'Als de mensen er geen hebben gekregen, dan bellen ze me op' Inwonertal stijgt door nieuwkomers Voor alle mensen de allerbeste wensen! Inspelen op en vragen over het nieuwe jaar M. Klippel-Dorst in Dordrecht honderd jaar Dé Gordijnsp ec'iaVist AL 59 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Dirigent van Accelerando plotseling weg Vestigingsoverschot in Tholen en maWen Dinsdag 30 december 2003 60e jaargang no. 7 Fietsen gestolen tijdens kerkdienst Ouderling-kerkvoogd stapt onverwachts op Rinus ten Hove (63) brengt al kwart eeuw rouwkaarten huis-aan-huis Hij heeft ze allemaal bewaard. Ze passen in twee karton nen doosjes. Stapels rouwkaarten. Het is een stukje ge schiedenis van het dorp. Een traditie die elders al lang is uitgestorven. Rinus ten Hove (63) brengt al 25 iaar lang de overlijdensberichten 'uus an deure' in zijn dorp Sint- Philipsland en in Anna Jacobapolder. Van de brug over het Schelde-Rijnkanaal tot het Veerhuis aan het Zijpe. Sticker Elke dag Liefst 315 nieuwe inwoners kreeg de gemeente Tholen er tot 1 december bij. Een ongekende groei (bijna drie keer zoveel als in 2002), wat met name wordt veroorzaakt door een vestigingsoverschot van 198 mensen. De vele nieuwe huizen die in Stadszicht in Tholen, de Muijepol- der in Sint-Maartensdijk en in mindere mate in Welhoek in Oud-Vossemeer, gereed zijn gekomen, zullen daar ze ker debet aan zijn. Normaliter moet Tholen het hebben van de natuurlijke groei, maar het geboorteoverschot van 117 blijft dit keer achter bij de vestigingen. Oud-Stavenissenaar woont zelfstandig In haar huis in Dubbeldam (Dordrecht) hoopt Maria Klippel-Dorst zondag haar honderdste verjaardag te vie ren. De uit Stavenisse afkomstige mevrouw Klippel is weliswaar niet meer aanspreekbaar, maar ze woont nog zelfstandig. Twee dochters, die in dezelfde straat wonen, een buurvrouw en de thuiszorg maken dit mogelijk. „Het is een zegen om te doen, hoewel het soms wel belastend is", zegt de jongste dochter M. de Looff-Klippel. De eeu- welinge heeft twee zoons en twee dochters, acht klein kinderen en twintig achterkleinkinderen. Camera Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Het oude jaar uit, het nieuwe jaar in. Nog een paar dagen en het viertje wordt een feit. Op hèt volleybaltoernooi in het Calvijn college in Tholen werd zaterdag bij de telling al even verwezen naar het komende jaar. In sporttermen is het vier tegen twee. Maar de cijfers, de twee met de twee nullen en de vier op het scorebord, halen het jaar even dichtbij. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Terwijl in de Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen het gebod 'Gij zult niet stelen' klonk, werden tijdens de morgendienst op Eerste Kerstdag vijf fietsen gestolen. De dief, een dertigjarige inwoner van Rotterdam, kon diezelfde mid dag even na half drie in Roosendaal worden aangehouden. „Echt een ge waagde diefstal op klaarlichte dag", aldus een politiewoordvoerder. Ge tuigen zag dat de man tussen tien en elf uur de fietsen uit de stalling bij de Rehobothkerk in de wijk Stadszicht haalde en in zijn busje deed. Dankzij het noteren van het kenteken kon de politie op zoek naar de dader. Daar bij werden ook de collega's in West- Brabant gealarmeerd. Aangezien er in Roosendaal eerder fietsen waren gestolen, keek de politie daar met extra aandacht en dat werd beloond. Ook bij de Rehobothkerk in Tholen waren eerder fietsen weggenomen uit de