Maar zeven seconden tussen het aansteken van een rotje en de knal Plan voor uitbreiding tot een halve kruiskerk in Stavenisse Wintermarkt in Tholen verregend 9(pmt af(en tezamen Donderdag 18 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Zeven seconden duurt het tussen het aansteken van een rotje en de knal. Tenminste als het lontje de juiste lengte heeft. Zo'n 350 leerlingen van veertien Thoolse basis scholen werden dinsdag in Haestinge in Sint-Maartens dijk op de gevaren gewezen van vuurwerk. Voor groei en veiligheid Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland De leden van de Oud-Gereformeerde Gemeente in Ne derland in Stavenisse moeten nog een definitief besluit nemen, maar de uitbreiding van het kerkgebouw lijkt weer een stukje dichterbij gekomen. De welstandscom missie staat positief tegenover het ontwerp om van het bestaande gebouw aan de Prins Bernhardstraat een halve kruiskerk te maken. Giften 'Tfwten Concert jeugdorkest Ichthuskerk Kerstzangmiddag Oud-Vossemeer Volkskerstzang Gezinskerstviering Sint-PlnnaCand Kerst met Accelerando Kerstzang VZOS/DEV Stavenisse Kerstzangavond Sint-Maartensdij Volkskerstzang Kerstnachtdienst (Poortvliet Zondagsschool Sint-Pfiifipsfand Eindejaarsconcert Kerstmarkt Zangavond Pinna Jacoèapofder Zangdienst Even hield het rond half vijf zaterdagmiddag op met re genen en toen waagden zich wat meer mensen in de Thoolse straten, maar verder was de belangstelling voor de wintermarkt minimaal. De deelnemers hielden het te gen achten 's avonds dan ook maar voor gezien. „Je moet blijven lachen", zegt Anita van Poortvliet uit Oud- Vossemeer, terwijl ze in de Kerkstraat de laatste artike len uit de kraam opruimt. Dat gebeurde spelenderwijs. Aan de hand van een vragenlijst en spelletjes die door het Haltbureau, politie en brandweer waren be dacht en werden begeleid. Serieu ze spelletjes want spelen met vuur werk kan ernstige gevolgen hebben. Zo moesten leerlingen kiezen tussen een rotje met een lange lont, een kortere en een heel kort lontje. Welke de veiligste was. Velen kozen voor de lange lont. Dat lijkt veilig, maar dat is het niet, zo vertelde agent C. van der Wielen van de Thoolse politie. „Het duurt veel te lang voordat hij afgaat. Als het zo lang duurt dan wil je weer teruggaan om te kijken of de lont wel is aangestoken. En op dat moment gaat hij af." Zeven seconden tussen aansteken en de knal is de veiligste tijd. In die tijd kun je je tien meter van het vuurwerk verwijderen. Knal. Be halve rotjes waren er ook strijkers (rotjes zonder lont). Die zijn ver boden. Ook vuurwerk waarvan de gebruiksaanwijzing niet in het Ne derlands is gedrukt, is illegaal. Het vuurwerk dat hier op de markt komt, wordt namelijk gekeurd en voorzien van een Nederlandstalige instructie. Alle andere talen (En gels of Chinees) komen uit illegale partijen of worden in België ge kocht. En als het dan echt mis gaat en je wordt blind. Hoe is het om zo door het leven te moeten? Ook dit werd in spelvorm gegoten. De leerlin gen werden geblinddoekt en moes ten zichzelf vooral kruipend en klimmend langs een touw door een hindernisbaan leiden (tafels afge dekt met zwart plastic). Aan het eind kwamen ze in een ruimte waar ze een tafeltje op wieltjes moesten zien te vinden. J. Nieu- wenhuijzen van de Thoolse brand weer: „Denk aan je eigen veilig heid. Als wij een pand inmoeten zien we ook niks. Als je het niet durft of als je bang bent, zeg het dan gewoon. Daar hoef je je niet voor te schamen." Het leek eenvoudig maar niet ie dereen redde het zonder een beetje hulp. Het was geen wedstrijd. Stoere jongens deden er soms lang over, verlegen meisjes waren soms snel klaar. Aan het eind van het Haltuurtje kregen de leerlingen een film te zien waarin een jongen aan het woord komt die drie vingers kwijt is geraakt bij het afsteken van ver boden