Taxibedrijf Van Daalen stopt met pijn in het hart Kerk Scherpenisse schikt zich in PKN 'Nieuw gemeentehuis verspilling van geld' HYPOTHEEK? Winters begin van 2004 aan de Zuiddijk - Ï\MI i JSWlS rv Kleintjes delven onderspit tegen grote concurrenten www.rabobanktholen.nl 'M ii/ki HEIJNEN Geen doden in Thools verkeer Tholen grootste groeier Zeeland Officier vindt straf te laag: hoger beroep zaak Serné «|u Donderdag 8 januari 2004 60e jaargang no. 8 VEEL BETER BEELD DAN VIA DE KABEL Het nieuwe jaar begon voor Izaak van Daalen uit Oud-Vös- semeer met gemengde gevoelens. Onlangs moest hij de moeilijke beslissing nemen om met zijn taxibedrijf te stop pen. Op oudejaarsdag reed de Vossemeerse ondernemer sa men met zijn chauffeurs Piet Moerland en Kees Luijks de laatste taxiritten. „Door de economische recessie, de moor dende concurrentie en de monopoliepositie van enkele gro te vervoersbedrijven zijn de tarieven zo messcherp gewor den, dat het voor een klein taxibedrijf niet meer vol te houden is. Het doet erg veel pijn om na 25 jaar te moeten stoppen met je bedrijf, maar een onderneming draaiende houden waar ieder jaar geld bij moet, is natuurlijk ook niet vol te houden", licht van Van Daalen zijn besluit toe. Zes van de 7 kerkenraadsleden voor De Hervormde Gemeente Scherpenisse gaat per 1 mei a.s. op in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). De grootst mogelijke meerderheid van de kerkenraad - 6 van de 7 leden - blijft op zijn post, maar één kerkbestuurder kan zich niet vinden in de PKN, ook al kan via een eigen beleidsplan plaatselijk heel veel hetzelfde blijven. De gemeenteleden bleken zich in de opstelling van de ker kenraad te kunnen vinden. Daarmee kan de eenheid bin nen de Hervormde Gemeente Scherpenisse behouden worden. Billie Boem komt, maar Theo Nijland door griep geveld Ziekenfondsvervoer Steun en toeverlaat Deze week Blom voor oplossing in Sint-Maart ens dijk „Verspilling van geld', noemt Tweede Kamerlid Luuk Blom het plan voor de bouw van een nieuw gemeente huis in Tholen. „Laat men het huisvestingsprobleem heel simpel oplossen en in Sint-Maartensdijk zelf een plan bedenken dat veel goedkoper is." Een witte kerst bleef uit, maar het begin van 2004 was wel winters met sneeuwval. In Sint-Philipsland werden de sleetjes zaterdag van de zolder gehaald en aan de Zuiddijk genoten en kele kinderen volop van de korte winterpret. De steile, hoge dijk leent zich uitermate goed voor een fijne glijpartij. Overi gens blijft het altijd opletten geblazen, want toen een slee on deraan een paaltje raakte, was er gelijk schade. In de nacht van zaterdag op zondag vonden op diverse plaat sen in Zeeland ongelukken plaats als gevolg van de gladheid. Op de Markt in Tholen reed rond één uur 's nachts een 21-jari ge automobilist door het besneeuwde wegdek tegen twee ge parkeerde auto's, die daardoor licht beschadigd raakten. Nog meer ongemakken waren er in Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder, waar in een hoofdwaterleiding zaterdagavond een breuk ontstond. Van ongeveer acht uur zaterdagavond tot zondagmorgen tien uur zaten de bewoners zonder water. Vol gens een woordvoerder van Brabant Water werd de breuk pas midden in de nacht gemeld. „In het donker en bovendien met de sneeuw was het toen te moeilijk om de breuk te vinden. Omdat er echter heel veel kubieke meters water wegstroom den, is de zaak verder afgesloten. In de loop van zondagmor gen kon bij daglicht de breuk worden gevonden en hersteld", aldus een woordvoerder van Brabant Water, die in Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder de watervoorziening regelt. r ,v' m v 'I 1 3 4 lis jêè f "fe.' JKr U:M ioolse Courant 'l^f^tfrpTKAnnaland 653474 IracK^ode.nl de.nl ltbode.nl indrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOG I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het afgelopen jaar is er bij verkeers ongelukken op Tholen en Sint-Phi lipsland niemand om het leven geko men. In 2002 en 2001 was er steeds één dodelijk slachtoffer te betreuren en 25 jaar geleden kwamen in een jaar tijd zelfs twaalf inwoners in het ver keer om het leven. De dalende ten dens is ook provinciaal waarneem baar: 26 slachtoffers