Actie geboden voor ruimtenood Sint-Annalandse basisscholen Spinnijdige Velthuis knapt erfenis Leen van Doorn niet op Spanning stijgt in de hervormde kerken Ot GordW«ial,St Beschuit met muisjes voor prinses Amalia AL 59 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Dubbele oproep voor brandweer Goossen krijgt zwaarder pakket Wassen beelden in gemeentehuis Kwaliteit onderwijs, veiligheid en hygiëne o.b.s. bedreigd Splinternieuwe auto gestolen in Verréhof Tholen Donderdag 11 december 2003 60e jaargang no. 4 De huisvestingsproblemen van de basisscholen in Sint- Annaland en met name De Casembrootschool zijn in vol le omvang op het bord van b. en w. gelegd. Op initiatief van de ABT-fractie sprak de gemeenteraad van Tholen donderdagavond uitvoerig over de ruimtenood. Een brief van de twee ouders en de medezeggenschapsraad en 'een groot aantal verontruste ouders' gaf raadslid J.J.P.A. Boulogne aanleiding om aan te dringen op actie. „Er moet een schepje bovenop." Wethouder W.C. van Kem pen wilde echter geen toezegging doen dat in 2006 alle huisvestingsproblemen van de twee Sint-Annalandse ba sisscholen opgelost zijn. „Eén bezwaar tegen een nieuw- of verbouwplan en je bent een jaar verder." Te weinig toiletten Nijpend Ook chr. school Overschrijdingen Schadelijk en kwalijk Voor de hervormden stijgt de spanning nu vrijdag de syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk een beslissing neemt over de vorming van de Protestantse Kerk Neder land. In Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Annaland wordt er vanavond een bidstond gehouden om de synode nog op an dere gedachten te brengen, maar zoals het er nu naar uitziet is de meerderheid voor de fusie. De classis Zierikzee, waar toe Tholen en Sint-Philipsland behoort, is sterk verdeeld. Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen o» maken Gemeente schenkt basisscholieren en peuters en mok Vlaggen met of zonder oranjewimpel werden maandag uitgestoken, scholieren en bejaarden zijn getrakteerd op beschuit met muisjes of oranjesoezen. Op Tholen en Sint-Philipsland is de geboorte, zondag, van de dochter van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxi ma niet ongemerkt voorbijgegaan. Burgemeester en wethouders én de gemeenteraad stuurden gelukstelegrammen. En op dertien plaat sen liggen tot en met maandag registers waarin de inwoners het prinselijk paar kunnen feliciteren. Alle Thoolse basisschoolleerlin gen en peuters krijgen binnenkort een mok cadeau met daarop de naam van het prinsesje. Eendrachtbode.jJa Thoolse Courant Postbys-5f3B>97 ZG, SirtPAisogland Homepag' Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Thoolse brandweer heeft bij de centrale meldkamer in Middelburg gevraagd om uit te zoeken waarom er zondagavond twee blusgroepen zijn opgeroepen voor een schoor steenbrandje aan de Grindweg in Tholen. Zowel de blusgroep uit Tholen als die uit Sint-Maartensdijk werden gelijktijdig gealarmeerd. Brandweercommandant J. de Feij- ter: „Op een of andere manier is er in de aanmaak van de uitrukvoor- stellen in de meldkamer iets dubbel gedaan. Tholen en Sint-Maartens dijk zijn gelijktijdig opgeroepen. Kennelijk heeft de software in het systeem de voertuigen door elkaar gehaald. De schoen wringt hem in de meldkamer. We hebben gevraagd dat uit te zoeken. De meldkamer heeft het aangekaart bij het ITO, het softwarebedrijf dat de programma tuur levert." De brandweerlieden uit de smalstad waren al naar de kazerne onderweg, maar begrepen al dat er iets niet