vuurwerk. Hij was vorig jaar een van de 900 vuurwerk slachtoffers, daarvan belandden er 200 in het ziekenhuis. mmmmM Het kerkgebouw van de Oud-Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Prins Bernhardstraat in Stavenisse wordt uitgebreid. Dat betekent dat aan de noordkant van het gebouw (richting Molen dijk) een aanbouw kan komen voor zo'n 170 zitplaatsen. Nu telt het godshuis ongeveer 470 zitplaatsen. In de zijvleugel kan later, als de kerk blijft groeien, nog een galerij worden aangebracht zodat er nog eens tachtig zitplaatsen bij kunnen komen. Voorzitter A. den Braber van de bouwcommissie benadrukt dat de leden zich nog uit moeten laten over het uiteindelijke plan. De le den hebben eerder tijdens een le denvergadering al groen licht gege ven om de kerk te gaan verbouwen. De gemeente heeft te maken met een jaarlijks groei van gemiddeld ongeveer tien leden. In 2002 kwa men er 11 leden bij. Den Braber: „Uitbreiding was gewenst. Er is een tekort aan huurplaatsen. Niet zozeer aan zitplaatsen want degene die een plaats huurt, komt niet altijd in de kerk. De kerkelijke gemeente kreeg ook te maken met strengere eisen voor brandveiligheid. „We hebben een galerij met veertig zitplaatsen maar met één trap. Daar wordt door de gemeente geen gebruikersvergun ning voor gegeven." Bij het ontwerp is architect Van Beinum uitgegaan van de stijl van het bestaande gebouw, zo licht de voorzitter toe: „Wat je nu aan de voorkant ziet, komt terug aan de zijkant. Een gevel met een raam- partij." De nieuwe kerkzaal zal 114 m2 groot worden. Daarnaast is in het ontwerp - tussen de bestaande en de nieuwe vleugel - een hal voorzien van 55 m2. Die is bestemd voor entree, garderobe en toiletten. Dit deel krijgt een plat dak. Net als de consistorie achter de kerk. „Op die manier krijgt het geheel een symmetrische uitwerking." Volgens Den Braber is de uitbrei ding van de kerk nodig. „Er is nu geen garderobe bijvoorbeeld. We hebben geen invalidetoilet en ook geen goede zitplaats voor een inva lide." Ook de in- en uitgangen zijn beperkt. Met de zijvleugel krijgt het kerkgebouw er ook een belang rijke extra in- en uitgang bij. De gemeente is afgestapt van het eerste ontwerp dat een 'moderner' karakter had. „De leden hebben een voorkeur uitgesproken voor het laatste ontwerp. Daar richten we ons nu op. Het eerste is uit beeld. Maar er is nog geen definitieve bouwvergunning aangevraagd. Het zal ook nog bekeken moeten wor den op brandveiligheid en getoetst moeten worden aan het bestem mingsplan kom. De architect heeft al wel de opdracht gekregen om het plan verder uit te werken. We den ken dat we in het voorjaar het be slissende moment bereiken waarop de leden zich kunnen uitspreken." De aanbouw komt langs het pad naar de algemene begraafplaats te liggen, maar blijft daar ongeveer drie meter vandaan. Er zijn op dat punt verder geen obstakels die de bouw in de weg staan want tijdens het uitvoeren van het gemeentelijk rioleringsplan is op die plaats het riool verlegd. Over de financiering is ook al tijdens de twee informa tiebijeenkomsten dit jaar met de le den gesproken. Daaruit bleek dat op basis van toezeggingen en gif ten de bouw mogelijk moet zijn. Maar ook hier houdt de voorzitter nog een slag om de arm. De welstandscommissie was zeer te spreken over het laatste ontwerp. Gedelegeerde H.J. Groenenwegen zei donderdag: „Het gebouw wordt groter maar wordt er ook beter van. De nieuwbouw wordt hoog. Dat past veel meer bij de architectoni sche uitstraling van de kerk. En het gedeelte met een plat dak wordt een stuk kleiner. Gewoon doen zo. Het wordt een interessant ge bouw." Praktijkopleiding zorg. Alle zorg instellingen en zorgopleidingen in Zeeland hebben een convenant on dertekend over de beroepspraktijk vorming. Daarin worden onder meer afspraken gemaakt over het aantal stagiaires