KIJKDAG Alleen lasten burger verhogen als het niet anders meer kan Gemeente bespaart tonnen op inkoop en aanbestedingen 'Projecten gemeente scheppen verwarring' Duiker gaat delen van vest Tholen verbinden mm mm mm mm AL 59 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 'Nutteloze gedrochten' 26 MAART A.S. yi r - Donderdag 11 maart 2004 60e jaargang no.17 Werkstraf voor bezit van wapens Tholen geschilderd, foto's Stavenisse in De Meestoof In verwachting? Raadsleden schieten op Kleur bekennen en zoeken naar bezuinigingen De gemeenteraad wil bezuinigen, maar over hoe en op welk onderdeel lopen de meningen sterk uiteen. De SGP wil drastisch bezuinigen op welzijn. De VVD pleit voor meer woningbouw om meer belasting te kunnen innen van de nieuwkomers. Grondprijzen moeten omhoog, vindt de CU. De brandweer moet het met minder doen, zegt de PvdA. De ambities uit het raadsprogramma Kleur bekennen moeten worden bijgesteld en de belas ting voor de burgers mag niet te veel stijgen. Geen heffingen verhogen was de boodschap. En als het moet, dan met hoogstens vijf procent. Laag pitje Routinematig bestellen behoort tot verleden Marktwerking G. Boelhouwers van stichting Ilawa Deze week "1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl ■-HSt enigeTrieusajsblad voor de streek Tholen gts8JtStf/i(!)>s)§nCf-waarin opgenomen de 'en. fi'et Advertentieblad. irdag. 30 05 556, Giro 12 44 07 50 per halfjaar, 28,50 per $7,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het project duurzaam veilig kreeg van de SGP donderdag bij de be spreking van Kleur bekennen een flinke veeg uit de pan. De maatrege len om de snelheid te beperken van automobilisten kan op steeds minder sympathie rekenen van de bevol king, zo maakte M.J. Klippel duide lijk. „Soms worden dure voorzienin gen op onbelangrijke plaatsen aangelegd. Op plaatsen waar veel overlast is en die gevaarlijk zijn, ge beurt niets." Voor de SGP mag de rem er op. En als er iets gedaan wordt, moet de bevolking geraad pleegd worden. „En niet meer als nu zonder overleg dure, in het oog van de bevolking nutteloze, en uit wel standsoogpunt smerige onaanvaard bare gedrochten aanbrengen." Een 21-jarige Sint-Philipslander is gisteren veroordeeld tot een werk straf van 180 uren - met aftrek van twee uren voor elke dag dat hij in voorarrest zat - en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maan den met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had 240 uren werkstraf geëist. De rechtbank acht te bewezen dat de man wapens en munitie in bezit had, wat vorig jaar april na onderzoek aan het licht kwam. De politie vond - na een tip - in een loods een semi-automatisch kogelgeweer, een revolver, een alarmpistool, een geweer en een aantal patronen. In de kamer van de Sint-Philipslander in diens ouderlij ke woning, en in de schuur, werden een pistool en 2300 patronen aange troffen, en ook nog negen xtc-pillen. Er werd ook 350 euro in beslag ge nomen, maar dat geld moet van de rechtbank terugbetaald worden. De man was lid van een schietvereni ging en had een vergunning voor één wapen. Volgens zijn advocaat betrof het een wapenverzameling, maar daar ging de rechtbank niet in mee. Foto's van Stavenisse, schilderij en en keramiek over Tholen en omgeving, en het ondergoed in de loop der tijd. Die drie thema's staan dit jaar centraal in streekmu seum De Meestoof te Sint-Anna- land. De wisselexposities zijn te zien vanaf 17 april, als het muse um tijdens het nationaal museum weekend weer de deuren opent. De beelden van Stavenisse zijn fo to's die C. Droogendijk (1885- 1918) rond 1900 heeft gemaakt in en om het dorp. Zijn glasnegatie ven zijn bewaard en de afdrukken worden voor het eerst geëxpo seerd. De inspiratiebron die het land schap en de plaatsen op Tholen in de loop van de tijd voor diverse kunstenaars is geweest, komt tot uitdrukking in een reeks schilde rijen en keramiek. 