Werkzaamheden Provincie Zeeland Nieuwsbrief jeugdzorg Provinciale Staten Emergo staat weer met lege handen if Expositie Koersballen Genieten van vertelsels over trekpaarden Donderdag 19 februari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 8/2004 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl 1 In beroep De invoering Wet op de jeugdzorg per 1 januari 2004 is niet gehaald. Ruimte Sociale en Bestuurlijke zaken Onderzoek Jeugd WHS tevreden met brilstand Smerdiek 2 verliest SPS 3 te sterk voor Tholense Boys 5 Strafschop bezorgt Tholen 4 winst tegen WHS 3 Heren AVC pakken punten Bart de Wilde achtste Dartcentrum A onderuit Krap verlies Smerdiek 4 Weinig kansen Vosmeer 3 Politie Bergen op Zoom deelt 207 bekeuringen uit Abdij "Gehandicapte" Stationsbrug hindert scheepvaart Kanaal door Walcheren. 0p maandag 1 maart 2004 wordt begonnen met de wegver- betering van de N 675 tussen Groede en Nieuwvliet. De werk zaamheden worden in drie fases uitgevoerd en zullen, als het weer meewerkt, half mei afgerond zijn. Vanaf half april beginnen de werk zaamheden aan het gedeelte tus sen Nieuwvliet en Potjes met de aanleg van een ovale rotonde en een parallelweg. Na de bouwvak vakantie wordt begonnen met de tweede en derde fase. Tijdens de laatste fase wordt de bocht bij de Vierhonderdpolderdijk afgesne den en de weg verbreed en ge asfalteerd. Enige hinder voor het verkeer en aanwonenden is onvermijdelijk. Als de uitwegen naar de openba re weg onverhoopt tijdelijk afge sloten moeten worden, zal tijdig overlegd worden met direct belanghebbenden. Voor informatie kan contact wor den opgenomen met het project bureau Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuwsch-Vlaanderen, tele- fooon 0118-631069. Op de website www.zeeland.nl/nieuws/overig kan ook een tekening van de uit te voeren werkzaamheden geraadpleegd worden. Stremming scheepvaart Niet alleen het wegverkeer krijgt met werkzaamheden te maken. Ook het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren zal hinder ondervinden van een aan tal stremmingen die nodig zijn om één van de aandrijfmotoren in de Stationsbrug te reviseren. De eerste stremming voor de scheepvaart is van dinsdag 9 maart 7.00 uur tot woensdag 10 maart 22.00 uur. De tweede van maandag 22 maart 19.00 uur tot woensdag 24 maart 24.00 uur. Tussen de beide stremmingen kan de brug maar beperkt bediend worden op de tweede motor. De vaste tijden zijn: 6.00, 7.40, 8.40, 10.40, 12.40, 14.40, 16.40, 18.40, 20.40 en 21.40 uur. 's Nachts is er geen bedie ning en als de wind harder is dan 6 Beaufort ook niet. WÊÊÊÊÊ Jr Donderdag 26 februari, 11.00 uur houdt de hoor- commissie bestemmings plannen zitting in het pro vinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Inwoners van 's Heer Arendskerke hebben bedenkingen geuit tegen het bestemmingsplan Kern Hoedekenskerke van de gemeente Borsele. De indieners en het gemeentebestuur van Borsele worden gehoord. De zitting is openbaar. De bijzondere tentoonstelling "Glas van vissers, kooplui, monni ken en heren" belicht 165 ar cheologische glasvondsten (ven sterglas, schenk- en drinkgerei) van het middeleeuwse vissers dorp Walraversijde en een aantal andere vindplaatsen uit de Vlaamse kustregio en Zeeland, waaronder Vrouwenpolder, Aardenburg, Sluis, Middelburg en Veere. De expositie is een initiatief van de provincie West-Vlaanderen in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en is gratis te bezichtigen van dinsdag 17 februari tot en met 14 mei in De Burg, Groenmarkt 13 te Mid delburg. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Nieuws Om de Wet op de jeugdzorg op 1 januari in te laten gaan had de Eerste Kamer deze voor 11 no vember 2003 aan moeten nemen. Deze datum is niet ge haald. Dat komt doordat de com missie van de Eerste Kamer op 4 november heeft vastgesteld dat nadere schriftelijke vragen aan de bewindslieden noodzake lijk zijn. De termijnen die aan invoering van een wet worden gesteld kon den zodoende niet worden ge haald en dat heeft ertoe geleid dat de bewindslieden de Tweede Kamer hebben laten weten dat er nu naar gestreefd wordt de wet per 1 januari 2005 in te laten gaan. Dit staat in de nieuwsbrief jeugd zorg die de provincie heeft uitge bracht. De provincie Zeeland wil afspra ken maken met de instellingen, om het per 1 januari 2004 moge lijk te maken op een manier te werken alsof de wet al in werking getreden is. De vertraging heeft wel een aan tal consequenties. Onder andere is het recht op jeugdzorg nog ■niet van kracht en de Wet op de jeugdhulpverlening blijft voorlopig wel geldig. Brochure Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport heeft een brochure uitgegeven met een toelichting op de invoering van de nieuwe Wet op de jeugdzorg. Deze is te bestellen bij: Ministerie van VWS, Directie Jeugdbeleid, Postbus 20350, 2500 EJ Den Haag, telefoon 070-3407890. In de nieuwsbrief wordt onder meer verslag gedaan van de informatiebijeenkomsten met de Zeeuwse gemeenten, het af scheid van Wilna Janse van stich ting Agogische Zorgcentra Zee land (AZZ) en het pleidooi voor één aanmeldpunt, waarin Bureau Jeugdzorg en Algemeen Maat schappelijk Werk zouden moeten participeren. Verder is te lezen dat Provinciale Staten op 19 december 2003 akkoord zijn gegaan met een eenmalige extra bijdrage van 240.000,- om de wachtlijsten in de zorg weg te werken en een overheveling van taken van BJZ naar AZZ mogelijk te maken. Gedeputeerde G.R.J. van Heuke- lom verwacht binnenkort, op basis van cijfers over de huidige aantallen jeugdigen, de beschik king te hebben over een extra rijksbijdrage van circa 200.000,- voor 2004, die tot ongeveer 500.000,- op kan lopen in 2007. Dit is het resultaat van de onderhandelingen tussen het Rijk en de provincies over de verdeling van de extra rijksbijdra ge voor de jeugdzorg. Wie zich van de volledige inhoud van de Nieuwsbrief Jeugdzorg op de hoogte wil stellen kan deze bestellen bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zee- land.nl. Informatie is ook te vinden op de website van de provincie www.zeeland.nl. De informatie staat onder het kopje "Bestuur en organisatie". Als vervolgens "be leid" aangeklikt wordt, verschijnt halverwege de kolom "Jeugdzorg in Zeeland". De commissievergaderingen zijn openbaar, belangstellen den zijn van harte welkom voor het bijwonen van de bij eenkomst. Indien u wenst in te spreken verzoeken wij u vriendelijk dit uiterlijk een half uur voor aan vang van de vergadering aan de commissiegriffier door te geven. Datum: vr 20 februari Aanvang: 09.00 uur Locatie: 2e commissiekamer, Provinciehuis Voorzitter: mw. H.A. Polder man-Martin Commissiegriffier: Alma van Wallenburg, tel. 