In de raad zitten twee Hoeken, diagonaal, van de SGP en de VVD Thools schooltoernooi was zelden zo spannend Verdediging thema open monumentendag Leden Tholense Boys tegen contributiestijging ///t HEIJNEN /I Donderdag 5 februari 2004 60e jaargang no. 12 01€6-657007b.4y,/te34: 6-ê'57Ó08 GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! WWW E-TEC H N O LOC I E Tholen krijgt er 393 inwoners bij (-3) Piet pleit voor behoud drinkput Jessica Ista wint eilandenquiz Supermarkten gaan vernieuwen Gabri Hoek en Marian van Gorsel-de Oude bezetten liberale stoelen In de gemeenteraad zitten nu twee Hoeken. Donderdag werd G.J. Hoek (Gabri) uit Sint-Maartensdijk be noemd tot raadslid van de VVD en trakteerde het zit tende raadslid P.W.J. Hoek (Peter) van de SGP uit Sint-Philipsland op beschuit met muisjes vanwege de geboorte van een zoon. De gemeenteraad kende een feestelijke tintje. Door de benoeming van twee nieuwe VVD-raadsleden en de boreling. Voorgebakken Voor betaling vrijwilligers in de kantine Deze week Ter Tolne en Jenaplanschool winnen dam- en schaaktoernooi De 27e editie van het dam- en schaaktoernooi voor Thoolse basisscholieren was ongemeen spannend. Tot en met de laatste wedstrijdronde kon het zowel bij de schakers als bij de dammers nog alle kanten op. Uiteindelijk kwamen de teams van openbare basisschool Ter Tolne uit Tholen (bij het dammen) en de Jenaplanschool uit Poortvliet (bij het schaken) als winnaar uit de strijd. Er deden dit jaar een recordaantal deelnemers mee, 19 damploegen en 9 schaakteams. Eendrachtbode, de ThooJse Courant Posttjys'5", 4697 ZG Sint-Anrraland lactie^eendJ^phtboTts^ril i ^Vërt@eendrachtbede.nl ^nVn^e^ndr^hflp^.nl Homepage: Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het inwonertal van de gemeente Tholen is het afgelopen jaar met 393 toegenomen. Bijna driekwart van die groei komt voor rekening van Tholen-stad. Dat blijkt uit de voor lopige cijfers van het bureau burger zaken. Op 31 december woonden er 24.386 mensen op Tholen en Sint- Philipsland: 12.204 mannen en 12.182 vrouwen. De bevolkings groei is bijna drie keer zo groot als voorgaande jaren. Ze wordt dan ook niet veroorzaakt door de natuurlijke aanwas, maar in veel belangrijker mate door nieuwkomers van elders. Er kwamen 936 mensen in Tholen wonen, terwijl er 662 vertrokken. Dat resulteert in een vestigingsover schot van 274 inwoners. Daarbij komt nog een geboortenoverschot van 119 als gevolg van 314 geboor ten en 195 overlijdens. Tholen, Oud-Vossemeer, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland waren de plaatsen die groeiden. Sint-Philipsland (in clusief Anna Jacobapolder) bleef precies gelijk, de resterende dorpen liepen licht in inwonertal terug. Op 31 december waren de inwoner tallen als volgt (met tussen haakjes de toe- of afname): Tholen Poortvliet Scherpenisse Sint-Maartensdijk Stavenisse Sint-Annaland Oud-Vossemeer Sint-Philipsland Zie ook pagina 5. 7144 1717 1755 3601 1679 3325 2609 2556 (+287) (-12) (+41) (-8) (+25) (+63) (0) Drinkputten buiten de bouwblok ken mogen niet zomaar worden dichtgegooid. In het nieuwe be stemmingsplan buitengebied zullen ze worden gehandhaafd. Op de val reep wist drs. A.L. Piet van de CU deze bepaling nog op te laten ne men. Dat gebeurde in de gemeenteraad bij de vaststelling van het plan waar hij nogmaals pleitte voor het behoud van de oude drenkplaatsen voor vee in het Thoolse landschap. Ze kunnen dienst doen als water berging. Om het nu nog op te kunnen nemen in de bepalingen van het plan, moest Piet wel een amendement in dienen, zei burgemeester W. Nuis. Piet diende dat mondeling in en kreeg daarvoor steun. Wethouder K.A. Heijboer zei dat het college het amendement overnam. Piet was daar zeer content mee, zei hij- Jessica Ista uit Tholen heeft giste renmiddag uit handen van dijkgraaf W.A. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden een digitale ca mera ontvangen. Via de website van het waterschap, www.wze.nl, kun nen kinderen Sjakie Snoek bezoe ken. Op dit onderdeel van de websi te kun je spelletjes spelen, kleuren, in de bibliotheek neuzen en de grote Zeeuwse Eilandenquiz spelen. On der de kinderen die alle vijftien vra gen van de quiz juist hebben beant woord, wordt er ieder kwartaal een prijswinnaar getrokken. De twee supermarkten in Tholen willen niet wachten op de verwe zenlijking van de nieuwbouwplan- nen aan het Slachtveld. Albert Heijn gaat de winkel aan de Kotter- straat deze maand al moderniseren en Cl000 gaat dit voorjaar de hal len van Schot verbouwen voor een tijdelijke winkel. „Elke dag dat de nieuwbouw uitgesteld wordt, duurt ons te lang", zegt Emily Holtkamp van Albert Heijn Tholen. „We kun nen er niet op wachten, want wij willen onze klanten een moderne winkel presenteren. Daarom gaan we 19 februari dicht en heropenen we 26 februari met een compleet nieuwe supermarkt. De stellingen worden vernieuwd, de plafonds, de koelingen en ook het assortiment." Cl000 heeft bij de gemeente plan nen ingediend voor de verbouwing van de hallen van Schot aan de Postweg. De voorgevel moet aan gepast worden en het nu in het be stemmingsplan vastgelegde ge bruik (transportbedrijf met opslag) dient gewijzigd te worden. B. en w. willen deze tijdelijke situatie voor maximaal vijf jaar toestaan. In die periode moeten de nieuwe supermarkten aan het Slachtveld klaar zijn. C1000 heeft er toch een tijdelijke verhuizing voor over omdat de supermarkt aan de Een- drachtsweg nu veel te krap zit. Ook de parkeergelegenheid is be perkt. Marian van Gorsel-de Oude legt de eed af, naast haar fractiegenoot Gabri Hoek die zijn rentree maakt in de gemeenteraad van Tholen. Voor burgemeester W. Nuis was het even wennen als voorzitter van de gemeenteraad. Hij zat nu met twee Hoeken voor zich. Van hem uit gezien zit de staatkundig gere formeerde P.W.J. Hoek in de 'lin kerhoek' en de liberaal G.J. Hoek aan de rechterkant. Puur ruimtelij ke gezien dan. Vanaf de wethou ders gezien is het juist andersom. De twee Hoeken zitten diagonaal tegenover elkaar. Maar kunnen, gezien hun politieke uitgangspun ten, bij tijd en wijle diametraal te genover elkaar komen te staan. Met zijn benoeming keerde land bouwer G.J. Hoek terug in raad, want hij was eerder lid van april 1993 tot januari 1995. Hij kent de klappen van de zweep. Voor de VVD-fractie was het een heel bij zonder moment want er traden twee nieuwe raadsleden tegelijk aan. Behalve Hoek was dat ook mevrouw M.K. van Gorsel-de Ou de (Marian) uit Oud-Vossemeer. Een commissie van drie leden, H. Geluk (SGP), C. van der Horst (ABT) en J. van den Donker (D66) bekeken tijdens de schor sing de geloofsbrieven van de bei de kandidaten. Nadat die waren goedgekeurd mochten ze de zaal binnenkomen. Ze legden de eed af om plaats te nemen op de twee le ge stoelen waarmee de raadsver gadering donderdagavond zo op vallend was geopend. „En nog wel van dezelfde partij. Dat mag niet lang duren," zei Nuis. Hij wees op de 'best zware taak' die beiden als raadslid hebben. „U beiden