Iedere dag drinken we koffie bij haar Verburgh Gratis winkelen voor 1304 euro 388 euro voor Woord en Daad Solidariteit binnen het christendom Kortingen tot O 'Ik kan het niet maken om te stoppen' Poortvliet raakt zijn kerkgebouw niet kwijt! Rookgordijn De opruiming is gestart Gesprekken over commissie bedrijfsleven Wet en evangelie staan met elkaar in verbinding Abonnementen Dinsdag 30 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 In ruim vijf minuten voor 1304,33 euro boodschappen doen in de supermarkt is geen alledaagse bezigheid. De personeelsleden van Cl000 Gunter in Sint-Annaland ke ken dinsdagavond tegen elf uur dan ook hun ogen uit toen medewerkers van First Choice Company de produc ten uit de schappen rukten om zo snel mogelijk een volle wagen met boodschappen te krijgen. Vestiging Tholen Dankbaar Jupilei Dankzij de zorg van ondermeer haar dochters woont mevrouw Klippel nog altijd zelfstandig VERVOLG VAN VOORPAGINA „Destijds was ze nog heel helder. Maar na twee, drie jaar ging dat zomaar sluipend achteruit", aldus de jongste dochter. „Lichamelijk is ze nog goed gezond. Alleen brak ze twee jaar geleden een heup doordat ze uit bed viel. En opnieuw leren lo pen, dat werd niets meer." Sinds dien zit de eeuwelinge in haar stoel en kijkt naar buiten. In de woning is een camera op haar gericht, waar mee beide dochters hun moeder via een videoverbinding in de gaten kunnen houden. Vier keer per dag komt er iemand van de thuiszorg en ook een buur vrouw die oud-verpleegster is, steekt een handje toe. De dochters doen de was, zorgen voor de bood schappen, regelen de dokter en der gelijke. „Mijn man doet 's morgens de gordijnen open en maakt het ont bijt klaar. En iedere dag drinken we met mijn zus en haar man, en de buurvrouw koffie bij haar", zegt mevrouw De Looff. De warme maaltijd voor de hoogbejaarde kan beperkt blijven tot bouillon en ha vermoutpap. De oudste zoon in Tholen regelt de administratieve za ken voor zijn moeder. Hij heeft be wondering voor zijn zussen: „Het is een hele zorg en je bent altijd ge bonden. Maar anders zou ze op een verpleegafdeling zitten." De dames doen het graag, zeggen ze, hoewel het natuurlijk best een belasting is. In kleine kring wordt de bijzondere verjaardag maandag gevierd. Hoezo, Nederland holt achteruit als verzorgingsstaat? Voor het eerst sinds de jaartelling worden wij zelfs bij het instandhouden van onze goede voor nemens in het nieuwe jaar gesteund door de overheid. Deze 'verregaande zorg van nationale omvang' vertaalt zich in een (bijna) algemeen rookver bod. Er zullen keiharde sancties volgen als er iemand in het openbaar een sigaretje of sigaartje staat weg te paffen. En ik hoorde dat er zelfs een meld punt komt waar je hardnekkige rokers anoniem aan kunt geven. Het lijkt me zelfs niet uitgesloten dat er binnenkort een landelijk opererende anti-rook- brigade wordt ingezet om wetsovertreders in de kraag te vatten. Laten we eerlijk zijn, dit gaat toch allemaal veel te ver? Ik zal de mensen die hun pen al willen pakken voor het schrijven van een ingezonden brief geruststellen: ik ben óók een niet-roker! Net als velen in onze maatschappij erger ik me ook wel eens aan de vieze blauwe walm die in kantines, cafés en andere openbare gebouwen hangt. Maar, denk ik dan, zouden rokers zich ook wel eens storen aan de mensen die in diezelfde ruimtes met een slokje teveel op vervelend staan te lallen of zich agressief gedragen. Ik las onlangs in een medisch vakblad dat er jaarlijks zo'n 50.000 vrouwen en kinderen worden mishandeld door hun partner of vader met een stuk in zijn kraag. Als de overheid deze preventieve maatregel