Verburgh Ben van der Heiden Optiek Tholen verrast twee klanten met een horloge Thoolse jeugd leeft zich creatief uit met spullen uit de natuur In Sint-Annaland actie tegen besluit kerkenraad den Engelsman C^van Driel Mimo 15" lcd-tv korting Internationale samenwerking bij gemeenten niet populair Andersom naar Bergen op Zoom „Inbrekers pakken is het mooiste" A2*9'" Dinsdag 23 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Sint-Annaland Burenruzies Regio Bank Sint-Annaland op Oudejaarsdag GESLOTEN Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Een leuke verrassing. Dat was het voor Kees Scherpenis se uit Sint-Annaland en Anja Wielaard uit Stavenisse toen ze te horen kregen dat de aankoop van een nieuwe bril hen ook nog een horloge opleverde. Het tweetal deed mee aan een actie van OogMerk opticiëns. Modeaspect belangrijk Boutwedstrijd De Makreel Ruimtegebrek bij kerstfeest De Thoolse natuur heeft veel te bieden, als je er maar oog voor hebt. Dat bleek zaterdag maar weer toen dertig kinderen te gast waren in multifunctioneel centrum Scal- dis Naturalis in Sint-Maatensdijk. Tijdens een knutsel- ochtend, die was georganiseerd door de jeugdwerkgroep van Natuurvereniging Tholen, mocht de jeugd zich op een creatieve manier uitleven met natuurlijke materialen zoals bladeren, takken, besjes, suikerbieten en kastanjes. Enkele uurtjes nijvere arbeid leverde verrassende werk stukken op. Prijzen naar Stavenisse Auto frontaal op vrachtwagen Eindejaarsconcert VHRVOI.G VAN VOORPAGINA „Maar ik kan het nog steeds niet ^geloven dat de pastorie in de Schoolstraat die we begin negenti ger jaren kochten, niet van ons is. Ik heb het eigendomsbewijs lig gen. De akte van de notaris hebben we in ons bezit! We hebben er des tijds speciaal een gemeenteavond voor belegd." Ten aanzien van de kerk is dat anders, want dat is zo "lang geleden, dat daarvan geen ei gendomsbewijzen beschikbaar zijn. De pastorie is echter vrij re cent en is te vergelijken met de aankoop van een particuliere wo ning." Bijl denkt dat er nog heel wat over leg zal plaatsvinden. „Wat moet de PKN immers met een lege kerk in Poortvliet? Wie zorgt voor het on derhoud? Dat is toch een dwaze si tuatie. Onze gemeente blijft er nu nog rustig onder, maar als we 1 mei 2004 uit onze kerk zouden moeten, verandert dat natuurlijk. Maar daar gaan we voorlopig toch maar niet van uit", aldus Bijl, die "op goede onderhandelingen' hoopt met de PKN. De Hervormde Ge- -meente Poortvliet heeft geen lan derijen en volkstuintjes, zodat er alleen over het kerkgebouw en de "pastorie gesproken hoeft te wor den. In Sint-Annaland worden leden van de Hervormde Gemeente met een voorbedrukt formulier via dia ken H. de Ruiter in de gelegenheid gesteld om niet met de PKN mee te gaan. En dat terwijl een meer derheid van de kerkenraad dat - zij het met grote tegenzin - juist wel wil. Deze situatie schept dus de nodige verwarring omdat het meerderheidsbesluit van de ker kenraad nu wordt doorkruist. Ieder gemeentelid kan binnen 30 dagen na het fusiebesluit wel be zwaren indienen, maar zoals ds. Hoek vorige week al meldde, wordt daarbij alleen getoetst of de procedure goed is verlopen. Inhou delijk wordt er niet meer op inge gaan. Met het voorbedrukte for mulier wordt echter gestimuleerd om uit de PKN te stappen, terwijl de meerderheid van de kerkenraad dat niet wil. Het formulier is o.a. in zorgcentrum de Schutse en woonzorgcentrum Vroonhof ver spreid met onder meer de tekst: "Het is ondergetekende onmoge lijk lid te zijn van een kerk waarin opvattingen en praktijken die on weersprekelijk in strijd zijn met het Woord van God en de belijde nis van de Nederlandse Hervorm