Dienst gaat lading schepen Schelde-Rijnkanaal bijhouden Bewoners van Hoogaarsstraat in Tholen richten zelf hun plein in Filmfeest van Joth trekt zestig jongeren Uw ogen, 'We kiezen voor Tholen met een blanco cheque' 'Zaken Speelmansplaten worden al beklonken' ZLM AUTOVERZEKERING? Antwoord van het college 'zwevend en onbevredigend Expositie over terminale zorg Dienstverlening blijft in archief Slachtofferhulp zoekt vrijwilligers Mantelzorgers waarderen hulp van steunpunt Merklap op reis Donderdag 5 februari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT PvdA tegen behoud van oud archief Om te weten wat schepen die door het Schelde-Rijnka naal varen vervoeren, kan de gemeente gebruik gaan ma ken van een speciale dienst van het korps landelijke poli tiediensten in Dordrecht. Die gaat bijhouden wat de lading is van de binnenvaartschepen die langs Tholen komen. Die gegevens zijn op te vragen. Hiermee wordt gepoogd de veiligheid op en rond de drukbevaren route tussen Antwerpen en Rotterdam te verbeteren. Reimerswaal afwezige Een geel strookje papier hier, een groen strookje daar. Bewoners van het pleintje aan de Hoogaarsstraat in Tho len geven op een plattegrond zelf aan hoe ze willen dat het plein er uit komt te zien. De gemeente heeft 62.000 euro beschikbaar voor herinrichting en ze heeft de bewo ners uitgenodigd om actief mee te denken nog vóór er aan de tekentafel ook maar één streep op papier is gezet. Beukenhaag Kritiek natuurvereniging recreatienota 'De dood verbeeld' in Kunstcentrum Tholen „Zo strikt we omgaan met de kosten van het nieuwe gemeentehuis zo los gaan we om met het oud archief." Dat was de reactie van M.A.J. van der Linde (PvdA) in de gemeenteraad toen de raad werd gevraagd in te stemmen met het intrekken van het raadsbesluit om de archiefbewaar plaats uit te plaatsen. Het was op de lijst met hamerstuk ken gesplaatst, maar op verzoek van :de PvdA werd het toch in bespre king genomen. Volgens van der Lin de zijn de kosten van het behoud van het archief niet te overzien. Wel was berekend dat het onderbrengen van de archiefstukken in het Zeeuws archief in Middelburg on geveer 100.000 euro zou besparen, zo zei hij. ,jWe kiezen voor Tholen met een l^lanco cheque." Er is volgens hem nog niet duidelijk ttbe vaak het archief zal worden opengesteld, noch hoeveel perso neelsleden er zouden moeten gaan werken. Hij daagde de indieners van de motie, om het raadsbesluit te heroverwegen, uit om aan te geven wat dit voor financiële gevolgen heeft. M.J. Klippel (SGP) wilde dat wel doen. De SGP was de initiatiefne mer van de motie. Maar eerst merk te hij op dat de motie niet zomaar was ingediend, maar recht deed aan de oproep binnen en buiten de ge meente om het archief op Tholen te houden. „In de stuurgroep is in de cember 2002 afgesproken dat er 400.000 tot 450.000 euro per jaar voor beschikbaar was. Daar was toen een raadsmeerderheid voor." Van der Linde twijfelde eraan of dit voldoende zal zijn om te voldoen aan de kwaliteitseisen en de inhaal slag te maken die het archief voor ogen staat. Klippel antwoordde dat er in de, 450.000 euro rekening is gehouden met personeel en kapi- taalslasten van 160.000 euro. „En als dat niet genoeg is, dan moeten we er over gaan praten." Van der Linde vond dat er te licht vaardig over de kosten werd gespro ken. Maar ook burgemeester W. Nuis gaf aan dat het bedrag deel uit maakt van de begroting voor het nieuwe gemeentehuis. Maar Van der Linde kon er niet mee leven. „Bij uitplaatsen wisten we waar we aan toe waren. Onze fractie is tegen het voorstel." De rest was voor. Het bestuur van de heemkundekring Stad en Lande Tholen is tevreden met de toezegging van b. en w., dat de dienstverlening van het gemeen tearchief gehandhaafd wordt. Het oud archief van de gemeente blijft