Ellen Jeroense en Ed de Jong volgen Wesley door het hele land Reis Polen kan wel; op eigen kosten 'Café Smerdiek moet straks een klein en gezellig eetcafé worden' LLfc. tit! - T I A ft Rechtszaak over haven Sint-Annaland afgeblazen Nieuwe frequentie omroep Tholen Ms .ft* ikll.,% Donderdag 11 maart 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Recht uit het hart Raad kritisch over projecten Ilawa Een reisje naar de zustergemeente Ilawa in Polen op kos ten van de gemeenschap past niet in deze tijd waarin zo wat iedereen minder te besteden heeft. Die boodschap kreeg het college donderdag mee van de meerderheid van de raadsfracties in de commissie algemeen bestuur. Steun is er voor het voorzetten van de stedenband, maar ook twijfel over het draagvlak onder de Thoolse bevol king voor de projecten van de gemeente. Buikriem Op de fiets VVD Voorbehoud 'Er zijn nu meer beloftes gedaan De rechtszaak die vandaag in Middelburg zou dienen om de aanleg van de steigers in de haven van Sint-Annaland stil te leggen, is afgeblazen. De indieners van het schor- singsverzoek hebben maandag overeenstemming bereikt met de gemeente. Ondertekend Café Smerdiek aan de Markt in Sint-Maartensdijk is weer open. Hans Schotte en Theo Hartmann zijn de nieuwe uitbaters. Sinds donderdag kunnen de klan ten er weer terecht nadat het enkele maanden was geslo ten. Ze zijn nog druk bezig met het aanpassen van het etablissement aan hun wen sen. Eerst moet het cafége deelte weer draaien, maar in april hopen ze ook klaar te zijn met het petit restaurant. Personeel Hans Schotte en Theo Hartmann zijn de nieuwe uitbaters aan de Markt Brood- en banket U iI Een Tilhurgse jongen van 17 jaar bepaalt sinds 2001 in belangrijke mate het leven van Ellen Jeroense en haar vriend Ed de Jong. Tijdens een optreden van artiesten die het Nederlandse levenslied vertolken, ontmoette het Thoolse stel de toen nog totaal onbekende zanger Wesley Jacobs.Vanaf dat moment is de Brabantse tiener het idool van Ellen en Ed. Hun woonkamer aan de Koningin Julianastraat in Tholen is nu nog behangen met foto's, schilderijen en andere aandenkens van Frans Bauer maar zachtjesaan moet de gevestigde muziekorde meer en meer het veld ruimen voor het jonge talent dat door het tweetal in de armen is gesloten. Een verhaal over twee superfans voor wie geen moeite te veel is om hun idool te ontmoeten. Je hoort en leest wel eens verhalen over mensen die heel erg ver gaan in hun adoratie voor een artiest, sport man of -vrouw, kunstenaar of andere bekendheid, maar je verwacht zulke fanatieke aanhangers nu eigenlijk niet direct onder het nuchtere Zeeuwse volk aan te treffen. De 32-jarige Ellen Jeroense en haar 67-jarige levensgezel Ed de Jong bewijzen echter het tegen deel. Alles in hun leven staat in het te ken van het Nederlandse levenslied in het algemeen en zanger Wesley in het bijzonder. „Wij volgen alles wat Wes ley doet op de voet. Waar hij ook op treedt, wij zijn er bij. Als we nu bericht krijgen dat hij vanavond in Groningen op de planken staat, dan rijden Ed en ik er onmiddellijk naar toe. We zijn al 44 keer naar een optreden van onze jonge held geweest. De meeste optre dens geeft Wesley in Brabant maar we zijn ook al een keer in Doetinchem naar een concert van hem geweest. Je bent fan of je bent het niet. Ik sta altijd op de eerste rij en reken maar dat de zanger me herkent tussen het publiek. Ik neem ook steevast een presentje voor hem mee, meestal drop en foto's, maar ik heb ook een schilderij voor hem laten maken", vertelt Ellen. De bezoekjes aan de optredens en fan- bijeenkomsten van de zanger zijn ech ter maar een klein deel van haar dag taak als