Smerdiek dames niet langer aan kop Thoolse voetbalfederatie slaat met viertal commissies nieuwe wegen in Jonge Tholenaar proeft bij NAC van het grote werk Totale onderhoud banen naar Jacoba van Beieren Wilmer Kousemaker: stap voor stap naar de top Koersballen Secretaris Ad Hommel: tijd van pappen en nathouden is voorbij Donderdag 26 februari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Gemeente garant voor lening tennisclub Voorwaarden Smash 5 hard op weg naar titel Samenwerking Promotie Extra geld Fysiek zwaar Vuurdoop Tennisvereniging Jacoba van Beieren in Sint-Maartensdijk gaat ook het groot onderhoud in eigen hand nemen. De bemoeienis van de ge meente wordt daardoor steeds minder. Met de overdracht aan Jacoba van Beieren gaat de gemeente een stapje verder in het privatiseren van de sportaccommodaties. Een aantal jaren geleden was daar nog geen draagvlak voor. De commissie welzijn en onderwijs praat dinsdag avond 2 maart over het overdragen van het totale onderhoud van de tennisbanen. Negen jaar geleden werd een eerste stap gezet in het privatiseren van sportverenigingen. Het ging onder fneer om het klein onderhoud (het speelklaar maken het dagelijks on derhoud van de banen) bij de ten nisclubs. Het groot onderhoud of het renoveren vond toen geen ge nade bij de bestuurders van de ver enigingen. Maar het tij is gekeerd. Althans bij Jacoba van Beieren. Het bestuur ziet nu meer voordelen dan nadelen. Ook de gemeente vindt dat er voor de vereniging meer kansen liggen dan proble men. Als er maar goede afspraken worden gemaakt, zo stellen b. en w. Zo moet er een overeenkomst wor den afgesloten tussen de gemeente en de club. Zal de vereniging toe stemming verleend worden voor het vervangen van drie gravelba- nen door drie kunstgrasbanen (bij na klaar). Hiervoor komt 12.000 euro beschikbaar voor renovatie (uit de planning voor 2003). Verder zullen de subsidiebedragen in de subsidieverordening worden aan gepast en de huurbedragen in de ta- rievenverordening. Ook zal de ge meente garant staan voor de lening Van 30.000 euro om bij te dragen in de kosten van de aanleg van de drie kunststoftennisbanen. Een en ander is eind november al in de commissie voorgelegd. De SGP was om principiële redenen tegen, en P. van Belzen (CU) plaatste kanttekeningen bij de overdracht. Hij vreest dat dit een tendens wordt en dat alle verenigingen gedwon gen zullen worden die kant op te gaan. Alleen financieel gezonde en grote clubs kunnen dat redden, de kleintjes komen volgens Van Bel zen dan in de knel. Privatisering is echter niet in de wet geregeld, zo schrijft het college. Het blijft maatwerk. Volgens b. en w. worden de grenzen bepaald door wat de gemeente er voor over heeft en door wat de clubkas van de be trokken sportverenigingen toelaat. Jacoba van Beieren leent dertig mille bij de Rabobank Tholen. De lening heeft een looptijd van tien jaar. De rente bedraagt 6,3 procent en ligt voor driejaar vast. De aflos sing is 250 euro per maand. De kosten voor het afsluiten van de le ning bedragen eveneens 250 euro. Blijkens de financiële bescheiden van de club die aan de gemeente zijn overlegd, moet de vereniging volgens het college de jaarlijkse lasten op kunnen brengen. Aan de garantstelling door de ge meente is een aantal voorwaarden verbonden. Zo moeten de eigen dommen goed verzekerd zijn tegen brand- en stormschade en moet de club jaarlijks de begroting ter goedkeuring van b. en w. indienen, plus de balans van de verlies- en winstrekening. Voor de behandeling van dit punt zijn ook de leden van de commis sie middelen uitgenodigd. Voetbal programma Zaterdag 28 februari uur Nieuwdorp-Noad(vdLinde) 15.00 Thol.Boys-Rust Roest(Elenbaas) 15.00 FSV-WHS(Bracht) 14.30 SPS-Duiveland(Fase) 14.30 Chrislandia-Stavenisse(Verhoeff) 14.30 ZPR-Smerdiek(vBedaf) 14.30 Smerdiek da.