Tekorten zullen oplopen als er niet op tijd wordt bezuinigd Timpa krimpt helft in en weg van Tholen Tholen is duurste Zeeuwse gemeente Eerste prijs scholieren Qx mm mm mm AL 59 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Werkloosheid is in Tholen niet gestegen Twee winkels in Poortvliet sluiten deuren Kleur bekennen begint te knellenraad buigt zich over vervolg Kosten rijbewijs springen eruit mm mm mm mm Donderdag 26 februari 2004 60e jaargang no. 15 Poging tot doodslag Sint-Philipslander In verwachting? zie pagina 8. De gemeenteraad moet bezuinigen, anders lopen de te korten verder op. Nu al vallen er aanzienlijke financiële gaten waar dekking voor gezocht moet worden.*».l)or ex tra nieuw opgevoerde zaken zal geld gezocht moeten worden. De raad wordt gevraagd snel knopen door te hakken. Wat mag wél uitgevoerd worden en waar moet het mes in? Het raadsprogramma Kleur bekennen begint te knellen. Om een sluitende meerjarenbegroting te ma ken voor 2005-2008, moet dit jaar duidelijk worden wat nog wel kan en wat niet meer. De raad gaat terugblikken op het ambitieuze beleidsprogramma op hoofdlijnen. Het college heeft de knelpunten op een rijtje gezet, maar ook de ontwikkelingen geschetst die zich hebben voorgedaan of die zich zullen aandienen. Impuls Twintig banen weg bij lingeriebedrijf Waterverbruik Deze week Mini-onderneming PromoPen benadert klanten het best Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697.ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redacti.a@eendrachtbode.nl -advert@eendrachtbóde. nl adfcnin@eendrachtbode.nh Homepage: www.eëndrachtbode.nl Het.en ge nileuwëblard vöprde streék Tholen én Sint-Philipsland waarin opgenomen de TTtoqteë Cocrartf en h£t Advertentieblad. Verschijn fdSrttfSraagT Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Eind vorig jaar telde Tholen net zo veel werklozen als een jaar eerder: 651 inwoners zochten een baan. On ze gemeente is daarmee vrijwel uniek in Zuidwest-Nederland, blijkt uit cijfers van het CWI. Alleen Schouwen-Duiveland deed het nog beter, want daar daalde het aantal werklozen. In heel Zeeland steeg het aantal mensen zonder werk vorig jaar met 6,5%. Omdat de beroepsbe volking van Tholen het afgelopen jaar niet groter is geworden, blijft het werkloosheidspercentage op 7,5 staan (het gemiddelde voor Zeeland is 7,3%). De gemeenten Borsele, Kapelle, Schouwen-Duiveland en Veere kennen minder dan 5% werk lozen, maar ze zagen het aantal in woners zonder een baan het afgelo pen jaar wél toenemen. In de steden is de werklooseheid over het alge meen hoger dan in plattelandsge meenten. Het aantal Tholenaren dat werk zocht, kende in 2003 een grillig ver loop. In het eerste kwartaal daalde dat van 651 naar 620 en in de vol gende drie maanden naar 595. In het derde kwartaal zette een stijging in naar 605 en in de laatste drie maan den van het jaar steeg dat aantal ver der om weer op 651 uit te komen. Het illustreert dat de gevolgen van de economische recessie er in Tho len wel degelijk zijn, ondanks dat het niet resulteert in een groter aan tal werklozen. Het aantal Thoolse vrouwen dat een baan zoekt, daalde ten opzichte van een jaar eerder met 2,8%. Van de 651 werkzoekenden zijn 318 vrouw en 333 man. Ook zijn er minder jon geren zonder werk: 63 onder de 25 jaar en dat is 26 minder dan twaalf maanden eerder. Daarentegen steeg het aantal werkzoekenden tussen 25 en 40 jaar met 18 tot 225. Veertig plussers zijn er in Tholen 363 die een baan zoeken. Het aantal werklo zen dat korter dan een half jaar bij het CWI staat ingeschreven daalde (234), terwijl het aantal mensen dat langer dan een jaar werkloos is, steeg (320). Verder valt op, dat er vooral minder ongeschoolde of laaggeschoolde werklozen zijn (ge daald van 