PLEUNE sTTfe Boerderijen op Tholen zijn in oogopslag terug te vinden Thoolse vervult rol in musical Pippin Gaat Aldi niet door, is dat gemiste kans Zo zit het in elkaar met de ijsclub Moeite om eindjes aan elkaar te knopen Voor mode en wonen Ingebroken in vijf woningen Vergelijkend onderzoek door Dicky de Koning en Mireille Geluk Musicalplan Zuidwest leidt talentvolle jongeren professioneel op Relativeren Donderdag 26 februari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ze zijn al een eind onderweg, en ze willen verder. Daar zijn Dicky de Koning en Mireille Geluk-Haentjens Dek ker het roerend over eens. Onlangs boden ze de eerste drie delen aan van hun inventarisatie van boerderijen op Tholen. De afgelopen twee jaar brachten ze de hofsteden van Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk in kaart. Bij elkaar zo'n honderdvijftig stuks. Gemeentear chivaris J.P.B Zuurdeeg is er blij mee, maar ook de con sulent voor regionale geschiedbeoefening A.P. de Klerk. Zij kregen de eerste exemplaren. Voorlopig ft val de laatste dagen van de ene in de andere verbazing en in eerste instantie stak ik dat op mijn intensieve deelname aan het carnavalsfeest. Zouden ze aan die jolijt toch stiekem ook boven de rivieren meedoen, vroeg ik me af bij het le zen van het ochtendblad. In een of ander bejaardentehuis in de Randstad hiel den ze vorige week namelijk de eerste rijles voor rollatorgebruikers! En ter il lustratie dat het hier om een serieus onderwerp ging, hadden ze bij het artikel een foto geplaatst waarop te zien was hoe de oudjes met hun 'looprek op wie len tussen bloembakken en andere obstakels door manoeuvreerden. Nu duurt het vast niet lang meer of we zien binnenkort de eerste rijschool voor rollators in het straatbeeld opduiken, fantaseer ik tussen twee slokken zwarte koffie door. Je zult toch raar opkijken als je van de receptioniste van het zorgcentrum hoort dat je opa of oma niet aanwezig is omdat ze rijexamen moeten doen. Na dit onschuldige bewijs dat we in ons land soms volledig de weg kwijt zijn, wordt ik in de avonduren onaangenaam verrast door enkele serieuze nieuwsi tems waarvan ik - zelfs in carnavalstijd - de lol niet in kan zien. Eerst vertelt klokkenluider Bos, die vorig jaar de grootscheepse bouwfraude aan het licht bracht, zijn trieste verhaal voor de tv-camera 's. Hij zit financieel aan de grond, is werkloos en sinds zijn onthullingen is hij zelfs zijn leven niet meer zeker. Als dank voor het feit dat deze burger zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid nam, laat de regering hem nu volledig aan zijn lot over. Tijdrovend Lieke van Dijk speelt mee in theaterstuk Pippin. Ruim honderd jongeren uit de regio hebben auditie gedaan om in aanmerking te komen voor een plaatsje in deze musi cal. Ondertussen zijn de repetities in volle gang en in ju ni is Pippin in stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom te zien. Lieke woont in Tholen en vertolkt de rol van Berthe. Hechte groep De auditie In de drie delen zijn de namen te vinden van de boerderijen, waar ze staan, wie de eigenaar is, en op welke kaarten ze voorkomen. Elke boerderij op een A-viertje zodat de kijker in een oogopslag kan zien waar de boerderij is (terug) te vin den. Dicky de Koning uit 's-Gravenpol- der en Mireille Geluk-Haentjens Dekker uit Sint-Annaland zijn er twee jaar mee bezig geweest. Ze maakten gebruik van allerlei kaar ten en gegevens die ze onder meer in het gemeentearchief in Sint- Maartensdijk vonden, maar gingen ook de boer op. Belden bij bewo ners aan om aan meer informatie te komen. „De meesten vonden het interessant. Ze konden zelf wat meer vertellen over