Gedeputeerde juicht plan toe en verkent de subsidievelden 'Talentenshow moet creativiteit in Sint-Annalanders naar boven halen' Plan Poststraat met geknikte straten voor een dorps karakter ARBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING VAN ZLM? Tholen betaalt niets aan de A4 Blaas over Schot op radio Valentijnsdag Donderdag 19 februari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Woonzorgcentrum in Oud-Vossemeer „De kracht van dit plan vind ik, dat de inwoners er heel veel invloed op hebben gehad. Het is een mooi initia tief", zegt gedeputeerde G.R.J. van Heukelom na zijn bezoek aan Oud-Vossemeer. Op uitnodiging van het ge meentebestuur van Tholen liet hij zich donderdag in de Vossenkuil bijpraten over het woonzorgcentrum met dorpshuis en o.a. huisartsenpraktijk, fysiotherapeutruim te, peuterspeelzaal en Rabobank. Dat Accelerando en WHS samen een muzikale thema avond blijven organiseren, staat buiten kijf. Maar of er opnieuw en talentenshow onderdeel van zal zijn, is aller minst zeker. „De kwaliteit van de optredens verbetert. Maar je ziet dat sommigen al drie keer hebben meege daan. Ook ontstaat er een duidelijke competitie onder de deelnemers en dat is eigenlijk nooit de doelstelling ge weest. In een eerste evaluatie hebben we ons dan ook de vraag gesteld of we ermee verder moeten gaan", legt voorzitter Jack Westdorp van de Sint-Annalandse fanfa re uit. Hij kijkt overigens met een bijzonder goed gevoel terug op het Setallands Valentijnsbal, zaterdag in de Wel- levaete. Linsey Maasland en Shyla Reiners kwamen met hun vertolking van Nena en Kim Wilde als winnaars van de superbokaal uit de bus. De toavertrofee, voor het bes te amusement, ging naar het Schorrekoor. Sandwichbord Superbokaal voor Nena en Kim WildeSchorrekoor wint toavertrofee In het nieuwe bestemmingplan Poststraat-zuid in Stave- nisse is plaats voor zo'n zeventig woningen. Hoofdzake lijk vrijstaande en halfvrijstaande woningen. Maar ook rijen huizen zijn mogelijk waaronder huurwoningen voor ouderen. De meeste grond in het plan is nog niet in handen van de gemeente. Die heeft er een voorkeurs recht op laten leggen. Dat wordt - als de grondeigenaar en de gemeente - tussentijds niet tot een akkoord kunnen komen, onherroepelijk nu het plan in procedure wordt gebracht. De gemeente blijft dan recht houden om als eerste in dat gebied grond te verwerven. Op maandag 8 maart wordt om half acht in de Stove een inspraakavond gehouden over het voorontwerp-bestemmingsplan. Voorgeschreven Schaduwkant Uitvallen Vitaal platteland Ambachtsherenhuis Woord en Daad Achterstand van zesendertig huizen in woningvoorraad Stavenisse Vijfenhalfhonderd mensen bevol ken zaterdag de sportzaal in de Wel- levaete, die dan ook tjokvol is. Een uitverkocht huis. „Daaruit blijkt dat er behoefte is aan een dergelijke avond", stelt Westdorp. Aan de mu ren en het plafond hangen afbeel dingen van harten. Want deze veer tiende februari is het Valentijnsdag, 'dag van de liefde'. Een deel van de wand is van behang voorzien en vormt een 'lovewall' waarop bezoe kers boodschappen voor hun gelief de kunnen achterlaten. Binnen twee uren staat die helemaal vol. Ook konden dergelijke boodschappen via e-mail aan de organisatie ge stuurd worden en deze worden ge durende de avond geprojecteerd op schermen aan weerskanten van het podium. Daarop zijn tijdens de ta lentenshow de teksten te lezen van de liedjes die gebracht worden. 