Budelpack schrapt 23 kantoorbanen wegens slechte orderportefeuille Ton nodig voor nieuwe cv-ketel in Haestinge Sneeuw maakt wereld anders Extra geld nodig voor het op peil brengen van de straatverlichting ///fa HEIJNEN Eerste verlies na twintig onafgebroken winstgevende jaren Bakker stopt in Oud-Vossemeer Weer tweede bakker in Sint- Maartensdijk Brandweer in veiling van Sint-Annaland Donderdag 4 maart 2004 60e jaargang no. 16 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? De Budelpackgroep is, na 20 winstgevende jaren, over 2003 voor het eerst in de rode cijfers terecht gekomen. Directeur André Nieuwkerk spreekt over 'een beperkt verlies dat beneden de 1 miljoen euro blijft.' De twee vestigingen in Poortvliet leverden nog winst op, maar nu nieuwe opdrachten uitblijven, wil de directie 23 mensen ontslaan en 33 medewerkers ander werk ge ven. „De prognose 2004 voor Poortvlièt is bijzonder slecht door het aflopen van heel belangrijke, grote op drachten van Procter Gamble. De situatie is zeer zorgwekkend, zodat er maatregelen genomen moeten worden." 'We staan met de rug tegen de muur' Snijden in top Water Opblazen Deze week De krokusvakantie kreeg vrijdag een wit staartje. Een dik pak sneeuw deed de wereld buiten even veranderen. Vooral in de vroege ochtend ondervond het verkeer last van de sneeuw die al op donderdagavond was begonnen te vallen. Kinderen kregen de kans nog even van de winter te genieten. Tien procent meer lichtmasten in Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-raaitrT^actie@èèrrd«achtbode.nl streek Tholen 'pgenomen de Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING VVV E-T EC H N OLOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Voornamelijk in de tweede vestiging van Budelpack in Poortvliet zullen er ontslagen gaan vallen. Nog voor het zwemseizoen op 30 april opent, moet de centrale verwar- mingsinstallatie van Haestinge zijn vervangen. Dat kost ongeveer 100.000 euro. Met deze tegenvaller werden dinsdagavond de raadsfracties in de commisie welzijn en onderwijs geconfronteerd. Er is haast bij want an ders staan de zwemmers in de kou, zei wethouder M.A.E. Velthuis. Bakkerij Zwegers in Oud-Vosse meer sluit vrijdag 19 maart de win kel. Het is de enige ambachtelijke bakker in het dorp. Ruim dertig jaar was de familie Zwegers actief in de Zilverstraat met brood en banket. De gezondheid van de 55-jarige bakker Fred Zwegers is de belangrijkste re den om te stoppen. ,,We waren er al langer mee bezig, maar nu is het rond met de verzekering. De bakke rij wordt ontmanteld, maar we mo gen hier blijven wonen", vertelt mevr. Zwegers. De optie om de win kel voort te zetten met brood van een andere bakker zag ze niet zitten. „Ik ga geen andermans brood verko pen." In oktober 1973 begon het paar in de zaak van bakker Van Broekhoven. Daarvoor zat mevr. Boot in de winkel. „Het was een gouden tijd om te starten, met veel minder regels. Nu zit je met heel sterk toegenomen milieu-eisen en hygiënecodes." De twee dochters en de zoon hielpen in hun vrije tijd wel mee in het bedrijf, maar kozen toch een andere richting, zodat er geen opvolger is. „Weer een winkel weg in Vossemeer dus. We worden straks een woonwijk van Tholen, een slaapdorp. Maar het feit ligt er en Fred stopt precies op zijn 56ste ver jaardag. Hoe moeilijk ook, we kun nen er niet om treuren. Na ruim der tig jaar kun je immers beter met een lach stoppen, want tranen hebben er al genoeg gevloeid", aldus mevr. Zwegers. In Sint-Maartensdijk komt weer een tweede bakker. De 23-jarige Ilse Ba zen uit