'Burger verwacht van overheid een keuze voor goede veiligheid' Jubilarissen zeer actieve en creatieve afdeling gehuldigd 3Vo Veilig Verkeereert 10 trouwe bestuursleden Regie kwijt? Donderdag 11 maart 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Op de jaarlijkse feestavond van de brandweer, zaterdag in de Wellevaete te Sint-Annaland, is door verschillende sprekers een signaal afgegeven richting de gemeenteraad om toch vooral niet te bezuinigen op de veiligheid. Re cent bleek bij de evaluatie van het project versterking brandweer dat nog niet alle achterstanden zijn wegge werkt. Eigenlijk zou Tholen tien beroepskrachten moe ten hebben om alle preventieve taken uit te voeren, maar waar moet het geld vandaan komen. Commandant J. de Feijer zei dat de keuze voor veiligheid een keuze is, die de burger van zijn overheid verwacht. Brandweer moet zuinig zijn op vrijwilligerszegt regionaal commandant Eigen winkeltje Commissarissen Delta nemen met minder genoegen De haren mogen dan bij de meesten al wat grijs zijn, de Thoolse afdeling van 3Vo (het vroegere Veilig Verkeer) timmert nog flink aan de weg. Volgens voor zitter mevr. M. te Roller van het district Zeeland gaat het om ,een zeer actie ve en creatieve afdeling.' Ze zei dat donderdagavond in de Wellevaete te Sint- Annaland ter gelegenheid van de huldiging van tien bestuursleden. Onder hen A.L. Gelok uit Oud-Vosse- meer, die 45 jaar lid is en H.J. Vermaas uit Stavenis- se, die zich al 40 jaar inzet voor de verkeersveiligheid. Gedrevenheid Lekke dijk Caravan Vier zilver Knelpunt braderie Rookverbod Is uw pensioenregeling al "Witteveen-proof"? 8É1 Acht Thoolse brandweerlieden kregen een medaille en een oorkonde omdat ze een bepaald aantal jaren lid zijn van de vrijwillige brandweer. Het betreft Wim Kempeneers (20 jaar), Kees Kosten (30 jaar) en Leen Kosten (35 jaar) van de blusgroep Sint-Philipsland, Nico Overbeeke en Han Ridderhof (beiden 25 jaar), Bram van lwaarden en Adrie van der Reest (beiden 30 jaar) van de blusgroep Sint- Annaland, alsmede brandweercommandant Koos de Feijter (20 jaar). De vrijwilligers van de vijf blusgroe- pen en de beroepskrachten met hun partners, het gemeentebestuur en een aantal raadsleden vulden de zaal van de Wellevaete volledig. Burgemees ter W. Nuis noemde de bijeenkomst goed voor het moreel, het wij-gevoel en de sociale contacten. Hij ging in op de laatste ontwikkelingen binnen de Thoolse brandweer en noemde het gaspakteam dat is gevormd uit mensen van de blusgroep Sint-Phi lipsland, alsmede het materieel dat de regio Zeeland overdroeg - in het kader van rampenbestrijding - en waarvan de blusgroep Sint-Annaland stalling en beheer krijgt. „Met deze zaken zijn we weer een stap dichter bij de veiligheid gekomen", aldus Nuis. Hij vertelde dat via het project versterking brandweer inmiddels een deel van de achterstanden is wegge werkt. Maar een aantal taken op het gebied van preventie en proactie blijft liggen omdat er nog onvol doende beroepskrachten zijn. „Aan- ders dan de blusgroepen staan zij aan het begin van de keten, het voorko men van brand." Nu Tholen - net als de andere 482 gemeenten in ons land - financieel de broekriem moet aan halen, wordt de vraag hoe de doelen gesteld gaan worden. Nuis: „Ik hoop dat de gemeenteraad van Tholen niet het ambitieniveau terzijde schuift. Want de inwoners hebben recht op dezelfde veiligheid als waar dan ook in Nederland. Maar het is de ge meenteraad die het niveau ervan be paalt." Nuis noemde de plannen van de regering