'You make my heart smile. Valen- tijn' staat er op de witte T-shirts waaraan de vrijwilligers van de or ganisatie te herkennen zijn. Tussen de veertig en de vijftig zijn er be trokken bij het evenement waarvoor de activiteitencommissies van fan fare en voetbalclub tekenen. Even na negenen opent de winnaar van vorig jaar, Michel Maasland, de talentenshow. 'You '11 never walk alone' wordt door velen luidkeels meegezongen. Net als vorig jaar is de presentatie in handen van het Sint-Annalandse Tweede-Kamerlid Luuk Blom. Hij kondigt de deelne mers met veel verve aan en roept het publiek op om luidkeels van zich te laten horen. Maar eerst intro duceert hij de jury. Gestoken in zwarte toga en met een witte pruik op maken Carla Westdorp, Han van Vossen, voorzitter Cees van Broek hoven, Michel Maasland en Mario Bosters (namens sponsor Groten huis) hun entree. Na ieder nummer geven één of meer juryleden op hu moristische wijze commentaar. Blom kondigt als eerste de Female Hooligans aan, die met verve het nummer 'Everybody needs somebo dy to love' van de Blues Sisters playbacken. Dan verschijnt in wit kostuum met glitters de plaatselijke Elvis Presley, Laban Hage, ten tone le. Die heeft zelfs zijn baard afge schoren en zijn haar zwart geverfd om het Amerikaanse popidool te imiteren. 'It's now or never' laat een golf van herkenning door met name het oudere deel van het publiek gaan. Nog zo'n stukje nostalgie is het op treden van Luv met 'Greatest lo ver'. De meidengroep van weleer wordt uitgebeeld door Denice Maasland en de als dames verklede heren Herman Sturris en Kees-Jan Weijler. 'Anyplace, anywhere, anytime' is een nummer waarmee de zangeres sen Nena en Kim Wilde afgelopen jaar succes boekten. Het liedje wordt prima vertolkt door Linsey Maasland en Shyla Reiners. Zij hebben het zich volgens juryvoor zitter Van Broekhoven niet gemak kelijk gemaakt met de keuze voor een liedje dat deels in het Duits en deels in het Engels wordt gezongen. Bovendien zingen ze, net als Maas land, live. Het contrast kan haast niet groter zijn als na dit flitsende optreden - met een volop werkende rookmachine - 'Lena en Wullem' (Jeannet en Sander Westdorp) hun opwachting maken met het lied 'Omdat ik zoveel van je hou', ge schreven door Louis Davids voor de film De Jantjes uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Het publiek re ageert nog wat lauwtjes, vindt Blom in de pauze. Voor de tweede helft vraagt hij dan ook nadrukkelijk om luidruchtiger reacties na de optre dens. De jury heeft zich inmiddels getooid met veren boa's - roze, maar de voorzitter draagt een paars exemplaar. Nu treden de mannen van het Schorrekoor aan. Terwijl de rest op het podium opstelt, gaan twee leden - met een sandwichbord om in de vorm van een hart - door de zaal en delen rozen uit. De lied jes die ze brengen, zijn zó bekend dat de zaal ze luidkeels meezingt. Als 'Heb je even voor mij' wordt in gezet, het succesnummer van de West-Brabantse zanger Frans Bauer, wordt ingehaakt en deinen de toe schouwers mee. Geen wonder dat de toavertrofee voor het op de beste manier amuseren van het publiek gaat naar de in boerenkiel gestoken zangers. Begeleid door Ronnie Keur op gi taar vertolkt Lennard Hage het nummer 'Lola', waarmee The Kings in de jaren zeventig een hit hadden. Hage heeft het talent ken nelijk van geen vreemde, gezien het geslaagde optreden van zijn vader eerder op de avond. Hij wordt door de juryvoorzitter uitgenodigd om in Bergen op Zoom mee te doen aan The Voice, een soort 'Idols' waar Met hun act als Nena en Kim Wilde - ondersteund door een rookkanon - wonnen Linsey Maasland en Shyla Reiners de superbokaal. De nieuwe wijk ten zuiden van de Poststraat van ongeveer 3,6 hectare wordt gekenmerkt door openheid en kleinschaligheid. Om dat te