De politiek worstelt met de kosten van veiligheid Arjan Hommel vindt snel zijn draai in eigen timmerbedrijf 'Boerderijtje wordt een sieraad voor het eiland' Met onzê brillen mag li gezien worden Joth adviseert positief over jeugdsubsidies Fusie maakt gezonder en minder kwetsbaar Komgrens bij Molenvliet Tien beroepskrachten brandweer is nodig 'Stank varkens ondraaglijk' - BROEKHUIS Tholen in bedrijf Arhom kozijnen maakt meer dan naam doet vermoeden Donderdag 29 januari 2004 eendkachtbode, de thoolse courant 7 J.P. Bout komt met amendement, WD tegen Bloembollen Naast de 85 vrijwilligers heeft de Thoolse brandweer 10,26 beroepskrachten no dig wil ze al het werk kun nen doen volgens de nor men die daarvoor nu gelden. Dan gaat het met name om preventie: Er zijn momen teel drie beroepskrachten, dus dat zou een forse uit breiding betekenen die veel geld kost. Geld dat maar mondjesmaat beschikbaar is. Daarom stelt het ge meentebestuur voor om elke vier jaar met een beleids plan te komen waarin onder andere de personeelssterkte wordt vastgelegd. In de commissie algemeen be stuur gingen SGP, ABT en D66 daarmee akkoord, ter wijl VVD, CDA en PvdA nog fractieoverleg wilden. Vanavond moet de gemeen teraad een besluit nemen. Voorloper Geen klusbedrijf Noad, STEP, Natuurvereniging, STAD Eisen subsidie Dansavond 2003 gaf mooie uitkomst Het boerderijtje onder aan de zeedijk aan de Kerkweg in Stavenisse wordt na herbouw een sieraad voor het eiland. Dat zei J.P. Bout (CDA) over het plan van het echtpaar De Ruijter uit Scherpenisse om het bouwval in de oude luister te herstellen. Het college wil geen mederwer- king verlenen omdat het om de bouw van een burgerwoning in het bui tengebied gaat. Vanavond moet het nieuwe bestem mingsplan buitengebied door de ge meenteraad worden vastgesteld. Het CDA kondigde maandag in de com missie gemeentelijke ontwikkeling aan met een amendement te komen om het opknappen mogelijk te ma ken. De fractie wil bij de andere par tijen steun vinden voor de herbouw van het vervallen boerderijtje uit 1731 in de Nieuwe annex Stavenissepolder dat door De Ruijter is aangekocht. G. Hoek (VVD) liet weten tegen de herbouw te zijn. Maar PvdA, SGP, ABT en CU wachten het voorstel van het CDA af. D66'er J. van den Don ker liet weten voor de herbouw te zijn. Er is al veel over te doen ge weest. Het vervallen boerderijtje staat dan weer aan de Dijkweg 1dan weer aan de Kerkweg 1Maandag zei amb tenaar G. Vos dat het Kerkweg SI was, waarbij de S voor schuur staat. En bij het kadaster staat het als G550 geregistreerd. Volgens de eigenaar G. de Ruijter is dat allemaal niet belangrijk. En gaat het erom of de gemeente het bouwval wil later restaureren tot een 'histo risch en landschappelijk waardevol boerderijtje aan de Oosterschelde of het wil laten verpauperen.' Hij wil als burger het 'unieke object op eigen kosten terugbrengen in de oude staat.' De opstelling van het college noemt De Ruijter 'puur ambtelijk'. „Alle ar gumenten tegen restauratie worden breed uitgemeten. Te vaak worden onvervangbare gebouwen verwaar loosd en afgebroken," zo liet hij na de bespreking maandag weten. In de commissie zei G. Hoek (VVD) tegen het plan voor herbouw te zijn. „Met gezond boerenverstand is van de bouwval niets meer te maken. Het is nu gevaarlijk voor kinderen want er is een vrije toegang vanaf de zee dijk." De liberaal vond dat er een streep door gezet moest worden. Want, zo meende de liberaal, er staan op andere plekken ook bouwvallen, stukken schuur of funderingen van huizen waar dan ook verzoeken voor herbouw voor kunnen komen. Een heel ander geluid liet J. Oude- sluijs (PvdA) horen. Hij was er gaan kijken en vond de plek 'om