-WIK(beker) 14.30 K'vangers-Thol.Boys da. 12.30 WHS 2-Yerseke 2(Prins) 14.30 Zwerver 3-Noad 2(Bhagwanie) 14.30 Noad 3-Wieldrecht 3 14.30 Thol.Boys 2-FSV 2(Lok) 12.30 Rood Wit 7-Smerdiek 2(Weeda) 14.30 SPS 2-WIK 2 14.00 Waarde 1-Thol.Boys 3 14.30 Stavenisse 2-Rillandia 3 14.30 Vrederust 2-Thol.Boys 4 14.30 WHS 3-SPS 3 14.30 Bruse B.5-Smerdiek 4 14.30 Vosmeer 4-WHS 4 14.30 Noad 4-ZPR 3 13.15 Zondag 29 februari uur Vivoo 2-Vosmeer 2 12.00 Unitas 7-Vosmeer 3 9.45 Tegen dé grote titelkandidaat, 't Zand uit Middelburg, is het Smash niet gelukt om meer dan één punt in de wacht te slepen. Twee punten zou een mooi resul taat zijn geweest, want dat lukte tot nog toe niemand in de hoofd klasse. De Sint-Annalandse tafel tennissers blijven voorlaatste. Het tweede team klopte Kapelle met 6-4 en blijft daardoor bovenin meedraaien. Vooraf wist Smash dat meer dan twee punten er tegen de Middelbur gers - met twee oud-eredivisiespe lers in de gelederen - niet in zou zit ten. Het werd 9-1, waarbij Gabriël Gunter de Sint-Annalanders het eni ge punt bezorgde door zijn veertien jarige tegenstander (een talentvolle zoon van oud-trainer Wim Wegman) te verslaan. Ook Anné van Dijke had die kans, maar hij liet de partij uit zijn handen glippen. Christian van 't Hof kon opvallend genoeg niet im poneren, hij won geen enkele game. Komende zaterdag komt Back Hands uit Sint-Willebrord op be zoek, eveneens een degradatiekandi daat. Een cruciaal duel voor Smash in de strijd om behoud. Bij Smash 2 wonnen Peter Bazen, Rem- co Vroegop en Merijn v.d. Klooster ieder twee partijen in en tegen Kapelle. Bazen had nog kans op een derde zege, maar dat feest ging net niet door. Het team kan de komende weken vrijuit spelen. Want in tegenstelling tot vorige competitie is er geen degradatiegevaar meer, terwijl de titel er hoogstwaarschijnlijk ook niet meer in zit. In de vierde klasse deelde Smash 3 de punten met Scaldina 2: 5-5. Mamix v.d. Graaf en Kees van Poortvliet wonnen ie der twee keer, maar kopman Rafaël Fructuoso stelde teleur. Hij had zijn dag niet en kwam tot maar één winstpunt. Ook Smash toog naar Zierikzee, voor een treffen met Scaldina 6. De Sint-An nalanders wonnen met liefst 9-1 en zijn hard op weg naar de titel. Piet van Dijke en Leen Guiljam wonnen al hun partij en, Chris Hage verloor er één. Het dub belspel was eveneens voor Smash. Programma: Smash-Back Hands, Smash 3-'t Zand 7, Back Hands 7- Smash 4 (27/2); Westerzicht-Smash jeugd 1, Smash 2-Tanaka, Smash 3- St.Aloysius, Back Hands-Smash 4. De wedstrijden in de Wellevaete beginnen om 14 uur. ïn een matige wedstrijd won Smerdiek dames met 2-0 van Spijkenisse. De stand in de tweede klasse is danig door elkaar gehutseld. Kloetinge is teruggetrokken, waardoor Smerdiek de zes punten kwijt raakte van de beide gewonnen partijen. De blauw-zwarten gaan niet langer aan de leiding. Het elftal van de opgeheven vereniging Zwart-Wit '28 komt voortaan uit voor Barendrecht. Smerdiek heeft inmiddels de meeste wedstrijden gespeeld van allemaal, met sommige teams scheelt er dat zelfs vier! Gehandicapt doordat enkele speel sters met vakantie waren, speelde Smerdiek een matige wedstrijd. Spij kenisse had een prima start en een speelster schoot al na vijf minuten te gen de lat uit een hoekschop. Drie minuten later stond de paal een treffer van de bezoeksters uit Zuid- Holland in de weg. De thuisclub pak te hierna de draad op. Op rechts ging Angelique Hage door en zette de bal voor, maar iedereen miste. Even later redde de keeper op een hard schot van Claudia de Frel. Spijkenisse werd door de blauw-zwarten terugge drongen. Na een half uur spelen werd Anne Hage bij een snelle actie onder uit gehaald in het zestienmeterge bied. Josca