de Kerk een wettige plaats wordt gegeven. Ondergetekende ver klaart derhalve de Nederlandse Hervormde Kerk als planting Gods in Nederland niet op te kunnen ge ven en dientengevolge lidmaat te blijven van de Hervormde Ge meente en mitsdien van de Neder landse Hervormde Kerk.' Er blijken twee versies van het for mulier in omloop te zijn. „Eén van de kerkenraad en één van een ge meentelid, maar ze ontlopen elkaar niet veel", zegt diaken De Ruiter. In de brief wordt overigens niet gewezen op het procedurebezwaar binnen 30 dagen, maar uitsluitend op het niet meegaan met de PKN. Volgens diaken De Ruiter is dat eerste wel de bedoeling. „Als je namelijk niet binnen 30 dagen re ageert, kan het bezwaar niet ont vankelijk worden verklaard. En ten aanzien van de PKN gaat het erom, dat mensen bewust een keu ze maken." Hij vindt het niet vreemd dat een minderheid van de kerkenraad een meerderheidsbe sluit doorkruist. „Het gaat immers niet om zakelijke aangelegenhe den, maar om geestelijke zaken." De formulieren moeten bij secreta ris W.P. Goedegebuure van de Her vormde Gemeente Sint-Annaland ingeleverd worden; volgens de an dere versie bij diaken De Ruiter, die ze eventueel komt ophalen. „Maar ze komen allebei toch op hetzelfde adres uit", zegt De Rui ter. Goedegebuure spreekt over een 'verwarrende, vervelende ont wikkeling.' „Ik roep iedereen op om rustig te blijven en elkaar te respecteren." De inzet van de Zeeuwse gemeen ten op het gebied van internatio nale samenwerking is zeer gering. Tot die conclusie komt COS, het centrum voor internationale sa menwerking. Samen geven de der tien gemeenten dit jaar 104.000 euro uit, dat is 28 eurocent per in woner. 'Ruim onder het advies van de VNG, die in 2000 al 50 eu rocent noemde', aldus COZ-Zee- land, die een inventarisatie uit voerde. Het blijkt dat de uitgaven praktisch op het niveau van vier jaar geleden zijn blijven steken en dat baart de organisatie zorgen. Over het algemeen zijn de activi teiten beperkt. Tholen heeft, zo blijkt uit de gemeentebegroting, in ieder geval nog 15 adoptiekinde ren in de derde wereld. Maar tege lijkertijd behoort ze tot de vier ge meenten die géén Max Havelaar- koffie schenken aan het personeel. Kapelle doet helemaal niets op dit beleidsterrein, terwijl Middelburg en Noord-Beveland volgend jaar het budget schrappen. De gemeen ten die in Zeeland meer dan ge middeld uitgeven aan internatio nale samenwerking, zijn Vlissin- gen, Goes en Sluis. Maar landelijk gezien loopt eigenlijk alleen Vlis- singen in de pas, concludeert COS. Vijf gemeenten hebben een ste denband met Oost-Europa, na melijk Tholen, Kapelle, Goes, Schouwen-Duiveland en Vlissin- gen. Laatstgenoemde heeft boven dien als enige contacten in ont wikkelingslanden (Indonesië en Zuid-Afrika). Tien Zeeuwse ge meenten - Tholen is daar niet bij - kennen een subsidiebeleid ontwik kelingssamenwerking. Samenwer king met organisaties is er in Tho len weer wel. Onder meer de deelname aan drie projecten van het COS: Een ton voor water. Zon op school en Fiets naar je werk. De stichting Andersom verplaatst het kantoor van Tholen naar Bergen op Zoom. De werkzaamheden zijn meer en meer in West-Brabant, dus is het handiger om daar een ont moetingspunt te hebben, meldt de stichting in het jongste nummer van haar kwartaalblad Vluchtschrift. Andersom zet zich inmiddels een jaar of zeven in voor de opvang van uitgeprocedeerde asielzoekers. Het vangt momenteel vier gezinnen en een man op. Het afgelopen jaar zijn daarnaast negen gezinnen en drie individuele personen op een of an dere manier begeleid. Omdat veel extra werk nu neerkomt op de schouders van levensbeschouwelijk werker Theo de Riet, kan Anders om verschillende vrijwilligers ge bruiken. Financieel staat men er evenmin rooskleurig voor. De re gionale samenwerking die is ge zocht - via de interkerkelijke stuur groep diaconie in Bergen op Zoom - biedt soelaas doordat er meer do nateurs komen. Daarnaast is een wervigsactie opgezet voor dona teurs, adoptanten en aandeelhou ders. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Ik ben geen ander mens, maar heb een andere functie. Ik voel me niet verheven boven mijn collega's. We gaan collegiaal met elkaar om. Met respect voor elkaar. Ik eis van hen dat ze het publiek correct behande len. Aan de andere kant verwacht ik ook respect van het publiek." De chef is alweer onderweg is naar 's-Heer Arendskerke waar een hoogbejaarde vrouw dood in haar woning is gevonden. „De huisarts vertrouwt het niet helemaal. Ik heb al gevraagd de GGD-arts te laten komen. Ik wil er zelf bij zijn als hij zijn onderzoek afrondt." De Regt is nóg bezig zich in te wer ken op Tholen, maar is door zijn ja renlange ervaring door de wol ge verfd. Hij heeft hier de leiding over het wijkteam Tholen, waarvan vijf reservisten en een receptioniste. „Voor mijn gevoel ben ik nog wei nig op Tholen geweest. Ik heb na tuurlijk wekelijks overleg met de burgemeester, maar ik ken de weg er nog niet goed. Ik moet mensen leren kennen, contacten opbou wen." Volgens de chef is er op Tholen 'veel te doen'. „Het is hier druk met meldingen. Drukker dan dat ik had verwacht. Er speelt heel veel. Op al lerlei terreinen; jeugd, verkeersvei ligheid en sociale problemen." Het is hem opgevallen dat Tholen een groot gebied is. Hij kende het van een van zijn vele fietstochten en was ook wel eens enkele malen eer der op het bureau in Tholen ge weest, onder andere bij de opening door minister Hirsch Ballin van justitie toen Verkerke er nog chef was. De Regt heeft al een lange staat van dienst. De uit Kloetinge afkomstige chef werkte dertig jaar in Goes, was jarenlang motorrijder bij de ver keerspolitie, werkte op de recher cheafdeling, diende bij de mobiele eenheid en gaf net voor de reorgani satie (van gemeente- en rijkspolitie naar regiopolitie) leiding aan het woninginbraakteam in het Ooster- scheldebekken. „Met zeven man in een team. Heel mooi werk. De vol doening die het geeft als je bij gedu peerden de gestolen spullen kan te rugbrengen. Het is heel ingrijpend als er in je woning wordt ingebro ken. Je gevoel van veiligheid is dan aangetast. Ik heb dit altijd heel erg graag gedaan. Het mooiste is dat je de inbrekers kan pakken. Boeven vangen trok me altijd al aan." De politie wordt in toenemende ma te gevraagd om burenruzies op te lossen. „Over het algemeen bellen de partijen zelf. Dat is niet eenvou dig. We hebben geen pasklare op lossing. Daar ligt ook een taak voor het maatschappelijk werk. Als het geëscaleerd is, moeten we het brandje blussen. Maar soms kom je met een goed gesprek tot een oplos sing." Uit een onderzoek enkele maanden geleden bleek dat Tholenaren zich veilig voelen. De Regt is daarvan op de hoogte. „Ik hoop dat wij daar een bijdrage aan leveren. Ik zie Tholen niet als een eindstation. Zeker niet. Ik ben nu hier chef en was dat vier jaar op Schouwen-Duiveland ten oosten van Zierikzee." Zijn voorganger betreurde het dat Tholen niet bij de regio West-Bra bant was ingedeeld. Maar volgens De Regt zal aan de indeling niks veranderen. „Tholen hoort bij Zee land. Net als de brandweer nu. Ik geef toe dat het wel eens lastig is met de aanrijtijden. Maar normaal gesproken hebben we een bezetting op Tholen met volwassen collega's die naar behoren hun werk kunnen doen." Over het functioneren van