op Tholen. Het zal ondergebracht 'worden in het nieuwe gemeente huis. De prioriteit komt te liggen bij het wegwerken van achterstanden, zodat er op termijn meer met het oud archief gedaan kan worden dan nu het geval is. Dat zal echter staps gewijs gebeuren. In fasen wordt het personeelsbestand uitgebreid tot zes, in combinatie met de afdeling registratuur binnen de secretarie. Voor het archief staat de gemeente het model voor ogen zoals dat in Schouwen-Duiveland functioneert. Hiermee is volgens de heemkunde kring Stad en Lande bereikt waar voor via het regiooverleg met ande re cultuurhistorische organisaties binnen en buiten de gemeente Tho len is gestreden. Slachtofferhulp heeft dringend hulpverleners nodig. Deze vrijwilli gers krijgen, voordat ze in actie moeten komen, een intensieve trai ning. Daarna bieden ze hulp na een inbraak, verkeersongeval, verkrach ting, ontvoering en mishandeling. Jack Geelen, staflid Slachtoffer hulp: „Als iemand uit de samenle ving je iets aandoet, dan is het goed om te merken, dat iemand anders uit diezelfde samenleving er voor je is om er weer bovenop te komen." De stichting zoekt vrijwilligers die twaalf uur per week beschikbaar zijn. Momenteel heeft ze zeventig vrijwilligers in Zeeland en zijn er 4200 zaken per jaar. Geelen: „Het is prettig als het slachtoffer zegt dat hij of zij het fijn vond dat je er was op het moment dat het nodig was. Soms kom je mensen een paar jaar later tegen en dan zie je dat ze toch weer hun weg gevonden hebben, dat geeft heel veel voldoening. Je staat door het werk midden in de maatschappij en leest de krant an ders. Het moeilijkste aan mijn vak vind ik het, wanneer kinderen over lijden." Jack Geelen doet dit werk nu zeven jaar fulltime. Daarvoor werkte hij tien jaar bij de politie. Een vrijwilliger biedt juridische, praktische en emotionele steun. Het is een generalist die van alle mark ten thuis is. Meestal neemt de vrij williger binnen 24 uur contact op met het slachtoffer. Hij of zij gaat mee naar het politiebureau om aan gifte te doen of naar de rechtbank. Ook helpt deze persoon bij het in vullen van de verzekeringspapieren of biedt alleen maar een luisterend oor. Jack Geelen: „De hulpverleners moeten vooral goed kunnen luiste ren. Je wordt niet zomaar hulpverle ner: na de selectieprocedure volgt een basistraining van zeven dagen en daarna is er nog een negendaagse vervolgtraining. Bij deze laatste krijg je informatie over het verkeer, kinderen en zeden. Constant wordt de hulpverlener begeleid door een beroepskracht en maatschappelijk werker." Kijkt Geelen naar de oplei ding bij aanname van vrijwilligers? „Behaalde diploma's en opleidin gen zijn minder belangrijk. Het is zelfs gemakkelijker om iemand te trainen die niks weet, want die is nog te vormen." Belangstellenden kunnen zich mel den bij: Jack Geelen, telefoon: 0118-630038/630036 Elf mantelzorgers kwamen dinsdag morgen in het centrum thuiszorg te Sint-Maartensdijk bijeen voor de eerste bijeenkomst voor mantelzor gers, georganiseerd door het steun punt mantelzorg voor Tholen en Sint-Philipsland. Regio-coördinator Jacqueline Heijboer vertelde over de geschiedenis en de opzet van het meldpunt vrijwillige thuiszorg. Haar collega Marianne Ketting uit Schou wen-Duiveland ging in op de beteke nis van het begrip mantelzorg in de ze tijd. Zij gaf vervolgens een opsomming en toelichting van de ta ken van het steunpunt mantelzorg. De mantelzorgers zelf gingen aan de slag met het inventariseren van wen sen die zij zelf hebben ter ondersteu ning van hun taak als mantelzorgen De informele verzorgers die zelf thuis een gehandicapt kind, een chronisch zieke of dementerende partner verzorgen, verwachten van het steunpunt mantelzorg: Praktische ondersteuning in de vorm van een cursus tiltechniek of een