Verslagenheid en blijdschap bij fusie 3 protestantse kerken Rechtbank geeft een lagere straf Dé Goró\jnspe0 Scouts verrassen gehandicapten en ouderen met oliebol Letselschade Bellevue 38.818 euro toegewezen HEIJNEN Man ligt bijna twee maanden dood in huis EB twee keer op dinsdag Ds. Hoek: jammer en pijnlijk; ds. Kolkman: jaren te laat ^Trnaken Donderdag 18 december 2003 60e jaargang no. 5 MEER DAN 80 ZENDERS! Vast spreekuur b. en w. verdwijnt Tholen is proef boerderijonderzoek De fusie van drie protestantse kerken roept sterk wisse- ™cerrati,on,eel- Die*tk*ttede Vri->e he' hfrv0™df vVe" voort"' zegt lende reacties op. „Wil Zlin erg bill met het fusiebesluit, ten in alle eeledineen van de maat- De fusie van drie protestantse kerken roept sterk wisse lende reacties op. „Wij zijn erg blij met het fusiebesluit, want er is al veertig jaar lang gestreefd naar eenheid", zegt ouderling O. ter Beek uit Tholen. Hij stemde vrij dagmiddag als enige Tholenaar mee op de synode van de Gereformeerde Kerken en woonde in Utrecht de bijzon dere fusiedienst met koningin Beatrix bij. Daarentegen heerst er bij veel hervormden teleurstelling. „Heel jam mer, heel pijnlijk, er heerst verslagenheid", zegt ds. P.C. Hoek uit Sint-Annaland. De vorming van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) gaat per 1 mei 2004 in en zal op het eiland Tholen leiden tot scheuringen. De Her vormde Gemeenten van Poortvliet en Sint-Maartensdijk (Maartenskerk) doen niet mee aan de PKN en gaan een eigen weg. Ze werken met andere bezwaarden in ons land aan een nieuw kerkverband. Onduidelijk is of ze de kerkelijke gebouwen mogen behouden. Leugen verdwijnt Om zeep Vier jaar met t.b.s. en dwangverpleging Dwangverpleging Uitspraak in slepende kwestie smals tad Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Pietje-Bellactie als protest tegen bezuinigingen Rob Jokker uit Tholen was behoorlijk verrast toen hij zaterdag middag vijf scouts aan de deur kreeg. Verlegen bood de kleinste van het groepje, Tamara Overbeeke uit Sint-Annaland, hem twee zakken oliebollen aan. Een zak oliebollen met krenten en een zak zonder krenten. Het groepje - de Tuimelaars - was er één van vijf van scouting Heenetrecht die op pad gingen om aan ouderen en gehandicapten oliebollen uit te delen. De actie was een protest te gen de bezuinigingsplannen van minister Hoogervorst, die naast verschillende andere verenigingen ook de scouting zullen treffen. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Esndrachtbode, de Thooise Couranï Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl ad voor de streek Tholen i opgenomen de gjVtieVAfl^ertentieblad. ^férscjgjo^ijj^rdag^' Bankrekening 3£L3(yf)5 550J Giro 12 44 07 A [jtrft ^sbp^r halfjaar, 28,00 per fper jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de Polderstraat in Tholen heeft de politie donderdag een vijftigjarige man dood aangetroffen, die al op 20 oktober overleden bleek te zijn. Uit onderzoek van een arts bleek de man een natuurlijke dood te zijn ge storven. Er was geen misdrijf in het spel. De politie betrok bij het onder zoek ook de niet geopende post in de woning. De man was alleen en leefde sterk teruggetrokken. Naar aanleiding van klachten over stank overlast ging de politie op onder zoek uit. Nadat de deur was openge broken, werd de dode man aan getroffen. B. en w. stoppen met ingang van het nieuwe jaar met de vaste spreekuren op maandagmorgen van elf tot twaalf uur. Een gebruik van dertig jaar verdwijnt daarmee, maar burge meester W. Nuis verzekert dat het college heel toegankelijk wil blijven voor de