de wijk- ondersteuningspunten kan De Regt nog niet veel zeggen. Het was onder zijn voorganger de bedoeling dat de wijkagenten op het steunpunt hun diensten beginnen, maar De Regt hecht eraan 's morgens op het bu reau in Tholen te overleggen over wat er gebeurd is en wat er te doen valt. „Dat gaat beter dan via de tele foon of computer. Ik ben graag goed geïnformeerd." De Regt is als chef 24 uur bereik baar. Voor de burgemeester, maar ook voor collega's. „Ik heb altijd een telefoon op zak. Alleen als ik even niet gestoord wil worden, zet ik hem af. Maar ook 's nachts ben ik bereikbaar," zegt de inspecteur die in 's-Heer Hendrikskinderen woont. Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, Tel. fax (0166) 65^4 90 Woensdagmiddag gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAGINA 2 REGIOv^BANK ^7 Advertentie I.M. Anja Wielaard en Kees Scherpenisse rechtswerden door Gerrit Atres van Ben van der Heiden Optiek in Tholen verrast met een horloge, gewonnen met een slagzin tijdens de nationale oogmeetweken. (Advertentie I.M.). „We winnen eigenlijk nooit wat", zegt mevrouw Scherpenisse. Zij stuurde de winnende slagzin in, maar op naam van haar man omdat die een nieuwe bril had gekocht. Dat was namelijk een voorwaarde om mee te kunnen doen: er moest tijdens de nationale oogmeetweken een complete bril zijn gekocht. An ja Wielaard is de laatste tijd vaker in de prijzen gevallen, zegt ze. On langs won ze een wijnatlas via een actie van een slijterij en het instu ren van een puzzel leverde haar een boekenbon op. „En morgen ben ik ook nog jarig", zegt ze vrijdag avond in de optiek van Ben van der Heiden aan de Markt in Tholen, waar Gerrit Atres de gewonnen prijzen uitreikt. Het zijn respectie velijk een dames- en een herenhor loge van Gant, in luxe verpakking. Atres heeft de kaarten bij zich met daarop de ingestuurde slagzinnen, die beide winnaars zich overigens niet meer weten te herinneren. 'De OogMerk opticien behandelde mij uitstekend 'als klant' en is een beste aanwinst van het Thoolse platte land', dichtte Anja Wielaard. En mevrouw Scherpenisse stuurde een heel vers in: 'De OögMerk Opti- ciën, die gaat voor u door 't vuur zodat u op elk uur weer alles goed kunt zien! Geef d' opticien een tien!' Atres geeft beide winnaars ook nog een flesje mee. Hij meent dat zo'n veertig mensen hebben meegedaan. „Precies weet ik dat niet. Want de mensen moesten hun kaart rechtstreeks naar OogMerk in Houten sturen. Daar is ook de trek king gebeurd, wij hadden er geen bemoeienis mee." Het Amerikaanse Gant is als merk toegevoegd aan de collectie bril monturen (voor heren) van Ben van der Heiden Optiek. Gant is bekend van de kledinglijn, maar heeft ook horloges en nu dus monturen. Atres: „Het modeaspect in de mon turen wordt steeds belangrijker, omdat je je eigen style en eigen identiteit kunt bepalen. Heel veel modeontwerpers hebben dan ook een eigen monturencollectie. En dat is weer de reden dat we zoveel mer ken en soorten monturen in huis hebben. Van zeer behoudend tot zeer modisch, maar altijd de nieuw ste modellen en de actuele kleuren. Naast Gant hebben we ook topmer ken als Silhouette, Ray-Ban, Diesel en Calvin Klein in het assorti ment." Perfect kunnen zien is het belang rijkste van een nieuwe bril. Om de juiste sterkte te bepalen, heeft Ben van der Heiden de modernste appa ratuur in huis. En er staan gediplo meerde vakmensen klaar. „Omdat oogzorg altijd voorop staat, vinden wij het belangrijk dat onze zorg voor de ogen van onze klanten door deskundige en goed opgeleide me dewerkers uitgevoerd wordt. De contactlenzen worden aangemeten door een contactlensspecialist. En voor bijzonderheden