tegen 29 in 2002 en 35 in de beide jaren daarvóór. Op Zuid- en Noord-Beveland bleef het aantal verkeersdoden gelijk (9), Zeeuws-Vlaanderen is de enige regio met een stijging (van 8 naar 12). Van de 26 dodelijk verongelukte ver keersdeelnemers was iets meer dan de helft (14) tussen 18 en 39 jaar oud. Jonger dan 18 jaar was één slachtoffer en ouder dan 65 jaar zeven. In de groep 18-22 jaar verdubbelde het aan tal ten opzichte van 2002: van 3 naar 7. In april kwamen in Zeeland de meeste verkeersdeelnemers om het le ven (5). Van de 26 zaten er elf in een auto, 7 reden er op de fiets, vier op een brommer, één op een motor en drie waren voetganger. Het voor komende zaterdag in Poort vliet aangekondigde optreden van Theo Nijland gaat niet door. De zan ger/entertainer is door griep geveld en kan niet naar 't Ouwe Raed'uus ko men. Uit op Tholen probeert in over leg een andere datum - in februari - te vinden voor het theaterconcert 'Jij ook altijd'. Woensdagmiddag staat bij Uit op Tholen de kindervoorstelling 'Cowboy Billy Boem en 'n vreemde vogel' op het programma. Met een nieuw en erg aanstekelijk liedjespro gramma zullen Billy Boem en zijn vriend de indiaan de grote zaal van Haestinge in Sint-Maartensdijk hele maal op zijn kop zetten. De voorstel ling begint om twee uur. Ze duurt on geveer een uur en er is geen pauze. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Dieleman in Tholen. Zo lang de voorraad strekt, zijn ze vóór de voorstelling ook aan de zaal te koop. Tholen is van alle dertien Zeeuwse gemeenten het afgelopen jaar het meest gegroeid qua inwonertal. Vol gens voorlopige cijfers kwamen er 382 inwoners bij. Goes is met een aanwas van 344 een goede tweede. Middelburg bleef met 164 nieuwe in woners op de derde plaats steken en Vlissingen kon slechts 31 inwoners bijschrijven. Vijf gemeenten gingen er in inwonertal op achteruit: Sluis (- 185), Terneuzen (-103), Schouwen- Duiveland (-86), Borsele (-17) en Noord-Beveland (-9). Op I januari vorig jaar telde Tholen 23.990 inwo ners. Dat is het door het Centraal Bu reau voor de Statistiek vastgestelde officiële cijfer. In 2003 zijn 314 kin deren geboren en overleden 192 men sen, zodat er een geboorteoverschot is van 122. Er vestigden zich 924 men sen van elders in onze gemeente - een ongekend groot aantal - en daartegen over vertrokken 664 mensen naar el ders. Dat resulteert in een ruim vesti gingsoverschot: 260. Het voorlopige inwonertal per 31 december komt daarmee op 24.472. De 66-jarige ondernemer is vanaf zijn twaalfde jaar actief geweest in de transportsector. Leren was aan hem niet zo besteed, maar sleutelen aan auto's en motoren was voor Izaak z'n lust en z'n leven. „Ik ben in 1962 een eigen autoverhuurbe drijf begonnen, want er waren in die tijd nog erg veel mensen die geen eigen auto hadden en ook diverse bedrijven en verenigingen maakten voor hun personenvervoer gebruik van mijn wagens. Het bedrijf groei de explosief en eind jaren zeventig had ik een wagenpark van bijna 50 VW-busjes. Bierbrouwer Heineken was jarenlang een hele goede klant, maar ook voor aannemingsbedrijf Van Eijk uit Gouda en vliegtuigbou wer Fokker hadden we diverse bus jes rijden. Ik wist dat deze klanten hoge eisen stelden aan het woon- werkvervoer van hun personeel dus zorgde ik altijd voor goed en jong materiaal. Bovendien was ik zelf bijna dag en nacht in touw om goed onderhoud aan al die busjes te ple gen. Bij Heineken in Zoeterwoude had ik zelfs een eigen werkplaats, waar ik wekelijks naar toe ging om de auto's onderhoud te geven. Snel le service is altijd mijn stokpaardje geweest en ik ging vaak tot laat in de avond door om een klus klaar te krijgen. Personeel had ik in die ja ren niet, maar van mijn vriend Fer van de Zande heb ik altijd enorm veel steun gehad. Fer werkte in de aannemerij maar ieder vrij uurtje was hij bij mij in de werkplaats te vinden. We wisten beiden van aan pakken en voor ieder technisch mankement vonden we samen wel een oplossing. Het gebeurde regel matig dat we 's avonds tot twaalf uur doorsleutelden en daarna nog rustig een flesje bier dronken. De andere ochtend ging dan echter toch weer gewoon om 5 uur de wekker af. Je was ambitieus en