dat een instelling plaatst en over de kwaliteit van de begeleiding. Het jeugdorkest van muziekvereni ging Concordia geeft zaterdag een kerstconcert in de R.K. kerk. Onder leiding van de nieuwe dirigente Andrea Slabbekoorn zal het orkest laten horen wat het in huis heeft. Op het programma staan onder andere Nowell, Mary's boy child en White Christmas, terwijl ook de samen zang van enkele liederen begeleid wordt. Het klarinet- en het saxo foonensemble van Concordia pre senteren zich deze avond voor het eerst, zij worden geleid door respec tievelijk Andrea Slabbekoorn en Corina Zwaan. Laatstgenoemde - die dit schooljaar hoopt af te stude ren aan het conservatorium en speelt in het Trompetterkorps der Bereden Wapenen - verzorgt een so lo. En het klarinetensemble bege leidt de zangsolo Cantique de Noel. Het concert begint om acht uur'en de toegang is vrij. De kerstnachtdienst in de Ichthus kerk begint woensdag om half elf. Voorganger is ds. De Bie uit 's-Gra- venpolder en de Cantorij onder lei ding van C. van Dis werkt mee aan de dienst. Een kerstzangdienst is in de Gere formeerde Ichthuskerk inmiddels veertig jaar een traditie. Op tweede kerstdag om 10 uur staat ze weer op het programma. Met elkaar worden bekende kerstliederen gezongen. Verder zingt Johan Baaij enkele lie deren solo, zoals 'Alzo lief heeft God de wereld gehad', en het koor Canticum brengt eveneens een aan tal werken ten gehore. Muzikale medewerking wordt verleend door een koperensemble en organist W.C. van Kempen. Er is ook wat te zien, want met een diapresentatie wordt de kerstgeschiedenis op een eenvoudige manier voorgelezen en uitgebeeld. Iedereen is welkom en er is kinderoppas aanwezig. De vier koren van de Gereformeer de Gemeente houden op tweede kerstdag hun jaarlijkse kerstzang middag in de Rehobothkerk aan de Ds. G.H. Kerstenstraat. Het jeugd koor Sjaloom en jongerenkoor Ha- nanja, beiden geleid door Willy Eg- gebeen en met respectievelijk Mariëlle Klavers en Kees v.d. Maas op orgel, treden op. Verder het ge mengd koor Crescendo onder lei ding van Paul Heijboer en met orga nist Cees Zwaai, alsmede het chr. Thools mannenkoor Rehoboth ge leid door Kees v.d. Steenhoven en Bram Bout aan het orgel. Bout zal ook de samenzang begeleiden, ter wijl ds. C. de Jongste het openings woord verzorgt. Hoewel het nieuwe orgel er al wel staat, is het nog niet bespeelbaar. Daarom zal de begelei ding plaatsvinden op het in bruik leen gegeven Johannusorgel. De zangmiddag begint om half drie. In de R.K. Willibrorduskerk wordt maandag 22 december de jaarlijk se volkskerstzangdienst gehouden. Deze vindt plaats onder verant woordelijkheid van de Hervormde Gemeente, de Gereformeerde Kerk en de R.K. parochie. Aan de dienst wordt meegewerkt door muziekver eniging OVM or.der leiding van René Hendrickx en het Kerkkoor onder leiding van Marjan van Dijke. Het thema van de dienst, die om acht uur begint, is 'God in ons mid den'. Op kerstavond om zes uur is er een gezinsviering in de R.K. Willibror duskerk. Het thema van deze bij eenkomst is 'Het licht in de kribbe'. Het kinderkoor De Vrolijke Kwa kertjes zingt onder leiding van Anky Hommel diverse kerstliedjes. Kin deren die dat willen, mogen ver kleed als engel of herder naar de kerk komen. Pastor Peter Hoefna gels leidt de dienst. Het gospelkoor Clarity en het kin derkoor van de De Casembroot- school werken zaterdag mee aan het kerstconcert van Accelerando. De fanfare wijkt daarvoor uit naar De Wellevaete, want de Sakofahal is te klein geworden en voldoet ook niet aan de veiligheidseisen die tegen woordig gesteld worden. Acceleran do (met een fanfareorkest van 48 le den, naast een slagwerkgroep, samenspelorkest en koperkwintet), geleid door Gert v.d. Weide, heeft herkenbare kerstmuziek op het pro gramma staan, zoals Santa Claus is coming to town en A