j^eukels PLEUNE s\"72 'We moeten ons veel meer als leverancier van informatie zien' Ruimte voor particulieren in Poststraat, maar geen voorrang Stavenissenaren Inzet bibliobus wegens kosten niet meer zeker Voor mode en wonen het terug? Wie draait Franse avond in bibliotheek Professionele en mantelzorg Bieb smalstad minder open Kink in de kabel Openbare bibliotheek krijgt in Tholen apart inlichtingenbureau Gemeente hoopt plan voor 70 huizen nog dit jaar vast te stellen Donderdag 11 maart 2004 Uitleenposten Poortvliet en Oud-Vossemeer Het is nog niet zeker of er bibliobussen gaan rijden in Poortvliet en Oud-Vossemeer. Vanwege de onzekere fi nanciële situatie kan de bibliotheek geen verplichtingen op lange termijn aangaan. Dat zegt directeur W. Otter man van de openbare bibliotheek. Jantje Beton Reumafonds EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De openbare bibliotheek Tholen gaat meer informatie aanbieden dan nu het geval is. Bezoekers kunnen straks niet alleen boeken, tijdschriften en cd-roms lenen, maar ook gebruik maken van een databank waar onder meer landelijke dagbladen, actuele documentatie, het Kee- nings historisch archief en de testen van de Consumen tenbond op zijn te raadplegen. In de hoofdvestiging in Tholen wordt er een apart inlichtingenbureau voor inge richt. „We moeten ons veel meer als informatieleveran cier opstellen," zegt directeur W. Otterman van de bibli otheek. Zorgen Voordeel Sterkaart Bomen „Financieel is er een probleem. De semeer. Zij houden met hart en ziel gemeente heeft ons gezegd dat er de posten draaiende en gingen er bezuinigd moet worden. Het is maar min of meer van uit dat hun biblio- de vraag of we in Poortvliet en theekjes op 1 januari zouden ophou- Oud-Vossemeer door kunnen gaan den te bestaan. Maar aan het einde met bibliobussen. Na de proef met van het jaar zijn ze gevraagd toch de bussen in Scherpenisse en Stave- nog door te gaan." nisse zouden ook de uitleenposten De inzet van de bussen in Stavenis- in Oud-Vossemeer en Poortvliet ge- se en Scherpenisse was een proef, sloten worden. Dat is het gevolg In beide woonkernen werden de uit- van het beleidsplan." leenposten gesloten. De proef is De roep om te bezuinigen van de volgens Otterman geslaagd. Het gemeente gooit nu roet in het eten. aantal leners en uitleningen voldoet „Het is ook vervelend voor de vrij- volgens de directeur aan de ver- willigers in Poortvliet en Oud-Vos- wachtingen. Het filiaal van de bibliotheek in Sint-Maartensdijk is sinds 1 maart op dinsdagmiddag gesloten. Het fi liaal is drie uur per week minder open dan voorheen (van 18 naar 15 uur) en is nu op dinsdag en donder dag de gehele dag gesloten. Dat is het gevolg van het beleidsplan dat de bieb samen met de gemeente heeft opgesteld. Daarin wordt Tholen als hoofdvesti ging aangewezen. Daar zijn de ope ningstijden nu verruimd, van 18 naar 20,5 uur per week. Op dinsdag en vrijdag kunnen gebruikers er een uur langer terecht en op zaterdag een half uur. De openingstijden in Sint-Annaland, ook een filiaal, blij ven met 13 uur ongewijzigd. In de jaarlijkse boekenweek staat dit keer Frankrijk centraal. Darom organiseert de openbare biblio theek in Tholen op donderdag 18 maart een Franse avond. Dr. F. Faas, lid van de Alliance Fran^ai- se te Roosendaal, houdt een lezing over het moderne Montmartre in Parijs. Ook vertelt iemand van slijterij Stad Tholen over verschillende Franse wijnen en er kan even ge proefd worden. Boekhandel Diele- man laat samen met de bieb de 25 titels zien die