hun boerderij of kregen van ons gegevens die zfj niet kenden. Sommigen waren wat terughoudend en vroegen zich af wat we met de gegevens moesten," vertelt De Koning. Ze legden kaart naast kaart en plattegrond op plat tegrond om zoveel mogelijk boer derijen op te sporen die nu allang verdwenen zijn. De ene tekenaar zette ze er wel op, de andere niet. Het kostte veel tijd om alle bron nen te kunnen raadplegen. Ze heb ben ook wel eens getwijfeld aan hun zoektocht, maar dat was maar van korte duur. „Even gas geven, zeiden we dan tegen elkaar", ver telt Mireille Geluk die bestuurslid is van de boerderijenstichting Zee land. Zij vond dat, in vergelijking met de rest van Zeeland, Tholen wat achterbleef in het historisch onderzoek. Ze kwam via de stich ting in contact met De Koning die juist onderzoek deed naar om- grachte boerderijen op Tholen (Groot Verré in Tholen, Chono in Oud-Vossemeer, Frank van Borse- len in Sint-Maartensdijk). Van het een kwam het ander. Een van die omgrachte boerderijen hoorde bij het kasteel van Van Bor- selen in de smalstad, waar Wim de Wilde de vorige eeuw nog op de landbouwgronden heeft geboerd. Hij is de buurman van De Koning in 's-Gravenpolder en ondersteun de de onderzoekers met raad en daad. Ze maakten gebruik van zijn historische kennis van boerderijen en van de parate kennis van de hof steden rond de smalstad. De Koning: „We zijn begonnen met de namen. En uitgegaan van het Thoolse veldnamenonderzoek uit de jaren tachtig. Zoetjes- en zachtjesaan kwam Zuurdeeg met kaartenbakjes en sigarendoosjes met gegevens." Die kaartenbakjes zitten vol met gegevens die Zuur deeg in de afgelopen dertig jaar verzameld heeft, zegt hij. „Er is wel een dossier. Onder meer van correspondentie met mensen die om gegevens vroegen of die zelf gegevens aanleverden." Er zijn transportregisters geraad pleegd, veldboeken of overlopers (pre-kadastrale boekhouding) en kaarten. Veel kaarten en platte gronden. De oudste is die van Van Deventer uit 1560. Maar ook die van Hattinga (rond 1740-1745), de kadastrale atlas van Zeeland (1832, maar waarvoor het onderzoek al in 1826 is begonnen). De kaarten van Hollestelle uit 1879, van de water schappen uit 1900 en 1908, staf kaarten die opgenomen zijn in de topografische atlas van Zeeland, kaarten van voor de herverkaveling uit 1954 waar alleen percelen en dijken op staan, topografische kaarten uit 1940, 1950 en 1966 met veel details, maar ook de recentste plattegrond uit 1990 en luchtfoto's. Door deze te vergelijken kwamen ze zover dat ze 'met enige voor zichtigheid' conlusies over het be staan van een boerderij kunnen trekken. De Koning: „Er zit nogal wat ver schil in de kaarten. De boerderijen zijn dan wel en dan weer niet inge tekend. Dat komt omdat er ver schillende uitgaven zijn. Voor de historische atlassen hadden we een Er is vrijdag en zaterdag ingebroken in diverse woningen in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. De dieven hadden het met name voorzien op geld en persoonlijke papieren. Op de Oesterdam hield de politie vrijdagavond laat een auto aan in verband met één van de in braken, maar de inzittenden - een 20-jarige man en een 19-jarige vrouw - bleken er niets mee van doen te hebben. In Tholen werden vrijdag uit een huis aan de Molensingel persoonlij ke papieren en enkele verzamelal- bums weggenomen. Dat moet ge beurd zijn tussen kwart over een 's middags en kwart over negen 's avonds. In diezelfde tijd kreeg ook een huis in de Hoogaarsstraat onge wenst bezoek, maar daar miste de bewoner geen spullen. Anders was dat in de Burg. van Vrijberghestraat, waar tussen vijf uur en kwart over acht 's avonds naast persoonlijke