Christmas sui te. Clarity (met 39 leden van heel Tholen en geleid door Mario Rie- dijk) treedt zelfstandig op en ver tolkt daarnaast op muziek van Acce lerando de nummers Mary's boy child en Love shine a light. Het Ca- sembrootkoor is vorig jaar opge richt en telt nu 76 leden, variërend in leeftijd van 4 tot 12 jaar. Onder leiding van muziek- en groepsleer kracht Carla Westdorp wordt een di vers repertoire ingestudeerd. Samen met de fanfare voert dit kinderkoor twee nummers uit: De herdertjes en Oh dennenboom. Beide koren en de fanfare zingen en spelen tijdens de finale Felice Navidad en Happy New Year. De avond begint om ze ven uur en de presentatie is in han den van Hanneke v.d. Plicht. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij boekhandel Heijboer. Op 24 december wordt in de her vormde kerk een kerstzangavond georganiseerd. Medewerking verle nen het christelijk gemengd koor VZOS en het mannenkoor DEV on der leiding van dirigent Rinus van Gorsel, het jongerenkoor The Young Voices onder leiding van Mario Riedijk en het kinderkoor So li Deo Gloria onder leiding van He- leen Troost. Naast koorzang is er sa menzang van bekende liederen. Het orgel wordt bespeeld door Leen Heijboer en Lené de Graaf. Het the ma van de zangavond is 'In 't nach telijk duister'. Ds. P.C. Hoek ver zorgt de meditatie. De aanvang is om half acht. In de Hervormde kerk wordt vrij dag een kerstzangavond gehouden. Koorzang wordt verzorgd door het Sint-Annalands mannenkoor Door Eendracht Verbonden onder leiding van Rinus van Gorsel en de christe lijk gemengde zangvereniging Laudate Dominum onder leiding van Danny Letzer. Leen Heijboer en Piet Priem bespelen het orgel. Ds. M.J. Kommers verzorgt de opening en sluiting en houdt een meditatie. De avond begint om half acht. In Haestinge wordt zaterdagavond voor de 22e keer de volkskerst zang gehouden. Er zijn optredens van muziekvereniging Euterpe en het Smalstads mannenkoor. Bur gemeester W. Nuis spreekt het openingswoord. Ds. C. Balk en pastor A.J. v.d. Brüle houden een korte overdenking en mevrouw G. Steketee-Bijl verzorgt de decla matie. De avond begint om half acht, maar vanaf kwart over zeven speelt Euterpe al kerstliederen. De toegang is vrij, maar er wordt ge collecteerd voor de onkosten. De kerstnachtdienst van de Her vormde Gemeente Rehoboth wordt woensdag gehouden in Ha estinge. De dienst staat volledig in het teken van de geboorte van de Heere Jezus, die gekomen is om verlossing te brengen voor een wereld in nood. Naast een over denking uit de Bijbel is er samen zang en muziek. Het kerkkoor van Rehoboth en het gospelkoor Clari ty werken mee aan de dienst, die om acht uur begint. Zondagsschool Samuel houdt op tweede kerstdag de kerstfeestvie ring. De dienst in de Ned. Hervorm de kerk begint om tien uur en ieder een is welkom. Er is kinderoppas. Muziekvereniging Concordia geeft op vrijdagavond om half acht een eindejaarsconcert in dorpshuis De Wimpel. Voor de pauze brengt de fanfare onder leiding van Walter Siol zes nummers ten gehore en speelt de drumband onder leiding van Hans Orgers zeven nummers. Het tweede deel van de avond staat geheel in het teken van het kerst feest. De muzikale nummers wor den afgewisseld met samenzang van bekende kerstliederen. In dorpshuis De Wimpel wordt za terdag tussen vier en acht uur een kerstmarkt georganiseerd. De stich ting jeugd- en jongerenwerk De Kel der organiseert tijdens de markt vele activiteiten en heeft voor de klein sten een speelhoek. In de Kelder wordt koffie, thee en warme choco lademelk geserveerd. Buiten zal een paard en wagen gereed staan om met kinderen een rondrit door het dorp te maken. Een groepje van muziekver eniging Concordia zorgt om vier uur voor sfeervolle kerstklanken en ook de kerstman is van de partij. Tussen half zeven en half acht is er een op treden van