consequent doortrekt, zou het dan zo kunnen zijn dat we nu eerst de nicotine uit onze samenleving weren en dat binnenkort heel ons land moet worden drooggelegd omdat de geheelont- houdersbond dat bij de overheid heeft aangekaart? Dat roken (en dus ook meeroken) een extra aanslag op de longen en luchtwegen doet, is inmiddels al uitgebreid onder onze aandacht gebracht. Ik vind persoonlijk ook dat het een algemene fatsoensnorm moet zijn dat mensen je op je werk of in een kleine gezamenlijke ruimte even vragen of je er bezwaar tegen hebt dat ze een sigaretje, sigaartje of pijp opsteken. Maar nee hoor, Nederland zou Ne derland niet zijn als we ook met de wetgeving op dit gebied weer niet voor op willen lopen. Verstokte rokers zullen dus weer, net als in hun jeugdjaren, op een stiekem plekje aan een peukje moeten trekken. Hier en daar zijn zelfs speciale rookzuilen geplaatst en ik heb me laten vertellen dat je daar om heen nog wel naar hartelust mag paffen. Omdat straffeloos te doen, moet je dan echter wel zo dicht bij zo 'n zuil in de buurt blijven, dat je hem altijd aan kunt raken. Ik zie het tafereel al helemaal voor me, op een perron of op een groot stadsplein. Mensen lopen met opgetrokken neus en een minderwaar dige blik op hun gezicht in een grote boog om een bepaalde plek op het ter rein heen. En net als je als omstander denkt dat zich daar vast een junk of zwerver, met een zeer besmettelijke ziekte, ophoudt, blijkt er doodleuk een groepje rokers om een rookzuil te staan. Nogmaals, we slaan volledig door met z'n allen. En in een landje waar softdrugs volgens diverse politici gele galiseerd en vrij te koop zou moeten zijn, wordt de aloude sigarenboer op de hoek als een soort nietsontziende dealer aangemerkt. Dat er voldoende rookvrije ruimtes moeten zijn voor niet rokende werknemers, bezoekers van restaurants of openbare gebouwen en gebruikers van het openbaar vervoer, vind ik een goede zaak. Maar laten we wel zijn, in tegenstelling tot de fana tieke leden van het anti-rookgilde zijn er nog talloze mensen die het wél heel erg fijn vinden om in hun schafttijd, onderweg in bus, tram, trein, metro of vliegtuig, bij het bezoek aan een bioscoop of theater, na het nuttigen van een heerlijke maaltijd of tijdens het wekelijks borreluurtje in hun stam kroeg, snakken naar een heerlijk sigaretje. Het is toch schrijnend als je hoogbejaarde mensen in tehuizen en instellingen een rookverbod oplegt. Hoe kun je aan mensen die bijna allemaal de 80 gepasseerd zijn, uitleggen dat roken erg ongezond is? Hoe je het ook draait of keert, de politiek heeft met het invoeren van deze ongekende anti-rookmaatregelen een heel ge vaarlijk signaal afgegeven, waarvan binnenkort andere hysterische dwinge landen van organisaties als bijvoorbeeld de geheelonthoudersbond wel eens gretig misbruik zouden kunnen gaan maken. Ik zou u dan ook willen adviseren nog maar snel even te toasten op een gezond nieuwjaar, nu het nog kan. 70 Advertentie I.M. Directeur Mart Hage uit Poortvliet van First Choice Company bood ze ven medewerkers gratis winkelen aan omdat ze in twee weken voor 10.000 euro omzet hadden gedraaid. „December is normaal een slappe maand voor ons en om de verkoop te stimuleren, heb ik onze 45 mensen gratis winkelen aangeboden wan neer ze over de eerste twee weken van december voor een bepaald be drag hadden verkocht", legt Mart Hage uit. Vijf jaar geleden mocht hij als toenmalig medewerker hetzelfde doen. „In anderhalve minuut had ik toen voor 700 gulden boodschappen ingeladen. In de haast sneuvelde er een fles rode wijn." Gezien zijn eigen ervaringen advi seert Mart Hage dinsdagavond