111 naar 88). De Smidse en Mavico in Poortvliet sluiten eind maart de deuren. Daar mee raakt het dorp in één klap twee winkels kwijt. „Het is jammer, maar als de rek eruit is kun je niet verder. En we willen niet pas stoppen als het te laat is", zegt Trudy Schot van doe-het-zelf buurtshop De Smidse. Bijna vier jaar geleden begonnen, blijkt een dergelijke winkel niet le vensvatbaar in een klein dorp als Poortvliet. De concurrentie van gro te bouwmarkten elders en het gege ven dat de consument niet honkvast is, spelen daarbij een rol. Het pand aan de Smidsstraat komt te koop. Ook Corinne Matthijssen van Mavi co stelt dat haar winkel in klein huis houdelijke artikelen en speelgoed te weinig oplevert, afgezet tegen de in spanningen die je als ondernemer moet doen. Bovendien springt ze al regelmatig bij in de fietsenzaak van haar man Kees. Die krijgt het steeds drukker en daarom is nu de knoop doorgehakt en wordt één winkel af gestoten. „Deze zomer zou het ne gen jaar worden dat we de winkel deden, die van mijn ouders is ge weest en ook nog kort van mijn broer", vertelt Corinne Matthijssen, die het eveneens betreurt dat deze beslissing genomen moest worden. Een 29-jarige inwoner van Sint-Phi- lipsland is in de nacht van dinsdag op woensdag opgepakt door de politie van Bergen op Zoom. Hij wordt ver dacht van poging tot doodslag. De man zou op de Grote Markt een 26- jarige Bergenaar met een mes in zijn lies hebben gestoken. Dat gebeurde bij het vallen van de kraai, de afslui ting van het carnaval tegen midder nacht. Omstanders waarschuwden de aanwezige politie, die door snel in grijpen en hulp van een aanwezige verpleegkundige ernstiger letstel kon voorkomen. Op grond van getuigen verklaringen is later in de nacht de Sint-Philipslander aangehouden. Het onderzoek loopt nog steeds. Advertentie I.M. Aan de Meerkoetlaan in Sint-Maartensdijk zijn huurwoningen gebouwd, maar of er nog geld voor de 'impuls' van de smalstad vrij kan worden gemaakt, is de vraag. Voor 2005 kan het tekort oplopen van 90.00 euro naar 290.000 euro door nieuwe ontwikkelingen die niet door de gemeente zijn te beïn vloeden (afschaffing ozb heffing ge bruikers woningen en de tarieven ozb eigenaren). Nieuwe ontwikke len die wel te beïnvloeden zijn, kun nen het tekort opstuwen naar 1.193.500 euro. Dat wordt onder meer veroorzaakt door de af schaffing van de Zalmsnip (435.000 euro). Van een groot aantal posten is niet precies bekend wat ze kosten. Als de lastendruk van 2004 gehand haafd wordt, dan wordt het tekort 1.431.500 euro. Stijgt de druk met ten hoogste vijf procent, dan komt het tekort uit op 1.240.000 euro. Bij de tussenbalans moeten nieuwe afwegingen worden gemaakt. De commissie algemeen bestuur praat er op donderdag 4 maart over. Zo zijn er acht knelpunten opgesomd uit het jaarprogramma 2003 van het college. Sommige zaken zijn afge rond, andere lopen door naar dit jaar. Het restaureren van de molens van Sint-Philipsland, Sint-Annaland en Scherpenisse is zo'n knelpunt. De raad nam eind oktober een motie aan om deze molens in 2004 te res taureren. Dat blijkt niet mogelijk te zijn. Dat komt omdat er te weinig personeel beschikbaar is om het voor te bereiden, maar ook omdat er geen restaurateur op zo'n korte ter mijn te vinden is. Wel wordt er dit jaar begonnen met het opknappen van de molens van Sint-Annaland en Scherpenisse. De restauratie van de molen in Sint-Philipsland wordt ook dit jaar voorbereid. Ook het beheer van de openbare ruimte kan voor verrassingen zor gen. De raad moet plannen vaststel len voor openbare verlichting van wegen en pleinen (61.000 euro), waterhuishouding en plantsoenen. Ook zal er beleid uitgestippeld moe ten worden voor het onderhouden van openbare gebouwen. En dat kan wel eens