in orde was omdat het om een schoor steenbrand ging. „Sint-Maartens dijk is het eerstvolgende voertuig dat uitrukt in bijzondere gevallen. Daar was nu geen sprake van." Het is de eerste keer na de overgang van de meldkamer van Roosendaal naar Middelburg dat er iets mis is gegaan met de alarmering, zegt De Feijter. De nieuwe VVD-wethouder F.J. Goossen krijgt een zwaarder pak ket dan zijn voorganger L.J. van Doorn. Niet op eigen verzoek, maar uit het oogpunt van doelma tigheid. Onderhoud gebouwen was namelijk over drie mensen ver deeld en dat gaat Goossen nu alle maal doen, zodat er maar 1 wet houder contacten onderhoudt met de desbetreffende ambtenaren. De burgemeester (hij ging over het on derhoud van de gemeentehuizen), wethouder Velthuis (dorpshuizen) en Van Kempen (scholen) verlie zen een klein deel van hun werk pakket. „Dit is alleen gebeurd om efficiënt te kunnen werken", zegt wethoudef Heijboer. „Het gaat slechts om een detailwijziging. Op hoofdlijnen is de portefeuillever deling niet gewijzigd. De bespre kingen zijn ook in een heel goede sfeer verlopen." Mevrouw A. Boxhoorn-Urbanus uit Tholen heeft een prima be stemming voor het monumentale gemeentehuis in Sint-Maartens dijk als de secretarie daaruit straks vertrokken is. „Een wassenbeel denmuseum van stripfiguren", zei ze dinsdag in het televisiepro gramma Desalniettemin van om roep Zeeland. De Thoolse was daar uitgenodigd als Oranjeken ner, om er te praten over de ge boorte van prinses Catharina- Amalia. Presentator Peter Joosse vroeg mevrouw Boxhoorn wat ze ervan vond dat in Zeeland nog geen straten, pleinen of gebouwen naar het nieuwe prinsesje ge noemd waren. Daarop kwam ze met het gemeentehuis op de prop pen, waarbij ze wees op de band met het Oranjehuis omdat stad houder Frederik Hendrik bij de bouw ervan was betrokken. „Dat gebouw komt beschikbaar als de gemeente verhuist. Wassen beel den van Pietje Bell, Jip en Janne- ke, zou dat niet prachtig zijn?" zei mevrouw Boxhoorn die het Catha- Het speelplein van De Casembrootschool wordt alsmaar kleiner. De ruimtenood bij de Sint-Anna landse basisscholen is al lang be kend bij b. en w. en de raad. Bij De Casembrootschool staan aan de Crooswijck-zijde al twee noodloka- len in de groenstrook en aan de Schoolstraat is eerder al een deel van het plein opgeofferd voor een aanbouw. Bij de School met de Bij bel is een noodruimte voor de lera- renkamer op het plein geplaatst. In het najaar van 2002 zou een onder zoek beginnen, over hoe de huisves ting met het oog op de verdere groei van met name De Casembroot school definitief geregeld zou kun nen worden. B. en w. gaven met in stemming van de raad echter voorrang aan de verplaatsing van het Scheldecollege van Sint-Maar tensdijk naar Tholen. Er was geen tijd voor de problemen in Sint-An- naland. Er is inmiddels een jaar voorbij en dinsdag 2 december heb ben b. en w. pas besloten, dat het beloofde onderzoek er nu gaat ko men. Via het inkoopbureau moeten eerst bedrijven geselecteerd worden die dit werk kunnen doen en als de prijs akkoord is, geven b. en w. daarvoor opdracht. Intussen tobt De Casembrootschool met te weinig toiletten, volle gan gen, verrotte kozijnen, slecht func tionerend hang- en sluitwerk, on voldoende ventilatie, geblokkeerde vluchtwegen, een veel te klein schoolplein, leerlingen van de bo venbouw die last hebben van spe lende kleuters bij hun lokalen, enz. „Dit heeft niet alleen gevolgen voor de kwaliteit van het onderwijs, maar zeker ook voor de veiligheid en de