stalling, maar de politie kon niet bevestigen of de Rotterdammer daar ook van wordt verdacht. Zo'n twee weken geleden werd er 1 fiets gestolen en een week geleden drie. Toen zou ook de bestelauto al gesig naleerd zijn, maar het kenteken was toen niet genoteerd. Volgens koster I.D. van der Maas stonden alle ge stolen fietsen op slot. „Ze zoeken ook de goede fietsen eruit. We heb ben nu parkeerwachten ingesteld tot dat het hekwerk rond ons parkeerter rein klaar is." Accelerando uit Sint-Annaland en di rigent Gert v.d. Weide hebben de sa menwerking verbroken. Voor ver schillende leden kwam de mede deling dinsdagavond als een donder slag bij heldere hemel, maar volgens bestuurslid Imanda van Vossen liep de proefperiode 31 december af. „Bij een evaluatiegesprek na het kerstcon cert bleek dat beide partijen het slim mer vonden om een punt achter de samenwerking te zetten. Gert voelde de click niet en dat was wederzijds, hoe jammer het ook is. We zijn in mei goed begonnen en nu ook weer op een nette manier uit elkaar gegaan." Gert v.d. Weide (31) uit Bruinisse volgde dit voorjaar Pierre van Broek hoven op, die bijna negentien jaar de Sint-Annalandse fanfare dirigeerde. Na het nodige zoekwerk werd de be roepsmusicus uit Bm uit drie kandi daten gekozen. Hij was al bij muziek verenigingen in Zierikzee en Zegge werkzaam. Van der Weide maakte bij Accelerando de muziekmarathon be gin oktober mee en het kerstconcert. Dinsdagavond werd nog opgetreden bij de kerstactie van middenstands vereniging Activa. Na afloop daarvan werden de leden in Havenzicht inge licht over het vertrek van de dirigent. Johan de Wit, de Zeeuws-Vlaamse dirigent die ook na het stoppen van Pierre van Broekhoven tijdelijk waar nam, zal Accelerando tot en met het jaarconcert van 16 april leiden. Het bestuur gaat intussen naar nieuwe kandidaten zoeken. Ouderling-kerkvoogd PM. Gunter van de Hervormde Gemeente Sint- Annaland heeft zijn ambt zaterdag plotseling neergelegd. Zondag morgen werd dat via een kansel- boodschap bekend gemaakt. Gun ter was toen naast zijn vrouw als gewone kerkganger aanwezig. Desgevraagd zegt hij geen ambte lijke verantwoordelijkheid te kun nen en willen nemen voor scheu ren in de Hervormde Gemeente Sint-Annaland. De druppel die de emmer deed overlopen, was de ac tie van de minderheid van de ker kenraad om niet mee te gaan met de PKN. Gunter zegt zich daar in hoge mate aan te hebben gestoord omdat mensen op het verkeerde been worden gezet. „Na het syno debesluit van 12 december zitten we in de PKN, of we dat nu willen Rinus ten Hove doet bij het bezorgen van de kaarten een zwart kostuum aan. Hij heeft ze niet precies geteld, maar Ten Hove schat dat hij de af gelopen 25 jaar ongeveer vijfhon derd rouwkaarten heeft rondge bracht. „Ik heb er wel eens zestien in een jaar bezorgd, maar ook wel eens 42. Gemiddeld zijn het er zo'n twintig, denk ik." Ten Hove doet het in opdracht van verschillende uitvaartondernemers. Als de familie van de overledene er tenminste prijs op stelt. „De meeste mensen hier doen het wel, maar niet allemaal. Ik heb het dorp in zes wij ken opgedeeld. Ik ga 'uus an deure' en begin in de wijk waar de overle dene vandaan komt. Ik doe drie wij ken m een keer." In het begin had Ten Hove in het dorp zeshonderd adressen, nu doet hij bij ongeveer 750 huizen een rouwkaart in de brievenbus. In de Polder waren het er toen 150 en nu zo'n tweehonderd. „Ik kom van de brug over het Schelde-Rijnkanaal