papieren ook meer dan duizend euro werd weggenomen. Zaterdag sloegen de dieven toe in Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. In eerstgenoemde plaats is tussen kwart voor twaalf 's morgens en kwart over negen 's avonds een wo ning aan de Spuistraat doorzocht. Voor zover bekend is er niets mee genomen. In de Burg. Versluijs- straat in Vossemeer werd eveneens alles doorzocht en een geldbedrag meegenomen. De daders wisten het slot van de achterdeur te forceren en zo binnen te komen. Dat gebeurde ergens tussen tien voor één 's mid dags en negen uur 's avonds, terwijl de bewoners naar het carnaval wa Wat een trieste bedoening, denk ik. En hoe onrechtvaardig ook eigenlijk. De tijd die me gegund wordt om me druk te maken over dit onderwerp is echter beperkt, want even later val ik haast van mijn stoel als de directeur van de uit voerende instantie voor werknemersverzekeringen UWVzich tijdens een in terview van geen kwaad bewust lijkt te zijn. „Mag ik mij wat luxe permitteren op kantoor. Als je iets exclusiefs wilt hebben, kost dat nu eenmaal geld. En wat koop je tegenwoordig nog voor 4,2 miljoen euro, waar zeurt die minister over?" En nee, hij denkt er niet over om uit zichzelf op te stappen omdat hij verantwoordelijk wordt gehouden voor de geldverkwisting bij de inrichting van het nieuwe hoofdkantoor van de uitkeringsinstantie. Hoe zullen al die werklozen en arbeidsongeschikten hierover denken? Terwijl zij niets anders horen dan dat ze de broekriem stevig aan moeten trekken en - terecht - aan al lerlei scherpe regels moeten voldoen om hun uitkering te behouden, is er een paleis met gouden kranen gebouwd voor de mensen die dit versoberde uitke- ringenbeleid uit moeten voeren. Wedden dat ook deze topfunctionaris binnen kort met een riante oprotpremie wordt heengezonden, zeg ik tegen mijn vrouw. Nu mijn kiel en rode zakdoek weer voor een jaartje in de camavalsdoos op de vliering zijn opgeborgen, zal ik toch snel een andere manier moeten vinden om cd deze maatschappelijke issues te verwerken. Een paar dagen relativeren met een masker op en gekke kleren aan is soms zo gek nog niet. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M. Dicky de Koning (links) overhandigt de eerste drie exemplaren aan archivaris J.P.B Zuurdeeg. Tussen hen in Mireille Geluk, rechts W. de Wilde en daarachter A.P. de Klerk. grote loep nodig en daarin waren de boerdeijen moeilijk te vinden. Bij Hollestelle was het heel wisse lend met de aanduidingen. En soms klopten de namen niet." Geluk, zelf boerin, kon tijdens het onder zoek ook gegevens verzamelen als er collega-boeren langs kwamen. Als het ware tussen de bedrijven door. Hun inventarisatie heeft een voor lopig karakter. Het is een poging om de geschiedenis van een agra risch bedrijf te vinden. Eenvoudig geregistreerd. Vanaf 1550 tot he den. 'De ligging en het aantal agra rische bedrijven in een polder is bijna altijd bepaald vanuit een planmatige opzet door grondeige naren en afhankelijk van de bo demgesteldheid', zo schrijven ze in de inleiding. Zuurdeeg is blij met de inventarisa tie: „Er is nu iets vastgelegd van ge bouwen en plekken. Daar is belang stelling voor. Van mensen die stam boomonderzoek doen, maar ook voor de bouwplek." De onderzoekers gaan verder met de andere voormalige gemeenten op Tholen: Sint-Annaland, Stavenisse, Scherpenisse en Poortvliet. De Klerk vroeg zich af of er niet meer mensen bij betrokken kunnen wor den omdat het zo'n tijdrovend kar wei is. Bijvoorbeeld leden van de heemkundige vereniging Stad en Lande van Tholen. Het duo zou er een inleiding over kunnen verzorgen voor de vereniging, zo opperde de consulent. Hij