Plaats voor zestig tot zeventig huizen in nieuwe wijk Stavenisse Kleuters De Eevliet mogen hun leslokaal niet meer in Vriendelijke uitstraling huisjes weg als er één nieuwe gevel komt Lievensberg bedankt u! Minisymposium Kerstpakket Donderdag 18 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Gemeente koopt panden Klippel aan Poststraat aan voor ruim drie ton Het kleuterlokaal van basisschool De Eevliet in Poort vliet is op last van de gemeente buiten gebruik gesteld. Woensdag is een gebrek geconstateerd aan de dakcon structie, waardoor het voor leerlingen en leerkrachten niet veilig wordt geacht. Het euvel zal zo snel mogelijk worden verholpen. Donderdag en vrijdag waren de kleu ters vrij, sinds maandag krijgen ze les in de hal van de school. De groepen 5 en 6 zijn tijdelijk uitgeweken naar 't Ouwe Raed'uus. Brede school Zwakke plek in dak ontdekt; leerlingen wijken uit naar Ouwe Raed'uus Eind januari of begin februari kunnen inwoners van Sta venisse reageren op het voorontwerp bestemmingsplan Poststraat. In de nieuwbouwwijk voor het dorp is plaats voor 65 tot zeventig woningen. De meeste woningen zijn bestemd voor de vrije sector, maar er is ook ruimte voor huurwoningen van Castria Wonen. Voor het plan worden ook regels opgesteld over de goothoogte van de wonin gen, de kapvorm van de huizen en de erfafscheidingen langs de openbare weg. Achterstand Ziekenhuis JLievensbera lfa Samenwerking voor betere zorg terminale patiënten Verbetering Welstand buigt zich over gevels, keerwanden, loodsen en voegwerk Het plan van de bewoners in de Julianastraat in Scherpe nisse om één nieuwe voorgevel te plaatsen van dezelfde stenen voor vier woningen, stuit op kritiek van de wel standscommissie. „Het lijkt ondergeschikt maar het is wel beeldbepalend," zei gedelegeerde H.J. Groenenwe gen donderdag op de zitting van de commissie. Het is een van de vele verzoeken die door de commissie wordt getoetst. Voldoet dit nu aan redelijke eisen van welstand? De Poortvlietse school kampt met een vochtprobleem. Daarom is dit jaar het schoolplein al herstraat, waarbij de drainage is aangepakt om te bereiken dat het water beter weg kan. Verder worden kozijnen vervangen, onder meer om een be tere ventilatie te krijgen. Bij het op nemen van die kozijnen, bleek vori ge week dat het plafond aan het doorbuigen was. Nader onderzoek leidde tot de conclusie dat het niet veilig was om nog langer leerlingen en leerkrachten in het lokaal toe te laten, leg onderwijswethouder W.C. van Kempen uit. Hij meldde dat woensdagavond mee aan directeur L.A. Hellemons van de federatie openbare basisscholen. Die is tevre den over het voortvarende optreden van de gemeente, zegt hij. „Zelf hadden we dit gebrek nog niet ge constateerd." In overleg met wet houder F.J. Goossen, die het onder houd aan gebouwen in zijn portefeuille heeft, werden nadere maatregelen uitgewerkt. Zo is het plafond in het kleuterlokaal meteen gestut met ijzeren palen. Inmiddels wordt een technisch plan uitgewerkt om de dakconstructie te verstevi gen, legt Van Kempen uit. Dit wil de gemeente op zo kort mogelijke termijn realiseren. Omdat de groepen 5 en 6 van De Eevliet een beperkt aantal leerlin gen tellen, zijn die tijdelijk onderge bracht in het dorpshuis. De kleuters krijgen nu les in de hal van het schoolgebouw. Hellemons hoopt dat dit alleen deze laatste school week van het jaar nodig zal zijn en dat de kinderen na de kerstvakantie weer in hun eigen lokalen terecht kunnen. Het mankement aan het gebouw is een financiële tegenvaller voor de gemeente. Wethouder Van Kempen denkt dat het herstel voorgefinan cierd kan worden uit het onder- houdsfonds gebouwen, maar pre cies moet dat nog bekeken worden. Twee weken geleden stelde de ge meenteraad de beleidsnotitie onder wijshuisvesting vast voor de jaren 2004 tot 2007. Daarin is voor Poort vliet niet in nieuwbouw voorzien, hoewel de openbare basisschool al veertig jaar oud