centraal zijn gesteld in deze boekenweek. De meeste zullen bekend voorko men. Ze komen uit de Franse lite ratuur, maar er zijn ook Neder landse titels bij die in Frankrijk spelen, en bijvoorbeeld over de Franse keuken. Een boekenweek test waarbij de kennis van deze ti tels wordt nagegaan, sluit de avond af. De Franse avond begint om half acht. Toegangskaarten zijn nu al te koop in de bibliotheken in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk. Mantelzorg en professionele zorg is de titel van een lezing die me vrouw C. Vroon volgende week donderdag houdt voor de afdeling Tholen van de Nederlandse Patiën ten Vereniging. Ze gaat daarbij in op vragen die kunnen spelen als zowel mantelzorgers als professio nele verzorgers rondom een zieke werken. Mevrouw Vroon werkt bij de christelijke thuiszorgorganisatie Curadomi. De NPV vergadert in het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente te Sint-Philipsland en de bijeenkomst begint om half acht. NPV Tholen zag het ledental het afgelopen jaar met acht groeien tot 1122. De vrijwillige thuishulp die de vereniging biedt, wordt in toe nemende mate via het meldpunt gevraagd. De 17 vrijwilligers bo den totaal 185 uren mantelzorg aan. Voor belangenbehartiging kent de NPV een advies- en infor matielijn. Hoewel het gebruik er van praktisch tot nul is geredu ceerd, wil het bestuur deze voorziening handhaven. In het af delingsbestuur stopt mevr. G.J. Mol-v.d. Berge ermee. De be stuursleden mevr. J. Franssen, C. Koopman en C. Verloop zijn her kiesbaar. Verkeersveiligheid. De gemeente Tholen krijgt voor het jaar 2003 van de provincie 2217 euro voor ver- keersprojecten op de beide middel bare scholen. Met dank aan het nutsbedrijf hebben we vorige week bij ons thuis een oud-Hollandse avond beleefd. Hoewel, het was eerlijk gezegd ook weer niet helemaal een kopie van de kneuterige gezelligheid met warme cho colademelk en ganzenborden, zoals we die uit de sterk geromantiseerde verhalen van onze grootouders kennen. Gas en elektra hadden we name lijk nog tot onze beschikking, maar een 'kink in de kabelmaakte van mij en mijn huisgenoten een mankerend volkje. Foeterend had ik de help desk-medewerker van het internetbedrijf al de volle laag gegeven voor het feit dat ik mijn elektronische post en dataverkeer urenlang niet kon reguleren. 'Heel mijn bedrijf ligt plat en ik heb al mijn medewerkers noodgedwongen vrijaf moeten gevenzette ik de arme man nog eens ex tra onder druk. Mijn tienerdochter was al even radeloos als ik, want uit gerekend tijdens de voorjaarsvakantie kon zij niet eens op MSN, wat voor deze leeftijdsgroep gelijk staat met gedwongen opsluiting. Na drif tig telefonisch crisisberaad kreeg ik te horen dat de storing in onze huis aansluiting moest zitten. Want alles in de wijk was gecontroleerd en al leen op ons adres zat er iets fout. Kortom, ik moest maar contact opnemen met de storingsdienst van het nutsbedrijf zodat die de juiste eindjes weer aan elkaar kon knopen. Helaas was er met al het gehakke tak zoveel tijd verloren gegaan dat ik net na kantoortijd pas iemand van de serviceploeg te pakken kreeg. „Geen probleem meneer, wij komen het probleem waarschijnlijk morgen al bij u oplossen.Waaaaaat! En hoe moet dat dan al die tijd met mijn werk? Zonder e-mail en internet ben ik nergens. De goede man aan de andere kant van de lijn had geen mede lijden met een kleine zelfstandige als ik en hij zette me haast aan tot een noodplan. „Als nu heel de wijk zonder kabelsignaal zou zitten, kwamen we onmiddellijk