Vetburgh Mensen kunnen bij ziekte vaker gewoon thuis geholpen worden 'De weg overal kapot en dan de golven tegen de dijk rollend' Clubs kunnen weer aankloppen om geld 10% EXTRA KASSAKORTING Voorlichting mantelzorgers Laatste kans! NOG 3 DAGEN Bram Smits schreef zijn verloofde uit het vernielde Stavenisse Donderdag 29 januari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Voor een bloedtransfusie of voor het toedienen van me dicijnen per infuus hoefje niet altijd naar het ziekenhuis. Dat kan gewoon thuis gebeuren. Niet iedereen weet dat. Maar deze manier van zorg verlenen is al enige jaren praktijk bij de Oosterschelde Thuiszorg die sinds 1 janu ari Allévo heet. Zeker voor ernstig zieken kan het ver voer naar een ziekenhuis lastig zijn. De wijkverpleging biedt dan uitkomst. Ook voor iemand die thuis woont en via zijn alarm om hulp vraagt, gaat Allévo als eerste con tactpersoon optreden. Stopgezet Klamme dekens Noordpool Uitgebreid Storm Staaroperatie Gerst VVD en CDA vragen om extra info gemeentehuis op de toch al lage prijzen Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 f Oosterschelde Thuiszorg na fusie verder onder nieuwe naam Allévo Erfenis mevrouw Van 't Hof-Quist Uegaal Nu is het zo dat een familielid of ie mand uit de buurt als eerste gaat kij ken. Allévo start met het sturen van professionele hulp als een cliënt thuis op de alarmknop heeft ge drukt. Zorgmanager Betsy Gaakeer: „Dit is nog in ontwikkeling. Voor de zomer zal dit van start kunnen gaan." Het toedienen van medicijnen kan ook thuis gebeuren. Volgens zorg- teammanager Iris Kruithof van ver pleging en verzorging is dat lang niet bij iedereen bekend. „Mensen denken dat ze voor een bloedtrans fusie of een morfine-injectie bij voorbeeld altijd naar het ziekenhuis moeten. Dat werd normaal gespro ken ook in het ziekenhuis of een zorginstelling gedaan, maar het kan ook gewoon thuis gedaan worden door de wijkverpleging. Reizen naar het ziekenhuis is vaak heel be lastend. Vooral voor erg zieke men sen. En zeker voor terminale patiën ten. Het wordt dan zo geregeld dat ze werkelijk thuis kunnen blijven en niet naar het ziekenhuis hoeven." De zorg die de wijkverpleging kan geven kan 24 uur per etmaal worden ingezet. Dat geldt niet alleen voor de vier gediplomeerde wijkver pleegkundigen op Tholen. Ook de verzorgenden kunnen overdag, 's avonds en 's nachts ondersteuning verlenen. Allévo is het resultaat van de fusie tussen de Oosterschele Thuiszorg en Arcus Zorgcentra op Schouwen Duiveland. De cliënten die nu thuis zorg krijgen op Tholen merken er weinig van. Alleen de naam is na de fusie veranderd. Het werkgebied van Allévo is onderverdeeld in re gio's, elk aangestuurd door een re- giohoofd. Met Kapelle en Reimers- waal, vormen Tholen en Sint- Philipsland een regio. Betsy Gaakeer en Lonny Kwaker- naak zijn beiden hoofd van de huis houdelijke verzorging en verzor ging. Allévo komt uit het Latijn (net als Emergis en Castria) en betekent ondersteunen, optillen. Gaakeer: „We doen meer dan alleen zorg bie den. In de nieuwe naam zit die zorg er niet meer in. Dat riep toch meer Bram Smits bleef in het geëvacueer de dorp om een aantal paarden en koeien te verzorgen, die de ramp nacht op de Stoofdijk overleefd hadden. Op 5 februari voer hij, met vijf dorpsgenoten, met een schip met vee naar Wemeldinge. En de andere morgen vertrok Smits naar Bergen op Zoom. Hij zocht en vond zijn moeder, broer en zussen, en trof zijn verloofde in Maartensdijk bij Utrecht. Na een oproep van burge meester Verburg aan alle mannen om met schop en laarzen naar het dorp te komen, vertrok Smits op nieuw