0118- 631265 Agenda: - Presentatie 'Thuis in Zeeland'. - Stappenplan Provinciale Woon- visie 2005-2010. Volgende vergadering 19 maart. Datum: vr 20 februari Aanvang: 13.30 uur Locatie: 2e commissiekamer, Provinciehuis Voorzitter: mw. M. Ie Roy Commissiegriffier: Margreeth Trimpe, tel. 0118-631437 Agenda: - Informatie-uitwisseling inzake pakket maatregelen curatieve zorg Schouwen-Duiveland. - Statenvoorstel gedragscode bestuurlijke integriteit provincie Zeeland 2004. - Statenvoorstel Wijziging veror dening onderhoudssubsidies monumenten en draaipremies molens Zeeland 1998. - Statenvoorstel bekostiging Om roep Zeeland. - Discussie aandeelhouderschap Delta NV. Volgende vergadering 19 maart. De commissie van onderzoek onderscheidt zich van de vier sta tencommissies. De specifieke taakopdracht is het toetsen van uitvoering van provin ciaal beleid. Er is geen spreek recht voor het publiek. Datum: ma 23 februari Aanvang: 18.00 uur Locatie: 2e commissiekamer, Provinciehuis Voorzitter: T. van Oosten- brugge Commissiegriffier: Alma van Wallenburg, tel. 0118- 631265 Agenda: - Voortgang verbeterpunten inter ne kwaliteitszorg. - Herziening Reglement voor de commissie van Onderzoek. Volgende vergadering 22 maart. HOT Emergo draaide in de zaalcompeti tie tot nog toe aardig bovenin mee, maar verloor inmiddels twee wed strijden op rij. Zaterdag was ZKV te sterk (17-11) en een week eerder stonden de Tholenaren tegen Tria de met lege handen (11-14). Alle teams van de korfbalclub uit Sint- Maartensdijk verloren afgelopen weekeinde. Al in de eerste minuten van het duel tegen ZKV bleek, dat men met een sterke tegenstander van doen had. De rood-zwarten stonden 2-0 achter nog vóór ze zelf een fatsoenlijke aanval hadden kunnen opbouwen. Tóch kwamen de Tholenaren terug en ze trokken de stand gelijk. Maar bij 6-6 ging de thuisploeg een versnelling hoger spelen en ze vond tot de rust vier keer de korf. Emergo kwam in de tweede helft tot 11 -9 terug, maar opnieuw nam ZKV de wedstrijd in handen en scoorde drie keer. Uitein delijk werd het 17-11. Voor Emergo scoorden Jaco van Heemskerk (3x), Marchel de Frel (2x), Kristian van Heemskerk (2x), Nicole Dam, Jaco van Dis, Marco v.d. Hoek en Justine Weijenberg. Ook Triade uit Langerak nam een week eerder een 0-3 voor sprong alvorens Emergo daar iets te genover kon stellen. De Tholenaren bleven steeds achter de feiten aanlo pen en bij een 8-9 stand werd hun achterstand opnieuw naar drie treffers vergroot. Eindstand 11-14. Marco v.d. Hoek (3x), Marchel de Frel (2x), Jaco (2x) en Kristian van Heemskerk (2x), Liesbeth Dam en Jaco van Dis maakten de doelpunten. De tweede helft tegen Vios uit Numans- dorp brak Emergo 2 op, het Thoolse team kwam niet meer tot scoren. In een redelij ke eerste helft hadden de rood zwarten drie keer de korf gevonden (via Aswintha Konijnenburg, Marianne Rombouts en Ruben Steketee) en de thuisclub nooit meer dan twee punten voorsprong toege staan. De ruststand was dan ook 5-3. Maar na de hervatting zorgden de vele wissels bij Vibs ervoor, dat Emergo nauwelijks aan goed korfballen toekwam. Het verloor met 13-3. Emergo, dat in de onderste re gionen van de ranglijst verkeert, verloor een week eerder met 8-11 van SKNWK. Na een 5-3 voorsprong moest het team bij de rust met een 5-6 achterstand genoegen nemen. Na de hervatting ergerden de