'Er gebeurde iets in mijn hoofd, ik voelde me aangetrokken tot het huis' Verburgh Kloet: Eervolle vermelding stimulans voor hele organisatie Wildbeheereenheid Tholen/Sint-Philipsland hoopt op nieuwe ontheffing Waterfusie Delta later Fakkel wake van Amnesty BEZOEK ONZE B0SE DEM0DAGEN Castria Wonen scoort prima bij Nederlandse Woonbond Donderdag 11 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Zes jaar, met aftrek van voorarrest, en tbs met dwangver pleging. Dat eiste de officier van justitie donderdagoch tend in de rechtbank van Middelburg tegen de 19-jarige Jacco van K. uit Sint-Philipsland. Hij werd verdacht van de moord op en verkrachting van weduwe J.J. Serné- Dooms vorig jaar op 7 december. Verdachte had proble men op seksueel gebied en zocht ontlading. Het was een 'tikkende tijdbom.' Veel wist hij zich niet meer te herin neren van het drama dat zich in het huis aan de Oostdijk heeft afgespeeld. Van K. betuigde aan het eind van de zitting spijt over de moord op zijn achterbuurvrouw. De zitting werd bijgewoond door familie van de dader en fa milie van het slachtoffer. Eis van zes jaar, plus tbs en dwangverpleging voor moord op weduwe Blinde vlek Ongewis Deurkrik Goed luisteren Lagere straf Taart Puberteit vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 december Verkeersveiligheid in het geding door reeën Reeën leveren op Tholen en Sint Philipsland in toene mende mate gevaar op voor de verkeersveiligheid. Sinds oktober vorig jaar werden al dertien dieren in de gemeen te doodgereden. De voorbije maand november vielen nog eens drie reeën ten prooi aan het verkeer. De meeste slachtoffers vallen op de Krabbenkreekweg en de Philips- dam, maar ook bij de Thoolse brug werd al eens een dode ree aangetroffen. Voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen van de wildbeheereenheid Tholen/Sint Philipsland spreekt van een zorgelijke situatie. „Tot op heden ging het uitsluitend om gevallen met flinke materiële schade aan de auto. Maar ooit gaat het een keer echt fout." Als je als regionale woningcorporatie bij een landelijke toetsing een eervolle vermelding krijgt, zegt dat natuur lijk wel iets over de kwaliteit van de dienstverlening die je biedt. Er waren bij Castria Wonen in Sint-Maartens dijk vrijdagochtend dan ook heel veel tevreden gezichten te zien toen Marleen Ariens van de Nederlandse Woon bond het juryrapport voorlas. Directeur J.J. Kloet ont ving uit handen van de bondsafgevaardigde een oor konde voor de gedegen beleidsvisie, persoonlijke bena dering en serviceverlening aan de huurders in de ge meente Tholen, Halsteren en Lepelstraat. „Jaco heeft de hele dorpsgemeenschap van Sint-Philipsland lange tijd in onzekerheid gelaten, "zei officier van justitie Flikweert. In de eis hield de officier er reke ning mee dat verdachte op die be wuste avond sterk verminderd toe rekeningsvatbaar was. En ook dat hij nog geen strafblad had. Verdach te zal na het uitzitten van de celstraf langdurig behandeld moeten wor den en heeft volgens de officier veel leed aan de familie Serné berok kend, maar ook de 'hele dorpsge meenschap lange tijd in onzeker heid gelaten.' Bijna een jaar na dato hoorde ver dachte de eis aan. Stukje bij beetje werd tijdens de zitting duidelijk wat er zich die avond zou hebben afge speeld. Verdachte zelf zei keer op keer dat hij niet wist wat er precies was gebeurd. Zijn geheugen ver toont hiaten. Dat constateerde ook het Pieter Baan Centrum waar de jongeman enige tijd