FIXUS m 'Ganzen gaan vanzelf opzij als je remt' 'De leden hebben er wel begrip voor' Verbitterde J.M. Kesteloo uit Tholen vecht voor zijn recht Motorrijder onderuit tegen auto x Ierse muziek in de Wellevaete Duurzaam gescheiden levende ouderen in de problemen 'Bezoek aan catechesatie' Cyberbus van Dorcas doet scholen aan Donderdag 11 maart 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Accountants en Belastingadviseurs Johannes Passion in Gertrudiskerk 'y Samen Sterk in Scherpenisse stopt Braderie Septic tank mag vijf jaar blijven in buitengebied Intensieve bezoeken Recht halen Gemeentehuis in Steenbergen tien miljoen euro Begeleiding en advisering van ondernemingen en particulieren. Opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen. Verzorging van aangifte inkomstenbelasting. Noordsingel 12, 4611 SE Bergen op Zoom telefoon 0164 - 24 13 52, fax 0164 - 25 75 16 CP iu /v7\ f Jk yr Het lijstje met bezuinigen van de SGP dat M.J. Klippel presenteerde heeft volgens de PvdA-er M.A.J. van der Linde een 'behoorlijk SGP hob by-gehalte.' Vooral in de post welzijn wil de SGP het mes zetten. Begin nend met 450.000 euro volgend jaar. Jaarlijks variërend tussen de 9 en 12 procent. Dat is tegen het zere been van de so ciaal democraten. Van der Linde: ..Het enige wat nog leuk is voor de mensen is een bezoek aan de cateche satie. Welzijn is geen luxe. Het wordt aan ouderen, gehandicapten en jeugd besteed, aan de muziekschool bij voorbeeld. Ik wil deze lijst niet als leidraad nemen." Klippel reageerde: „Maar catechesatie is wel gratis." P. van Belzen (CU) wilde weten of de PvdA bereid was ook op welzijn te bezuinigen. Van der Linde sloot dat niet uit, maar wees op het belang van de voorzieningen 'juist nu er veel on zekerheid heerst en het economisch slecht gaat, is het van groot belang.' Advertentie I.M. Drie weken voor Pasen, op zaterdag 20 maart, voert het Toonkunstkoor Bergen op Zoom de Johannes Passion uit van Johann Sebastian Bach. Inter nationaal vermaarde solisten verlenen hun medewerking: Frank Fritschy (evangelist), Math Dirks (Christus), Hieke Meppelink (sopraan, aria's), Patrick van Goethem (altus, aria's), Palle Fuhr Jprgensen (bas, aria's) en Jap van Elsacker (tenor, aria's). Het koor staat onder leiding van Charles van der Veeke. De muzikale begelei ding gebeurt door het Barokorkest Florilegium Musicum, dat daarvoor authentieke historische instrumenten - of kopieën ervan - gebruikt. De uit voering in Bergen op Zoom begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij Koster Muziek, The Music Store en Toerisme Bergen op Zoom, of te bestellen via internet: www.toonkunstkoorboz.nl. r. Een dode en een gewonde gans bleven achter op de Annavosdijkseweg. De middenstandvereniging Samen Sterk in Scherpenisse is ontbonden. Op maandag 2 februari viel na ruim veertig jaar het doek tijdens de jaar vergadering. Er waren nog acht leden. Penningmeester G. Larooy be treurt de opheffing maar het bestuur had geen andere keus. Het geld van de spaarrekening zal gebruikt worden voor de inwoners van het dorp. Het aantal winkeliers nam de laatste jaren sterk af. De slager en bakker stopten ermee. „In 1995 hadden we nog zestien leden, in 2001 nog der tien, nu nog acht." Een halvering in minder dan tien jaar. De cijfers spreken voor zich. Het aantal win keliers is drastisch teruggelopen. „In het najaar organiseren we altijd de winkelweek. Toen ik vanuit mijn winkel naar de Hoge Markt liep tel de ik nog één winkel. Die van me zelf. Negen jaar geleden waren dat er nog zeven. De bakker is gestopt. Witgoed is weg, Pommé van Houte, Beens, noem maar op." Het was volgens Larooy niet meer te doen om met zo weinig winke liers een winkelweek te houden. „Op de vergadering heb ik het voor stel gedaan om de vereniging op te heffen. Ik vond het verschrikkelijk erg om te doen, maar de leden had den er wel begrip voor. We hebben nu geen vergadering meer en ook geen etentje samen na de vergade ring, maar wat moetje als er zo wei nig winkeliers overblijven?" De vereniging werd in 1963 opge richt door C. Pleune en M. Hage toen