tot aan het Veerhuis aan Zijpe. In de Polder doe ik vanaf de Noorddijk ook het buitengebied. In Anna Jaco bapolder loop ik in de Langeweg tot nummer 46 en dan stap ik op de fiets om de rest te doen." Ten Hove woonde nog in de Korte Schoolstraat toen zijn buurman Jan Verwijs hem vroeg de kaarten rond te brengen. Verwijs bezorgde toen de rouwkaarten. Die had het op zijn beurt weer overgenomen van koster Bram den Braber. Ten Hove twijfel de of hij het zou doen. Hij was ha venarbeider in Rotterdam. In ploe gendienst. Maar toen de lijkdienaar Leen Geluk het hem later nog eens vroeg, stemde hij toe. „We kenden hem goed. We betrokken kolen en gas bij hem. Ik heb toen ja gezegd." Het bezorgen van rouwkaarten wordt vanaf 1956 gedaan, vertelt Ten Hove. „Tot die tijd werd het overlijden van een dorpsgenoot aan gezegd door Willem van der Dus- sen. Die kwam bij elk huis aan de deur in een zwart pak, met een zwarte hoed op met een zijden sjerp erover die tot halfverwege zijn rug hing." Het aanzeggen, het plechtig mondeling bekendmaken, behoorde tot het verleden, het schriftelijk me dedelen kwam er voor in de plaats. De eerste rouwkaart die werd rond gebracht was voor een oud-inwoner van het dorp die in Woerden was overleden. Ten Hove begon in 1979. Op 10 ja nuari. Ook hij kleedde zich in het zwart. Ook nu nog heeft hij een zwart kostuum aan als hij met de rouwkaarten langs de deur gaat. „Dat is traditie. Ik doe ook altijd een zwarte stropdas om. Een keer had ik een grijze omgedaan, maar daar voelde ik me niet prettig bij. Ik ben naar huis gegaan om de zwarte om te doen. Je laat op deze manier ook zien datje geen folders bezorgt." Ten Hove gooit bij alle brievenbus sen een rouwkaart naar binnen. „Ook als er een sticker op is geplakt dat er geen reclame in mag worden gegooid. Dit is tenslotte geen recla me." Ten Hove slaat geen bus over. Behalve als de bewoners geen prijs stellen op de schriftelijke medede ling. Het zijn echter maar enkele be woners die hebben laten weten dat ze geen ongevraagde rouwkaart wil len ontvangen. „De meesten stellen het erg op prijs." Het is regelmatig voorgekomen dat Ten Hove twee kaarten per dag be zorgde. „Als er 's avonds iemand overlijdt, dan loop je 's morgens je route. Als er dan die morgen ook ie mand overlijdt, ga je dezelfde dag 's avonds nog een keer. Maar ik heb ook meegemaakt dat ik met twee rouwkaarten tegelijk rond ging van twee zusters waarvan de een 's avonds en en de ander 's nachts was overleden. Dat loopt niet gemakke lijk." De bezorger doet er 4,5 uur over om in het dorp de rouwkaarten rond te brengen. „In het begin deed ik het in drie uur. Net als een postbesteller. Misschien loop ik niet meer zo hard als toen, maar het dorp is enorm uit gebreid. Alleen al over de nieuw bouw doe ik nu een uur. De meeste vrijstaande huizen hebben de brie venbus aan de zijkant. Je moet ver der lopen. Heel wat anders dan in de Voorstraat waar de huizen naast el kaar staan." In Anna Jacobapolder is Ten Hove eerder klaar, maar de bezorger her innert zich nog maar al te goed dat hij op 25 januari 1979 een lekke band kreeg en 4,5 uur onderweg was. „Er lag toen veel sneeuw. Ik was om twee uur weggegaan en kwam pas om half zes weer thuis. Mijn vrouw was ongerust gewor den." Uitzonderlijk was ook de week dat hij zeven rouwkaarten moest bezor gen. Dat was voor de Pasen in 1995. „We werden gewoon ongerust, zo veel mensen er toen stierven. Ik liep elke dag