in de kracht van je leven en als zelfstandig on dernemer weet je waar je het alle maal voor doet", aldus Van Daalen die dan ook met veel plezier terug kijkt op de tropenjaren in het ver huurbedrijf. Met weemoed zag hij echter hoe de tijden veranderden en de maatschappij verhardde. „Ener zijds stelde de overheid aan het per sonenvervoer alsmaar strengere ei sen en anderzijds werden de marges steeds kleiner. Bovendien kwam de auto als privé bezit enorm in op komst en de verhuursector kwam door die ontwikkelingen meer en meer onder druk te staan. Je ziet zoiets als ondernemer aankomen en daarom ging ik mijn vleugels uit slaan naar andere bedrijfstakken." De wisseling van autoverhuurbe drijf naar een garagebedrijf was voor Izaak van Daalen eigenlijk vrij voor de hand liggend. Zijn zoon Hans kwam van de middelbare school en hij wilde in de voetsporen van zijn vader treden. „In 1984 heb ik een nieuw garagepand in de Hof straat laten bouwen en ik ging daar samen met mijn zoon aan de slag met het verkopen en onderhouden van auto's van allerlei merken. In middels had ik echter ook al de taxi vergunning van de firma Van Driel- Vaders overgenomen en bovendien draaide ook het verhuurbedrijf - weliswaar op kleinere schaal - nog gewoon door. We waren dus op drie fronten actief en naargelang Hans meer ervaring kreeg in het mon teursvak, ging ik me meer en meer met het taxibedrijf bemoeien. Het sleutelen werd voor mij steeds min der en nadat ik ook de taxidienst van de firma Van de Klundert over nam, lag het accent voor mij vooral op het taxivervoer. Omdat Van de Klundert ook altijd het zoge noemde ziekenfondsvervoer ver zorgde, kwam er voor ons toen erg veel werk bij. Mijn vrouw sprong af en toe bij als chauffeuse maar in 1987 kwam oud-buschauffeur Piet Moerland bij mij in dienst en sinds mijn schoonzoon Kees Luijks er in 1990 nog bijkwam, reden we dage lijks met drie taxi's." De hoofdmoot vormde volgens de drie chauffeurs altijd de ritten in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en het ver voer dat patiënten via hun ziek tekostenverzekering (gedeeltelijk) vergoed kregen. Piet Moerland kijkt met veel plezier terug op de vele taxiritten die hij de afgelopen zes tien jaar in dienst van Van Daalen heeft gemaakt. „Je was tijdens het vervoer van zieken, ouderen en ge handicapten vaak hun steun en toe verlaat. ZIE VERDER PAGINA 3 In een vol verenigingsgebouw de Hoeksteen werden de leden maan dagavond ingelicht over de opstel ling van de kerkenraad. Terwijl besturen van zustergemeenten zich al veel eerder hadden uitgelaten, had Scherpenisse gewacht op de beslissing van de synode, half de cember. Dat besluit viel met de stemmen van enkele afgevaardig den van de Gereformeerde Bond, positief uit voor de PKN. Ds. J. Lohuis sprak over ,een ver lies', maar hij maakte de leden duidelijk zich bij die nederlaag te willen neerleggen. „We kunnen niet anders. De hogere kerkelijke overheden moeten we gehoorzaam zijn." De Hervormde Gemeente Scher penisse volgt daarmee de lijn van de vroegere predikant ds. DJ. Budding, die landelijk de aandacht trok met zijn standpunt om zich - ondanks bezwaren tegen andere Het voormalige PvdA-raadslid uit Sint-Annaland zegt zich 'al ander half jaar te ergeren' aan de plannen voor een nieuw gemeentehuis. „Met ruimtegebrek ga ik akkoord, evenals het feit dat werkplekken moeten voldoen aan de regels. Maar vele miljoenen euro's uitge ven aan volledige nieuwbouw vind ik vrij overdreven. Dat nieuwe ge meentehuis moet er dus niet ko men. In Schouwen-Duiveland staat zo'n gedrocht en dat vind ik ook weggegooid geld. De gemeente Tholen kan het geld veel beter in de bevolking investeren en dan met name in werk en bijstand. Dat is een hoofdtaak." Volgens Blom kan het bestaande gemeentehuis in Sint-Maartens dijk, inclusief het historische ge deelte, volledig benut blijven wor den. „Ambtenaren die geen contact met burgers hebben, kun nen elders gehuisvest worden in aparte dependances. Denk daar eens over na. Ambtenaren zijn er voor de inwoners. Het is niet an dersom." belijdenisgeschriften - toch de scharen onder het vaandel van de PKN. Scherpenisse had ook nog geen aangepaste kerkvoogdij. Er werd