is (het betreffende kleuterlokaal is later bijgebouwd) en de School met de Bijbel zelfs 43 jaar. Aan beide gebouwen zal de ko mende jaren het noodzakelijke on derhoud gepleegd worden en ook 'Over de brug' is het thema van het minisymposium dat het gemeentebe stuur van Tholen dinsdagmiddag 13 januari in Meulvliet organiseert. Het is een vervolg op de eerdere debatten over de toekomstvisie Bestemmng tholen een brug naar 2025, maar nu kunnen andere gemeentebestuurders kennis nemen van de Thoolse erva ringen. Ing. J.L.M. Mandos, voorzit ter van de Hogeschool Zeeland, is dagvoorzitter. De voorzitter van de landelijke vereniging van dekleine kernen, burgemeester D. van der Vondevoort uit Boekei, houdt een in leiding over het sociale kapitaal van kleine kernen. De Thoolse burge meester W. Nuis spreekt over het in teractieve politiek-bestuurlijke pro ces bij de totstandkoming van de toe komstvisie. Als nestor belicht P. van Belzen de rol van de gemeenteraad en gedeputeerde mr. drs. A.J.G. Pop- pelaars werkt het thema vitaal platte land uit. Bestuurders en medewer kers van alle Zeeuwse gemeenten, de provincie Zeeland, gemeentebe stuurders uit West-Brabant en orga nisaties en instellingen in Tholen en overig Zeeland zijn voor het sympo sium uitgenodigd, volgens de uitno diging, verlegt de gemeente Tholen met haar toekomstvisie haar gren zen. Leefbaarheid en dynamiek gaan hand in hand. Basiskwaliteit behou den en nieuwe kwaliteiten toevoegen dat vraagt om creativiteit en om durf.' Ik blijf het een vreemd kerstverschijnsel vinden, de uitwisseling van versier de dozen vol met gedateerde levensmiddelen aangevuld met spullen die ei genlijk nooit van pas komen. Naar mijn mening kun je iemand die je waar deert toch wel op een originelere manier bedanken voor zijn inzet dan met zo'n kerstpakket. De fiscus steunt me klaarblijkelijk in mijn opvatting, want dit jaar is de belastingaftrek voor deze traditionele geste komen te verval len. We zullen dus misschien op zoek moeten naar alternatieven voor de verzameling kaaskoekjes, pasteitjes, blikken knakworst, servetringen en ge kleurde kaarsen. Zo vooruitstrevend, vernieuwend en ruimdenkend als wij Hollanders zijn op allerlei gebied, zo conservatief is ons beleid ten aanzien van de kerstbonus voor het personeel en de zakenrelaties. Het is toch vaak bij het genante af als je topfunctionarissen, meteen 'zesnullenrekening' en een Mercedes uit de duurste prijsklasse, eind december gemaakt blij ziet zijn met een kartonnen doos vol met (voor hen alledaagse) boodschappen. Dat de toiletjuffrouw, de schoonmaakster en het meisje van de administratie met hun gezinsleden spontaan de wave doen voor zo 'n extraatje, is nog tot daar aan toe. Maar zeg nu eerlijk, welke vent doe je anno 2003 nog een ple zier met een kerstpakket? Uiteraard ben ik op de hoogte van het spreek woord over het gekregen paard, maar dat neemt niet weg dat er toch wel andere middelen zijn om personeel en relaties te plezieren en te bedanken voor bewezen diensten. Hoe vaak ben ik zelf, als erkend jeneverliefhebber, niet teleurgesteld met van die duur uitziende flessen zure Franse wijn? Hoe veel nutteloze kerstpakketartikelen heb ik inmiddels niet direct doorge stuurd naar rommelmarkten en loterijen? In mijn naïviteit ga ik ervanuit dat er waarschijnlijk meer mensen zijn die hun buik (en de vliering) meer dan vol hebben van dit nostalgische kerstverschijnsel. Zou het niet goed zijn om eens wat alternatieve kerstattenties aan te dragenWat te denken van I extra vrije dag per jaar, een diner voor twee, een cadeaubon of een week endarrangement voor een personeelslid met zijn of haar partner. De werk gever zou het bedrag dat hij tot nu toe besteedde aan de kerstpakketten, wat mij betreft ook kunnen aanwenden om de sfeer op de werkvloer structureel te verbeteren. Wat meer tijd voor een gezellig praatje, een geintje of een in formeel borreltje als afsluiting van de