Jansen maakte bij de toe gekende strafschop geen fout en bezorgde haar team de leiding. Vlak voor de rust kwamen de Thoolse da mes opnieuw goed weg, want uit een hoekschop haalde een verdediger de bal van de doellijn. Even later ging de rechtsbuiten van Spijkenisse door, leek langs Petra Klippel te gaan, maar werd via een kleine overtreding gestuit. De scheidsrechter bestrafte dit, gelukkig voor Smerdiek, niet. Aan de andere kant mocht Lenny Stoutjesdijk een aanval met Anne Hage afmaken, maar ze vond de keepster op haar weg. Meteen na de rust kreeg Lenny Stout jesdijk weer een scoringskans op aangeven van Anne Hage, maar ze schoot de bal recht op de keeper. Al leen voor de keeper kon ook Anne Hage het niet afmaken. Uiteindelijk werd het 2-0 door een schot van Ilse Polderman, op dit moment de ge vaarlijkste aanvaller bij Smerdiek. Vlak voor tijd konden twee aanval lers van Spijkenisse alleen op keeper Conny Gulden afgaan. Het was hun beste kans, maar de zelfzuchtige spits schoot hoog over het doel. Ondanks een niet al te beste wedstrijd bleven de punten in de smalstad, maar Smer diek staat nu één punt achter op Nootdorp dat twee duels minder ge speeld heeft. Komende zaterdag krijgt Smerdiek voor de beker WIK '57 uit Kerkwer- ve op bezoek, de oude club van Anni- que ten Voorden. Bij winst staan de Thoolse dames in de halve finale. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Sint-Maartensdijk: 1. J. Nijstadt en T. Breure 43 p; 2. L. Wielaard en A. Wiel aard 41 p; 3. C. Breure en M. Dane 35 p; 4. J. Bijnagte en A. Poot 23 p; 5. G. Ver wijs en B. Bijnagte 12 p. Meulvliet: IG. Bolier en L. van Bale 30 p; 2. T. Goode en W. Schot, én B. Schot 25 p; 4. R. Verburg en R. Vroegop 24 p; 5. J. Vroegop en L. Verschoor 19 p; 6. D. Lindenberg en J. Bos 15 p; 7. R. Bolier en R. Verburg 13 p. Tholen stad: 1. D. Schellinger en R. v.d. Houten 24 p; 2. mevr. F. Schellinger en mevr. R. van Driel, én W. Scherpe- nisse en mevr. R. Nagtegaal 22 p; 4. N. Moerkerken en L. Soomers 21 p; 5. me vr. R. Burrows en mevr. A. Scherpenisse 15 p. Het toekomstige federatiebestuur zal veel meer een denktank zijn, meent, Ad Hommel. Vier commissies die de handen uit de mouwen steken voor achtereen volgens het Thoolse elftal, public relations, jeugdzaken en ondersteu ning van de clubs op technisch gebied. Met daarboven een overkoepe lend bestuur dat zich bezig houdt met strategische vraagstukken en het maken van beleid. Zo moet de nieuwe Thoolse voetbalfederatie er gaan uitzien. Op de federatievergadering van dinsdag 9 maart dienen de clubs hun kandidaten voor de diverse commissies naar voren te schui ven. Het bestuur is ondertussen nog altijd op zoek naar een nieuwe voorzitter als opvolger van Hans van Nieuwenhuijzen. Volgens secreta ris Ad Hommel is de invulling van de vacature een kwestie van tijd. „We hebben diverse geschikte kandidaten op het oog." De voorbije maanden keek het fe deratiebestuur kritisch in de spie gel. Aanleiding vormde de gang van zaken rond de eilandelijke se lectie en het jaarlijkse toernooi om de Tholencup. Door het opstappen van Hans van Nieuwenhuijzen raakte de discussie in een stroom versnelling. Nadrukkelijk werd daarbij ook gekeken naar de toe komst van de federatie zelf en een mogelijk nieuwe structuur. Daarbij werd de hulp ingeroepen van Sport Zeeland, een provinciale organisa tie die clubs en verenigingen onder steunt bij sportactiviteiten en be leidszaken. Namens Sport Zeeland nam beleidsmedewerker Patrick Vader de federatie onder de loep en hij droeg alternatieven aan voor de huidige structuur. Direct resultaat is een opzet met een uit denkers be staand bestuur, met daaronder vier commissies die in de letterlijke zin van het woord als werkgroepen gaan fungeren. Die omslag is vol gens