de zeven winnaars om rustig te blijven. „Gewoon laden en niet nadenken, maar de grootste fout die je kunt ma ken, is datje gaat rennen." Bij som migen blijkt dat aan dovemansoren gezegd. Naast de tijds- beperking mag men per product ook slechts 1 exemplaar meenemen. Wanneer het winkelwagentje vol is, mag een tweede gepakt worden. Bram Hage zet daarvoor de tijd even stil. De route loopt vanaf de start door het pad met de dranken en vervolgens langs de slagerij. Sommigen laden kratten met bier in, anderen graaien flessen met wijn mee. In de koel- toonbank met voorverpakt vlees lig gen er minder zware artikelen. Marco den Hoed uit Ridderkerk, die twee minuten gratis mag winkelen, heeft het record met 370 euro. André Quinten uit Goes mag evenmin kla gen met 243 euro. Kees v.d. Slikke uit. Scherpenisse heeft in een halve minuut voor 107 euro ingeladen. To taal rekent Bram Hage voor 1304,33 euro af bij de kassa. Zes jaar geleden begon hij als verko per voor Kirby, reinigingssystemen voor huishoudelijke doeleinden uit Amerika. Voor stofzuigen, dweilen, shampoorellen, schrobben en in de was zetten van harde vloeren, maar ook stofvrij schuren, auto boenen en kalkaanslag verwijderen. „Kirby is zeer geschikt voor mensen met aller gieën aangezien het de woonruimte voor 96% stofvrij maakt en ook ma trassen kan reinigen", zegt Bram Hage. Hij is inmiddels hoofdimporteur voor Nederland. Naast het hoofd kantoor in Dordrecht heeft First Choice Company nevenvestigingen aan de Edisonweg in Tholen en sinds kort in Barneveld. Hage heeft nog plannen voor nieuwe vestigin gen in Heinkenszand, Zwolle en Gouda. De helft van de 45 mede werkers is in loondienst, de andere helft is zogenaamd 'franchisene mer', waarbij de producten als zelf standig ondernemer verkocht wor den. De Kirby kost 2900 euro, zodat de tien mille in twee weken wel te halen valt. Bij de Thoolse vestiging werken nu acht mensen. Kees v.d. Slikke uit Scherpenisse valt echter onder het hoofdkantoor in Dor drecht, waar ook Karin v.d. Jagt uit Poortvliet bij de administratie werkt. Directeur Bram Hage van First Choice Company met de zeven medewerkers die gratis mochten winkelen: Kees v.d. Slikke uit Scherpenisse, Leo v.d. Jagt uit Yerseke, Nick Fieman en André Quinten uit Goes, Wim Overweel uit Zierikzee, Carola Fransse uit Nisse en Marco den Hoed uit Ridderkerk. Advertentie I.M.) VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen Ten Hove begon was het over lijden van een bekende dorpsgenoot nog voor vele mensen het gesprek van de dag. „Er lag toen meer druk op. Mensen spraken me aan. Von den het erg. Waren er vol van. Het was meer een gemeenschap. Er was meer verbondenheid dan nu. Maar een praatje maken hoort er nog wel bij. Je hebt veel contact. Meestal naar aanleiding van de overledene. Ik ken ook alle mensen in het dorp." Hij heeft ook alle rouwkaarten be waard. Ze passen in twee kartonnen doosjes. Als de familie geen rouw kaarten laat bezorgen, dan knipt Ten Hove het overlijdensbericht van een dorpsgenoot uit de krant en bewaart dat bij de kaarten. „Er zijn meer mensen hoor die ze allemaal bewa ren." Op die manier legt Ten Hove ook een stukje geschiedenis van de bewoners vast. Van geslachten die op Flupland al eeuwen bekend zijn, maar ook van families die van el ders zijn gekomen. De inwoners rekenen er op dat ze een rouwkaart krijgen, weet Ten Hove uit ervaring. „Het is zo'n vas te gewoonte. Mensen bellen me als ik iemand vergeten ben. Maar ook als er iemand wordt begraven die ze niet kennen en waar geen rouwkaar ten van zijn bezorgd. Maar die el ders gewoond hebben en waar voor de rouwdienst in Tholen heeft