inwoners. Zelf is hij al an derhalf jaar geleden naar een sys teem op afspraak overgegaan en de vier wethouders gaan dat nu ook doen. „Een uur is veel te kort om mensen goed te woord te staan", zegt Nuis uit ervaring. „En als er meerdere mensen op de gang zitten te wachten, ga je op je horloge kij ken en dat is ook niet plezierig. Bo vendien is het de vraag of maandag morgen tussen elf en twaalf voor iedereen wel zo'n geschikt tijdstip is. En omdat wachten ook heel ver velend kan zijn, is het maken van een afspraak zeker een verbetering", aldus de burgemeester. De secreta resses kunnen nu in overleg met de mensen een geschikte dag en tijdstip plannen om de leden van het college van b. en w. te spreken. In opdracht van de provincie worden komend jaar alle historische boerde rijen in Zeeland geïnventariseerd. Daarbij gaat het om naar schatting 3300 tot 4000 boerderijen. In Tho len, Veere en Sluis worden tegelij kertijd pilot-projecten uitgevoerd rond de verwerking van de onder zoeksresultaten. De inventarisatie is aangekondigd in het Zeeuwse tien puntenplan cultuurhistorie en ge beurt in opdracht van de provincie, die er 60.300 euro voor uittrekt. Ze wordt uitgevoerd door de stichting Historisch Boerderij-onderzoek. De ze organisatie legt zelf 20 mille op tafel, omdat ze Zeeland als pilot-pro- ject wil gebruiken voor een landelij ke databank van boerderijen, het Centraal register landelijke bouw kunst. Ze wil bij de inventarisatie sa menwerken met lokale en regionale deskundigen en organisaties. Voor het project is zowel literatuur- en do- cumentatieonderzoek nodig als veld werk. Met dat laatste hoopt de stich ting in maart/april te kunnen beginnen. Op Tholen zijn twee vrij willigers van de Boerderijenstichting Zeeland al een tijdje bezig met het in kaart brengen van oude - en reeds verdwenen - boerderijen. Aanvankelijk was circa 1950 als grens genomen voor de ouderdom van de boerderijen. Op Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duiveland gaat het om zo'n 1100 boerderijen. De lijn doortrekken naar 1960 lijkt de stichting interessant, omdat dan zowel de wederopbouw na de oorlog als die na de watersnood in beeld wordt gebracht. Maar niet te over zien is om hoeveel extra boerderijen dat gaat. In verband met de kerstdagen en de jaarwisseling verschijnt de Eendrachtbode twee keer op dinsdag in plaats van op donderdag. Het eerstvolgende nummer komt uit op dinsdag 23 december, de week daarna verschijnt de krant op dinsdag 30 december. Zorgt u ervoor, dat uw berichten en adverten ties beide weken uiterlijk maandagmorgen om tien uur bij ons binnen zijn. 11 -i Ouderling Ter Beek van de Gereformeerde Kerk Tholen stemde op de synodevergadering in Utrecht voor de fusie. r i r i Universiteit, want christenen moes- ouderling A.M. Verwijs, een andere bestaande kerk of een Ouderling A. Agterdenbos van de Hervormde Gemeente Tholen is vrijdag na het fusiebesluit in Utrecht direct uit de kerkenraad ge stapt. Hij wil niet wachten tot 1 mei 2004. „Ik kreeg het voor mezelf te moeilijk. Het is verschrikkelijk erg. Ik zit in een rouwproces." Agter denbos kerkt al 37 jaar in de Grote Kerk van Tholen en daarvan is hij 22 jaar diaken en ouderling ge weest. „Met verschillende 'waarhe den' in de nieuwe kerkorde die el kaar tegenspreken, kan ik niet meer leven", legt de ouderling uit. „In 1996 was zowel de kerkenraad als de kerkvoogdij in Tholen nog una niem tegen het Samen-Op-Weg- proces, maar nu is men gedraaid. Ie der zijn eigen verantwoording, maar voor mij is het zuiver een gewetens kwestie." Agterdenbos gaat voor taan naar