hygiëne", schreven de vaders J.C. Droogendijk, S.M. Goedege- buure, J.J. Heijboer en de moeders J.M.Valentin en T. van Uden in een brief aan b. en w. en de raadsfrac ties. „Uit niets blijkt dat achter de planvorming druk wordt gezet. Wanneer je, zoals in de meerjaren begroting staat, in 2006 daadwerke lijk ingrijpend wilt ver- of nieuw bouwen, zul je op zeer korte ter mijn over moeten gaan tot besluit vorming. Wij vragen ons af, of een dergelijk gebouw voldoet aan de huidige eisen in het kader van de gebruiksvergunning en het gelden de arbo-beleid", aldus de ouders, die het college om de uitslag vragen van het onderzoek, dat nog moet nog beginnen. Donderdagavond stond het onder wijsprogramma 2004 op de agenda met de beleidsnotitie huisvesting 2004-2007, maar als hamerstuk omdat de commissie welzijn en on derwijs er mee akkoord was ge gaan. De ABT-fractie wilde er ech ter alsnog een bespreekstuk van maken gezien de brief van De Ca sembrootschool. SGP, CDA en VVD (totaal 9 stemmen omdat R. Ravensteijn ontbrak) wezen dat af omdat in de commissie iedereen ak koord was. Maar CU-raadslid drs. A.L. Piet benadrukte, dat het toch mogelijk moet zijn om over een agendapunt te praten, ook al staat dat bij de hamerstukken. „Ik heb de beleefdheid genomen om het te vra gen, maar ik heb er toch ook het recht toe", zei ABT-raadslid Bou logne. „Precies", zei burgemeester W. Nuis. „De onderwijshuisvesting staat op de agenda, dus het kan be sproken worden." Boulogne stak dus van wal en noem de de huisvesting van De Casem brootschool 'verschrikkelijk nij pend.' Het viel hem op, dat in de be leidsnotitie onderwijshuisvesting over 233 leerlingen per 1 oktober 2003 wordt gesproken, terwijl de m.r. in de brief over 257 kinderen spreekt. „Een aanmerkelijk verschil dus", zei Boulogne. „Het huisves tingsrapport is dus niet betrouwbaar en dan trek je meer dingen in twij fel." Het verschil kon Van Kempen verklaren. De notitie is al in juni ge maakt en toen was er een prognose van 233, zoals er voor 2010 een ver wachting is van 218 leerlingen. Bou logne vond, dat er 1 juli 2006 een verbouwde of nieuwe school klaar moet zijn om het tekort van 200 m2 op te lossen. „Dat moeten we niet vooruitschuiven, want er moet wat gebeuren." Het ABT-raadslid pleitte er tevens voor om de mogelijkheden voor een brede school (met daarin na schooltijd eventueel meer voorzie ningen die van de ruimtes gebruik zouden kunnen maken) te onderzoe ken. Hij noemde hierbij ook de uit breidingsplannen bij de Wellevaete. „Er is niets frustrerender dan noodlo- kalen zonder uitzicht op definitieve bouw", zei CU-raadslid P. van Bel- zen. „Noodlokalen zijn leuk voor even, maar ook daar komen gebre ken aan. En op het plein wordt al maar beknibbeld. Er moet iets con creets gebeuren." H.W. van Eenennaam hield Boulog ne voor, dat er twee basisscholen in Sint-Annaland aan elkaar vast staan. ZIE VERDER PAGINA 5 Raad weerlegt kritiek van ABT-fractievoorzitter Boulogne Wethouder Velthuis is tijdens de raadsvergadering donderdagavond woedend uitgevallen richting ABT-fractievoorzitter Boulogne. Die vroeg zich af, of b. en w. wel collegiaal werken of dat ieder collegelid apart staat. „Er hebben mensen een duw gekregen", zo doelde hij op de kritiek van Velthuis op Van Doorn vorige week in de Eendrachtbode aangaande problemen bij Eegedima, Jacoba van Beieren en Smash. „Ik hoop dat 't in het vervolg achterwege blijft wie de schuld daarvan krijgt", zei het ABT-raadslid. „Ik voel die kritiek heel persoon lijk", zei