plaats- gevonden." Ten Hove is ook al vijftien jaar dra ger bij begrafenissen. En hij bezorgt sinds 1980 ook kranten; Algemeen Dagblad, PZC, BN/de Stem, Neder lands Dagblad, de Eendrachtbode. Hij komt daardoor ook overal, is be kend en dus een vraagbaak. Het komt ook wel eens voor dat iemand op Sint-Philipsland begraven wil worden die niet in het dorp heeft ge woond. „Ik heb in 1981 eens een kaartje rondgebracht van een schip per die eigenlijk uit Amsterdam kwam en Sint-Philipsland als thuis haven had. Die wilde per se hier be graven worden. Veel mensen ken den hem niet. Maar als je het dan eenmaal had uitgelegd, dan wisten oudere Fluplanders wel wie het was." Het bezorgen van de overlijdensbe richten is volgens Ten Hove een 'dankbaar iets'. „Mensen vinden het nog altijd fijn dat ze een kaartje krijgen. Ze rekenen er op. Ook men sen van elders die hier zijn komen wonen, nemen de gewoonte over." Hij denkt er wel eens over om te stoppen. „Het is mooi geweest. Maar de mensen zeggen dat ik het niet kan maken. Dus houd ik het nog maar een poosje vol." De gemeente Tholen gaat samen met de Kamer van Koophandel een rondetafelgesprek organiseren met verschillende ondernemersor ganisaties en branches op het ei land. Eén van de gespreksonder werpen is het opzetten van een overleg tussen gemeente en be drijfsleven over economische ont wikkelingen. De bedoeling is om een soort gemeentelijke commis sie voor het bedrijfsleven her op te richten, zoals die er eerder is geweest. Monumentenzorg. Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland ontvangt 15.317 euro subsidie van de provin cie in de startkosten van het steun punt monumentenzorg. Voorzitter Piet den Ouden van Woord en Daad met de cheque die hij ontving van José en Frans Lindhout van Multimate uit Sint-Annaland. (Advertentie LM.) „Ik vind het geweldig", zegt José Lindhout van Multimate enthou siast wanneer de opbrengst van de enveloppenaetie voor Woord en Daad zaterdagmiddag bekend wordt: 380 euro. Nadat de cheque is ingevuld komt er nog acht euro van winkelende klanten bij, waar mee de teller op 388 euro uitkomt. „Ijn dat alleen door enveloppen te trekken." De Sint-Annalandse doe-het-zelf winkel kwam op het idee van een kerstactie voor Woord en Daad. Voor twee euro kon men een enve loppe kopen, waarbij men altijd prijs had: een tegoedbon van 25 eu ro, verf, tuinhout, elektrisch of handgereedschap. De twee euro ging steeds naar Woord en Daad. Voorzitter Piet den Ouden nam za terdagmiddag dankbaar de cheque in ontvangst. „Hartstikke bedankt en een bloemetje voor jullie mooie initiatief en betrokkenheid bij het werk van Woord en Daad. Ik zal ervoor zorgen dat het geld op de goede plaats terecht komt Deze op brengst van 388 euro wordt boven dien verdubbeld door het Icco." Met deze actie steunden de klanten van Multimate het vakonderwijs in de Afrikaanse landen Burkina Faso en Ethiopië. 'Springplank naar de toekomst' was het thema van Woord en Daad. Stemmen van lezers Zonder aangesloten te zijn bij een kerkgenootschap ben ik zeer geïnte resseerd in de ontwikkelingen met betrekking tot het christendom. Met belangstelling heb ik dan ook in de Eendrachtbode van 23 december de ingezonden stukken gelezen van ds. J. van der Sleen te Scherpenisse en van M.L.C. Quist te Tholen be treffende de fusie van een aantal protestantse kerken in Nederland. De zienswijze van de heer Quist kan ik begrijpen, maar de argumen tatie van ds. Van der Sleen is voor mij verwarrend en incompleet. Als grondslag van het christendom geldt immers de Bijbel (het Boek der Boeken), de Heilige Schrift en alle kerkelijke geschriften dienen daar aan dus