naar Stavenisse. In de week ends ging hij dan naar Utrecht Smits hoorde de oproep van Ver burg op 16 februari 1953 over de ra dio. De volgende morgen ging hij samen met Wim Eerland naar het station in Utrecht, waar ze meer mannen uit Stavenisse troffen. Over Den Bosch reisden ze met de trein naar Bergen op Zoom, toen met de bus naar Halsteren en verder met een amfibievoertuig naar Tholen. Daar waren al heel wat Stavenisse- naars aangekomen. In twee bussen werden de mannen over Oud-Vosse- meer en Sint-Annaland naar de Paaldijk gebracht, bij de verwoeste boerderij van C. Gaakeer. Tachtig mannen gingen óver de vernielde Paal- en Oudelandsedijk verder naar de haven van Stavenisse. Het was er een verwarde boel. De mannen kre gen te horen dat het omgeroepen be richt onjuist was. Het zou de bedoe ling zijn geweest om een bepaalde groep mannen terug naar het dorp te roepen. Op zo'n massale terugkeer van enige honderden was helemaal niet gerekend, er was voor hen geen eten en geen slaapgelegenheid. Het ontbrak aan alles, vooral aan voor lichting en leiding. Wél kon men zich laten inenten tegen tyfus, maar dat liet de meesten onverschillig. Niemand wist wat te doen; de een riep dit, de ander wat anders, aldus Smits. Er gingen ook groepjes man nen terug richting Sint-Annaland. Bram Smits en nog een paar man nen aten in het café van Piet Hen- drikse aan de haven hun meege brachte brood op. Hij ontmoette er Kees Smits, die het dorp sinds de rampnacht nog niet verlaten had. Kees was één van de mannen van het groepje van negen - Bram was daar ook bij - dat de eerste vijf da gen 's nachts verbleef in het huis van Jan van Beveren op de Molen dijk. Bram Smits besloot om daar ook nü te overnachten. Later kwam ook Wim Eerland. Die had met een paar mannen de slagerij van Gunst schoongemaakt, maar twee uren la ter - met de vloed - stond het water er weer een halve meter hoog. Dit schreef Smits nog diezelfde 17e fe bruari aan zijn verloofde. „In dat het beeld op dat de hulpverlener de zorg naar zich toetrekt. Terwijl het er om gaat wat de cliënt wil. Dat is een wezenlijk verschil. De wensen van de cliënt staan centraal. Wij kij ken naar wat we kunnen betekenen. In feite deden we dat al, maar het komt nu pas goed tot uitdrukking in de naam." Bemiddelen en advies geven hoort ook bij de taken van Allévo. Bemid delen bij het aanvragen van een al- pha-hulp. Daarin speelt degene die hulp vraagt de rol van werkgever. Ook als het gaat om het inzetten van hulp via het persoonsgebonden bud get (waarbij zelf hulp ingekocht kan worden), kan Allévo bemiddelen. Wat Allévo zorgen baart, is de ver hoging van de eigen bijdrage. Die ging van 4,40 euro naar 11,90 euro per uur. Kwakernaak: „In enkele gevallen hebben cliënten zelf de hulp stopgezet. Mensen voelen zich in de kou staan. Er zijn een paar schrijnende gevallen. Maar voor veel mensen is nog niet duidelijk wat het precies betekent. Het gaat over de verhoging van de maximale uurprijs. Lang niet iedereen betaalt het hoogste bedrag. Dat hangt ook heel sterk van het inkomen af. We helpen mensen om dat te berekenen. Het is vervelend om mensen daar om los te moeten laten. We hopen dat de verhoging terug wordt ge draaid. Ook de helpsters hebben er moeite mee. De landelijke vereni ging thuiszorg heeft er ook tegen geageerd. Maar voor vragen over de eigen bijdrage kunnen mensen bel len naar Goes." Op de aankondiging over de verho ging zijn nogal wat reacties geko men, zo weet Gaakeer. „Uit schrik zeggen mensen op. Dat vind ik al schrijnend." Ook gaan er geluiden op om de huishoudelijke zorg uit het pakket van de awbz, de