langs. Maar voor één incidenteel geval komen we 's avonds echt niet in actie hoor", verklaarde mijn laatste hoop in bange dagen. Nou, dat moest toch niet zo'n probleem zijn om de digitale on dergrondse ader in onze wijk onklaar te maken. Schuimbekkend mokte ik door het huis, terwijl mijn vrouw op me inpraatte om me van mijn snode sabotageplannen af te houden. Voor haar en de kinderen was het leed ook niet te overzien, want de soaps en andere favoriete programma 's gingen een hele avond onzichtbaar schuil achter een dikke laag sneeuw op onze beeldbuis. Wat een doffe ellende. Goede raad is duur in crisissituaties als deze. En naargelang de uren verstreken en ik het nutteloze inzag van alle pogingen om contact te krij gen met andere internetters, besloot ik het 'hoofd in de schoot te leggen. Zullen we dan maar een spelletje doen?" Dat bleek niet tegen dove mansoren gezegd, want in no-time lagen de speelkaarten op tafel. Na een stief kwartiertje kreeg ik zelfs schik in het door mij doorgaans zo verfoeide kaartspel. Met een glaasje jenever binnen handbereik en een bakje chips daar niet ver vandaan, keerde ik langzaam terug naar frag menten uit mijn jeugdtijd. Computers, internet en e-mail waren nog toe komstmuziek en het tv-signaal van Nederland I en 2 kwam nog gewoon via een antenne en een draadje de huiskamer binnen. Dat ik potje na potje werd afgetroefd door mijn gehaaide kaartpartners deerde mij niets. Deadlines en strikte afspraken met opdrachtgevers konden me voor even gestolen worden. En hoewel ik aan het eind van de avond door mijn huisgenoten was blut gespeeld, ging ik intens gelukkig en vol ledig onthaast te bed. De andere ochtend was ik al vroeg op stap toen ik in de auto werd ge beld door mijn vrouw. De storingsmonteur van het nutsbedrijf was langs geweest en er bleek de vorige dag bij werkzaamheden in een schakelkast bij ons in de straat een stekkertje los te zijn blijven zitten. Juist ja, ons stekkertje! „Het probleem was dus snel opgelost en jij kunt weer opge lucht aan de slag aldus mijn steun en toeverlaat. Op weg naar een za kenrelatie overpeinsde ik het voorval en even bekroop me het gevoel dat er meer achter dit digitaal isolement had gezeten. Zouden ze bij het nutsbedrijf soms van iemand een seintje gekregen hebben dat ik wel eens een avondje rust verdiend had? Voor mijn hart was het voorval misschien niet goed geweest, maar verkwikkend voor de geest was deze 'kink in de kabel'zeker geweest. Geuze wilde weten of hij dit jaar zijn moestuin aan de Poststraat nog kan inzaaien. Wat dat betreft kon de wet houder hem geruststellen. H.H. San- difort uit de Poststraat had gezien dat de grens van het bestemmingsplan nog geen meter van de achterzijde van zijn huis komt. Dat blijkt de kada strale perceelsgrens te zijn. Mogelijk is de gemeente bereid om daar een strookje grond te verkopen, gaf de wethouder aan met het nodige voor behoud. H.J. Vermaas vroeg zich af of - wanneer de grondverwerving vertra gend werkt - er niet vast gebouwd kan worden op de grond die al eigendom van de gemeente is. Kooiker zei dat dit in principe zou kunnen, maar dat het praktischer is om alles in één keer te doen. „Bovendien zit je met de in richting en de ontsluiting van de wijk, want ons eigendom ligt aan de zuid kant van het perceel." Tot vandaag kunnen inspraakreacties op het voorontwerp ingediend wor den bij de gemeente. .Het streven is om nog vóór de zomer met het ont werpplan te komen en het bestem mingsplan dit jaar nog vast te stellen. Mensen die jaren