aan het oog of problemen met het zien kan de op tometrist een oogonderzoek ver richten", legt Atres uit. Een opto metrist is een oogheelkundige die kan bepalen of een oog gezond is. „Of het nu een correctie is met een bril, met contactlenzen of eventueel met oogrefractie (de zogenaamde laserbehandeling), bij Ben van der Heiden Optiek staan we klaar om u deskundig en persoonlijk te hel pen", aldus Gerrit Atres. waardering. Ook bij het optreden van de drumband was er veel lof voor de inbreng van de leerlingen. Aan het slot van het concert be dankte voorzitter Marjan de Jager, gastvrouw Marjan Nell en de diri genten Walter Siol en Hans Orgers voor hun bijdrage en Bert Kramer voor de verlichting. Voor het einde- jaarsconcert was de zaal in kerstsfe ren gebracht door een tuincentrum uit Sint-Annaland. Hengelsportvereniging De Makreel organiseerde als laatste activiteit van het jaar een boutwedstrijd. Door de deelnemers werd 5,5 kilo vis gevangen. Uitslag senioren: 1. Jan van Moort 2070 punten; 2. Sjaak v.d. Maas 1040 p; 3. Jan Ver wijs 670 p; 4. Bram van Oeveren 560 p; 5. Tonny Moerland 390 pun ten. Uitslag junioren: 1. Carlo van Oeveren 420 punten; 2. Dennis Moerland 410 p; 3. Richard van Duuren 140 punten. De groei van het aantal leerlingen van de Koningin Julianaschool in combinatie met de verscherpte vei ligheidsmaatregels in dorpshuizen zorgt voor een probleem bij de jaarlijkse kerstfeestviering in De Wimpel. In verband met de brand veiligheid was de schoolleiding ge noodzaakt om de viering te splitsen in twee delen. Donderdagavond kwamen eerst de leerlingen met hun ouders van groep 1 en 2 bij el kaar voor de viering, waarna de kerstbijeenkomst werd gehouden voor de groepen 3 tot en met 8. On danks deze maatregel waren er nog enkele zitplaatsen te weinig voor de ouders. Directeur Chr. van 't Hof heette de aanwezigen welkom, waarna de leerlingen door middel van declamatie en zang stilstonden bij hel kerstwonder. Bij de kleuters werd het kerstverhaal verteld door juf Francien Burgers, terwijl voor de oudere groepen Annemieke Steenbeek vertelde. Op de bijeen komst trad ook een blokfluitgroep je op onder leiding van juf Joke van 't Hof. Samen met conciërge Vincent Jansen op gitaar zorgde juf Joke op haar dwarsfluit ook nog voor een muzikaal intermezzo. Ou derling Van Westen sloot de kerst viering af met dankgebed, waarna staande het Ere zij God werd ge zongen. Advertentie I.M. Knutselen is voor veel kinderen so wieso een geliefde bezigheid, maar je bezighouden met wat de natuur allemaal te bieden heeft, is daarbij ook nog bijzonder leerzaam. „De toekomst van de natuur en het mi lieu ligt voor een belangrijk deel in handen van de jeugd", zegt voor zitter Rob van der Laan. „Onze ac tieve jeugdwerkgroep houdt dan ook talloze activiteiten waarbij we de jeugdleden op een educatieve, maar speelse manier kennis laten maken met alles wat de natuur ons te bieden heeft. Meestal trekken we er samen met de kinderen op uit om ergens in onze gemeente een speci fiek stukje natuurschoon te gaan be kijken. Vandaag sluiten we het jaar af met een knutselochtend waarbij de nadruk ligt op het eigenhandig verwerken van natuurlijke materia len in een kunstwerkje. Zo worden er bijvoorbeeld suikerbieten uitge hold, zodat ze later met een waxi nelichtje als sfeervol schemerlamp je dienst kunnen doen." Jan Pieter Bijnagte en Paul van Gurp uit Sint-Maartensdijk zijn druk in de weer om hun suikerbiet met een appelboor uit te hollen. Het is volgens de jongens de kunst om de schil die overblijft zo dun moge lijk te houden. „Dan schijnt het kaarslicht er mooi doorheen." Aan andere tafels helpen enkele vrijwilligers