algemene wet bij zondere ziektekosten, te halen. Vol gens Kwakkernaak is huishoudelij ke verzorging soms noodzaak. Voor bijvoorbeeld astmapatiënten is dat erg belangrijk." Gaakeer: „Er wordt nu soms gedaan alsof huishoudelij ke zorg een luxe is. Maar er wordt wel naar gestreefd om mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen, in de eigen omgeving. Dan is die huis had in de rampnacht een voet water gestaan", vertelt Smits een halve eeuw later. „We sliepen er op zolder, tussen klamme dekens en kleden. Alles was doortrokken van het zilte zeewater. Ook de kleren die we dag en nacht aanhielden en waarin we overdag met een roeiboot de polder introkken. Daar vertoef den we temidden van modder, de stank van rottende vloerbedekking en van niet te beschrijven rommel. Wekenlang was dat huis voor meer dere mannen het nachtverblijf." Na de eerste volle week was er nog weinig vooruitgang te zien, blijkt uit de brieven van Smits. Zijn oom Bram was op 't Scheld gaan kijken en was geschrokken toen hij zag hoe het er daar met de dijk voor stond (zandzakkendammen). In de kerken troffen ze vloeren aan die tot raamhoogte omhoog waren geko men en banken die door elkaar la gen. Overal lag stro, uien en aller hande rommel, 's Middags aten de mannen in een daartoe ingericht schip in de haven. Voor een gulden hadden ze een stevige warme maal tijd. In het pakhuis aan de haven was een grote keuken ingericht. Maandenlang werden op die manier de mensen die in het dorp werkten - maar er nog niet konden wonen - van eten voorzien. Op 14 maart liet Smits weten dat hij nog steeds in het huis van Van Be- veren zat, samen met zijn zuster Mi na. Zij werkten overdag in de ou derlijke woning. Het achterhuis werd water- en winddicht gemaakt en ze kregen een kacheltje aan het branden. Mina sliep bij oom Abram of bij oom Johannes in de fietsen winkel. Vrijdag de dertiende gingen ze naar Bergen op Zoom, waar hun nicht Jannetje Goedegebuure werd begraven. 'Er was daar een droevig hoopje volk in het kerkje aan de Williamstraat. Ouderling Slager had de leiding', schreef Smits. Diezelf de avond reed hij achterop de motor met Piet van Beveren mee naar Sint-Maartensdijk. 'Door mist te rug, over de Eerste Dijk, de Vierde Dijk. Met aan de Smerdiekse kant water, naar de Paaldijk. Het was of we de Noordpool ingingen, nergens een lichtje, niemand kom je tegen. De weg overal kapot en dan de gol ven tegen de dijk rollend', be schreef Bram Smits. De volgend morgen reed hij met Van Beveren dezelfde weg om Johanna de Vries te begraven. 'Slager hield een stich telijke bijeenkomst aan huis. Het lijk stond in het koor van de Maar tenskerk. We liepen met zestien mensen achter de baar. Op het kerk hof was er veel belangstelling.' Om dat Van Beveren met zijn verloofde Lien Neele naar zijn ouders in Dordt ging, reed Bram Smits op een hulp heus geen luxe. Juist daarom kan men ook langer thuis blijven wonen. Zonder die hulp is dat niet mogelijk." Bovendien wordt die hulp volgens Gaakeer niet zomaar verleend. „Van onze cliënten is niemand die geen zorg nodig heeft. Waarom zouden ze anders hulp zijn toegekend door het regionaal indicatieorgaan?" Hoe het er in de toekomst uit zal gaan zien, is niet duidelijk. Moge lijk krijgen de gemeenten na 2006 een grotere rol te vervullen en komt er een regeling zoals die nu voor het algemeen maatschappelijk werk be staat. oude fiets terug naar Stavenisse. 