Ad Hommel hard nodig. „Een bestuur dient beleidsvormend te zijn en zich bezig te houden met de grote lijnen naar de toekomst toe. Het is van het grootste belang voor het Thoolse voetbal om een toe komstvisie te ontwikkelen op tal van zaken. Denk alleen maar aan vraagstukken als accommodaties, jeugdbeleid, vrijwilligers en wet en regelgeving die steeds veranderd en ingewikkelder wordt. Voor club besturen is dat soort zaken op eigen houtje nauwelijks meer te behap pen. In de huidige situatie is het fe deratiebestuur ook onvoldoende in staat om die belangenbehartiging voor zijn rekening te nemen, vooral omdat de leden tal van zaken op de korte termijn moeten regelen. Daar om dat voorstel van vier werkgroe pen die uitvoering moeten geven aan het beleid. De tijd van pappen en nathouden is voorbij. Ik zie het toekomstige bestuur van de federa tie veel meer als een denktank, met doe-mensen aan het roer in de club besturen. De vier federatieve com missies moeten zorgen voor de sa menhang tussen overkoepelend bestuur en de zeven verenigingen." Hommel loopt lang genoeg in het Thoolse voetbalwereldje rond om te weten dat dergelijke voorstellen een hoop emoties ën vragen oproe pen bij de achterban van de clubs. Als voorzitter en secretaris van Vosmeer was hij zo'n vijftien jaar actief als clubbestuurder en maakte hij menige verhitte discussie mee. Bij zijn afscheid als voorzitter van Vosmeer wierp hij zelf de knuppel in het hoenderhok door te pleiten voor fusies als noodzakelijk instru ment voor de toekomst van kleine verenigingen. De fusiegedachte heeft Hommel, in het dagelijks le ven manager in het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes, inmiddels los gelaten. „Wel is een bredere samen werking tussen de verschillende clubs nodig. Het is belangrijk om bij elkaar in de keuken te kijken. De websites van clubs zijn een stap in de goede richting. Te vaak wordt nog gedacht dat bepaalde proble men alleen bij de eigen club voor komen. Angstvallig worden die knelpunten verzwegen voor de bui tenwacht. De clubs in de gemeente moeten meer inzicht geven in hun organisatie, meer openheid betrach ten en hun knelpunten naar buiten toe durven signaleren. Het federa tiebestuur is daarvoor het aangewe zen platform. De verenigingen vol gen met hun beleid nu nog teveel de problemen, in plaats van sturend bezig te zijn en samen te zoeken naar oplossingen." Wat Hommel betreft gaat het fede ratiebestuur gevormd worden door de huidige clubvoorzitters, voor zo ver de verenigingen die functie ten minste hebben ingevuld. Het staat de voetbalclubs vrij om andere kan didaten aan te melden of om af te zien van een vertegenwoordiging in de overkoepelende raad. Datzelfde geldt voor de invulling van de vier commissies. Er liggen voor de commissieleden dankbare taken in het verschiet, aldus Hommel. „De Thoolse selectie kan een geweldige promotie voor het voetbal in de ge meente betekenen. Rien Vroegop als coördinator en de technische staf onder leiding van Kees Stout jesdijk steken er ook veel energie in. Door verkeerde communicatie zijn er in het verleden allerlei mis verstanden gerezen. Ik ben ervan overtuigd dat elke club uit de ge meente een vertegenwoordiger in dat team kan hebben, ook als we kiezen voor het sterkst denkbare elftal van jongens die op Tholen voetballen. Elke vereniging heeft wel één of twee spelers die dat ni veau aan kunnen. Voor een com missie public relations is er werk aan de winkel om dat Thoolse elftal bij sponsors en publiek op een posi tieve manier onder de aandacht te brengen." Ook het jeugdvoetbal in de regio heeft een commissie nodig die ei- landelijk werkt, meent Hommel. „We zien dat de uitval van jeugdle den op een steeds jongere leeftijd plaats vindt. Zo rond het veertiende jaar