overhandigt de exem plaren aan de boerderijenstichting Zeeland waarvan hij adviseur is. De lijsten kunnen ook gebruikt wor den door de stichting historisch boerderijenonderzoek uit Arnhem die in opdracht van de provincie boerderijen in Zeeland (met Tholen als één van de pilotgemeenten) gaat beschrijven. Doel daarvan is om te zien hoe waardevol ze zijn om te be houden. Het gaat om 100 tot 500 boerderijen tot 1960. Lieke van Dijk zingt vanaf haar tiende, ook speelt ze piano. Ze vertolkt de rol van Berthe in de musicalproductie Pippin. Lieke van Dijk (18 jaar) is al heel lang met muziek bezig. Ze zingt van af haar tiende en begon bij het kerk koor voor kinderen in Tholen. Eerst speelde ze viool, nu piano. Zelf vindt Lieke dat zingen haar beste kant is. Na het kinderkerkkoor ging ze naar het jeugdtheater in Roosendaal. „Je hebt daar vier voorbereidende klas sen en als je die voltooid hebt, mag je meedoen met de toneelstukken in de schouwburg." Vanaf haar vijftien de heeft Lieke ook zangles genomen. Twee keer eerder heeft ze auditie ge daan voor een rol in de theaterpro ductie Musicalplan Zuidwest. Zelf zegt ze dat ze niet zoveel uren per week aan muziek besteedt, maar voor een leek is het aanzienlijk. Elke week heeft ze één uur zangles, een half uur pianoles, ze besteedt twee uur aan het Markiezaatsmusicalkoor en daarnaast repeteert Lieke nog de hele zaterdag voor haar rol bij de theaterproductie Pippin. Heeft ze het muzikale van huis uit meegekregen? „Niet van mijn vader. Hij is a-muzikaal, maar mijn moeder is bewegingstherapeute op Vrede rust. Met behulp van dans en muziek begeleidt ze patiënten." Lieke is lid van de scouting in Tholen en geeft leiding aan de jongste groep kinde ren. Een bijbaantje kan de drukbezet te muzikante er niet naast hebben. Maar ze past heel erg graag op kin deren. Regelmatig maken haar vijf oppasadressen gebruik van haar diensten. „Kinderen vind ik heerlijk, bij één gezin kom ik al vier jaar. Toch zou ik wel een baantje moeten hebben. Van de zomer ga ik drie we ken met een georganiseerde reis van scouting naar Zuid-Afrika. We door kruisen met dertien man het land en reizen van Johannesburg naar Kaap stad. We gaan op safari en overnach ten op verschillende plaatsen waar onder ook in een sloppenwijk. Dit vind ik niet eng. Het engste van de reis vind ik het vliegen." Lieke van Dijk doet de opleiding voor sociaal pedagogisch werk (spd). Met deze opleiding kan ze activitei tenbegeleidster of woonbegeleidster worden. „Het allerliefste ga ik na de spd-opleiding natuurlijk naar het conservatorium of naar de klein kunstacademie. Maar de toelatings eisen zijn voor beide opleidingen heel erg streng, daarom is het goed een alternatief te hebben als het zin gen niet lukt. Dan zou ik graag een opleiding tot pedagoog willen gaan doen." Het verhaal van Pippin gaat over een jonge man die op zoek is naar de waarden van het leven. Hij doet au ditie bij een theatergroep en mag de hoofdrol vertolken. Deze rol voert hem langs oorlog, lust, politieke in triges, revolutie en moord en uitein delijk ook naar de eeuwige roem. Maar Pippin kiest tot ongenoegen van de groep en haar leider niet voor eeuwige roem. Hij kiest voor het eni ge wat hij tijdens deze magische reis als waardevol heeft ervaren: de lief de tussen hem en Katerina. Lieke vertolkt de rol van losbandige oma Berthe. Pippin komt naar haar toe om advies in te winnen. Ze zegt hem dat hij niet teveel moet piekeren en vrolijkt hem op. Lieke: „Ik heb een kleine rol, maar mag een solo stuk zingen in het stuk. Het is een erg vrolijk liedje. Het leukste vind ik dat we oefenen met een hele hechte groep. Niemand valt erbuiten." Sinds 