'Het was een moordende tocht, veel wind. Onderweg waaide mijn oude zwarte hoed af, die ik met moeite weer uit het water naar de kant wist te krijgen. Rond half zes kwam ik aan in een verlaten, doods en ver woest dorp. Bijna alle mensen wa ren de Zondag over naar hun ver wanten gegaan. In het huis van Van Beveren gekomen, was Mina er niet. Eerst om brood en boter bij bakker Louis Roozemond op de Molendijk (want de keuken is er Zondags niet), kachel aangemaakt, koffie gezet en gegeten. Toen naar oom Abram, daar was Mina. Ben daar een poos gebleven en moest in het donker, door al de gaten, zonder het minste lichtpuntje naar de Mo lendijk. Ben nog lang bij Hub. Smits in het huis van C. de Vos ge weest en toen alleen in het huis van Van Beveren geslapen.' Maandagmorgen 30 maart kwam Bram Smits vanuit Utrecht in Stave nisse aan. Het waaide die dag hard en de wind wakkerde aan tot storm. Smits droeg vanuit het enigszins be- De zorg die nu verleend wordt, is uitgebreid. Dat kan 's morgens be ginnen met het uit bed helpen van ouderen, helpen bij het aankleden en het ontbijt, de zogeheten opstart- hulp. Door een verzorgende. Maar ook op andere momenten van de dag kan er hulp worden verleend. Bijvoorbeeld huishoudelijk hulp, stof afnemen, stofzuigen, dweilen, ramen wassen, strijken, wc schoon maken, koken of inkopen doen. De ze hulp is vantevoren afgesproken. Het kan ook voorkomen dat er extra hulp nodig is omdat de cliënt geval len is, zijn suikergehalte ontregeld is of een stoma is losgeraakt. Via de zorgcentrale kan er dan iemand worden ingeschakeld. Die is zeven dagen per week, dag en nacht be woonbaar gemaakte achterhuis alle spullen naar boven en schepte het vuur uit het kacheltje. De toestand was kritiek. Alle mensen die in het dorp waren, kwamen op de haven kijken naar het almaar stijgende wa ter. 'We dachten allemaal dat de zandzakkendammen door zouden breken', schreef Smits. Hij besloot naar zijn uit Utrecht meegekomen aanstaande schoonvader te gaan, die met zijn dochter Nellie aan het schoonmaken was en er nauwelijks erg in had dat het water zo hoog kwam. Samen liepen de mannen een eind de veerdijk op. 'We zagen de golven tegen en over de zandzakken op 't Scheld slaan en begrepen dat er maar heel weinig nodig was of ze zouden doorbreken. Met het vallen van de eb minderde de storm en werden de mensen wat rustiger'. Die nacht sliep Smits voor het eerst sinds 1 februari op zijn vertrouwde plek, in een bed thuis op zolder. 'In een hol huis, waar geen deur dicht kan door zwellen van het hout, te midden van gaten en poelen met modder, achter een half ingestorte dijk', schreef hij de volgende dag. "s Avonds met opa Tinus bij schoonva der en Nellie, in de kamer rond een reikbaar (0113-249111). Allévo leent ook verpleegartikelen uit. Krukken, toiletverhogers, baby weegschalen. Maar toch zijn er nog genoeg mensen die onnodig tobben omdat ze niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden, zegt Kwakker naak: „Voor mensen die na en staar operatie moeten moeten bukken, hebben we een hulphandje. Een heel handig apparaatje. Veel spullen om de zelfredzaamheid te bevorde ren; een schilapparaatje of een spe ciale bril zodat ze in bed kunnen le zen." Maar ook mensen met diabetes, hart- en vaatziekten en allergieën kachel, wrakke stoelen, een olie lamp op tafel. Mina slaapt bij oom C. de Vos, die al met zijn allen thuis zijn. Dat is het geluk van mensen die op de Molendijk en Stoofdijk wo nen'. Die dag knapte het weer wat op en er arriveerde een bus met Bar nevelders die een kijkje in het dorp kwamen nemen. Smits was juist be zig een stallantaarn in te spannen en met olie te vullen. Hij gebruikte die om 's avonds door het wrakhout en de gaten zijn weg naar zijn slaap plaats te vinden. De Stavenissenaar schreef hoe hij een week eerder met een veeauto hun paard - met enkele andere - te rughaalde bij een boer ergens bij Breda. 