het dorp nog een bloeiende middenstand had. De winkels die nu nog open zijn, zijn op de vingers van egn hand te tellen. Er zijn twee fietsenwinkels (Larooy en A. Dui- ne), de buurtsuper Spar van P. Moerland, bakker Cock Leijs (geen lid meer) en de schilderswinkel Noom (geen lid) in de Kerkstraat. Daarnaast waren ook restaurant De Gouden Leeuw, cafetaria de Hek senketel, de twee kapperszaken (Van der Reest en Corry d'Or) en café Zeelands Welvaren lid van de vereniging. Het geld van de spaarrekening is apart gezet om later te gebruiken voor de inwoners van het dorp. „Als hier een woonzorgcentrum komt, dan willen we het daar aan beste den." De voorjaarshow gaat dit jaar niet door. „Maar als er iemand is die het op zich wil nemen om het te regelen dan misschien volgend jaar. Dat geldt ook voor de braderie als er een vereniging opstaat die het wil rege len. Maar dat is allemaal onder voorbehoud, zegt Larooy de 24 jaar lid was van de vereniging. Voorzitter was Rien van Akkeren, Marianne van Gorsel-Larooy deed secretari aatswerk. De leden kunnen volgens Larooy lid worden van de middenstandver eniging Smalstad en of van TOF, de Thoolse ondernemers federatie. Van ruim 400 panden in het Thoolse buitengebied kan het afvalwater ge loosd blijven worden op de bestaande manier. De verplichte vervanging van septic tanks mag van het waterschap vijf jaar uitgesteld worden. Wél moe ten 17 panden worden aangesloten op de (druk)riolering en moeten nog eens twaalf panden in natuurgebie den worden voorzien van een mini- zuivering (iba-systeem). Daarmee voldoet Tholen dan ruimschoots aan de voorwaarde dat voldoende milieu rendement wordt behaald. Niet vanaf 2005, maar pas vanaf 2010 hoeven de panden in het buiten gebied te voldoen aan het lozingen besluit wvo huishoudelijk afvalwater. Het waterschap - verantwoordelijk voor de zuivering en lozing van het afvalwater - heeft daartoe besloten omdat de vervanging van een septic tank door een verbeterde versie bij zonder duur is en nauwelijks meer rendement oplevert voor het milieu. De komende jaren zullen naar ver wachting betere alternatieven be schikbaar komen. Ierse muziek van Zeeuwse bodem. Die is zaterdag 27 maart te beluiste ren in de Wellevaete te Sint-Anna- land. Op uitnodiging van Uit op Tholen treedt No Frontiers op. Zan geres Joyce van Bavel wordt op akoestische gitaar en viool begeleid door Kees van Vredegem en David Egter van Wissekerke. Zij vertolken luisterliedjes van meer en minder bekende Ierse artiesten en liedjes schrijvers, onder andere van Mary Black, Sinead Lohan, Dougie Mc- Cleanm, Lorena McKennitt en Eva Cassidy. De groep, die al diverse keren in het voorprogramma stond van gevestigde artiesten, bracht twee cd's uit: No Frontiers en Whis per of the Trees. No Frontiers vervangt The Old Firm die oorspronkelijk was gecontrac teerd. Die band moest afzeggen om dat één van de muzikanten naar het buitenland is vertrokken. De voor stelling in Sint-Annaland begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhandel Die- leman in Tholen en - zolang de voorraad strekt - aan de zaal. De Cyberbus van de christelijke hulporganisatie Dorcas bezoekt don derdag Tholen en gaat vrijdag naar Sint-Maartensdijk. De bus is bedoeld om het werk van de stichting Dorcas te promoten. Vandaag staat de bus op het parkeerterrein bij zwembad De Spetter aan de Zoekweg. Leerlingen van de reformatorische basisschool Eben Haëzer brengen een bezoek aan de promotiebus. Vrijdag staat de bus in de Oosterscheldestraat te Sint- Maartensdijk. Hier zullen leerlingen van de Juliana van Stolbergschool op een speelse manier informatie krij gen over de nood in diverse landen van de wereld. In de bus staan zes tien computers, waarop de leerlingen informatie over de hulpverlening kunnen krijgen. Een medewerker van Dorcas brengt ook zelf een be zoek aan de Juliana van Stolberg- school om de leerlingen te vertellen over het project 'Water Egypte'. De school haalt in maart zendingsgeld op voor dit doel. het rond middernacht gebeurd is, want toen hoorden we de ganzen en sloegen de honden aan. Maar dat