteel al uitvoert, was met 257.500 euro de laagste van acht in schrijvers. Braber Groenvoorziening te Renesse schreef in voor 277.300 euro, H4a te Axel 279.605,80 euro, Bras en Zn. te Heijningen 285.984 euro. Krinkels te Wouw 291.500 eu ro, Dolmans te Bunde 297.000 euro, Oudenaard te Haaften 300.000 euro en Habo hoveniers te Renesse voor 309.000 euro. Na ruim dertig jaar sluit het echtpaar Fred en Dianne Zwegers, uitgerekend in de Zeeuwse bolusweek, de enige nog overgebleven bakkerij in Oud-Vossemeer. ambachtelijke bakker zijn 56ste verjaardag viert, kunnen de klanten voor de laatste keer in de bakkers winkel terecht. Het moment waar op het voor hen zo vertrouwde win kelbelletje voor de laatste keer het vertrek van een klant aangeeft, zal bij het echtpaar Zwegers en hun drie kinderen best de nodige emo ties losmaken, zo beseffen ze. „Maar als de gezondheid je werk moeten accepteren, hoe moeilijk dat ook in de praktijk is", aldus Zwegers. Door de sluiting van de laatst over gebleven ambachtelijke bakkerij in Oud-Vossemeer is het ook gedaan met de heerlijke lucht van versge bakken brood en banket in de Zil verstraat. De geur van de talloze producten die bakker Fred Zwegers 's nachts en in de vroege ochtend maakte, hing vaak als een onzicht baar reclamebord in de atmosfeer rond zijn bakkerszaak. De liefde voor het bakkervak en een flink portie doorzettingsvermogen leid den er begin jaren zeventig toe dat het jonge, ambitieuze echtpaar (na enkele jaren huren) de bakkerij over kon nemen. Zwegers denkt nog vaak terug aan die moeilijke beginperiode. „We betaalden de eerste jaren een torenhoge huur en toen we de zaak konden kopen, bleek dat we aan hypotheekkosten minder dan de helft van die kosten kwijt waren. Ik herinner me nog de reactie van de notaris toen we de koopakte gingen tekenen. Hij had zoiets nog nooit meegemaakt. Toen we de zaakjes eenmaal goed gere geld hadden, liep de bakkerszaak prima. Ik zorgde dagelijks voor vers brood en banket uit eigen bak kerij en Dianne stond in de winkel. We hadden als startende onderne mers destijds het geluk dat er nog niet zoveel regels op het gebied van milieu en hygiëne gesteld werden als tegenwoordig. Een overijverige ambtenaar van de keuringsdienst van waren dreigde ons in de begin periode nog even met sluiting, maar toen ik hem vroeg of hij dan voor vervangende inkomsten wilde zor gen, volstond hij met een waar schuwing. We hebben de bakkerij daarna snel aangepast aan de ge stelde eisen en sinds die tijd hebben we een florerend middenstandsbe- drijf gehad. De mensen haalden in de jaren zeventig en tachtig hun brood en banket nog bij de ambach telijke bakker maar na verloop van tijd zag je de markt verschuiven." „Er kwam steeds meer concurren tie van supermarkten die zich met het verkopen van (fabrieks)brood en gebak bezig gingen houden en nu de broodmachine de laatste tijd sterk aan populariteit wint, denken steeds meer mensen dat ze zelf hun brood wel kunnen bakken. Deze ontwikkelingen hebben tot gevolg dat er steeds minder toekomst is voor kleine ondernemers in de voe- dingswarensector. Ik vind dit een trieste ontwikkeling. En het gemis aan mensen die op ambachtelijke wijze voedingsproducten maken, zal zich op den duur wreken. Als je net als ik dertig jaar lang, zes da gen per week in de bakkerij aan het werk geweest bent, weet je precies wat er bij het maken van een goed product allemaal komt kijken. De zorg en aandacht die een ambach telijke bakker aan zijn werk be steedt, vertaalt zich in de smaak van zijn brood en banket", aldus Zwegers die zelf het meeste plezier beleefde aan het maken van taar ten. „In hoeveel verschillende soorten en maten ik die gemaakt heb in de afgelopen jaren weet ik niet, maar ik vond het steeds een uitdaging om er iets speciaals van te maken. Je kunt in dat werk je creativiteit en vakmanschap als bakker ten volle benutten en dat spreekt iemand met mijn ervaring natuurlijk altijd