17e eeuwse ge zichten op Tholen, onder meer van Jan van Goyen, impressies van het stadje rond 1915 door H.J. Wolter, de portretten, landschap pen en dorpsgezichten van Willem Bruijnzeel en havengezichten van Willem van Dort zullen te zien zijn. Maar ook werk van Jan Baartmans, Gerrit Breetvelt, Ben van Rooy, Jits Bakker, Paul Blom, Jan Kettelerij en Elleke van Gor- sel. Keramiek is te zien van Chris Lanooy, Tessa Braat en Hans Wes terweel. Residentie Reigershorst •vww* we- rMeriistri Bent u geïnteresseerd? Dan nodigen wij u graag uit om op vrijdag 26 maart van 10.00 tot 14.00 uur deze prachtige appartementen te komen bekijken. U bent van harte welkom. Woningstichting Soombnd Boerenverdriet 20 4Ó13AK BERGEN OP ZOOM T 0164-236479 F 01Ó4-255480 E inMhoomiand.n! i www.soombnd.nj Advertentie I.M. 9 zie pagina 11 Advertentie I.M. De fracties konden donderdag in de commissie algemeen bestuur laten zien wat ze willen. Het was een moment om zich duidelijk uit te spreken over de koers die de ge meente moet varen om de ver wachte tekorten niet verder op te laten lopen. De voorstellen waren divers. Van vergaand tot gematigd. De kaasschaaf kwam weer tevoor schijn: overal wat weghalen is een veilige methode en verdeelt de pijn. Soms stonden de fracties lijnrecht tegenover elkaar. Dat leverde een boeiend en soms vermakelijk debat op waarin de politieke standpunten scherp naar voren kwamen. Een aantal fracties had op een lijstje de bezuinigingen doorgerekend. SGP kwam voor volgend jaar op ruim 124.000 euro uit. CU op ruim 200.000 euro. VVD kwam op bijna 600.000 euro uit. Andere fracties gaven meer een richting aan zonder concrete bedragen te noemen. M.J. Klippel (SGP) constateerde dat zijn fractie de enige was die een lijstje met bezuinigingen had gemaakt voor de komende vier jaar. Hij noemde het een afgang dat andere fracties die moeite niet had den genomen. Volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) was het lijstje echter een slag in de lucht. Het college hoorde het allemaal rustig aan. Wethouder K.A. Heij boer beperkte zijn bijdrage tot een korte reactie. B. en w. zullen de voorstellen wikken en wegen, en in een voorstel verwerken. Daarna moet de raad voor de meerjarenbe groting 2005-2008 de knoop door hakken. „Wees gerust, we hebben er al flink op zitten zweten." Leidraad bij de discussie was Kleur bekennen, het raadsprogramma van 2002-2006. Dat kan volgens J. van den Donker (D66) in de prullen mand. Hij zette de toon van de avond. Want de kritiek en de scho ten voor de boeg waren niet van de lucht. Volgens Van der Linde (Pv dA) ging de opmerking van Van den Donker een stap te ver. Van den Donker zei dat er al het nodige geschrapt is, zoals de breedtesport. En vele andere zaken zijn volgens hem uit de hand gelo pen, zoals het veiligheidsbeleid (na de caféramp in Volendam). Voor duurzaam veilig was te weinig geld van het rijk gekomen. „Wij zitten met het project opgescheept. Daar bovenop zijn er bezuinigingen van het rijk en krijgt de gemeente er ta ken bij. Het enige resultaat van Kleur bekennen is dat we jaarlijks de belasting met zestien procent omhoog hebben gegooid zonder dat de burgers er