werd geobser veerd. Voorzitter R.J.G. Lameijer van de meervoudige strafkamer, probeerde te reconstrueren wat er is gebeurd en hoe de jongen tot de daad heeft kunnen komen. Hij deed dat vooral aan de hand van zogenaamde stille getuigen. Zoals de sporen die waren aangetroffen in de woning en het DNA-onderzoek. Maar ook aan de hand van de zeven verklaringen die Van K. al eerder had afgelegd te genover de politie. Verdachte had die dag thuis sinter klaas gevierd, maar ook alcohol ge dronken. Bij een vriend in de auto en op een verjaardag. Die alcohol consumptie was 's ochtends al be gonnen en in de middag voortgezet, zo bleek uit de woorden van ver dachte die heel zachtjes, bijna fluis terend sprak. Ongeveer vijftien fles jes bier had hij op. 's Avonds liet hij de hond uit aan de dijk. „Ik zag het huis en toen gebeurde er iets in mijn hoofd. Ik voelde me aangetrokken tot het huis." Hij vertelde dat hij er ooit eerder was geweest. Een keer met zijn broer in de achtertuin. Maar hij kon zich niet meer herinneren wat daar voor de reden was. Hij had de we duwe ook wel eens een paar keer op straat gezien, zei hij. Maar hij was nooit eerder binnen geweest. Ook niet alleen. De rechter: „Aangetrokken tot het huis?" Verdachte: „Ja, het was nooit eerder gebeurd. Een raar gevoel kreeg ik toen. Ik kan het niet precies omschrijven. Toen ik het huis zag, gebeurde er iets." De rechter die vroeg of hij de ver dachte met zijn voornaam Jaco mocht aanspreken, probeerde hem Het staat vast dat er op Tholen en Sint Philipsland enkele tientallen reeën voorkomen. De dieren mogen tot nader order niet worden afgescho ten. De rechter schorste begin vorige maand de ontheffing die de wildbe heereenheid Tholen/Sint Philipsland van de provincie Zeeland had gekre gen om de dieren te bejagen. Tegen die in april verleende afschotvergun ning was bezwaar aangetekend door de Faunabescherming in Amstelveen, het vroegere Kritisch Faunabeheer. De wildbeheereenheid had die ont heffing gekregen op basis van artikel 68 van de Flora- en Faunawet, die af schieten toestaat bij aangetoonde schade aan landbouwgewassen of fruitteelt. Voorwaarde daarbij is wel dat het afschot plaats vindt op de plek waar de schade daadwerkelijk is vastgesteld. Alvorens het afschieten wordt toegestaan, moet de grondge bruiker aantonen dat hij alle mogelij ke preventieve middelen (zoals gaas- rasters) heeft gebruikt. Het bijhouden van een logboek is verplicht en vol- De fusie van de waterleidingbedrij ven van Delta en Europoort is uitge steld tot volgend jaar. Een voorstel daarover trok wethouder K.A. Heij- boer donderdagavond in de ge meenteraad van Tholen in. „Er komt op 15 december nog nadere voorlichting over van Delta en de beslissing van de aandeelhouders vergadering is uitgesteld tot 31 maart 2004. Er komt dus een nieuw voorstel naar de gemeenteraad", zei de wethouder. De bezwaren van de ondernemings raad, die vreest voor verlies van meer te laten vertellen over die avond. Dat lukte niet. Volgens Lameijer liet Van K. de hond buiten op het pad en ging hij via de achterdeur die open was, naar binnen. Vanuit de keuken zou hij het slachtoffer hebben gezien die op de bank lag te slapen. Als Lameijer verdachte uitnodigt verder te vertel len, blijft het stil. Jaco schudt licht jes met het hoofd. „Vanaf toen weet ik het allemaal niet meer." Dat is het moment waarop de rech ter 'de rode draad' zelf maar oppakt en langzaam opsomt wat er daarna gebeurd zou zijn. De weduwe was gaan