Stavenisse vult het gat dat Adriaan van den Hoek voor de jaar wisseling liet vallen toen hij plotse ling zijn winkel aan de Markt sloot. Schuin daar tegenover wordt don derdag 11 maart bakkerij 't Krieltje geopend. In het pand - eigendom van de familie Poot - waar voorheen de gelijknamige tabakswinkel met krantenverkoop gevestigd was, zal het volgende week ruiken naar brood en banket. „Alle producten komen van bakkerij Van Oost uit Tholen, waarmee mijn zus Jantine een maand geleden in Sint-Philips- land is begonnen. De samenwerking is fantastisch." Ilse werkte tot voor kort op een hy potheekkantoor in Bergen op Zoom, maar ze wilde wat anders met meer contact met mensen. „In een bak kerswinkel heb je aanloop genoeg, dat hoor ik wel van Jantine in Sint- Philipsland, waar het goed loopt. En ik kom uit een ondernemende fami lie, dus het moet zeker lukken." De familie Bazen sprong in het gat ge zien verschillende reacties van in woners van Sint-Maartensdijk. „Een hoop vaste klanten van Van den Hoek vonden het jammer dat die winkel dicht ging. Ook die had brood van Van Oost. Voor onze nieuwe winkel hebben we spullen als bijvoorbeeld de balie overgeno men van Van den Hoek. In 't Krieltje zijn er weinig aanpassingen nodig, zodat we 11 maart al kunnen ope nen. We willen de héle week open zijn", aldus Ilse Bazen. Specialistisch materieel van de regio nale brandweer Zeeland is in de vei ling Sint-Annaland ondergebracht voor de inzet bij zware ongevallen en rampen. Het gaat om een haakarm voertuig, een dompelpomphaakarm- bak met 1000 meter 150 mm slangen (voor watertransport over grotere af standen) en een basisredcontainer voor inzet bij grootschalige ongeval len. De bedoeling is dat dit materieel te zijner tijd in de nieuwe brandweer kazerne wordt gestald die op de hoek van de Veilingweg/Langeweg ge bouwd zal worden. De komst van het nieuwe materieel houdt verband met de toetreding van de gemeente Tho len tot de gemeenschappelijke rege ling regionale brandweer Zeeland en de centrale post ambulance Zeeland per 1 januari 2004. Verder is voor zien in een gaspakkenteam, dat ge concentreerd is in Sint-Philipsland. Hiervoor hebben 11 vrijwilligers van september tot december de opleiding gaspakdrager met goed gevolg afge rond. Volgens plaatsvervangend re gionaal commandant L. Sandee ver diende Tholen de apparatuur gezien de aanwezigheid van het Schelde- Rijnkanaal en verschillende grote be drijven. „In alle Zeeuwse regio's hebben we een dergelijke vrachtwa gen met twee grote containers, zoals die nu in Sint-Annaland staat. Dit past goed in het organisatieplaatje van onze hulpverlening. Alles is snel inzetbaar." Desondanks heeft Nieuwkerk ver trouwen in herstel en kondigt hij de overname aan van twee fabrie ken in Portugal en Denemarken. „Die acquisities zijn absoluut van belang voor de continuïteit en ver dere groei van de onderneming. De spreiding over de verschillende landen wordt vergroot. De domi nantie van grote klanten verlaagd en de risico's worden beperkt. Voor de stabiliteit van Budelpack als totale groep is de uitbreiding dus heel belangrijk. Op 30 juni moeten deze acquisities afgerond zijn, waardoor onze omzet met dertig procent zal groeien. De groei is echter volledig in het bui tenland, in Nederland vallen de klappen", aldus Nieuwkerk. In Poortvliet werden in 2002/2003 in de voedingsmiddelenafdeling Budelpack I al 18 banen geschrapt. En nu komen er 23 bij, voorname lijk in Budelpack II waar produc ten voor persoonlijke en huishou delijke verzorging worden verpakt. En vorig jaar kondigde