geleden - in de ja ren negentig is ook al eens een begin gemaakt met het plan - belangstelling hadden voor bouwgrond, zullen na de vaststelling bericht krijgen van de gemeente. Maar ze krijgen geen voorrang boven nieuwe geïnteres seerden. De jaarlijkse collecte voor het jeugdfonds van Jantje Beton staat voor de deur. De leden van scou ting Heenetrecht herkenbaar aan hun uniform met gele das, komen zaterdagmiddag tussen 12 uur en half drie langs in Tholen. In de nieuwe campagne van het reumafonds wordt aandacht ge vraagd voor de vergaande gevol gen van deze ziekte op het dage lijks leven van de patiënt. Ruim anderhalf miljoen Nederlanders heeft reuma. Het reumafonds fi nanciert wetenschappelijk onder zoek, gericht op het vinden van de oorzaken van reuma om tot een betere behandeling te komen. Ver der geeft het fonds voorlichting, verleent individueel financiële hulp, verzorgt aangepaste vakan ties en ondersteunt patiëntenorga nisaties. Dat wordt onder meer bekostigd uit de opbrengst van de jaarlijkse collecte. Die wordt dit keer ge houden in de week van 15 tot 20 maart. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M. De meeste gebruikers van de bieb (zoals hier het filiaal in Sint-Maartensdijk) lezen boeken voor de ontspanning, op de tweede plaats gevolgd door informatieve boeken. De bieb is bezig het beleidsplan uit te werken, maar is ook al door de gemeente gevraagd te kijken waar er bezuinigd kan worden. Aanlei ding voor de nieuwe aanpak zijn on der meer de uitkomsten van een on derzoek onder gebruikers en niet gebuikers van de vestigingen op Tholen en Sint-Philipsland. Daaruit blijkt dat veel leners tevreden zijn over de bibliotheken. „Dat is fijn om te weten, maar je hebt meer aan kritische geluiden," zegt Otterman. Die kwamen ook uit het onderzoek naar voren. Zo is de informatiefunc tie van de bibliotheek bij velen nog onbekend. Teveel wordt er nog van uitgegaan dat de bibliotheek er al leen is voor de ontspanning van de burgers. Dit ouderwetse beeld van de bieb moet veranderen, vindt het bestuur. Een poging om dat imago te veranderen is de introductie van de virtuele bibliotheek. „Er is nu een nieuwe landelijke website, www.bibliotheek.nl waar allerlei onderwerpen op te vinden zijn. Nu kunnen de klanten er in de bibliotheek gebruik van gaan ma ken. De informatiefunctie zal nog verder worden uitgebouwd. In Tho len komt een bureau waar iemand apart komt te zitten om inlichtingen te geven. Dus gescheiden van het inleveren en ophalen van boeken. Nu voelen mensen met vragen zich vaak bezwaard om beslag te leggen op de medewerksters als er een rij staat om boeken in te leveren. We verwachten daar meer publiek mee te zullen trekken." In het beleidsplan voor de bibilio- theek zou Tholen opgeschaald moe ten worden naar hoofdvestiging. Daar zou kantoorruimte bij moeten. Maar uitbreiden aan de Dalem- sestraat is echter niet mogelijk. „Er is gesproken met de buurman, het voormalige postkantoor. Die ruimte zou vrij komen. Nu is dat in gebruik als TPG distributiecentrum waar post wordt gesorteerd. Die heeft geen plannen om te vertrekken. Het blijft de komende jaren in gebruik. Dus blijven er weinig andere opties over." Dit betekent dat er geen extra ruimte in Tholen beschikbaar komt om er het kantoor van Sint-Maar tensdijk (nu in de voormalige huis kamer van het café-hotel en op de bovenverdieping) naar over te bren gen. „We blijven hier zo zitten," zegt Otterman in het filiaal in de smalstad. Ook bleek uit het onderzoek dat ge bruikers lang niet altijd