gillen toen ze de indringer had opgemerkt. Verdachte wilde dat stoppen. Het slachtoffer was de bank afgerold waarna verdachte bo ven op haar is gaan zitten. Hij zou haar ook een aantal keer geslagen hebben. Hard geslagen, want ver dachte raakte zelf ook gewond aan een vinger. De weduwe hield niet op met gillen, zei de rechter. Van K. probeerde dat te stoppen door een kussen op haar gezicht te drukken. Maar ook dat lukte niet waarop ver dachte haar nog een klap zou heb ben gegeven. En een schop in de zij ter hoogte van de lever. Toen ook dat niet het gewenste resultaat had, had verdachte haar keel vastgepakt en dichtgeknepen. Volgens de rech ter is dit bevestigd door het onder zoek dat een arts op het lichaam heeft verricht. Volgens het Pieter Baan Centrum leed verdachte aan geheugenverlies, maar Lameijer wilde weten wat Ja co zich nog wel herinnerde. Die gaf toe dat hij de weduwe geslagen heeft, maar wist niet dat ze van de bank is gevallen. Hij kon zich ook niet herinneren dat hij op haar is gaan zitten. Ook het gillen van de weduwe en de poging dat te stoppen met een kussen, blijft een blinde vlek in het geheugen. Ook zei ver dachte niet te weten wat er gebeurde nadat het gillen was gestopt. Ook niet dat hij vervolgens de rok, panty en onderbroek bij de vrouw naar beneden had getrokken. En haar met zijn vingers 'ruw en hard' misbruikte. En ook niet dat hij zelf zijn broek naar beneden had gedaan om te proberen haar binnen te drin gen en dat dit niet lukte, wist ver dachte zich niet meer voor de geest te halen. Verdachte was naar boven gegaan, naar de badkamer om zich te was- gens Van Nieuwenhuijzen ook zeer gewenst. "Op die manier kunnen alle uitgevoerde maatregelen ter voorko ming en bestrijding van schade wor den aangetoond." Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit van de rechter heeft de wildbeheereenheid Tholen/Sint Phi lipsland via de Faunabeheereenheid Zeeland een nieuwe ontheffing aan gevraagd. Het is nog onduidelijk of dat verzoek door de provincie wordt gehonoreerd. In afwachting van de uitkomst van de discussie verzocht Van Nieuwenhuijzen onlangs op de ledenvergadering van de ZLTO om in ieder geval de schade aan gewassen te blijven aanmelden. De noodzake lijke documenten kunnen worden aangevraagd bij het bureau LASER in Dordrecht. Het Faunafonds scha kelt vervolgens deskundige taxateurs in om de schade aan de gewassen op te nemen en bepaalt of er, ja dan nee, een vergoeding aan de getroffen fruittelers en landbouwers wordt uit gekeerd. werkgelegenheid en een grotere ar beidsmobiliteit omdat Zeeuwse me dewerkers ook wel eens in het werkgebied van Europoort zouden moeten bijspringen, hebben mede tot het uitstel geleid. De provincie en de Zeeuwse gemeenten vormen de aandeelhouders van Delta. Drie door de provincie aangetrokken deskundigen hebben inmiddels la ten weten, dat de fusie goed is voor de Zeeuwse huishoudens, goed voor de industrie en de werkgelegenheid. Als de fusie niet zou doorgaan, zou den de Zeeuwen veel meer voor hun drinkwater moeten gaan betalen. Delta zou bovendien de concurren tie op de markt voor industriewater verliezen. sen omdat hij onder het bloed zat. „Toen ik in de spiegel keek, kwam het een beetje terug wat er gebeurd was. Ik kwam weer een beetje tot mezelf. Ik kreeg het gevoel dat ik snel weg moest gaan. Dat er iets ergs was gebeurd. Ik ben toen weg gegaan." Verdachte had voor de daad geen voorzorgsmaatregelen genomen. De gordijnen waren open gebleven 