duurder uitvallen dan wat in de begroting is voorzien. Ook het project duurzaam veilig verkeer kan op de tocht komen te staan. Voor het eerste deel van de uitvoering kreeg de gemeente na melijk minder subsidie dan ver wacht. Om het allemaal uit te' voe ren, zal bekend worden gemaakt wat er nog voor extra geld nodig is. Ook dat kan een spaak in het wiel steken. Ook het vaststellen van het woonbe leid (wonen en leven) voor eind dit jaar wordt moeilijk. Dat kan alleen als er extra personeel voor wordt aangetrokken. Het gaat daarbij om het opbouwen van 'een aantrekke lijk en toekomstgerichte woning voorraad en woonomgeving' voor alle Thoolse woonkernen. Ook de wettelijke taken voor exter ne veiligheid (risico van bedrijven, leidraad voor rampem, algemene maatregels van bestuur) vraagt weer personeel dan voorzien. Bekeken zal worden of de werkzaamheden op een laag pitje kunnen worden gezet. En de vaak besproken impuls voor Sint-Maartensdijk waarover de raad in april een notitie krijgt, kan roet in het eten gooien als de plannen moe ten worden uitgevoerd met het geld uit bestaande budgetten. Het gaat daarbij om het versterken van de 'sociale cohesie en het realiseren van voorzieningen.' Het kan alleen als er extra geld voor gezocht wordt. Ook hier moet de raad zich over uit gaan spreken. In Kleur bekennen is er geen bedrag voor opgenomen. Een ander knelpunt betreft de leef baarheid van de kleine woonkernen. Welke voorzieningen zijn er op zijn minst nodig? De raad had die op dracht geformuleerd, maar ook hier zou personeel voor vrijgemaakt moeten worden om het handen en voeten te geven. In het verlengde hiervan zullen er ook dorpsplannen gemaakt moeten worden: voor Sint- Maartensdijk, Stavenisse en Tholen (3 x 60.000 euro). Sinds het vaststellen van Kleur be kennen is er het een en ander veran derd. Zo is het dualisme ingevoerd. De raad zegt wat het college moet doen. De boedel moet worden ge scheiden. De taken verdeeld. Het vergoeden van de fracties was ge schrapt, maar dient terug te komen, vindt het college. Bestemming Tho len zal verder uitgevoerd moeten worden. Daarvoor moeten ramingen worden gemaakt. Vanaf 2006 komt er wellicht een ge kozen burgemeester. Dat kan kosten met zich meebrengen (verkiezings campagnes). Voor het voortzetten van de stedenband met Ilawa is jaar lijks 20.000 euro nodig. De raads- griffier kan het werk niet in zijn eentje af. Daarvoor is volgens het college personeelsuitbreiding nodig in een volledige dienstbetrekking (40.000 euro). ZIE VERDER PAGINA 7 Bij Timpa Foundations in Tholen verdwijnt de helft van de 41 banen. Ook gaat het atelier in Tünesië, waar 220 mensen werken, dicht. Het personeel is daarvan al begin deze maand op de hoogte gesteld. De on derneming, die 52 jaar bestaat, wordt omgebouwd tot een handelsbe drijf. Zo goed als zeker zal het van Tholen verhuizen naar een kleiner onderkomen in West-Brabant. Timpa ontwerpt, produceert en ver koopt dameslingerie en is in een halve eeuw uitgegroeid tot een be grip op Tholen. De Benelux, West- Europa en de Verenigde Staten vor men het afzetgebied. Dertig jaar geleden al, stichtte de onderneming een atelier in het Noord-Afrikaanse Tunesië. Daarheen werd later de complete productie overgebracht. Goedkoper produceren was het wa pen in de strijd tegen de concurren tie in deze branche. Maar de laatste jaren stonden de resultaten van het bedrijf opnieuw onder druk door de goedkope import van ondergoed uit het Verre Oosten. Het personeel werd gevraagd af te zien van loons verhoging en het kerstpakket is af geschaft. Maar dat alles heeft niet mogen baten. Daarom is het besluit gevallen om het bedrijf om te vormen. Timpa gaat zich uitsluitend richten op de verkoop van lingerie, de productie zal uitbesteed