nieuwkomend, hebben een behoorlijke klus te klaren. U kunt daarbij de steun van mij verwach ten. Maar ook van de griffier (A. van de Sande -red.) die u tien keer per dag op uw mail kunt verwach ten. Ik wens u veel wijsheid en succes. Mét de medebestuurders want u doet het met elkaar. Er zijn nog mensen die denken dat de burgemeester of de wethouders hier de baas zijn, maar u bent het die bepaalt wat er in deze gemeen te gebeurt." Hij reikte de benoe mingsbrieven' uit en schorste de vergadering om het tweetal geluk te kunnen wensen. Die twee VVD-plekken kwamen vrij na het vertrek van R. Raven- steijn naar Halsteren en doordat F.J. Goossen tot wethouder was gepromoveerd. Met de benoeming van mevrouw Van Gorsel- de Ou de wordt in de Oud-Vossemeerse familie Van Gorsel een traditie voortgezet. Haar man, J.L. van Gorsel (Hans) zat 18,5 jaar voor de VVD in de raad. Diens groot vader en overgrootvader waren raadslid en wethouder in de ge meenteraad van Oud-Vossemeer. Hans van Gorsel nam op 22 maart 1993 afscheid. Nu zat hij op de publieke tribune om te zien hoe zijn vrouw werd beëdigd. „Dit doet me toch wel wat," zei het oud raadslid die het uitdragen van het liberale gedachtengoed nu door zijn echtgenote voortgezet ziet worden. De VVD-afdeling vond het belangrijk dat er een vrouw in de fractie kwam. Zij werd verras send derde op de kanditatenlijst, waarop haar man zich terugtrok als voorzitter van het bestuur. Bij de verkiezingen haalde de VVD twee zetels en viel ze nog buiten de boot. Zij is nu, na E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA), M. Lig- tendag-Quist (CDA) en C. van der Horst (ABT), het vierde vrouwe lijke raadslid in de Thoolse ge meenteraad die negentien zetels telt. In 1993 droeg Hans van Gorsel het vaandel over aan G.J. Hoek. Die maakt nu dus zijn rentree in de politieke arena naast de vrouw van de man die hij in 1993 op volgde. De wegen van de politiek zijn onvoorspelbaar. Wat wel duidelijk is, is dat de po litieke verhoudingen toen anders lagen. De VVD ontbeerde een wethouder en was dus niet verte genwoordigd in het college. Tegen deze krant zei de toen aftre dende Van Gorsel daarover: „Als je geen wethouder hebt, moet je maanden tevoren al wensen door spelen, anders is de zaak zo voor gebakken, dat er niets meer veran dert. De wandelgangen bieden soms een oplossing, of anders ar gumenten in de commissieverga deringen." De VVD-fractie heeft nu een di recte ingang bij het college waar Goossen een van de vier wethou ders is. Hij kan zijn partijgenoten opvangen en bijpraten. Zonder de zaak voor te bakken. Want we le ven nu in een duaal stelsel zoals dat heet. Waarin de raad uit mag maken welk beleid burgemeester en wethouders uit moeten voeren. Ze hebben een 'taakstellende' rol. Maar de wandelgangen zullen wellicht nooit verdwijnen. 11 september tentoonstelling open monumentendag De open monumentendag die heemkundekring Stad en Lande van Tho len zaterdag 11 september organiseert, staat in het teken van het the ma 'verdediging.' Er zullen dan weer een aantal monumenten openge steld worden en daarnaast is er in samenwerking met de gemeente Tholen een tentoonstelling. Dit jaar is het namelijk 400 jaar geleden dat de vest en de verdedigingswerken zijn aangelegd. Eind februari begint de gemeente met het herstel van de vest in de oorspronkelijke staat. Het is ook 190 jaar geleden dat de vesting Tholen is opgeheven en 60 jaar geleden werd het eiland Tholen onder water gezet en van de Duitse be zetting bevrijd. Er