om de brandweer méér te regionaliseren. „Zie dat als een uit daging, want het kan kansen bie den", aldus de burgemeester, die vond dat taken die lokaal uitgevoerd kunnen worden - zoals het repressief optreden - in stand moeten blijven. De Thoolse commandant De Feijter verhulde evenmin dat er financieel De raad van commissarissen van het Zeeuwse nutsbedrijf Delta ziet af van de 36% verhoging van haar vergoeding, die al door de aandeel houdersvergadering was goedge keurd. Er ontstond naderhand veel maatschappelijke beroering over en ook de gemeenteraad van Tholen drong in een motie aan op herzie ning. In een extra'vergadering krij gen de aandeelhouders op 22 maart een voorstel voorgelegd, dat erin voorziet om de vergoeding te ver hogen met de inflatie over de jaren 2000 tot en met 2003. Dat betekent 9,6% extra, ofwel 14.922 euro voor de commissarissen en 19.896 euro voor de voorzitter. Voortaan zal de vergoeding jaarlijks aan de inflatie worden aangepast. De fusie tussen de drinkwaterpoot van Delta en het waterbedrijf Euro poort kan in de Thoolse gemeente raad op een brede steun rekenen. Alleen D66 is tegen, bleek in com missie middelen. „Het is principieel verkeerd om als overheid deze taak commercieel te gaan ontwikkelen", zei D.P. Suijkerbuijk. „Ik begrijp wel dat het kansen biedt, maar als overheid sta je in de eerste plaats voor de belangen van de burgers." Niemand was het met D66 eens. CU, CDA en SGP meenden dat een kleine onderneming als Delta deze kans moet grijpen, omdat ze anders misschien onder minder gunstige condities wordt overgenomen. Want volgens hen is het bedrijf te klein om zelfstandig te overleven. In de nieuwe onderneming houdt het Zeeuwse nutsbedrijf de helft van de aandelen. De Rotterdamse poot mag zijn aandelen niet zomaar ver vreemden en moet ze altijd als eer ste aan Delta aanbieden. Wethouder K.A. Heijboer zei dat D66 het bij het verkeerde eind heeft. „Drinkwa tervoorziening blijft een overheids taak, dat is wettelijk zo geregeld. Het zijn hier dan ook twee over heidsbedrijven die een fusie aan gaan." Advertentie I,M. zwaar weer op komst is. Maar hij zei erop te vertrouwen dat het gemeente bestuur de veiligheid hoog in het vaandel blijft hebben. Omdat je niet weet wat er gebeurt, niet hoe, waar en wanneer, moet volgens De Feijter de gemeente blijven investeren in veiligheid. „Omdat die keuze voor veiligheid een keuze is die de burger ook van zijn overheid verwacht." De Thoolse brandweer telt 90 medewer kers en daar komen nog eens 80 ambtenaren bij die een taak hebben in de verschillende actiecentra van de gemeentelijke processen als zich een ramp mocht voordoen. „Al die medewerkers met een taak op het ge bied van crisisbeheersing stellen zich graag in dienst van de burger. En ze doen dat voor de overheid. Maar we zullen die overheid met klem blijven vragen om ons daarin geen onnodige risico's te laten lopen. Uw verant woordelijkheid is groot", aldus de brandweercommandant. Hij gaf nog het voorbeeld dat men afgelopen jaar voorbereid was op een massavacci natie van de Thoolse bevolking. De draaiboeken daarvoor liggen gereed. Voor voorzitter J.J. Burgers van de onderdeelscommissie was het sim pel: Tholen is de duurste gemeente in Zeeland, dus betalen de inwoners het meeste voor hun veiligheid en dus hebben ze recht op die veiligheid. Het afgelopen jaar maakte Tholen de overgang mee van brandweer en am bulance naar Zeeland. Eind septem ber werden op twee dagen tijd alle piepers, ontvangers en alarmmasten omgebouwd, zodat