haken veel jonge voetballers af, hetzij vanwege studie of omdat ze een baantje op zaterdag krijgen. Ik pretendeer niet dat we een oplos sing kunnen vinden, het is een lan delijke trend. Wel moeten we al het mogelijke doen om die oplossing te zoeken, ook op regionaal niveau. Ik stel vast dat vrijwel elke club te maken heeft met te weinig voetbal lers in een bepaalde leeftijdcatego rie. Daardoor spelen veel jongens op een te hoog of juist te laag ni veau. Geen van beide is goed. Waarom niet zoeken naar combina tie-elftallen van verschillende ver enigingen? Ook gezien het feit dat er steeds moeilijker vrijwilligers en begeleiders zijn te vinden lijkt me dat een zinvolle mogelijkheid om te onderzoeken. Er is de laatste jaren door de clubs veel energie gestoken in E- en F-pupillen. Daar worden ook allerlei activiteiten omheen ge organiseerd. Als kinderen wat ou der worden is het misschien minder leuk om begeleider te zijn. Die kin deren hebben soms een moeilijker karakter, zijn volop in de puberteit en daardoor moeilijker om mee om te gaan. Wellicht zijn er cursussen om daar beter mee om te gaan. Dat moeten we onderzoeken, niet per club maar federatiebreed." Nadrukkelijk verwacht Hommel in deze ook een positieve bijdrage van de gemeente Tholen, met name ex tra financiële middelen. „Ik geloof niet dat de plaatselijke politiek weet hoeveel uren vrijwilligers van voetbalverenigingen in de weer zijn voor hun club en voor de jeugd. Die uren zijn niet in geld uit te drukken. In ruil daarvoor zou ik extra finan ciële middelen op zijn plaats vin den. Waarbij de verantwoording voor het besteden van het geld dichter bij de clubs zou moeten ko men te liggen. Mensen in de prak tijk weten zelf het best waar het geld voor kan worden gebruikt. Bij de huidige financiële stromen ma ken politici teveel de dienst uit. Achteraf verantwoording afleggen door de clubs moet volstaan." De commissie technische zaken zou zich in de visie van Hommel vooral moeten bezig houden met de steeds ingewikkelder wet- en re gelgeving die op de clubs afkomt. Of het nu gaat om het draaien van de kantine of het bijhouden van de financiële administratie. De vier commissies hoeven wat Hommel betreft niet groter te zijn dan drie tot vijf mensen. Belangrijker dan het aantal of de clubachtergrond vindt hij de motivatie en de kennis van de leden. „We moeten als voet balwereld ophouden met klagen achteraf over allerlei zaken. Zelf invloed uitoefenen op het beleid of het nu van de gemeente is of van de voetbalbond, daar gaat het om. Om dat te kunnen realiseren zijn nieu we structuren nodig en meer sa menwerking tussen de clubs. Alleen dan maakt belangenbeharti ging door de federatie een kans. De clubs moeten inzien dat de federa tie niet iets dat boven de markt hangt, maar dat ze er zelf deel van uitmaken. De federatie, dat zijn we allemaal." Spelen in Eindhoven met het gro te PSV-talent Johan Vonlanthen als directe tegenstander. Een uit wedstrijd op De Toekomst in Am sterdam tegen de reserves van Ajax met op de bank grootheden als Marco van Basten en John van 't Schip. Als speler van Jong NAC maakt de 18-jarige Wilmer Kou semaker uit Tholen het allemaal mee. Voorlopig hoogtepunt was een reservebeurt bij het eerste team, in het uitduel tegen Heeren veen enkele weken geleden. Meteen het officieuze debuut van Kousemaker in de KPN-eredivi- sie. Het gaat snel met de jonge Tholenaar die het seizoen nog be gon als aanvoerder van het A-elf tal. Toch laat hij zich niet het hoofd op hol brengen. „Slagen in het betaalde voetbal is natuurlijk mijn grote droom. Maar er zijn er maar weinig voor wie dat werke lijk is weggelegd." Voorlopig gaat het de jonge Kouse maker voor de wind. Vervelende blessures heeft hij nog niet gehad. Zijn loopbaan gaat nog