worden. Het atelier in Tunesië verdwijnt, mogelijk wordt het overgenomen. In Tholen wordt het aantal banen van 41 ingekrom pen, waarbij er een twintigtal zullen vervallen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uit te sluiten. Met de ondernemingsraad en de vakbon den is inmiddels het overleg begon nen over een sociaal plan. Voor de afgeslankte Timpa is het be drijfspand aan de Wattstraat veel te groot. Er zal iets anders worden ge zocht, zeer waarschijnlijk in West- Brabant. Op die regio oriënteerde directeur P. Theunisse zich toch al, meldde hij april vorig jaar in deze krant. Dat had er onder meer mee te maken dat de gemeente Tholen niet reageerde op een verzoek voor bouwgrond. De verwachting is, dat de ontslagen in juni ingaan. De lastenstijging met 14,5% maakt dat Tholen nu Middelburg gepas seerd is als de duurste gemeente van Zeeland. In het jaarlijkse overzicht van de provincie prijkt Tholen bovenaan de lijst als het gaat om de ge meentelijke belastingdruk. Een gemiddeld gezin betaalt hier 750 euro aan onroerende-zaakbeiasting, rioolrecht en afvalstoffenheffing, 115 eu ro meer dan het Zeeuwse gemiddelde en 247 euro meer dan in de goed koopste gemeente Veere. Na de verkiezingen van 2002 spraken de Thoolse politieke partijen af om de belastingen jaarlijks met gemiddeld 15% te verhogen. Dat was nodig om hun in de nota 'Kleur bekennen' op genomen wensen te realiseren. Ande re Zeeuwse gemeenten verhogen min der, dus is het logisch dat Tholen stijgt op een lijst waarin al die gemeenten met elkaar worden vergeleken. Vlis- singen bijvoorbeeld, verhoogde de lasten met gemiddeld slechts 1,4% en is daarmee de laagste. Na Tholen komt Noord-Beveland met 10,8% verhoging, gevolgd door Kapelle met 9,4%. Het provinciale gemiddelde van de verhoging is 6,7%. De hoge woonlasten in Tholen komen volledig voor rekening van het riool recht. Met de afvalsrtoffenheffing zit onze gemeente in de middenmoot en het tarief van de onroerende-zaakbe iasting hoort zelfs tot de laagste in Zeeland. Maar het rioolrecht moet kostendekkend zijn, heeft de Thoolse politiek afgesproken. En er wordt flink geïnvesteerd in de riolering, zo wordt momenteel een bergbezinkbas- sin gebouwd in Sint-Maartensdijk en staat er ook een op stapel in Scherpe nisse. Verder wil Tholen binnen 25 jaar eenvijfde deel van het regenwater opvangen via een gescheiden buizen stelsel, daarmee voldoet ze aan de wettelijke eisen. Tholen is één van de vier Zeeuwse gemeenten die zowel een tarief voor gebruikers als voor ei genaren van panden kennen. Borsele, Goes en Terneuzen kennen helemaal geen rioolrecht, zij verrekenen dit in de onroerende-zaakbeiasting en voor die heffing vormen genoemde ge meenten dan ook de Zeeuwse topdrie. Voor de vergelijking rekent de provin cie met meerpersoonshuishoudens die een eigen woning hebben met een waarde van 127.000 euro (dezelfde waarde als vorig jaar), die een afval container hebben van 180 tot 240 liter en die tot 200 kubieke meter water verbuiken. Dat laatste heeft de ge meente Tholen vorig jaar bekritiseerd. Volgens een ambtenaar verbruikt 77% van de Thoolse huishoudens minder dan 150 kuub water en betaalt daar door een lager tarief voor rioolrecht dan waarvan de provincie uitgaat. De aftrek voor de Zalmsnip is eveneens meegenomen in de berekeningen. Uit de gegevens blijkt dat Tholen voor bepaalde zaken flinke prijzen rekent. Een rijbewijs kost - net als vorig jaar - 44,40 euro. Goes vraagt er 28 euro voor en de resterende elf Zeeuwse ge meenten zitten daar nog onder. Borse le kan het document voor 16 euro le veren. Ook met de prijs voor een uittreksel persoonsgegevens loopt Tholen voorop: 8,80 euro (niet ver hoogd), gevolgd door Middelburg die 6,90 euro vraagt. Het sluiten van een huwelijk