ondergeschikt te zijn. Aan gezien ieder mens uniek is en het christendom wereldwijd verbreid is onder verschillende culturen, is ver scheidenheid in geloofsbeleving vanzelfsprekend en vindt uiteraard erkenning in het evangelie, de leer van Jezus Christus. In hun verschei denheid kunnen de christengemeen ten de saamhorigheid betrachten door zich verbonden te weten met de volgens het evangelie zogenoem de ene gemeente/kerk van Jezus Christus. In die verbondenheid huist de bezinning op gewichtige geloofs vraagstukken, zoals: - uitvoering van de scheppingsop dracht tot het beheren van de aarde, haar te bewerken en te bewaren en haar voortbrengselen te doen dienen tot spijze voor alle schepselen (de gave van vruchtbaarheid is immers bestemd om te delen); - naleving van het zowel oud- als nieuw-testamentische grote ge bod': God liefhebben als Onze-Va der en de naaste als jezelf; - bundeling van krachten tot het in de wereld praktizeren van het evan gelie. De geschiedenis van de christenheid vertoont echter een hardnekkige verwording van verscheidenheid in verdeeldheid, leidende tot conflic ten, scheuringen en gruwelijkheden. Blijkens de bijbelse geschiedenis bestaat er al van oudsher een span ningsveld tussen God en de mens heid, zo ook tussen wat God wil openbaren en 's mensen eigendun kelijke interpretatie van de Heilige Schrift. In dit verband te bedenken dat Jezus van Nazareth - Zoon van God en Zoon des mensen - ter dood werd veroordeeld op beschuldiging van godslastering en wel omdat zijn levensbeschouwing, leer en werken niet strookten met de opvatting van religieuze leiders op grond van de 'gecanoniseerde' tradities van toen. Rien Meerman, Sint-Maartensdijk. Opnieuw werden wij als kerkenraad onaangenaam verrast door een vol slagen uit de lucht gegrepen kop in de Eendrachtbode van 23 december 'Poortvliet raakt kerkgebouw kwijt'. Door de redactie worden twee vol slagen verschillende zaken volledig door elkaar gehaald en zonder enige grond aan elkaar verbonden. Bo vendien wordt door citaten van onze president-kerkvoogd, dhr. M. Bijl, de suggestie gewekt dat de kerk voogdij op zijn minst deze conclu sies deelt en dat is beslist niet het geval. Overigens: de citaten van dhr. Bijl kloppen wel, de conclusies die de krant trekt zijn onjuist. De mededeling: 'de Nederlandse Hervormde Kerk mag de kerkge bouwen en fondsen meenemen naar de PKN' kan niet ontleend zijn aan de uitspraak van de rechters van de Hoge Raad.. Waarschijnlijk zijn ze aan de fantasie van de journalist ontsproten. De uitspraak van de Hoge Raad was een uitspraak in de vrij-beheers- kwestie. De vraag die hier aan de orde kwam, was of de landelijke kerk regels aan de plaatselijke ge meenten mag opleggen over het be heer van de kerkelijke goederen. Let wel: het eigendom van de ker kelijke goederen is nooit en te nim mer door de landelijke kerk betwist! Dat de rechters uitgesproken heb ben dat de landelijke kerk regels op mag leggen aan plaatselijke ge meenten, wil absoluut niet zeggen dat ze eigenaar geworden zijn van de bezittingen. Een uitspraak zoals hierboven is suggestief en kan alleen een oprui end doel hebben. Waar haalt de krant de kennis vandaan dat Poort vliet zijn kerkgebouw kwijt zal ra ken? Geen enkele kerkelijke instan tie noch juridische instelling zal deze uitspraak doen! Eigendom is in ons Nederlandse recht een 'vol komen titel' en kan niet zo maar af gepakt worden! Vanaf 1566 is de Hervormde Gemeente van Poort vliet eigenaar van dit kerkgebouw, heeft het vanaf die tijd onderhou den, enz. Bovendien is ook de lan delijke kerk van mening dat de plaatselijke gemeente eigenaar is. Alleen via