altijd cres cendo. Op zijn dertiende viel hij de scouts van NAC reeds op. Kouse maker deed bij Tholense Boys al mee met de B-junioren en maakte deel uit van het districtselftal. In overleg met zijn ouders besloot hij de sprong in het diepe te wagen. In Breda groeide hij geleidelijk door. Vorig jaar drong hij door tot de hoogste jeugdselectie en werd hij aanvoerder. Bij de junioren speelt hij achter de voorhoede, op wat in het jargon tien heet. Op zaterdag pikt hij nog altijd de wedstrijden in zijn leeftijdscategorie mee. Dit sei zoen is hij zelfs topscorer van het elftal met tien doelpunten. Getuige een papiertje aan de muur op het toilet in huize Kousemaker is hij daarmee ook goalgetter van de fa milie: zijn broers Francel en Mar- nix schopten er bij Tholense Boys dit jaar aanmerkelijk minder in. Zijn spel trok de aandacht van de beleidsmakers in Breda en sinds en kele maanden doet hij op maandag avond mee met de partijen van Jong NAC, oftewel het tweede elftal. Het betekende voor Kousemaker me teen de entree tot de grote stadions. „Natuurlijk doet het je wat als je die grote stadions binnenstapt. Het zou nog leuker zijn als er veel men sen op de tribune zaten. Dat is bijna nooit het geval. Soms spelen we ook op bijvelden van de stadions. Zoals bij Ajax op De Toekomst. Daar stonden toch wel een paar honderd man langs de lijn. En je n .Aërfc? De week van Wilmer Kousemaker uit Tholen is met voetbal gevuld. speelt tegen jongens als Jelle van Damme en Nicolae Mitea, die toch geregeld in het eerste meedoen en die je eigenlijk alleen van tv kent." In het talentenelftal van NAC wordt Kousemaker door trainer Ruud Brood meestal links in het verdedi gingscentrum gebruikt, toevallig ook de positie waar de oud-speler van FC Den Bosch en NAC zelf ook jarenlang stond. Waarom hij bij Jong NAC in de verdediging wordt weggezet, weet Kousemaker ook niet precies. Wellicht heeft het te maken met de langdurige blessure van Mark Schelling in de hoofd macht, waardoor Benny Kerstens uit de reserves is doorgeschoven en er een plekje in het hart van de de fensie vacant is. Misschien ook wil de technische leiding hem in verde digend opzicht sterker maken. Het maakt Kousemaker eigenlijk niet uit. „Ik leer hier van, het is goed voor mijn ontwikkeling. Ik doe elke wedstrijd mijn stinkende best, in welk elftal en op welke positie ik ook sta. Dat is ook nodig, als je iets wil bereiken. Ik wil later niet het gevoel hebben dat ik ergens ben te kort geschoten door eigen schuld." De voorbije jaren heeft Kousema ker veel tijd en energie geïnves teerd in het voetballen. Ook van va der Frank Kousemaker, de coryfee van Tholense Boys in vroeger da gen, werd de nodige inspanning ge vraagd. Zeker in de eerste Bredase jaren moest Kousemaker senior zijn zoon geregeld naar Bergen op Zoom brengen, waar hij werd opge pikt door een busje met andere Zeeuwse talenten die bij NAC speelden. Tegenwoordig heeft de derdejaars student aan het CIOS in Goes zelf een rijbewijs en is het al lemaal wat gemakkelijker gewor den. Meestal rijdt hij met een Berg se teamgenoot naar de training. Ook moeder Kousemaker levert haar bijdrage aan de carrière van zoonlief, door elke middag rond vier uur een extra warme maaltijd te serveren. De week van Wilmer Kousemaker is met voetbal gevuld. De school lijdt er niet onder. „Ik heb altijd een sportrooster gekre gen, waarbij rekening werd gehou den met de trainingstijden en de wedstrijden. Nu zit ik in een stage jaar, waardoor ik meer vrije tijd heb. In het kader van mijn stage as sisteer ik regelmatig op de trainin gen van de A-junioren van Kloetin ge. Ook dat is leuk om te doen. Natuurlijk proberen die jongens je uit met partijvormen. Een balletje door de benen spelen en zo. Dat lukt ze trouwens nooit. School