De Klimroos nieuwe voorziening verstandelijk gehandicapten Tholen-stad blijft eilanders trekken Na twee jaar weer een cafetaria in Oud-Vossemeer Overdracht lindeboom net zo snel als echte estafette Frietkotje in slagerij, bank in cafetaria Appartementen Eendrachtsweg gaan niet door 48 uur darten in de Zeester voor villa Pardoes -•>7t. Donderdag 12 februari 2004 60e jaargang no. 13 Scherpenisse BEHANG - GLAS SCHILDERWERK In verwachting? zie pagina 12 Woonhuis aan Burg. Wagthoplein in Tholen aangepast door Castria Peter Rijstenbil zet koffie in de keuken. Leen van Haaften leest in de huiskamer nog even de ochtendkrant. Paul Koster zit al achter zijn computer. In De Klimroos begint de dag zoals bij iedereen. Met opstaan, aankledi en ont bijten. Hier worden de bewoners echter een beetje op weg geholpen door de begeleidsters. Voor de rest is het een ge woon woonhuis op het rustige Burgemeester Wagthoplein in Tholen. Maar wel een uit de kluiten gewassen pand. De Klimroos is een woonvoorziening voor acht verstandelijk gehandicapten van Siloah, een zorgaanbieder op reforma torische grondslag. Het pand is van Castria Wonen. Kleuterschool Wachtlijst Vestigingsoverschot vier grootste woonkernen Vertrekoverschot Plan voor tweede stuit op bezwaren Deze week Op Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland In sneltreintempo is een boom van de gemeente Schouwen-Duiveland geschonken aan Tholen. Dit gebeurde op de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland. Binnen twintig minuten konden moeders, die het spek takel kwamen aanschouwen, weer naar huis. Kleuters waren getuige van de overdracht van de lindeboom die nu op hun schoolplein pronkt. Wet houder G.J. van de Velde-Wilde van de gemeente Schouwen-Duiveland gaf donderdagmiddag de boom in het kader van de boomestafette aan wethouder F.J. Goossen. Tel. 0166-663804 Fax 0166-662007 www.schildernoom.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007Jx&,g,-663424 Telefax 0166-657-008" g - E-mail: red3efie@eendrachtbo5lëi.nrf adv M^SöejMréch^feode.nP*"*^. adrr ii^ëendraeftfrióderriK Homepage: ^w.^ndracbtb.Q.dSJil---''"^ Het enige nieuwfei en Sint-Philipsland wa3ffi i opgendlTferTde Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Cafetaria Frietkotje uit Sint-Philips land verhuist van Voorstraat 28 naar Voorstraat 14 en in de horecazaak komt een financieel advieskantoor. „Als we de vergunning bij de gemeen te rond krijgen, willen we voor Pasen over", zegt Lydia Kot van het Friet kotje. Ze had zelf eigenlijk geen ver huisplannen, maar Kot, Hage en Van der Geijn klopte bij haar aan. „Die zocht een kantoor voor de Regiobank, maar bij het leegstaande pand van sla gerij Geilings hoort ook een woonhuis en daar hadden ze geen belangstelling voor. Zo kwamen ze bij ons cafetaria uit, waar geen huis bij zit. Wij gaan nu naar de voormalige slagerij Geilings en onze zoon, die het aannemingsbe drijf overneemt, gaat in ons huis aan de Hengelosestraat. Het wordt dus een hele volksverhuizing", lacht mevr. Kot. In het nieuwe cafetaria komt een andere oven en een nieuwe koelvitri ne. Omdat het pand dieper is, kunnen er ook tafeltjes en krukjes in het Friet kotje komen. Het tegelwerk in de voormalige slagerij is goed bruikbaar voor het cafetaria. In het vrijkomende pand Voorstraat 14 wil Kot, Hage en Van der Geijn een vestiging openen. De bedoeling is, dat daarin ook de Re giobank komt. Besprekingen daarover verkeren in een afrondend stadium. Het plan van L.W.C. Hector voor de bouw van appartementen aan de Eendrachtsweg in Tholen is afgebla zen. „Heel jammer, want het zou een schitterend project