Twee van de vijf landgoederen in Muijepolder bij smalstad verkocht Rabo Tholen samen met Steenbergen Leerlingen Kompas bij onderwijsminister Smikkelen en luisteren naar een mooi verhaal AL 59 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Nieuwe fractie VVD treedt aan Een perceel kost anderhalf miljoen euro, Nuis tekent overeenkomst Donderdag 29 januari 2004 60e jaargang no. 11 Sint-Philipsland krijgt weer bakker Provincie keurt uitbreiding van Maartenshof goed In verwachting? Ongeveer anderhalf miljoen euro gaan de landgoederen kosten die in de Muijepolder bij Sint-Maartensdijk kunnen worden aangelegd. De toekomstige eigenaar koopt een landhuis 'van allure' met bos, waterpartijen én rust en ruimte. Voor twee van de vijf landgoederen De Pluimpot zijn al kopers. Maandagochtend werd op het gemeentehuis het startsein gegeven voor de officiële verkoop. Burge meester W. Nuis en de grondeigenaren tekenden een over eenkomst waarin is vastgelegd dat eerst het bos, de water partijen en wandelpaden moeten zijn aangelegd voordat aan de bouw van de woning kan worden begonnen. Lindelaan Helikopters Werkgelegenheidsaspect redelijk beperkt Vier ogen Kleur en identiteit Met plan 2010 Anna Jacobapolder Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de gemeenteraad treedt vanavond een compleet vernieuwde VVD- fractie aan. Mevrouw M.K. van Gorsel-de Oude uit Oud-Vossemeer en G.J. Hoek uit Sint-Maartensdijk worden benoemd als opvolgers van de tot wethouder gepromoveerde F.J. Goossen en de naar Halsteren verhuisde R. Ravensteijn. Hoek gaat op herhaling, hij was van april 1993 tot januari 1995 ook al gemeente raadslid. Als gevolg van de wijzigingen moe ten ook de in verschillende commis sies benoemingen plaatsvinden en dat gebeurt vanavond eveneens. Hoek zal lid worden van de com missies middelen en gemeentelijke ontwikkeling, alsmede plaatsver vangend lid van de commissie alge meen bestuur. Mevrouw Van Gorsel wordt lid van de commissie alge meen bestuur en blijft zitting hou den in de commissie welzijn en on derwijs. Voor laatstgenoemde commissie wordt K.B.M. Saris uit Poortvliet plaatsvervanger, terwijl P.K.M. Stouten uit Stavenisse en mevr. G. Boelhouwers-Stigter uit Tholen dat worden voor respectie velijk de commissie middelen en de commissie gemeentelijke ontwikke ling; Jantine Bazen (19) uit Stavenisse heeft gisteren in Sint-Philipsland een bakkerswinkel geopend. Ze mag de naam voeren van haar vroegere werkgever bakkerij Van Oost uit Tholen, wiens producten ze ook gaat verkopen. „Het is zo op mijn pad ge komen", vertelt de jonge onder neemster, die de voormalige groente winkel van Den Haan in de Voorstraat huurt. Het feit dat haar vriend in Sint-Philipsland woont, heeft er ook toe bijgedragen dat ze zich daar vestigt. „Ik heb ook eerst in Sint-Maartensdijk gekeken, waar bakker Van den Hoek is gestopt, maar een pand kopen was te duur voor mij." Jantine Bazen deed eer der vakantiewerk bij bakker Cock Leijs in Sint-Maartensdijk en werkte de laatste twee jaar bij bakkerij Van Oost in Tholen. „Ik vind het leuk werk." In haar nieuwe winkel wil ze even aftasten hoe de klandizie de he le week is om vervolgens definitieve openingstijden te hanteren. Voorlo pig is ze zes dagen per week geo pend; alleen op woensdag- en zater dagmiddag is ze gesloten. Bakker Van Oost, die voorheen het brood leverde aan Van den Hoek, maakt zijn omzetverlies meer dan goed. „Behalve Sint-Philipsland heb ik ook de woonboulevard Poortvliet als nieuwe klant gekregen. Boven dien wordt Tholen met Stadszicht en straks het Waterfront ook steeds gro ter. Ik wil ook voldoende aandacht aan mijn producten blijven besteden, zodat ik lang niet alles aanneem. Bakkerij Van den Hoek in Sint- Maartensdijk was me ook aangebo den, maar dat vond ik teveel wor den." Van Oost heeft voor de banketbakkerij een personeelslid ex tra aangetrokken. Woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk mag uitbreiden van de provincie. Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben dinsdag een verklaring van geen bezwaar ver leend. Er is wel een voorwaarde aan verbonden: ten oosten van de water gang mag de bodem niet zonder toe stemming worden geroerd, noch mo gen er graafwerkzaamheden worden verricht. Daarvoor dient eerst de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek op de hoogte te wor den gesteld, zodat die bij de graaf werkzaamheden aanwezig kan zijn. Het vergroten van Maartenshof was aangevraagd door Rom Marsaki b.v., dat verbonden is aan Castria Wonen. Het plan aan de Bloemenlaan heeft betrekking op een perceel dat gelegen is in de bestemmingsplannen buiten gebied en Achter 't Bos, die ouder zijn dan 10 jaar. De bouw is gepland op gronden met de bestemming tuin, openbare en bijzondere doeleinden en landbouw. De gemeenteraad heeft juli vorig jaar een voorbereidingsbesluit genomen om het bestemmingsplan aan te passen. De provincie vindt de ruimtelijke onderbouwing goed en heeft geen planologische bezwaren. Gehoord de inspectie van het ministe rie van Vrom hebben g.s. groen licht gegeven voor de uitbreiding van Maartenshof. zie pagina 10 Advertentie I.M. In het gebied van ongeveer 32 ha ten zuiden van de smalstad is plaats voor vijf zogenoemde nieuwe landgoede ren. Een eigenaar mag op een derge lijk landgoed van zes ha een woning 'van allure' bouwen. Met een inhoud van ten hoogste 2000 m3 en een ge vel van minstens twintig meter breed, plus een bijgebouw. Maar alleen als hij ook een bos aanlegt in Engelse landschapsstijl en dat openstelt voor wandelaars. Elke eigenaar krijgt 1 ha privéterrein, de rest wordt openbaar toegankelijk, zo legde projectontwikkelaar A.L.R de Bakker van DLV Makelaardij b.v. uit Kamperland uit. „Daarmee krijgt het dorp er ongeveer 28 ha bosgebied bij op kosten van de toekomstige landeigenaren, waar het publiek vrij mag rondlopen op paden en lanen." Daarover zijn in de overeenkomst af spraken gemaakt. Want er mag geen hek om komen, zei Nuis. Ook mag er pas gebouwd worden als de wegen, paden, waterpartijen en bossen zijn aangelegd. Dat betekent dat eerst al les verkocht moet zijn voordat er een spade de grond in mag. Namens de gemeente tekende de bur gemeester. Daarna was het de beurt aan mevrouw C.J.J. Schot-Oudesluijs en haar man M.L. Schot, de heren RC.J.M. Mulders en De Bakker, die namens de twee andere grondeigena ren in het gebied optrad, namelijk de broers J. (Mare) Bout uit Etten-Leur en J. (Jeroen) Bout uit Rhoon. In het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied dat vanavond door de raad wordt vastgesteld, is de Muijepolder als gebied voor landgoederen al op genomen. Volgens Nuis is daarmee een behoorlijke hobbel genomen. Om toe te zien op de aanleg van 'hoogwaardige kwaliteit' wórdt een projectgroep gevormd. Daarin heb ben zitting De Bakker, landschapsar chitect J.W. Bosch (van Bosch Slab bers tuin- en landschapsarchitecten) uit Middelburg, de architect van de woningen en een vertegenwoordiger van de welstandscommissie van de gemeente Tholen. Een van de grondeigenaren, de fami lie Schot-Oudesluijs, gaat zelf wonen op een van de twee landgoederen die grenzen aan het bestaande nieuwe stukje bos in de Muijepolder. Het an dere landgoed ten zuiden van cam ping De Muie langs het karreveld is verkocht aan iemand