Budelpack al de sluiting van de Andrélon-fa- briek (shampoo) in Bodegraven aan, waar 65 mensen werken. De activiteiten staken pas 31 decem ber a.s. Volgens directeur Jan Bak ker van Budelpack Nederland heb ben 10 personeelsleden inmiddels een andere baan gevonden; voor de overige 55 is een ontslagver gunning aangevraagd. De onderne mingsraad heeft inmiddels een po sitief advies gegeven voor de sluiting. Over een sociaal plan is een akkoord bereikt. Hoewel Bu delpack de fabriek nog niet zo lang geleden van Unilever heeft over genomen, draait men wel op voor de dienstjaren die de medewerkers onder de vorige eigenaar hebben opgebouwd. En sommigen werken al 30 jaar bij Andrélon. In Poortvliet gaat het om een be perkte reorgansiatie. „Er wordt gesneden in de top en bij de on dersteunende functies, zoals me dewerkers van personeelszaken, de administratie en de automatise ring. De banen van de inpakkers en heftruckchauffeurs blijven be houden. De klappen vallen in de 'overhead.' Het is gewoon een kwestie van verdunnen nu de fa briek in Bodegraven uiterlijk 31 december 2004 dicht gaat. We moeten een kleinere organisatie krijgen", zegt Jan Bakker. Er wordt pas bekend wie er ontslagen wordt, wanneer het advies van de ondernemingsraad binnen is. „Per functie wordt gekeken wie er het laatst bijgekomen is. Volgens de regels moet die dan het eerst ont slagen worden." Bij de Poortvlietse vestigingen wer ken bijna geen uitzendkrachten meer. Uitzendorganisatie Capac heeft het inpandige kantoor bij Bu delpack drie maanden geleden ge sloten. „We hebben met een dal te kampen", aldus Bakker. „Heeft de Budelpackgroep met een omzetda ling van 10% te maken in 2003, in Poortvliet is dat wel 15%. Het re sultaat was nog wel positief, maar gezien de orderportefeuille moet de capaciteit snel verminderd worden. Zo vanzelfsprekend het drie jaar geleden was om dingen uit te beste den, zo vanzelfsprekend vinden on ze klanten het nu om alles zoveel mogelijk zelf te doen. We lijden ook onder de prijzenslag in de su permarkten. De introductie van nieuwe producten is sterk gedaald en het assortiment ingekrompen." Bakker zit echter niet bij de pakken neer en hoopt dat de activiteiten in Poortvliet in de toekomst weer kun nen opleven. Dat kan volgens hem vooral door meer te gaan produce ren in plaats van alleen verpakken. Het gaat daarbij met name om vloeibare producten voor persoon lijke en huishoudelijke verzorging. „Ter behoud van werkgelegenheid, in het bijzonder in Budelpack II, is het noodzakelijk om in te spelen op de groeiende vraag naar 'make fill' diensten, dus produceren en verpakken. Water is daarbij de be langrijkste grondstof en die hoeft niet over de weg aangevoerd te worden. De milieuvergunning is wel een voorwaarde, maar daarover zijn we ruim een half jaar intensief met de gemeente bezig en ik ben heel tevreden over het verloop van de procedure. B. en w. willen graag meewerken", concludeert Bakker. Wanneer die productielijn erbij komt, zal Budelpack opslagtanks gaan bouwen tussen de gebouwen van Budelpack II en de magazijnen van Bouman-Potter. „We hebben daar nog grond genoeg", aldus Bakker. De landbouwgrond aan de overkant van de Paasdijkweg, tussen de Schapenweg en de bloemen- en plantenzaak van PC. Heijboer in, is nog steeds eigendom van Budel pack. Toen het beoogde parkeerter- rrein daar werd afgeblazen, was er sprake van dat de grond weer ver kocht zou worden. Maar dat is niet actueel. Zie ook pagina 7. De technische installatie bedient zo wel het zwembad als het partycen trum Haestinge. Het