'De landbouwvoorlichting adviseerde om op de drooggevallen plaatsen gerst te zaaien. Johannes Potappel kwam vragen om een partij zaaigerst, die met een schip gebracht was, naar zijn huis in de Buurtweg te brengen'. Door de Stavenisseweg, de Ouwe Kees, via de Oudelandse dijk en over het land bracht hij dat naar de verwoeste boerderij. Het einde van de Stoofdijk en het stuk kunnen bij Allévo terecht. Er zijn bijvoorbeeld diëtisten in dienst die voorlichting geeft over voeding en mensen hierin ondersteunen. En ook de ouder- en kindzorg (voor kinderen van nul tot vier jaar) neemt een belangrijke plaats in bij de gefu seerde instelling. Op de consulatie- bureaus worden door artsen en ver pleegkundigen aandacht besteed aan de gezondheid en ontwikkeling van zuigeling tot kleuter. De nieuwe naam Allévo is nog niet erg bekend. Ook het logo moet nog op het gebouw van de thuiszorg in Sint-Maartensdijk veranderd wor den. De krukel verdwijnt en maakt plaats voor een nieuw beeldmerk met een figuurtje dat zich over de letters buigt. Stoofdijk tussen het pakhuis en de Veerweg kon men toen alleen te voet passeren. De paarden stonden ge stald in de grote schuur van C.M.A. Steendijk. Klaverhooi om ze te voe ren haalde Smits met grote bossen op zijn rug van de tas in de schuur van fam. Potappel in de Buurtweg. Deze schuur, met alles wat erin was, was een halve slag gedraaid en inge stort, de koeien lagen eronder bedol ven. Met zijn paard sleepte Bram Smits die dode koeien in juni, toen de ravage opgeruimd werd, weg naar een groot gat. Dat was gegra ven in een hoek van het land naast opa Tinus. Samen met Johannes Pot appel zaaide hij, overal waar het land geschikt was, tot eind mei gerst. Dat was niet zozeer bedoeld om te oogsten, maar als structuur verbetering. In zijn brief van 31 maart schreef Smits dat de volgende dag 'petoaten' gezet zouden worden in Moggershil, dat grotendeels droog was gebleven. Het zou nog een heel karwei worden om de aard appelen daar te krijgen, want een toegangsweg was er niet meer, aldus het relaas van de Stavenissenaar, één van de velen die na de catastrofe het leven weer oppakte. Dinsdag a.s. van tien tot twaalf uur wordt in het gebouw van Allé vo (voorheen Oosterschelde thuiszorg) in Sint-Maartensdijk een bijeenkomst plaats voor man telzorgers. Jacqueline Heijboer en Marianne Ketting zullen een toe lichting geven bij de mogelijkhe den van het steunpunt voor de mantelzorg op Tholen. Vervol gens zullen zij met de mantelzor gers inventariseren op welke pun ten zij ondersteund willen worden en welke onderwerpen ze tijdens de vervolgbijeenkomsten willen bespreken. Vanaf november vorig jaar zijn in alle Zeeuwse regio's steunpunten voor mantelzorg ge vestigd. Op Tholen is dat steun punt gekoppeld aan de vrijwillige De commissie algemeen bestuur ging donderdag unaniem (de CU ontbrak) akkoord met het beschik baar stellen van 11,6 miljoen euro (exclusief btw) voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tho len. Verschillende woordvoerders wezen erop dat dit voortvloeit uit eerdere besluiten van de gemeente raad. „Voor ons is dit bedrag de li miet", stelde J.J.P.A. Boulogne (ABT). SGP'er M.J. Klippel noem de het puur een gevolg van de in voering van het btw-compensatie- fonds dat het benodigde bedrag maar iets hoger uitvalt dan op basis van prijspeil mei 2000 was ge raamd. J. van den Donker (D66) vroeg zich af of er op het gebied van de btw nog voordeel te behalen was door het privatiseren van ta- thuiszorg. Mantelzorgers kunnen er terecht