iets tastbaars voor terug zien." D66 ziet een lichte stijging van be lastingen en leges met vijf procent als een mogelijkheid om de kosten binnen de perken te houden. Maar dan nog zijn er zaken die niet uit gevoerd kunnen worden. Zoals de renovatie van de gemeentelijk mo lens. Waarom dan niet verkopen, zo vroeg hij zich af. Voor de bur gers is de oplossing simpel, zo zei hij: het nieuwe gemeentehuis schrappen. Maar zover wilde Van den Donker niet gaan. Ook de VVD wil de burgers niet langer opzadelen met hoge kosten om de plannen uit Kleur bekennen uit te voeren, zo zei M. van Gorsel- de Oude. Volgens de liberalen is er winst te halen bij het ambtelijk ap paraat dat efficiënter zou moeten werken. Verder moet een aantal in vesteringen op een laag pitje wor den gezet, zoals het beleidsplan voor de brandweer en de gebruiks vergunningen. De inkomsten moeten volgens de VVD gehaald worden uit het wo ningbouwprogramma dat nu te weinig wordt benut. Meer inwo ners betekent meer geld. „Bouwen, bouwen, bouwen anders blijft de gemeente structureel in financieel zwaar weer." Want met de onroe rende zaakbelasting komt er geld in het gemeentelaadje. Er is ruimte voor honderden woningen, zei ze. „Tholen heeft een achterstand en die moeten we inlopen." Met de stedenband met het Poolse Ilawa is jaarlijks 20.000 euro ge moeid. Dat kan volgens de VVD terug naar 5000 euro. De lasten druk voor de burger moet terugge bracht worden van 16 procent naar 8 procent. De Zalmsnip (ruim 45 euro per jaar korting op de lokale lasten per huishouden) mag er van de VVD af. ABT wilde niet zover gaan. De snip in twee jaar afbouwen, vond J.J.P.A. Boulogne billijker. Het wordt volgens hem moeilijk om extra inkomsten te vinden voor nieuw beleid. Op de gehele ge meentebegroting van 46 miljoen zal bezuinigd moeten worden, zo zei hij. De openbare gebouwen moeten daarbij niet ontzien wor den. En de raad moet zich afvragen of er niet wat minder plannen ge maakt moeten worden. ZIE VERDER PAGINA 7 De gemeente heeft vorig jaar voor de inkoop van spullen en het aanbeste den van werken en diensten enkele tonnen minder uitgegeven dan was be groot. De besparing van 235.754 euro werd vooral gerealiseerd op open bare werken, de hertaxatie voor de wet onroerende zaken (woz) en het leerlingenvervoer. Vooraf was een bezuiniging vah 153 mille afgesproken en dat bedrag is dus ruimschoots gehaald. In 2004 zou er 420.000 euro be spaard moeten worden. „Het betekent 4,5% bezuinigen en dat percentage zal elke budgethouder binnen onze organisatie in de oren moeten kno pen", zei burgemeester W. Nuis woensdag in de commissie middelen. Het afgelopen jaar zocht de ge meente aansluiting bij het inkoop bureau West-Brabant. Deze organi satie adviseert en begeleidt, maar zet ook zelf projecten op. Bijvoor beeld is voor de veertien deelne mende gemeenten (inmiddels zijn dat er 17) de levering van kantoorar tikelen Europees aanbesteed, wat een fikse besparing opleverde. Ook de woz-taxatie is met succes Euro pees aanbesteed, maar dan in Zeeuws verband. Voor de diensten van het inkoopbureau betaalde Tho len 48.960 euro, aldus hoofd interne zaken J.P.M. Buijk die als inkoop coördinator fungeert. De bereikte besparing komt niet alleen op het conto van het inkoopbureau, het af gelopen jaar is er binnen de ambte lijke organisatie ook het nodige ge daan. „Regels zijn aangescherpt en dat heeft heel wat teweeggebracht", aldus de burgemeester, die de mede werkers complimenteerde omdat ze de ommezwaai hebben kunnen ma ken. Ambtenaren hebben