Echte hardrijder wordt nog gezocht Schuldig maar geen straf voor slippartij Priestermeetpolder Eegedima akkoord met sobere kantine Amerikaanse kerst Er is een kindeke geboren op aard Chauffeur bietenwagen krijgt alleen geldboete Autorijden leuk, maar zonder rijbewijs lastig Stooktabel Week 51 Op de Oud- Vossemeersedijk Onverzekerd rijden wordt zwaar bestraft Twee door de verdachte opgeroepen getuigen bleken niet nodig Dinsdag 23 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Botsing Provincialeweg Sint-Maartensdijk De officier van justitie was het er beslist niet mee eens, dat de kantonrechter een chauffeur van een achteruitrij dende bietenwagen zo mild bestrafte. Toch ging hij niet in hoger beroep om te testen of een hogere rechter de ge vraagde voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid wel redelijk zou vinden. Beter opletten De bestuurder van de auto die op 23 januari op de Oud- Vóssemeersedijk 119 in plaats van de toegestane 80 km reed, was tot voor vrijdagmiddag onbekend. Daarom stond de 37-jarige mevr. M.P.Chr.B. uit Roosendaal als eigenaar van de auto voor de Thoolse kantonrechter. Met het noemen van de vermoedelijke bestuurder ontsprong ze voorlopig de dans. De 46-jarige mevr. M.L.S. uit Steenbergen had het slachtoffer van de botsing en twee getuigen meegeno men om haar onschuld te bewijzen. Het bleek vrijdag middag voor zowel de officier van justitie als de kanton rechter in Tholen overbodig. Beiden waren er zelf al van overtuigd, dat mevr. S. door de botsing op het gladde wegdek van de Priestermeetpolder al zwaar genoeg ge straft was. Schuldig zonder oplegging van straf was zo wel de eis als het vonnis. Ander asfalt Totale overnacht Studiefonds voor jonge talenten In verband met de feestdagen zal de stooktabel van week 52 op 7 januari verschijnen. Eendrachttoernooi Asielzoekers hechten aan auto op Tholen Oud-Vossemeersedijk De 44-jarige S.P. uit Middelharnis had 24 oktober 2002 omstreeks kwart over zeven 's morgens een botsing veroorzaakt op de Provin cialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Bij het achteruitrij den met zijn bietenwagen had hij geen voorrang gegeven aan een uit Stavenisse komende personenauto. „De situatie was er heel moeilijk", legde P. uit. Hij stond aan de rech ter kant van de Provincialeweg en moest bieten laden. Er stond nog een collega. Omdat P. zo snel mo gelijk de weg wilde vrijmaken, reed hij achteruit. Hij had zijn nor male lichten aan en de gevarenlich- ten. Op een gegeven moment hoor de hij remmen en zat een auto tegen zijn trekker met oplegger. „Sorry, zei het meisje tegen me, nadat ze zelf uit de auto was geko men. Ik heb je niet gezien", zo bracht P. die 24 oktober in herinne ring. „Beseft u dat het nog veel er ger had kunnen aflopen?", vroeg officier van justitie mr. A.S. Flik- weert. Het meisje had gekneusde ribben en een pijnlijke linker knie. Ja, dat het slechter had kunnen uit pakken, dat realiseerde de vracht wagenchauffeur zich ook wel. Hij maakt in het bietenseizoen ook vaak moeilijke situaties mee. Hij vroeg zich wel af, waarom het meisje geen vaart minderde toen ze de vrachtwagen op de rijbaan zag. Nu was er een remspoor van maar liefst 39 meter te zien. De rechter citeerde uit het proces-verbaal dat er aan de zijkant van de oplegger geen markeringslichten waren, maar P. bestreed dat. Er zaten vol gens hem zeven oranje lampen aan. De officier legde uit, dat deze bot sing niet als een simpele overtre ding aangemerkt moest worden. „Het letsel is meegevallen, maar de mate waarin bij het achteruitrijden geen voorrang is verleend, heeft meegespeeld om deze zaak toch voor de kantonrechter te brengen. Er zit namelijk veel