voor een luisterend oor, praktische (het inzetten van een vrijwilliger) en emotionele onder steuning, informatie, advies en doorverwijzing. Tijdens themabij eenkomsten worden bijvoorbeeld dementie, beroerte, persoonsge bonden budget, e.d. behandeld. Lotgenoten kunnen elkaar prakti sche tips geven of gevoelens de len. Mantelzorg en gezin of va kantie, alsmede grenzen aan de mantelzorg kunnen dan besproken worden. Het steunpunt is dage lijks van tien tot twaalf uur geo pend en telefonisch bereikbaar via 663784. Klaverblad Zeeland. Het Klaver blad Zeeland te Goes krijgt voor ja nuari-tot en met maart 2004 per maand 80.000 euro subsidie van de provincie. ken, maar hoofd financiën J.M. Duine leek dat niet eenvoudig. Mevrouw M.K. van Gorsel-de Ou de (VVD) stelde voor om een nieu we manier van aanbesteden - een Europese internetveiling - te onder zoeken en ze vroeg ook om Thoolse aannemers mee te laten doen. In de stuurgroep nieuwbouw gemeente huis zijn over het aanbesteden af spraken gemaakt, kreeg ze van Klippel te horen. „Het inkoopbu reau adviseert over de manier van aanbesteden", aldus de burgemees ter. Zowel de VVD als het CDA vroegen om extra voorlichting rich ting de inwoners. Mevr. Van Gorsel deed de suggestie voor een beknop te heldere uitleg en als de bouw eenmaal begonnen is maandelijks een artikel. J.P. Bout repte van het publiceren van een schets van het bouwplan alsmede een naar onder delen uitgesplitst kostenoverzicht. „Ook over een communicatieplan zijn afspraken gemaakt in de stuur groep", zei Klippel hierover. Advertentie I.M. Deze dagen staan ongetwijfeld velen stil bij de catastrofe die onze streek 51 jaar geleden op 1 februari overkwam. Het verwoestende wa ter brak door de zeeweringen. Vooral in Stavenisse en Sint-Philipsland trok het een spoor van vernieling. Er waren 166 slachtoffers te betreu ren. Brieven die Bram Smits destijds vanuit het verwoeste Stavenisse schreef aan zijn verloofde Corrie Eerland in Utrecht, geven een indruk van de toestand en de sfeer in de weken na de stormvloed. De teamleidsters bij Allévo, vd.n.r Iris Kruithof, Betsy Gaakeer en Lonny Kwakernaak. Bij de 50-jarige herdenking van de watersnoodramp is in de kerktoren van Stavenisse een gedenksteen aangebracht. Van harte ging het bij een deel van de commissie algemeen bestuur dui delijk niet, maar uit de rente van de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist kunnen voortaan weer extraatjes voor jeugdleden van Vosse- meerse verenigingen bekostigd worden. Het voorstel om terug te komen op een eerder raadsbesluit - de gemeenteraad wilde het geld liever beste den aan één groot project - kreeg uiteindelijk de steun van de voltallige commissie (de CU ontbrak). „De gemeenschap van Oud-Vossemeer heeft er recht op, het draagt bij aan de leefbaarheid voor de jeugd in een verenigingsrijke woonkern", zei voorzitter A.A.J. Hommel van de Ver eniging Van 't Hof-Quist. De vereniging beslist voortaan over de aanvra gen en doet daarvan jaarlijks verslag aan het gemeentebestuur. Mevrouw Dingena Catharina van 't gen die activiteiten ontplooien op Hof-Quist (1893-1995) liet haar ver mogen van zo'n 600.000 gulden (272.000 euro) na aan de gemeente Tholen. Ze wilde er een zwembad van realiseren in haar geboorteplaats Oud-Vossemeer of, als dat niet kon, het geld besteden aan voorzieningen voor sport en recreatie ten behoeve van de Vossemeerse jeugd. De ge meente vroeg de bevolking om ideeën en dat resulteerde in een bundeling van verenigingen die het gemeentebe stuur jaarlijks adviseerde over aanvra gen om een bijdrage uit de nalaten schap. De politiek zag