Tho lenaren zich dermate aan het fysieke spel van de tegenstander, dat ze niet aan goed korfbal toe kwamen en met 8-11 verloren. Gescoord werd er door Ruben Steketee (4x), Ad Farla (2x) en Marianne Rom bouts (2x). De B-jeugd van Emergo speelde redelijk tegen DSO, maar leed niettemin een 7-0 nederlaag. De ploeg uit Klundert benutte de kansen eenvoudigweg beter dan de be zoekers, die de uitslag geflatteerd noem den. Een week eerder wonnen de Thole naren met 5-3 van PKC, dankzij treffers van Pascal Farla (2x), Jan Lupker (2x) en Rick Bazen. Tegen Keep Fit trad Emergo C met maar zeven spelers aan. Pas bij een 4-0 achter stand konden de Tholenaren wat terug doen - via Chantal Bentvelsen - en bij de rust stonden ze 6-1 achter. In de tweede helft verzuimde Emergo de kansen af te maken, maar de Roosendalers vonden de korf nog drie keer. De 9-1 was in Thoolse ogen zeer geflatteerd. Emergo E had het vorige week moeilijk tegen Kinderdijk, dat binnen een minuut de leiding nam. Bij de rust stond het 0-2 en in de tweede helft benutte het team uit Alblasserdam de kansen om die voor sprong uit te bouwen. Janine Dorst scoor de voor Emergo, dat met 1-5 verloor. Ook het in de middenmoot meedraaiende F-team kwam zaterdag niet tot winst, on danks dat het driekwart van de wedstrijd de betere ploeg was. Tegen Sporting Delta uit Dordrecht stond het bij de rust 0-0 en dat bleef het ook lange tijd in de tweede helft. Maar in de laatste zes minuten scoorde de thuisclub vier keer tegen. De strafworpen eindigden met 8-6 wél in het voordeel van Emergo. Komende zaterdag is er geen competitie, maar maakt de korfbalclub een uitstapje naar Eindhoven. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Tholen stad: I. mevr. F. Schellinger en N. Moerkerken, én mevr. R. Nagtegaal en mevr. A. Scherpenisse 28 p; 3. L. Soo- mers en mevr. R. van Driel 26 p; 4. W. Scherpenisse en R. v.d. Houten 18 p; 5. mevr. R. Burrows en D. Schellinger 14 p. Mculvliet: 1B. Schot en R. Vroegop 29 p: 2. J. Bos, én R. Bolier en T. Goode 27 p; 4. D. Lindenberg en J. Vroegop 25 p; 5. L. Verschoor .en W. Schot 21 p; 6. G. Bo lier en L. van Bale 19 p. Sint-Maartensdijk: I. mevr. C. van Mierlo en mevr. T. Goode 40 p; 2. mevr. W. Lutt en mevr. A. Poot 37 p; 3. mevr. M. Dane en A. Wielaard 26 p; 4. mevr. T. Breure en mevr. J. Nijstad 22 p; 5. J. Bij- nagte en mevr. L. Wielaard 20 p; 6. C. Breure en mevr. Bijnagte 11 p. Oud-Vosscmeer: 1mevr. C. van Mierlo 41 p; 2. ntevr. D. van Dijke 29 p; 3. mevr. A. Bosters 26 p; 4. mevr. L. van Poort vliet 18 p; 5. mevr. N. Minheere 13 p. Reserve eerste klasse WHS 2 moest noodgedwongen met een zeer jeugdig elftal naar Zaamslag 2 en was dan ook erg tevreden met het resul taat: 0-0. De 16-jarige André Wessels verving de geschorste laatste man Jo- han v.d. Repe en ook middenvelder Rien Fase ontbrak. In een goede partij kreeg Peter Saarloos een goede kans om te scoren, maar hij miste de bal. Halverwege de eerste helft viel Jan van 't Hof geblesseerd uit, Pieter Lindhoud was zijn vervanger. De groen-witten kregen niet veel kansen. Ook Zaamslag kreeg er slechts één in de hele wed strijd, waarbij de bal tegen de paal be landde. Reserve derde klasse Door de 1 -2 nederlaag tegen Klundert 3 blijft Smerdiek 2 in de middenmoot han gen van de derde klasse. De blauw zwarten misten liefst vier basisspelers. Wél