verliefd op te worden.' „Het is er schitterend om te wonen. Wat is er op tegen om het in de oorspronkelijke staat terug te brengen? Nu is er iemand die dat wil doen. Hij mag van ons. Als er niets gebeurt, ligt het er over dertig jaar nog zo bij." Ook drs. A.L. Piet (CU) vond dat De Ruijter de kans moet krijgen om het boerderijtje te restaureren. J.P. Bout (CDA) had zelf maar eens informatie ingewonnen bij het waterschap. Het college beweert dat het waterschap er geen toestemming voor zal geven, maar Bout zei dat het schap dat wel kan, maar dan onder bepaalde voor waarden. Hij wilde dat het college De Ruijter tegemoetkomt. „Wat is er op tegen? Het is geen nieuwbouw, maar herbouw. Bovendien is het ook goed voor het toerisme. Het wordt een sie raad voor het eiland." P.W.J. Hoek (SGP) hield zich op de vlakte nu er twee mogelijke versies op de zaak van het waterschap lagen. Volgens Vos is het vooral een planolo gische zaak. „Nieuwe burgerwonin gen is het ministerie van VROM en de provincie een gruwel. Het had tot 1959 een agrarische functie. Sinds dien wordt het niet meer als zodanig gebruikt maar enkel een tijd als droogschuur voor bloembollen." In 1978 is het perceel onderdeel gewor den van de waterkering en viel het volgens Vos in een overgangsrecht. Volgens het waterschap zal er geen ontheffing worden verleend voor her bouw. Het moet gesaneerd worden." In het voorontwerp was het perceel abusievelijk door het college voor woondoeleinden bestemd, in het ont werp verviel die bestemming. Vol gens Vos zal de gemeente van de pro vincie geen toestemming krijgen om de bestemming te wijzigen. „Als schuur mag het gerestaureerd worden, geheel of gedeeltelijk. Ik geef u voor 99 procent op een briefje dat we geen toestemming krijgen." De bebouwde komgrens van Tholen kan worden verlegd naar het buurt schap Molenvliet als er geen bezwa ren zijn van mevrouw Van Oorschot- Hagenaars aan de Molenvlietsedijk 19, het enige agrarische bedrijf dat in de bedrijfsvoering beperkt zou kun nen worden door de wijziging. Dat was maandag het advies van de com missie gemeentelijke ontwikkeling aan het college van b. en w. Wethouder K.A. Heijboer zei dat wel te willen onderzoeken. Zijn er geen bezwaren tegen, dan zal de grenswij ziging in de eerste herzienig van het plan buitengebied worden opgeno men, zo zei hij. Vanavond wordt het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied vastgesteld door de gemeente raad. Allerwegen klonk in de commissie waardering voor de inzet van de brandweervrijwilligers. En ook voor het werk dat de beroepskrachten de afgelopen jaren hebben verzet. Als gevolg van de ontploffing in En schede en de brand in Volendam, waarbij de nodige slachtoffers vie len, is de aandacht voor veiligheid de laatste jaren sterk toegenomen en de regelgeving aangescherpt. In dat kader heeft Tholen bijvoorbeeld de gebruiksvergunning opgepakt, waar voor zelfs voor drie jaar een extra beroepskracht is aangenomen. Afge sproken is al, dat er in 2007 zes be roepskrachten moeten zijn, waarvan het opleidingsniveau in verband met de kosten is verlaagd van hbo naar mbo. Maar volgens een rekenmodel van de Nederlandse vereniging van brandweerkorpsen zijn er in Tholen 10,26 beroepskrachten nodig. „Heel veel zaken die met proactie te maken hebben, gebeuren nu niet", legt brandweercommandant J. de Feijter uit. Bij nieuwbouwplannen en stadsvernieuwingsprojecten moet de brandweer eigenlijk al in de plan vormingsfase betrokken worden. Een voorbeeld is het industrieterrein Slabbecoornpolder bij Tholen dat maar één ontsluitingsweg had en waar afgelopen jaar een 'nooduit gang' naar de Oud-Vossemeersedijk is gerealiseerd. Wat nog wordt voor bereid, is