zijn voor de heemkundekring dus meer redenen om het thema 'verde diging' te belichten tijdens de open monumentendag op zaterdag 11 sep tember. Deze maand begint de ge meente met het opnieuw uitgraven van het gedempte gedeelte vest bij de Molenvlietsestraat. In de dam wordt een verbinding gemaakt tussen de noordelijke en zuidelijke vest. Deze dam is in 1918 aangelegd. Daarvoor waren in de periode 1844-1850 de wallen geplaneerd en werd een plant soen aangelegd. In het kader van de werkverschaffing is in de winter van 1931/32 en 1932/33 de zoete vest uitgebaggerd en is met de vrijkomen de specie een deel van de vest bij de Molenvlietsestraat gedempt. Bij de dijkversterkingen in 1978 is de zoute vest (oesterputten) gedempt. In 2004 is het ook 300 jaar geleden dat Menno van Coehoorn overleed. Van Coehoorn (1641-1704) was Ne derlands beroemdste vestingbouwer. Hij ontwierp vestingen die vandaag de dag nog terug te vinden zijn, bij voorbeeld in Willemstad en Helle- voetsluis. Er is ook een Thoolse in valshoek, want het is 400 jaar geleden dat de vest en de verdedi gingswerken zijn aangelegd. Jan van Blois, heer van Tholen, gaf in 1365 opdracht tot het graven van een gracht en mogelijk ook tot de bouw van de stadsmuren met de vijf poor ten. In 1558, toen Jacob van Deven ter in opdracht van koning Filips II van Spanje een plattegrond van Tho len tekende, was de vesting bijna ge heel rechthoekig van vorm. De ves ting Tholen was in het begin van de Tachtigjarige Oorlog voor de Span jaarden strategisch heel belangrijk. Bij Koninklijk Besluit van 9 septem ber 1814 is de vesting Tholen opge heven. De meest actuele invulling van het thema 'verdediging' is de inundatie door de bezetters tijdens de Tweede Wereldoorlog. In 1944 werd dit wa pen door de Duitsers ingezet om de geallieerde legers in hun opmars te stuiten. Veel inwoners moesten ge dwongen huis en haard verlaten - evacueren - toen grote delen van ons eiland onder water werden gezet. In oktober 1944 werd Tholen bevrijd door de Canadezen. De heemkunde kring heeft dus meer dan voldoende stof om flink uit te pakken tijdens de open monumentendag. Vorig jaar waren er veel bezoekers. In Sint- Maartensdijk en Stavenisse (slotres tanten) kwamen er aanzienlijk meer mensen dan in het voorgaane jaar. Ook het ambachtsherenhuis in Oud- Vossemeer scoorde hoog. Zelfs de grootste voetbalvereniging van het eiland met de meeste leden en het grootste aantal reclameborden rond het veld heeft het financieel moeilijk. Tegenvallende kantine-inkomsten en hoge uitgaven in verband met betaling van vrijwilligers, brachten het bestuur ertoe om de contri butie per 1 juli 2004 flink te verhogen. De leden wezen dat maandag avond tijdens een bijzondere ledenvergadering echter van de hand. Mo gelijk zit er nog een meevaller van 2600 euro in het vat, want nog niet achterhaalde aandeelhouders van de tribune hebben dat bedrag nog steeds niet teruggevorderd. Het bestuur toonde zich bezorgd over de haalbaarheid van de voor dit sei zoen geraamde inkomsten uit de kan tine. Door de droogte afgelopen zo mer kon er aanvankelijk niet gespeeld worden op het sportpark, waardoor ook de kantine inkomsten miste. Al leen het halen van de nacompetitie door het eerste elftal kan dit verlies compenseren. Ook het aantal vrijwil ligers voor met name de kantine blijft bij Tholense Boys een punt van zorg. Door het ontbreken van voldoende vrijwilligers komt het werk op een ge ring aantal schouders neer. Een voor stel van het bestuur