uit de randstad, zei De Bakker desgevraagd. Dit landhuis en het landhuis in het westelijk deel (bij de 'vêêk'oek') kij ken uit op de zeedijk en bos, de andere drie kavels worden min of meer door bos omgeven. Het gehele landgoed wordt doorsneden door de Kastelijns- weg (naar de kinderboerderij, cam ping en het parkeerterrein bij het strandje aan de Oosterschelde). Ten oosten van deze weg is plaats vooor drie landgoederen. Daarin wordt een lindelaan aangelegd. Die loopt in een slinger vanaf de Groenedijk tot aan het parkeerterrein door het bosgebied en is toegankelijk voor het publiek. Maar ze dient ook als toegangsweg voor de drie toekomstige landeigenaren. Nuis noemde het project uniek. „De landgoederen komen op een unieke plek in onze gemeente, maar ook in Zeeland." En ze passen binnen het streekplan Zeeland voor de aanleg van nieuwe landgoederen. Wel moe ten er afspraken worden gemaakt over de aanleg, zo zei hij. Immers de polder grenst aan het nationaal park de Oosterschelde. Vooral de openba re toegankelijkheid moet worden ge waarborgd. De gemeente draagt pu bliekrechtelijke verantwoordelijk heden, de toekomstige eigenaren pri vaatrechtelijke. „We moeten met re spect met eikaars belangen omgaan." De uitbreiding van wandelgebied in een bosrijke omgeving noemde Nuis een aanwinst voor inwoners van Tho len en in het bijzonder voor die van Sint-Maartensdijk. Het is volgens de burgemeester ook een impuls voor de smalstad. „Daar hebben we het wel eens vaker over gehad. Dit valt onder mijn definitie van implus." De op merking van Nuis werd door raadslid J.J.P.A. Boulogne (ABT) met geknik beantwoord. Hij was samen met J.J. van 't Hof als belangstellende aanwe zig in de raadzaal. Nuis zei te hopen dat het plan snel uitgewerkt kan worden. Maar dat ligt dus aan de snelheid waarmee de per celen worden verkocht. Er is een bro chure gemaakt waarin de landgoede ren worden aangeprezen. En waarin ook over de indeling van het land goed, de openstelling voor het pu bliek, de beplanting en de beeldkwa liteit van de woningen voorwaarden zijn opgenomen. Ook die brochure maakt deel uit van de overeenkomst tussen beide partijen en is ook onder tekend. Bij het openstellen van het bos geldt de handleiding natuurschoonwet uit 1928. De grondeigenaren verplichten zich ook de openbare wandel- en fietspaden te onderhouden en gemo toriseerd verkeer en bromfietsers te De gemeente spint er zelf ook nog garen bij, want iedere grondeigenaar wordt verplicht om 10.000 euro per woning af te dragen als 'algemene bijdrage in de ontwikkeling van de landgoederen.' ZIE VERDER PAGINA 3 De besturen van de Rabobanken Tholen en Steenbergen hebben beslo ten tot een nauwe samenwerking, die kan leiden tot een fusie. Met een balanstotaal van 360 miljoen euro en 78 voltijdsbanen is de Thoolse bank twee keer zo groot als de Steenbergse coöperatie, die een balan stotaal heeft van 190 miljoen euro en 38 voltijdbanen heeft. Het beleid van Rabobank Tholen om in alle woonkernen vestigingen te handha ven, zal volgens voorzitter A.P.M.M. van Gurp niet door de samenwer king met Steenbergen worden doorkruist. Rabobank Tholen wordt hiermee en verzekeringen worden er door de weinig rust gegund, want mei vorig jaar kwam de administratieve fusie van de Rabobanken Tholen en Sint- Annaland/Poortvliet pas rond. „Er zijn twee redenen waarom we nu harder moeten lopen", legt Van Gurp uit. „Ten eerste de visie 2005+ van Rabobank Nederland en ten tweede het feit dat de Rabobank Steenbergen afhaakte bij het ge sprek van vijf Rabobanken in West- Brabant." De klanten hoeven volgens Van Gurp niet te vrezen dat er kantoren op Tholen