Profilering en publiciteit zijn bij ABT belangrijker dan argumenten Step pakt draad op Eric Goossen zonder mokken in de gelederen van keizer Karei Beneden alle niveau Thoolse raad wast Van Doom en Boulogne de oren Nuis roept ABT op tot herstel van vertrouwen Christelijke overtuiging strijdt soms met liberale principes Hiet landelijk, maar lokaal JÉÊ\ WSÈfF* Voor allen Donderdag 11 december 2003 De ontslagbrief van wethouder L.J. van Doorn en de ver kiezing van opvolger F.J. Goossen boden de Thoolse ge meenteraad donderdagavond volop kansen om uitge breid terug te blikken op deze zware storm in de eilandelijke politiek. De PvdA, die na de raadsverkiezin gen van maart 2002 Algemeen Belang Tholen (ABT) binnen het college had gehaald voor een evenwicht van confessionele en niet-confessionele wethouders, was het meest gefrustreerd. Vooral ook omdat het inwisselen van een VVD- voor een ABT-wethouder binnen de PvdA niet onomstreden was, vertelde fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bestuur kijkt terug op een bewogen jaar Geen flauwekul Geen relschoppers Stavenisse Rekening voor ABT Krentenbrood Teleurgesteld Kleurrijk palet Het in maart 2002 aangetreden nieuwe college van b. en w. was volgens de VVD gevormd door een onderonsje tussen SGP en PvdA. En de vierde wethouder, Leen van Doorn van ABT, kreeg volgens de liberalen een pretpak ket, het lichtste pakket dat de gemeente heeft. Het kan verkeren, zei Bredero al. Diezelfde VVD trad donderdag avond maar wat graag tot het eerder verguisde college toe. De oppositie plaatste er de nodige vraagtekens bij. Oppositie zwakker Spijkerhard Een snuffelmarkt. En een activiteit voor de jeugd. Die twee dingen wil de stichting Thoolse evenementen en promoties (Step) volgend jaar in ieder geval organiseren. Maar gemakkelijk is het niet met een lege kas. De mislukking met Jamai kostte niet alleen de bescheiden reserve, maar Step bleef met een tekort zitten van zo'n 5000 euro. „We konden natuurlijk stoppen en de stichting failliet laten gaan. Na diverse ge sprekken in het bestuur besloten we door te gaan en het tekort uit eigen zak te betalen", vertelt secretaris Charel Wolvekamp. Samen met zijn vrouw Sandra, voorzitter Jan van 't Hof, penningmeester Rien Gunst en Jaco van Zetten legde hij het bedrag op tafel. „Stoppen zou beteke nen dat je negen jaar weggooit met alle tijd en energie die erin is ge stopt. Liever maken we een nieuwe start. Eigenlijk zijn we een stel gek ken bij mekaar." Wolvekamp kijkt terug op een bewogen jaar. Gezien de aanvaringen over en weer wordt duidelijk, dat de wethouders kwestie steeds meer een vete lijkt tussen PvdA-wethouder Marian Velthuis en ABT-wethouder Leen van Doorn. Volgens Van der Linde had Van Doorn met zijn boom gaard-interview in de Eendrachtbo- de zijn collega-wethouder Velthuis onheus bejegend ten aanzien van de kosten voor de dorpshuizen, terwijl ze al haar overtuigingskracht nodig had om de nieuwbouw van de Vos- senkuil door de raad te krijgen. „Van Doorn trapt via de pers na", zei de PvdA-fractievoorzitter, die dat als .niveauverschil' kwalificeer de. Bij Van der Linde heerste vooral een gevoel van teleurstelling. Het binnenhalen van verkiezings winnaar ABT in het college paste vorig jaar maart vooral in de geest van de tijd, waarbij de nieuwe poli tiek een kans moest krijgen, zei de PvdA-fractievoorzitter. „Geen ar rogantie van bestaande politieke partijen, maar de kaasstolp aan dig gelen. Van Doorn wethouder, maar dan blijkt het na anderhalf jaar niet te lukken. Er knapt wat en hij is weg. De onduidelijkheid over zijn vertrek krijgt vanuit de perenboom gaard een bizarre wending. Zijn portefeuilles waren uitgekleed en voor zijn troetelkind de breedtesport kreeg hij geen geld. Van Doorn is bij alle collegebesprekingen aanwe zig geweest en heeft het beleidspro gramma Kleur Bekennen mede-on dertekend. Hij is voortdurend betrokken geweest. Zijn verhaal vanuit de