'alsof er zich niets had afgespeeld'. Verdachte had zichzelf ook niet on herkenbaar gemaakt. Dat zou vol gens de rechter ook passen in de verklaring van verdachte dat hij niet met voorbedachte rade er op uit is geweest de weduwe te doden. Wel is er 'excessief geweld' gebruikt, zowel uitwendig als inwendig. Ver dachte was met foto's van het slachtoffer geconfronteerd om de zaak te reconstrueren. Waarom Jaco, die in augustus vorig jaar pas achttien was geworden, naar binnen was gegaan, had te ma ken met het feit dat verdachte pro blemen had op seksueel gebied, zo lichtte de rechter toe. Van K. was bang dat hij niet groot geschapen Als pluspunten noemde de jury van de verkiezing van de beste en slechtste Nederlandse verhuurders van 2003 met name het goed door was en dat hij geen zaadlozing zou krijgen. Volgens het Pieter Baan Centrum was verdachte een tikken de tijdbom. Hij wilde erachter ko men of hij het wel of niet kon, hij wilde ontmaagd worden. Binnen het milieu waarin verdachte verkeerde, waren daar geen mogelijkheden voor. Maar dat klopte volgens ver dachte niet. Verder kwam Jaco niet. Hij bleef weer stil voor zich uitkijken. En weer nam Lameijer het voortouw. Volgens de rechter kon verdachte niet over zijn problemen praten, maar moest hij het zelf oplossen. „Zelf een situatie scheppen. Daarin was mevrouw Serné een makkelijk slachtoffer. Ze woonde alleen, was oud, het verzet kon niet groot zijn." Of dit door verdachte ook zo is be dacht, bleef ongewis: „Weet ik niet." Waarop de rechter zegt dat het moeilijk praten wordt als hij niets zegt. Dan maar de persoonlijke om standigheden die naar voren zijn ge komen uit het rapport van het Pieter Baan Centrum. Verdachte heeft dat ook gelezen, maar vond het moei lijk te begrijpen, zei hij. Uit het rap port blijkt dat de dader op 7 decem ber sterk verminderd toerekenings- dacht zav-beleid (zelf aanbrengen veranderingen) van Castria Wonen. Dit houdt in dat een huurder, mits hij aan voorwaarden voldoet, een vatbaar was. En dat 'gelet op de stoornis in zijn persoonlijkheid en zijn seksuele problemen' behande ling noodzakelijk wordt geacht om dat de kans op herhaling niet is uit gesloten. Verdachte zei dat hij zich daarin kon vinden. Volgens het rapport was er sprake van een 'zwakke seksuele indenti- teit' die op 'krampachtige wijze werd verborgen'. Verder zou ver dachte geen contact met zichzelf hebben noch affecties met anderen. En zocht hij daarvoor compensatie door uitspattingen in het weekend. Ook het milieu en het geloof waarin verdachte opgroeide, speelden een rol. Daarin worden normen 'vrij strak nageleefd,' aldus de rechter. „Om daar aan te ontkomen, doe je dat vaak buiten het zicht van je di recte omgeving." Verder wordt ver dachte kwetsbaar genoemd en is er sprake van emotionele scheefgroei. De spanning bij de jongeman nam toe. Onmacht en frustratie stapelden zich op. Verdachte was bang dat hij bij een meisje af zou gaan. De voor zitter: „Denken wordt tobben. Het loopt uit de hand." De rechter zei dat verdachte ver klaard heeft dat hij spijt heeft van zijn daad. Dat beaamde hij op de grote mate van vrijheid heeft in het aanbrengen van veranderingen in zijn woning. Daarnaast werd vol gens de rapportage de dienstverle ning en goede bereikbaarheid van de medewerkers van Castria door de huurders als zeer positief ervaren. Mensen kunnen dagelijks op het kantoor terecht met hun (techni sche) vragen en er wordt snel en adequaat met de opmerkingen of