meer een keuze achter. P. is op een tijdstip dat er veel woon- en werkverkeer is op de Provincialeweg achteruit gaan rij den. Dat is hem te verwijten, want elders is in soortgelijke situaties daarbij een dodelijk slachtoffer ge vallen.' Dit is dan ook een ernstige verkeersfout. In het verkeer dien je extra waakzaam te zijn. Pas op!" Mr. Flikweert eiste daarom een geldboete van 250 euro en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter mr. B.J.R.P. Verhoe ven zag het anders. Hij vond dat het meisje uit Stavenisse tijdig had kun nen stoppen omdat ze 500 meter voor haar de vrachtwagen al zag. „Als ze goed had gekeken, had ze de vrachtwagen kunnen zien. Ze had beter moeten opletten, want in het verkeer is het met elkaar geven en nemen. Zo'n bietenwagen moet kunnen manoevreren, maar de knip perlichten moeten dan goed wer ken." De kantonrechter vond een geldboete van 250 euro voldoende en daarmee was P. tevreden, maar de officier duidelijk niet. Mevr. B. had met justitie telefonisch contact gehad. Daarbij had ze ge meld, dat ze de bestuurder niet ge weest was. De werkelijke chauffeur was volgens haar ontoerekeningsvat baar. Binnen veertien dagen had ze de geldboete van 216 euro kunnen betalen, maar dat was niet gebeurd. Ze had geen acceptgirokaart ontvan gen, vertelde mevr. B. vrijdagmid dag. Ze legde tevens uit, dat haar auto in de nacht van zaterdag op zondag 19 januari door iemand was meegeno men wiens huis afgebrand was en die ze tijdelijk opving. Tot 14 februari had die man uit Roosendaal haar auto in bezit, dus ook die 23ste januari op de Oud-Vossemeersedijk, toen er veel te hard werd gereden en de flits paal de snelheidsovertreding regis treerde. Toen mevr. B. de naam van de be stuurder had genoemd, zei de kanton rechter de zaak te willen aanhouden totdat de man was gehoord. De offi cier benadrukte echter dat wanneer dat geen resultaat oplevert, de kente kenhouder aansprakelijk blijft. Er was nog een andere snelheids overtreding. De 22-jarige A.L.B. uit Tholen had op de Oesterdam 149 in plaats van de toegestane 100 km ge reden. Hij kreeg daarvoor bij verstek De 43-jarige V. de L. uit Tholen moet twee weken de cel in en mag boven dien zes maanden geen autorijden. Die straf gaf de Thoolse kantonrech ter vrijdagmiddag bij verstek aan de niet verschenen automobilist omdat hij bij herhaling in een niet-verzeker- de auto reed. De 33-jarige naar Frankrijk vertrok ken K.G.L.P. met onbekende woon- of verblijfplaats mag vier maanden geen auto besturen. Tevens moet hij 436 euro boete betalen. Ook hij was aangehouden omdat zijn auto niet verzekerd bleek te zijn. Beiden kwamen niet opdagen en de kantonrechter gaf dezelfde straf als de officier in deze twee zaken had geëist. Vier auto 's werden 4 februari verrast door de gladheid. De Thoolse kantonrechter boog zich er vrijdag over. Het was 4 februari raak in de Pries termeetpolder, de provinciale weg tussen Oud-Vossemeer en Sint-An- naland. In het laag gelegen stuk ter hoogte van de boomgaard van de fa milie Manneke werden vier auto's verrast door de gladheid. Twee raakten er de weg af, maar de twee andere voertuigen botsten tegen el kaar. En de justitie achtte mevr. S. verantwoordelijk voor de aanrijding omdat haar voertuig ging slippen en tegen de auto van dhr. Van der Wiel uit Sint-Annaland botste. De laatste zat met zijn voet bekneld tussen de pedalen. Het duurde een uur voor dat hij bevrijd was. Voor de hulp verlening werden twee ambulances, twee brandweerwagens en de trau mahelikopter ingezet. De vrouw uit Steenbergen lag in haar airbag en werd door fruitteler Manneke uit haar voertuig gehaald. Een bus met 50 schoolkinderen uit Oud-Vosse meer die op