zijn, maar de pro cedure duurt wel vier jaar en dat vind ik veel te lang", geeft Hector aan. Onder de appartementen zou er een winkel komen en daar volstaat hij nu mee. „Rond de bouwvakva kantie hopen we daarmee te begin nen. Het wordt een winkel van 200 m2 die we gaan verhuren." Hector brengt de werkplaats van zijn auto- matenbedrijf van de Eendrachtsweg over naar zijn aangrenzende perceel in de Brugstraat. Aanpassingen daar aan bleken echter ook gevoelig te liggen. Tholen is beschermd stads gezicht en dat betekent extra regels. Het plan voor de appartementen heeft heel wat frustraties opgeroepen zegt bouwbegeleider L. Walpot. „De welstandscommissie was akkoord, maar de monumentencommissie wees het ontwerp af. Bij de herzie ning van bestemmingsplan Kom is vastgelegd, dat de monumentencom missie alle plannen beoordeelt, ook al gaat het niet om een monument. Ik zou het liefst zien dat de welstands commissie en de monumentencom missie bij elkaar zouden gaan zit ten", zegt Walpot. Hij geeft aan, dat de combinatie van woon- en be- drijfsbestemming een langere artikel 19 procedure vergt. Dat is nu niet meer nodig omdat het plan alleen tot een winkel beperkt blijft. Eetcafé de Zeester te Scherpenisse wil vrijdag 2 april een 48 uurs dart- toernooi organiseren ten bate van villa Pardoes. Er zal ook een tombo la aanwezig zijn voor het goede doel. Naast 25 darters hopen de or ganisatoren ook op veel bezoekers. Er wordt nog gezocht naar een ar tiest om het evenement extra aan trekkingskracht te geven. De familie Van Voorst exploiteert sinds vorig jaar de Zeester. „Onze dochter werkte mee aan een project in villa Pardoes, een vakantiepark voor ernstig zieke kinderen in Kaatsheuvel. Zij vertelde ons, dat ze veel geld tekort komen. Wij willen daar wat aan doen met een darttoer- nooi, dat vrijdagavond om acht uur begint en zondagavond om acht uur eindigt." Zoon Wilco organiseerde in zijn vorige woonplaats Spijkenis- se eerder een actie voor de Daniël den Hoedkliniek. „We zijn bezig om bekende darters bij het evenement te verstrekken. Van Tholen en Sint- Philipsland verwachten we 25 deel nemers. Ze mogen niet gaan slapen en krijgen gratis eten en drinken. Bezoekers mogen tegen betaling voor het goede doel darten. Dertig procent van onze eigen inkomsten tijdens die 48 uur, is ook voor villa Pardoes." De Zeester heeft zelf een dartclub met tien leden, die mee doen met de competitie van de Roosendaalse dartfederatie. Advertentie I.M. Bewoners en begeleidsters van de Klimroos. Voorste rij v.l.n.r. Peter de Vos, Arjanneke en Alinda de Ruiter en Leen van Haaften. Staand Martin Geluk, begeleidster Jacqueline Koetsveld, René de Ruiter, begeleidster Corina Natzijl, Paul Koster, Peter Rijstenbil en begeleidster Marit Lindhout. De Klimroos is kleinschalig. Grote in stellingen met veel bewoners zijn een beetje uit de tijd. Het rijk mikt op klei nere eenheden. De Klimroos is dan ook een nevenvestiging van De Beu kelaar van Siloah in 's-Gravenpolder waar nog vijftig cliënten wonen. De nieuwe Thoolse vestiging is on dergebracht in een woonhuis van de stichting Castria Wonen. Siloah huurt het pand en verleent zorg aan acht be woners waarvan er zeven van Tholen afkomstig zijn en eentje uit Kruinin- gen. „We zochten al een paar jaar samen met Castria naar een woonruimte in Tholen," vertelt regiohoofd Krijn Kleppe van Siloah. „Er is gekeken naar de bouw van een appartement in de nieuwbouwwijk Stadszicht maar dat was te duur. We hebben diverse woningen bekeken totdat deze vrij kwam. Dit huis was groot omdat het door twee gezinnen werd bewoond. Dat kom je niet vaak