Poortvliet, waar de ker kenraad unaniem tegen de PKN is. „Dat is het dichtstbij, al moetje het op een andere plaats ook weer ge wend raken." Volgens de gereformeerde ouder ling en synode-afgevaardigde Ter Beek kun je plaatselijk gewoon kerk blijven zoals je dat altijd gewend bent. „In de nieuwe kerkorde wordt de ruimte geboden om op je eigen manier kerk te zijn. Iedere gemeen te kan daar wat mee. Wie dat niet kan, heeft het moeilijk. Als je de verschillen op wil zoeken, is dat nie.t moeilijk. Die blijven er altijd, maar je moest juist meer zoeken naar wat ons samenbindt." Totaal hebben zo'n 7500 hervorm den en 1000 gereformeerden op Tholen en Sint-Philipsland met het fusiebesluit te maken. Ze worden per 1 mei 2004 lid van de Pro testantse Kerk in Nederland of ze laten zich uitschrijven en gaan naar nieuw te vormen kerkgenootschap. Op de hervormde synode werd de vereiste tweederde meerderheid met 51 stemmen voor en 24 tegen net gehaald. Op de gereformeerde sy node waren slechts 6 van de 75 af gevaardigden tegen de fusie. Bij de lutheranen wezen 6 van de 36 syno deleden de vorming van de PKN af. Volgens ouderling Ter Beek niet de eerste hereniging. „In de Gerefor meerde Kerken hebben we dat eind 1800 al eens gehad. In 1834 was de zogenaamde A-kerk ontstaan, die in Tholen in de Hoogstraat diensten hield. In 1886 ontstond de B-kerk in de Doelweg. De eerste groep was meer bevindelijk, de tweede (de Doleantie van Abraham Kuyper) meer rationeel. Die stichtte de Vrije Universiteit, want christenen moes ten in alle geledingen van de maat schappij optreden. Als we Jezus Christus als onze Heer en Verlosser belijden - en dat is het uitgangspunt van de PKN - dan is het niet goed dat we verschillend optrekken." En hoewel er volgens Ter Beek veel ruimte is bij de PKN om in iedere gemeente een eigen beleid te blijven voeren, vindt de hervormde predi kant ds. Hoek uit Sint-Annaland de grondslag verkeerd omdat Teugen en waarheid' naast elkaar regeren. Hij heeft met name bezwaar tegen de Augsburgse confessie, het belij denisgeschrift van de lutheranen. „Binnen de bestaande Nederlandse Hervormde Kerk is zoveel vrijzin nigheid, val dan toch niet over de Augsburgse confessie", zegt Ter Beek. „Je kunt daar een gewetens kwestie van maken, maar daar waar Christus verkondigd wordt en re geert, daar verdwijnt de leugen van zelf." Ds. Hoek huivert echter van een plurale kerk, waarin diverse belijde nisgeschriften naast elkaar bestaan. „Wij willen blijven die we zijn." Nu de Nederlandse Hervormde Kerk per 1 mei 2004 wordt opgehe ven, heeft de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Poortvliet de keuze al bepaald. Zij gaat niet mee met de PKN. „Wij voelen ons in een positie gedrongen om in een uitge dund verband - hoe dat er ook uit gaat zien - verder te gaan. We zetten het hervormde leven voort", zegt ouderling A.M. Verwijs. De gereformeerde ds. C. Kolkman uit Anna Jacobapolder ergert zich aan 'de arrogantie' van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, waartoe de meeste gemeenten op Tholen en Sint-Philipsland beho ren. „Waar haalt men de moed van daan om als enige bijbelgetrouwe richting aangemerkt te willen worden. De wet vindt men belangrijker dan het evangelie, maar het evangelie staat juist boven de wet. En als er één kerk is waar allerlei regels niet nage leefd worden, dan is het de Neder landse Hervormde Kerk wel." Ds. Hoek maakt duidelijk, dat er met de nieuwe kerkorde principieel toch veel gewijzigd is. „Je merkt geen be grip voor onze nood. Als er geen op lossing komt voor onze problemen, dan verliest de kerk duizenden