vinden wat ze zoeken. Deze trefkans moet ver beteren, zo luidt een van de conclu sies uit het onderzoek dat vorig jaar werd gehouden. Er namen 823 vol wassenen deel aan een enquête. Iets meer dan de helft was lid van de bieb, iets minder was geen lid. (80 procent was vrouw, 20 man). Ook haken klanten nog al eens af (door verhuizing of werk) en keren dan de bieb definitief de rug toe. Dat baart ook zorgen.'De bieb moet dan ook meer aan klantenbinding doen. Maar ook nieuwe lezers zoe ken. Mannen zijn nog in de minder heid. Ook ouderen moeten beter be diend worden. ven voeren. Daar is overleg over met de gemeente." Het bestuur verwacht meer inkom sten te verwerven als half april het nieuwe provinciale tarievenstelsel wordt ingevoerd. Leners van boeken of tijdschriften die veel lezen gaan meer betalen, leners die weinig le zen minder. Er komt een basiskaart, een minikaart, een sterkaart en mee- leespas. „Het wordt ook eerlijker en de tarieven worden in heel Zeeland zo toegepast," zegt Otterman. De basiskaart voor de gemiddelde ge bruiker gaat 30 euro kosten (ten hoogste 60 romans of tijdschriften per jaar), een sterkaart 45 euro (on beperkt) en een minikaart 7,50 euro (tien boeken). De jeugd tot 18 jaar kan gratis gebruik blijven maken van de bibliotheek. „Mensen die maar beperkt gebruik maken van de bieb zijn goedkoper uit. Mensen die nu meer moeten gaan betalen zullen het niet zo leuk vinden. We hopen dat we leners die weinig lezen en nu een basiskaart hebben, over kunnen halen om een minikaart te nemen." De huidige passen worden dit jaar omgezet naar een basiskaart en blij ven gewoon geldig. „We verwach ten meer inkomsten omdat de basis kaart vijf euro omhoog gaat. Maar het is ook afhankelijk van hoeveel mensen er de mini- of sterkaart aan schaffen. Een groot voordeel is dat er straks overal dezelfde tarieven worden gehanteerd." Belangrijk punt is ook dat de bieb zichzelf beter moet presenteren. Vooral de niet-leners moeten beter op de hoogte worden gesteld van de mogelijkheden van de bieb. Uit de enquête is ook naar voren gekomen dat mensen die geen lid zijn maar veel lezen, de boeken zelf kopen. „Het gaat er om mensen die af en toe wel wat lezen uit te dagen om naar de bieb te komen. Maar ook zal er naar samenwerking gezocht moe ten worden met andere instellingen zodat de bieb voor meerdere doel einden gebruikt kan worden." wij Zeeuwen waren toch zunig? Volgens wethouder Heijboer heeft 16% verhoging - en dat vier jaar achter elkaar - niks met het nieuwe gemeentehuis te maken. Ik denk maar zo, aan mijn hoela! Als ze er nu al niet kunnen komen, hoe moet het dan wel niet worden na het bou wen. Want daar zijn we nu al voor aan het betalen. Maar volgens Heij boer niet, dits wordt het dan nog er ger! Ik weet het, op bestuurders ^un je altijd wel kritiek hebben, maar ze worden er toch voor betaald. En als ze een paar periodes gemeente raadslid zijn geweest, zwaaien ze af met een lintje. Waarom eigenlijk? Hoeveel mensen op het eiland zou den eigenlijk voor een nieuw ge meentehuis zijn, als ze zich zouden realiseren wat we méér betalen als de middenmoot. En daardoor dan waarschijnlijk de duurste gemeente van Nederland worden, want we gaan een goede gooi doen! Hoeveel geld is de gemeente momenteel al kwijt aan voorbereiding? Een mil joen, of misschien twee? Dan is het dus nog niet te laat. Jammer van die centen. Is het misschien gezichts verlies, of knijpen ze liever de be woners uit? Daarom bestuurders - ik heb jullie zelf mede mogen kiezen - verkoop de