themamid dag, oppas d.w.z. tijdelijke de zorg voor de zieke of gehandicapte over nemen. Verder verwachten de man telzorgers hulp bij het vinden van hulpverlenende instanties. De aan wezigen gaven voorts aan een stuk belangenbehartiging te verwachten en snelle, adequate hulp bij het plot seling wegvallen van de mantelzor gen Het opstarten van een gespreks groep voor mantelzorgers werd door allen positief ontvangen. Vijf man telzorgers gaven aan actief betrok ken te willen worden bij de verdere groei van het steunpunt mantelzorg. De aanwezigen gaven aan de och tend positief te hebben ervaren. Advertentie I.M. De binnenvaartschepen op het Schelde-Rijnkanaal komen dicht langs de nieuwbouw aan het Waterfront in Tholen. Dat deelde burgemeester W. Nuis de bevoegdheden van b. en w. be- mee in de gemeenteraad op vragen van de Christenunie. Het college had al eerder schriftelijk gereageerd op vragen van de fractie over het Schelde-Rijnkanaal naar aanleiding van een artikel in BN/de Stem over gevaarlijks situaties met binnen vaartschepen. Maar met die beant woording nam fractievoorzitter P. van Belzen geen genoegen. Het col lege had onder meer geschreven dat perkt zijn. Ingrijpen of het vaarver- keer stil leggen, kan niet zomaar. Maar Van Belzen noemde de reactie 'zwevend en onbevredigend.' Hij had wel begrepen dat het college de gevaren onderkent, maar dat is niet voldoende om de gewenste veilig heid te bereiken, zo zei hij. Van Bel zen had ook begrepen dat niet alle burgemeesters van de aanliggende gemeenten tot overleg bereid zijn. Volgens Nuis is er tussen hem en de burgemeester van Steenbergen wel contact geweest over de kwestie. Hij wees er nogmaals op dat hun be voegdheden niet zo ver reiken dat ze het scheepvaartverkeer lam kun nen leggen. Maar dat er wel afspra ken zijn gemaakt met het korps lan delijke politiediensten in Dordrecht die een systeem opzet waarbij de la ding van de schepen gevolgd kan worden. Die dienst gaat als vraag baak fungeren voor de gemeenten, zo zei hij. Binnenkort gaat Nuis sa men met brandweercommandant J. de Feijter kijken hoe een en ander werkt. De burgemeester vertelde ook dat hij de commissaris van de koningin van Zeeland op de hoogte heeft ge bracht van de situatie. En hem ge vraagd heeft in het veiligheidsbe leid voor de Zeeuwse wateren ook aandacht te besteden aan het Schel de-Rijnkanaal. Volgens Van Belzen schort het ech ter nog aan samenwerking tussen de gemeenten. „Ik begrijp hier uit dat Reimerswaal de grote afwezige is." Nuis antwoordde daar niet direct op maar wees op de zogeheten waak vlamovereenkomst die tussen de gemeenten aan het Schelde-Rijnka naal bestaat. Daarin worden de be vindingen van het Thoolse college aanhangig worden gemaakt. Hij vond dat de zaak voldoende was behandeld en wilde niet 'meteen naar de minister van verkeer en wa terstaat schrijven' die als bevoegd gezag verkeersbesluiten kan ne men. Ongeveer de helft van de bewoners (er staan 12 huizen aan het plein) kwam woensdag naar Meulvliet. Enkelen hadden thuis al een schets je gemaakt van hoe ze dachten dat het kon worden. Want het is er nu een rommeltje: auto's worden schots en scheef overal neergezet, een vertrokken bewoner heeft een aanhangwagen achtergelaten en midden op het plein heeft iemand rommel opgestookt. Wethouder F.J. Goossen legde uit dat het plein dit jaar opnieuw be straat moet worden. Tegelijkertijd wil de gemeente er een IT-riool aanleggen voor het gescheiden af voeren van hemelwater en het be strijden van grondwateroverlast. Door de bewoners vanaf het eerste begin bij de plannen te betrekken, hoopt de gemeente de betrokken heid bij de leefomgeving te vergro ten. De aanwezigen bevalt het wel, dat ze op deze manier een inbreng kunnen leveren. En ze zijn het ook betrekkelijk snel eens over