superfan. „Ik heb ook twee websites gemaakt waarop allerlei ac tuele informatie over Wesley staat. Al le foto's op die internetpagina's zijn door Ed gemaakt. Hij is net zo gek op Wesley als ik, maar ik ben iedere dag veel meer met allerlei promotionele activiteiten bezig dan hij. Wij zijn ui teraard allebei lid van de Wesley-fan- club en ik heb persoonlijk heel veel contact met Wesley en zijn ouders. Als er een nieuwtje te melden is, weet ik het altijd als een van de eerste. Vervol gens zorg ik er weer voor dat het fan- bericht op internet verschijnt. Via msn (een communicatiekanaal op internet) sta ik bijna voortdurend in contact met andere grote fans. Er is geen nieuwtje wat mij ontgaat en ik houd me ook veel bezig met het benaderen van ra diozenders en verschillende media om aandacht te vragen voor de cd's van Wesley. Zo heb ik in september nog een interview voor ons idool geregeld bij omroep Tholen." Zonder zelf ook maar ooit van de lo kale beroemdheid uit Tilburg gehoord te hebben, word je gegrepen door het enthousiasme waarmee de Thoolse fans over hun passie vertellen. „In ok tober hield Wesley een fandag en daar kwamen maar liefst 2500 bezoekers op af. Hij is gewoon een natuurtalent en zijn stemgeluid is met geen enkele andere zanger te vergelijken", zo gaat Ellen onverstoorbaar door. „Op zijn onlangs verschenen debuutalbum staan zoveel mooie liedjes, de teksten komen recht uit het hart en bij sommi ge nummers staat het publiek gewoon met de tranen in de ogen van ontroe ring. Ik vind het heel knap als je als jonge artiest mensen zo weet te raken met je warme stemgeluid." Ed hoort het verhaal van zijn vriendin goedkeurend aan. Hij laat een album met een selectie van de honderden fo to's die hij inmiddels van Wesley heeft gemaakt zien. „Het is een prima joch en zijn ouders zijn ook van die hele gewone mensen. Zij cijferen zich helemaal weg en geven hun zoon alle kans om een glanzende zangcarrière op te bouwen. We hebben een fijne band met hen en ze laten ons regelma tig merken dat ze de steun die wij hun zoon geven erg waarderen." Hoeveel kilometers het Thoolse tweetal jaarlijks maakt om de jonge zanger te ontmoeten, weten ze niet, maar het zijn er volgens Ed heel veel. „Ik ben gepensioneerd en Ellen is huisvrouw dus we kunnen samen best veel tijd in onze gezamenlijke hobby steken. Bovendien staan de entreeprij zen voor een concert van Wesley in geen verhouding tot het bedrag dat je voor een kaartje voor een concert van Frans Bauer neer moet tellen. Begrijp me goed, wij dragen Frans ook nog steeds een heel warm hart toe, maar voor de 50 euro die we voor een be zoekje aan zijn concerten kwijt zijn, kunnen we vier keer genieten van een optreden van Wesley. Ellen en ik zijn ervan overtuigd dat dit talent het de komende jaren helemaal gaat maken in Nederland en wij dragen graag ons steentje bij om dit doel te bereiken", aldus Ed. Dat de twee Thoolse lief hebbers van het Nederlandstalige le venslied erg ver gaan in hun onder steuning en aanbidding van de relatief onbekende Tilburgse zanger is ook de landelijke media niet ontgaan. Het populaire NCRV tv-programma Man bijt hond besteedde onlangs aandacht aan de innige relatie tussen Ellen Je- roense/Ed de Jong en het prille zang talent Wesley Jacobs. „Mensen die eens nader kennis met ons en met ons idool willen maken moeten maar ge woon op www.wesleyfan.nl kijken. Daar staat een mooi (foto)overzicht van alles wat wij als superfans alle maal doen voor Wesley", zo besluit Ellen. Ellen Jeroense en Ed de Jong uit Tholen zijn de twee grootste fans van de 17-jarige Tilburgse zanger Wesley Jacobs. Heel de wand in hun huiskamer is behangen met