aan." Dat hij en zijn vrouw het ondanks de steeds harder wordende concur rentie als kleine dorpsbakker zo lang hebben volgehouden, is vol gens Zwegers vooral te danken aan een positieve instelling en nuchtere kijk op het leven. „We zijn miljo nair geworden in de liefde die wij samen voor elkaar hebben en dat 'vermogen' hebben we samen in de opvoeding van onze kinderen en in onze bakkerij gestopt. Getuige de hartverwarmende reacties van onze kinderen - zij hoorden het besluit om de zaak te sluiten ook pas enke le weken terug - en onze trouwe klanten is het ons goed gelukt om iedereen al die jaren tevreden te houden. De sceptische reacties van sommige kritische dorpsgenoten ten spijt, hielden wij ons hoofd keurig boven water en we probeer den ons als ondernemers steeds te onderscheiden van de concurrentie. Daarnaast lieten we iedereen in z'n waarde en afgunst was ons vreemd. Een middenstander heeft geen of weinig vrienden, zelfs zijn beste collega is nog altijd zijn concur rent. Bovendien verdient hij in de ogen van zijn klanten bergen geld en ook die zienswijze levert weinig vrienden op." Het heeft het echt paar Zwegers wel eens pijn ge daan, maar ze hebben hun opvat tingen over de omgang en benadering van mensen nooit ver anderd. „Je moet gewoon eerlijk zijn tegen de mensen en hen een goed product verkopen." Om deze stelling te onderstrepen, heeft de bakker nog een mooie anekdote. „Er vroeg eens een mevrouw in on ze winkel om een nougatinetaart. We hadden de juiste ingrediënten voor zo'n taart op dat moment ech ter niet op voorraad. We konden haar wel aan een hazelinotaart hel pen, maar die hoefde mevrouw niet. Ze reed met haar auto naar Steenbergen om daar de door haar gewenste taart te halen. Later bleek dat een collega-bakker die me vrouw doodleuk een hazelinotaart als nougatinetaart verkocht had. Ze bleef echter stug volhouden dat ik een domme dorpsbakker was die geen verstand van zaken had. Wist zij veel dat ik kampioen ben ge weest in het maken van dergelijke taarten. Het geeft maar aan dat eer lijkheid niet altijd wordt gewaar deerd." De laatste maanden moest Dianne steeds meer werk van haar man overnemen. „Zijn gezondheid liet het werk in de bakkerij niet meer toe en ik maak sinds januari de brood- en banketproducten. Fred helpt en adviseert me daar uiter aard wel bij, maar je krijgt er toch in een keer erg veel werk bij. Ge lukkig heeft dit maar enkele maan den geduurd, want het was voor ons beiden geen ideale situatie. Fred hoorde voor mij gewoon ach ter de oven en ik in de winkel, we waren dat per slot van rekening al dertig jaar zo gewend. De zaak voortzetten en brood en gebak van een andere bakker verkopen, is voor mij dan ook nooit een optie geweest. We hebben deze bakkerij samen opgebouwd en we wisten beiden dat we er eens mee op zou den moeten houden. Door de ziekte van Fred is dat moment vier jaar eerder aangebroken dan we ge pland hadden, maar dat doet wat ons betreft geen afbreuk aan de fantastische tijd die we hier samen met ons gezin gehad hebben." Het echtpaar Zwegers heeft er nooit bij de kinderen op aange drongen om het bakkersvak in te gaan en ze zijn er dan ook niet rou wig om dat er nu geen opvolging gereed staat. „Onze kinderen heb ben hun eigen koers bepaald en zo'n dorpsbakkerij is voor een jon ge ondernemer niet interessant. De investering staat in geen verhou ding tot de verdiensten die een am bachtelijke bakker binnen kan ha len in een dorp als Oud-Vossemeer. Binnenkort wordt de bakkerij ont manteld. de hele inventaris gaat naar derde wereldlanden. Wij blij ven hier gewoon lekker wonen en we gaan ons in de toekomst weer wat meer met onze hobby's bezig houden. Ik kan me gelukkig goed bezig houden met fietsen en kalli graferen en als mijn gezondheid het toelaat, willen we misschien binnenkort weer samen gaan dan sen." Nog één dag is het belletje van de winkeldeur te horen en daarna gaat de deur van bakkerij Zwegers