de alarmering niet langer via Roosendaal maar via het Zeeuwse liep. Over het algemeen verloopt dat goed, hoewel Nuis ver telde dat van een bepaalde blusgroep een keer de helft wél en de andere helft niet werd gealarmeerd. Hij prees het optreden van de Sint-Phi- lipslandse jeugdbrandweer op lande lijk niveau. En noemde het een goe de zaak dat brandweer en rampenbestrijding in één afdeling Districtsvoorzitter mevr. Te Roller, in het dagelijks leven wethouder van de gemeente Veere, is 3Vo ook landelijk in beweging. „Na de fusie was er eerst sprake van navelstaren, maar als Zeeuwse afgevaardigde in het landelijk bestuur weet ik dat zich heftige discussies hebben afge speeld. En er is heel erg gesaneerd. De organisatie is op zijn kop gezet en gestroomlijmd. Dat ging gepaard met ontslagen, want er zaten een hoop professionele mensen in Hui zen. Het moest anders en niet zo maar een beetje. 3Vo moest zich scherper profileren en dat is gelukt. Gaat het over het puntenrijbewijs, of verhoging van de leeftijd voor het brommerrijbewijs van 16 naar 18 jaar, 3Vo wordt geraadpleegd. We geven ook zelf onze mening via lobbyen richting de politici en we timmeren aan de weg via onze eigen website." In Zeeland zelf is 3Vo goed georga niseerd, zei de districtsvoorzitter. „Het streven is om per gemeente 1 afdeling te hebben, dus dat is hier in Tholen perfect geregeld. In Zeeuws-Vlaanderen is dat nog niet het geval en dat ligt daar heel ge voelig. We willen grensoverschrij dende activiteiten op touw zetten en we zitten bij het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) aan tafel. Die instelling verdeelt de centen. Het bestuur wordt daarbij gesteund door Bas Vroonland, onze professional van 3VO in Zeeland. Overigens hangt er nu wel een wolk boven het districtsbestuur, want vier leden gaan er weg. Toch is er echt geen ruzie. Tholenaren die belang stelling hebben, kunneri zich kandi daat stellen." Mevr. te Roller zei in Tholen een beetje een vakantiegevoel te heb ben. „Je bent hier immers bijna de provincie uit en het is ook een beet je spannend omdat ik hals over kop naar Sint-Annaland ben gekomen. Tholen behoort namelijk tot de af delingen van Johanna de Nood, on ze vice-voorzitter, maar die was verhinderd. Zonder voorbereidin gen moet ik er nu iets feestelijks van maken, maar daarvoor heb ik wel de medewerking van de Thoolse afde lingsvoorzitter H. de Wit nodig. Zo gebeurde het ook bij de huldi ging van tien bestuurders, die alle maal hetzelfde speldje kregen. De zijn samengebracht. Maandag is die vanuit het gemeentehuis verhuisd naar de Haven in Sint-Maartensdijk, de voormalige winkel van Morelli. „De brandweer zit voortaan in zijn eigen winkeltje", aldus de burge meester. De Feijter meldde dat de blusgroe pen vorig jaar 126 keer uitrukten, Wit gaf bij iedereen een schets van zijn of haar verdiensten voor de af deling en mevr. te Roller speldde de onderscheiding op. Alleen toen de voorzitter zelf in het zonnetje gezet moest worden, nam notulist Rob v.d. Klugt de taak van De Wit over. Hij vertelde hoe de voorzitter graag aan het woord is en de rondvraag wat sneller afhandelt dan de andere agendapunten. „Gedrevenheid en passie zit in zijn karakter. Hij wil het heste voor de afdeling, maar verwacht ook inzet van de leden. Mede door zijn inspirerend vermo gen leeft en bruist onze afdeling Tholen. Laten we hopen, dat hij het vol mag houden tot het verkeer zo vaststaat, dat 3Vo overbodig is ge worden", zei Van der Klugt. De langstzittende bestuurder was