en Sint-Philipsland zul len verdwijnen. Wel zullen inmid dels veel te grote kantoren worden afgestoten om plaats te maken voor kleinere vestigingen. „Maar het nieuwe distributieconcept blijft overeind", verzekert de voorzitter. Een nauwe samenwerking/fusie gaat veelal gepaard met verlies aan arbeidsplaatsen, maar directeur Chr. Otto noemt het werkgelegenheidsef fect 'redelijk beperkt.' „Bij de re cente fusie was Rabobank Tholen al zeer afgeslankt en ook Steenbergen heeft een verantwoord medewer kersbestand." Rabobank Tholen heeft sinds 1 ja nuari G.J. Harmsen, voormalig di recteur van Rabobank Tholen, uit geleend aan Steenbergen om daar de functie van hoofd bedrijven in te vullen. Op het gebied van beleggin gen heeft Steent; - gen een bovenlo kale samenwerking met Bergen op Zoom/Roosendaal. Juist op het ge bied van beleggingen, hypotheken Nederlandsche Bank steeds zwaar dere eisen gesteld. Er moet deskun dig, gecertificeerd personeel zijn. Eenmansposten zijn uitgesloten. Gezien de zorgplicht moeten vier ogen naar een transactie kijken. Ra bobank Nederland geeft in de visie 2005+ aan, wat de ideale omvang is van een bank om aan alle eisen te voldoen. „Het gaat om het.juiste evenwicht tussen dicht bij leden/ klanten staan en tegelijkertijd pro fessioneel te werk te gaan", maakt Van Gurp duidelijk. Alle Rabobanken keken de laatste maanden om zich heen, wat de meest ideale samenwerkings-/fusie- partner zou zijn. Schouwen-Duive- land, Goeree-Overflakkee, Zuid-Be veland vielen af omdat daar afgeronde marktgebieden zijn. West-Brabant schoot alleen over. „We hebben gekeken waar inwoners winkelen, de jeugd naar school gaat, waar het werk ligt en waar het zie kenhuis staat", aldus Van Gurp. In West-Brabant waren er al vijf Ra bobanken in gesprek, maar Steen bergen voelde zich als plattelands- bank niet thuis bij de grotere stadsbanken Bergen op Zoom en Roosendaal. „Gezien de lokale kleur en identiteit lijkt bundeling van krachten tussen Tholen en Steenbergen de meest voor de hand liggende manier om tot de gewenste formule te komen", zegt de Thoolse bank voorzitter. ZIE VERDER PAGINA 3 Laura Goense en Jurjen Verhage van de christelijke basisschool Het Kom pas uit Anna Jacobapolder krijgen woensdag van minister van onderwijs Van der Hoeven een prijs. Hun inzending voor het project 'Toekomst van je school' is bekroond. Juf Adrianne van Poortvliet is er blij mee. „Het is natuurlijk geweldig dat twee van onze leerlingen uit groep 8 naar Den Haag mogen. Dat is een wereld reis vanuit Anna Jacobapolder." De juf vindt ook, dat ze bijzonder hun best gedaan hebben voor de wedstrijd die het ministerie van onderwijs orga niseerde. „Groep 6, 7 en 8 hebben een brief geschreven met hun ideeën over de basisschool in 2010, verge zeld van plattegronden. De midden bouw (groep 3,4 en 5) van Het Kom pas heeft met tekeningen meegedaan, maar was niet op tijd klaar. We vin den het echter al heel fijn dat Laura en Jurjen uitgekozen zijn. Ze vinden het een enorme uitdaging om samen met de minister te vergaderen en ver volgens het nieuwe gebouw van het ministerie te bezichtigen." Laura en Jurjen verwachten dat in 2010 een basisschool een groot schoolplein heeft met veel trampoli nes en een draaimolen voor de kleu ters. Sportief komen de leerlingen vo lop aan hun trekken, want de school heeft zowel een voetbal- als een ten nisveld. Bij de ingang komt een spe ciale binnenloopmat voor de vuile schoenen, zodat je geen sporen in de lokalen ziet. De kinderen krijgen een eigen kluisje voor de gymspullen en tassen. Laura en Juijen houden niet van rommel. In de gang komt een groot scherm om een televisiepro