voorgoed op slot. „De klanten zul len voortaan elders om hun brood en banket moeten, want de brood jes die ik vanaf nu in ons kleine oventje bak, zijn uitsluitend voor eigen gebruik", aldus de Oud-Vos- semeerse brood- en banketbakker. SINT-PHILIPSLAND 19 mrt. Informatieavond werkgroep opheffing grondwateroverlast, De WimpeÜ9.30u. 25 mrt. Jaarvergadering heemkun dekring Philippuslandt, De Wimpel, 19.30 u. 26 mrt. Jaarconcert muziekver. Concordia, De Wimpel, 19.30 u. 27 mrt. Zangavond Woord en Daad, De Wimpel, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 19 mrt t/m 4 apr. Voorstellingen Bergse Operette Vereniging, De Maagd. 20 mrt. Johannes Passion door Toonkunstkoor, St. Gertrudiskerk, 20.15 u. 20 en 21 mrt. Gertrudiswandeltocht v.a. Markiezaatcollege, 8 u. 25 mrt. Concert Van Dingstee Kwartet, Markiezenhof, 20 u. 26 t/m 28 mrt. Pasar Malam, De Stoelemat, vr 13 u., za en zo 12 u. 28 mrt. West-Brabantse molendag. 28 mrt. Finale van The Voice, CKB Burg. Stulemeijerlaan, 16 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Along cam Polly - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.15 u., zo 16, 18.30, 20.30 u. Brother bear (Ned. gespr.) - za 13.45 en 16 u„ zo 13.45 u„ wo 14 u. ROXY II: Spy kids 3D: game over - za 13.45 en 16 u., zo 13.45 u., wo 14 u. The runaway jury - do, zo t/m wo 20 u. Stuck on you - vr en za 18.45 u. en 21.15 u„ zo 16 u. CINEM'ACTUEEL: Peter Pan - za en wo 14 u„ zo 13.45 u. Suske en Wiske en de duistere diamant - za en wo 14 u., zo 13.45 u. Along came Polly - do en ma t/m wo 20 u., vr 18.45 en 21.15 u., za 18.45 en 21.30 u„ zo 16. 18.45 en 2115 u. Lord of the rings 3: The re turn of the king - vr en za 19.30 u„ zo 16 u. Brother bear - za en wo 14 u„ zo 13.45 en 16 u. Something's gotta give - do en ma t/m wo 20 u„ vr t/m zo 21.15 u. Once upon a time in Mexico - vr en za 18.45 u„ zo 21.15 u„ wo 20 u. Verrassingsvoorpremière - do 20 u. Chaos - zo 19 u„ ma 20.30 u. Noi Albinoi - di 20.30 u. De ouderenvereniging Philiadelp- hia houdt dinsdag 23 maart haar jaarvergadering in dorpshuis Hol land Huis te Scherpenisse. Dhr. H. Brinkman, die directeur is van de stichting Sjaloom Zorg op Goe- ree-Overflakkee, zal een presenta tie verzorgen over woon-zorg- voorzieningen. Traditiegetrouw zal het gemengd zangkoor VZOS uit Sint-Philipsland onder leiding van dirigent J. Wesdorp tijdens de jaarvergadering optreden. In de pauze is er verkoop van wenskaar ten en diverse artikelen en wordt er een verloting gehouden. De vergadering begint om 19.30 Advertentie I.M. Pak even uw zakboekje THOLEN 18 mrt. Franse avond, openbare bi bliotheek, 20 u. 20 mrt. Theaterconcert Maarten van Roozendaal en Egon Kracht, Meul- vliet, 20.15 u. 24 mrt. Politiek café VVD, café The Sixties, 20 u. 24 en 25 mrt. Tweedehands kleding en speelgoedbeurs. Energieweg 17, wo 9-12 en 13.30-16.30 u.. do 9- 11.30 u. 27 mrt. Blijspel Geluk brengt scher ven door Rederijkerskamer Een dracht, Meulvliet 19.30 u. 27 mrt. Afgifte hulpgoederen Dor cas, Regentessestraat 50, 9.30-12 u. 1 apr. Informatieavond over borst voeding, Stoofstraat 8, 20 u. I apr. Lezing ds. Wüllschleger, Chr. Ouderen ver., De Wingerd, 14.30 u. 6 apr. Bloemstukjes maken voor Pa sen, Plattelandsvrouwen, Oude- landsestraat, 20 u. OUD-VOSSEMEER 23 en 30 mrt. Koersbal Anbo, Vos- senkuil 14 u. 23 mrt. Voorjaarsschikking Alg. vrouwenbond, Vossenkuil. 27 mrt. en 3 apr. Uitvoering toneel ver. Sint Joseph, Vossenkuil, 19.30 u. SINT-ANNALAND 27 mrt. Concert No Frontiers, Welle vaete, 20.15 u. 27 mrt. Oliebollenactie tafeltennis- ver. Smash '76, 9-13 u. 27 mrt. Folkband The Old Firm, Wellevaete, 20.15 u. STAVENISSE 20 mrt. Blijspel Geluk brengt scher ven door Rederijkerskamer Een dracht, De Stove 20 u. SINT-MAARTENSDIJK 20 mrt. Jaarconcert muziekver. Eu terpe, Haestinge, 20 u. 27 mrt. Fancyfair, Maartenshof, 10- 16 u. SCHERPENISSE 24 mrt. Jaarvergadering Anbo met bingo, Holland Huis, 14 u. 27 mrt. Afgifte hulpgoederen Dor cas, Platteweg/boerenschuur, 9.30- 12 u. Wie dat wil, kan zaterdag een kijkje achter de schermen nemen in zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. 