VVV werkt net zo hard voor inwoners als voor toeristen Ina Mulder uit Tholen zit klanten dicht op de huid Jaarlijkse vangstafspraken maken goede bedrijfsvoering visserij moeilijk WEEK Verbargh GGN FINANCIERING? www.rabobanktholen.nl Visserijschool zet deur open Schoonheidsspecialiste begint in nieuwbouwwijk Stadszicht Nieuwe bedrijven Buys Partners Kortingen tot Donderdag 22 januari 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Directeur Lilian Ausems bij TOF: Goedhart kerngezond Schoonheidsspecialiste Ina Mulder-van Dam oefent haar beroep sinds 1 januari in haar nieuwe salon in Tholen uit. De Bredase woont sinds kort met haar gezin in de wijk Stadszicht en op de bovenverdieping van de moder ne woning heeft ze een ruime en goed geoutilleerde werkruimte ter beschikking. Voor haar verhuizing naar Tholen was de schoonheidssalon van Ina Mulder vier jaar lang in Steenbergen gevestigd. Veel Brabantse klan ten zijn haar trouw gebleven en ook vanuit haar nieuwe woonplaats komen er steeds meer klanten bij. Nederlandse vissers liggen in zowel januari als februari een week stil. Op die manier hopen ze de gevolgen op te vangen van de vangstbeperkingen die de Europese visse rijministers hebben vastgesteld. Dat de hoeveelheden jaarlijks opnieuw worden bepaald, maakt het er voor de bedrijfsvoering niet gemakkelijker op, zeggen zowel M.M. Bijl van de TH 43 Maria als L.M. Moerland van vissersvereniging Helpt Elkander uit Tholen. „Een meerjarenplanning zou duidelijker zijn. Maar we zijn er steeds doorheen gerold, dus zal het nu ook weer wel luk ken", aldus Bijl. Herstelplannen Thoolse Noordzee-vissers hebben dubbel gevoel bij quota voor 2004 Geen vis, geen inkomen Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Poortvliet Sint-Philipsland Het is een misverstand om te denken dat de VVV Tholen alleen voor de toeristen een functie vervult. „We werken net zo hard voor de eigen in woners", zei directeur Lilian Ausems van de VVV Tholen/Beveland donderdagavond tijdens de ledenvergadering van de Thoolse Onderne mers Federatie (TOF) in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. De VVV-directeur wees op de fiets en wandelroutes die verkrijgbaar zijn op het VVV-kantoor in Sint-Maar tensdijk of bij de folderposten Bus- mariteam in Sint-Annaland en de Speelmansplaten aan de Oesterdam in' Tholen. Ook de pontjesroute is daar in het zomerseizoen beschikbaar. Bij de VVV kunnen inwoners ook kaart jes bestellen voor culturele evene menten, zoals concerten e.d. en va kantiereizen boeken. Veel informatie kan via de website vergaard worden, maar persoonlijk contact noemde me vr. Ausems belangrijk. „Op de websi te staan onze gegevens in vier talen, maar toch hebben we nog nooit zo veel folders uitgegeven als in het af gelopen seizoen. En die folders moe ten steeds mooier worden om de mensen te kunnen bereiken." Gastheerschap en promotie stonden centraal in het praatje van de VVV-di recteur voor de Thoolse winkeliers. In de nieuwste folder Zuid-Beveland en Tholen: ontdek het hart van Zeeland' wordt Tholen ,het best bewaarde ge heim van Zeeland' genoemd. Dit in navolging van een artikel in het vrou wenblad Libelle. Via contacten met de landelijke pers probeert de VW de rust en ruimte en de watersportmo gelijkheden van Tholen aan de man te brengen. Op de website presenteert de VW een evenementenlijst, die injjet sei zoen op A4-formaat ook bij een aan tal Thoolse ondernemers ligt. Volgens mevr. Ausems brengen watersporters zestig procent