A.L. Gelok, die van 24 februari 1958 tot 3 mei 1993 secretaris-pen ningmeester van de afdeling Oud- Vossemeer van het toenmalige Vei lig Verkeer was. Na de fusie bleef hij lid van het algemeen bestuur. Hij is de woordvoerder van 3Vo en on derhoudt de contacten met het ROVZ en de ZLTO, waar hij pas weer lijfhamers los kreeg. Bij Gelok staat ook de caravan die o.a. op alle braderies wordt ingezet. Ondanks vijftien keer meer dan in 1998 wat het recordjaar was tot nu toe. Het bleek 18 keer loos alarm te zijn. Van de 108 echte calamiteiten betrof het 70 keer een brand (waarbij 30 berm branden) en 38 keer hulpverlening. De branden varieerden van een bloemstukje in zorgcentrum Ten Anker te Tholen dat vlam vatte tot de schuurbrand aan de Pierhoekse- weg in Sint-Maartensdijk. Voor beelden van hulpverlening zijn het kreeg de afdeling een splinternieu we caravan, betaald door het dis trict. H.J. Vermaas uit Stavenisse gaf ook een swing aan de caravan. Van het voormalige Veilig Verkeer Stavenis se is hij nog de enige die overgeble ven is. Een man van de ideeën, een zeer toegewijd en trouw bestuurslid, die het eiland goed kent, want hij brengt eten rond bij bejaarden. Ver maas was van 1963 tot 1993 be stuurslid in Stavenisse en daarna van de afdeling Tholen. Twee bestuurders waren 35 jaar in dienst. Mevr. Burgers-Geluk, één van de oprichters van de afdeling Sint-Maartensdijk in 1969 en ze is van het trouwe soort, want na de ei- landelijke fusie bleef ze 3Vo trouw. De Wit was vanaf het begin de voorzitter in Sint-Maartensdijk en hij kreeg ook na de vorming van de afdeling Tholen in 1993 de leiding. Vier zilveren jubilarissen waren er. J. van Oudenaarde uit Poortvliet be heerde vanaf 1977 de financiën en dat bleef hij doen, toen in 1984 de afdelingen Poortvliet, Scherpenisse en Tholen samengingen. Bij de ei- landelijke fusie in 1993 bleef hij penningmeester en dat is hij nog. ..Het is geen gemakkelijke penning ontsnappen van chloorbleekloog bij het zwembad Haestinge, beknelde slachtoffers bij auto-ongevallen (zo als bij gladheid op de Priestermeet- polder) en een kat in een boom. Maar ook een lekke dijk bij Scher penisse. „Gelukkig hadden wij wél snel door dat daar een waterleiding liep", refereerde De Feijter aan een soortgelijke gebeurtenis onlangs in Limburg waar aanvankelijk een dijkdoorbraak werd gevreesd. Twee meester", vertelde voorzitter De Wit. „Het botst wel eens, maar het is altijd nog goed afgelopen. We weten elkaar te waarderen en we hebben ook veel contact met el kaar." M.L. Quist uit Oud-Poortvliet, de toezichthouder bij de verkeersexa- mens, weet van aanpakken en zegt nooit nee. Hij begon in 1978, maak te de kleine fusie mee in 1984 en de grote in 1993 en is nog steeds actief voor 3Vo. Mevr. E. Steendijk is het oudste be stuurslid, maar ze blijft fanatiek. „De verkeersexamens in Sint-Maar tensdijk zijn bij u thuis begonnen", zo haalde de voorzitter herinnerin gen op. In 1978 werd mevr. Steen- dijk plaatselijk bestuurslid en ze was donderdagavond nog steeds van de partij. Vice-voorzitter M.D. Uyl uit Poort vliet was wegens werkzaamheden verhinderd, maar ook hij doet al een kwart eeuw mee voor de verkeers veiligheid. Vanaf 1978 in Poortvliet, waar hij eerst bestuurslid en latei- voorzitter werd en na de eilandelij- ke fusie kreeg Uyl in 1994 het vice- voorzitterschap toebedeeld. S. de Wit uit Poortvliet is 15 jaar be stuurslid. Hij begon in 1988 bij de afdeling Poort vliet/Sc herpen issc/ Tholen, waarvan hij in 1990 secre taris werd tot de