in het zwart. Het zou ge woon vreemd zijn als ik op zondag niet in het zwart was gekleed. De mensen zeiden tegen me: kom je nu weer al? Dan was ik 's ochtends ge weest en kwam ik 's middags weer. Op tweede paasdag werd ik getrof fen door een hartinfarct. Of dat er mee te maken heeft gehad, weet ik niet, want mijn conditie was goed. Ik liep en fietste veel." Ten Hove was vier maanden uit de roulatie. Zijn zwager Piet van der Reest en diens zoon Kees namen het in die periode van hem over. ZIE VERDER PAGINA 3 Op 30 november telde Tholen 24.305 inwoners: 12.156 mannen en 12.149 vrouwen. Op 1 januari 2003 woon den er 23.990 mensen in Tholen, al dus gecorrigeerde cijfers van het bu reau burgerzaken van de gemeente (dat meldde begi n dit jaar een aantal van 24.013). De grens van 24.000 in woners werd in de loop van mei over schreden. Liefst 807 mensen (392 mannen en 415 vrouwen) vestigden zich over een periode van elf maanden in de ge meente Tholen. Daartegenover ver ruilden 609 inwoners (277 mannen en 332 vrouwen) Tholen voor een an dere woongemeente. Dat levert een vestigingsoverschot op van 198, ter wijl er over dezelfde periode in 2002 nog een klein vertrekoverschot (2) was. Alleen in februari en maart ver trokken er meer inwoners dan er van elders bijkwamen: februari 24 nieuwe en 58 vertrokken inwoners, maart 48 nieuwe en 61 vertrokken inwoners. Vanaf juni lag het aantal nieuwe in woners maandelijks boven de 80. Ok tober was de topmaand met 114 vesti gingen, gevolgd door november met 100, augustus 95, september 84, juli 81 en juni 80. In de septembermaand werd het hoogste aantal vertrokken inwoners genoteerd: 69. Het aantal geboorten bedroeg 293 (146 jongens en 147 meisjes), met een piek van 37 baby's in oktober. Er overleden 176 Tholenaren (93 man nen en 83 vrouwen), met 24 in de maand augustus als triest jaarrecord. In maart overleden drie inwoners méér dan er kinderen geboren wer den: 22 tegen 19. De maanden febru ari en maart waren de enige dat het inwonertal van Tholen daalde (res pectievelijk met 22 en 16 mensen). Alle andere maanden was er aanwas en die was in oktober met 72 het grootst. Er kwamen 168 mannen en 147 vrouwen bij over de periode ja nuari tot en met december. Maria Klippel-Dorst is opgegroeid doen op familie, buren of bekenden, in de Buurtseweg in Stavenisse. Ook na haar trouwen woonde ze daar, haar man was klein landbouwer en daarnaast onder meer actief als ge meenteraadslid en wethouder. „Ze hebben daar genoeg meegemaakt", vertelt zoon W. Klippel uit Tholen. „Met de inundatie evacueerden we naar Halsteren. Na de oorlog gingen zowel mijn broer als ik als militair naar Indië. En na de watersnood werden ze op maandagmiddag van de zolder gehaald door een zwager die schipper was. Ze zijn toen in Rotterdam geëvacueerd geweest." Het bedrijlje werd weer opgebouwd, maar in 1961 van de hand gedaan. Mevrouw Klippel en haar man gin gen in de Prinses Irenestraat wonen, naast de inmiddels afgebroken kleu terschool. Tot tien jaar geleden bleef dat zo, ook nadat de heer Klippel in 1977 was overleden. „Moeder had zorg nodig, dat ging zo niet langer." Geen van de kinderen woonde in Stavenisse en alsmaar een beroep dat wilden ze niet. Op haar negentig ste verhuisde mevrouw Klippel daarom naar Dordrecht, waar drie van haar kinderen wonen. Er deed zich een unieke gelegenheid voor, want er was een huis beschik baar in de straat waar haar beide dochters woonden. „We wonen