van hun tijd op het land door, zodat die groep recreanten ook zeker in is voor activiteiten in de ver schillende woonkernen. De VVV re gelt voor watersporters en andere groepen toeristen ook fietsen en rond leidingen, wanneer dat maar tijdig wordt afgesproken. Mevr. Ausems kondigde plannen aan om de websites van de VVV's in Zee land te koppelen en ook verwijzingen te geven naar ondernemers die lid zijn van de VVV. „Bij de VVV blijkt meer mogelijk dan we wisten", conclu deerde TOF-voorzitter Wim Brevet in zijn dankwoord tot de directeur. In de concept-beleidsnota recreatie en toerisme van de gemeente Tholen wordt de fusie van de VVV Tholen in 1999 met de VVV Beveland positief genoemd. „Deze schaalvergroting heeft geresulteerd in een professione lere organisatie, die vooral promotie buiten Zeeland krachtig ter hand neemt." Volgens de beleidsnota kan de promotie doelgericht vergroot worden. „De gemeente zal het over leg daarover met de VVV verder uit bouwen. De dekking van de VVV kan ook vergroot worden door middel van een kantoor in Tholen en een aan tal agentschappen in de rest van de gemeente." VERVOLG VAN VOORPAGINA Naast de medewerkers in Sint-Maar tensdijk werden ook de collega's in Tsjechië en van de overnemende partij in Duitsland op de hoogte ge steld. „De blauwdruk ligt er nu en voor 26 januari hopen we reacties van onze o.r. en het Duitse Bonds Kartel Bureau te ontvangen", zegt Matthijssen. De aandelen van Goedhart zijn voor 60% in handen van drie leden van de familie Zevenhuizen. Hans Ze venhuizen (60) is als directeur van de houdstermaatschappij Atharo Be heer b.v. nog actief in Sint-Maar tensdijk bij het bedrijf betrokken. Een broer en een zus zijn wel mede eigenaar, maar bemoeien zich niet met de dagelijkse gang van zaken. Verder hebben twee investerings maatschappijen belangen ip het Thoolse bedrijf, waaronder Parcom van de ING Bank. Tenslotte heeft Matthijssen een klein minderheids belang in Goedhart. Na de overname zal Hans Zevenhuizen als adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. Matthijssen (59) blijft als algemeen directeur van Goedhart Cooling Equipment b.v. nog een aantal jaren actief. De directie werd in 2000 uit gebreid met de benoeming van twee jonge directeuren: F.D.J. de Jonge (37) voor de productie en R.W.J. Bekker (39) voor de verkoop. Hier mee werd de continuïteit van de be drijfsleiding voor de toekomst ver zekerd. Tot de staf van de onderneming (behoren o.a. ook M.J. Smits (hoofd administratie/perso neelszaken) en M.J. Moerland (con structeur/plaatsvervangend chef te kenkamer) uit Stavenisse en A.F. van der Zande (hoofd productie) uit Oud-Vossemeer. Goedhart is sterk in industriële koe lers, Küba is gespecialiseerd in klei ne koelers. Beide bedrijven zijn on geveer even groot met een omzet van 30 miljoen euro en 240 mede werkers. Grasso is met 1700 perso neelsleden en een omzet tussen de 450 en 500 miljoen euro aanzienlijk groter. Goedhart is kerngezond en boekte in 2002 een netto resultaat na belastin gen van 1.265.028 euro tegenover 1.311.343 euro in 2001 en zelfs 2.051.654 euro in 2000. Schoonheidsspecialiste Ina Mulder-van Dam werkt sinds kort in haar nieuwe salon in Tholen. Haar vriendin en trouwe klant Wilma Weeda woont net als Mulder in de wijk Stadszicht en dat maakt de verleiding voor een ontspannende gezichtsbehandeling wel erg groot. Met haar werk richt schoonheids specialiste Ina Mulder zich op een brede doelgroep, want het is vol gens haar een hardnekkig misver