gramma of dia's te bekijken. In de lokalen komt een felgekleurde grindvloer. ZIE VERDER PAGINA 11 Gerard van der Gouwe veertig jaar kraanmachinist bij het waterschap Thuiszorgorganisatie Allévo vindt het vervelend mensen los te moeten laten door prijsverhoging Jan Jaap Bolier wint samenspel van duivenclubs Tholen en Schouwen EN VERDER... Huisartsenpraktijk Stavenisse verhuist naar bankgebouw Rust en ruimte sterk punt, maar Tholen moet trekker worden voor toerist HET IS NIET ALLES BARNSTEEN WAT DE ZEE OP HET STRAND WERPT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het leek dinsdagochtend wel feest in diverse Thoolse peuterspeelzalen en een en kele basisschool. De lesboeken bleven voor een keertje in de kast en de kinderen konden gelijk bij aankomst op school aanschuiven voor een heerlijk ontbijt. De gezellige smikkelpartijtjes in de schoolbanken vonden plaats in het kader van het nationale voorleesontbijt dat jaarlijks door de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) wordt georganiseerd. Door heel het land worden deze week activiteiten gehouden die het voorlezen aan kinderen moeten bevorderen. Het woord was nu eens een keer niet aan de juf of meester die normaliter voor de klas staat, maar door bijna alle deelnemende scholen en peuterspeelzalen was een, voor de kinderen, bekend persoon uitgenodigd om voor te komen lezen. De peuters van peu terspeelzaal de Pluus in Oud-Vossemeer deed dit jaar voor het eerst mee aan de voor- leesochtend en Hetty Roggeband-Klippel van de plaatselijke supermarkt nam de rol van vertelster voor haar rekening. Ze had zelf een selectie gemaakt uit een aantal kin derboeken en binnen enkele ogenblikken hingen de peuters aan haar lippen. Met een lekker broodje of een eierkoek in de hand luisterden ze naar de korte verhaaltjes die 'Hetty van de Plus' op een speelse manier vertelde. En als ze uitleg gaf bij de plaatjes in het boek verdrongen de kinderen zich om haar heen. „Peuters pikken veel op van wat hen verteld wordt", zegt peuterleidster Jacqueline Hommel. „Het is goed voor hun fantasie en algemene ontwikkeling. Vooral voor de jongere kinderen die zelf nog niet kunnen lezen, is voorlezen erg belangrijk. Hen wordt zo op een speelse manier beeldvorming en taalvaardigheid bijgebracht en als ze later zelf gaan leren lezen en schrijven, hebben ze veel profijt van deze ondersteuning. Wij juichen deze initiatieven daarom zeker toe en je ziet dat ook de kinderen het heel erg leuk vinden", aldus de peuterleidsterl. Zij heeft samen met haar collega Anne Luysterburg deze ochtend geen kind aan de groep peuters. Van de acht peuterspeelzalen die deel uit maken van de Stichting Peuterspeelzalen Tholen (SPT) deden er dit jaar vijf mee aan het voorlees ontbijt: 't Hummeltje in Sint-Maartensdijk (Wim Brevet las daar voor), 't Stavertje (Gerrit Coldeweijer), Scarpejaantjes (Annette Huysman) en Klein Duimpje (Marjan Melis). In Die Heenetrechtschool in Oud-Vossemeer werd ook meegedaan aan het voorleesontbijt. Burgemeester W. Nuis gaat woensdag a.s. nog voorlezen in kinder dagverblijf Teuntje te Poortvliet. De ondertekening van de overeenkomst door W. Nuis (midden) namens de gemeente en de grondeigenaren, mevrouw C.J.J. Schot- Oudesluijs en P.C.J.M. Mulders. Daarachter staan v.l.n.r. wethouder W.C. van Kempen, mevrouw Mulders, M.L. Schot en zijn zoon, en projectontwikkelaar A.L.P. de Bakker die namens Mare en Jeroen Bout optrad. Gelegenheidsjuf Hetty Roggeband-Klippel heeft tijdens het voorleesontbijt in peuterspeelzaal de Pluus in Oud-Vossemeer volop aandacht van de kinderen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1