was Jelle Rinses van de partij. Deze had in de beginfase de openingstreffer op de schoen, maar hij schoot tegen de lat. Beide ploegen waren aan elkaar ge waagd zonder dat ze tot grote kansen kwamen. Uiteindelijk openden de Bra banders de score. Tijmen v.d. Kleijn ging een duel te zwak aan, waarna de Klundertse spits de bal achter doelman Alex Stoutjesdijk schoot die daarbij evenmin helemaal vrijuit ging. Na col lectief blunderen van de blauw-zwarte defensie liepen de bezoekers uit naar 0- 2. Smerdiek was genoodzaakt meer druk te zetten op de Klundert-verdediging en dat leverde kansen op. Uit één daarvan was Pierre Withagen succesvol. Hij kreeg de bal uit een vrije trap van Gert- Jan Snip, soleerde door de verdediging en passeerde de doelman: 1-2. In de tweede helft zakte het spelpeil van de thuisclub naar een bedenkelijk niveau. Onderling commentaar leidde tot een verzwakte concentratie, veel balverlies en een onverzorgde passing. Rechtshalf Nordin Achabar wisselde van positie met aanvallende middenvelder Snip, maar het mocht niet baten. Klundert kreeg alleen maar méér kansen, doch hun spitsen waren niet scherp. In de slot fase kwam Bram v.d. Male nog voor Wilco Keur in het veld om de druk te verhogen, maar dit had geen effect meer. Smerdiek leed de tweede nederlaag na de winterstop en staat op 17 punten. Reserve vierde klasse De derde keus van SPS verloor sinds maart vorig jaar niet meer en hield dat oók tegen Tholense Boys 5 vast: 4-1. Voor de derby beschikte het op de derde plaats staande SPS over slechts dertien spelers, waaronder enkele met een lichte blessure. Tholense Boys werd gecomple teerd door een speler van het derde elftal en twee B-junioren. Een gelijkopgaande eerste helft liet geen geweldig spel zien. Tholen kwam niet verder dan enkele af standsschoten en een vrije trap net buiten het zestienmetergebied. Na een kwartier nam SPS de leiding. Johan van Tiggele kreeg uit een hoekschop de bal terug en gaf voor op Hans Elenbaas, die onge stoord kon inkoppen. Nog voor de rust werd het 1-1 door een eigen doelpunt. René Moeliker gaf een strakke voorzet, bij SPS liepen verdedigers en keeper el kaar in de weg en via Lené v.d. Werf ver dween de bal in het doel. In de tweede helft was SPS sterker. Kees de Graaf en Kees v.d. Maas kwamen in het veld voor Johan van Tiggele en Henk Bolleboom, terwijl Frenk Wiens doorschoof naar het middenveld. SPS bediende de spitsen be ter dan dat aan Thoolse kant gebeurde. De Thoolse defensie functioneerde even min optimaal en dat leidde tot drie tegen treffers. Wim Lindhout scoorde op aan geven van Michel v.d. Jagt 2-1. Even later werd de bal diverse keren voor het Thoolse doel gebracht en uiteindelijk rondde Wiens af. Tenslotte maakte Kees v.d. Maas er met een kopbal 4-1 van. SPS 2 kon met moeite een elftal op de been brengen voor het oefenduel tegen Duiveland 2 dat een klasse hoger speelt. Na een 1-1 ruststand eindigde de partij in 2-2. Voor de rust opende Hans Hage de score uit een strafschop, in de tweede helft zorgde Robin Tuitert voor de gelijk maker. Tholense Boys 4 klopte WHS 3 met 3-2. De Sint-Annalanders waren, met drie spelers van het vierde team in de gelede ren, in de eerste helft de betere ploeg. Schoten van Marco Scherpenisse en Piet de Rijke kwamen op de lat, terwijl de Thoolse keeper een actie van Abby Hommel om