boomgaard klopte dus niet. Als goed politicus had hij beter moeten weten." De PvdA-voorman begreep ook de opstelling van de ABT-fractie niet, die het vertrouwen in het college heeft opgezegd, maar het raadspro- gramma Kleur Bekennen blijft steu nen. „Dat is moeilijk te rijmen. Wil ABT serieus genomen worden, dan moet deze fractie de beweringen hard maken of anders terugnemen. Profilering en publiciteit wegen bij ABT kennelijk zwaarder dan argu menten. Er zijn belangrijker zaken in de gemeente te behartigen dan langer hierover praten", aldus Van der Linde. De andere fracties hadden ook geen goed woord over voor ABT en de afgetreden wethouder Van Doorn. P. van Belzen zei na het lezen van de korte verklaring nog steeds niet te begrijpen, wat de eigenlijke redenen van het plotselinge vertrek van wet houder Van Doorn was. „Wel is dui delijk, dat er geen persoonlijke re denen in het geding waren, waarover de vorige keer nog twij fels waren, maar zuiver politieke. De aangevoerde beperkingen van de portefeuilles waren al bekend bij het aantreden van de wethouders. En dat breedtesport niet van de grond is gekomen, jammer, maar niet on overkomelijk en het is toch ook moeilijk een kerntaak te noemen. Verder zijn we nieuwsgierig welke pogingen er van de ex-wethouder zijn ondernomen om een impuls voor Sint-Maartensdijk tot stand te brengen", aldus de CU-fractievoor- zitter. M.J. Klippel noemde het erg zwak, dat mevr. C. van der Horst in de raadsvergadering van 23 oktober (Boulogne was toen afwezig) geen enkele uitspraak kon of mocht doen over het vertrek van wethouder Van Doorn. „Naar de bevolking toe kwam dit heel slecht over. Of dat ABT winst of verlies oplevert, het draagt niet bij aan wat wij met z'n allen zo graag willen: een positief imago van het gemeentebestuur en meer betrokkenheid van de burger. Dat is jammer en dat mag ABT zich wel aantrekken", zei de SGP-frac- tievoorzitter. Hij kon zich indenken dat ABT het college kritisch volgt. „Dat doen wij ook, maar doe het op een eerlij ke manier met open vizier. Kom als jeblieft niet met flauwekul, maar met steekhoudende argumenten en beschadig nooit personen. Daar doen wij niet aan mee en daar zullen wij op gepaste wijze op reageren", aldus Klippel. Het CDA was scherper. J.P. Bout noemde het ,niet erg slim' van ABT om uit het college te stappen en het vertrouwen in b. en w. op te zeggen. „Er is heel veel geprobeerd met de ze nieuwe partij, maar het is totaal mislukt. ABT kan wel overal tegen aan gaan schoppen, maar daar bent u niet voor gekozen. We zijn als raadsleden geen stelletje relschop pers." Bout stelde vast, dat wethou der Van Doorn ,het echt niet meer zag zitten.' „Er is heel veel bescha digd als je ziet wat hij heeft laten liggen, wat de andere drie wethou ders nu moeten'opknappen", aldus de CDA-woordvoerder. J. van den Donker noemde het aftre den van de vierde wethouder ,een goede zaak.' „De meerwaarde van de vierde wethouder is absoluut niet aangetoond. ABT ziet geen kans om een kandidaat te leveren die het be ter kan dan Van Doorn en dat is een zwaktebod", zei het D66-raadslid. ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne weersprak de kritiek. „We schoppen niet, we denken mee, want je moet het met elkaar doen in de gemeenteraad en in het college. Ik heb dan ook niemand bescha digd. Wanneer je een zakelijk pro bleem hebt, dan los je dat zakelijk op. ABT is opbouwend bezig en in juni hebben wij gepleit om Sint- Maartensdijk een impuls te geven, maar toen werd ik verweten spelle tjes te spelen", zei Boulogne. Van der Linde wees hem erop, dat er 1 miljoen geïnvesteerd is in Sint- Maartensdijk en Van Belzen hield ABT voor, dat de fractie voor de ren, dat die niet zonder meer zou den instemmen met zijn kandida tuur. Dat heb ik hem ook eerlijk verteld. Op mijn advies heeft toen een gesprek plaatsgevonden tus sen de SGP-fractie en Goossen, waarna de steun er toch kwam. Ook van het CDA." Klippel, die