het geld echter liever besteed worden aan een groot project. De uitkeringen werden ge stopt, maar grote projecten bleken niet voor het oprapen te liggen. Even was een gecombineerde skate/ijsbaan in beeld, wat echter vooralsnog op niets uitliep. Een skatebaan ligt er in middels wél, maar dan gefinancierd uit een andere pot. Het verenigingsleven houdt nadruk kelijk de wens om voor bijzondere uitgaven een beroep te kunnen doen op de nalatenschap. De meerderheid van het bestuur van de Vereniging Van 't Hof-Quist is er voorstander van om dat via de rente van het kapitaal te doen. „Maar het bekostigen van een groot project blijft bespreekbaar", zei Hommel die van het spreekrecht ge bruik maakte. Dat laatste deed J.P. Bout (CDA) deugd. „Ik zou over en kele jaren willen evalueren en dan kunnen we dat alsnog bekijken." De CDA'er had er geen moeite mee om de rente beschikbaar te stellen voor uitkeringen aan verenigingen. Hij was ook content dat er via naamgeving in het nieuwe dorpshuis een tastbare herinnering aan de schenkster komt. Mevrouw M.K. van Gorsel-de Oude (VVD) stond helemaal achter het voorstel van de verdeling, omdat het binnen de vereniging Van 't Hof- Quist wordt gedragen. Ook wilde ze die vereniging het vertrouwen geven om - op basis van een aantal vooraf gestelde regels - de uitkeringen uit de nalatenschap te doen. Dat mandaat gaat de SGP te ver, zei M.J. Klippel. „Liever laten wij dat over aan het col lege van burgemeester en wethou ders. Dat is onpartijdiger en boven al le twijfel verheven." Zijn fractie wil ook geen geld geven aan verenigin- zondag, zei hij. Van de SGP had het totale kapitaal in het dorpshuisproject gestopt mogen worden, maar daarin stond de fractie alleen. Het geld in één keer besteden leidt wel tot een her kenbaar project, maar anderzijds komt er in de toekomst onderhoud op je af en dus is voorzichtigheid gebo den, aldus Klippel, die tegenstemmen 'wat erg ver vond gaan'. Bij monde van M.A.J. van der Linde sprak de PvdA zijn vertrouwen uit in de manier waarop de Vereniging Van 't Hof-Quist te werk zal gaan. „Wij willen ze niet op de huid zitten en na een paar jaar evalueren." De PvdA'er stelde dat dit onderwerp leeft in Oud- Vossemeer. Hij noemde het legaal dat er op deze manier wat extra's voor verenigingen gedaan kan worden. ABT en D66 daarentegen vroegen zich af of dit is wat mevrouw Van 't Hof voor ogen had. „Ik denk dat ze één groot project wilde", zei J.J.P.A. Boulogne. En J. van den Donker zei vanuit de jeugd andere geluiden te ho ren dan waar de verenigingen mee komen. Maar beiden gingen niette min met het voorstel akkoord. Bou logne wilde het restkapitaal jaarlijks indexeren: „Anders blijft er op den duur niets over." Hij kreeg bijval van Bout. Maar wethouder mevrouw M.A.E. Velthuis raadde dat af. Dan zou namelijk eerst een deel van de rente aan het kapitaal toegevoegd moeten worden en blijft er weinig te verdelen over. Ze wees op de 'grote ommezwaai' die het bestuur van de vereniging heeft gemaakt door ermee akkoord te gaan dat de helft van het kapitaal, zo'n 154.000 euro, gebruikt wordt voor een dorpshuis nieuwe stijl (die besteding maakt overigens geen onderdeel uit van het raadsvoorstel dat vanavond wordt behandeld - red.). En dat de toekenning van bijdragen aan de vereniging wordt overgelaten, past volgens mevrouw Velthuis prima in het idee van burgerparticipatie en het betrekken van de inwoners bij hun leefomgeving. Met de toekenning van 5700 euro uit de nalatenschap aan gymvereniging Spido en 730 euro aan de Vossetuin had niemand problemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5