klachten van de klanten omgegaan. De goede staat van onderhoud van de huurwoningen, de informatie voorziening voor de huurders en het hanteren van redelijke huurtarieven waren andere pluspunten in de jury beoordeling. Directeur Kloet vond dat de eervolle vermelding van de Woonbond een verdienste was van zitting: „Ik heb er veel verdriet over gehad en nog steeds." Eerder had hij ook gezegd dat hij niet meer wist wat er gebeurd was, en het dan ook moeilijk is om spijt te hebben. Maar verdachte laat weten dat het nog heel gevoelig ligt. Hij laat zich er zo min mogelijk over uit als bekenden hem bellen. Met zijn medegevange nen praat hij er niet over. „Die heb ben er niets mee te maken. Ik praat er wel over met de psychologen." De voorzitter vond dat verdachte op jonge leeftijd een 'buitengewoon ernstig feit' heeft gepleegd. „Jij moet ermee verder. Je redt het niet door het onder de grond te stoppen. Spijt kan later een plekje krijgen." Hoe Jaco de toekomst ziet, vroeg Lameijer. „Weet ik niet." Wel be gon het steeds meer tot hem door te dringen dat hij niet zomaar terug kan keren in de maatschappij. De officier van justitie kwam tot zijn eis. Hij legde uit dat er vol doende bewijzen zijn omdat er op een deurkrik een volledig dna-pro- fiel was gevonden van de dader. Dat werd ook ook vastgesteld aan de hand van bloedsporen op het onder- heel zijn organisatie. „Klantgericht werken valt of staat met de instelling van de medewer kers. Wij beseffen dat we als aanbie der van huurwoningen constant moe ten inspelen op de specifieke vraag naar passende woonruimte. Het is voor ons een kwestie van de juiste voorwaarden scheppen voor mensen die op zoek zijn naar betaalbare woonruimte. Momenteel zijn we op diverse plaatsen in de gemeente Tho len met de ontwikkeling van enkele grote woonzorgprojecten bezig zoals de uitbreiding van Maartenshof in Sint-Maartensdijk, de Vijfhoek in Tholen en een woonzorgcomplex met goed van het slachtoffer. Het DNA kwam overeen met dat van de ver dachte. Dat is volgens Flikweert het bewijs dat hij binnen is geweest. „Verdachte lijkt alles achter een muur te hebben gezet. Het is moei lijk om na zo'n lange tijd alles op te noemen wat er gebeurd is. Maar het slachtoffer is overleden als gevolg van botsend geweld, samendruk kend geweld op keel en halsstreek. Daarnaast zijn er ernstige seksuele verwondingen ontstaan die niet en kel door het mannelijk geslachts deel kunnen worden aangebracht." De verklaringen die verdachte heeft afgelegd, vonden volgens de aan klager in een speciale studio plaats en zijn opgenomen op video om te 'voorkomen dat het openbaar minis terie zou worden verweten dat ver dachte woorden in de mond zijn ge legd.' De verklaringen die verdachte heeft afgelegd na zijn aanhouding sloten volgens Flikweert aan op de sporen die zijn gevonden. „Bij de aanhouding ontkent hij, maar slaat snel om." Zo heeft ver dachte toegegeven dat hij de wedu we heeft geschopt en zich in de dou che heeft afgespoeld. „Maar toen hij terug kwam in de kamer zag hij dat ze nog in leven was." In totaal zeven verklaringen werd het beeld voor het openbaar ministerie duide lijk. In de zesde verklaring heeft verdachte gezegd dat hij het idee kreeg de weduwe aan te randen, in de zevende dat hij zich 'op haar wil de ontladen,' aldus Flikweert. Ver dachte had drie keer eerder de nei ging gehad om het te doen, zei de aanklager. Hij achtte niet bewezen dat Jaco met voorbedachte rade de moord heefd gepleegd. Doodslag