weg was naar de Reho- bothschool in Stavenisse kon nog tijdig stoppen. Dhr. Busman lukte dat ook nog op het nippertje en bleef in de slootkant hangen. Het was die dinsdagmorgen boven nul en het wegdek was goed berijd baar, zei mevr. S. tegen de kanton rechter. „Het was daar wel een an dere asfaltsoort en onverwacht was het glad. Je ziet dan wel een tegen ligger aankomen, maar kunt niets doen. Hoewel ik maar 60 km reed, was het toch een behoorlijke klap. Ik had geen letsel, maar 't was wel een hele grote schrik en mijn auto was total loss. Dhr. Van der Wiel in de andere auto had wel letsel opge lopen. Het voertuig moest openge knipt worden. Vrijdag na het onge luk heb ik hem in het ziekenhuis te Rotterdam bezocht. Je voelt je schuldig. Gelukkig gaat het redelijk en is er uitzicht op volledige gene zing", aldus de Steenbergse. Het bewuste weggedeelte ligt net na de bocht bij boerderij Candia van Ko Brooijmans en loopt naar bene den. Er zijn daar al verschillende ongelukken gebeurd. Lerares P. Vijfhuize uit Ouddorp was op weg naar Sint-Annaland en schoof als eerste met haar auto de sloot in, maar toen zij slipte, waren er nog geen tegenliggers. Officier van justitie mr. A.S. Flik weert wilde weten hoe het slacht offer van de botsing er tegenover stond. Hij zat op de publieke tribune en kon direct antwoord geven. „Ik ben er vrij nuchter onder gebleven", vertelde dhr. Van der Wiel. „Ik vind het ongeluk niet verwijdbaar. Wel vond ik opmerkelijk, dat de politie nooit contact met mij heeft gezocht. Wat in het proces-verbaal staat, klopt ook niet." Mevr. S. had lerares Vijfhuize en fruitteler L.H. Manneke als getui gen gevraagd. Die zaten in de hal van het stadhuis te wachten, totdat ze de zaal van het kantongerecht in mochten. Toen de officier kenbaar maakte dat ze eigenlijk niet meer nodig waren, vond de Steenbergse dat hij dat dan maar moest zeggen. Ze waren immers speciaal naar Tholen gekomen voor deze zaak en nu bleek dat plotseling onnodig. De officier concludeerde, dat mevr. S. al zo zwaar gestraft was, dat hij schuldigverklaring eiste zonder toe passing van straf. Getuigen waren dus niet nodig. Kantonrechter mr. B.J.R.P. Verhoe ven bracht naar voren, dat je van een automobilist mag vragen dat hij onder alle omstandigheden zijn sneldheid beheerst en niet op een andere weghelft komt, maar hier was volgens hem sprake van totale overmacht. „Omdat we uw verhaal heel aannemelijk vinden, zijn getui gen niet zinvol", aldus de kanton rechter. Mevr. S. drong er echter op aan om Manneke toch te horen omdat hij op de gevaren van dit weggedeelte wil de wijzen. Volgens de officier en de rechter waren daarvoor andere we gen, namelijk rechtstreeks naar de provincie als wegbeheerder van de Priestermeetpolder. De officier lichtte nog toe, dat het ondanks de heel plotselinge glad heid formeel toch een overtreding was van mevr. S. omdat ze haar snelheid niet had aangepast. „Ieder een kan dit echter gebeuren, nie mand doet zoiets expres, maar in het verkeer moeten we hele hoge normen aanhouden", vulde de kan tonrechter aan. Hij vond dat mevr. S. de schade met dhr. Van der Wiel keurig netjes' afgewikkeld had, in clusief het ziekenbezoek. Daarom was mr. Verhoeven het met de offi cier eens: mevr. S. was schuldig aan de botsing, maar ze kreeg hiervoor geen straf. In Zeeland is een stichting opgericht met als doel aankomend jong talent op het gebied van de beeldende kun sten financieel te ondersteunen. Het gaat om jongeren tot 21 jaar die talent hebben op terreinen als audiovisuele media, muziek, dans, cabaret, litera tuur, poëzie en theater. De stichting Jong Zeeuws Talent wil vooral min der draagkrachtige jongeren stimule ren