stand dat in een schoonheidssalon alleen maar knappe, jonge en slan ke mensen hun lichaam laten ver zorgen. „De hoofdmoot van mijn werk bestaat uit huidverzorging en iedereen kan zijn of haar huid door mij laten verwennen. Bij de een bestaat zo'n behandeling uit het reinigen van de huid, bij anderen ligt de nadruk op het verwijderen van onzuiverheden (acné behande ling) en daarnaast kun je bij mij ook terecht voor allerlei cosmeti sche behandelingen. Hierbij moet je denken aan gelaatsmassage, een maskertje, epileren, harsen en het opbrengen van make-up. Bij mij in de salon komen zowel jonge als oude mensen en naar gelang hun klachten of persoonlijke voorkeur, bied ik de beste behandelmethode aan. Als extra service verzorg ik ook kleine behandelingen aan huis, speciaal voor ouderen en ge handicapten. Die mensen vinden het ook vaak fijn om er verzorgd uit te zien en op afspraak maak ik ook voor die mensen een schoon heidsbehandeling mogelijk. De persoonlijke benadering vinden mijn klanten zeer prettig en ik pro beer op allerlei manieren in te spe len op wat mensen fijn vinden. In mijn salon staat bijvoorbeeld een verwarmde behandelstoel waar door ook kouwelijke types en mensen met spierklachten geriefe lijk hun behandeling kunnen on dergaan. Verder stem ik de behandelingen zoveel mogelijk af op de specifie ke vraag van de klanten. Zo bied ik een speciaal bruidsarrangement aan waarbij ik de aanstaande bruid aan de hand van proef make-up al op voorhand kan laten zien hoe ze er op de trouwdag uit zal komen te zien. Je moet in een trendgevoelige bran che als deze altijd inspelen op de nieuwste ontwikkelingen en ook op het gebied van opleidingen moet je zorgen dat je bijblijft. Op dit mo ment ben ik bezig met een oplei ding voor nagelstyliste, want ook op het gebied van nagelverzorging wil ik mijn kennis graag verder uit breiden", aldus de schoonheidsspe cialiste. De schoonheidssalon van Ina Mulder is gevestigd aan de Windsingel 9 in Tholen, maar be handelingen kunnen alleen op af spraak (tel. 603029) worden uitge voerd. In Tholen staan zes schepen geregi streerd voor de buitenvisserij, daar komen nog drie Tholenaren onder Belgische vlag bij. Bijl is de enige die het praktisch volledig van de vangst van schol en tong moet heb ben. „Vroeger kon je nog wat kabel jauw als bijvangst meenemen, maar die vangsthoeveelheid is nu ook be perkt en aan een vergunning gebon den." De andere Thoolse vissers wisselen met hun eurokotters af: ze vissen al naar gelang het seizoen op onder meer wijting, kabeljauw, schar en tarbot, of op garnalen. „Dat laatste kunnen wij niet, maar we mogen het ook niet", zegt Bijl. Hij vist met de TH 43 - de grootste Thoolse viskotter - in de eerste maanden van het jaar in de zuidelij ke Noordzee en dan voornamelijk richting de Engelse kust. Net zoals in de landbouw met som mige producten het geval is, hebben ook vissers al een aantal jaren te maken met quota. Per bedrijf wor den de hoeveelheden vis toegewe zen die op de vismijn aangevoerd mogen worden. Om daar flexibel mee te kunnen omgaan, zijn beheer groepen gevormd. „De vissers ge ven hun quota in beheer en houden zich aan de afspraken die in die groepen gemaakt worden. Als be paalde quota niet volledig gebruikt worden, kunnen die onderling van elkaar gekocht worden", legt Bijl uit. Hij is de enige Thoolse visser in de beheergroep Delta Zuid, met col lega's uit Vlissingen, Arnemuiden en een deel van Goeree. Aanvankelijk was er sprake van dat 'Brussel' de