gewerkt met gedelegeerden van de provincie. Er zullen nu echter ook ouderling-kerkvoogden gekozen worden om het beheer aan te pas sen aan de landelijke regels. De bijeenkomst verliep maandag avond in goede harmonie. Er was een doorsnee van de gemeente aanwezig, zowel ouderen als jon geren. De Hervormde Gemeente Scherpenisse telt 168 belijdende leden, 375 doopleden en 81 overi ge leden. Ds. Lohuis is sinds 23 september 1998 aan de gemeente verbonden. Door de bevestiging van twee nieuwe kerkenraadsle den, E. Prosman en Chr. Cornet in de plaats van de niet-herkiesbare A. Steenpoorte en M. Dijke is de kerkenraad weer voltallig. Het kriebelt soms bij het PvdA-ka- merlid wanneer hij de gang van za ken in de gemeenteraad van Tho len volgt, waarvan hij een jaar deel uitmaakte. „Het is een beetje een slappe bedoening met 14 van de 19 raadsleden in de coalitie. De re cente wethouderskwestie heeft de gemoederen wel beziggehouden. De VVD mocht eerst niet, nu weer wel. Een wonderlijke situatie. Drie goede voltijds wethouders zijn voldoende voor een gemeente als Tholen. Dat red je gemakkelijk. Vier wethouders was gewoon een slecht plan. Dat heb ik destijds al gezegd toen ABT erbij kwam. Zijn er trouwens nog mensen die ABT serieus nemen?" Blom behoorde in 2002 tot de minderheid in de PvdA-raadsfractie die ABT-er Leen van Doorn niet in het college wilde hebben. „Tegen de persoon had ik niets, maar als wethouder was hij volstrekt ongeschikt omdat je voor zo'n taak toch kwaliteiten moet hebben. En ik heb gelijk ge kregen", zo blikt het Tweede Ka merlid uit Sint-Annaland terug. PvdA'er Luuk Blom zit alweer één jaar in de Tweede Kamer Kerkelijke onderscheiding voor mevrouw Slootmaker uit Poortvliet Kritische Noad-voorzitter Van Dijke krijgt zilveren KNVB-speld EN VERDER... Piet de Leeuw ziet het publiek van Sint-Joseph graag lachen Brandweer blust vuur in afval-en kledingcontainers De Schutse wil in Scherpenis se een woonzorgcentrum DE WEIDE WAAROP PALMEN GROEIEN, SPREEKT GAARNE OVER HET MORGENLAND Dit nummer bestaat uit 22 pagina's THOOiSE TAXI Op oudejaarsdag reden (v.l.n.r.) Kees Luijks, Izaak van Daalen en Piet Moerland hun laatste taxirit voor taxibedrijf Van Daalen. Door de moordende concurrentie en aangescherpte regelgeving zag de 66-jarige Oud-Vossemeerse ondernemer zich genoodzaakt om zijn bedrijf te sluiten. Garage Wolse uit Sint-Philipsland neemt nu Oud-Vossemeer erbij. De Sint-Philipslandse moordzaak komt opnieuw voor de rechter. Of ficier van justitie Flikweert is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Middelburgse recht bank. Hij vindt 4 jaar gevangenis straf en tbs met dwangverpleging te laag voor het gruwelijke mis drijf. De officier had tegen de in middels 19-jarige J.C. van K. uit Sint-Philipsland 6 jaar gevange nisstraf en tbs met dwangverple ging geëist voor de moord op de 80-jarige weduwe J.J. Serné- Dooms. „Zes jaar was al weinig voor verkrachting en doodslag en de officier had bij die eis reeds ernstig rekening gehouden met de omstandigheden van de verdach te", aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. „Het is sneu voor de jongen, maar dat is het natuurlijk helemaal voor de vrouw en de familie van het slachtoffer. En de officier staat na mens de burger. Maatschappelijk gezien is 4 jaar te laag." Het gerechtshof in Den Haag zal de Sint-Philipslandse moordzaak nu opnieuw gaan behandelen. Wanneer dat zal zijn, kon de OM- woordvoerder niet zeggen, maar soms kan dat wel een jaar duren. „Inhoudelijk wordt de zaak weer helemaal behandeld, maar het on derzoek in het Pieter Baan Cen trum gaat men niet overdoen. De resultaten daarvan blijven met het politie-onderzoek en de andere processtukken als basis dienen voor het gerechtshof. Men gaat wikken en wegen wat wijs is. De advocaat-generaal, zoals de offi cier van justitie bij het gerechts hof heet, kan een hogere, maar ook eenzelfde straf eisen", aldus de OM-woordvoerder. Advertentie I.M. ■1*11* Kin—to p' - <Sre> -c - v é-Êfy#? *- W. M 5 A P- A ■fc. "'ja "C"" Aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland beleefden deze kinderen plezier aan het beetje sneeuw dat er viel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1