ingelijfd door Grasso Zomer 2005 bouw de Schutse gereed Landbouw wil met gemeente samen soepele behandeling vergunningen Goedhart wordt Brood Niels de Graaf brengt hem op N.K. HYPOTHEEK? www.rabobanktholen.nl Stijgende lijn vangsten van muskusratten ///t HEIJNEN Fietsdag op zaterdag 8 mei Donderdag 22 januari 2004 60e jaargang no. 10 MEER DAN 80 ZENDERS! Grootste in Europa Aannemer Fraanje begint in maart Informatiebijeenkomst Kritiek raad op boogkassen van 3,5 meter hoogte op Thoolse akkers De Thoolse boeren staken hun strijd tegen het stelsel van aanlegvergunningen in het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied. Ze willen samen met de gemeente aan een praktische uitvoering van het vergunningenstelsel wer ken. De politieke steun kregen ze maandagavond in Meulvliet in Tholen waar de leden van de commissie ge meentelijke ontwikkeling zich opnieuw over het plan bo gen. In grote lijnen konden de leden zich vinden in het plan. Wel schrokken enkelen van de mogelijkheid om boogkassen van 3,5 meter hoogte op het land toe te staan voor de teelt van gewassen. En lang niet alle vragen van de twaalf insprekers konden bevredigend worden beant woord. Theehuis Geknaagd Deze week Dirigent van Euterpe vertrekt Familie Zevenhuizen verkoopt aandelen Onderzoek naar skatebaan jeugd Eerste prijs Poortvlietse bakker in vakwedstrijd Een goed brood maken heeft vooral met gevoel te maken. Dat zegt Niels de Graaf uit Poortvliet, die in de categorie allround brood bakker winnaar is geworden van de regionale jeugdvakwedstrijd. De 20-jarige bakker in opleiding, die bij Cock Leijs in Sint-Maar tensdijk werkt, mag in april meedoen aan het Nederlands kam pioenschap. Hij heeft er zin in: „Ik wil me in dit vak bewijzen." Eendrachtbode, de Jhoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Abojlhêrpenf^ 15",50" pSrHj^miai 28,50 per jafir, pér postgEW7!&l>ër jaarrütleiyaal incasso. LcySse rwtwpers 1 Opgdve^T/eH^ftl^sivddr cji«?c!ag 16.00 uur. Advertentiëprij9*€-0r^?T5Iïïs btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De overname van Goedhart uit Sint-Maartensdijk door Grasso uit Den Bosch gaat volgens algemeen directeur Joep Matthijssen niet gepaard met grote veranderingen. „Alles gaat gewoon door en we blijven onder onze eigen merknaam koelers verkopen. Alleen krijgen we nieuwe eige naren." - De 240 medewerkers van Goedhart in Sint-Maartensdijk en Tsjechië werden vorige week ingelicht over de veranderingen. Zowel de ondernemingsraad als het Duitse Bonds Kartel Bureau moeten hun goedkeuring nog geven. Grasso is namelijk eigendom van GEA, on derdeel van de Metallgesellschaft in Frankfurt am Main. Goedhart komt dus in feite ip Duitse handen, zij het via de Nederlandse dochter Grasso. Het koeltechnisch bedrijf uit Sint- Maartensdijk komt zeker niet uit nood in andere handen. Integendeel. „Het gaat prima en 2003 was het bes te jaar uit de historie van Goedhart", zegt directeur Matthijssen. „In drie kwartalen (le, 3e, 4e) hebben we een record aan verkopen kunnen note ren." Het ontbreken van opvolgers bij de familie Zevenhuizen was ter ore ge komen aan Grasso, die februari vorig jaar het initiatief nam voor gesprek ken over eventuele overname. „Aan gezien er binnen GEA ook een con current van ons zit - Küba, die kleine koelers maakt - zijn we heel voor zichtig en omslachtig te werk gegaan. Tot aan de laatste dag is het dan ook strikt geheim gebleven", vertelt Mat thijssen. Dat kan voorzitter Rien Moerland van de ondernemingsraad beamen. „Het was een volledige verrassing toen we als o.r. maandagmiddag wer den ingelicht en de volgende middag werden alle medewerkers op de hoogte gesteld. Woensdag