zwembad is een gemeentelijke aangelegenhied, het partycentrum is eigendom van de stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk die door de gemeente wordt gesubsidieerd. De verwarmingsinstallatie is vol gens de wethouder zo slecht dat er geen uitstel meer mogelijk is. Het college wil het volgende week don derdag al in de raad behandelen. Maar een uitgewerkt voorstel voor de fracties was er nog niet. Daar moeten b. en w. dinsdag nog over praten. De fracties krijgen het voor stel op het laatste nippertje - dus voor de raadsvergadering - nog on der ogen. „Het is een onderhouds- kwestie. We staan met de rug tegen de muur," zei de wethouder om de ernst van de situatie te benadrukken. P. van Belzen (CU) zei wel begrip te hebben voor het verzoek. Hij wees er op dat hij tijdens een rondleiding door het gebouw al was getroffen door verzakkende muren. „Staan ons nog meer verrassingen te wach ten? Ik verwacht dat er nog wel eens een verzoek zal komen. Ik ben er zelf ook debet aan, want we blijven Haestinge maar vooruitschuiven. De bouwvalligheid gaat gewoon door." De wethouder kon wel zeggen dat er plannen in de maak zijn om Haes tinge stukje bij beetje aan te pak ken. Maar dat het nu dringend nodig was om een ton uit te geven. Dat is niet alleen nodig voor het vervangen van de installatie. Er zijn bijkomen de kosten omdat er ook het een en ander moet werden weggebroken. Bovendien moet er asbest verwij derd worden. Ze wees de commissie er op dat de stookkosten nu erg hoog liggen. De nieuwe installatie Verdeeld over de negen woonker nen heeft de gemeente 3602 licht masten staan. Dat aantal moet met 10% worden uitgebreid om te vol doen aan de NPR, en indirect aan het politiekeurmerk veilig wonen. De masten die 30 jaar of ouder zijn, zijn aan het eind van de technische levensduur en moeten vervangen worden. Sowieso zouden alle licht masten vóór 2027 stapsgewijs ver vangen moeten worden, waarbij in de armaturen dimbare lampen toe gepast worden. Ook zou door ge bruik van verschillende soorten en zal op den duur voor besparingen op de stookkosten zorgen omdat de ke tel veel zuiniger is. Renovatie en uitbreiding van Haes tinge was in Kleur bekennen voor zien voor 2004. Het stond op de zo genaamde A-lijst van de uit te voeren werken. In 2002 was reke ning gehouden met 2.500.000 euro voor de opknapbeurt. Er kwam uit stel en de renovatie is nu voor 2007 gepland. Volgens voorzitter J. de Feijter van de stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk is vervanging noodza kelijk omdat de installatie het waar schijnlijk zal begeven als ze aan de jaarlijkse keuring wordt onderwor pen. Een soort APK voor cv-ketels. „De onderhoudsmonteurs voorspel len dat de installatie het niet meer zal doen als ze de test uitvoeren. Ze zijn bang dat ze de ketel opblazen. Er zitten bepaalde onderdelen in die niet meer vervangen kunnen wor den." Het volgende wat in Haestinge aan gepakt zou moeten worden is vol gens De Feijter het sanitair en de kleedruimten voor de sportvereni gingen. „De riolering onder het ge bouw is kapot. Het is een stinkende bende. Maar we weten nog niet waar het lek zit. Dat zal onderzocht moeten worden." De stichting is weliswaar eigenaar van het gebouw, maar ontvangt net als de andere dorpshuizen subsidie van de gemeente. De verdeelsleutel over de aanschafkosten is niet aan de orde geweest, zegt De Feijter. „Als wij het aanschaffen, proberen we er toch subsidie voor te krijgen. Het is broekzak-vestzak." kleuren (van zowel mast als licht bron) het onderscheid duidelijk moeten zijn