tegen." Wel moest er nog het nodige aan ver timmerd worden om het geschikt te maken voor de huisvesting van de ge handicapten. Er moesten in totaal acht zit/slaapkamers komen. Boven waren al vier kamers beschikbaar, beneden was er een, dus moesten er nog drie bijkomen. Die zijn door Castria aan de bestaande woning gebouwd. Een stuk van de huiskamer werd bij de keuken getrokken waardoor er een ruime kookgelegenheid is ontstaan, plus een plek voor een grote eettafel. Voor de leiding is een kantoor naast de ingang ingeruimd. Elke bewoner heeft dus zijn eigen kamer, waar hij of zij ook bezoek kan ontvangen. Klep pe: „Ze hebben er allemaal een eigen keukenblok en koffiezetapparaat. De verbouwing is zeer correct begeleid door de woningstichting. Er is een alarmering en ook een brandmeldin- stallatie aangelegd." De bewoners gaan op werkdagen het huis uit. De meesten gaan naar de dagactiviteiten van de Schutse in Oud-Vossemeer. Anderen gaan naar de sociale werkplaats van de Betho in Goes. Ze worden tussen zeven uur en half negen opgehaald en komen vanaf half vier 's middag weer thuis. Op zondag kerken ze in de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente in Stadszicht. De naam De Klimroos stond al op de gevel toen Castria de woning kocht van de familie Boer. Wilma Boer leg de de eerste steen van het huis in 1997. De naam verwijst naar de chris telijke kleuterschool die op het plein tje heeft gestaan. „We vonden het een heel toepasselijke naam," zegt Klep pe. Op De Klimroos werken vijf be geleidsters in deeltijd. Er is 24-uurs zorg aanwezig, want 's nachts blijft er altijd iemand slapen. Er zijn twee op roepkrachten en twee huishoudelijk medewerksters die het huis schoon houden en aan het eind van de mid dag eten koken. Daarnaast zijn er ook vrijwilligers actief. Voor het strijken en het verstellen van kleren, of voor het helpen bij vetjaardagen. Daar naast zijn er gastgezinnen waar bewo ners een middagje op de koffie kun nen komen. Volgens Kleppe is de betrokkenheid vanuit de kerk erg groot. Dat bleek bij het schoonmaken van het huis voor dat de bewoners er hun intrek in na men. Siloah is een landelijke stichting voor mensen met een verstandelijke handi cap. Er wordt door de stichting aan zo'n 400 mensen zorg verleend. In zeventien woonvoorzieningen, waar van onder meer die in Urk een half jaar geleden in gebruik is genomen, vertelt Kleppe. Is Kleppe regiohoofd voor Zeeland en een gedeelte van de provincie Zuid- Holland, Rineke Kar- dux stuurt de Thoolse vestiging aan. Siloah is een door de AWBZ erkende stichting. „We krijgen geld van de overheid, maar niet voor het vervoer van de bewoners. Daar moeten we zelf voor zorgen. Cliënten betalen daar een vrijwillige bijdrage voor. We hebben geen geld om bijvoorbeeld een eigen rolstoelbus aan te schaffen. Dat zouden we wel willen door mid del van giften of sponsoring." Met het huisvesten van de acht bewo ners is de wachtlijst op Tholen vol gens Kleppe in een keer weggewerkt. De bewoners zijn tussen de zestien en dertig jaar ongeveer. „Ze staan tegen woordig ook jonger op de wachtlijst. Vroeger was het zo dat ze zo lang mo gelijk thuis bij de ouders bleven. Tot de ouders het niet meer aankonden. Nu zien de cliënten dat broers en zus sen ook op zichzelf gaan wonen en dat willen ze dan ook graag. Er wordt veel eerder over nagedacht. Ouders geven dat ook aan. Het is dan veelal ook beter voor de cliënt zelf." De be woners bezochten scholen voor moei lijk of zeer moeilijk lerende kinderen. „Na die school groeien ze verder naar volwassenheid. Dit is een logische stap naar meer zelfstandigheid. Maar