wist men eerst niet wat men met zo'n medede ling aan moest, want je leest veel ne gatieve dingen in de krant bij overna mes. De positieve dingen hoor je nau welijks. De vraag bij iedereen was, dan ook: wat staat ons nu te wachten. Er kwamen echter steeds meer be richten van geruststelling: gezamen lijk met Grasso en Küba kunnen we de grootste speler van Europa wor den." Volgens Rien Moerland hadden de Duitsers geen beter bedrijf kunnen uitzoeken dan Goedhart. „We zijn dan ook allemaal benieuwd wat ze ervoor betalen, maar dat kregen we nog niet te horen", lacht Moerland. „De overname moet een versterking van de totale onderneming worden. Goedhart heeft een eigen product en Grasso maakt weer een totaal ander product. Wij willen verder doorgroei en, voorzover dat in Sint-Maartens dijk nog kan." De o.r. van Goedhart is maandag met gesprekken met de overnemende par tij (Grasso) begonnen. „Ook de vak bonden hebben contact met ons ge had. De komende dagen laten we ons verder informeren om vervolgens een standpunt te kunnen innemen." Rien Moerland wacht de verdere ge gevens nog af. „In de toekomst kun je nooit kijken", zegt de or-voorzitter, die bij Goedhart de terugslag in de tachtiger jaren met werktijdverkor ting en ook de dip in de negentiger ja ren heeft meegemaakt. Momenteel gaat het Goedhart voor de wind en met een krachtiger positie in Europa kan de basis verbreed worden. ZIE VERDER PAGINA 7 Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp bouwt in opdracht van de stich ting Habion het nieuwe zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. Er wa ren 25 aannemers geïnteresseerd in het grote project. In maart wordt met de sloop van het oude bejaardentehuis op de hoek van de Tienhoven/F.M. Boogaardweg begonnen. De nieuwbouw komt op dezelfde plaats. Zomer 2005 moet het nieuwe complex in gebruik genomen worden. Dhr. Bruin van Habion zegt blij te zijn met de uitslag van de aanbeste ding. Voor 4,8 miljoen euro, exclu sief btw, klaren hoofdaannemer Fraanje met Wolter en Dros uit Goes voor het werktuigkundige werk en Verkerk uit Zwijndrecht voor de elektrotechniek het karwei. Habion maakte samen met architectenbu reau Rothuizen van Doom en 't Hooft een voorselectie uit de 25 aannemers die belangstelling had den. Van de tien geselecteerden ble ven er uiteindelijk vijf over die uit genodigd werden: De Kok uit Bergen op Zoom, Delta uit Middel burg, Sprangers uit Terneuzen, Kan- ters uit Barendrecht en Fraanje. De laatste bleek de laagste inschrijver te zijn. Voor het installatiewerk wer den aparte bedrijven uitgenodigd als gebr. Kim, Deurloo, Kempens, ZVU, IBG en Unika. De offertes van Wolter en Dros en Verkerk kwa men het gunstigst uit de bus. Wolter en Dros is de .huisaannemer' van de Schutse. Ook voor de tijdelijke huis vesting was het installatiebedrijf ac tief. De sloop, die drie tot vier weken zal vergen, begint in maart. De kelder van het bestaande pand blijft behou den en wordt opgenomen in de nieuwbouw. Voor de nieuwbouw begint, organiseert de Schutse nog een informatiebijeenkomst voor de direct betrokken buurtbewoners. Er zal in elk geval geboord worden, zo dat heiwerk achterwege blijft. Dit met het oog op de nabij gelegen mo len en omliggende huizen. ZIE VERDER PAGINA 13 Het echtpaar De Ruijter uit Scherpenisse overlegt met CDA-raadslid J. Bout over een te herbouwen woning bij de zeedijk in Stavenisse. De landbouw liep bij de eerste be spreking twee jaar geleden te hoop tegen het plan. De boeren werden teveel beperkingen opgelegd, zo vonden ze tijdens een massaal be zochte bijeenkomst in Haestinge. Na een hoorzitting en een bespre king van het voorontwerp in de