verster ken en het openbaar gebied meer beslotenheid te geven wordt een aantal straten in het nieuwe plan ge knikt, zodat er geen lange rechten straten ontstaan. Maar steeds straat lengtes met een beperkt aantal wo ningen. Hiermee wordt volgens de toelichting op het plan een dorps ka rakter gecreëerd. Rond het centrale woongebied in de wijk zou 'een krans van bomen' moeten worden geplaatst 'waardoor dit als hart her kenbaar wordt.' De toegangswegen tot de nieuw te bouwen wijk komen aan de noord zijde via de Poststraat (waar nu volkstuintjes liggen) en aan de zuid westkant via de Dr. Bernhardistraat die als het ware wordt doorgetrok ken. Voor wandelaars en fietsers komt er ook een pad dat uitkomt op de Schoolstraat. Ook is in openbare speelplaatsen voor kinderen voor zien. De grootte van de kavels va rieert van 125 m2 tot ten hoogste 450 m2. Aan de buitenranden van het gebied komen waterlopen. De bestaande watergang aan de westkant wordt groter, tot aan de bestaande primaire waterloop. De aanleg van waterber ging (voor 550 m3) zal naar ver wachting in 2007 plaatsvinden wan neer ook de baggerwerkzaamheden aan de Winkelzeese watergang zijn voorzien. Ook rondom de rest van de wijk worden sloten gegraven en duikers geplaatst. Het water uit de wijk zal naar de noordkant van het dorp wor den geleid, en uitmonden in de Kae- mer en de Winkelzeese watergang. Op de percelen 36, 38 en 42 aan Poststraat is gekeken of er veront reiniging in de grond zit. Dat was alleen het geval in de bovengrond van een deel van nummer 36. De gemeente zal die grond saneren. Dat gebeurt tegelijk met het verwijderen van een ondergrondse opslagtank voor benzine (nu gevuld met zand) op hetzelfde perceel. Voor het gebied is ook een zogehe ten beeldkwaliteitsplan gemaakt. Dat geeft in grote lijnen aan hoe de wijk en de openbare ruimte er uit moeten komen te zien. Er worden eisen gesteld aan het type woningen en het materiaalgebruik. Wat de wo ningen betreft, gaat het hier om een of twee woonlagen met kap. De nokrichting moet zoveel mogelijk evenwijdig aan de weg lopen. Op die manier wordt in de openbare ruimte een 'zekere kleinschaligheid gegarandeerd.' Wat dakbedekking betreft, wordt gekozen voor keramische (of gelijk waardige pannen). Geglazuurde pannen en geëngobeerde dakpannen (pannen met een laagje van een an dere samenstelling dan het materi aal van de pan) zijn er niet toege staan. Ook de kleuren worden voorgeschreven: antraciet-blauw, oranje-rood. Blinde kopgevels aan het openbare gebied zijn ook niet toegestaan. Het materiaal dat bij de bouw van de woningen wordt gebruikt, moet zoveel mogelijk beantwoorden aan de natuurlijke verschijningsvorm en textuur. Zoals onbehandeld hout of blank gelakt hout. Zwart wit en grijs zijn ook toegestaan, net als een don kergroene steunkleur. Gevels moe ten hoofdzakelijk uit bakstenen be staan. Rabatdelen zijn beperkt toegestaan. De kleur van de bakste nen mogen er variëren van donker bruin tot lichtrood. Ook is er gekeken naar de geluidbe lasting voor de nieuwe wijk die voor een deel achter de Poststraat komt te liggen waar 50 decibels is toegestaan. Door de ontsluitings- weg via de Poststraat gaan twee be staande woningen als het ware deel uitmaken van de nieuwe wijk. Ze jong talent gespot wordt. Na hem zingt ook Cynthia van Poortvliet li ve, het nummer 'Can't fight the moonlight' van de countryster LeAnn Rimes. De groep De Ci troentjes baseert zijn optreden op de Belgische meidengroep K3 en doet er ook een dansje bij. 