ze hebben nog wel wat ondersteuning nodig." Pas in mei of juni volgt de officiële opening. Volgende week worden de buurtbewoners uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in De Klim roos. Zie ook pagina 9. Van de 369 Tholenaren die afgelopen jaar binnen de gemeente van woonplaats verwisselden, streek iets meer dan eenderde (128 mensen) neer in Tholen-stad. Vooral bij Scherpenissenaren was het stadje aan het Schelde-Rijnkanaal in trek: 33 kwamen er wonen, gevolgd door 27 uit Oud-Vossemeer en 24 uit Sint-Maartensdijk. In Tholen woont in middels 29,3% van de inwoners, op afstand gevolgd door Sint-Maar tensdijk met 14,8%. De smalstad was na Tholen-stad het populairst bij de inwoners, daar kwamen 74 eilanders wonen. De andere plaatsen in de gemeente blijven daarbij behoorlijk achter. In Scherpenisse streken vorig jaar 43 mensen uit een andere Thoolse plaats neer, in Sint-Annaland 41, in Oud- Vossemeer 32, in Poortvliet 20, in Sta- venisse 17 en in Sint-Philipsland 14, blijkt uit gegevens van het bureau bur gerzaken. In Poortvliet kwamen die nieuwe inwoners uit slechts drie woonkernen: Tholen (11), Sint-Maar tensdijk (8) en Stavenisse (1) en dat is in geen enkel ander dorp zó beperkt. De plaats waaruit het grootste aantal inwoners naar elders binnen de ge meente verhuisde, was Sint-Maar tensdijk. 67 mensen vertrokken er, waarvan 24 Tholen als nieuwe woon plaats kozen en 13 Scherpenisse. Uit laatstgenoemd dorp gingen ook rela tief veel inwoners naar een andere plaats op Tholen, namelijk 62. Van hen kozen 33 voor Tholen-stad en 16 voor de smalstad. Uit Oud-Vossemeer en Tholen verhuisden net zoveel men sen naar een andere woonkern, name lijk 48. Maar streken die uit Tholen vooral in Poortvliet en Scherpenisse neer, de Vossemeerders trokken met name naar Tholen-stad. Ieder dorp heeft zo zijn voorkeuren, want van de 30 verhuisde Sint-Philipslanders koos de grootste groep Sint-Annaland als nieuwe woonplaats. Uit Poortvliet gingen 32 inwoners naar elders in de gemeente, uit Sint-Annaland 38 en uit Stavenisse 44. Die laatste plaats zag 27 inwoners meer naar een ander Thools dorp vertrekken dan er uit die dorpen terugkwamen. Dat kan veran deren als in de toekomst de woonwijk Poststraat-Zuid (70 huizen) wordt ge realiseerd. Met uitzondering van Tho len-stad, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland was het saldo trouwens voor alle plaatsen negatief. Er waren ook nog 862 inwoners die binnen hun eigen woonplaats een ander adres kre gen. Met 335 spande Tholen-stad de kroon, terwijl Poortvliet op 20 bleef steken. Hoewel beide plaatsen qua grootte niet te vergelijken zijn, blijkt dat ook verhoudingsgewijs de ver- huislust in Tholen groter was: 4,9% van de inwoners ging naar een ander adres, tegen 1,2% in Poortvliet. Ook Stavenisse zit met 1,5% laag, de ande re dorpen schommelen tussen 3 en 3,7%. Bij mensen van buiten de gemeente waren in 2003 vooral Tholen-stad en Oud-Vossemeer in trek, daar streken respectievelijk 394 en 149 nieuwko mers neer. Sint-Maartensdijk was met 121 een goede derde en samen zijn deze woonkernen - waar vorig jaar nieuwbouw gereed kwam - goed voor 70% van de nieuwkomers. Poortvliet kreeg er met 33 de minste bij. Wat het vertrek van inwoners naar buiten de gemeente betreft, staan dezelfde plaatsen in de topdrie. Maar dan is de smalstad tweede met 109 mensen, na Tholen met 220 en voor Vossemeer met 90. Stavenisse noteerde met 23 inwoners de minste vertrekkers. Van de acht woonkernen (burgerzaken be schouwt Sint-Philipsland en Anna Ja- cobapolder als één) hadden er vier een vestigingsoverschot: Tholen 