van de werkgroep de jonge natuurkunstenaars bij het ver- lijmen van takjes, bladeren, kastan- jp en besjes tot een decoratief ge heel ontstaat. Tijdens het werk nemen de kinderen amper de tijd om een beker warme chocolade melk, een oliebol of appelflap te nuttigen. Voorzitter Van der Laan is de grote interesse van de jeugdle den voor het verenigingswerk wel gewend. „De kinderen zijn altijd heel gemotiveerd als we iets onder nemen. En als je bijvoorbeeld ziet hoe fanatiek ze na afloop van een binnen- of buitenactiviteit hun rom mel opruimen, dan zijn ze daarin een voorbeeld voor velen uit onze samenleving." De lovende woorden van de voor zitter worden aan het eind van de knutselochtend door de aanwezige kinderen inderdaad bevestigd. Als iedereen zijn of haar knutselwerk stuk heeft ingeleverd, worden alle restanten keurig ingezameld en op geruimd. Een jury buigt zich on dertussen over alle creaties om er per leeftijdscategorie de mooiste werkstukken uit te halen. Hoewel de deelnemers aan de knutseloch tend uit heel de gemeente Tholen afkomstig zijn, blijken de knutse laars uit Stavenisse wel heel kunst zinnig te zijn. Achtereenvolgens mogen Jacolien Oostdijk, Guido Roozemond, Arnoud Janssen, Mir jam van Dijke, John Potappel, Pe ter Westdorp en Jessia de Ruiter, allen uit Stavenisse, een prijsje in ontvangst nemen. „Het zijn alle maal leuke prijsjes die we bij de Wereldwinkel in Tholen hebben gekocht. Zo steunen we ook het goede werk van die instelling", laat Van der Laan weten. In het nieuwe jaar gaat de natuurvereni ging zich speciaal richten op de groep van 12 tot 16- jarigen. „Die groep is in ons ledenbestand nu nog niet zo goed vertegenwoor digd. Er ligt dus voor ons een uit daging om ook aan die leeftijdsca tegorie te laten zien hoe boeiend en leerzaam het kan zijn om piet en in de natuur bezig te zijn." Natuurliefhebbers die geïnteres seerd zijn in het werk van Natuur vereniging Tholen kunnen zich bij Rob van der Laan melden (0166- 604149) voor meer informatie. Sint-Philipsland Op de Philipsdam is vrijdagmiddag rond 15.15 uur een 32-jarige auto mobilist frontaal tegen een vracht wagen gereden. De man was bezig om diverse auto's in te halen en kon niet meer tijdig terug naar de rech- terrijbaan. Door de frontale botsing raakte de bestuurder bekneld, waar door hij door brandweerpersoneel uit zijn benarde positie moest wor den bevrijd. Met verwondingen aan zijn been werd hij overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum te Rotterdam. De 53-jarige Roosen- daaler die de vrachtwagen bestuur der liep alleen een gekneusde schouder op. De Philipsdam werd tot zeven uur voor al het verkeer in beide richtingen afgesloten, waarbij het verkeer werd omgeleid over de parallelweg. Muziekvereniging Concordia gaf voor een goede publieke belangstel ling vrijdagavond haar eindejaars- uitvoering in dorpshuis De Wimpel. Marjan Nell verwelkomde in het bijzonder wethouder Velthuis van cultuur. Later op de avond liepen ook nog burgemeester Nuis en zijn vrouw de zaal binnen. Marjan Nell gaf tekst en uitleg bij de nummers die de muziekvereniging speelde. Op het programma stond ook een optreden van vier jeugdleden, maar wegens ziekte van Jasper Quist en Ellen Visser kon dit niet doorgaan. Coen Bomans en Coen Everaers speelden het nummer nu op trompet en bugel en kregen daarvoor veel Er wordt zaterdagochtend druk geknutseld door leden van de jeugdwerkgroep van Natuurvereniging Tholen. Jan Pieter Bijnagte (rechts) en Paul van Gurp uit Sint-Maartensdijk zijn bezig met het uithollen van een suikerbiet om er later een schemerlampje van te maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5