eilandelijkc fusie in keer sprongen Thoolse brandweer lieden bij in West-Brabant, terwijl Tholen zelf twee keer bijstand kreeg uit het Brabantse en twee keer uit het Zeeuwse. De blusgroep Tholen - die werd ver sterkt met Patrick de Graaf - nam vorig jaar een waterongevallen voertuig in gebruik. De vrijwilligers van de blusgroep Stavenisse (ver sterkt met Bram Smits en Marcel van Eenennaamj gaven de instruc- 1993. Simon de Wit deed zijn trui maar uit, toen het opspelden van de onderscheiding door mevr. te Roller niet lukte. Mevr. van As-de Jonge uit Scherpe nisse kreeg een speld voor 10 jaar ■bestuurslidmaatschap. Ze deed nog ruim een jaar mee bij de afdeling Poortvliet/Scherpenisse/Tholen, ging mee naar de nieuwe afdeling Tholen, waarvan ze in 1994 secreta ris werd. „Een zeer gewaardeerd lid van ons bestuur", zei voorzitter De Wit. Hij bedankte mevr. te Roller met een boeket bloemen voor haar medewer king aan deze huldiging. „Tholen hing er eerst maar een beetje bij bin nen het district Zeeland. Er was spra ke van een haat/liefde-verhouding, maar inmiddels hebben we een goed gevoel gekregen van de aandacht die het districtsbestuur aan Tholen geeft." De districtsvoorzitter was daar blij mee. „Voor mij is Tholen na van avond ook een speciale afdeling ge worden." Bij de bespreking van het programma 2004 bleek zich een probleem voor te doen bij de braderies, waar 3Vo altijd met de caravan present is en een ogentest en een verkeersquiz organi- tieruimte in hun kazerne een grote opknapbeurt. „En het gaat veel ver der. Ook de inbouw van hydraulisch redgereedschap doen we zelf. En het is allemaal even professioneel, op welk vakgebied ook." De Feijter bedankte de brandweermensen voor deze extra inzet. Hij noemde ook nog Erik-Jan van Driel die is toege treden tot de blusgroep Sint-Anna land. Van twee brandweerlieden werd afscheid genomen: J. Klippel van de blusgroep Stavenisse (na 4 jaar en 9 maanden) per 1 juli vorig jaar, en J.J. Kosten van de blusgroep Sint-Philipsland (na 11 jaar en 6 maanden) per 1 februari van dit jaar. Klippel was in de Wellevaete aan wezig en kreeg van de burgemeester een oorkonde en een glas-in-lood- raampje als herinnering. Hij is be roepsbrandweerman geworden in Bergen op Zoom en moest daarvoor verhuizen. „Je maakt van je hobby je beroep en dat is prachtig, maar wij moeten je node los laten", zei Nuis in zijn dankwoord. Voorzitter Burgers van de onder deelscommissie kondigde aan, dat dit jaar de samenwerking met ande re Zeeuwse gemeenten bekeken gaat worden. Verder ging hij in op enkele zaken die het minder leuk maken om brandweerman te zijn. In de eerste plaats het rookverbod in de kazernes - waarvan de com mandant zei dat het de brandweer in twee kampen verdeelt - waardoor de gezelligheid op oefenavonden minder is. En dan het afschaffen van het kerstpakket, goedgemaakt door een verlaat kerstgeschenk in februari. Burgers noemde tenslotte het uitrukbeleid, waarbij een brand weerauto al gaat rijden als de ver eiste zes of acht man er zijn. Dege nen die later arriveren - vaak dezelfden, wat te maken heeft met de afstand van de woning tot de ka zerne - mogen niet meer achterop komen, maar moeten in de kazerne paraat blijven. „Voer dit beleid in Tholen niet in, want daarmee be vorder je beslist niet de team geest", aldus Burgers. Hij hield zijn praatje in het Zeeuws, als te genhanger van de burgemeester en de commandant die in het Italiaans begonnen. Italië was namelijk het thema van de avond. Ook de Zeeuwse regionaal brand