achtte hij wel overtuigend bewezen. De aanlager vond ook geen bewijs voor het feit dat de weduwe door seksueel geweld de dood heeft ge vonden. Wel is bewezen dat de we duwe verkracht is, maar niet bewe zen is dat verdachte met zijn geslachtsdeel is binnen gedrongen. Er is geen sperma gevonden. Het rapport van het Pieter Baan Centrum was volgens Flikweert uit gebreider dan gebruikelijk. Daaruit komt onder meer naar voren dat het gebruik van alcohol stimulerend werkt op 'decompensatie', het ver storen van elkaar in evenwicht hou dende krachten en factoren. De sek suele problematiek, die niet bespreekbaar was in de groep waar verdachte in verkeerde, zijn achter grond en persoonlijkheid heeft ge leid tot een 'impulsdoorbraak van buitengewone ernst.' Doordat er sprake is van een 'seks- suele stoornis en een brede persoon lijkheidsproblematiek' was ver dachte sterk verminderd toe rekeningsvatbaar. Flikweert nam het advies van het Pieter Baan Cen trum over om verdachte ter beschik king te stellen van de regering (tbs), plus dwangverpleging op te leggen. Hij eiste verder een gevangenisstraf van zes jaar, met aftrek van voorar rest, ongeveer zeven maanden. Ver dachte werd op woensdag 23 april opgepakt. „Verdachte zal langdurig allerlei voorzieningen in Oud-Vosse- meer. De toekomstige bewoners staan bij de plannen die wij maken altijd centraal. Door goed naar hen te luiste ren, kun je als verhuurder al op voor hand rekening houden met allerlei za ken waaraan je bij nieuwbouw of renovatie van huurwoningen rekening moet houden. Wij moeten ons niet be langrijker maken dan we als woning corporatie zijn want alleen door goe de samenwerking met allerlei partijen kunnen we prima in blijven spelen op de ontwikkelingen op de huizen markt", aldus Kloet. Castria Wonen verhuurt op dit mo ment alleen al in de gemeente Tholen 2575 woningen. Dat is 30 van het totale woningenbestand in onze ge meente. Na de uitreiking van de oor konde sneed bondsafgevaardigde Ariens samen met penningmeester D.F van Riet van huurdersvereniging Samen sterk en voorzitter J.J. de Jong van huurdersbelangenvereniging Hal steren/Lepelstraat een grote slag roomtaart aan. „Wie heel het jaar door goed zijn best doet, krijgt daar voor op 5 december vaak een belo ning van Sint-Nicolaas. Als Neder landse Woonbond vinden we het leuk dat we Castria Wonen juist op deze dag in het zonnetje mogen zetten voor hun inzet en service voor de Thoolse en West-Brabantse huurders", zo sprak de bondsafgevaardigde voor ze het mes in de grote taart zette. worden behandeld. Hij heeft veel leed veroorzaakt bij de familie van het slachtoffer, maar ook de hele dorpsgemeenschap lange tijd in on zekerheid gelaten.' De raadsman van verdachte, mr. D.J. Olie betwistte de feiten niet en hield een kort pleidooi. „De dood van de weduwe heeft een diepe in druk gemaakt op de dorpsgemeen schap in Sint-Philipsland en daar buiten. Dat er zeventig mannen hebben meegewerkt aan een dna- test is in Nederland op zo'n schaal niet eerder vertoond. Cliënt schaamt zich voor zijn daad en biedt excuses aan. Hij is veelvuldig met sporen geconfronteerd, maar daarover is weinig opheldering verkregen om dat cliënt veel niet meer weet. Er is sprake van zeer gefragmenteerde herinneringen." Volgens Olie kan aan de verklarin gen die verdachte heeft gegeven, weinig waarde worden gehecht. „Cliënt ging zelf zaken invullen en aanvullen. Hij wilde dat ook wel, maar wist niet meer uit welke bron hij aan het putten