een boze mevr. Velthuis. „Ik sta open om verantwoording af te leggen, maar ik wens niet voor een ex-collega op te draaien, die me vrijdagavond prettig weekend wenst en er daarna als een dief in de nacht tussenuit knijpt", zo bracht ze het abrupte afscheid van wethouder Van Doorn in herinnering. „Ik moet nu een aantal zaken voor hem opknap pen omdat hij die niet netjes heeft achtergelaten", brieste wethouder Velthuis. De kritiek staat in schrille tegenstel ling tot de uitlatingen die burge meester W. Nuis half oktober deed na het plotselinge afscheid van de ABT-wethouder. 'Wethouder Van Doorn vatte zijn taak heel serieus op en bereidde zich goed voor. Hij had geen gebrek aan bestuurlijke erva ring.' Donderdagavond hoorde de burge meester het relaas van Velthuis aan. Ook de wethouders Heijboer en Van Kempen hulden zich in stilzwijgen. Nuis liet Boulogne wel weten, dat b. en w. een collegiaal bestuur vormen. Aanleiding tot de discussie was kri tiek van de ABT-fractievoorzitter op de trage voortgang van allerlei ge meentelijke plannen, zoals aangege ven in de laatste bestuursrapportage (berap). „Worden als raad wel serieus genomen?", vroeg Boulog ne zich af. Hij had de tijd genomen om vier beraps te lezen. Als voor beeld noemde hij de recreatie, waar over in 2000 is vermeld, dat er we gens andere prioriteiten en capa citeitsproblemen geen notitie kon verschijnen. „Zelfs 2003 wordt niet gehaald, zodat nu nog niet aan de afspraken is voldaan. En die over schrijdingen gelden ook voor de scholen en de molens. Bij het meld punt schuldhulpverlening spreken b. en w. over een succesformule zon der cijfers te noemen. Dat moet je toelichten voor de raad. De volgen de berap moet inhoudelijk beter on derbouwd worden." Boulogne noemde de overschrijding van de planning 'een onverteerbare zaak.' „Richting de burgers die we belas tingverhogingen opleggen, is dat onverkoopbaar. Wanneer er werken uitgesteld worden, zouden we eer der over een belastingverlaging moeten praten", aldus de ABT-frac tievoorzitter. Hij kreeg de wind van voren van di verse collega's. „U ontloopt uw ver antwoordelijkheid door uit het col lege te stappen en dat is schadelijk en kwalijk", zei J. van den Donker. „Jullie hebben de kans gehad om wat aan de vertragingen te doen, maar toen deed ABT het ook niet. Nu hebt u kritiek, maar u doet er niets aan", aldus het D66-raadslid. P. van Belzen was het met hem eens. ZIE VERDER PAGINA 15 Ds. J. de Goei (Rehoboth) uit Sint- Maartensdijk, die vrijdag de clas sis op de synode zou vertegen woordigen, gaat niet. In zijn plaats gaat nu ds. Joppe uit Sirjansland, die in tegenstelling tot ds. De Goei tot de Gereformeerde Bond be hoort en tegenstander is van de kerkfusie. Volgens ds. De Goei maakt de andere afgevaardigde echter geen verschil. „We denken er hetzelfde over." De grote vraag is, wat de verschil lende kerken gaan doen als de fu sie doorgaat. De kerkenraden van de Hervormde Gemeenten Poort vliet en Sint-Maartensdijk (Maar tenskerk) zijn unaniem tegen de PKN. Zij zullen zich afscheiden zoals eerder ds. J. van der Sleen in Scherpenisse dat deed. Een meer derheid van de kerkenraad van de Hervormde Gemeente Sint-Anna land aanvaardt - zij het met grote tegenzin - de vorming van de Pro testantse Kerk Nederland (PKN). Daarmee wordt eenzelfde stand punt ingenomen als eerder de Her vormde Gemeente Tholen. De ker kenraden van Stavenisse en Oud-Vossemeer zijn unaniem voor. Sint-Philipsland en Scherpenisse stellen een beslissing uit tot na de