10 januari komt de cast van Pippin elke zaterdag van half elf tot half vijf voor de repetities bij elkaar in de sportzaal van 't Rijks. Lieke: „Je moet elke week aanwezig zijn. Een choreografe, muziekdocent en regis seur begeleiden ons." Musicalplan Zuidwest maakt de theaterproductie van het begin tot eind. De organisatie geeft talentvolle jongeren tussen de 15 en 25 jaar de mogelijkheid om professioneel opgeleid te worden, zodat zij aan het einde kunnen optre den in de musical. In de nazomer van 2003 konden be langstellenden zich voor de musical opgeven. De artistieke leiding heeft de audities in november afgenomen. De auditanten zijn beoordeeld op hun stem-, spel- en bewegingskwali teiten. Lieke: „Bij de eerste selec tieronde moest je een stukje dansen, een monoloog en een liedje voorbe reiden. Bij een monoloog praatje al leen een stuk aan elkaar. De meeste kandidaten hadden liedjes uit beken de musicals zoals Aïda. Ik had een liedje van Oliver Twist gekozen, dit paste het beste bij mijn stem." Dertig auditanten kregen een op roep voor een tweede auditie. „Hiervoor kreeg je tekst toege stuurd van een liedje. Dit heb ik mee naar zangles genomen en met mijn zangleraar gekeken hoe het moest. Van de dertig mensen die au ditie deden, bleven er twintig over die mee mogen doen aan de musi cal. Mensen die een rol hebben in het stuk, doen ook mee met het en semble. Dit houdt in dat als je rol afgelopen is, je ook weer meezingt en danst op de achtergrond." Lieke is niet de enige van Tholen die uit gekozen is: net zoals vorig jaar doet Annemarie van der Sterren uit Poortvliet ook weer mee. Musical plan Zuidwest ontvangt subsidies van de provincie Brabant en de ge meente Bergen op Zoom. Daarnaast heeft het financiële steun van spon sors. De voorstellingen van Pippin zijn in Stadsschouwburg De Maagd op vrijdag 11 juni, zaterdag 12 juni, zondag 13 juni (matinee), dinsdag 15 juni en woensdag 16 juni. Lieke van Dijk: Ik kijk er echt naar uit om daar straks te staan. Veel men sen zeggen dat ik zo nuchter ben. Maar zo ben ik, ik ben gewoon niet zo enthousiast." Aldi een zware dobber, ook dat lees ik in de Eendrachtbode van 19 fe bruari. Gaat de komst van prijsstun- ter Aldi naar Sint-Maartensdijk nu wel of niet door? Op vrijdag 19 maart zullen we meer weten. Ik heb begrepen dat dit aan de Sportlaan wél kan voor een supermarkt klei ner dan 1500 m2. En in dit geval is er sprake van ongeveer 1050 m2. Het is te hopen dat Aldi komt op ge noemde locatie, en geen Lidl in het centrum van Sint-Maartensdijk. Dit laatste is onverantwoord ten aanzien van het historische centrum, mede ook door de nabijheid van scholen. Autoluw moest de Markt worden, heb ik eens gelezen. Dat was ten minste enkele jaren geleden de be doeling, maar ik betwijfel of het wel mogelijk is. Een prijsstunter als Lidl of Aldi in het centrum zal grote ver keersproblemen geven. Ook is er in de nabijheid een ambulancestand plaats, dus kan het wel eens hard nodig zijn dat daar voor een tweede ambulance wordt gezorgd. Overlast en irritatie alom, niemand heeft daar iets aan. De consument heeft het dan al gauw gezien en gaat naar elders, waar het allemaal wat gemakkelijker is. De koopkracht wordt minder en het kernwinkelge bied zal daar uiteindelijk toch meer schade van ondervinden. Veel beter is, de Spar supermarkt in het pand van firma Van Houte. En mogelijk ook een goedkope textielsuper, want ook daar is in Sint-Maartens dijk behoefte aan. Het is te hopen dat Aldi zich aan de Sportlaan kan vestigen, het is een trekker voor Sint-Maartensdijk. Hij zal veel klanten trekken en dat zal ook aantrekkelijk zijn voor diverse andere winkels of