Noordzee-quota voor schol en tong wilde verlagen met re spectievelijk 40% en 15%. Uitein delijk viel dat nog mee. Het schol quotum - voor lidstaten van de Europese Unie en Noorwegen - werd verlaagd van 73.250 naar 61.000 ton (dat is -17% en geen 15% zoals andere media berichtten terwijl tong juist iets méér gevan gen mag worden: 17.000 in plaats van 15.800 ton (+7%). Moerland heeft er een dubbel gevoel bij: „Aan de ene kant is het een geweldige meevaller, maar het is toch 17% schol minder. En ons land is één van de grootste aanvoerders van schol uit de Noordzee." De Tholenaar meent dat het bereikte resultaat te danken is aan de inzet van visserij minister Veerman. Deze zegt in een persverklaring: „Ik heb ingezet op een resultaat dat in alle opzichten duurzaam is. De sector heeft er be lang bij dat de hoeveelheden geen te grote schommelingen vertonen, maar ze heeft er ook belang bij dat ook over een aantal jaren nog kan worden gevist." De visserijminis ters handhaafden voor kabeljauw en wijting de toegestane vangsthoe- veelheden op respectievelijk 27.300 en 16.000 ton, haring werd ver hoogd naar 460.000 ton (+12%) en in de westelijke wateren de makreel verlaagd naar 545.500 ton (-9%) en de horsmakreel licht verhoogd naar 131.879 ton (+1%). Het Nederland se aandeel in de verschillende soor ten is als volgt: tong 12.790 ton, schol 22.190 ton, kabeljauw 2619 ton, haring 80.689 ton, wijting 940 ton, makreel 27.656 ton en horsma kreel 45.631 ton. Bij het bepalen van de quota laten de ministers zich adviseren door biologen. Maar ze nemen lang niet alles over, want dan zou er bijvoor beeld voor kabeljauw een totaalver bod hebben gelegen. Voor deze vis soort is een besluit genomen over een herstelplan. Nederlandse kabel jauwvissers mogen veertien dagen per maand vissen, ze moeten mel den welk type vistuig ze gebruiken en wéar ze de vangst willen aanlan den. Dit jaar wordt ook voor schol een herstelplan opgesteld. Onder meer moet gezorgd worden dat min der vissen teruggegooid worden omdat ze bijvoorbeeld ondermaats zijn. Nederland heeft daartoe voor gesteld om de 'aanlandingsmaat' te verlagen van 27 naar 24 cm. Verder zal er niet gevist worden in de kuit- zieke periode aan het begin van het jaar en de sector is bereid onderling afspraken te maken over het mijden van plekken waar veel jonge vis zit. De in Emmeloord gevestigde Ne derlandse Vissersbond meldt dat in de eerste twee maanden van dit jaar er 24 zeedagen gebruikt zullen wor den, terwijl in drie groepen steeds twee stilligweken in acht worden genomen. Wie zich daaraan niet houdt, komt dit jaar niet aanmer king voor het bijhuren van quota (vóór 1 maart worden geen quota verhandeld). De eurokotters vallen builen de regeling. Moerland zegt dat het heel veel uit maakt waar wanneer de biologen de visstand peilen. „Ze doen dat op momenten dat het niet relevant is", stelt hij. Vissen trekken namelijk ook en hebben bijvoorbeeld bepaal de plaatsen waar Ze kuit schieten. Volgens Moerland is er ook niet minder vis dan voorheen. „Door in tensief vissen blijft een soort juist bestaan. Als je je tuintje niet be werkt, groeit er immers ook niets in." Het steekt hem dat bij het bepa len van de vangstquota nooit het ad vies van de beroepsmensen - de vis sers dus - wordt gevraagd. De visserijbioloog Boddeke zei veertig jaar geleden dat de garnaal binnen afzienbare tijd uitgestorven zou zijn, maar hij heeft die mening moe ten herzien, aldus de Tholenaar. En de hoeveelheid wijting bijvoorbeeld