commissie en het instellen van een klankbordgroep is er flink gesleu teld aan het plan. Het stelstel van vergunningen om landschappelijke waarden en ecologische waarden te beschermen, blijft overeind, de scherpe kantjes zijn er hier en daar af. Ook naar het begrenzen van de verschillende zones (zoals een open landbouwgebied, een gebied met natuurwaarde zoals voor weidevo gels en als hoogwatervluchtplaats voor- steltlopers) in de Thoolse pol ders is gekeken om zo veel moge lijk tegemoet te komen aan de be drijfsvoering in de landbouw. De afdeling Tholen van de ZLTO wil over de uitwerking van het ver gunningenstelsel samen met de ge meente afspraken maken, zo zei voorzitter E. Hage aan het einde van de eerste inspreekronde. De land- en tuinbouw blijft moeite hebben met het stelsel, zei hij. Maar als klankbordgroep (en ook sprekend namens de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt) wil de ZLTO meewerken aan het beperken van de administratieve rompslomp door bijvoorbeeld pro cedures te vereenvoudigen en voor meerdere jaren te regelen. Voor njeerdere boeren tegelijk. Ook de kosten (leges, advies) zouden zo veel mogelijk beperkt moeten wor den. Hage vroeg de commissie om 'poli tieke ruggesteun' om de praktische uitvoering van het vergunningen stelsel mogelijk te maken. PvdA-er M.A.E. van der Linde dacht dat die toezegging van het college er al was, maar Hage benadrukte dat na het vaststellen van het plan het werk 'in beslotenheid met de amb tenaren' handen en voeten moeten worden gegeven. Het gaat dan bijvoorbeeld om het aanvragen van een vergunning in een 'agrarisch gebied met open on bebouwd karakter' (zone 11) voor de aanleg van boomgaarden, fruit teelt en overige agrarische beplan tingen en houtopstanden. Of een vergunning voor het gebruik van plastic of folie op bloemetjes in een gebied dat als hoogwatervlucht plaats voor watervogels is aange merkt. In het plan is nu ook meer ruimte voor plattelandsvernieuwing. Boe ren en burgers kunnen nevenactivi teiten op bestaande en voormalige boerenbedrijven (nieuwe economi sche dragers) beginnen. In het bui tengebied zal ook meer ruimte ko men voor recreatie op agrarische bedrijven. In de zuidrand van Tho len (tussen Tholen en Sint-Maar tensdijk) is plaats voor plattelands- toerisme. Onder meer op de boerderij van Duijnhouwer in de Scherpenissepolder (theehuis). De fracties konden zich in grote lij nen vinden in het nieuwe bestem mingsplan. J.Bout (CDA) noemde het een voldragen stuk waarin ge meente en landbouw een 'heel eind tot elkaar waren gekomen'. Ook de SGP sprak zich positief uit. Bij monde van P.W.J. Hoek liet de fractie weten waardering te hebben voor de aanpak van het college. Na melijk te zoeken naar een groter maatschappelijk draagvlak. Hij noemde het gebaar van de ZLTO om er samen met de gemeente uit te komen, moedig. „Het is zaak om het collectief te regelen. Beperk de administratieve en financiële romp slomp zoveel mogelijk." Hij wees er op dat voor de SGP er geen ruimte moet konten voor var kenshouderijen die elders voor wo ningbouw moeten wijken (knelge- vallen). In het plan geldt een algeheel verbod op de vestiging van ifltensieve veehouderijen. „Elke varkensfabriek hier is er een te veel." Dat er meer ruimte komt voor kleinschalige recreatie (logies en ontbijt op boerenbedrijven) juichte hij toe. „Dat is beter dan meer bungalowparken. We zijn niet voor meer verblijfsrecreatie." De PvdA noemde het voorstel van Hage de sluitsteen voor het slagen van het plan. „Hage vraagt politie ke steun. Die krijgt hij ook. Maar niet iedereen is tevreden. Dat kan ook niet altijd. Daar moet wel nauwgezet naar gekeken worden," zei