foto's, schilderijen en shawls van de jonge artiest. Burgemeester Maskiewicz van Ilawa (met pet tweede van rechtswas vorig jaar aanwezig bij de Rampherdenking in Stavenisse. Het college droeg vier projecten aan. Een ervan, een reisje van college en raad naar Polen om de nieuwe over eenkomst voor de volgende tien jaar te tekenen, vond geen genade in de ogen van de meeste fracties. De an dere projecten, het bevorderen van recreatie, het uitnodigen van het jeugdorkest en de samenwerking met scholen (Moller lyceum in Bergen op Zoom) werden kritisch ontvangen. In totaal is er dit jaar 16.600 euro nodig. Volgens M.J. Klippel (SGP) is de reis overbodig omdat het Poolse college en de raad al naar Tholen komen om hun handtekening onder de samen werking te zetten. Hij bepleitte uitstel voor dit onderdeel. Hij zei ook moei te te hebben met de projecten. Klip- pel miste een plan van aanpak, zo zei hij. Ook vond hij dat de bevolking geraadpleegd had moeten worden. Hij verbaasde zich erover dat geen Thoolse school genoemd wordt voor de samenwerking. Ook J.P. Bout (CDA) vond dat het nu niet past om 6000 euro uit te ge ven aan de reis nu 'iedereen de buik riem aan moet halen.' Hij vroeg zich ook af of de Thoolse bevolking het wel zo hard nodig vond. „En als we per se kennis willen maken en naar Polen willen, dan moeten we dat maar zelf betalen." Hij stelde voor de projecten uit te stellen 'naar bete re jaren'. „Voor zo veel geld is geen draagvlak." Ook P. van Belzen (CU) vond het geen geschikt moment om nu op kosten van de gemeenschap naar Ila wa te gaan. Hij was het eens met Bout om het uit eigen zak te betalen. En stelde voor meer structuur aan te brengen in de stedenband. M. van Gorsel-de Oude (VVD) sloot zich daar bij aan. „Een snoepreisje van de raad, terwijl tafeltennisver eniging Smash '76 aan het sparen is om naar Ilawa te gaan, dat kan niet." Zij vroeg zich af of de stich ting Ilawa- Tholen wat te zeggen heeft over de projecten. Het was haar niet duidelijk wat de gemeente en wat de stichting voorstaat. J.J.P.A. Boulogne (ABT) vond dat er geld te besparen valt door de projec ten anders aan te pakken. Het reisje naar Polen en de ontvangst van de Poolse delegatie zou samen 15.000 euro bedragen. Dat geld zou volgens hem beter aan andere projecten be steed kunnen worden. De Polen zou den bij hun komst naar Tholen opge vangen kunnen worden in gastgezinnen. Dat is volgens Bou logne pas de ware verbroedering. M.A.J. van der Linde (PvdA) liet een ander geluid horen. „We praten hier wel over een vriendschapsband. De discussie gaat nu alleen over de poen." Van der Linde zei dat zijn fractie er wel voorstander van is om naar Polen te gaan. „Voor mijn part op de fiets, dat maakt ons niet uit. Zo'n ondertekening hier en daar, daar mag je best wat cachet aan ge ven. Wij juichen dat toe." Hij vond steun bij J. van den Donker (D66), maar ook die liet weten zelf de reis- en verblijfkosten voor zijn rekening te nemen. Burgemeester W. Nuis bestreed de gedachte dat het college en de raad met een luxe touringcar naar Polen zouden reizen. Het kan volgens hem ook een deel van de raad zijn die af reist naar de zustergemeente. „Het leek ons aardig om ook eens bij de ander binnen te stappen. De raad is er nog niet geweest. Dat werd niet met gejoel, maar ook niet afwijzend ontvangen. We zullen kijken hoe het financieel moet." Nuis vond dat er wel draagvlak is. Het uitnodigen van het jeudgorkest was onder de Thoolse muziekver enigingen goed gevallen, zo zei hij. Hij bestreed verder dat er geen lijn zit in de projecten. In de overeen komst is de ontwikkeling van de ge zondheidszorg, ouderenzorg en ge handicaptenzorg juist