is voor mij belangrijk. Ik wil later iets achter de hand hebben. Het liefst zou ik echter slagen als voetballer. Fysiek is het op dit moment zwaar, omdat ik eigenlijk in twee elftallen speel. Dat betekent dat je een beetje op jezelf moet letten, weten waar je grenzen liggen. Zondag is mijn enige vrije dag. Maar dan ga ik meestal met Jan de Graaf van het tweede van Tholense Boys naar het trainingsveld op De Bent. Oefenen op vrije trappen, trainen op voor zetten en de lange bal, dingetjes uit proberen. Er zijn altijd verbeter- punten." De wereld van een betaald voet balorganisatie is keihard en de se lectie genadeloos. Tweemaal per jaar wordt de progressie van de A- junioren besproken met de techni sche leiding. Aan het eind van het seizoen krijgt elke speler te horen of hij al dan niet mag blijven. De technische rapportage maakt ook duidelijk welke onderdelen van het spel beter moeten. Op de trainingen en in de'wedstrij den moeten de talenten het laten zien, keer op keer. Kousemaker heeft alle vertrouwen in een langer verblijf in Breda. Hij heeft geen ontzag voor de grote namen die hij in het veld soms tegen komt. „Het motiveert alleen maar meer en je probeert juist tegen dat soort jon gens iets extra's te geven. Zoals te gen Vonlanthen, toch een jongen die bij PSV al ervaring in de Champions League heeft. We ston den enorm onder druk, maar we hielden het op 0-0. Op een gege ven moment was hij even los en onze keeper al voorbij. Met een sl iding wist ik nog net een doelpunt te voorkomen. Dat geeft dan wel een lekker gevoel. Zeker omdat ik één van de jongste spelers ben in het tweede." De echte vuurdoop kreeg Kouse maker enkele weken geleden in de aanloop naar het duel van NAC bij Heerenveen. Op donderdagavond hoorde de Tholenaar van Ruud Brood dat de door een blessuregolf en schorsingen getroffen hoofd macht hem nodig had. De andere ochtend moest hij zich melden op de training van de eredivisieploeg. Een droom werd werkelijkheid. „Ik moet bekennen dat ik de nacht tevoren slecht heb geslapen. Ik werd voorgesteld aan de spelers. Babos, Penders, Gudelj, Fehér, Boukhari, Diba, al die grote jon gens. Tot dan kende ik ze enkel van de tv en ineens zat ik ertussen. Het waren eigenlijk heel gewone jongens. De training was rustig. Balletje schieten, afwerkvormen, een partijtje met twee keer raken. In de partij vorm stond ik laatste man, op Henk Vos. Afsluitend was er een gezamenlijke maaltijd, goed voor het teamgevoel." De met 3-4 gewonnen wedstrijd in Friesland zal Kousemaker niet gauw meer vergeten. „Ik wist dat ik in principe niet zou spelen, dus ik bleef er vrij rustig onder. Bij het aankomen in het stadion voelde ik me groeien. Er staan toch altijd supporters te kijken, mensen die je proberen thuis te brengen. Je hoort er ineens bij. Ik kreeg een shirt met nummer 26 en mijn naam er op. De warming up was door de ambiance in het stadion geweldig. Het Friese volkslied werd ge speeld en ook op de bank moesten we allemaal opstaan. Het was een bizarre wedstrijd. Bij de rust ston den we nog met 3-1 achter, en dan toch winnen." Kousemaker kreeg geen speelminuten. Teleurgesteld was hij niet. „Ik wist dat ik alleen bij uiterste nood zou spelen. Ik zie het voorlopig ook als een incident, iets bijzonders wat zich niet gauw zal herhalen. Aan de andere kant: ze kozen wel mij en niet een hele boel anderen uit Jong NAC. Ik heb er aan mogen ruiken en dat was een fantastische ervaring. Het be langrijkste voor mij is nu preste ren in de A-jeugd en in Jong NAC. Volgend seizoen hoop ik vast deel uit te maken van Jong NAC. Stap je voor stapje moet ik aan mijn toekomst werken. Op de bank zit ten bij het eerste was op dit mo ment eigenlijk al een stapje te

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11