leden en dat kan men toch zo niet laten ge beuren", aldus de Sint-Annalandse predikant. De meerderheid van zijn kerkenraad wil zich in de PKN schik ken en de ruimte benutten om plaatse lijk zoveel mogelijk bij het oude te la ten. Ds. Hoek wil daarom 'een noodgreep' om de eenheid alsnog te kunnen bewaren. „Het kan toch niet de bedoeling zijn om gemeenten om zeep te helpen." Met zo'n 1750 leden is de Hervormde Gemeente Sint-Annaland de grootste van de eilandelijke kerken, gevolgd door de Hervormde Gemeente Tholen met circa 1380 leden. Zie ook pagina 7. Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en t.b.s. met dwangverpleging. Dat was de uitspraak van de Middelburgse recht bank gisteren tegen de 19-jarige J.C. van K. uit Sint-Philipsland, die 7 december 2002 de 80-jarige weduwe J.J. Serné-Dooms om het leven had gebracht en verkracht. De officier van justitie had zes jaar met t.b.s. en dwangverpleging geëeist. De rechtbank heeft het verzoek van de raads man mr. D.J. Olie gehonoreerd om een lagere straf te geven. De advocaat van de Sint-Philipslan- der had daarvoor drie redenen aan gevoerd. „Als hij de daad vier maanden eerder had gepleegd, zou hij onder het jeugdstrafrecht vallen, waarin twee jaar gevangenisstraf volstaat. Verder moet vanwege de problematiek van mijn cliënt zo spoedig mogelijk begonnen worden met behandeling. En gezien het psy chiatrisch rapport is de mate van toerekenbare schuld niet groot." De doodslag had niet alleen onder invloed van alcohol plaatsgevonden. Volgens het rapport van het Pieter Baan Centrum was er sprake van een stoornis in de persoonlijkheid van de jongen, die bovendien seksu ele problemen had. Van K. was sterk verminderd toerekeningsvatbaar op de zaterdagavond dat het drama zich aan de Oostdijk in Sint-Philipsland voltrok. De jongen zit sinds zijn aanhouding op 25 april in de cel en die bijna acht maanden worden van de vier jaar gevangenisstraf afgetrokken. Onderdeel van het vonnis was ook de teruggave van een aantal kle dingstukken aan Van K. De t.b.s. (terbeschikkingstelling van de rege ring) met dwangverpleging wordt als een essentieel onderdeel van de straf gezien, ook al zit je dan niet meer in de gevangenis. Volgens een woordvoerder van de Middelburgse rechtbank duurt de dwangverple ging in principe twee jaar. Daarna kan de officier van justitie namens de regering verlenging aanvragen bij de rechtbank. Het ligt er dan maar aan hoe de betrokkene op de behandeling heeft gereageerd óf en zo ja hoe lang, de dwangverpleging verlengd wordt. In ons land zijn negen t.b.s.-klinie- ken in Utrecht, Nijmegen, Gronin gen, Rotterdam, Rekken, Venray, Avereest, Utrecht en Amsterdam, waar totaal ruim 1200 mensen ver blijven. Circa 700 van hen komen wel eens naar buiten met begeleid of onbegeleid verlof. T.b.s.-klinieken laten een groeiende groep terbeschikkinggestelden bui ten de inrichting wonen. Hoewel daarvoor geen wettelijke basis be staat, geeft het ministerie van justi tie daarvoor toch toestemming. Zo'n dertien procent, 157 t.b.s.'ers, is nog tijdens hun behandeling buiten de kliniek gaan wonen: 60 in flats, ap partementen en andere zelfstandige woningen en 65 in psychiatrische ziekenhuizen, huizen of apparte menten van de regionale instellin gen voor begeleid wonen en andere bij de geestelijke gezondheidszorg ingekochte huisvesting. Onroerend-goedhandelaar C. Bazen uit Stavenisse krijgt 38.818 euro aan letselschade uitgekeerd wegens mishandeling in januari 2000 bij de omstreden woning de Bellevue op de Molendijk in Sint-Maartensdijk. De Middelburgse rechtbank oordeelde dat