tussen de diverse cate gorieën wegen: industrieterrein (50 km/u), hoofdontsluitingsweg (50 km/u), doorgaande weg (30 km/u) en woonstraat (30 km/u). Om dat allemaal te kunnen betalen, wil het gemeentebestuur een fonds vormen voor de komende 25 jaar. De ge meenteraad heeft al besloten om het budget voor verlichting vanaf 2006 met 37.500 euro te verhogen. ZIE VERDER PAC.1NA 13 Kees Bolier houdt aan 23 jaar Betho alleen vrienden over Jubilerend zangkoor VZOS kan jong bloed gebruiken Zilveren Nico Overbeeke staat zijn mannetje als de nood aan de man komt EN VERDER... Harm Venekamp hoort in zusterstad Ilawa de wens voor uitwisseling van scholen Reorganisatie Dura Vermeer deert Hommel weinig WAT BAAT EEN FRAAIE DEKSCHAAL, - LEEG? Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Automobilisten moesten hun snelheid aanpassen. Hier en daar gleden wagens de berm in doordat de wegen nog spekglad waren. Kinderen vermaakten zich op de laatste dag van hun vakantie met sleetje rijden, sneeuwballen gooien en sneeuwpoppen maken. De sneeuwschui vers en de zoutstrooiers van de provincie, gemeente en waterschap kwamen in actie om de doorgaande wegen sneeuwvrij te maken. Dichter bij huis werd met schuiver, schop en bezem het pad naar de straat schoongeveegd. Volwassenen maar ook kinderen staken de handen uit de mouwen, al ruimt lang niet iedereen de sneeuw rond zijn huis op. Of het sneeuwruimen werd omgezet in een spontaan sneeuwbal lengevecht. In Scherpenisse waren sommige kinderen bang dat de sneeuw snel opgeruimd zou worden. Ze maakten een bord 'Verboden sneeuw te schuiven'. Zo hielden ze genoeg over om een sneeuwpop te kunnen maken. De temperaturen stegen in de loop van de morgen tot vier graden boven nul. En bij een felle zon zette het landschap zich in een helder licht. Tijd voor mooie plaatjes. Een wintervakantie om de hoek. Zo veranderde de vliedberg van Westkerke in een sneeuwberg, een witte homp in het vlakke land, met een kuifje aarde (waar de sneeuw gesmolten was) op de top. Langs de provinciale weg bij Sint-Maartensdijk staken de knotwilgen bij de Eerste Dijk strak af in het tegenlicht van de ochtendzon en de deken van sneeuw die zich op de weilanden in het Oude land had gevlijd. En de zwarte rubber banden om de folie op kuilvoer af te dekken bij veehou ders krijgen ineens een schilderachtig patroon. Witte op zwarte cirkels. En voortdurend her haald. Langzaam kleiner wordend door de dooi. Ook een trekkerband drukt zijn stempel nu zichtbaar op de weg door verse sporen in de maagdelijke sneeuw achter te laten. Vooral de schoolkinderen namen de gelegenheid te baat zich in de sneeuw te vermaken. Maar ook volwassenen maakten een wandeling door de bevlokte straten en dreven van het Thoolse land. De vergezichten waren spectaculair omdat de hemel zo blauw en helder was en er bo vendien soms ook nog eens sneeuwwitte wolken overdreven. Jacco Schot en Leendert, Erik en Eline de Keijzer maken een grote sneeuwpop op de stoep aan de Scaldisstraat in Scherpenisse. Om de Thoolse openbare verlichting te laten voldoen aan de Nederlandse praktijkrichtlijnen (NPR) zal het beschikbare budget vanaf 2008 met 61.000 euro verhoogd moeten worden. Maar de gemeenteraad schrikt te rug voor die uitgaaf, bleek maandag in de commissie gemeentelijke ontwik keling. Vijf van de zeven fracties maakten daar een voorbehoud, met in het achterhoofd de keuzes die gemaakt moeten worden omdat de financiën van de gemeente toch al niet toereikend zijn om alle wensen te realiseren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1