'Kom ook eens op bezoek zonder afspraak' is het thema van de open dag zorg die dan wordt gehou den. Doel ervan is om bezoekers een levensecht beeld te geven van de da gelijkse gang van zaken en om hen te informeren. Of het nu mensen zijn die een familielid hebben die patiënt is, die in de buurt wonen, belangstel ling hebben voor de gezondheids zorg of interesse in een baan. Op de afdelingen radiologie, functie, revalidatie en apotheek is veel te zien of te doen. In het klinisch che misch hematologisch laboratorium en het pathologisch anatomisch la boratorium wórdt een tipje van de sluier opgelicht. Op de dagbehande ling krijgt men een indruk van de af delingen kraam, kinderen, orthope die, psychiatrie en geriatrie. In het bouwgebied van de toekomstige in tensive care wordt duidelijk, dat veel werk wordt verzet voordat een kamer de status patiëntenkamer krijgt. Een poliklinische operatieka mer staat klaar voor gebruik. En de afdeling geestelijke verzorging geeft een rondleiding langs aula, islamiti sche gebedsruimte en stilteruimte. Voor de kinderen houdt de poppen en berendokter deze dag een speci aal spreekuur en ook is er een clown te zien. De open dag zorg duurt van tien tot drie uur. 'In de winkel van Sinkel is van alles te koop', luidt een oud liedje en wethouder K.A. Heijboer haalde deze tekst zaterdagmiddag nog eens aan bij de opening van drogisterij/huishoudshop Smerdiek. Volgens Heijboer heeft het bundelen van de krachten van middenstanders de toekomst. „Hier is te zien waartoe samenwerking kan leiden. Een ruim opgezette, moderne winkel met een breed scala aan diensten en produc ten. In tijden waarin wij als politiek regelmatig aangesproken worden op het verdwijnen van kleine dorpswinkels in onze gemeente is dit een positieve ontwikkeling", sprak de wethouder nadat hij de nieuwe win kel van Johny Pais, Erica Koopman en Betsy Pipping aan de Markt in Sint-Maartensdijk officieel had geopend. Of het drietal met hun gezamenlijke ners van Sint-Maartensdijk en om- bedrijfsopzet inderdaad trendsetters streken in ieder geval gezorgd voor worden in de gemeente Tholen valt een grote winkel waarin een zeer nog te bezien, maar de 'alles onder uitgebreid assortiment wordt aange- één dakformule' heeft voor de inwo- boden. Ondernemer Johny Pais legt Wethouder K.A. Heijboer nam zaterdagmiddag de ojficiële opening van drogisterij/huishoudshop Smerdiek voor zijn rekening. Adrie Pipping (rechts), Johny Pais, Erica Koopman en Betsy Pipping (links) verlenen assistentie. uit dat hij samen met zijn twee vrou welijke collega's samenwerkt onder één bedrijfsnaam. De winkel is ei gendom van schilder Adrie Pipping, de man van Betsy. Wij huren de winkelruimte van hem en achterin de zaak heeft de schilder zelf een verkoopbalie voor verfartikelen. Eri ca, Betsy en ik runnen in principe ie der een eigen afdeling maar we springen natuurlijk altijd elkaar bij als dat nodig is. Erica bekommert zich het meest om de drogisterij en homeopathieproducten, Betsy heeft de afdeling huishoudelijke artikelen onder haar hoede en ik richt me vooral op de rookartikelen, foto-af deling, fournituren en ondermode. We zijn in oktober begonnen met de drogisterij en in de wintermaanden hebben we met z'n allen keihard ge werkt om de totale inrichting op or de te krijgen. Met het eindresultaat zijn we zeer tevreden en aan de posi tieve reacties van onze klanten te horen, zijn ook zij heel tevreden met deze uitgebreide winkel in het cen trum van het dorp." Voor en na de officiële openingshandeling - waar bij wethouder Heijboer onder bege leiding van de drie firmanten een lint doorknipte - konden belangstellen den een kijkje in drogisterij/huis houdshop Smerdiek nemen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13