beslissende synodevergadering. ZIE VERDER PAGINA 13 Mevrouw Goossen uit Anna Jacobapolder nieuwe wethoudersvrouw Bronzen speld voor 72-jarig lidmaatschap De Zwaluw van A. v.d. Ree Thoolse Ina Weterings opent binnentuin ziekenhuis Lievensberg EN VERDER... Bij viering tien jaar Elenahof klinkt bezorgdheid over de toekomst Eervolle vermelding stimulans voor hele organisatie Castria Wonen EEN ARMZALIG STRUIK IS ALTIJD NOG BETER DAN HET OPEN VELD Dit nummer bestaat uit 24 pagina's rina-Amaliamuseum in de smal stad helemaal ziet zitten. De naam van het prinsesje is mooi, zei ze. „Je denkt daarbij meteen aan Amalia van Solms, de vrouw van Frederik Hendrik. Zij is erg belangrijk geweest voor de familie." In de nacht van dinsdag op woens dag is bij de familie Quist aan Groot Verréhof 2 in Tholen een splinter nieuwe grijze BMW 5251 gestolen. De wagen was nog maar twee maan den oud. De dieven drongen via de garage de woning binnen en zochten in de keuken naar de sleutels van de wagen die buiten op het erf stond. De inbrekers zijn ook in de hal geweest. Mevrouw M. Quist ontdekte bij het opstaan rond kwart voor zeven dat de auto weg was. De jeep die ook buiten stond, lieten de dieven staan. Ook de motor in dé schuur bleef on aangeroerd. De familie is niet alleen de nieuwe auto kwijt, maar ook hun paspoor ten en rijbewijzen die in de wagen lagen. Uit de woning werd ook nog 1500 euro meegenomen. Alle kast jes in de keuken waren doorzocht. Quist belde meteen de politie, die om 8.15 uur arriveerde. Ook de technische recherche kwam om sporenonderzoek te doen. De fami lie heeft aangifte gedaan van de diefstal. V IIVU Mlivnw VIIIAWM Advertentie I.M. 'Lang leve het koningskind, hoera! Larga vida a su alteza real, hurra!' In het Nederlands en het Spaans staat de felicitatie op de oranje verpakking van de rollen 'koningskindbeschuit' die dinsdagmorgen door zes dames in de Eben-Haëzerschool in Tholen gesmeerd worden. „Gis teren waren er enkele groepen vrij", verklaart Heieen Walpot van de ouderraad de uitgestelde traktatie. Ook de verpakking van de oranje-witte muisjes is helemaal in Oranjesfeer, met de tekst 'Ter gelegenheid van de geboorte van het Koningskind van Willem-Alexander en Maxi ma'. Zo'n 350 beschuiten zijn er nodig op de grootste basisschool in de gemeente. Boter sme ren en omgekeerd in een bak met muisjes drukken. De dames hebben er plezier in. Ze vinden het allemaal leuk dat er een prinsesje is geboren, praten over de bekers en mokken naar aanlei ding van Oranjegeboorten en -jubilea die ze zelf uit hun jeugd nog in de kast hebben staan. De aan de geboorte gewijde bijlage uit de krant zullen de meesten zeker bewaren, zoals er ook bij zijn die alles over het koningshuis uit de kranten knippen. Met volle dienbladen gaat het zestal de klassen langs om de lekkernij uit te delen en de kinderen reageren opgetogen op de verras sing. In Scherpenisse werden de kinderen dinsdag door oranjevereniging Prins Willem Alexa nder op beschuit met muisjes getrakteerd. De lekkernij viel meer scholieren - maar niet alle maal - ten deel, onder meer op De Regenboog in Tholen en de School met de Bijbel in Sint-Annaland. De bewoners van zorgcentrum Ten Anker in Tholen kregen zelfs een dubbele traktatie: maandag oranjebollen en dinsdag beschuit met muisjes. Zie verder pagina 3. Leerlingen van groep 1 van de Eben-Haëzerschool in Tholen kregen ter gelegenheid van de prinselijke geboorte een beschuit met oranje-witte muisjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1