Van der Linde over de vragen en bezwaren van de twaalf insprekers. In het nieuwe plan is veel plaats voor de landbouw ingeruimd, zei hij. Aan natuur en milieu is volgens Van der Linde 'behoorlijk ge knaagd' ten gunste Van de bedrijfs voering in de agrarische sector. De boogkassen van 3,5 meter hoogte (die in het eerste plan 1,5 meter hoog waren) noemde hij een aan slag op het landschap. „We kunnen daar weinig enthousiast over zijn." ZIE VERDER PAGINA 7 Dirigent Peter de Rooij verlaat na twaalf jaar muziekvereniging Euter pe in Sint-Maartensdijk. Dat maakte voorzitter T. Steketee donderdag avond bekend op de jaarvergadering van de Thoolse bond van muziekge zelschappen in Sint-Annaland. Net als Accelerando in Sint-Anna land, is Euterpe nu op zoek naar een nieuwe dirigent. De Rooij kondigde in oktober al aan dat hij wilde stop pen. De reden van het vertrek is dat de dirigent uit Kloetinge in Frank rijk gaat wonen. De Rooij volgde in 1992 bij Euterpe dirigent Ben van Os op. „De vereni ging bloeide toen al, maar onder De Rooij zijn we enorm in de breedte uitgebouwd. Toen hadden we 32 muzikanten in het orkest en dat groeide onder De Rooij tot 57. Het is geweldig uitgedijd. Bijna een ver dubbeling." De groei is voor een be langrijk deel te danken aan de op richting van een jeugdorkest", aldus de voorzitter. Ook in kwaliteit ging Euterpe met De Rooij er op vooruit. „Hij was streng en rechtvaardig en had de wind eronder. Hij bracht ons tot de eerste afdeling, tot aan het randje van uitmuntend en ere-afdeling." Euterpe neemt in maart tijdens het jaarconcert afscheid van De Rooij. Het college gaat onderzoeken of er in Sint-Maartensdijk of Scherpenisse een skatebaan kan worden aangelegd. Dat zou dan uit het budget voor 2004 moeten dat ongeveer 29.000 euro be draagt. De raad stelde dat bedrag vast voor het speelruimtebeleid voor de jeugd. Het zou een soberder uitvoering moe ten zijn dan de skatebaan in Oud- Vossemeer. De jongeren uit Sint- Maartensdijk en Scherpenisse die in november zo'n 200 handtekeningen overhandigden, worden op de hoogte gehouden van de resultaten. Dat was de uitkomst van de bespre king dinsdagavond in de commissie welzijn en onderwijs waar de 17-jari- ge Kees Koopman weer gebruik maakte van het spreekrecht. Hij had de vorige keer al uitgelegd waarom de jeugd een skatebaan wil. Zijn vraag was nu kort en bondig: „Heeft er ie mand bezwaar tegen dat er een skate baan in Sint-Maartensdijk komt?" Koopman woont zelf in de smalstad, maar op de tribune zaten ook jongens die de baan liever in Scherpenisse willen. De leden vonden dat het colle ge er maar eens werk van moet ma ken. Tenslotte was er een beleid voor speclvoorzieningen vastgesteld. Voor de jeugd boven de twaalf zijn die schaars. Probleem is dat er niet veel geld is om zo'n baan aan te kunnen leggen. Zo werd voorgesteld om ge bruikte spullen (half pipe) te gebrui ken zodat de kosten gedrukt kunnen worden. Op Tholen en Sint-Philipsland zijn het afgelopen jaar 1558 muskusratten gevangen en dat is bijna een kwart meer dan in 2002 (en zelfs 62% meer dan in 2001). Ook in het westelijk deel van Zuid-Beveland zijn méér van deze voor waterlopen schadelijke dieren gevangen, maar daar zijn dan ook extra rattenvangers ingezet. In heel Zeeland zijn vorig jaar 25.996 muskusratten gevangen, bijna 2400 minder dan het jaar ervoor. Zeeuws- Vlaanderen, en in mindere mate Schouwen-Duiveland en Noord-Be veland, zijn daarvoor verantwoorde lijk. Op Tholen en Sint-Philipsland is ove rigens maar 6% van het totale aantal gevangen muskusratten gepakt. Dat is weinig in vergelijking met Zeeuws- Vlaanderen en het westelijk deel van Zuid-Beveland, want