was. Ook hier tij dens de zitting blijkt dat." Olie verwees naar de uitkomst van het psychatrisch rapport waarin sprake is van geheugenverlies van verdachte. Ofwel psychogene am nesie, verdringing van ongewenste indrukken en ervaringen. „Zijn her innering vertoont veel hiaten. Door zijn gebrekkige ontwikkeling van zijn gevoelsleven, wordt hij sterk verminderd toerekeningsvatbaar ge acht." Volgens de advocaat is de mate van toerekenbare schuld dehalve niet groot. „Vanwege de problematiek van cliënt en zijn leeftijd moet zo spoedig mogelijk begonnen worden met behandeling. Een langdurige straf zal deze behandeling bemoei lijken. De vrees voor groei van de stoornis in de cel is gerechtvaar digd." Olie pleitte voor een lagere straf. Ook vanwege de leeftijd van de dader. „Als hij de daad vier maanden eerder had gepleegd, zou hij onder het jeugdstrafrecht vallen waarin twee jaar gevangenisstraf volstaat. Ik beschouw leeftijd als een glijdende schaal. Ook hier is dat het geval." Olie zei verder dat niet duidelijk is hoe lang de behandeling na het uit zitten van de celstraf, duurt. „Cliënt is in de eindfase van zijn pubertijd. Er is nog veel in ontwikkeling. Nu is dat nog makkelijk bij te sturen." Jaco kreeg aan het eind van de zit ting die nog geen anderhalf uur in beslag nam, het laatste woord. Het was muisstil in de zaal. Hij haalde een klein briefje uit zijn broekzak en las snikkend voor: „Ik vind het heel erg wat ik de familie Serné heb aangedaan. Door mijn toedoen is bij de inwoners van Sint-Philipsland veel onrust ontstaan. Ik had beter eerder naar de politie kunnen gaan, maar ik wist niet of het echt was ge beurd of dat ik het had gedroomd. Ik heb veel verdriet, spijt en schuld gevoelens. Ik bedank de mensen die achter me zijn blijven staan." k De uitspraak is woensdag. Met de inmiddels traditionele fak- kelwake in Tholen vraagt Amnesty International vrijdagavond aan dacht voor de mensenrechten. Tus sen half zeven en acht uur is ieder een welkom bij de Gasthuiskapel in de Kerkstraat, om dit te onder steunen. Gisteren was het 55 jaar geleden dat de Universele verklaring van de rechten van de mens werd aan genomen. En eergisteren vijf jaar geleden volgde de VN-verklaring inzake mensenrechtenverdedigers. Maar nog altijd worden in tal van landen de mensenrechten met voe ten getreden. Amnesty vraagt dit jaar aandacht voor de mensenrech tenactivisten die - vaak met gevaar voor eigen leven - de idealen uit de universele verklaring in de praktijk brengen. Met een petitie spreekt de organisatie tien landen aan op hun verantwoordelijkheid om mensenrechtenactivisten te be schermen. Jeugdsubsidie. Tot maandag kun nen jongeren en jeugdverenigingen bij de gemeente nog verzoeken in dienen voor een bijdrage. Het gaat om de aanschaf van materialen of het organiseren van activiteiten voor en door de Thoolse jeugd. Er is 13.000 euro voor beschikbaar. Bose' Lifestyle* 28 digitaal systeem b.V. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.oerburgh.nl Hi-Fi, T.V., Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. Directeur J.J. Kloet van Castria Wonen was blij verrast met de eervolle vermelding die zijn organisatie kreeg bij de verkiezing van de beste en slechtste verhuurder 2003. Marleen Ariens van de Nederlandse Woonbond was vrijdag naar het kantoor in Sint-Maartensdijk gekomen om het juryrapport en de bijbehorende oorkonde aan de heer Kloet te overhandigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9