plaatselijke leden die mee willen gaan in de PKN zou de kerk kunnen proberen eigendom men in de PKN te houden. Aange zien zowel de kerkenraad als de ge meente unaniem van mening zijn dat we niet zullen meegaan in de PKN, is er geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat hier actie ondernomen zal worsen. Uitspraken zoals in de Eendrachtbo de zorgen ervoor dat er grote onrust in de gemeente ontstaat. Geheel ten onrechte, omdat de Hoge Raad in een heel andere zaak uitspraak ge daan heeft. Overigens staat ook in hetzelfde ar tikel: 'Poorvliet paste het beheer uiteindelijk aan.' Dit is geheel in strijd met de waarheid. Het beheer is in Poortvliet niet aangepast, we hebben enkele jaren geleden alleen besloten niet meer mee te doen met de rechtszaken. Namens de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Poortvliet: A.M. Verwijs, Krabbenkreek- straat 8, Sint-Philipsland. Met deze brief wil ik reageren op de uitlatingen van ds. Kolkman in de Eendrachtbode van 18 december j.l. inzake de vorming van de PKN. Als lid van een Gereformeerde-Bondsge- meente en met mij ook veel andere leden van de plaatselijke hervormde gemeente, voel ik mij uitermate ge kwetst door de uitlatingen van ds. Kolkman. Wij worden door hem o.a. beschuldigd van arrogantie en het neerkijken op anderen. Erger is dat hij pertinente onjuistheden verkon digt over de opvattingen binnen de GB-gemeenten. Ds. Kolkman beweert o.a.: 'Men vindt de wet belangrijker dan het evangelie.' Iedereen met enige ken nis over kerkelijk Nederland weet dat dit volkomen onjuist is. Binnen de GB-gemeenten wordt de wet ge zien als een spiegel waarin we ons zelf zien als mensen die van nature zondig zijn, waardoor we schuldig staan voor God de Vader. Maar dankzij het bloed van onze Here Je zus Christus (en dat is het evangelie), die onze schuld op Zich nam, kun nen we weer verzoend worden met God de Vader. Wet en evangelie wor den dus niet tegen elkaar uitge speeld, maar staan juist met elkaar in verbinding. Als we niet zouden we ten dat we van nature zondige men sen zijn, waarom zouden we dan het evangelie nodig hebben? Of zoals de Bijbel het duidelijk, zegt in 1 Johan nes 1 vers 10: 'Indien wij zeggen, dat wij niet gezondigd hebben, zo ma ken wij Hem tot een leugenaar en Zijn woord is niet in ons.' Met deze brief wil ik tevens een op roep doen aan de predikanten van ons eiland. Als u zich publiekelijk uitlaat over andere kerkgenootschap pen, beperk u dan tot de feiten en laat uw eigen interpretaties achterwege of vermeld duidelijk dat dit uw eigen interpretatie is. En laten we als chris tenen elkaar opbouwen in het geloof in plaats van met modder naar elkaar te gooien door termen te gebruiken als 'waar haalt men de moed van daan.' P.G. Quist, Mosselkreekstraat 24, Sint-Philipsland. De nieuwe abonnementsprijzen voor 2004 zijn als volgt samengesteld: - bezorgabonnement automatische incasso 15,50 euro per halfjaar en 28,50 euro per jaar; een jaarabonnement is dus 2,50 euro goedkoper! Eigen overschrijving of acceptgirokaart 1,50 euro meer. - bezorging buiten de bebouwde kommen op Tholen en Sint-Philips land automatische incasso 37,00 euro per jaar; eigen overschrijving of per acceptgirokaart 1,50 euro meer. - postabonnementen automatische incasso 47,75 euro per jaar; eigen overschrijving of per acceptgirokaart 1,50 euro meer. Wij nemen aan, dat abonnees die een machtiging tot automatische over schrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgen de afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Eendrachtbode gemeld te worden. De uitgever.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3