hoe het er uit moet komen te zien. Wél is het nog enigszins schuiven met parkeerplaatsen (die zijn er nu 15), waarbij drie vakken voor gehandi capten ingepast moeten worden. Die laatsten moeten niet al te dicht tegen de groenstrook aan, want dan zou er een probleem kunnen zijn met in- en uitstappen, waarschuwt ambtenaar Jan Geers. De wethou der heeft tevoren aangegeven wel ke voorwaarden er gelden: er moet 100 tot 170 vierkante meter be planting gerealiseerd worden, het trottoir moet minimaal anderhalve meter breed zijn en de rijbaan ze ven meter. Ook moeten er zeven lichtmasten geplaatst worden, waarvoor de gemeente het nieuw ste model in gedachten heeft. Goossen noemt ook de kosten: een lichtmast kost 1000 euro, een vier kante meter plaveisel 50 euro en een vierkante meter beplanting 35 euro. Het IT-riool vergt 10.000 eu ro. „Daarvoor moeten we in uw voortuinen graven", aldus de wet houder, die aangaf dat mensen wanneer ze pas later aansluiten, een bijdrage van 740 euro zullen moeten betalen. De aanwezigen hadden geen bezwaar tegen het graafwerk. „Goed dat ik het weet, want dan wacht ik met het opnieuw inplanten van mijn tuin", zei een van hen. Verschillende bewoners gaven aan dat ze last hadden - of hadden gehad - van water in de kruipruimten onder hun huis. De groenstrook wilden de aanwezi gen aan alledrie de zijden van het plein, maar 3,5 meter vonderl ze wel erg breed. Geers peilde hoe ze dach ten over een beukenhaag van een meter hoog, maar kreeg daar weinig respons op. Aandacht was er voor doorgangen door de groenstrook, het plaatsen van de lichtmasten (n het groen. Het idee zoals de groep dat uitwerkte, zal aan alle bewoners van het plein toegestuurd worden. Tot 20 februari kunnen nog ideeën ingediend worden bij de gemeente. Op een tweede bijeenkomst, op 31 maart, zal een definitieve keuze ge maakt worden. Wanneer de recon structie uitgevoerd wordt, is nog niet helemaal duidelijk. „Castria Wonen gaat een aantal huizen re noveren. Pas als dat klaar is, begin nen we met het plein", aldus wet houder Goossen. De bewoners van het plein aan de Hoogaarsstraat in Tholen mogen voor 62.000 euro nieuw plaveisel e.d. uitzoeken. De natuurvereniging Tholen wil dat de gemeente eerst het nieuwe be leid voor recreatie en toerisme vaststelt en dan pas kijkt naar wat er op dagrecreatieterrein de Speelmansplaten mogelijk is. Dat zei voorzitter R. van der Laan tijdens de bespreking van het ontwerp-bestemmings- plan buitengebied in Meulvliet toen ook de nota voor recreatie en toe risme op de agenda stond. Volgens Van der Laan maakt de ge meente een uitzondering op de plan nen die in de voorontwerp-nota over de toekomst van de recreatie op Tho len worden genoemd. „Zaken op de Speelmansplaten worden beklonken voordat de inspraakreacties op de no ta zijn meegenomen in de besluitvor ming." Volgens de inspreker ligt in de nota de nadruk op rust en ruimte. Na tuur, water, duiken en cultuur zijn sleutelbegrippen voor toekomstig be leid. Er wordt gemikt op de veijon- ging van de gasten die Tholen aan doen. Die kunnen wellicht terecht op het dagrecreatieterrein aan de Oester- dam. Maar de vereniging heeft 'grote moeite met de ontwikkelingen op en rond de Speelmansplaten.' Volgens Van der Laan vinden er nu activiteiten plaats die niet gedekt wor den door een vergunning. De ge meente probeert die te legaliseren, maar er wordt ook bekeken of het een nationaal watersportpark kan worden. Daarin is plaats voor 'lawaaisporten'. „En dat is juist het tegenovergestelde van wat de nota, en de adviezen van het onderzoeksbureau bedoelen met een evenwichtige ontwikkeling van het toerisme op en rond Tholen." Ook werd op de ligging van het ter rein gewezen, in een vogelrijke om geving waar de vogelrichtlijn- en ha bitatrichtlijn van toepassing