grond als bouwgrond, breid het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk uit en houd tien miljoen of meer in je zak. Velen met mij zou den dat wel zien zitten. U ook? Nou, wie van u begint er over te denken? Dick Vaders, Prins Mauritsstraat 14, Oud-Vossemeer. Dat ouderenbeleid van de biblio theek staat nog in de kinderschoe nen. „We denken aan voorleesmid- dagen van en door ouderen in de zorgcentra of op een andere locatie. Een of twee keer in de week. We zoeken mensen die voor willen le zen, maar ook naar geschikte ruim ten." De jeugd is ook een van de doel groepen. Er wordt samengewerkt met het onderwijs. De bieb biedt materiaal aan voor het basisonder wijs en de peuterspeelzalen. Klas sen bezoeken de bieb en de uitleen posten. Er zijn voorleeswedstrijden, kinderjury's, leesprogramma's en de kinderboekenweek. Petra Das is vrijgemaakt voor de jeugd. Dit jaar doet het Calvijncol- lege in Tholen mee aan het project Bazar. VMBO-leerlingen worden in aanraking gebracht met lezen, boe ken en cultuur. „We doen meer dan alleen boeken uitlenen. Het project is een succes. Het programma is landelijk maar wordt aangepast aan het type onderwijs. Zo is in pro gramma rekening gehouden met het reformatorische karakter van de school. Voordeel is ook dat het Cal- vijncollege in Goes en Krabbendij- ke al meededen aan het project. In Tholen is in de brugklas begonnen, maar de leerlingen blijven het vol gen in de hogere klassen. Voor een deel wordt het gesubsidieerd met gelden van de gemeente uit het ge meentelijk onderwij sachterStands- beleid. Na vier jaar stopt dat en moet het onderdeel zijn van het les programma." De kosten van de openbare biblio theek zijn menigmaal onderwerp van discussie in de raadscommis sies. Voor 2004 is er ruim 600.000 euro nodig om de bieb draaiende te houden en het beleidsplan verder uit te werken. „Er zal geld bij moeten om het beleidsplan uit te kunnen voeren. De gemeenteraad zal moe ten kiezen wat ze wil. Het is de vraag of we het plan uit kunnen blij- Uit allerlei hoeken hoor je de ge sprekken vol kritiek waaien over het beleid van onze gemeentebestuur ders. En ik sluit me graag in dat rij tje aan, want wat zijn ze eigenlijk allemaal aan het doen? Ja, wisten we het maar! Volgens een verslag in BN/De Stem moet er op alles flink bezuinigd worden. Er werden nogal wat pun ten genoemd en als laatste werd er dan ook nog over het nieuwe ge meentehuis wat gezegd. Dat zou dan wat soberder gebouwd moeten worden. En van 13 miljoen euro zou toch best wat af kunnen. Hoeveel? Natuurlijk zitten in die 13 miljoen nog niet de kosten voor aankleding. En wat te denken van parkeerplaat sen en aanvoerwegen. Voor dat alles in kannen en kruiken is, kost dat al gauw miljoen en worden de din gen die niet direct nodig waren, la ter alsnog gedaan. Misschien een jaar na opening al. Misschien komt er gelijk alarm in. Dat kunnen ze ei genlijk beter op de gemeentekas zetten, want als je alles zo bekijkt, wordt er genoeg geld over de balk gesmeten en uitgegeven aan ver keerde dingen. Wat te denken van al die hobbels en versmallingen, het belachelijke idee van een brug over de Thoolse Vest enz. (Als er geld in overvloed was, prachtig!) Ik vraag me af, steken de bestuurders zichzelf ook zo in de schulden om kost wat kost toch iets te verwezenlijken waar eigenlijk geen geld voor is? Ik denk het niet, Belangstellend kijken onder andere de heren Vermaas, De Moed en Priem op een kaart van het nieuwe bestemmingsplan Poststraat-zuid. Particulieren zullen volop