Provincie Zeeland Ontheffing voor jacht op smienten, kolganzen en grauwe ganzen Herwaardering Staats- Spaanse linies Nog 3 Eendrachtbodes dit jaar: 18,23 en 30 december, met volop nieuws uit uw regio Autobedrijf J. Maat Autobedrijf G Bal V.O.F. Sluiting kantoren gils steenbergen en zie uw Ervaar de dynamiek van Renault voordeel oplopen tot 2.500,-! Afwijkende bediening sluizen Veere Vergadering Provinciale Staten Schelde Nieuwsbrief carrosserie elenbaas 2.500,- Donderdag 18 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 51/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 02 infocentrum@zeeland.nl Ooit was Zeeuwsch-Vlaanderert een bijna complete vesting. In de periode van 1568-1648, de Tachtigjarige Oorlog/Opstand, werden door de strijdende partijen meer dan 100 vestingwerken aangelegd. Deze zijn in kaart gebracht en inmiddels is een visie opgesteld die richting geeft aan het herstel en ontwikkeling van dit ruimtelijke erfgoed. VESTIGINGEN IN: Bergen op Zoom - Goes - Roosendaal - Steenbergen - Temeuzen - IJzendijke - Zierikzee Tot maar liefst aan extra inruilwaarde.' Kom voor 31 december naar de Renault-dealer voor een dynamische proefrit. Uitleen service Abdij Nieuws den zoals hiervoor genoemd mogelijk gemaakt. De ontheffing ligt ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland, Groene Woud 1 in Middelburg. Van 25 december tot 5 januari 2004 ligt de ontheffing ter inzage in het documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. In die periode zijn de kan toren van de provincie gesloten. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben dinsdag 9 december 2003 ontheffing verleend voor de jacht op smienten, kolganzen en grauwe ganzen. Vanaf 11 decem ber mogen deze dieren onder voorwaarden worden bejaagd. De bejaging dient ter ondersteuning van anders te treffen verjaag- inspanningen. Zo moeten grond gebruikers of jagers die van de ontheffing gebruik willen maken ook op andere wijze proberen de dieren te verjagen. Alleen dan kunnen zij aanspraak maken op schadevergoeding. De ontheffing past binnen het landelijke en pro vinciale faunabeleid. De ontheffing voor het bejagen van de soorten is verleend aan de Faunabeheereenheid Zeeland. Hierin participeren de ZLTO, de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging, de Federatie particu lier Grondbezit, Natuurmonumen ten, Stichting het Zeeuwse Land schap en Staatsbosbeheer. De ontheffing geldt alleen voor scha- degevoelige akkerbouwgewas sen, vollegronds groenteteelt en grasland dat na 1 augustus 2003 is ingezaaid. Op meerjarig gras land en akkerland waarop geen gewas staat mag geen gebruik worden gemaakt van de onthef fing. Bovendien zijn rond een aan tal natuurterreinen bufferzones aangewezen waar de ontheffing niet gebruikt mag worden. De maatregel is tot stand geko men nadat de Tweede Kamer in het najaar van 2002 heeft beslo ten dat de jacht op smienten, kol en grauwe ganzen weer moest worden geopend. In overleg met de meest betrokken partijen - waaronder de land- en tuinbouw organisaties, de jagersorganisa tie, een aantal natuurbescher mingsorganisaties en de betrok ken overheden - is een beleid opgesteld waarbij een evenwicht is gevonden tussen belangen van de bescherming van overwinte rende dieren en die van de land bouw. Daarbij zullen verspreid over Nederland gebieden worden aangewezen waar de ganzen en smienten ongestoord kunnen overwinteren. Buiten die gebie den zal de jacht worden ge opend. Vooruitlopend op dit beleid is voor het seizoen 2003/ 2004 de jacht onder voorwaar In de eindejaarsperiode - van 24 december tot 2 januari - gelden afwijkende tijden voor de bedie ning van de sluizen in het Kanaal door Walcheren bij Veere. Woens dag 24 december is er bediening tot negen uur 's avonds. Alle andere dagen is de bedie- ningstijd tussen negen uur 's mor