'To all the girls 1 loved before', het nummer waarmee Julio Iglesias en Willie Nelson furore maakten, is de bijdra ge van Duo Rob Co aan de avond. Die wordt afgesloten door de blaaskapel Dak d'r af uit Sint- Maartensdijk. De muzikanten heb ben kleding en attributen afgestemd op het thema. En ze hebben letters op de rug' waarmee toepasselijke woorden gevormd worden. „Geen van de deelnemers heeft er zich met een jantje-van-leiden van afgemaakt en het was voor de jury dan ook niet gemakkelijk om een winnaar te kie zen", aldus Jack Westdorp. Luuk Blom heeft diverse keren een oproep gedaan voor kandidaten die het juryberaad benutten om hun ge komen dan binnen de geluidscon tour van 50 db te liggen waardoor de norm wordt overschreden. De gemeente zal dan bij gedeputeerde staten een verzoek moeten indienen om een hogere waarde vast te stel len. Volgens het gemeentelijk woning bouwprogramma 1997-2006 zijn er voor Stavenisse 55 woningen nodig. Tussen 2007 en 2009 mogen er daar nog eens 18 bij komen. Gemiddeld liefde een huwelijksaanzoek te doen ten overstaan van een zaal vol men sen. Het zou toepasselijk zijn met Valentijnsdag, maar niemand waagt zich eraan. Niettemin is het een ge weldige avond geworden, vindt Westdorp. De organisatie heeft een bedrijf ingehuurd om een beter ge luid te krijgen dan beide voorgaande edities. Met succes. „En ze verzorg den ook meteen een lichtprogram- ma." Wat Westdorp betreft kan het nóg professioneler, hij noemt een li ve registratie met camera's die de optredens op schermen projecteren, zodat ook de mensen helemaal ach terin de zaal - voor wie het podium niet goed zichtbaar is - alles kunnen volgen. „Je moet constant verbete ren waar dat kan." Het gaat allemaal bekeken worden de komende maan den. Westdorp vindt dat de samen werking tussen Accelerando en WHS nog steeds een toegevoegde waarde biedt. „De een levert creati viteit, de ander menskracht." De verenigingen vieren in 2006 respec tievelijk het 125- en het 75-jarig be staan en willen daar ook gezamen lijk aandacht aan schenken. In dat zijn dat zes woningen per jaar. Maar sinds 1997 vond er geen uit breiding van de woningvoorraad plaats. En liep het dorp een achters tand op van 36 woningen, namelijk zes woningen per jaar over zes jaar. Bovendien zijn er ook nog eens zes woningen aan de woningvoorraad onttrokken. De totale capaciteit kader zou het evenement van vol gend jaar daarop vast kunnen voor uitlopen, denkt Westdorp. En dat kan heel goed iets anders zijn dan een talentenshow. „Moet je daar mee, na drie keer, wel verder gaan? Je ziet een aantal mensen dat iedere keer meedoet. De kwaliteit stijgt, men is er professioneel mee bezig. Maar een schaduwkant is dat er een duidelijke competitie ontstaat en dat is nooit de bedoeling geweest. Na voor Stavenisse zou dan belangrijk hoger uitvallen dan in het nieuwe bestemmingsplan van zeventig wo ningen wordt voorzien. Dat zou dan op 102 huizen neer komen waarin ook de achterstand van 36 wonin gen, de zes onttrokken huizen en het huidige programma van 60 wonin gen in tien jaar is opgeteld. De reacties op het voorontwerp zul len worden verwerkt in een ont- werp-bestemmingsplan. De ge- afloop hoorde je opmerkingen van waarom die wel en een ander niet had gewonnen. Maar de doelstelling was van meet af aan een ludieke avond. Een formule waarmee je de creativiteit voor de dag haalt die in de gemiddelde Sint-Annalander blijkt te zitten", zegt Westdorp. Hij heeft overigens veel waardering voor de mensen die hun energie stoppen in een optreden tijdens de talentenshow. meente verwacht dat dit voor eind november klaar is zodat dit ter inza ge kan worden gelegd. Op 25 no vember 2002 vestigde de gemeente een voorkeursrecht op