nadrukkelijk genoemd. Ook het uitwisselen op het terrein van sport, cultuur, onder wijs en recreatie en kennis en erva ring over gemeentelijke zaken en projecten die te maken hebben met de Europese Unie krijgt meer aan dacht. „Dit is een structurele aan pak. We doen het niet vanwege de kleur ogen." Uitstellen kan volgens Nuis ook niet omdat de stedenband afloopt. En het is de gemeente die de band tekent en niet de stichting. Die heeft volgens hem een eigen agenda, maar bepalen niet de projecten die de gemeente voorstelt. „Er wordt wel naar ideeën gevraagd." De ChristenUnie was akkoord met de projecten, maar wil dat het reisje zelf betaald wordt. CDA zei moeite te hebben met de bedragen die voor de projecten zijn uitgetrokken. Ook deze fractie wil alleen op eigen kos ten reizen. SGP kon geen steun ge ven aan de projecten en al helemaal niet voor het reizen naar Polen. Ook ABT vond dat er te weinig 'body' zit aan de projecten. VVD maakte een voorbehoud. PvdA steunde het voor stel en D66 ook behalve voor de Volgens sportvisser J.J. Bos van de Vaya Con Dios die de zaak aan hangig liet maken bij de rechtbank, zijn er voorlopige voorzieningen getroffen voor de visboten. Zo is er voor een vervangende stroomvoor- zienig en watertappunt gezorgd. Ook is toegezegd dat het havenpla teau goed toegankelijk blijft en dat de opslag van zand gestaakt wordt. „Er zijn nu veel meer beloftes ge daan dan een tijd geleden. Later ko men we daar nog op terug, maar we hebben de rechtbank geschreven dat de rechtszaak niet nodig is." Bos vond dat de gemeente te ver vooruit liep. In het schorsingsver- zoek wees hij er op dat er een be stemmingsplan voor heel het gebied gemaakt zou worden. Met de aanleg van de extra steigers zou dat door kruist worden. De watersportvereniging Sint-An naland reageerde verbaasd op de ac tie van Bos. De club zat niet be paald te wachten op het stilleggen van de werkzaamheden. Het bestuur wilde het niet zover laten komen ook al waren ze - juridisch - zeker van hun zaak. En heeft er bij de ge meente op aangedrongen snel rond de tafel te gaan om een oplossing te zoeken voor de gerezen problemen, zo laat de watersportvereniging nu weten. Uitstel zou namelijk tot grote pro blemen leiden als de aanpassingen niet op 1 april gereed zijn. Dan be gint het nieuwe watersportseizoen en zouden ook de 75 nieuwe lig plaatshouders naar Sint-Annaland komen afreizen. ,Elke dag vertra ging kan dan al tot grote problemen leiden.' Tijdens het overleg bleek dat de be zwaarmakers hun schorsingsverzoek zouden intrekken als een aantal za ken geregeld werden. Het ging daar bij om stroom- en watertoevoer, het staken van de zandopslag en het aan wijzen van een andere vervangende ligplaats voor de schepen. Maandagavond is het bestuur van de watersportvereniging bij de vier be trokken bedrijven en ligplaatshou ders langs geweest. Allen bleken volgens het bestuur bereid hun be zwaren in te trekken en het niet aan laten komen op een zitting van de rechtbank. Daar zijn volgens het be stuur verklaringen voor ondertekend. De rechtszaak is van de baan. Het werk kan nu gewoon doorgaan. Het gaat om de aanleg van nieuwe lig plaatsen en het maken van nieuwe passantenvoorzieningen (winkel steigers). Inwoners die de radioprogramma's van omroep Tholen via de kabel be luisteren, moeten over veertien da gen afstemmen op een andere fre quentie. Voor de vierde keer in de bijna 19 jaar dat de lokale omroep bestaat, verandert de kabelfrequen tie namelijk. Ze wordt met ingang van donderdag 25 maart 107,6 MHz (een minimale verschuiving, want nu is het 107,5 MHz). De etherfre quentie verandert niet, die blijft 106,5 MHz. Omroep Tholen heeft