gens en vijf uur 's middags. Voor de beide kerstdagen en nieuw jaarsdag geldt bovendien dat de bediening telefonisch moet wor den aangevraagd bij de centrale sluiswacht in Vlissingen. De aan vragen moeten uiterlijk twee uur tevoren worden gedaan. De be dieningstijden voor de sluizen in Vlissingen en voor de bruggen over het kanaal blijven volgens de gangbare regeling. Inmiddels al weer twee jaar gele den is het Belvedereproject Valorisering Staats-Spaanse Linies gestart. Het project heeft raakvlakken met ruimtelijke orde ning, recreatie en toerisme, cul tuurhistorie en archeologie. De linies liggen in het grensge bied van Zeeuwsch-Vlaanderen en kunnen als symbool voor de ont staansgeschiedenis van Neder land worden gezien. Zeeuwsch-Vlaanderen vormde de buffer tussen de kern van de Republiek der Nederlanden en de gebieden die in handen waren van de Spanjaarden. Forten, schansen en redoutes werden aangelegd door beide partijen. Voor het verbinden van forten en steden werden verdedigingslinies aangelegd. Om deze linies te ver dedigen paste men een destijds gebruikelijke techniek toe: onder water zetten. De kracht van de zee was zo groot dat de zaak nauwelijks viel te controleren. Veel cultuurland ging verloren en grote gebieden raakten onbe woonbaar. In de loop der tijden zijn de linies grotendeels uit het zicht verdwe nen. De vestingsteden zijn als zodanig nog wel herkenbaar zo als Hulst en Aardenburg. Van de forten en schansen zijn er nog vijftien redelijk tot goed als voor malig militair object te herken nen. Het voor zover als mogelijk in oude glorie herstellen van de linies is een omvangrijk plan. Bij dat herstel kan rekening gehou den worden met de ontwikkeling van de ecologische hoofdstruc tuur en het waterbeleid. Zo lenen de geulpolders rond Aardenburg zich door hun lage maaiveldlig ging goed voor waterberging. De liniedijken kunnen door herprofile ring een markante vorm krijgen met een bloemrijk talud en een 'natte' voet aan de kant van het voormalige inundatielandschap. In de Braakmanzone kunnen grote natuurkernen verbonden worden door een natte as in de vorm van een natte zone aan de voet van de voormalige liniedijk. Door het toegankelijk en zichtbaar maken van de restanten van de linies komt ook het toerisme in beeld. Er kunnen vanuit de vestingste den wandelroutes worden uitge zet die leiden langs de linies. Voor Hulst en Oostburg zijn voor beelduitwerkingen gemaakt. In het Integraal Omgevingsplan dat in 2006 gereed moet zijn, zal vanzelfsprekend ook rekening gehouden worden met de Staats- Spaanse linies. Het hele project past goed bin nen het 1 O-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie, Toe komst voor het verleden'. Veel van de objecten staan daar in genoemd als archeologisch monument en de herstelmaat regelen, reconstructie, het plaat sen van informatieborden etc. hebben een nauwe relatie met actiepunten uit het 1 O-punten plan. Opvragen De visie Staats-Spaanse linies, 278 pagina's, inclusief voorbeeld routes en cd met animaties kan tegen betaling van 12,50 wor den opgevraagd bij het Infor matiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 19 december vergaderen Provinciale Staten. De openbare vergadering wordt zoals gebrui kelijk gehouden in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg en begint om 10.00 uur. De agenda en bijbehorende stuk ken van de Statenvergadering lig gen ter inzage bij het Informatie centrum van de provincie Zee land, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De informatie kan ook worden ver kregen via de website van de provincie, www.zeeland.nl. Deze maand verscheen nr. 37 van de Schelde Nieuwsbrief van het Schelde Informatiecentrum. Het kwartaalblad houdt over heden en het bedrijfsleven, maar ook belangstellenden op de hoog te van het wel en wee van de Westerschelde en de