een deel van de gronden. Om het recht te behou den dient het bestemmingsplan bin nen twee jaar ter inzage worden ge legd. Ondertussen probeert de gemeente om met de eigenaar tot overeenstemming te komen over de aankoop van de grond. De gemeente heeft bij de provincie aangeklopt om geld uit Middelburg en uit Brussel omdat de erfenis van mevr. Van 't Hof-Quist onvoldoen de is om het groots opgezette pro ject financieel rond te krijgen. Daar om wilde wethouder mevr.drs. M.A.E. Velthuis de gedeputeerde mét eigen ogen laten zien, wat er in Oud-Vossemeer allemaal op stapel staat. „Ik was ervan onder de in druk, wat er op een klein stukje grond allemaal tot stand moet ko men", zegt Van Heukelom. Hele maal nieuw was het overigens niet voor hem. „In Kerkwerve en Sluis is er ook zoiets gedaan." In Oud-Vossemeer gaat het om een gezamenlijk project van de gemeen te en Castria Wonen. De woning stichting bouwt de 21 bejaarden wo ningen en andere ruimten voor de verhuur, zoals voor huisarts Van de Weijer (als 2006 daarvoor niet te laat komt), de peuterspeelzaal en de Rabobank, die het bestaande kan toor wil afstoten. Uit de bevolkingscijfers 2003 bleek, dat Oud-Vossemeer met 11,5% het dorp is met verhoudingsgewijs het laagste aantal 65-plussers van de gehele gemeente. In plaats van de gesloopte woningen aan de Raad huisstraat en de nog af te breken huizen aan de Schoolstraat wil Cas tria een woonzorgcentrum bouwen omdat het een ideale plaats is in de dorpskom. B. en w. juichen het toe, dat de toekomstige huurders van de 21 huizen zo dicht bij de dokter en de bank komen te wonen. „Dat biedt een duidelijke meerwaarde." De andere bejaardenwoningen in Oud-Vossemeer staan in de School straat en de verder gelegen Prins Willem Alexanderstraat. De gedeputeerde was het aan de hand van een recent artikel in de Eendrachtbode over de winkelvoor zieningen opgevallen, dat de wo ningstichting op een breed terrein actief is. „De visie van Castria gaat uit van maatschappelijke betrokken heid en dat is een zeer lovend initia tief. Het gaat om de vitaliteit van „We onderschrijven het relatieve be lang van het doortrekken van de A4, maar we komen met lege zakken", zegt wethouder F.J. Goossen. In de discussie over de versnelde aanleg van de A4-zuid van Halsteren naar Dinteloord werd ook de naam van de gemeente Tholen als medefinan cier genoemd. „We hebben domweg de middelen niet en ik vind het ook een rijkstaak", zegt wethouder Goossen. Het rijk heeft alleen geld (60 mil joen euro) voor de omleiding bij Halsteren, maar nog niet voor het Oud-Tholenaar A. Blaas uit Ede is volgende week zaterdag tussen twaalf en een uur te horen op om roep Zeeland in het dialectenpro gramma Proats voor twee. Hij ver telt over de herkomst van Thoolse familie Schot waarnaar hij stam boomonderzoek verrichtte. Blaas bezocht vrijdag ook de alge mene ledenvergadering van de ver eniging van beroepsvissers Zuid- West Nederland in Meulvliet. Hij heeft samen met zijn vrouw een be drijfje dat bakens en fuikenstokken levert aan vissers in heel Nederland. het platteland en daar past dit plan zeker in. Oud-Vossemeer is best een heel actieve woonkern met diverse culturele verenigingen. Tijdens mijn bezoek heb ik begrepen dat de mu ziekvereniging zo frequent repe teert, dat daarvoor andere openbare gebouwen naast het dorpshuis ge zocht moeten worden. De biblio theek kan echter weer wel in het dorpshuis, evenals voorzieningen voor jongeren. De komende provin ciale nota integraal jeugdbeleid kan daarbij van belang zijn. We hebben donderdag tijdens het gesprek het subsidieveld verkend. Ook Europe se subsidie