werkweek. Stress is volksziekte num mer één op dit moment en als we daar tegen inlevering van ons kerstpakket iets aan kunnen doen, vind ik het prima. Ik heb echter begrepen dat de houdbaarheidsdatum van de inhoud van de fiuidige generatie kerstpakketten tot 2010 reikt en ook de fiscale ingreep voor deze geste is al weer teruggedraaid. Van innovatie zal dus voorlopig nog geen spraken zijn, maar de directies kunnen intussen misschien wel eens rustig nadenken over een originelere verpakking van hun jaarlijkse kerstboodschappen Het kleuterlokaal van basisschool De Eevliet - op de foto het achterste gedeelte van het schoolgebouw - is voorlopig verboden terrein voor kinderen en leerkrachten totdat het dak verstevigd is. Het gebied wordt ongeveer 3,5 ha. groot en komt achter de Poststraat en de Dr. Bernhardistraat/ School straat te liggen. Het is de bedoe ling dat de wijk toegankelijk wordt gemaakt via een ontsluiting aan de Poststraat (waar nu volks tuinen liggen) en de Dr. Bernhar distraat die nu doodloopt. De gemeente is al jaren bezig grond te verwerven voor de nieuwbouw in het dorp. Ze heeft nu 1 hectare grond in bezit. Eind oktober kocht ze de panden Post straat 34 en 36 aan. Het woonhuis en de loods van de familie Klippel die achter het huis staat, aan het eind van een zijpad. Daarmee was 320.000 euro gemoeid. Het is de bedoeling dat de schuur mettertijd wordt afgebroken en de grond toe te voegen aan het plan. De schuur en grond bedragen sa men zo'n 600 m2. Het woonhuis (met tuin ook 600 m2) staat nu weer te koop. De gemeente heeft Bazen Vastgoed uit Stavenisse in de arm genomen om een nieuwe eigenaar te vinden voor het pand. De gemeente heeft nog niet alle grond in eigendom. Ruim 2,5 ha. is nog in particulier bezit, van de erven C.G. Heijboer. De gemeente paste er vorig jaar de wet voor keursrecht gemeente op toe om de grond voor woningbouw te ver werven. De erven Heijboer wor den met deze maatregel verplicht bij verkoop de grond eerst aan de gemeente aan te bieden. Als ge meente en de eigenaars niet tot overeenstemming kunnen komen, dan kan de gemeente - op grond van het voorkeursrecht - tot ontei gening over gaan. De volkstuipen zijn in bezit van F. Lindhout uit Stavenisse en P. Pot ter uit Sint-Maartensdijk. Zij wil len beiden in het nieuwe plan hui zen bouwen. Lindhout: „Ik wacht rustig af. Of het nu vijf of nog tien jaar duurt. Maar ik kan straks in ieder geval meedoen. Dat geldt ook voor Potter. Ik heb de grond van de familie Van Haaften van 600 m2 gekocht en Potter van de familie Priem. Zo blijft het in Thoolse handen en gaan er niet al leen projectontwikkelaars van over de brug mee aan de haal." In het plan is ook plaats voor so ciale woningbouw, zo licht mr. G. Vos van de gemeente toe. „Er is gesproken met Castria Wonen over levensloopbestendige wonin gen. Het kunnen huur- en koop woningen worden. Er is ook zeker behoefte aan huurwoningen. De raad heeft ook gezegd dat in nieuwbouwprojecten 25 procent van de woningen voor sociale wo ningbouw moet worden bestemd." J.J. Kloet van Castria Wonen be vestigt dat de woningstichting be langstelling heeft, maar over aan tallen kan hij zich nog niet uitlaten. „We denken in Stavenis se aan seniorenwoningen. Huur en koop. We kijken naar wat in het dorp past. Afhankelijk van de markt worden gekeken wat voor huur en wat voor verkoop wordt bestemd. We hebben in ieder ge val een plaatsje gereserveerd." Voor het plan worden ook regels opgesteld voor de goothoogte, de dakvorm en de erfafscheidingen in de wijk, het zogenaamde beeld kwaliteitsplan. Daarin wordt uitgegaan van een goothoogte van zes meter, terwijl de bestaande huizen in de directe omgeving een lagere goothoogte kennen. In de welstandcommissie werd op dit verschil gewezen. In het plan wordt ook uitgegaan van traditionele vormen in de bouw wijze. 