zijn. En die houden beperkingen in voor het gebied, aldus Van der Laan. De provincie kijkt er volgens hem ook kritisch naar. Daarnaast is een watersportcentrum alleen haalbaar als de kwaliteit van het water sterk verbe tert, volgens de voorzitter. „Gezien de problematiek van het Volkerak/ Zoommeer zal een oplossing in deze waarschijnlijk nog erg lang op zich laten wachten. Dat geeft volgens ons de tijd aan de gemeente om de zaak eens rustig en goed doordacht te rege len." Volgens Van der Laan is het tegen overgestelde aan de orde en gaan de plannen voor de Speelmansplaten een andere richting op dan de nota wil na streven. „Het zou toch wat meer van goed bestuur getuigen wanneer de he le ontwikkeling van de Speel mans platen pas ter sprake en in procedure komt na het aannemen van de recre atienota als uitgangspunt voor het te ontwikkelen beleid." „Het is moeilijk alle jongeren te bereiken," zegt Ingrid Bras, jongeren werkster bij de gemeente Tholen. „De jeugd bestaat uit verschillende groepen die qua muziekstijl en geloofsovertuiging anders denken." Op de filmavond, die Joth organiseerde in Meulvliet, waren vrijdag tussen de vijftig en zestig bezoekers. Jongerenorganisatie Tholen had 250 aan wezigen verwacht. „De sfeer was uitstekend en de leden van Joth hebben het heel goed naar hun zin gehad. Dat is voor mij het be langrijkste", zegt Ingrid Bras. Het filmfeest vergde de nodige inspannin gen. Is het dan niet teleurstellend dat er zo weinig jeugd naar toe komt? In grid Bras ontkent dit: „Nee, dat vind ik niet jammer. De avond is goed ver lopen en volgende keer is er mis schien meer animo. We moeten ook nog meer bekendheid krijgen. Het is moeilijk om een evenement te organi seren dat iedereen leuk vindt. Op deze leeftijd zijn er een aantal verschillen de groepen en dan kijk je alleen nog maar naar muziekstijl of kerkelijke achtergrond. Dan is er nog het nadeel dat we jongeren uit negen verschillen de woonplaatsen willen benaderen. We proberen dit te ondervangen door de evenementen steeds in een andere plaats te organiseren. Vervoer is ook een probleem. We hebben al gepro beerd om een bus te laten rijden. De jongeren moesten vooraf een bus kaartje kopen. Toen we navraag de den bij de verkooppunten van de kaartjes, bleek dat er zo weinig be langstelling was, dat we iedereen met de auto op konden halen." Joth werk te samen met de stichting Juister om het filmfeest te organiseren. Bij Juis ter maken jongeren voor andere jon geren films over zaken die hen bezig houden. In Tholen werd de film On the road getoond, terwijl op hetzelfde moment de band YesYouDid uit Wal cheren en de progressieve rockforma tie NoCode een concert gaven. De band Groover sloot de avond af. Ingrid Bras kan niet zeggen wat de to tale kosten van het filmfeest waren: „Alle rekeningen zijn nog niet bin nen, maar ik denk dat de kosten mini maal zijn. De film was een try-out (de makers probeerde de voorstelling uit om zo te weten hoe het publiek erop reageert) en kostte daarom niks. De bands speelden ook gratis. Als kosten hadden we alleen de geluidsinstalla tie, de zaalhuur en de posters." Tholen krijgt de primeur van een nationale fototentoonstelling. ,De dood verbeeld' is de titel van de expositie die van 13 tot en met 20 februari te bezichtigen valt in het Kunstcentrum aan de Dalemsestraat 21 in Tholen. Het initiatief hiervoor komt van de VTZ, de vrijwilligers terminale zorg,^ die kantoor houdt in het centrum thuiszorg te Sint-Maartensdijk. 