om eventueel de contributie per 1 juli 2004 flink te ver hogen, teneinde vrijwilligers voor de kantine te gaan betalen, werd door de leden afgewezen. Het merendeel van de aanwezigen wil eerst in kaart ge bracht zien welke vrijwilligersfuncties binnen de club zo vitaal zijn, dat er een financiële vergoeding tegenover moet staan. Op dit moment krijgen bijvoorbeeld degenen die de shirts van de vereni ging wassen al een tegemoetkoming, waarvoor dit seizoen 1000 euro is uit getrokken. Ook het schoonmaken van kleedkamers en kantine wordt ver goed. Voor dat werk is dit seizoen 3000 euro op de begroting opgeno men. Tegelijkertijd met het inventari seren van de functies binnen de ver eniging wordt opnieuw geprobeerd om vrijwilligers pro deo bij de club te betrekken. Een commissie onder lei ding van jeugdleider Kees Wilsing gaat kandidaten mondeling benade ren. Overigens toonde ook het bestuur zich niet enthousiast over een moge lijke contributieverhoging, anders dan de normale 2,5 procent die de inflatie moet compenseren. Onderzoek leert dat 5 tot 8 procent van de leden van een voetbalclub afhaakt bij een extra verhoging van het lidmaatschap. ZIE VERDER PAGINA Rinus de Groen uit Poortvliet is 50 jaar lid van de imkervereniging Emy Hommel is jeugdprinses in Gróót Pesóót Wesley van Kampen uit Sint-Annaland presteert goed op de mat EN VERDER... Leerlingen geven onveilige plaatsen aan Welstand beoordeelt winkelpui, watertank en nieuwe hofstede EEN MENS ZIJN ZIN IS EEN MENS ZIJN LEVEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De spanning was gisterenmiddag werkelijk te snijden in gemeenschapscentrum Meulvliet. De leden van de 19 deelnemende damteams en 9 schaakploegen gaven elkaar geen duimbreed toe en om iedere damschijf en ieder schaakstuk werd fel gestreden. Organisator Oscar Huiskamp moest het talrijke publiek regelmatig toch stilte manen want door de geringe onderlinge ver schillen leefden schoolbegeleiders en familieleden enthousiast mee met wat zich op de borden afspeelde. Bij de dammers zat er tussen het winnende team van Ter Tolne en de nummer 2, de Casembrootschool uit Sint-Annaland, slechts 1 punt verschil. Beide openbare scholen mogen op 3 maart aan het Zeeuws schoolkampioenschap in 's Gravenpolder deelnemen. De winnaar van vorig jaar, c.n.s de Regenboog uit Tholen, moest dit jaar genoegen nemen met de achtste plaats. Bij het schaken was de wisseltrofee voor de Poortvlietse Jenaplanschool maar het winnende schaakteam werd zeer dicht op de hielen gezeten door de Eben-Haëzerschool uit Tholen. Tus sen beide teams zat na negen speelrondes slechts een half puntje verschil. Als pleister op de wonde mogen de schakers van de Eben-Haëzerschool het winnende Poortvlietse team op 13 maart vergezellen naar het Zeeuws schoolkampioenschap schaken in Terneuzen. De winnaar van 2003 bij de schakers, de Casembrootschool bleef dit keer op een eervolle derde plaats ste ken. Voor alle deelnemers was er na afloop van het schooltoernooi nog een leuk klokje als blijk van waardering voor de sportieve inzet die de schooljeugd verdeeld over twee woensdag middagen geleverd had. Het team van o.b.s. Ter Tolne bestaande uit Jennifer van de Velde, Marleine Reijmers, Faissal Benjilali en Ayoub Tihani voorgrondging met de eerste prijs bij de dammers aan de haal. Bij het schaken was de toernooiwinst voor Nico Huge, Fabian van Beveren, Wouter Hoornweg en Rajco Kranendonk van de Jenaplanschool uit Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1