die geen beroep kunnen doen op bestaande subsidieregelingen van rijk, provincie en gemeente. Te den ken valt aan bijdragen in reis- en ver blijfkosten, materialen/gereedschap pen, instrumenten, lessen, cursussen en masterclasses, of het bieden van een podium, expositie- of presentatie ruimte. Deskundigen beoordelen of de studenten aan de criteria voldoen, alvorens een bijdrage wordt toege kend. Een eerste beurs is toegekend aan de 13-jarige Wendeline Dijkstra, student ballet aan het Haagse Conser vatorium. De aftrap van de stichting is op 18 januari in de schouwburg te Middelburg, waar jonge Zeeuwse ta lenten zich presenteren. DELTA III DELTA Comfort BV Speciaal voor onze klanten die tijdens het stookseizoen hun gasverbruik willen bijhouden, plaatsen wij wekelijks de streefverbruiken. Uw jaarverbruik (m>) Het streefverbruik deze week (m!) Het streefverbruik vanaf 26I10/2003 (mJ) 800 27 182 1000 33 224 1200 40 271 1400 47 317 1600 53 362 1800 60 408 2000 67 454 2200 73 498 2400 80 543 2600 87 588 2800 93 633 3000 100 678 3300 110 747 3600 120 814 3900 130 882 4200 140 950 4500 150 1018 5000 167 1131 6000 200 1358 Uw streefverbruik is afhankelijk van uw jaarlijkse gasverbruik (zie kolom 1). In de tweede kolom staat het bijbehorende gemiddelde streefverbruik van de afgelopen week. Deze kunt u vergelijken met uw daadwerkelijke verbruik, om te bekijken of u bespaart. Voor meer informatie over de stooktabel en besparingstips kunt u terecht op www.delta.nl of contact opnemen met onze afdeling Klantenservice, 0800 - 5150. De leden van tennisvereniging Eegedima uit Tholen hebben woensdag ingestemd met de bouw van een nieuwe kantine in plaats van het afge brande onderkomen. Er zal een lening van tussen de tien en twintig mille voor worden afgesloten. Ook gaat de jaarcontributie omhoog met tien euro. „Het bestuur heeft alles op alles gezet om het daarbij te kun nen houden", vertelt secretaris Marjet Bakx. Op de jaarvergadering heerste duidelijk een sfeer van: de negatieve periode achter je laten en de blik richten op de toekomst. Op de vergadering in Meulvliet licht te voorzitter Frans v.d. Linde van de commissie wederopbouw de plannen toe, waarvoor architect Tom Moer land een tekening had gemaakt. „Het is een sober plan, vergelijkbaar met de oude kantine. Het wordt zelfs nog iets kleiner, maar wél functioneler. Anders is het financieel niet haal baar", legt Maijet Bakx uit. De wel standscommissie moet het plan nog bekijken, ondertussen gaat de vereni ging op zoek naar een aannemer. Het bestuur heeft, na de brand begin maart, een hectische tijd achter de rug. Voorzitter Henny Polderman prees in haar openingswoord ook de inzet van de commissie wederop bouw. Bakx geeft aan dat de brand de club in ieder geval geld kost, ondanks dat men verzekerd was. Ze noemt ook de kleine lettertjes in het contract met de brouwerij, waardoor de nieuw- waarde van het meubilair vergoed moest worden ondanks dat dit al vijf jaar oud was. De perikelen rondom het asbest in het gebouw en het ver krijgen van een vergoeding van de ge meente voor het opruimen ervan, wil ze maar het liefst vergeten. „En dat men bij de gemeente daarover een zwartepietenspel speelt, daar hebben wij niets mee te maken." Alles waar het bestuur tegenaan liep, is doorge speeld naar de KNLTB en zusterver enigingen, opdat die daar hun voor deel mee kunnen doen. Een ander punt van bespreking was het onderhoud aan het totale tennis park, zoals het terras, de banen en de oefenkooi. „Daar zal veel meer aan gedaan moeten worden. Een park dat er beter uitziet, zal niet alleen voor de eigen leden aantrekkelijker zijn. De vereniging wil ook nieuwe leden aan trekken", zei de