254, Oud-Vossemeer 43, Sint-Annaland 24 en Sint-Maartensdijk 19. Uit de overige plaatsten vertrokken er in 2003 meer mensen dan er kwamen wonen: Poortvliet 26, Sint-Philips land 15, Scherpenisse 14 en Stavenis se 11. Vanaf woensdag 7 april kunnen de inwoners van Oud-Vossemeer weer om een frietje in een cafetaria in plaats van aan de frietkar die met re gelmaat op het plein aan de Raadhuisstraat staat. Het echtpaar Riny en Monique Geers uit Heijningen heeft deze week cafetaria Jadi aan de Ring overgenomen en zal de snackbar onder de naam cafetaria de Ring voortzetten. Twee jaar moest Oud-Vossemeer het zonder snackbar doen en nu volgt er misschien binnenkort zelfs een tweede eetgelegenheid. Het Vossemeerse ondernemerspaar gen zijn plannen te verwachten. Pierre en Astrid de Ronde heeft on langs een aanvraag ingediend om van hun voormalige cadeaushop aan de Voorstraat een snackbar met eetge- deelte te maken. De bouwplannen van De Ronde lagen tot begin deze week ter inzage in het gemeente huis,maar volgens de informatie die de ondernemer van de gemeente heeft ontvangen, zijn er links en rechts toch wel enkele bezwaren te- Waar het echtpaar De Ronde dus nog even af moet wachten voor het met een eventuele verbouwing kan begin nen, kunnen Riny en Monique Geers vanaf eind februari al aan de slag om hun cafetaria te moderniseren. De Brabanders hebben zich ruim een maand de tijd gegeven om de keu ken, de bakovenwand en het interieur rigoureus aan te pakken. ZIE VERDER PAGINA 9 Stavenissenaar Johan Klippel stapt over naar beroepsbrandweer Vossemeerse mevrouw Huyzen voelt pijn uit haar jeugd nog iedere dag Scholieren uit Anna Jacobapolder en smalstad bij minister Verhoeven EN VERDER... Natuurvereniging naar rechter voor lawaaisporten Speelmansplaten Eerste zege SPS aan vooravond derby in Stavenisse REIN VAN HART TE ZIJN IS HET HOOGSTE WAT WUZEN UITDACHTEN, WIJZEREN DEDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Niet alleen het officiële gedeelte ging snel, maar ook het traject van de briefwisseling tussen de gemeente en de school. Derk-Jan Vorstelman, adjunct-directeur van de Koningin Julianaschool: „Op 24 januari ontving onze school een brief van de gemeente met de vraag of we wilden mee doen aan het evenement, twee dagen later heb ik een brief teruggestuurd en nu na tien dagen is de beplanting een feit. We hebben voor dit project gekozen, omdat we het leuk vonden dat de kinde ren niet naar een andere plaats hoefden. De plechtigheid vond gewoon op onze school plaats." Derk-Jan hoorde later dat drie scholen zich hadden aangemeld voor de overhandiging van de boom. Zijn school is uitgekozen. „De animo was niet zo heel erg groot." Lachend zegt hij: De gemeente was volgens mij eerst bang, dat ze de boom nergens kwijt kon." Marlies Kole-de Kos ter, medewerkster openbaar groen bij de gemeente Tholen zegt dat de animo inderdaad niet zo heel erg hoog was. De drie scholen hadden zich uit eigen beweging opgegeven. Daarna had ze nog andere scholen gebeld en gevraagd of er interesse was. „Sommigen die hel toen wel wilden, vielen af omdat ze de boom niet op eigen terrein kwijt konden. En dat was een vereiste. Toen be sloot ik toch maar een keuze te maken uit de scholen die zich in eerste instantie hadden opgege ven. „De Koningin Julianaschool had zich als eerste aangemeld en was ook het meest enthousiast voor het evenement." Zie verder pagina 5. Wethouder Goossen had er zichtbaar plezier in de kinderen met het planten van de lindeboom te helpen. Om beurten schepte hij met een kleuter het zand rond de boom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1