een kinderkoor. De jaarlijkse kerstzangavond wordt dinsdag gehouden in De Wimpel. Er werken drie koren mee: VZOS onder leiding van Jan Wesdorp, mannen koor DEV geleid door Rinus van Gorsel en jeugdkoor Van Knop tot Bloem onder leiding van Wilma van Duuren. Kees Lemsom, Leen Heij boer en Jantine Bogert bespelen het orgel, verder wordt er dwarsfluit ge speeld door Joke van 't Hof, Jolande Heijboer, Evelien Kempeneers, Bar bara van 't Hof en Jolien Noorthoek. VZOS-voorzitter Henk Geluk opent en sluit de avond, die om half acht begint en vrij toegankelijk is. In de Gereformeerde kerk aan de Langeweg wordt woensdag de jaar lijkse kerstzangdienst gehouden. Aan de dienst, die om half acht be gint, wordt medewerking verleend door vocal group Rejoice. Iedereen is welkom, de kerk is open vanaf zeven uur. Aan het einde van de middag was er nauwelijks publiek te vinden op de verregende wintermarkt in Tholen. Leerlingen van de Kon. Julianaschool uit Sint-Philipsland zetten het op een lopen voor het vuurwerk. De stichting Thoolse evenementen en promoties (Step) en de onderne mersvereniging hadden een sfeer volle middag en avond in gedach ten. Daar was ook alles aan gedaan, maar het weer was spelbreker, 's Morgens regende het al en het is za terdag nauwelijks een moment droog geweest. Een aantal stand houders liet het afweten, terwijl er twee wél kwamen, maar alsnog be sloten om naar huis te gaan. „Een aantal zaken ging niet door. Zo is de sneeuwmachine in de auto gebleven en ook de huifkarritten zijn ge schrapt", vertelt secretaris Charel Wolvekamp van Step. Rond half vier haasten mensen met paraplu's zich over de Eendrachts- weg, Botermarkt en Kerkstraat. On danks de sfeerverlichting is het door de nattigheid en het spaarzame pu bliek niet echt gezellig. Aan de deelnemers ligt het niet. Velen staan met een rode puntmuts op, of ge kleed als de kerstman in hun kraam. Kerstversiering alom ook in de stands. Op de hoek van de Bakstraat heeft Marcel van Tienen een deel van zijn spullen noodgedwongen in zijn winkel gebracht, omdat ze an ders te nat worden. Even verderop torent een metershoge opblaasbare kerstman overal bovenuit. Hier en daar staan mensen bij een kraam om eens te kijken, of om toch wat te ko pen. De Neutekraekers uit Oud-Vos- semeer proberen de stemming te verhogen met de klanken van be kende kerstliedjes. Er blijven zo waar wat mensen staan om ernaar te luisteren. In de Kerkstraat schuilen de be stuursleden van Step even in een portiek. Ze proberen enveloppen aan de man te brengen, want de kas moet nodig gespekt worden. „We hebben aan de activiteiten in onze stand in ieder geval wat overgehou den", meldt Wolvekamp na afloop. Maar leuk is het natuurlijk niet, als je een activiteit na het vele voorbe reidende werk letterlijk in het water ziet vallen. Overigens blijkt ondanks de publiciteit niet iedereen op de hoogte te zijn dat de markt buiten wordt gehouden. Twee dames lopen Meulvliet binnen waar de kerst markt zeven keer plaatsvond. De animo daarvoor liep echter terug. „De deelnemers toonden minder be langstelling. Dus besloten we om zélf naar die deelnemers toe te gaan", aldus Wolvekamp. Vorig jaar werd zodoende voor het eerst een wintermarkt in de buitenlucht ge houden. Dat werd een succes, on danks dat het toen koud was. Maar de tweede uitgave is minder ge slaagd. Wolvekamp vindt het nog veel te vroeg om een uitspraak te doen over de toekomst van de win termarkt. „Onderling hebben we het daar nog niet over gehad. Bovendien gaat het in overleg met de onderne mersvereniging." Als een uur eerder dan eigenlijk de bedoeling was, de standhouders gaan inpakken, loopt voorzitter Jan van 't Hof van Step door de straten. „Ik hoor van de meesten dat ze het ondanks alles naar de zin hebben gehad", zegt hij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13