gelegenheid krijgen om in de nieuwe wijk Poststraat-zuid in Stavenisse te bouwen. Maar de gemeente kan inwo ners van het dorp geen voorrang geven bij de uitgifte van de grond, omdat dit in strijd is met de huisvestingswet. Dat werd maandag in De Stove duidelijk op een bijeenkomst over het voorontwerp-bestem mingsplan. De gemeente wil het plan, dat ruimte biedt voor ongeveer 70 huizen, nog dit jaar vaststellen. Probleem is nog het verwerven van de benodigde bouwgrond. De gemeente onderhandelt al gerui me tijd met de familie Heijboer over de aankoop van zo'n 2,7 hectare grond tussen de Poststraat, School straat en Dr. Bernhardistraat. „Vol gende week hebben we weer een ge sprek met de zaakwaarnemers en die hebben gezegd met een nieuw ge zichtspunt te komen", toonde hoofd ruimtelijke zaken G. Vos zich enigs zins positief. Met vier andere eigena ren van grond is de zaak al langer rond en 0,9 hectare in het gebied is inmiddels door de gemeente verwor ven. Op de grond van de familie Heijboer is door de gemeente een voorkeursrecht gevestigd, waardoor ze het eerste recht van koop heeft. „Dat is gedaan om projectontwikke laars buiten de deur te houden", al dus Vos. Door de vestiging van dat recht kunnen procedures versneld ge voerd worden. Wél moet er binnen twee jaar een bestemmingsplan lig gen en daarom wordt daarmee nu ge start. Wethouder K.A. Heijboer en ambtenaar Kooiker benadrukten dat de gemeente blijft proberen om de grond langs minnelijke weg te ver werven, een onteigeningsprocedure wordt zolang mogelijk uitgesteld. Het nieuwe bestemmingsplan moet het mogelijk maken om tot 2012 hui zen te bouwen in het dorp. Kooiker: „Dat gebeurt gefaseerd in verband met de aantallen die het streekplan van de provincie toestaat. En zodat er niet teveel huizen ineens op de markt komen", aldus Kooiker. Door met de bouwgrond vooral lokaal te adverte ren, is er enige sturing mogelijk om zoveel mogelijk aan inwoners van Tholen te verkopen, zei hij. Waar een gemeente wettelijk geen voorrang mag geven aan eigen inwoners, kan een projectontwikkelaar dat trouwens wél doen. In de wijk wordt gevarieerd gebouwd: vrijstaande en geschakelde woningen, rijtjeshuizen en twee-onder-een-kap. De grootte van de kavel zal variëren van 125 tot 450 vierkante meter. M. van de Klundert van het stedenbouw kundig bureau Rothuizen Van Doom 't Hooft lichtte zowel het bestem mingsplan als het beeldkwaliteitsplan toe voor de ongeveer 25 belangstel lenden in De Stove. De wijk krijgt toe gangswegen aan de kant van de Post straat en de Dr. Bernhardistraat, en wordt met een fiets/voetpad aan de Schoolstraat gekoppeld. Een droge sloot - die bij hevige regenval als wa terbuffer kan dienen - omzoomt het hele plan. Aan de binnenkant komen bomen in een twee meter brede gras strook tussen de rijbaan (5 meter) met rabatstrook en het voetpad. De voor tuinen worden met een lage haag afge scheiden van de straat. Bij de meeste huizen komt parkeerruimte op de ei gen grond, verder zijn er enkele klei nere parkeergelegenheden voorzien. De aanwezigen hadden niet alleen vragen over de bouwmogelijkheden voor de eigen inwoners. Er werd ook gewezen op de problemen die er kun nen ontstaan met bomen in woonstra ten. Van de Klundert gaf aan dat de keuze van het type boom daaraan te gemoet kan komen. En de wethouder vulde aan dat de planttechniek - met het gebruik van worteldoek - even eens een rol speelt. Naar heischade werd eveneens geïnformeerd. En I. Stemmen van lezers

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3