Schelde aan beide zijden van de grens. In nummer 37 staat een interview met gedeputeerde Thijs Kramer over zijn rol binnen het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. Daar naast worden de eerste effecten van de verdieping van de Wester schelde genoemd en is er een artikel gewijd aan een Natuur- herstelproject in Vlaanderen, nl Ketenissepolder. De vaste rubrieken gaan dit keer over een boek over de Wester schelde, de zwartkopmeeuw, die helemaal niet zo Zeeuws is als wordt gedacht en een interview met een medewerkster van Grenzeloze Schelde. De nieuwsbrief kan gedownload worden via www.scheldenet.nl. Aanmelding voor een gratis abon nement is mogelijk door een berichtje aan Schelde Informatie- Centrum, Postbus 8039, 4330 EA Middelburg, tel. 0118- 672293, e-mail: info@schelde- net.nl. De kantoren van de provincie zijn gesloten van 25 december 2003 tot 5 januari 2004. Maan dag 5 januari zijn de kantoren vanaf 9.00 uur weer geopend. Wel dient rekening gehouden te worden met een vervroegde sluiting, 15.30 uur, in verband met de nieuwjaarsbijeenkomst voor het personeel. In verband met inventarisatie is het Informatiecentrum op maandag 5 januari nog geslo ten. mmfflimSSÊHÊÊÊÊKÊÊKÊKÊÊÊÊÊÊ De nieuwe Bott Vario bedrijfswageninrichting schittert door functionaliteit.Een complete range van producten welke uiterst modulair van opzet is zodat voor elk type bedrijfswagen in elke branche de juiste systeemconfiguratie is samen te stellen. Bezoek voor meer informatie de website: www.bottvario.nl Paasdijkweg 11 4693 RE Poortvliet T 0166-612310 F 0166-612758 E info@elenbaas.nl www.elenbaas.nl HIER VALT ZELFS VOOR ONS GEEN EER TE BEHALEN... - T i s£ Si 3 Wij worden nu niet bepaald vrolijk bij het aanschouwen van een autokerkhof. Daar valt zelfs voor ons geen eer meer te behalen. Alle andere autoschade repareren wij vak kundig en onzichtbaar. Dat doen we al jaren. Sindskort doen wij dat in teamverband. Door als team te opereren kunnen wij de krachten bundelen. U als autorij der profiteert daarvan. Wij investeren geza menlijk in de nieuwste schade-reparatie- technieken. U wordt professioneel en snel geholpen. Waar u ook schade oploopt: wij zijn altijd in de buurt. Wij nemen u alle zorgen uit handen, regelen alles voor u: van sleep tot schadeherstel. Een ver vangende auto staat uiteraard altijd voor u klaar! Merkendealers, Lease-bedrijven en Ver zekeringsmaat schappijen werken graag met ons samen. Zij kennen onze uitste kende reputatie. Kies bij autoschade voor een vertrouwd adres. Autoschadeteam! GAAANWBfQAtJf lUAOCAKAHT CIWtNO Koperslagerij 2, 4651 SK Steenbergen Tel.: 0167 563178, Fax: 0167 567878 E-mail: info@vangilsautoschade.nl www.autoschadeteam.nl Ook voor autoruitschade! Tijdens de dynamische weken van 1 t/m 31 december ontvangt u tot maar liefst 2.500,- aan extra inruilwaarde of 750,- aan accessoires op nieuwe Renault- modellen. Maak kennis met onder andere deze actiemodellen: de Laguna Elective de Clio Extreme" de Twingo Emotion Renaultjjjjs Elke nieuwe renault heeft een fabrieksgaratie van 2 jaar. 12 jaar plaatwerkgarantie. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Afgebeelde modellen en genoemde specificaties kunnen afwijken adviseertiüdJ van (je standaarduitvoering. 'Informeer naar de actievoorwaarden bij uw Renault-dealer. "Zolang de voorraad strekt. Voor meer informatie en/of een Renault-dealer bij u in de buurt, bel gratis 0800- Veilingweg 15, 4697 RB St. Annaland. Tel. 0166-653625. Wattstraat 3, 4691 RC Tholen. Tel. 0166-602440. Uw adres voor: nieuwbouw O bedrijfswageninrichtingen schadeherstel bedrijfswagens O design spuiterij reclame uitingen op elk gewenst object door middel van eigen snijmachine reclame en huisstijl ontwerpen leveren en aanbrengen van full colour afbeeldingen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 19