weercommandant W.P. van Leer- sum was in Sint-Annaland aanwe zig. Hij gaat over enkele maanden seert. Zowel Oud-Vossemeer als Stavenisse willen allebei op 10 juli de braderie organiseren. Vossemeer doet dat de laatste jaren gelijk met de Zevendor- pentocht, een eilandelijk wandeleve nement dat vele honderden deelne mers trekt. Stavenisse had altijd de laatste zaterdag voor de bouwvakva kantie als vaste datum, maar is daar van afgeweken. Als er geen verande ring in komt, zal 3Vo op twee plaatsen tegelijk zijn, maar de cara van gaat dan naar Oud-Vossemeer. Per braderie trekt 3Vo altijd zo'n honderd deelnemers. „Daarover mo gen we zeker niet mopperen", zei voorzitter De Wit. „Ook de verkeers- test slaat aan, maar we moeten wel nieuwe foto's hebben. In de quiz moeten meer inritconstructies en ro tondes aan bod komen", zo gaf hij door aan Kees Droogers, die de op dracht kreeg om voor 80 nieuwe fo to's te zorgen. „Dan kunnen we er weer tegenaan op de braderies, waar we pennen, tassen en lijfhamers kun nen uitdelen." in de vut en vond het mooi dat hij nog de kans kreeg om de gezamen lijke Thoolse brandweer toe te spre ken. „Het is prachtig dat Zeeland daarmee "is versterkt." Hij onder streepte het belang van de vrijwilli gers bij de brandweer: van de onge veer 1200 Zeeuwse brandweer lieden zijn er maar honderd be roepskracht. „Ik stel het bijzonder op prijs dat er nog zoveel mensen zijn die iets voor de medemens over hebben. Het wordt steeds ingewik kelder en men praat steeds meer over professionalisering, maar de vrijwilligers zijn een groot goed waarop we zuinig moeten zijn." Van Leersum overhandigde de bur gemeester een aahtal documenten behorend bij het materieel dat de re gionale brandweer overdraagt: een haakarmvoertuig, een dompelpomp met duizend meter slangen en een basisredcontainer. „Heel reguliere zaken die we al lang in voorraad hadden en die nu op hun plek zijn", aldus de regionale brandweercom mandant in de Wellevaete. De burgemeester reikte de volgende diploma's en certificaten uit: Brandwacht: C.D. van Gorsel en M. van der Welle (Sint-Maartens dijk); J.M. van Eenennaam, L.P. Riedijk en C.J. van Prooijen (Stave nisse); M.A. Verwijs en A.M. Noor- thoek (Sint-Philipsland). Brandwacht eerste klasse: W. van der Maas (Tholen); T.C. van lwaar den en J.A. Knuist (Sint-Annaland). Hoofdbrandwacht: K.M. van der Est (Sint-Maartensdijk); M. Beeke (Stavenisse); L.A.M. van Dijke (Sint-Annaland); M.C. van der Est en L.H.M. van Duuren (Sint-Phi lipsland). Onderbrandmeester: T.J.H. Brasz (Tholen). Brandmeester: J. van Dijke (Sta venisse). Instructeur: J. Dorst (Sint-Maar tensdijk); G.M.G. Janssen (Stave nisse). Brandweerchauffeur: A. Eskes en A. Geuze (Tholen); M.H. Kloet en G.J. Vernaas (Sint-Maartensdijk); N. Overbeeke en J.P. Ridderhof (Sint-Annaland); J. Steijn (Sint-Phi lipsland). Certificaat hulpverlener: A. Stolk (Sint-Maartensdijk). Certificaat gaspakdrager: J. van den Berg, M.A. van Duuren, M.C. van der Est, A. Kempeneers, W.C. Kempeneers, C.J. Kunst, A.M. Noorthoek, J. Verwijs, M.A. Ver wijs en T. Walpot (allen Sint-Phi lipsland). De regie kwijt over het eigen leven en dan? Dit is het onderwerp van de voorlichtingsbijeenkomst van stich ting het Klaverblad op 25 maart. De avond start om 19.00 uur in De Stenge in Heinkenszand en duurt tot 22.00 uur. Mensen kunnen na de in leiding naar één van de vier lezin gen gaan: 1. Hoeveel zeggenschap mogen mensen hebben over hun ei gen leven? Mag iemand met een verstandelijke handicap een kind krijgen? 