als formateur van het nieuwe col lege optrad, bekritiseerde Van Bel zen, die het in de afrondende ver gadering - D66 was verhinderd - liet afweten. „Ik had meer betrok kenheid verwacht gelet op de af keurende uitspraken van Van Bel zen op de collegevorming in 2002", aldus de SGP-fractievoor- zitter, die zich tenslotte tot Goos sen richtte: „Meneer Goossen, wij hebben dezelfde bijbel. Gebruik hem als uw gids. Jacobus schrijft daarin: indien u wijsheid ont breekt, dat ge ze van God begere, die mild geeft en nooit verwijt. bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen en de verplaatsing van het Scheldecollege van Sint-Maartens dijk naar Tholen had gestemd. „Te gen de nieuwbouw van de school hebben we nog geen ja gezegd", liet Boulogne weten. Volgens hem was er maar 1 weg en dat was stoppen in het college omdat alles bij het oude bleef. „We moeten vooruitgang boeken!", zei het ABT-raadslid. „Kom dan met zinnige voorstel len", daagde Van Belzen hem uit. In het nauw gedreven door de zware kritiek, merkte Boulogne onder gro te hilariteit op de richting een beetje kwijt te zijn, maar hij herstelde zich en bracht naar voren, dat ABT voor vooruitgang is, maar niet alleen van Tholen, maar ook van de dorpen. „Ik wens een betere onderbouwing van het beleid." Van der Linde vroeg zich af, waar om ABT demonstratief een perscon ferentie in Stavenisse hield en niet Wij wensen u van harte Gods ze gen in uw werk als wethouder van de gemeente Tholen." CDA-leider J.P. Bout zei evenals de SGP eerst problemen met de uit spraken van Goossen over christe lijke politiek te hebben gehad. „Maar die barrière is weggeno men." Bout herinnerde eraan, dat het CDA 1,5 jaar geleden voor een vierde wethouder had gekozen in verband met de verdeling in het college en het vele werk dat er ligt. „En met 3,1 salarissen hebben we maar net iets meer dan drie voltijds wethou ders. Wij steunen de kandidatuur van Goossen dan ook. Hij heeft la ten blijken over verantwoordelijk heidsgevoel te beschikken." Bout merkte nog gekscherend op, in Oud-Vossemeer. „Dat kwam in derdaad vreemd over dat jullie in Stavenisse gingen zitten", zei ook de uit Stavenisse afkomstige Klip pel. Boulogne zei het daar gezellig te vinden in dorpshuis de Stove. De SGP-fractievoorzitter zei het te rugtrekken van ABT uit het college zakelijk opgepakt te hebben. „U zult moeten leren, dat er mensen in de politiek zitten die anders denken dan u. Als wij zo zouden handelen als u, dan hadden wij al jaren niet meer in het college gezeten. ABT is nu op een merkwaardige wijze uit het college gestapt. Er is daarover een te summiere verklaring gegeven en ik betwijfel of dat bij de burgers goed overkomt", zei Klippel. Bout constateerde, dat ABT als nieuwe partij gelijk in het diepe was gegooid, terwijl het raadswerk iets is datje met vallen en opstaan moet leren. „ABT moet meer gaan naden ken. Als jullie wat vragen, komt dat zeer agressief over. Onderzoek de zaken eerst heel grondig, zodat je weet waarover je het hebt." dat ABT de rekening van deze tus sentijdse formatie gepresenteerd zal krijgen, want er zijn door de raads fracties heel veel uren in gestoken om de breuk die ontstond na het ab rupte opstappen van Leen van Doorn te lijmen. ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne vond dat zijn collega Van Bel zen het .heel mooi' verwoord had. „Het heeft, ook ons verbaasd, dat Goossen het door hem zo genoemde prelpakket accepteerde. Drie wet houders vinden wij voldoende. Het heeft niets met de persoon Goossen te maken, maar wij zullen zijn kan didatuur niet steunen." Na zijn verkiezing, met 13 van de 18 stemmen (Ravensteijn was af wezig), wilde Goossen nog wel het een en ander verduidelijken. Boulogne bedankte de CDA-frac- tievoorzitter voor zijn wijze woor den.' Van Belzen heette ABT ,heel hartelijk welkom in de oppositie.' Boulogne had aan het begin van de vergadering kritiek geuit op het feit, dat de