M.L.S. en zijn zoon J.A.S. onrechtmatig hebben gehandeld jegens Bazen. De destijds door Bazen gekochte woning bij de ingang van de smal- stad werd betwist door S. Dat liep zo hoog op, dat de onroerend-goedhan delaar door S. sr. en jr. zwaar werd mishandeld. Er kwam een strafzaak van, waarbij de betrokkenen werden veroordeeld en waarbij Bazen 5700 gulden aan smartengeld en 250 gul den aan kledingschade kreeg toege wezen. Daarnaast spande het slacht offer echter ook nog een letsel schadeprocedure aan omdat hij we gens ziekenhuisopname en langdu rig herstel van zijn verwondingen (twee gebroken en drie gekneusde ribben) veel minder huizen kon ver kopen dan normaal. In 2000 maar negentien tegen normaal honderd per jaar. Om de hoogte van de ge derfde inkomsten te kunnen vaststel len, werd gekeken naar 1999. S. be twistte de cijfers omdat 1999 een uitzonderlijk jaar zou zijn geweest. Daarop werd Bazen gevraagd om ook de jaarrekeningen van 2001 en 2002 te verstrekken. De rechtbank concludeerde, dat 1999 geen uitzon derlijk jaar was geweest en wees de vordering van 27.427 euro wegens gederfde inkomsten toe. Daarbij kwam nog de wettelijke rente vanaf 27 januari 2000, griffierechten, pro cureursalaris e.d. zodat S. totaal 38.818 euro moest betalen. De recht bank veroordeelde S. tevens tot het afgeven van een fiscale garantie, mocht de belastingdienst bij Bazen nog met een navordering komen. Op de plaats van de Bellevue is in middels een nieuw huis gebouwd, dat bewoond wordt door Jan Sturris en Betsie van Ast. Er waren voor dit gewild stukje Sint-Maartensdijk, met vrij uitzicht op de polder, wel dertig gegadigden. Met de uitspraak over de letselscha de is de kous voor Bazen nog niet af. Hij start een nieuwe civielrechtelijke procedure tegen S. in verband met blijvende schade voor zijn gezond heid van de mishandeling in januari 2000. Het beslag dat hij heeft laten leggen op gronden van S. in de Muijepolder wil Bazen daarom handhaven. Leontien van Keulen beste dame bij tafeltennisstrijd P. den Ouden geeft startsein kerstactie Woord en Daad Tweede Thooise gospelimpuls trekt 550 luisteraars EN VERDER... Kleuters Eevlietschool mogen leslokaal niet meer in Maar zeven seconden tussen aansteken rotje en de knal NAASTENLIEFDE IS EEN ZAAK DIE VAN BINNEN BEGINT - EN ER OOK MEESTAL BLIJFT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Advertentie I.M. „De plaatselijke scoutinggroepen waren door Scouting Nederland aangespoord om, in de geest van Pietje Bell en zijn 'Bende van de Zwarte Hand', een actie op touw te zet ten en daarmee in de krant te komen", vertelt speltakleidster Wendy van Kelle. „De actie sprak ons meteen aan. Pietje Bell en zijn bende verdeelden goederen onder de ar men. Hij kwam ermee in de krant, zo gaat het verhaal in het boek." De actie moest tij dens een opkomst uitgevoerd kunnen worden en niet al te veel geld kosten. Bovendien moest de speltak Dolfijnen een bijdrage kunnen leveren. Zo werd bij de Heenetrecht- groep in Tholen het idee geboren van het rondbrengen van oliebollen bij ouderen en gehandicapten. Een aantal moeders bakte de oliebollen in het clubhuis op de oester putten en de Dolfijnen versierden ondertussen de zakken met tekeningen. De meisjes deden dat vol overgave. Er kwamen niet alleen zwarte handen op te staan, maar juist heel mooie handen met ringen en bloemen. De jongens daarentegen vonden het maar kinderachtig; met grove hand werd de zak gekleurd. Zie verder pagina 5. Verrast neemt Rob Jokker oliebollen in ontvangst van Thooise scoutingleden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1