gebeurt wel vaker. Ze werden ook weer stil, dus we dachten dat er niets aan de hand was." De Sint-Annalandse vermoedt dat de gene die de ganzen aanreed zeker schade aan zijn auto moet hebben. Maar niemand heeft zich tot nog toe gemeld. Er zijn foto's gemaakt van de aangereden ganzen. „Onze dochter Liesbeth heeft die mee naar school genomen en daar ke ken de kinderen er vol afgrijzen naar", aldus Mireille Geluk. „Degene die dit gedaan heeft, heeft niet eens de moeite genomen om ons te waarschuwen." Mireille Geluk uit Sint-Annaland is ver ontwaardigd. In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn bij boerderij Nooit Gedacht op de Annavos dijkseweg in de polder ten noord westen van het dorp drie ganzen aangereden. Twee overleefden de klap niet, de derde werd 's mor gens door Mireilles man Arne aangetroffen toen deze de krant uit de brievenbus wilde halen. „Het dier heeft daar de hele nacht gelegen. Het mist een oog en ver der heeft het een evenwichtsstoor nis", zegt Mireille, die niet be grijpt dat degene die de ganzen aanreed, het dier onnodig heeft la ten lijden. „Het is tekenend voor hoe mensen tegenwoordig in el kaar steken." Ze vermoedt trou wens dat de dieren moedwillig zijn overreden. „Het is verschrikkelijk hard gegaan, want één gans is he lemaal kapot en de andere kwam door de klap van de weg in onze vijver terecht." Het is net broed- seizoen en op de boerderij van de familie Geluk zijn al vier nesten gebouwd door de ganzen die volop aan de leg zijn. Al sinds 1974 lopen er ganzen op het erf van de boerderij en ook weieens op de weg. „Iedereen weet dat gewoon. En ook dat de dieren vanzelf opzij gaan als je afremt. Natuurlijk weet ik dat je ze niet los mag laten lopen, maar in feite zijn de ganzen ook natuurlijke verkeersremmers voor onze kin deren." Heel vaak stoppen passe rende automobilisten bij de boer derij om een plaatje van de ganzen te schieten, vertelt Mireille Geluk, die het voorval bij de poli tie gemeld heeft. „We denken dat Na een werkzaam leven dachten J.M. (Jan) Kesteloo en zijn echtgenote I.iny Verburg uit Tholen eind jaren tachtig aan het begin te staan van een onbezorgde ouwe dag. Hun twee kinderen waren de deur uit, de heer Kesteloo ging in 1988 in de vut en hij keek er naar uit om samen met zijn vrouw van het leven te gaan genieten. Het pakte echter heel anders uit. Mevrouw Kesteloo raakte aan de sukkel. Ze werd vergeet achtig en vertoonde symptomen van dementie. Na de laatste vakantietrip die het echtpaar Kesteloo samen met hun jongste zoon André en zijn vrouw in 1989 maakte naar Amerika ging het steeds verder bergafwaarts met de gezondheid van de vrouw en na uit voerige onderzoeken in ziekenhui zen in Roosendaal en Rotterdam volgde de diagnose: Altzheimer. De mooie toekomstplannen konden aan de kant en wat volgde was een pe riode waarbij de twee echtelieden steeds verder uit elkaar werden ge dreven, zowel in geestelijk als li chamelijk opzicht. Op 15 december 2002 is mevrouw Kesteloo in zorg centrum Ten Anker overleden, maar door onnavolgbare kronkels in de Nederlandse wetgeving wordt haar nu 77-jarige man achtervolgd door een financiële eri (vooral) morele nasleep van het feit dat hij en zijn echtgenote de laatste jaren niet meer onder één dak konden wonen. Aan het begin van het gesprek ko men de emoties weer los bij de heer Kesteloo. Hij laat me de video-op- namen zien van het vorige week vrijdagavond uitgezonden tv-pro- gramma Factor van de IKON. Sa men met enkele van de 1500 lotge noten doet Kesteloo daarin zijn verhaal voor de camera. Hij vertelt over de intensieve bezoeken aan het tegenover zijn aanleunwoning gele gen zorgcentrum. „Als ik 's och tends de gordijnen opendeed, zoch ten mijn ogen al naar het kamertje waarin Liny zich bevond. Drie keer per dag zocht ik haar op en ook mijn twee zoons Ad en André met hun vrouwen kwamen vaak bij haar op bezoek." Naar, zijn zeggen toonde zijn echtgenote wel iets van herken ning als ze hem zag, maar voor de rest was ze onbereikbaar voor haar man en andere bekenden. „Het is moeilijk te accepteren als je na bijna vijftig