op vrijdagmiddag kost in Tholen 300 euro. Alleen Veere is duurder met 442 euro, Goes vraagt 295 euro. Lieke van Dijk uit Tholen speelt rol in musical Pippin Wilmer Kousemaker proeft bij profclub NAC van het grote werk Scheepvaart en visserij laten oud-Thoolse Adja van Meel niet los EN VERDER... Sloth vindt geen gehoor met bezwaar tegen subsidiestop Bewoners Tienhoven vrezen parkeerproblemen zorgcentrum de Schutse IN HET MIDDEN GAAT MEN HET VEILIGST Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Leerlingen van het Hoornbeeck college in Goes hebben de eerste prijs gewonnen voor klant benadering. Met hun mini-onderneming PromoPen hadden ze een stand op de nationale marktdag in Almere. Hier hebben ze hun product gepromoot. De ondernemers verkopen een pen waar een visitekaartje uit rolt. De mini-onderneming bestaat uit elf mensen, die allemaal het middelbaar beroepsonderwijs richting economie volgen. Bram Quist, Wendy Baaij, Ma rianne Geluk en Kees Neele komen uit Tholen. Per week zijn ze ongeveer vijftien tot twintig uur met hun eigen bedrijf bezig. Een mini-onderneming opzetten is niet iets wat bij het verplichte stramien van hun opleiding hoort. Ze hebben zich er voor opgegeven. Bram Quist (18) volgt de richting voor boekhoudkundig medewerker, Kees Neele (17) voor commercieel medewerker binnendienst, Marianne Geluk (17) en Wendy Baaij (18) doen de secretariële opleiding. Maximaal zestien leerlingen kunnen aan het project deelnemen en het bedrijf zal maar één schooljaar bestaan. Aan het einde van de periode wordt het bedrijf opgeheven. Met het project maken de leerlingen kennis met de verschillende aspecten van het ondernemerschap. Daarom zijn er binnen de onderneming ook verschillende functies. Bram: „Je kon je voor de verschil lende functies beschikbaar stellen. Waren er meer gegadigden voor één post dan stemden we wie de functie mocht vervullen." Bram is directeur, Kees hoofd in- en verkoop, Wendy en Marianne zijn bei de directie-secretaresse. Kees: „Je krijgt voor dit project een certificaat. Het is wel goed datje dit op je CV kunt zetten." Bram voegt daaraan toe dat het een uitdaging is en het geeft een extra voordeel bij sollicitaties. Wendy zegt datje vooral van je fouten leert: „Soms denk ik naderhand wel eens dat ik het anders had moeten doen. Daarnaast leer je onderhandelen en voor jezelf opkomen." De leerlingen moeten zelf alles regelen. Ze kunnen wel met vragen terecht bij een aantal begeleiders. Zo is er een le raar van school, iemand uit het bedrijfsleven en een accountant die vragen kunnen beantwoorden. De leerlingen moesten eerst zoveel mogelijk mensen zoeken die aandeelhouder wilden worden. Het maximale aantal aandeelhouders is 110 en iedereen mocht maximaal één aandeel kopen. Een aandeel kostte 12,50 euro, daarmee kwam het aandelenkapitaal van het Zeeuwse bedrijf op 1375 euro. De on dernemers moesten een ondernemersplan schrijven en dit aan de aandeelhouders presenteren tijdens een aandeelhoudersvergadering. Hierin staan hun plannen en wat ze verwachten van het aandeel. Eind mei of begin juni wordt de laatste aandeelhoudersvergadering gehouden. Tijdens deze vergadering leggen zij verantwoording af voor het gevoerde beleid. Ook moet een jaarverslag gemaakt worden. De accountant controleert, als het af is, of ze alles goed aangepakt hebben. De mini-onderneming is niet zomaar iets wat in een paar uurtjes opgezet is, maar een serieus bedrijf. Zie verder pagina 7. rum» Elf scholieren hebben voor hun opleiding de mini-onderneming PromoPen opgericht. Bram Quist, Kees Neele, Marianne Geluk en Wendy Baaij (v.l.n.r.) komen uit Tholen. Per week zijn ze ongeveer vijftien tot twintig uur met dit bedrijf bezig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1