het tevoren op papier ge reedmaken van de bestrijdingswijze van een brand in de verschillende bedrijven. „De afdeling milieu heeft ruim 160 bedrijven aangegeven die daarvoor in aanmerking komen", al dus De Feijter. De arbo-wet en ar- beidstechnische regelgeving is een ander aspect van het werk dat ge- daan moet worden. Werd perslucht- apparatuur vroeger één keer per jaar gecontroleerd, nu dient dat na elke uitruk of oefening te gebeuren. „Voor 85 man is dat een dagtaak." In de commissie leefden de nodige vragen rondom de uitbreiding van het aantal beroepskrachten en dan met name de betaalbaarheid daar van. CDA'er J.P. Bout dacht dat het een tijdelijke zaak betrof om ach terstanden in te lopen, maar de bur gemeester hielp hem uit de droom: „Die mensen zijn structureel no dig." De Feijter had dat tevoren ook gemeld in een toelichting op het ver loop van het project versterking brandweer. PvdA en ABT misten vergelijkingen met andere gemeen ten. De gemeente Veere doet het ook met drie beroepskrachten, wist M.A.J. van der Linde. Steenbergen eveneens, vulde Nuis aan. „Heel Nederland worstelt met de vraag hoe anderen het doen, maar uiteindelijk is het de gemeenteraad die het ni veau bepaalt van de basiszorg brandbestrijding", hield de burge meester de commissie voor. Desge vraagd zegt De Feijter dat in de re gio de gemeenten Tholen en Woensdrecht enigszins voorlopers zijn, maar dat veel gemeenten in bij voorbeeld het oosten van het land al een stuk verder zijn op dit gebied. „In het beleidsplan gaan we per vier jaren bekijken wat de brandweer op pakt. Daarmee wordt de keuze ge legd waar die hoort, bij de gemeen teraad." In het dekkingsplan voor de brand weer is de blusgroep Stavenisse ge handhaafd. M.J. Klippel stelde dat de SGP daaraan niet wil tornen. Een volledige dekking kan alleen bereikt worden als er een zesde brandweer auto komt, zei De Feijter op een vraag van J.J.P.A. Boulogne. In Oud-Vossemeer, Poortvliet, Strijen- ham en Anna Jacobapolder is bij uit rukken regelmatig sprake van over schrijding van de normtijd. Wettelijk wordt 10% overschrijding geaccep teerd, aldus de commandant, mits er een consistent beleid aan ten grond slag ligt. De PvdA bekeek het in een breder verband, Van der Linde be trok er de personele bezetting over dag bij. Daar zijn in Sint-Philipsland en Stavenisse problemen gesigna leerd. Hij deed de suggestie aan de hand van een interventievoertuig dat breder ingezet kan worden, vroeg zich af of de beroepskrachten inge zet kunnen worden en was benieuwd naar de uitrukgegevens van de brandweer. Nuis legde uit dat er voor de blusgroepen uitbreiding is gezocht om de bezetting overdag op peil te kunnen houden. Van de be roepskrachten is er één ook bij een blusgroep ingedeeld. En wat het uit rukken betreft, dat schommelt van jaar tot jaar behoorlijk. „Afgelopen jaar zijn er bijvoorbeeld erg veel bermbranden geweest. En de afgelo pen weken moesten nogal wat men sen uit auto's worden bevrijd." Van der Linde vond dat uit het oogpunt van de kosten ieder onderdeel van de brandweer onder de loep geno men moet worden. „Wat moet, dat moet natuurlijk. Maar we moeten een organisatie maken die financieel houdbaar is." Een vierjaarlijks beleidsplan vindt de PvdA prima, maar verder ziet de fractie in de evaluatie weinig punten waar ze achter kan staan, aldus Van der Linde. D66'er J. van den Donker noemde het voorspelbaar dat er een gat zit tussen wat de gemeente op veiligheidsgebied móet doen en wat ze kan doen. Nuis gaf aan dat dat juist het spanningsveld is. Hij wees op een door de gemeenteraad aange nomen motie waarin staat dat aan de veiligheid van de inwoners geen concessie mag worden gedaan. De