voorzitter. Ze deed een beroep op de leden om hun steen tje bij te dragen, want het aanzien van het park is ieders verantwoordelijk heid, zei ze. Met de gemeente zal overlegd worden hoe de accommoda tie beter beschermd kan worden tegen vandalisme. Er is dringend behoefte aan vrijwilligers, onder meer in de verschillende commissies van de ten nisclub. Peter Raats en Marina Aal- brechtse stopten in de toernooi- en ac tiviteitencommissie, Riek Meijer verlaat de kantinecommissie en Helen Noteboom de jeugdcommissie. In het bestuur trad Jan van Gorsel terug en voor hem is nog geen opvolger ge vonden. Secretaris Marjet Bakx wilde eigenlijk ook stoppen, maar zij be sloot nog een termijn aan te blijven. Aangezien ook trainer Miijam Kaan ermee ophield, wordt samen met ten nisvereniging Sint-Annaland naar een opvolger gezocht. Een punt van zorg bij het bestuur zijn de kantinediensten en het rendement van de verkopen in de kantine, aldus de voorzitter. Ze kondigde aan dat er met consumptiekaarten gewerkt gaat worden, wat minder handelingen be tekent en waardoor de betalingen sneller binnen komen. De kanti nediensten worden bij toerbeurt door leden vervuld. Ze kunnen dat zelf aangeven of voor een vervanger zor gen. Gebeurt dat niet, dan zal men een afkoopsom moeten betalen. Tenslotte gaat het bestuur proberen de telefoon kosten in de kantine te beperken, in ieder geval zal steeds een gespecifi ceerde nota gevraagd worden om te kunnen zien waar de kosten liggen. Volgens secretaris Bakx is het ook zaak om het Eendrachttoernooi weer te organiseren. Dit jaar werd dat ge schrapt omdat de accommodatie niet voldeed na de brand, maar Eegedima wil het graag terug op de kalender. Ook andere verenigingen zouden op die betreffende datum iets organiseren en daarm is het volgens Maijet Bakx zaak om het snel weer op te pakken. De vereniging bereidt een ledenwerf actie voor. Asielzoekers mogen niet werken en benutten de zee van vrije tijd om er op uit te trekken. Ook met de auto, maar het probleem is dat ze geen geldig Nederlands rijbewijs hebben en bij herhaling worden ze dan ook aangehouden door de politie. Twee asielzoekers bleken hardleers en verschenen vrijdagmiddag in Tholen voor de kantonrechter. De een kwam er nog met een voorwaardelijke geldboete van af, maar de ande re kreeg een werkstraf van dertig uren. „Ik heb drie kinderen en die willen wel eens ergens naar toe", vertelde de 33-jarige A.W. uit Poortvliet. Eerst woonde hij in. Stavenisse en de bus vond W. niet gemakkelijk. „Als je boodschappen wilt doen in Bergen op Zoom is dat een beetje moeilijk met volle tassen in de bus", legde de man uit. „Maar in Stavenisse zijn toch ook wel win kels?", zei kantonrechter mr. B.J.R.P. Verhoeven. „Ja één, maar die is nogal duur", bracht W. daar tegenin. „Maar autorijden is ook duur", zei de rechter. „Ja, maar wel leuk", vond W. Officier van justie mr. A.S. Flik weert had in het strafdossier van de asielzoeker gezien, dat hij in juli al 180 euro boete had moeten betalen, evenals in oktober. Bovendien was hij in Brabant nog een keer aange houden voor het rijden zonder rij bewijs. Op 3 juli 2002 werd hij op de Markt in Sint-Maartensdijk dus voor de vierde keer zonder geldig rijbewijs aangetroffen en dat vond de officier te gek worden. „Het wordt almaar duurder als een over treding bij herhaling gepleegd wordt. En nu het de vierde keer al is, vind ik een werkstraf van dertig uren nodig of anders vijftien dagen hechtenis." De kantonrechter was het daarmee eens. „Ik hoop dat u iets nuttigs kunt doen", hield hij W. voor. De eveneens 33-jarige O.B.V. uit Tholen redde het met een voor waardelijke straf omdat hij wel rij examen had gedaan, maar