ontslagbrief van wet houder Van Doorn nu pas op de agenda stond in plaats van de raads- agenda van 23 oktober. (In de notu len stond L.J. van Doorn toen nog bij de aanwezigen, maar dat bleek een vergissing) Volgens de'burge meester was de brief niet aan de raad of het college gericht. „Er lag alleen een verklaring op mijn bu reau." Boulogne vond het vreemd, dat de brief de ene keer niet op de raadsagenda komt en de andere keer wel. „Het gaat over duidelijk heid." Volgens de burgemeester meende het presidium gelet op de informatieplicht de ontslagbrief van wethouder Van Doorn nu toch op de agenda te moeten zetten. Overi gens was die volgens Nuis in okto ber per e-mail naar alle raadsleden gestuurd. Hij biechtte op zich met zijn op merkingen over christelijke poli tiek en pretpakket vergaloppeerd te hebben. In de afgelopen ander half jaar had de nieuwe VVD'er het nodige geleerd. „Het zal wennen zijn voor mij als nieuw benoemde wethouder, maar ook voor het college en de raad. Ik kwam uit het niets binnen: nieuw in dit gebied, nieuw voor iedereen die ik ontmoette en nieuw in de politiek. De afgelopen 1,5 jaar heeft de gewenning niet toegesla gen. Daar kreeg ik de tijd niet voor vanwege de hoeveelheid du aal werk, gekoppeld aan plaatsen en omstandigheden die voor mij nieuw waren. Ook in de VVD was het wennen en niet in de laatste plaats door mijn afkomst uit het bedrijfsleven. Overheden spiege len zich graag aan het bedrijfsle ven en bij de invoering van het De secretaris geeft aan dat Step des tijds is opgezet omdat het idee heer ste dat er in Tholen weinig gebeurde terwijl er best méér zou kunnen. „Weliswaar niet zo grootschalig als elders, maar waarom zouden de mensen altijd over de brug moeten voor bijvoorbeeld een kerstmarkt." De bestuursleden van Step kenden elkaar vanuit Tholen Stad Actief, de beheerscommissie van Meulvliet of de zaalvoetbalcompetitie in de sporthal. Een snuffelmarkt, kerst markt (aan de negende editie toe) en kindervoorstellingen waren al snel vaste onderdelen. Het begon met een flippobeurs, maar ook een woonbeurs en hobbybeurzen staan op de palmares van Step. „Samen met de bibliotheek organiseerden we iets, we hadden De Dijk, het Bruinisser visserskoor en Bassie en Adriaan." Wolvekamp geeft aan dat de ene activiteit wat geld opleverde, terwijl op de andere iets werd toe gelegd. Zo kon een reserve opge bouwd worden van een paar dui zend euro. „Zelf hoeven we niks te verdienen. Er worden ook geen per soonlijke vergoedingen betaald. Het enigste is een gezamenlijk etentje met de partners eens per jaar." Gezien de hype rond het program ma Idols en winnaar Jamai besloot Step deze te boeken. „We waren er vroeg bij, want we wilden niet te laat zijn." Ook een andere Idols- deelnemer, Marieke, werd vastge legd. De totale kosten waren twaalf mille. Op grond daarvan berekende Step een toegangsprijs. „Om uit de kosten te komen, moesten we 15 eu ro vragen. We mochten in de grote zaal als gevolg van nieuwe brand weervoorschriften maar 800 men sen toelaten, terwijl dat eerder bij De Dijk nog 1300 was", legt Wol vekamp uit. In plaats van 800 wer den echter nog geen 400 kaarten verkocht. Wat dat betreft is Wolve kamp best teleurgesteld in het Thoolse publiek, zegt hij. „Want VERVOLG VAN VOORPAGINA „Op 1 oktober, toen de berap ver scheen, was ABT nog coalitiepartij. Onder verantwoordelijkheid van wethouder Van Doorn is dat stuk verschenen en nu stelt u alles ter discussie", zei de CU-fractievoor- zitter. M.J. Klippel had de kritiek van ABT in de raadscommissies gemist. Hij gaf wel toe dat er zaken achter lopen op de planning. „Bij evaluatie van Kleur Bekennen kunnen we daar in februari over spreken, maar niet bij de berap", aldus het SGP- raadslid. Volgens Van Belzen ver wisselde Boulogne de kadernota met de berap. „De berap schildert de voortgang van de werkzaamhe den en deze berap is onlangs in alle commissies behandeld, maar ABT heeft verzuimd daar