zaken van elders. En dan kan het zijn dat men over enkele jaren de consument iets te bieden heeft. Ik ben ervan overtuigd dat het centrum van Sint-Maartens dijk, dus de bestaande winkels, daar ook beter van wordt. Als Aldi zich niet aan de Sportlaan mag vestigen, dan zal dat voor de nabije toekomst een gemiste kans zijn. Het is wat middenstandsver eniging Smalstad en andere be zwaarmakers willen, maar wat heeft men de consument dan de komende jaren te bieden? Dat zal steeds min der worden doordat winkels ver dwijnen, wat nu al regelmatig ge beurt. Gevolg voor de consument: het is niet meer aantrekkelijk. Dus die jaagt men in feite weg. In Sint- Maartensdijk is het daarom van groot belang dat Aldi er komt. Als de Spar supermarkt het kan blijven volhouden als buurtsuper, en niet zijn deuren hoeft te sluiten in ver band met de prijzenoorlog tussen de grote supermarktketens. Dat laatste is niet te hopen, al moet een aantal buurtsupers elders in het land dat binnenkort wél doen. Zou dat in Sint-Maartensdijk ook moeten, wat jammer zou zijn. en Aldi mag zich niet vestigen, wat dan? Dan gaat ie dereen naar elders en geen enkele bestaande winkel heeft daar dan nog baat bij. Daarom is het te hopen dat Aldi zich spoedig kan vestigen op ge noemde locatie. Dat zal voor Sint- Maartensdijk alleen maar positief uitwerken. En dat het voor de fami lie Schot-Oudesluijs een bekroning mag zijn na bijna zeven jaar bezig te zijn geweest voor vestiging van de Aldi in hun bedrijfspand. Dat hoop ik voor hun van harte. Mag dat ook na al die jaren? We blijven po sitief en wachten verdere ontwikke lingen af. C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. Stemmen van lezers Naar aanleiding van het artikel over mijn terugtreden als bestuurslid van de ijsclub Sint-Annaland in de Een drachtbode van 19 februari, wil ik iets rechtzetten tegenover de leden. Het verhaal komt nu over alsof ik opgestapt zou zijn omdat de verhar ding of verplaatsing te lang duurt, maar dit is absoluut niet de reden. De irritatie waarover gesproken wordt binnen het bestuur, komt vol ledig voor rekening van de gemeen te en dan met name de afdeling openbare werken. Toen enkele jaren geleden de bewoners van de Hoen- derweg onaangenaam verrast wer den door het vele water in de wo ningen en alle ellende die daarna volgde, kwam bij de ijsclub het ver zoek binnen of deze bereid was mee te werken aan de aanleg van een bergingsriool. Al heel snel werd be sloten om hieraan onze medewer king te geven. Al tijdens de aanleg ontstonden er de nodige problemen, die naar mijn mening ernstig zijn onderschat en wat ook nu nog dui delijk is. Na de aanleg van het ber gingsriool zijn er namelijk onder grondse wellen opengetrokken die niet op een deugdelijke manier zijn afgesloten. Herhaaldelijk hebben wij de gemeente hierop aangespro ken. Talloze toezeggingen zijn er gedaan door de verschillende amb tenaren en wethouders. Maar tot op de dag van vandaag zijn nog steeds niet de nodige afdoende maatrege len genomen om het terrein van de ijsclub weer in de oude staat te brengen. Terwijl men heel goed weet dat deze wellen zout water op het terrein naar boven brengen, zo dat er ondertussen dezelfde soorten planten groeien als op de schorren. Het is bij iedereen bekend - ook binnen de gemeente - dat deze pro blemen zich nu al jaren voordoen. Het is zelfs in een gemeenteraads vergadering ter sprake gekomen en alle politieke partijen vonden dat dit niet kon. Men mag als wethouder of als ambtenaar waarschijnlijk alles toezeggen. Maar men hoeft niets uit te voeren, want men kan altijd nog zeggen dat er geen geld voor is. Maar dat hierdoor een prachtige vereniging, die