ingesleten gewoonten opzij moeten zetten. En het routinematig bestellen behoort tot het verleden. „Gemeenten moe ten zich tegenwoordig ook commer ciëler opstellen. Het moet efficiënter en transparanter." Van de bijna 236 mille die afgelo pen jaar minder is uitgegeven dan begroot, is 51.190 euro een structu rele besparing. Dat vormt dus al de eerste aanzet voor de 420.000 euro die de bezuiniging volgend jaar moet opleveren. „Om dat bedrag te halen, gaan we ons richten op een bedrag van zes tot tien miljoen aan uitgaven. Daarop zal dus zo'n 4.5% bezuinigd moeten worden", gaf Buijk aan. En hoewel het voordeel makkelijker te halen is op grote uit gaven, zullen ook de kleinere posten niet aan de taakstelling ontkomen. Buijk zei dat het instandhouden van de marktwerking een uitgangspunt is bij het inkoopbeleid. Hij vertelde de commissie dat er vaker met openbare in plaats van onderhandse aanbesteding gewerkt gaat worden. ZIE VERDER PAGINA 7 Met de projecten die de gemeente voor de stedenband Ilawa verzorgt, heeft de stichting Tholen-Ilawa op zich geen problemen, maar het schept bij de Thoolse bevolking wel verwarring. Dat zegt voorzitter G. Boelhouwers-Stigter van de stichting naar aanleiding van de voorstellen van het college om vier projecten te steunen. „Toen leden van tafeltennisvereni ging Smash lazen dat het college en de raad op kosten van de gemeen schap naar Polen zouden reizen, schrokken ze zich een hoedje. De leden zijn al weken aan het sparen om in mei naar Polen te gaan. Ze leggen per week 25 euro opzij. En dan lezen ze dat er meer dan 16.000 euro gevraagd wordt om al die pro jecten te bekostigen. Smash vraagt zich af hoe dat dan kan. Het werkt verwarrend. Mensen weten niet wat de gemeente doet en wat de stich ting doet." De <reis van Smash naar Polen past juist in de doelstelling van de stich ting om op het gebied van sport, cultuur en onderwijs de banden te verstevigen. Zo komen er eind april ook drie Poolse kunstenaars naar Tholen die meedoen aan de jaarlijk se Kunstroute. En van 10 tot 14 mei zullen acht verstandelijk gehandi capten en vier begeleiders uit Ilawa een midweek doorbrengen in de Annewas in Sint-Annaland van 't Gors. Volgens de voorzitter is de stichting een aanhangsel van de stedenband. „We geven handen en voeten aan die stedenband en dan doen we nog. We krijgen daar jaarlijks 4000 euro voor. Maar kennelijk wil het colle ge nu ook zelf meer gaan doen, ter wijl wij al tien jaar bezig zijn om sociaal culturele zaken tussen de beide gemeenten op te zetten. Daar bij heeft de vriendschapsband altijd voorop gestaan en niet het inzame len van spullen bijvoorbeeld." Het verbaast de voorzitter ook dat het jeugdorkest is uitgenodigd. „Dat is al een keer hier geweest. Op zich is daar niets op tegen, maar wij hebben dat al een keer gedaan." En dat schept volgens Boelhouwers weer verwarring bij de stichting. Over de projecten die de gemeente heeft gelanceerd is volgens haar geen overleg geweest. „De rol van de gemeente was aanvankelijk om vooral Poolse bestuurders en amb tenaren kennis te laten maken met de democratie hier, maar het colle ge wil het nu breder. We willen het college niet voor de voeten lopen, maar de gemeente fiets nu wel tus sen onze projecten door. Mensen weten dan niet meer wie wat doet." Vossemeerder A.L. Gelok 45 jaar bestuurslid verkeersorganisatie 3VO Verbitterde J.M. Kesteloo uit Tholen vecht voor zijn recht EN VERDER... Hoe Goedhart op de golfbaan nummer één Europa werd Brandweer moet zuinig zijn op vrijwilligers, zegt