de kansen te benutten. Het heeft dan ook geen zin om vier beraps te lezen", liet PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde weten. J.P. Bout meende, dat ABT zich be ter moet laten informeren. „Dan was deze hele discussie niet nodig geweest." Boulogne bleef er echter bij, dat hij te weinig gegevens in de berap aantrof om het beleid te kun nen bijsturen. „De afwijkingen en aanpassingen staan in de berap", zo probeerde de burgemeester nog dui delijkheid te scheppen. Wethouder K.A. Heijboer wilde niet op het verzoek van Boulogne in gaan om berap uit te breiden met duale stelsel is daar ook goed naar gekeken. Als raadslid heb ik gezegd: het college is aannemer van werken en de raad is daarvan de opdracht gever. In mijn collegiale verant woordelijkheid als wethouder moet ik dat gaan waarmaken. De raad heeft een zware verantwoor delijkheid bij het stellen van ka ders, het geven van opdrachten, de controle op kwaliteit, tijdigheid, volledigheid en betaalbaarheid. Diezelfde verantwoordelijkheid moet het college waarmaken. Iedere ondernemer op Tholen moet het brood kunnen verdienen, als het kan krentenbrood met roomboter. Immers, de onderne mers (de overheid daarbij niet uit gezonderd) zorgen voor werkgele genheid en welvaart. Dat geldt voor alle sectoren die op Tholen hun thuisbasis hebben en de ge meenschap van Tholen in stand houden", zei de nieuwe wethou der. Goossen kwam het CDA en vooral de SGP tegemoet met een verdui delijking op zijn eerdere uitspra ken over christelijke politiek. „Ik heb en had soms moeite met chris telijke politiek. Daarmee heb ik bedoeld, dat in de persoon Eric Goossen zijn christelijke overtui ging somstijds strijd levert met de liberale principes die hem dierbaar zijn. Niet het bestaan van christe- 50% van de bezoekers kwam ook nog eens van buiten Tholen." Het was maar goed, dat tevoren niet uit lekte dat zes weken na Tholen de ar tiest zou optreden op het perso neelsfeest van General Electric Plastics in Bergen op Zoom, aldus Wolvekamp. Toen Step hoorde dat drie weken nadat ze het contract hadden gete kend, de prijs voor Jamai was ge zakt van 9000 naar 5900 euro (exclusief btw, Step is een btw- plichtige stichting - red.), trok ze aan de bel. „Het management wilde ons echter niet tegemoetkomen." Teleurgesteld over de tegenvallende kaartverkoop lieten enkele bestuurs leden zich ontvallen dat ze de artiest voor de rechter wilden slepen. „Maar we hadden helemaal geen geld om een rechtszaak te beginnen. Het gevolg was wél dat we, nadat dit eerst in BN/De Stem en daarna in de Telegraaf was verschenen, de hele pers over ons heen kregen", zegt Wolvekamp. Radio City uit Den Haag, Noordzee FM, het Alge meen Dagblad, Hart van Nederland en Show van Nederland, wel zo'n 15 tot 20 kranten, radio- en televi sieprogramma's trokken aan de bel. „We wisten niet wat ons over kwam." Met de wethouder was er ook over leg, maar die gaf aan dat financiële steun moeilijk ligt. Step gaat nog wel een jaarrekening naar de ge meente sturen. Step heeft tot nog toe zowel culturele als commerciële activiteiten georganiseerd, zegt Wolvekamp. Maar om die twee po ten te scheiden, lijkt hem organisa torisch lastig. Sponsors had Step ook nooit, maar inmiddels is de or ganisatie daar voorzichtig naar op zoek. Ook kan men - naast de vaste kleine groep die er al is - vrijwilli gers gebruiken die bij evenementen een handje toesteken. „Ook mensen die ons met ideeën kunnen onder steunen zijn welkom", zegt secreta ris Charel Wolvekamp van de stich ting Thoolse evenementen en promoties. nummers uit de productbegroting. „De raad gaat namelijk met een programmabegroting werken, dus hebben productnummers geen nut meer." Wethouder Heijboer hield de ABT-fractievoorzitter nog voor dat hij zijn inlichtingenplicht over ruimtelijke ordening e.d. in de raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling serieus opvat. „Van alle zaken geef ik informatie." Wethouder