zeep hielp. Halverwege de eerste helft viel de treffer aan de andere kant, nadat WHS-doelman Patrick van Hooff de bal niet goed wegwerkte. Knoeien in de verdediging leidde zelfs tot een 2-0 voorsprong voor de Tholena ren. Maar nog voor de rust trokken de groen-witten de stand gelijk door treffers van Hommel en De Rijke. Als de kansen benut waren, had er zelfs meer in gezeten. Voor de tweede helft kwamen bij WHS Perry Moerland en Jan Fase in het veld voor John Keur en Patrick Quist. De bezoekers hadden het een stuk moeilijker, de aanvallers konden moei lijk bereikt worden. Tholense Boys had dan ook een overwicht, zonder dat dit kansen opleverde. Siem Snoep kwam bij WHS nog in de ploeg voor Bram Beve lander. Het spel was van weerskanten niet best en het leek op een gelijkspel uit te lopen. Maar twee minuten voor het einde legde Snoep een tegenstander neer in het zestienmetergebied. Eric Nieuw koop benutte de toegekende strafschop om zijn team de winst te bezorgen. Volleybal De dames van AVC speelden maandag een matige partij tegen Rowi 3. Bij tijd en wijle was het spel rommelig, terwijl het trage spel van de tegenstander het AVC moeilijk maakte om goede aanval len op te zetten. Drie sets gingen met een ruime voorsprong naar de Tholena ren (25-16, 25-16 en 25-15). Deson danks slaagden de dames er niet in om ook in de vierde set het spel naar zich toe te trekken. Het werd 19-25 voor Ro wi dat zodoende nog een punt meepakte: 3-1. Beide teams stonden tevoren op ge lijke hoogte, AVC blijft vijfde door dit resultaat. Bij de heren werden het afgelopen weekeinde weer wat punten binnen ge haald. AVC 1 won met 3-2 van Sig Pug- no, AVC 2 klopte Ardito met 3-1 en AVC 3 deelde de punten met Savok. Bij de jeugd verloren zowel de jongens A als de meisjes A met 4-0, respectieve lijk van Zebra's en VCG. De C-jeugd daarentegen bleef ongeslagen koploper door Zuvo uit Zundert met 4-0 te ver slaan. De Thoolse volleyballers wonnen deze competitie alle duels met die uit slag. Toch kwamen ze tegen Zuvo aan vankelijk niet goed in de wedstrijd. Gaandeweg ging het beter en AVC kwam voor te staan. Een time-out was nodig om de eindsprint af te spreken en het lukte: 25-23. Ook in de volgende set ging het lang gelijk op en ook nu was weer een time-out nodig in de slotfase. Weer werd het 25-23 voor AVC en de zelfde stand verscheen na de derde set op het scorebord. De Thoolse volleybal lers maakten veel fouten bij de opslag, maar ze speelden de bal veel in drieën wat het spel ten goede kwam. Koen Ver- muë probeerde steeds beter de bal naar beneden te smashen, het team vertoont duidelijk een stijgende lijn. De laatste set werd een mime 25-12 zege voor AVC. p- Gymnastiek In de eerste voorwedstrijd voor het Ne derlands kampioenschap turnen is Bart de Wilde uit Sint-Maartensdijk achtste geworden. In zijn categorie, jeugd C, waren er zaterdag in Zwijndrecht veer tien deelnemers. Bart turnde een goede wedstrijd, maar hij zit op dit moment in een groeispurt en heeft daardoor proble men met balans en kracht. Bovendien zit de concurrentie ook niet stil. De nieuwe elementen in de oefeningen werden nog niet perfect geturnd. Maar de afsprong van de rekstok ziet er bij de Tholenaar spectaculair uit. De meeste turners ma ken een salto achterwaarts, maar Bart doet een salto gestrekt voorwaarts met een halve draai. Het