VVD kan het gevoelen van de PvdA begrijpen, zei mevrouw M.K. van Gorsel-de Oude. Klippel gaf aan dat de raad zal moeten afwegen hoe het verder gaat en hij was voorstander van een afzonderlijke discussie over het op te stellen beleidsplan. In dat plan zullen ook de kosten duidelijk gemaakt worden, gaf de burgemees ter aan. De gemeente moet geen toestem ming verlenen aan Cochon bv aan de Priestermeetweg 7 voor de uit breiding van de varkensstal. Daar pleitte maandagavond de heer Mier as van Advies ZLTO voor namens M.J. Kooijman en H.J. de Jonge in de Joanna Mariapolder bij de be handeling van het ontwerp bestem mingsplan buitengebied in Meul- vliet. Cochon had volgens Mieras daar al een bouwvergunning voor aange vraagd, maar niet benut. De ge meente zou die dan ook in kunnen trekken, zei hij. Hij stelde voor al leen een uitbreiding met 10 tot 20 procent (volgens de voorschriften van de provincie) toe te staan. „De stank is nu al ondraaglijk." De woning van Kooijman staat volgens de raadsman op ongeveer 200 meter van de stal. Maar volgens de ge meente heeft Cochon recht op een tweede stal. De bouwvergunning is het bedrijf in 1998 verleend, voor twee stallen. Er is tot nu toe een stal gebouwd, maar de vergunnig is vol gens de gemeente onherroepelijk. Volgens wethouder K.A. Heijboer hoort dit verzoek echter niet thuis bij de behandeling van het bestem mingsplan, maar pas als er een nieu we milieuvergunning voor het be drijf wordt aangevraagd. Zeeland Natuurland. De stichting Bureau voor Toerisme Zeeland krijgt 34.100 euro van de provincie voor het organiseren van Zeeland Natuurland. Waarom zou u met minder genoegen nemen OPTIEK - OÖCMCf TKUKDIG CEfftRUtt TB Advertentie I.M. Timmerman Arjan Hommel uit Oud-Vossemeer besloot begin vo rig jaar voor zichzelf te beginnen. Hij had naar zijn mening vol doende ervaring opgedaan in zo wel de traditionele bouwsector als in het monteren van kunststof bouwcomponenten. Steeds meer klanten meldden zich rechtst reeks bij de 30-jarige ambachts man met de vraag of hij niet zelf standig een kleine verbouwing of montageklus voor zijn rekening wilde nemen. „Het blijft natuur lijk altijd een gok om een eigen bedrijf op te zetten, maar als ik nu kijk hoeveel werk ik inmiddels heb binnengehaald, dan ben ik blij dat ik die stap destijds ge maakt heb", aldus Hommel. Als aankomend timmerman doorliep Arjan Hommel een goede leerschool bij enkele Brabantse bouwbedrijven. „Het vak leer je per slot van reke ning pas in de praktijk. Ik gaf mijn ogen goed de kost en stak erg veel op van de ervaren collega's waar mee ik samenwerkte. Je ziet hoe zij een bepaalde klus aanpakken en welke materialen en gereedschappen ze daarbij gebruiken. De toepas singsmogelijkheden van bouwmate rialen zijn de afgelopen 10 i. 15 jaar enorm uitgebreid en ik zag als tim merman bovendien dat er zich steeds meer houtvervangers aan dienden. Afbouwmaterialen als tre spa en kunststof deden hun intrede en vooral op het gebied van kunst stof zijn de mogelijkheden tegen woordig enorm uitgebreid. Als montagemedewerker van MR uit Sint-Annaland heb ik die ontwikke lingen zes jaar lang op de voet ge volgd. Eerst was het allemaal nog een beetje steriel wit maar al snel werden deuren, kozijnen, dakgoten en rolluiken in diverse moderne kleuren geleverd. Tegenwoordig zie je haast geen verschil meer tussen houten en kunststof deuren en kozij nen en ook op het gebied van kleur vastheid is enorm veel progressie geboekt. De verkleuring van kunst stof is tegenwoordig minimaal en in plaats van schilderen hoef je dit ma teriaal alleen maar af en toe af te poetsen. Veel mensen kiezen tegen woordig vanwege het minimale on- Met de nodige