ieder aan een kant en tussen onze huizen en dat van moeder zit nog één ander huis", legt mevrouw De Looff uit. Haar broer zegt dat zijn moeder te voren 's winters altijd al meerdere maanden in Dordrecht bij haar kin deren verbleef. „Dus het was niet al lemaal vreemd voor haar, ze kende daar mensen." Mevrouw Klippel kwam in een landelijke omgeving terecht - het vroeger zelfstandige Dubbeldam - en vanuit haar huis kijkt ze uit op een weiland. ZIE VERDER PAGINA 3 Een dichter blijft in teksten voortbestaan, zegt Magda Steegstra Nicole en Marco Jochems leiden vestiging Coolconnect in smalstad EN VERDER... Auto met twee inzittenden de sloot in 388 euro voor Woord en Daad in Sint-Annaland Gratis winkelen voor 1034 euro Rien Klippel wordt voorzitter zorgcentrum De Schutse Politie controleert extra op vroegtijdig vuurwerk Terugblik op 25, 50,75 en 100 jaar geleden Thoolse jeugd voetbalt in de zaal Tholstars wint met overmacht van Tholense Boys MENSELIJK GEZOND VERSTAND, DAT IS DE MAATSTAF VAN HET MOGELIJKE Dit nummer bestaat uit 26 pagina's of niet." Gunter trad in 1998 aan als ouderling-kerkvoogd en was voorzitter van de kerkvoogdij. Hij was ook één van de voortrekkers van de recente verbouwing van verenigingsgebouw het Trefpunt. Gunter behoorde tot de meerder heid van de kerkenraad die mee gaat met de Protestantse Kerk in Nederland en de ruimte om plaat selijk de situatie via een beleids plan zoveel mogelijk te handha ven, wilde benutten. Hij zegt de plaatselijke kerk niet vaarwel. „Ik hoop een trouw en meelevend lid van de Hervormde Gemeente Sint- Annaland te blijven", zegt ouder ling-kerkvoogd Gunter. Advertentie I.M. Even, want de puntentelling gaat door zolang er gespeeld wordt. Het is een mo ment om om te zien en vooruit te blikken. Wie en wat speelde er een rol in het af gelopen jaar? Wie of wat werpt zijn schaduw al vooruit? Wat is afgerond? Wat is blijven liggen? Wat moet er opnieuw opgepakt of aange pakt worden? Wie doet dat en hoe? En wanneer? Een rondje over Tholen: Wanneer betrekken de eerste bewoners de huizen aan het waterfront in Tholen- stad? Hoe gaat het verder met het dorpshuis-nieuwe-stijl in Oud-Vossemeer? En wié slaat de eerste heipaal de grond in voor de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland? Komt er grond vrij voor nieuwbouw aan de Poststraat in Stave nisse? En wie wint de strijd in Sint-Maartensdijk: Aldi of Lidl? En wie tankt er als eerste benzine bij het nieuwe pompstation in Scherpenisse? En wat gebeurt er met de grond in Poortvliet als daar de aardappelhandel Bijl verdwijnt? Hoe gaat Sint-Philipsland eruit zien als de loods aan de haven is vervangen door huizen en appartementen? En wie wordt de eerste gebruiker van Ons Dorpshuis in Anna Ja cobapolder als dat is opgeknapt Er zijn vragen genoeg, maar die zijn voor volgend jaar. Nu blikken we terug. Ook in deze krant. Met gebeurtenissen in het afgelopen jaar, maar ook verder terug in de geschiedenis van de streek. Een kwart eeuw geleden, een halve eeuw geleden, driekwart eeuw geleden, een eeuw geleden. Soms lijkt de geschiedenis zich te herhalen, dan weer wordt er een sprong voorwaarts gemaakt of vindt er een te rugval plaats. Het is 2003, het scorebord geeft 2004 aan. Het spel is nog niet uit gespeeld. De spelers zijn aan zet. Op het scorebord tijdens het volleybaltoernooi in het Calvijn college in Tholen was het al even 2004.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1