jaar huwelijk door je partner als vreemde wordt gezien. Gelukkig ontbrak het haar niet aan goede zorg, want het personeel van de Vlietberg - de gesloten afdeling van zorgcentrum Ten Anker waar me vrouw Kesteloo de laatste jaren van haar leven doorbracht - was erg goed voor haar. Zelf heb ik tijdens de ziekte van mijn vrouw veel steun gehad van de gespreksgroep waarin We met familieleden van andere pa tiënten van de Vlietberg maande lijks ervaringen uitwisselden. Je le ven staat totaal op z'n kop als je hoort dat je partner Altzheimer heeft en hoewel je enerzijds blij bent dat er eindelijk een naam aan het ziek tebeeld gehangen wordt, komt snel het besef dat er een streep door alle toekomstplannen komt. Ik had vroe ger een eigen rijwielhandel aan de Markt in Poortvliet en nadat ik die zaak in 1958 had verkocht, ging ik bij het waterleidingbedrijf aan de Botermarkt in Tholen aan de slag als tekenaar. We verhuisden begin jaren zestig naar Tholen en ik ben tot mijn vut bij het waterleidingbe drijf blijven werken. Liny was huis vrouw en zij nam de zorg over onze kinderen voor een groot deel voor haar rekening. We genoten beide van het leven en we gingen graag samen op vakantie. Vooral aan de reizen naar Mallorca, twee trips naar Indonesië en natuurlijk onze laatste vakantie in Florida denk ik met veel plezier terug." Het viel de kwieke Tholenaar zwaar dat zijn vrouw, ondanks de verhui zing van het echtpaar uit hun huis aan de Grindweg naar een aanleun woning in de Prins Clauslaan, niet meer thuis kon worden verzorgd. „We zijn in februari 1998 verhuisd en in het begin maakte Liny gebruik van de dagopvang in het aangren zende zorgcentrum. Ik bracht haar 's ochtends naar de afdeling en aan het eind van de middag haalde ik haar daar weer op. De ziekte kreeg haar echter steeds meer in zijn greep en het was na enige tijd niet langer ver antwoord om haar thuis te houden." Vanaf het moment dat de moeilijke beslissing genomen moest worden om het bejaarde echtpaar geschei den van elkaar te laten wonen (eind 1998) begon ook de hele bureaucra tische rompslomp. De nieuwe situ atie had allerlei consequenties op het gebied van sociale zekerheid van beide partners tot gevolg. „Ge lukkig heeft mijn jongste zoon André die zaken altijd keurig voor mij geregeld want als oudere kom je er nooit aan uit met heel die papier winkel", geeft Kesteloo toe. On danks de begeleiding van zijn zoon werd hij echter toch een paar keer onaangenaam verrast door de on doorgrondelijke wegen van het Ne derlandse zorgstelsel. „Omdat ik duurzaam gescheiden van mijn echtgenote leefde, was het volgens de AOW mogelijk om een hogere uitkering aan te vragen. Beide part ners ontvangen een hogere uitkering als ze zich als duurzaam gescheiden levend laten registreren zodat ze de hogere kosten van hun individuele levensonderhoud beter kunnen dra gen. Ik was maandelijks een fors bedrag kwijt aan de zorg voor Liny en daarnaast ben ik ook zelf hulpbe hoevend. Mijn gezichtsvermogen is minimaal en ik heb twee ochtenden per week particuliere hulp en ik J.M. Kesteloo uit Tholen was vrijdagavond in het IKON tv-programma Factor te zien. Een grote groep duurzaam gescheiden levende ouderen in Nederland worden met torenhoge naheffingen van de AWBZ geconfronteerd. Velen kampen hierdoor met financiële en emotionele problemen. maak gebruik van de koel-vers- maaltijden van Tafeltje dek je. De hogere uitkering was dus best wel kom in onze situatie. Tegenover die financiële compensatie stond echter ook een absurde benadering door het Zorgkantoor dat de inning van de eigen bijdrage AWBZ verzorgt. Ondanks het feit dat Liny en ik bij na 50 jaar getrouwd waren en hoe wel ik iedere dag aan de zijde van mijn vrouw te vinden was, kregen we ook door het Zorgkantoor het predikaat 'ongehuwd' opgespeld. Dat is natuurlijk onverteerbaar voor mensen die ongewild In een situatie verzeild zijn geraakt waarbij thuis verpleging niet langer mogelijk is. De ziekte van mijn vrouw heeft aan mijn liefde voor haar niets afgedaan en het voelt als een mokerslag als je dan een papier voor je neus krijgt