praktijkervaring op zak begon Arjan Hommel (rechts) vorig jaar zijn eigen bedrijf. De Oud-Vossemeerse timmerman werkt bij grotere opdrachten samen met collega-ondernemer Mare Polfliet. derhoud voor kunststof in plaats van hout, maar ik merk toch ook dat er nog steeds erg veel vraag is naar hardhouten afbouwcomponenten. Omdat ik erg veel ervaring heb op het gebied van zowel ambachtelijk timmerwerk als de montage van kunststof deuren, kozijnen, op- en inbouwrol luiken, serres, dakgoten en gevelafwerking, kan ik mijn klanten voor beide opties een advies op maat geven." In de service en dienstverlening pro beert Arjan Hommel zich duidelijk te onderscheiden van de vele klusbe drijven die de laatste jaren als padde stoelen uit de grond geschoten zijn. Hij draait zijn hand niet om voor een aanbouw, dakkapel, erker of garage, maar ook voor een verbouwing of complete renovatie kan men bij AR HOM Kozijnen terecht. Hommel: „Bij grote klussen werk ik samen met Mare Polfliet, een zelfstandige zonder personeel (zzp-er). Hierdoor kan ik omvangrijke karweien zoals het vernieuwen van daken en dakgo ten, het aanbrengen van dakkapellen, erkers, schuifpuien of tuindeuren en het ophangen van rolluiken of mar kiezen, toch in redelijk korte tijd af werken. Vanaf het eerste moment hebben mensen alleen met mij als contactpersoon te maken. Ik ga een karwei opnemen, vervolgens calcu leren en offreren en als het uiteinde lijk een opdracht wordt, ben ik zowel de uitvoerder als het aanspreekpunt voor de klant. Stukadoren, tegels zet ten en het installatiewerk, het wordt allemaal door mijn bedrijf gedaan." De klanten weten het Oud-Vosse meerse bedrijf inmiddels goed te vinden getuige de overvolle agenda van Arjan Hommel. „Ik krijg steeds meer naamsbekendheid want als je betaalbaar vakwerk levert, dan wordt dat snel doorverteld. Nu zijn be drijf goed op poten staat, is Hommel op zoek naar een geschikte werk plaats met voldoende opslagruimte. „Ik ben me vooral in Tholen en Oud-Vossemeer aan het oriënteren op de mogelijkheden. Als ik ergens een geschikte bedrijfsruimte kan vinden, wil ik ook graag een showroom inrichten. Daar kan ik dan de toepassingsmogelijkheden van kunststof presenteren aan men sen met bouw- of verbouwplannen. Het heet per slot van rekening niet voor niets ondernemen, je moet al tijd met de toekomst van je bedrijf bezig zijn", zo besluit Arjan Hom mel enthousiast zijn verhaal. Een compleet overzicht van de bedrijfs activiteiten van ARHOM is te vin den op www.arhom.nl. (Advertentie I.M.) Zes van de zeven subsidieaanvragen, die de Thoolse jeugdraad beoor deelde op de eerste openbare vergadering, kregen een positief advies mee naar het college van b. en w. Joth wilde eerst nog concrete infor matie van de Natuurvereniging Tholen over de educatieve boottocht op de Oosterschelde. Jongeren en jeugdverenigingen konden subsidieaan vragen indienen, totaal was 13.000 euro beschikbaar. Van het bedrag dat overbleef, besteedt Joth een gedeelte aan luchtkussens en de inrich ting van een jeugdhonk. Uit een enquête bleek dat deze op het wensen- lijstje van de plaatselijke jongeren stonden. De jeugdraad vergaderde in het gemeentehuis in Sint Maartensdijk. De jeugdraad wil weten hoeveel deel nemers er meedoen aan de boottocht en wil een concrete begroting van de Natuurvereniging Tholen. Joth beslist daarna of de aanvraag als positief door kan. Voetbalvereniging Noad '67 Sint-Philipsland heeft 2500 euro nodig voor een jeugdhoek in de kanti ne. Hier kunnen de spelers zich ver maken als een wedstrijd uitvalt. De voetbalvereniging wil zelf voor de helft van het bedrag zorgen, voor de resterende 1250 euro deed ze een sub sidieaanvraag. Dit bedrag