is flink toegenomen, maar méér aanvoeren mag niet. Moerland is er van overtuigd dat organisaties als Stichting Noordzee en Greenpeace hun pleidooien voor vangstbeper king goed bedoelen. „Maar het zijn vaak jonge mensen die een vrij een zijdige kijk op de zaak hebben. Ze hechten meer belang aan de vissen dan aan de vissers." En voor die visser wordt het, aldus Moerland, steeds moeilijker. „Niet alleen voor de eigenaar van het bedrijf, die er jaarlijks geld op toelegt en geen normale meerjarige bedrijfsvoering kan plegen. Ook de motivatie en de bereidwilligheid van de bemanning is in het geding." Als je geen vis mag aanvoeren, heb je geen inkomsten. Zo simpel ligt het wat Bijl betreft. Om in de kuit- zieke periode een aantal dagen stil te moeten liggen, gaat nog omdat de vis dan ook goedkoper is. Maar om een fatsoenlijke boterham te verdie nen zal de visser moeten proberen quotum bij te huren en zien om de vis zo duur mogelijk te verkopen. „Afgelopen jaar was de schol tegen de kerst heel duur. Maar wij konden daar niet van profiteren. Doordat de vangsten het hele jaar goed waren, was ons quotum op 15 december al opgevist", legt Bijl uit. De beman ning van de TH 43 bestaat uit vijf mensen. Dat kan er één meer zijn, maar gezien de situatie is de Thool se visser voorzichtig met het opvul len van de vacature. Als de overheid door vangstbeperking en andere maatregelen de inkomstenkant ne gatief beïnvloedt, zal de tering naar de nering gezet moeten worden. „We proberen zo weinig mogelijk kosten te maken. We kunnen het hoofd net boven water houden", zegt Bijl van de TH 43 Maria. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand december 2003. Hoog Rendement Recruitment b.v., Kreeftenstraat 21, het bemid delen van hoger technisch perso neel, waaronder begrepen deta chering, werving en selectie, 1 personeelslid, bestuurders J.C. Verheul holding b.v., directeur uit Tholen en P.E. de Romph holding b.v. uit Rotterdam. J.C. Verheul holding b.v., Kreef tenstraat 21, holding van direc teur-grootaandeelhouder J.C. Ver heul. Leunis makelaars, Eendrachtsweg II, handel in en bemiddeling bij aan- en verkoop van roerende goe deren, 2 personeelsleden, een manszaak van A.G. Leunis. Conpipe Beheer b.v., Simon Lind- houtstraat lg, holding van direc teur-grootaandeelhouder Wenta holding b.v. Wenta holding b.v., Simon Lind- houtstraat lg, holding van direc teur-grootaandeelhouder mevr. J.M. Bianchi uit Halsteren. W. Schetters technisch onderhoud, Kotterstraat 55, het renoveren van cv-installaties (niets in bedrijf stellen), eenmanszaak van W.P. Schetters. Bouwadvies De Moed, Simon Lindhoutstraat 11, adviesbureu voor de burgerlijke en utiliteits bouw, eenmanszaak van P. de Moed. Eurodistri b.v., Kalisbuurt 1, dis tributie en im- en export van par fumerieën, cosmetica en toiletarti kelen, beheerwerkzaamheden, directeur-grootaandeelhouder B. Surendar'uit India. Plompen gewasverzorging v.o.f., Damasstraat 3, agrarisch loonbe drijf, 2 personeelsleden, vennoten M.H. Plompen en J.J. Plompen, beiden beperkt bevoegd. Van Gorsel technisch tekenbureau, werktuigbouwkundig tekenbu reau, het ontwikkelen van soft wareprogramma's op het gebied van berekeningen van databeheer, 1 personeelslid, eenmanszaak van L.C. van Gorsel. Bos afbouw, Bierensstraat 42, af bouwbedrijf met name metsel- en tegelwerken, eenmanszaak van K B. Bos. Ruiter Plezier, Hoenderweg 71, kleinhandel in ruitersportartikelen via internet, eenmanszaak van M.C. Plandsoen. Pieperline