waarin doodleuk vermeld staat dat je ongehuwd bent." De frustratiewekkende interpretatie van de huwelijkse staat is echter niet het enige wat vader en zoon Kesteloo flink dwars zit. In mei 2003, een half jaar na het overlij den van zijn echtgenote, viel er een brief bij de ouwe baas op de mat waarin het Zorgkantoor uit Sittard hem liet weten dat hij een na- heffing van ruim 8000 euro moest betalen. Dit bedrag was Kesteloo verschuldigd omdat de eigen bij drage AWBZ was verhoogd. „Ik word gestraft voor het feit dat ik mijn leven lang pensioen heb opge bouwd. Dat is natuurlijk een onver teerbare zaak en mijn zoon André heeft me dan ook aangeraden om het hier niet bij te laten zitten. Lan delijk gezien zijn er zo'n 1500 ou deren die in hetzelfde schuitje zit ten als ik. Van enkelen weet ik dat ze de forse aanslag van het Zorg kantoor gewoon hebben betaald maar anderen hebben hun situatie voorgelegd aan de rechter. Bij sommigen is het volledige bedrag kwijtgescholden en er lopen nog talloze zaken tegen deze misstan den in de Nederlandse wet. Onze zaak is door André voorgelegd aan de rechtbank in Zutphen en we moeten nu maar afwachten hoe er met onze klacht wordt omgegaan. Het is in mijn geval niet zozeer een financiële kwestie als wel de more le kant van de zaak die mij erg veel pijn doet. Ik heb als jongetje eerst de crisisjaren meegemaakt, vervol gens de Tweede Wereldoorlog, daarna heb ik nog drie jaar in Indië gediend en als klap op de vuurpijl volgde in 1953 de Water snoodramp. Aan het eind van ons leven dachten mijn vrouw en ik een onbezorgd leven te kunnen gaan leiden maar dat was ons helaas niet gegund. Aan de ziekte die een mens treft, kun je zelf niet veel ver anderen, maar het doet je op zo'n moment wel erg veel pijn als je door de overheid zo bedankt wordt voor bewezen diensten. Dan heb ben ze het in de regering over nor men en waarden, laat me niet la chen", besluit de heer Kesteloo verbitterd. Hij kan samen met de grote groep lotgenoten de komende tijd alleen maar hopen dat de rech ters die zijn ingeschakeld, de hoge naheffingen nietig verklaren. ningbouw gerealiseerd. Dat het ge meentehuis - op niet zo grote af stand van het huidige bestuurlijke centrum - slechts vanuit het stads centrum toegankelijk zal zijn, vin den burgemeester en wethouders geen groot bezwaar. Ze verwachten dat de verkeersdrukte er maar be perkt zal toenemen. En de kosten van een ontsluiting aan de noord kant worden uitgespaard. Er is 6000 vierkante meter grond nodig en de daarmee gemoeide grondgebonden kosten worden geraamd op 756.000 euro (exclusief btw). Het Steen- bergse gemeentebestuur wil een bouwmanagementbureau inschake len voor het opstellen van een .pro gramma van eisen, de voorberei ding en realisatie van het plan en de nazorg. De voorbereiding tot de aanbesteding zal 497.600 euro ver gen (inclusief niet verrekenbare btw). Een 24-jarige motorrijder is zondagmiddag op de Ten Ankerweg in Tholen in botsing gekomen met een personenauto. De Thoolse motorrijder reed rond half drie in de richting van de Molensingel. Hij schrok bij het nemen van een flauwe bocht naar rechts van de tegemoetkomende auto, be stuurd door een 26-jarige inwoner. Hij kneep in zijn remmen en ging onderuit, waardoor de motor op de linker weghelft tegen de auto schoof. Deze belandde tegen een boompje in de groenstrook tussen de rijbaan en het fietspad. Beide voertuigen raakten beschadigd. De gemeente Steenbergen wil eind 2006 of begin 2007 over een nieuw gemeentehuis kunnen beschikken. Een investering die tien miljoen eu ro vergt en waarvoor inmiddels een reserve is gevormd van 9,6 miljoen. De gemeenteraad buigt zich later deze maand over een voorstel om als plek voor de bouw te kiezen voor de Oosthavendijk in de toe komstige woonwijk Buiten de Veste aan de noordwestkant van de stad. Die voldoet als enige van zes onder zochte locaties aan de gestelde cri teria (functionele, ruimtelijke en verkeersaspecten, tijdsaspect en fi nancieel aspect). Direct gekoppeld aan het gemeentehuis wordt wo-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13