'Welstand' kan zich daar in grote lijnen wel in vinden. Volgens de commissie zal er ook in het plan omschreven moeten worden welke erfafscheidingen er mogen komen op die plekken waar de tuinen aan de openbare weg grenzen. Dit om te voorko men dat er overal schuttingen worden geplaatst. Het plan voorziet in woningbouw voor tien jaar. Volgens Vos mag er jaarlijks van de provincie niet meer dan zes of zeven woningen in het dorp gebouwd worden. „Maar Stavenisse heeft wel een achterstand omdat er al jaren niet gebouwd is. Het college vindt dat het dorp echt aan de beurt is. Het krijgt volgend jaar prioriteit." worden de aanpassingen uitgevoerd die nodig zijn in verband met onder wijskundige vernieuwingen. Voor de verdere toekomst zou het, zo meldt de beleidsnotitie, wenselijk zijn om te kijken naar het concept van de brede school. Omdat het 'dorpshuis nieuwe stijl' voor Poort vliet volgens de planning in 2010 gerealiseerd zou moeten zijn, kan bezien worden of dat dorpshuis ge combineerd zou kunnen worden met nieuwe basisscholen en een peuterspeelzaal. Inmiddels heeft de ABT-fractie in de gemeenteraad aan burgemeester en wethouders schriftelijk vragen gesteld over de kwestie in Poort vliet. ABT wil weten hoe de inspec tie onderhoud scholen uitgevoerd wordt en hoe het beheersprogram- ma onderhoud gebouwen in de praktijk gebruikt wordt. Verder vraagt de fractie hoe het kan dat de slechte en gevaarlijke situatie van dit gedeelte van De Eevliet niet eer der is opgemerkt. En of het voorval aanleiding is om alle scholen extra te inspecteren en de bestaande huis vestingsplannen voor het basison derwijs te herzien. Aan de Poststraat in Stavenisse kocht de gemeente de panden 34 en 36 van de familie Klippel aan. De loods zal worden afgebroken. Het woonhuis gaat in de verkoop. Op 10 december hebben de Commissarissen der Koningin van Zeeland en Noord-Brabant samen met de burgemeester van Bergen op Zoom onze renovatie formeel beëindigd door het officieel openen van de Binnentuin. Met deze verbouwingen heeft Ziekenhuis Lievensberg na 35 jaar, zowel aan de binnen- als de buitenkant, een metamorfose ondergaan. Wij willen onze patiënten, hun begeleiders en bezoekers, omwonenden en alle anderen heel hartelijk bedanken voor hun geduld en begrip in de afgelopen jaren. Met vriendelijke groet Directie en medewerkers Ziekenhuis Lievensberg Advertentie I.M. Een groot aantal zorgorganisaties in Tholen en West-Brabant gaat sa menwerken op het gebied van pal- liatieve zorg, dat is zorg gericht op zieke mensen die niet meer beter kunnen worden. Vertegenwoordi gers van de zorgcentra Ten Anker en De Schutse en van Oosterschelde Thuiszorg ondertekenden dinsdag in Bergen op Zoom mede een sa menwerkingsovereenkomst. Ook de ziekenhuizen Lievensberg en Fran- ciscus, de stichting Savelanden (o.a. de Vossemeren, Lindenburg en ABG) en de districts huisartsenver eniging West-Brabant tekenden. Zij doen mee aan het Netwerk Palliatie- ve Zorg Bergen op Zoom/Roosen daal, waarvoor het Zorgkantoor subsidie verleent. Via dit netwerk - waarvoor een coördinator is aange steld - hoopt men gebruik te kunnen maken van eikaars kennis en erva ring, waardoor de toegankelijkheid en kwaliteit van de palliatieve zorg zo optimaal mogelijk kan zijn. De nadruk ligt op palliatieve zorg thuis en daarvoor zijn twee 'kits' aange schaft die gebruikt kunnen worden bij de acute symptoombestrijding bij terminale patiënten. mSSS^BEm De Julianastraat met arbeiderswoningen in Scherpenisse. in het eerste voorstel. De schuur krijgt een donkergroen damwand- profiel en een zwart dak. Ook over het nieuwe voorstel om de betonnen keerwand te camouf leren bij de nog te bouwen loods van de CZAV naast de veiling in Sint-Annaland was de commissie tevreden. Het gebouw komt even wijdig aan het veilinggebouw te staan. En wordt in dezelfde kleur uitgevoerd als het veilinggebouw. Aan de voorzijde is buiten een op slagruimte voorzien voor land bouwproducten. De betonnenwand is 1,75 meter hoog en loopt op tot 2 meter. Groenenwegen: „Het is van af de Langeweg goed te zien. Het wordt nu landschappelijk opgelost met een waterpartij en een be groeid talud tegen de keerwand." Vooral op grote gebouwen in open ruimtes is de commissie kritisch. Zo moest ook de opslagloods van Bouman Potter in Sint-Maartens dijk landschappelijk worden inge past. De aanvraag van C.P.M. de Wit aan de Hiksedijk in Oud-Vossemeer voor het bouwen van een garage was 'in principe akkoord.' Het ge bouw moet een bestaande garage die achter de woning ligt vervan gen. „Wat er nu staat is niet best. Dit wordt een enorme verbetering daar." De aanvrager had keurig op ruitjespapier zijn plannen ingete kend. De nieuwe garage wordt op gebouwd met rode baksteen en krijgt ook rode pannen op het dak. Wel vond de archtitect dat de goot op vier meter wat hoog zat. „Voor een betere verhouding zou ik die terug willen brengen naar 3,5 me ter. Die hoogte is eigenlijk niet no dig en als het pannendak daardoor wat stijler wordt, is dat technisch ook wat beter." Verder stelde hij voor tussenstijlen in de ramen te plaatsen en de garagedeur in een donkergroene kleur uit te voeren. De uitbreiding van de Welhoek in Oud-Vossemeer met acht patiowo ningen van projectontwikkelaar Stienstra was niet meer dan een ha merstuk. Het hele plan was name lijk al een keer aan de orde gweest. Dit was een volgende fase in de uitvoering. „Geen probleem, ge woon doen." Voor het aanpassen van het winkel pand aan de Molenstraat 23 in Oud-Vossemeer kon de gedelegeer de geen positief advies geven. In de gevel van het pand dat niet meer als winkel wordt gebruikt, zou één grote roldeur moeten komen om de ruimte erachter te kunnen gebrui ken als garage. De commissie bekeek de aanvraag al eerder en stelde toen vast dat het juist zo aardig was dat de huisjes, de nummers 14 tot en met 20, nu van elkaar verschillen omdat ze verschillende voorgevels hebben. Het benadrukt de individuele huis jes in het straatje, zo vond de com missie. Ook was nog niet duidelijk wat de gevolgen zijn voor de raam- partijen en de goot als er een nieu we muur voor de gevel komt te staan. Na overleg met de indieners van het verzoek werd nu door de bewoners voorgesteld om voor elk huisje een andere voeg te gebrui ken, maar wel dezelfde steen te handhaven. Gedelegeerde H.J Groenenwegen begreep de aangedragen oplossing wel. Een partij stenen is goedkoper dan vier verschillende, maar kon er zijn fiat nog niet aan geven. „Dit gaat mee naar de grote commis sie," zo zei hij. De grote wel standscommissie bestaat uit vijf of zes architecten en bespreekt pro bleemgevallen. Dat een voeg soms ook de doorslag kan geven, bleek bij de gele gevel stenen voor de Vijfhoek in Tholen, het gezondheidscentrum en appar tementencomplex dat door Castria Wonen wordt gebouwd. De com missie had eerst moeite met de lichte gevelstenen voor het hoekge- bouw. Te massaal. Daarvoor werd een nieuw voorstel ingebracht: de lichte baksteen werd een gele. Maar ook dat was in de ogen van de commissie nog te dominant. Met het voegwerk zou er wel een mouw aan te passen zijn. Weer werd een nieuw monster gevraagd. De voeg was grijs. Groenenwegen keurde het goed en zette zijn hand tekening onder de aanvraag. Het gebouw wordt nu uitgevoerd in ge le, leverkleurige en donkerbruine gevelstenen. Gaat dit om een gebouw in de be bouwde kom, op de tafel bij de commissie komen ook aanvragen uit het buitengebied. Zo wil C. Groenewege uit Sint-Maartensdijk een nieuwe betonnen loods bou wen aan de Derde Dijk (voor de opslag van landbouwproducten). Aan de eerste versie moest echter nog wel worden gesleuteld. De loods liet volgens de commissie te veel beton zien. „Dat is nu inge pakt. Dit wordt een goed voorbeeld hoe loodsen er uit zouden moeten zien. Het wordt nu niet als een be tonnen loods ervaren." Er blijft nog wel twee meter beton zicht baar, maar dat is minder hoog dan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3