is niet onbespreekbaar, maar ik begrijp ook wel dat dit in andere dorpen gevoelig ligt. Alleen gaat de provincie daar niet over. Ik verwacht ook niet direct dat bij voorbeeld in Scherpenisse een soortgelijk plan voorgesteld zal worden", aldus gedeputeerde Van Heukelom, die ook in Oud-Vosse meer zijn portemonnee nog dicht hield. Castria-directeur J. Kloet vergezelde wethouder Velthuis donderdag tij dens het gesprek samen met gemeen telijk projectleider A.L. de Kok. B. en w. hadden verder F. Hommel als in woner van Oud-Vossemeer gevraagd om de gedeputeerde van het belang van het dorpshuis met woonzorgcen trum te overtuigen. Hommel, be stuurslid van de VVD, maakte des tijds in de raadscommissie welzijn en onderwijs gebruik van het spreek recht om de nieuwe voorziening in Oud-Vossemeer te bepleiten. Architectenbureau Sturm uit Roo sendaal presenteerde onlangs bij de welstandscommissie een eerste schets van het bouwplan. Het be staande dorpshuis wordt verkocht als woonhuis. De achterkant (toneelzaal met tribunes) wordt gesloopt, even als het voormalige wijkgebouw. Achter het ambachtsherènhuis komt veel meer ruimte. Tussen de School straat en de Raadhuisstraat komt het nieuwe complex, dat volgens de voorlopige planning in 2006 gereed moet zijn. verder doortrekken van de A4 naar Dinteloord. Voorzitter J. Schipper van de Brabantse Kamer van Koop handel pleitte ervoor om verschillen de gemeenten en provincies dan te laten meebetalen, o.a. Tholen en Zeeland. Wethouder Goossen ziet wel het belang van een soepeler aan sluiting op de A4. „Dat zal ook min der overlast geven op de Oesterdam, want men kiest nu graag de kortste weg. Er is ook gesproken over tol heffing op de nieuwe weg, maar dan zijn de rapen gaar, want welk bedrijf wil die extra kosten voor zijn reke ning nemen?", aldus wethouder Goossen. Overigens bestaat er in Steenbergen nog steeds verzet tegen het tracé van de doorgetrokken A4. Er is protest van bewoners onder het motto A4-west=funest. De bakens en stokken zijn jonge boompjes (eik of lariks) uit de bos sen van de Veluwe of de Flevopol- der die regelmatig gedund moeten worden. In alle woonkernen wordt in de week van 1 tot 6 maart gecollec teerd voor Woord en Daad. De op brengst is bestemd voor een project van de reformatorische hulpactie in Burkina Faso, namelijk de uitbrei ding van een vakschool in Léo. Het ICCO verdubbelt de opbrengst van de collecte. Advertentie LM. Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 Tholen Tel: (0166) 602 888 De naam Valentijnsdag is in de zestiende eeuw geïntroduceerd door de Engelse kerk. De dag van de liefde gaat terug op festiviteiten die al voor onze jaartelling bestonden in het Romeinse rijk. De naam kan af komstig zijn van een bisschop Valentinus uit de derde eeuw. De term 'valentines' voor liefdesbrieven zou in de 15e eeuw door een Franse graaf bedacht zijn. In Engeland ontstond een traditie onder geliefden om elkaar zelfgemaakte kaarten te sturen met daarop een kort gedicht. Dat gebruik namen kolonisten mee naar de 'Nieuwe Wereld' (Ameri ka). Daar groeide de 14e februari uit tot een dag waarop ook veel bloe men cadeau werden gegeven. En dat bracht een bestuurslid van de Ned. Bloemisterijvereniging er in 1948 toe om voor te stellen een 'na tionale bloemendag' in het leven te roepen, want hij zag er een moge lijkheid in om de handel in bloemen nieuw leven in te blazen. Daar mee kreeg Valentijnsdag in ons land meteen een commerciële achtergrond. Er komen geknikte straten met steeds een beperkt aantal huizen in de nieuwe woonwijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5