geen rij bewijs kreeg omdat hij de Nederlandse nationaliteit niet heeft. De tien jaar geleden uit de Sovjet Unie naar Nederland gevluchte Rus was vorig jaar juli en augustus op de Oud-Vossemeersedijk aange houden zonder rijbewijs. Hij was toen aan het verhuizen van Oud- Vossemeer naar Tholen. De auto stond op naam van zijn vrouw, die in Tilburg studeert. „Ze komt soms 's avonds laat thuis. De kinderen willen ook wel eens ergens naar toe en als je dan geen auto hebt, geeft dat veel problemen. Dat is heel moeilijk voor ons", klaagde V. „Er zijn een heleboel mensen die geen auto rijden", zei de officier van jus titie. „Het is best vervelend voor u, maar u mag het niet en doet het toch!' In Limburg en Den Haag bent u al veroordeeld voor het rij den zonder rijbewijs (twee keer 375 gulden boete) en in Bergen op Zoom hebt u vorig jaar een voor waardelijke straf gekregen. Op de Oud-Vossemeersedijk gaat u voor de zoveelste keer in de fout. Moge lijk was het u nog niet duidelijk, maar het mag echt niet: rijden zon der rijbewijs." De officier eiste een voorwaardelijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar. V. kon daar wel mee akkoord gaan. „Maar zonder auto is het heel moeilijk om in Tholen te wonen." De kantonrechter vond de eis van de officier iets te zwaar. „U kunt namelijk rijden. U hebt examen ge daan, maar u mag het niet omdat u geen rijbewijs krijgt. Daarom spreekt het me niet erg aan, want eigenlijk hebt u het papier", zei mr. Verhoeven. Hij verlaagde de straf tot twee keer 150 euro boete, ge heel voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. V. heeft zijn auto inmiddels opgeruimd en een scoot er aangeschaft. Voor de 3-jarige Bridget Bechtold is de vriendelijke kerstman voor het huis een reus. Bij de familie Bechtold aan de Meer koetlaan in Sint-Maartensdijk wordt de kerst op zijn Amerikaans gevierd. Buiten staat een grote opblaasbare kerstman voor het huis. Op het dak van de garage verlichte vormen en fi guren van een denneboom en een ar restee met rendier. En in huis een kerstboom zonder ballen, maar met speelgoed erin. „Het was een verrassing van mijn man," vertelt mevrouw Bechtold. De kerstman is een echte blikvanger in de straat. Hij staat vast aan koorden maar wiegt heel lichtjes in de wind. Dag en nacht wordt hij 'aangeblazen' door een zacht zoemend motortje en 's avonds geeft de kerstman licht. Voor zo'n 330 luisteraars in de sport zaal van de Wellevaete gaf de ko ninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland zaterdagavond een kerstconcert. De Sakofahal, het repe titielokaal van de muziekvereniging, bleek te klein voor een nieuwe for mule. Accelerando nodigde namelijk het 39 leden tellende gospelkoor Clarity uit Sint-Maartensdijk uit en het 76 teerlingen tellende Casem- brootkoor uit Sint-Annaland. Presen tatrice Hanneke van der Plicht ver welkomende Gert van der Weide voor zijn eerste kerstconcert met Ac celerando. Nadat de fanfare de spits had afgebeten, was er samenzang van bekende kerstliederen als 'Komt alten tezamen' en 'Stilte nacht.' Het Casembrootkoor o.l.v. Carla West dorp liet ook bekende nummers ho ren als ,De herdertjes lagen bij nach- te', ,Er is een kindeke geboren op aard' en ,Oh denneboom.' Veel ou ders en grootouders genoten van het optreden van de jeugdige zangers. Clarity o.l.v. Mario Riedijk maakte vervolgens indruk door met groot enthousiasme zeven nummers uit te voeren, de laatste twee begeleid door Accelerando. Bij de finale, waaraan Accelerando, Clarity en het Casem brootkoor meewerkten, wed alvast vooruitgeblikt naar 2004 met het Portugese Felice navidad en Happy new year. t-i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 7