vorige week de programmering aangepast. De belangrijkste veranderingen zijn in het weekeinde. Op zaterdagavond tussen 18.03 en 19 uur worden voor taan non-stop de grootste hits ge draaid uit de jaren tachtig in 'Terug in de jaren '80' en aansluitend pre senteert Wessel van Hunnik 'Rock over Tholen'. Zondagmorgen tussen 9.03 en 10 uur is voortaan het pro gramma 'Omroep Tholen Klassiek' te beluisteren, 's Avonds vanaf 18.03 uur worden in 'The Classics' hits ge draaid uit de jaren zestig en zeventig en om 19.03 uur zal een hoorspel te beluisteren zijn. Naar cabaret en musical kan op die avond tussen 20.03 en 22 uur geluisterd worden. Treinmodel ruilbeurs. Voor de tweede keer wordt op 13 maart in De Stenge in Heinkenszand een ruilbeurs gehouden van modeltrei nen. Ook modelauto's zijn er te kust en te keur te vinden. De beurs is ge opend van tien uur tot half vier. „Het moet een klein gezellig eetcafé worden," vertelt Schotte. Het eetge- deelte komt voorin de zaak waar straks ruimte is voor veertig tot vijf tig klanten. Er moet nog een nieuwe keuken worden ingebouwd om de gerechten te kunnen maken die Schotte in zijn hoofd heeft. De 36-jarige Rotterdammer is kok en heeft jarenlange ervaring in de horeca. Op de kaart van het petit res taurant komen straks eenvoudige maar smakelijke gerechten, zo ver zekert hij. „Spareribs, satés, schnit zel, maar ook veel visgerechten want we zitten hier in Sint-Maar tensdijk tenslotte ook vlak bij het water." Schotte 's laatste werkgever was de Laurentius studentenvereniging in Rotterdam. „In de mensa waar de studenten eten waren er vroeger twee maaltijden. Tegenwoordig kun nen ze kiezen uit een dagschotel en acht gerechten. Daarvoor werkte ik in verschillende restaurants. Wissel de om het jaar of om de twee jaar. Dat is voor een kok het beste. Op die manier sta je weer in een andere keuken en leer je er steeds iets bij. Dat is aantrekkelijk." Schotte wilde graag voor zichzelf beginnen. „Ik heb samen met mijn compagnon Theo verschillende za ken bekeken. Als je ergens komt moet je een goed gevoel hebben. Dat hebben we hier. Ik ben links en rechts in de omgeving eens gaan in formeren of er behoefte is aan een eetcafé. Ik kreeg overal enthousiaste reacties. Daarom moeten we dit ge woon doen. We houden ook de naam van café Smerdiek aan, want dat is bekend. Dat gaan we niet verande ren. Het interieur blijft ook nage noeg hetzelfde. We gaan niet alles op zijn kop zetten want er zijn een aantal verenigingen die het café als clubhuis hebben. Ik hoop dat ze te Pak even uw zakboekje rugkomen." Zijn compagnon Theo Hartmann is ook kok en heeft verschillende za ken gehad, onder meer in Rotterdam en Strijen. Hij heeft ook als barman ervaring. „Ik heb dat niet. Daarom is Theo meegekomen om me een beet je te steunen. Ik weet niet hoe ik een red bull in moet schenken. Boven dien kun je zo'n zaak niet in je een tje draaien. We zullen ook personeel moeten zoeken als het een beetje gaat lopen." Het café was gesloten omdat er pro blemen waren met de vluchtroutes in geval van calamiteiten. Het pand heeft een voordeur maar aan de ach terzijde is geen officiële vluchtweg. Dat beperkt het aantal bezoekers tot ongeveer twintig. Schotte kent de problematiek die na de caféramp in Volendam voor veel uitbaters ont stond. „Een van de punten was dat de voordeur naar buiten moest draai en. Dat hebben we veranderd. Er moest ook op drie plaatsen noodver lichting zijn. Die komt er. Als we dat hebben aangepast mogen er 115 mensen binnen komen. Omdat er achter geen vluchtroute is, kunnen we de feestzaal voorlopig niet ge bruiken. Maar daar hopen we later een mouw aan te kunnen passen door een