2. Help, ze sluiten me weer op. Dit thema gaat over gedwongen opnames. 3. Weggelopen en de weg kwijt, wat kun je doen als iemand de regie kwijtraakt in eigen leven? 4. Word je beter van een onder toe- zichtstelling? Kunnen ze zomaar je kind afpakken? Naar deze bijeen komsten kunnen patiënten, cliënten, familie, mensen met een verstande lijke handicap en belangstellenden uit de sector jeugdzorg en geestelij ke gezondheidszorg komen. Voor vragen: 0113-249325. Vooral de laatste maanden kunt u regelmatig lezen dat de pen sioenregeling "Witteveen-proof" moeten worden gemaakt. Wat houdt dit nu eigenlijk in? Met ingang van 1 juni 1999 zijn de wettelijke regels voor de fiscale behandeling van pensioenregeling gewijzigd. Omdat de wetge ver ook wel inzag dat het zowat onmogelijk was om alle pen sioenregelingen tijdig te beoordelen en in overleg met de werk nemer aan de nieuwe wettelijke vereisten aan te passen, heeft diezelfde wetgever bepaald dat er een overgangstermijn is van 5 jaar. Met andere woorden: uiterlijk 1 juni 2004 moeten de pen sioenregelingen aan de nieuwe vereisten voldoen. En zoals altijdmoet alles natuurlijk weer op het allerlaatste moment gebeuren. Deze rubriek geeft niet de mogelijkheid om alle wijzigingen en nieuwe vereisten te vermelden, maar ik geef een paar voorbeel den: het opbouwpercentage per jaar mag bij een eindloonregeling niet meer zijn dan 2% bij een zogenoemd middelloonregeling mag dat percentage 2,25% zijn - over loon in natura (denk aan de auto van de zaak) wordt geen pensioenrechten meer opgebouwd - nabestaandenpensioen is nog alleen mogelijk als er inderdaad, een partner is. De pensioenregeling mag dus geen nabestaandenpensioen toekennen als er op het moment van het toekennen van pensioenrechten (nog) geen partner is - er moet rekening worden gehouden met een hogere inbouw van de AOW-franchise. Dit houdt in dat er een drempel is van ongeveer 11.300,~/€ 16.300,--. Tot het bedrag van de drem pel bouwt een werknemer geen pensioenrechten op B.V's, welke aan hun directeur/aandeelhouder pensioenrech ten hebben toegekend en deze pensioenverplichting in eigen beheer houden (dus geen premies betalen aan een verzeke ringsmaatschappij), mogen van de directeur/aandeelhouder geen eigen bijdrage vragen - ook over variabele loon-elementen kunnen pensioenrechten worden opgebouwd. Denk bijvoorbeeld aan een niet-gega - randeerd tantième of overwerkuren - premievrijstelling bij arbeidsongeschiktheid moet goed wor den geregeld Zo zijn er natuurlijk nog meer aspecten, welke tijdig moeten wor den aangepast. In veel pensioenbrieven wordt voor een arbeids ongeschiktheidspensioen aangesloten bij de bepalingen van de WAZ. De WAZ wordt naar verwachting per 1 juli 2004 afgeschaft, zodat ook op dit punt de pensioenregeling aanpassing nodig heeft. Om te voorkomen dat u mogelijk fiscale problemen kunt krijgen, is het te adviseren om uw pensioen-regeling(en) tijdig te laten be oordelen door uw pensioen- of belastingadviseur dan wel uw ac countant. Zij kunnen ervoor zorgen dat er in overleg met u tijdig maatregelen worden getroffen. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678 25Q, e-mail: jansen@derijke-partners.nl Advertentie I.M. Vice-voorzitter M.D. Uyl ontbrak bij de huldiging, maar wel aanwezig waren v.l.n.r. zittend A.L. Gelok, H. de Wit, mevr. E. Steendijk en M.L. Quist. Staande v.l.n.r. H.J. Vermaas, J. van Oudenaarde, mevr. Van As-de Jonge, S. de Wit en mevr. Burgers-Geluk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5