zijn medewerking aan de nood van de gemeente geeft, hierdoor zwaar gedupeerd wordt, is niet van belang. Gemeente, u moet zich schamen om zo met vrijwilli gers om te gaan. Daar ik de afgelo pen jaren te weinig steun heb onder vonden voor een manier om het anders te doen en de gemeente har der aan te pakken en mij is gebleken dat ik onmogelijk de leden - en dan met name de jeugd die, al is het aan tal keren dat het winter is beperkt, plezier met schaatsen kan hebben - kan helpen, én het voor mij een bron van ergernis is geworden, heb ik besloten om er een punt achter te zetten. En niet omdat het te lang duurt voor de andere plannen ver wezenlijkt zijn. J.B. van Dijke, Raiffeisenstraat 38, Sint-Annaland. kunnen verbeteren. Dat alles niet tegelijk kan, weet ieder een. Dat weet men ook als het finan cieel niet goed gaat. Dat begrip is er nog wel bij de burgers. Maar dat de bomen wél tot aan de hemel groeien ten aanzien van de bouw van het nieuwe gemeentehuis, dat begrijpt men niet. En terecht. Hier knoopt men geen eindjes aan elkaar, maar geeft men grof 13 miljoen euro uit, wat waarschijnlijk wel het dubbele zal worden. Dat moet dan maar, want dat paradepaardje moet doorgaan. Dan maar ten koste van de burgers, die dat ook niet meer op kunnen bren gen. En dan te bedenken hoeveel stil le armoede er al wordt geleden en hoe dat de laatste jaren is toegenomen. Als de burgers daar nagenoeg niets voor terugkrijgen, wat is het dan in feite meer dan roofbouw op hen plegen. Op deze wijze gaat het niet goed in de gemeente Tholen. Temeer omdat de genoemde nieuwbouw door móet gaan. Ook omdat er, volgens mij, al- lerlei afspraken gemaakt zijn met di verse projectontwikkelaars, bouwon dernemingen e.d. Dat zowel b. en w. als de gemeenteraad weten dat dit veel te duur wordt, maar dat men niet kan zeggen 'dit plan gaat niet door' omdat dat gezichtsverlies zou beteke nen. En dat is hun eer te na. Het zou naar de burgers toe eerlijker zijn om dat wél te doen, dat zou men uiteinde lijk dan toch positief weten te waarde ren. Want bedenk: u bent er voor de burgers en de burgers niet voor u. En ga zorgvuldig om met hun belasting centen. C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. Financieel beeld van de gemeente Tholen niet rooskleurig, lees ik in de Eendrachtbode van 19 februari. Het wordt zeer lastig om de eindjes aan elkaar te knopen etc. etc., aldus een zeer sombere wethouder Heij- boer van financiën. Het gaat overal veel minder. Mede door de toene mende recessie, met als gevolg ook de toenemende werkloosheid. Naar verwachting zal dat ook dit jaar hard toenemen, mogelijk nog wel tot meer dan 500.000 werklozen landelijk. Zeer veel mensen hebben moeite, net als wethouder Heijboer, om de eindjes aan elkaar te knopen. Onder meer het gevolg van de steeds maar hogere lasten die de ge meente de burgers oplegt. Vorig jaar ongeveer 15% verhoging en voor dit jaar wel 16 tot 17%. Veel meer tegenvallers dan meevallers, dus moeten er pijnlijke keuzes worden gemaakt. Ik denk dat alles wel zo veel gaat kosten dat er nauwelijks nog ruimte is om leuke dingen te doen. En vraag dan als gemeente voor 2005 en de volgende jaren maar meer aan lasten; mogelijk 18% of in 2008 bijvoorbeeld 25%. En de burgers zijn goed voor de las ten zonder daar iets voor terug te krijgen. En dat is nu iets dat de bur gers niet zullen begrijpen. Dat bij voorbeeld vele noodzakelijke din gen - met name voorzieningen als bestrating, het rioolstelsel, opknap pen dorpscentra - niet uitgevoerd kunnen worden. Allemaal zaken die de leefbaarheid van elke woonkern Stemmen van lezers

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3