'De dood verbeeld' is een fototen- ling. Met deze expositie wil de stich- toonstelling van kunstwerken ge maakt door mensen met de dood voor ogen. Het gaat om mensen die een dierbare hebben verloren na een lang durig ziekom bed, om vrijwilligers die ondersteuning hebben geboden aan de patiënten als ook de naasten en mensen die zelf een levensbedreigen de ziekte hebben. In de kunstwerken hebben zij hun eigen proces van ver werking van ziekte, verlies of een her innering aan hun partner, ouder, kind of grootoude gestalte gegeven. Zoals Hannie van der Hout: „Mijn man is jarenlang ziek geweest. Hij had lon gemfyseem. Ondanks het feit dat hij het vreselijk benauwd had, droeg hij iedere dag een stropdas. Dat is ook te rug te zien in het wandkleed dat ik heb gemaakt van zijn kleding. De stropdassen zijn vastgemaakt aan een grote dikke strop die voor mij de ziek te symboliseert". De kunstwerken zijn eenmalig geëx poseerd in 2003, maar de werken zijn zo persoonlijk voor de kunstenaars dat zij deze niet lang uit handen wil den geven. Daarom zijn alle kunst werken gefotografeerd en reizen door Nederland als een fototentoonstel ling Vrijwilligers Terminale Zorg Ne derland (VTZ) een hulpmiddel aan reiken om in gesprek te raken over sterven en dood. Tevens wil zij hier mee de aandacht vestigen op de vele vrijwilligers die beschikbaar zijn om mensen in hun laatste levensfase en hun naasten in een vertouwde omge ving te ondersteunen. Dit gebeurt thuis maar ook in hospices, zoals in de Schutse te Sint-Annaland. De ten toonstelling kwam mede tot stand met subsidie van de Stichting Voor zorg Utrecht. De tentoonstelling is te bezichtigen van 13 tot en met 20 fe bruari a.s. in Kunstcentrum Tholen, Dalemsestraat 21 Openingstijden: dagelijks van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 13 februari tevens van 18.00 tot 20.00 uur en zaterdag 14 februari tevens van lO.oo tot 12.00 uur. Op zondag is het Kunstcentrum gesloten. Tijdens de openingsuren zijn vrijwil ligers in de terminale zorg aanwezig om toelichting te geven op het werk dat zij doen. Voor meer informatie over vrijwilligers terminale zorg in uw regio kunt u bellen met regioco- ordinator Jacqueline Heijboer, tele foon 663784. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Bel voor eert gratis oogmetitjg door vakbekwame specialist^ (Utrom zt OPTIEK - O0GMEETKUMO16 CENTRUM fJt'IUICtjetf ftffhPn Grote Kerkstraat 18 Steenbergen telefoon {016S0 56 68 41 zou it Wt miné aMiiritien De merklap van meer dan 125 meter met borduurkunst is vanuit het Zeeuws museum in Middelburg naar het Belgische Overpelt overgebracht. Ter gelegenheid van de heropening van gemeenschapshuis Palethe in de ze plaats hangt de grootste merklap ter wereld 'Door Ons Gedaen' in één van de zalen. Voordat de lap eenmaal hing, zijn coördinatoren gaan kijken of de expo sitieruimte geschikt was. Daarna moesten ophangsysteem en lap naar Overpelt getransporteerd worden, de lap moest op schotten geklit worden en aan het plafond bevestigd worden. Een Zeeuws bedrijf is hier twee da gen mee bezig geweest. Vervolgens zijn de twee coördinatoren naar het gemeenschapshuis gegaan om de lap op te hangen. Een afvaardiging uit België had drie jaar geleden de tentoongestelde mer klap in het Zeeuws museum in Mid delburg bekeken. Vanaf die tijd was het hun grote wens om ter gelegen heid van de heropening van Palethe de merklap naar Overpelt te halen. Op 16 januari opende de burgemeester in de aanwezigheid van de genodigden de tentoonstelling 'Overdraad'. Hier zijn antiek kant, merklappen, kant- kloswerk en fijn borduurwerk ten toongesteld. Ook is een enorme recla mecampagne opgezet. De regionale en landelijke pers is benaderd, vereni gingen zijn aangeschreven en affiches en brochures zijn verspreid in Neder land, België, Frankrijk en Duitsland. De Thoolse borduursters kunnen er trots op zijn, dat zeven Thoolse lap pen op 20.000 folders afgebeeld ston den. Op 10 februari gaat er een bus met Thoolse handwerkers naar Over pelt om te kijken hoe de lap in België is geëxposeerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7