regionaal commandant Van Leersum Ruimte voor woningbouw particulieren in Poststraat, maar geen voorrang voor Stavenissenaren Openbare bibliotheek krijgt in Tholen inlichtingenbureau Rechtszaak over uitbreiding jachthaven Sint-Annaland is afgeblazen Ellen Jeroense en Ed de Jong volgen zanger Wesley door het hele land Ganzen gaan vanzelf opzij als je remt WHS hekkensluiter af na overwinning op Zwaluwe WIE MAAR ZEGT WAT HEM LIJKT, ZAL HOREN WAT HEM NIET LUKT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Wie vanaf de Molenvlietsedijk de oude stadskern van Tholen wil inrijden, stuit deze weken op een haast onneembare vesting. In opdracht van de gemeente wordt in de Mo- lenvlietsestraat een duiker gelegd om het noordelijke deel en het gedempte middelste deel van de Middeleeuwse vestinggracht met elkaar te verbinden. Door de betere door stroming die ontstaat, verbetert de kwaliteit van het water in de Vest en bovendien komt er zo extra berging voor overtollig regenwater. Autoverkeer kan het voormalige vestingstadje tot begin april niet in via de Molenvliet- sestraat. Voor voetgangers en fietsers is een tijdelijk pad aangelegd. Op de momenten dat de basisscholen beginnen of uitkomen, is het daar een drukte van belang. Aan de noordzijde van het pad worden langs de waterkant enorme heipalen de grond in geslagen. Tegelijker tijd zijn aan de andere kant een aantal bomen en struiken gerooid. Het speelveld is hier eer der al ontmanteld. Straks zal hier water stromen en het grachtidee van weleer is dan weer enigszins terug. Als de duiker gerealiseerd is, zal het verkeer over een soort brug met aan weerszijden leu ningen het centrum in rijden. Er komt ook nog een stuw, omdat het waterpeil in het stuk Vest langs de Parksingel een halve meter verschilt van dat in het stuk langs de Ten Anker- weg. Over die stuw zal een houten voetgangersbrug gelegd worden, zodat de verbinding tussen het Bosje en de Ten Ankerweg in stand blijft. Het vestingidee wordt verder versterkt door het plaatsen van een antiek kanon op de voormalige stadswallen. Ook wordt er een boom teruggeplant ter gelegenheid van de geboorte van erfprinses Catharina-Amalia. De eerste stadsgracht om Tholen is al in de tweede helft van de veertiende eeuw gegraven. De strategisch belangrijke vesting - op de grens van Zeeland en Brabant - werd in het begin van de zeventiende eeuw in opdracht van prins Maurits gemoderniseerd. In 1747 is ze ver sterkt en nog in 1814 werden mannen uit de omliggende dorpen opgeroepen om aan de ves ting te werken. Dat was om Tholen te beschermen tegen de Fransen die zich vanuit Holland terugtrokken, maar nog wél in onze contreien vertoefden. In september van hetzelfde jaar werd bij besluit van de souverein vorst de vesting Tholen opgeheven. Halverwege de ne gentiende eeuw is het plantsoen (het Bosje) aangelegd op de afgeplatte stadswallen. En de dam bij de Molenvlietsestraat die nu in feite weer wordt doorgegraven, dateert uit 1918. In de jaren dertig van de vorige eeuw is een stuk van de Vest daar vlakbij gedempt. Ter hoogte van de T-splitsing van de Parksingel en de Molenvlietsestraat biedt een tijdelijk pad voetgangers en fietsers doorgang van en naar het centrum van Tholen. O' ÏÜ'ÜM-tSii Volgens de WD moet er veel meer gebouwd worden. Hier in Graefnisse in Sint-Philipsland is Harm-Jan van Dijke (24) bezig.de modder rond de heipalen weg te halen. Hij is zelfde hoofdaannemer en bouwt er samen met zijn vader twee vrijstaande woningen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1