leverde hem 7,3 punten op. De andere onderdelen: vloer 8,35 p, voltige 6,7 p, ringen 7,1 p, sprong 6,85 p en brug 6,75 p. Barts to taal was 43,05 p. Op 20 maart is in Al phen a.d. Rijn de tweede voorwedstrijd. De beide resultaten bepalen of de Thool se turner doorstroomt naar de halve fina le. Darten In de dartscompetitie heeft Dartcentrum A zich laten verrassen. Treffers, hekken sluiter in divisie 2A, bleef met 6-4 de baas over de Poortvlietenaren. In divisie 3A verkleinde Sol 1 uit Sint-Philipsland de achterstand op de koploper tot vier punten door met 3-6 te winnen van Oude Danserije. En in divisie 3C is Oliphant 2 uit Sint-Maartensdijk de koploper tot vijf punten genaderd. Het versloeg Fen- dertse Hoeve 2 met 4-6. De verdere uitslagen van de achttiende ronde zijn: hoofdklasse: Pole Position-d'n Over kant 1 6-4; 't Zooitje-Oliphant 1 5-5. Di visie lAr The Pub 1 -Blits Boys 1-9; Bonte Os 3-d'n Overkant 5 3-7. Divisie 2A: Promilekes-d'n Overkant 2 7-3. Di visie 2B: Groene Paard B-d'n Overkant 3 2-8. Divisie 3B: Sol 2-Treffers 2 8-2. Divisie 3C: Haestinge-Hot Pink 7-3. Di visie 3D: Zeester-Trefpunt 2 5-5. Reserve vijfde klasse Smerdiek 4 is er niet in geslaagd om koploper Vrederust 3 de eerste nederlaag van het seizoen te bezorgen. Maar de blauw-zwarten - die met veel inzet en strijdlust speelden - capituleerden pas tien minuten voor tijd, waarbij er vol gens hen ook nog een luchtje van buiten spel aan de treffer zat. In de beginfase van het duel kwam Smerdiek er niet aan te pas, maar echte kansen kregen de be zoekers niet. De blauw-zwarten kwamen beter in hun spel. Toch kreeg Vrederust een prima kans om de score te openen, maar een aanvaller die alleen op het doel af ging, vond keeper Wim Vroegop op zijn weg. Aan de andere kant bleven ac ties van Frans Ista en Jan van Haaften zonder resultaat. Vlak voor rust had de thuisclub de leiding moeten nemen. Jur- gen o.d. Brouw werd onderuit gelopen in het zestienmetergebied, maar de straf schop van Hans Priem werd door de Bergse doelman gestopt. In de tweede helft was Vrederust sterker. Het zette Smerdiek vast, maar kreeg zelf geen uit gespeelde kansen. Tot de actie tien mi nuten voor het einde, die de 0-1 op het scorebord bracht. Een week eerder zetten de blauw-zwar ten hekkensluiter Yerseke 6 met 5-2 op zij. Bij de rust stond het al 5-0, door treffers van Izak Hage (2x), Frans Ista (2x) en Remy Lindhout. In de tweede helft verslapten de Tholenaren. De kan sen die men kreeg, werden niet benut. Yerseke profiteerde en scoorde twee treffers, waarvan één uit een strafschop. Reserve zesde klasse In een matige wedstrijd verloor Vosmeer 3 met 1-4 van FC Bergen 6. Eigenlijk was het na een half uur al bekeken, na dat de Bergenaren drie keer het net had den gevonden. Vlak voor de rust deed Vosmeer wat terug. Ad van Poortvliet scoorde uit een pass van Jack Mosch. Hoewel Vosmeer in de tweede helft de betere ploeg was, dwong het weinig kansen af. Enkele afstandsschoten waren de enige wapenfeiten. Na een uitbraak scoorde FC Bergen voor de vierde keer. Vlak voor tijd viel Jack Mosch gebles seerd uit na een grove tackle. Een tegen valler voor de veteranen, die al met zo veel blessures te kampen hebben dat ze geen speler kunnen missen. Een week eerder bleven de oranje-zwar ten tegen Steenbergen 6 ook al met lege handen staan: 2-0. Bij