die leverden sa men 90% van alle vangsten. De ande re gebieden in Zeeland komen niet eens in de buurt van het op Tholen ge strikte aantal. Gemiddeld zijn in onze provincie 1,08 vangsten per uur gere gistreerd en dat is nog ruim boven de norm van 0,25. Ondanks de daling van het aantal gevangen ratten, blij ven het waterschappen (die 18 van gers in dienst hebben) hameren op het belang om de vinger aan de pols te houden. Beverratten, die groter zijn dan mus kusratten en dus meer schade kunnen Niels de Graaf gaat nog één dag naar school op het ROC in Middelburg en doet daar over enkele maanden examen. Vorig jaar deed hij voor het eerst aan de door de bak- kersscholen in zuidwest-Nederland georganiseerde vakwedstrijd mee. Niels werd tweede en dat stimuleerde hem om het nu opnieuw te proberen. Hij bakte drie bruine en drie krentenbroden en daarmee werd de Tholenaar onlangs in Breda ruimschoots eerste. „Ik had 72 punten, de nummer twee 65, dus dat scheelt heel wat", zegt hij te vreden. Niels acht zich dan ook allerminst kansloos op het N.K., waar de besten uit de rayons het tegen elkaar opnemen. „Maar dan moet je wel met iets speciaals komen, niet met een gewoon brood." Kon de inzending voor de rayonwedstrijd gewoon bij de werknemer gemaakt worden, in april zal dat moeten gebeuren in Wageningen waar de wedstrijd plaatsvindt. Malsheid, smaak, gewicht, kleur en de verdeling van de ingre diënten zijn de aspecten waarop beoordeeld wordt. De beker en het vaantje dat Niels de Graaf met zijn inzending won, prijken op de toonbank in de winkel aan de Haven in Sint-Maartensdijk. „De broden zoals ik die heb gemaakt, liggen hier gewoon in de winkel. Datje eerste wordt, is een teken datje het vak beheerst. Maar ik heb in Cock Leijs dan ook een goede leermeester", zegt de Poortvlietenaar. Van jongsaf kookte en bakte hij graag, verklaart hij zijn keuze voor het bakkersvak. Met de onregelmatige werktijden heeft hij geen enkele moeite. „Op dinsdag en woensdag begin ik om kwart over drie 's nachts, op donderdag om zes uur, op vrijdag om half vijf en op zaterdag is het verschillend. Slapen doe ik 's middags een poosje", vertelt Niels, die anderhalf jaar geleden in Sint-Maartensdijk aan de slag ging. Zie verder pagina 3. Het Nederlands kampioenschap is voor bakker Niels de Graaf een uitdaging om zich te bewijzen. Zelf kleding maken is niet oubollig meer, zegt Jannie van den Broek Hart van Kees Loos uit Tholen lag dertig jaar lang op Halsters sportpark Op Tholen wordt zaterdag 8 mei voor het eerst meegedaan aan de lan delijke ANWB-fietsdag. Dat kondig de VVV-directeur Lilian Ausems donderdagavond in Scherpenisse aan tijdens de ledenvergadering van de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF). De Thoolse VVV hield vele jaren op een ander tijdstip een eigen fietsevenement, maar nu wordt ge profiteerd van de landelijke promotie van de ANWB-fietsdag. Mevr. Au sems verwacht daardoor een grotere toeloop. Voor de eigen inwoners en toeristen heeft de VVV overigens het hele jaar door fietsroutes beschik baar. L. Rijstenbil uit Oud-Vosse- meer pleitte voor uitbreiding van de fietsroutes, onder meer langs het Schelde-Rijnkanaal. aanrichten, zijn er vorig jaar 16 ge vangen. Zij zijn vooral aangetroffen op Schouwen-Duiveland en in het na tuurgebied bij de Krammersluizen. Advertentie I.M. EN VERDER... In acht jaar niet zoveel nieuwe huizen in Tholen gebouwd Gaby Niemantsverdriet trainer Tholense Boys EEN IEDER KOMT EIGEN KARPER GROTER VOOR DAN ANDERMANS STEUR Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ina Mulder opent een schoonheidssalon in Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1