ging met een positief advies door naar het col lege. Stichting Christelijk Jeugdwerk Tholen ontving een positief antwoord voor een kampweek van 1500 euro. Stichting Stad Tholen vroeg een tijde lijke ijsbaan ter waarde van 2500 eu ro. De maximale subsidie die ver leend mag worden is 1500 euro. De aanvraag ging voor dit bedrag met een positief advies door naar het col lege. Alpha-jeugdsoos Scherpenisse vroeg materialen voor de soos ter waarde van 874,48 euro, Creaclub 't Kelderwerk uit Sint-Philipsland een keramiekoven en onderzettafel van 1242 euro en de Stichting Thoolse Evenementen en Promotie (STEP) krijgt 1500 euro voor de voorstelling van Jochem van Gelder, als het colle ge deze subsidieaanvraag ook goed keurt. Voor de beslissing of de jeugdraad wel of geen positief advies gaf, was belangrijk dat de aanvragen aan be paalde eisen voldeden. Zo moet de jeugdactiviteit in samenspraak met de jeugd tot stand gekomen zijn of moet de jeugd betrokken worden bij de or ganisatie en uitvoering van de ge wenste activiteit. De activiteit moet voor alle jongeren toegankelijk zijn en te maken hebben met welzijn, wo nen en leefomgeving, gezondheids- zotg, onderwijs, sport en cultuur (vrije tijd), openbare orde of veilig heid. Per jeugdactiviteit kan maxi maal een subsidie verleend worden van 1500 euro. Een bijdrage uit de sti muleringsregeling jeugdactiviteiten moet noodzakelijk zijn om de activi teit door te laten gaan of de investe ring te realiseren. Mies van der Weele (ambtenaar wel zijn die de jeugd ondersteunt) vult daarbij aan dat ze in oktober jongeren een uitnodiging heeft gestuurd voor de stafbijeenkomst. Hier zat ook een enquête bij met vragen over wat de jeugd miste in de gemeente. Een aan tal wensen kwam hieruit, waarvan de jeugdraad er ook een paar met een po sitief advies aan het college heeft voorgelegd. Van der Weele: „Omdat er al een plaats en begeleiding is voor een hangplek/jeugdhonk in Scherpe nisse heeft de jeugdraad het advies gegeven hier 750 euro aan te schen ken, die gebruikt kan worden voor de inrichting. Op verschillende plaatsen hadden jongeren gevraagd om een luchtkussen. De jeugdraad heeft be sloten deze wens te koppelen aan de landelijke straatspeeldag en in Sint- Philipsland, Stavenisse, Oud-Vosse meer en Sint-Annaland een luchtkus sen te plaatsen van 500 euro. Andere wensen zijn niet gehonoreerd, maar de jeugdraad wil een aantal ideeën meenemen naar WhozNext, een jeugdparticipatie op sportgebied. Hierbij gaan in elk geval mee: de vraag van Thoolse jongeren om een bekende voetballer te ontmoeten, een songfestival/ talentenjacht in Poort vliet en een sportavond in Sint Anna- land De andere wensen zijn niet positief bevonden, zoals in Oud-Vossemeer een workshop met groen en geld voor jeugdvereniging Het Kompas. In Poortvliet een jeugdhonk. Scherpe nisse wilde een skatebaan. Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder had den ook een skatepark aangegeven, Stavenisse een basketbalveld en dans avond. In Sint-Annaland wilden jon geren een skatebaan of skeelerbaan en een veilige bushalte. In Sint-Maar tensdijk gaf de jeugd aan dat ze geld voor de christelijke jeugdvereniging en de Natuurvereniging wilden; springmateriaal, een jeugdhonk, spel activiteiten bij speeltuintjes en dat ze doelen wilden aanschaffen. Voor de Thoolse jeugd waren een ijsbaan, ska tebaan, skatemateriaal, dagje pret park, pooltafel en bioscoop belang rijk. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dichterbij ligt nog de Rabobank Hal steren/Lepelstraat, maar die praat met Bergen op Zoom. Samen vormen ze ook één gemeente. Dinteloord valt weer onder de gemeente Steenbergen, maar Dinteloord behoort tot de Rabo bank Mark en Dintel. De fusie van de Rabobanken Tholen en Sint-Annaland/Poortvliet, die 1 de cember 2002 juridisch een feit werd en in mei 2003 administratief rond kwam, blijkt al snel achterhaald. Tho len is ,een vette B-bank' in de Rabo- terminologie, terwijl C de ideale maat is en D alleen voor de grote jongens is weggelegd. Gezien de grootte is Steenbergen nog kwetsbaarder dan Tholen. Bovenlokale samenwerking pakte in de praktijk niet zo goed uit, zodat nauwe samenwerking/fusie de meest voor de hand liggende oplos sing voor 2005+ is. Tholen telt 3 verkoopkantoren, 4 ser vicekantoren en 1 geldautomaat (Scherpenisse). Steenbergen kan de huisvestingskosten beperken tot slechts 1 kantoor en 1 geldautomaat (Nieuw-Vossemeer). Met deeltijdwer kers erbij staan er bij Rabobank Tho len 97 mensen op de loonlijst en bij Steenbergen 48. Het hele samenwerkings-/fusietraject moet nu nog beginnen. De medewer kers zijn ingelicht, de leden en de klankbordgroepen. Voor de leden zul len er voorlichtingsbijeenkomsten ge houden worden, vooruitlopend op de algemene vergadering, die 23 septem ber a.s. gepland is. Voorzitter Van Gurp denkt, dat de Thoolse en Steenbergse bank elkaar wel liggen. „Het zijn beide platte- landsbanken, die wat aanpak van de leden betreft, identiteit en mentaliteit veel overeenkomsten hebben. We moeten langzaam toegroeien naar de nieuwe situatie, maar het noemen van een datum daarvoor vind ik niet zin nig." Directeur Otto noemt Steenber gen een goede, solvabele bank, waar van de rentabiliteit net zo goed als die van Tholen. „Ze hebben een grote agrarische portefeuille en staan heel sterk in het midden- en kleinbedrijf en de particuliere sector. Qua structuur zijn de marktgebieden goed vergelijk baar. Alleen is Steenbergen een rijker Cijfers wil Rabobank Tholen nog niet geven, maar volgens voorzitter Van Gurp was 2003 ,een heel verdienstelijk jaar met een mooie uitkomst.' Daarmee blijft hij voorzichti ger dan directievoorzitter Bert Heemskerk van Rabobank Ne derland, die onlangs liet we ten, dat de bank in 2003 .uit stekend had gepresteerd met een netto winstgroei van min stens 10%. gebied dan Tholen." Volgens de directeur kan een fusie een nog gezondere bank opleveren die de markt beter kan bedienen. „Je kwetsbaarheid wordt minder, je staat steviger in je schoenen. Voor de land bouw kunnen bijvoorbeeld 2 relatie beheerders komen in plaats van nu 1 Met een groter klantenbestand kun je dat verwezenlijken." Al bij al gaat het dus heel hard in ban kenland. Het bestuur realiseert zich dat ook wel. „Wij hebben dit tempo echter niet bepaald", zegt Van Gurp. „Met deze samenwerking kunnen wij echter zelfstandig en professioneel blijven, dichtbij de klanten en volle dig geëquipeerd." Directeur Otto zegt dat een eventuele fusie met Steenbergen minder tijd zal vergen dan die tussen Tholen en Sint- Annaland. „De systemen zijn nu veel meer op elkaar afgestemd. We hebben ook geleerd van de recente fusie. Bo vendien hebben we hier ruim de tijd voor." Van Gurp vult aan, dat fusie welis waar .moeders mooiste' is, maar ook weer niet de enige mogelijke vorm van nauwe samenwerking. Een geza menlijk adviescentrum zou volgens de voorzitter wel het gehele werkge bied moeten bestrijken. Steenbergen heeft een splinternieuw kantoor en ook een nieuwe directeur. De ZeBra (Zeeuws-Brabantse) Rabo bank - een mogelijke nieuwe naam is nog niet bekend - zal waarschijnlijk pas in 2005 een feit worden. In Stavenisse heeft de Rabobank een tijdelijk kantoor geplaatst in verband met de verbouwing tot huisartsenpraktijk. De brandweer van Sint-Maartensdijk in actie aan de Bloemenlaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7