de rust stond het nog 0-0 en in de tweede helft werd nog een zuiver doelpunt van de Tholenaren afgekeurd. Dierenarts Pol v.d. Vijver uit IJ- zendijke trok donderdag een volle zaal bij de heemkundekring Stad en Lande van Tholen. Voor dik 65 belangstellenden vertelde hij ver haaltjes en anekdotes over vroe ger, waarin het Zeeuwse trekpaard een terugkerend thema was. Het belang van dit dier voor het boe renbedrijf, maar ook de band tus sen mens en paard, kwam er treffend in naar voren. Veel ver haaltjes, volgens de verteller ge baseerd op ware gebeurtenissen, hadden humor in zich. Andere wa ren ernstig van toon. Het gebruik van het West-Zeeuws- Vlaamse dialect - op nadrukkelijk verzoek van de aanwezigen - gaf een bij zonder cachet aan de vertelsels. Maar ook de literaire begaafdheid die voorzitter Ron Wielinga van de heemkundekring bespeurde, maakte dat de zaal ruim een uur aan Van de Vijvers lippen hing. Na de pauze stelden de aanwezigen (waaronder mensen uit Zuid-Be veland en West-Brabant) diverse vragen over trekpaarden. De ant woorden illustreerden de kennis, kunde en liefde van de spreker voor dit dier. Als opmerkelijkste belevenis in zijn praktijk noemde Van de Vijver zijn verblijf van twee weken in Qatar - op uitnodi ging - om een paard van de sjeik te genezen. Op zaterdag 6 maart houdt de heemkundekring een inloopdag in de koffiekamer van het streekmu seum in Sint-Annaland. Van 10 tot 12 uur en van half 2 tot 4 uur kan iedereen er terecht voor informa tie, of om te kletsen over het leven en gebruiken van vroeger. Gene alogie (familieonderzoek) en dia lect zijn thema's op deze dag. De politie van Bergen op Zoom hield op twee verschillende plaat sen snelheidscontroles, keek op een andere plaats of automobilis ten hun gordel wel droegen en ging na of fietsers niet door het rode licht reden. Hierbij zette ze in totaal 207 mensen op de bon. De politie controleerde met een lasergun de snelheid van 575 voertuigen op de Van Konijnen- burgweg in Bergen op Zoom. Tij dens deze controle zijn 88 be stuurders bekeurd die harder reden dan de toegestane vijftig kilome ter per uur. De hoogst gemeten snelheid was 79 km/uur. De poli tie voerde deze controle vorige week woensdagochtend tussen kwart over negen en half elf uit. Vervolgens werd de snelheidscon trole verplaatst naar de Tholense- weg in Halsteren. Hier werden totaal 352 automobilisten gecon troleerd, 81 bestuurders reden tus sen 10.35 en 12.05 uur harder dan de maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 83 km/uur. Don derdagochtend is de politie zelf actief geweest. Tussen half tien en half twaalf stonden agenten op de Halsterseweg in Halsteren en hiel den een autogordelcontrole. Ze controleerden 220 bestuurders, 19 droegen geen gordel en kregen een boete. Eerder die ochtend werd er tussen kwart over zeven en half negen een roodlicht con trole gehouden op de kruising de Halsterseweg met de Randweg Noord/ Randweg West in Bergen op Zoom. Vier bromfietsers en vijftien fietsers kregen een bekeu ring, omdat ze het rode stoplicht negeerden. Ministers K.M.H. Peijs van verkeer en waterstaat en G. Zalm van finan ciën brachten een bezoek aan Zee land. Ze kregen vorige week infor matie over de situatie bij de brug in Sluiskil over het Kanaal van Gent naarTerneuzen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13