Holland, Langeweg 15, groothandel in en het telen van aardappelen, 6 personeelsleden, eenmanszaak van J.J. Slager. Thoolse Ondernemers Federatie TOF, Bierensstraat 68, vereniging met volledige rechtsbevoegdheid, voorzitter W.J.J. Brevet uit Sint- Maartensdijk, secretaris W. He- ijboer uit Sint-Annaland, penning meester H.A. van Houte uit Sint-Maartensdijk, bestuurslid A. Molenaar uit Halsteren. Adin, Poststraat 3, adviesbureau op het gebied van informatie en bevei liging, eenmanszaak van L. den Braber. Lies verpleegkundige thuiszorg (LVT), Bosdreef 21, het verlenen van basis- en verpleegkundige zorg en het geven van advies en instruc tie op het gebied van zelfzorg, een manszaak van mevr. E.W. de Bruin- Hoek. Melief services, Hogeweg 8, het verrichten van verpleegkundige handelingen en terminale zorg aan cliënten in de thuissituatie, een manszaak van mevr. M.E. Melief. Candidus b.v., Bloemenlaan 87, holding, directeur-grootaandeel houder E.A. Sundermeijer. H.I. van der Jagt, Weihoekweg 6, het uitvoeren van grondwerkzaam heden, eenmanszaak van H.I. van der Jagt, 2 personeelsleden. Renotech Zeeland Window Home, Commandostraat 6, kleinhandel in kunststof kozijnen, advies en be middeling bij renovatiewerkzaam heden en de financiering ervan, eenmanszaak van mevr. E.R. Lim- berg-de Koning. Bakker Bazen, Voorstraat 39, klein handel in levensmiddelen, brood en banket, eenmanszaak van mevr. J. Bazen uit Stavenisse. Advertentie I.M. Gerechtsdeurwaarders E-mail: info@buyspartners.ggn.nl; www.buyspartners.ggn.nl vEuatcixn GGN heeft vestigingen in heel Nederland. Voor een snelle en effectieve behandeling van al uw •incasso's huurzaken (woon- en bedrijfsruimte) leasezaken pachtzaken arbeidszaken Tevens deskundige dienstverlening op het gebied van •juridische zaken taxaties veilingen Tholen Postbus 88,4690 AB Ondernemersweg 5,4691 SL Tel. 01'66-601020 Fax 0166-601030 Zierikzee Postbus 44, 4300 AA Nieuwe Haven 147,4301 DL Tel. 0111-420488 Fax 0111-420213 Schoondijke Postbus 2,4325 ZG Dorpsplein 29,4507 BH Tel. 0117-401820 Fax 0117-402307 Advertentie I.M. De visserijschool in Stellendam, een afdeling van het Scheepvaart en Transport College, houdt vrij dagavond van zeven tot negen uur en zaterdag van tien tot twee uur open dagen. Vissers en leerlingen van de school geven demonstra ties. Zo is het maken en repareren van visnetten te zien, het fileren, panklaar snijden en bakken van vis. Natuurlijk kan die geproefd worden. De viskotter GO 32 ligt afgemeerd om te bezichtigen, ter wijl met de OD 50 meegevaren kan worden. De modernste visse rijsimulator van Europa is in de school aan de Deltahaven even eens te zien. Naast informatie over de opleiding zijn er presenta ties van navigatie-apparatuur, scheepsbouw, scheepsbenodigdhe- den, nettenmakerij, radar en vis- opsporingsapparatuur. Het pro ductschap vis en de visafslag UFA zijn eveneens met informatie aan wezig. Klaverblad Zeeland. Het Klaver blad Zeeland te Goes krijgt voor ja nuari tot en met maart 2004 per maand 80.000 euro subsidie van de provincie. Zeeland Natuurland. De stichting Bureau voor Toerisme Zeeland krijgt 34.100 euro van de provincie voor het organiseren van Zeeland Natuurland. b.V. Antwerpsestraat 12 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verburgh.nl Hi-Fi, T.V., Video, Computersystemen, Printers, Heiwerken Advertentie I.M. De vangstbeperkingen maken het er voor de Thoolse Noordzee-vissers niet gemakkelijker op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7