noodtrap aan de achterkant te maken. We kunnen namelijk niet via de schuur achter het pand. Die is van een andere eigenaar." Schotte en Hartmann huren het pand van eigenaar A. Tillema uit Zierik- zee. De inboedel namen ze over. Voor Schotte is een wens in vervul ling gegaan. „Ruim tien jaar geleden wilde ik het ook al, maar toen vond ik me, net 25 jaar. nog te jong. Nu ben ik 36 en sta ik er wat volwas- sener tegenover." Schotte leerde voor brood- en ban ketbakker maar stapte over naar de koksopleiding. Hij heeft vele keu kens van binnen gezien en al vele gerechten gemaakt. „Italiaans, Spaans, maar ook een tijdje Indone sisch. Ik heb veel eetcafés opgezet. Ook voor anderen. Als de keuken goed is, trek je mensen. Dat werkt via mond tot mondreclame. We wil len hier een stukje kwaliteit leveren tegen een normale prijs. Consumen ten zijn sinds de invoering van de euro prijsbewuster geworden. In Rotterdam betaal je al gauw 2 tot 2,5 euro voor een biertje. We hou den het hierop 1,50." Schotte is ooit wel eens in Hulst ge weest maar kende Tholen niet. Hij heeft ondertussen de Oosterschelde ontdekt en is onder de indruk. „In Rotterdam hebben ze in de zomer langs de Maas bij De Boompjes een provisorisch strand gemaakt, maar dat is niks met wat je hier ziet." Schotte hoopt dan ook op toeristen als klanten in het zomerseizoen. Maar eerst de keuken installeren, zegt hij. „We kunnen niet alles tege lijk. We proberen begin april het restaurantgedeelte open te hebben." Kok Hans Schotte is een van de nieuwe uitbaters in café Smerdiek aan de Markt. THOLEN 13 mrt. Rommelmarkt Concordia. 17 mrt. Mevr. Meijer spreekt bij plat telandsvrouwen over kinderhulp in Bolivia, gebouw NPB, 20 u. 18 mrt. Franse avond, openbare bibli otheek, 20 u. 20 mrt. Theaterconcert Maarten van Roozendaal en Egon Kracht. Meul- vliet, 20.15 u. OUD-VOSSEMEER 13 mrt. Blijspel Geluk brengt scher ven door Rederijkerskamer Een dracht, Vossenkuil 19.30 u. 16, 23 en 30 mrt. Koersbal Anbo, Vos senkuil 14 u. SINT-ANNALAND 12 mrt. Kaartavond WHS, kantine, 20 u. 17 mrt. Tafeltennistoemooi Smash, Wellevaete, 19 u. SINT-MAARTENSDIJK. 11 mrt. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 19.30 u. 20 mrt. Jaarconcert muziekver. Euter pe, Haestinge 20 u. SCHERPENISSE 13 mrt. Alpha jeugdsoos, zolder vml. gemeentehuis, 20 u. SINT-PHILIPSLAND 11 mrt. Cakeverkoop vrouwenver. Rondom het Woord. 17 mrt. Plattelandsvrouwen gaan wijn proeven. De Wimpel, 20 u. BERGEN OP ZOOM 11 en 12 mrt. Jeans 13 Lucky Num bers, De Maagd, 20.15 u. +film+++film+++filni+++film+ ROXY I: The runaway jury - do en ma t/m wo 20 u„ vr 21.15 u„ za 18.30 en21.15u.,zo 16en20u. Brother bear (Ned. gespr.) - vr 18.45 u., za 13.45 en 16 u„ zo 13.45 u„ wo 14 u. ROXY II: Spy kids 3D: game over - za 13.45 en 16 u., zo 13.45 u„ wo 14 u. Shouf shouf habibi - do en zo t/m di 20 u„ vr 21.15 u., za 18.45 u. Stuck on you - vr 18.45 u„ za21.15 u., zo 16 u., wo 20 u. CINEM'ACTUEEL: Peter Pan - vr 18.45 u„ za en wo 14 u., zo 13.45 u. Suske en Wiske en de duistere dia mant - za en wo 14 u„ zo 13.45 u. Fin ding Nemo - zo 16 u. Mona Lisa smile - vr en za 18.45 u., zo en ma 20 u. Lord of the rings 3: The return of the king - vr, za, di en wo 19.30 u„ zo 16 u. Brother bear - za en wo 14 u., zo 13.45 en 16 u. Something's gotta give - do en ma t/m wo 20 u„ vr 21.15 u., za en zo 18.45 en 21.15 u. Once upon a time in Mexico - do en wo 20 u„ vr en za 21.30 u„ zo 21.15 u. Verras singsvoorpremière - do 20 u. In Ame rica - zo 19 u„ di 20.30 u. Kill Bill - ma 20.30 u. n* ft* J jfc Jfc *ANCluiwAG SWGAW I it, WQÖPtft OIN tiOOGMnti GRATIS 4 VERKOOPPÜNTEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 15