Van Kempen stelde in januari een nota over de milieuzorg in het vooruitzicht. „Het is de eer van de provincie en de Zeeuwse ge meenten te na dat we dat niet tijdig klaar zouden hebben." Wat de trage voortgang van werken betreft, vond raadslid Piet wel dat b. en w. zich er te gemakkelijk van hadden afgemaakt dat de restauratie van de molens niet tijdig haalbaar was. En Klippel stoorde zich aan de overschrijding van de voorzienin gen voor brandveiligheid en in braakpreventie met 100.000 euro. Het antwoord van de portefeuille houder in de commissie noemde hij .beneden alle niveau.' „Zo behandel je een raadslid niet. Wij zullen dit zeer kritisch benaderen", zei de SGP-fractievoorzitter. ABT stemde tenslotte tegen de hele berap; de SGP alleen tegen onder delen waar evenals bij de begroting principiële bezwaren tegen bestaan zoals zaken die aantasting van de zondagsrust betreffen. lijke politieke partijen is daarmee bedoeld. Sterker, het Thoolse kleurrijke palet zou niet kunnen functioneren zonder die partijen met een grote aanhang. In dit licht moeten ook varianten over de col legevorming geplaatst worden. Dat de verschillen tussen de par tijen duidelijk zijn en zich weer spiegelen in de beslissingen, is helder en geeft extra inhoud aan het debat dat tot die beslissingen moet leiden." De VVD-wethouder ging ook nog in op zijn uitspraak dat hij graag de baas wil spelen. „Nimmer speelt iemand de baas als het team dat samen verantwoordelijk is voor een product of dienst, dat niet wil. De voorbeelden van mis lukte bazen zijn legio. Dat ik graag vooraan sta, kan ik niet ont kennen, maar u alleen kunt er ze ker van zijn, dat ik ook de ,team- player' zal zijn, zowel in het college als in het gemeentelijk be drijf. Ik hou van mensen en werk er graag mee samen in het belang van de goede zaak: Tholen, dat mij lief is." Goossen zei trots te zijn de belan gen van de inwoners als wethou der te kunnen gaan dienen. „Openbare werken en sport heb ik onjuist betiteld als pretpakket. Het is een pittig en omvangrijk pakket. Ik zal mijn best doen om er een prettig pakket van te maken", al dus de nieuwe VVD-wethouder donderdagavond in de gemeente raad van Tholen. Neem je jezelf wel serieus als je nu plotseling zonder concessies tot dit altijd bekritiseerde college toetreedt en je zonder mokken in de gelederen van keizer Karei schaart", zei CU-fractievoorzitter R van Belzen. Volgens hem zal het ook hier wel tot kleur bekennen moeten komen. Als voormalig schooldecaan zei Van Belzen niet zo gemakkelijk over een licht pak ket te willen spreken. „Elk pakket heeft zijn waarde." De CU-leider ging ook in op de wens van de PvdA, dat er een evenwichtig college moest komen. Hij had wat dat betreft een andere zienswijze van de sociaal-demo craten verwacht. Van Belzen be greep evenmin het standpunt van SGP en CDA, die een tweede niet- confessionele partij toelieten. „Als wij mogen kiezen, dan een volledig confessioneel college; dat is ons uitgangspunt", aldus de -CU-fractievoorzitter die altijd voor drie wethouders is geweest en bij de begrotingsbehandeling altijd tegen de kosten voor de vierde wethouder heeft gestemd. Ook voor D66-raadslid J. van den Donker had er geen vierde wet houder hoeven te komen. Hij her- Burgemeester Nuis heeft Al gemeen Belang Tholen don derdagavond opgeroepen tot meer harmonie. „Uw fractie heeft zware woorden gespro ken door het vertrouwen in het college op te zeggen", zo richtte hij zich tot de raadsle den Boulogne en Van der Horst. „Ik hoop van ganser harte, dat we op basis van we derzijds vertrouwen de ge meente kunnen gaan besturen. Er is niets mis met kritisch volgen en al heeft u nu voor een andere rol gekozen, ik hoop dal ABT het vertrouwen zal terugvinden", aldus Nuis. innerde Goossen eraan, dat de VVD vorig jaar voorstander was van een college zonder SGP. „De liberalen begrepen toen niet, dat de andere partijen hun poot niet stijf hielden", zei Van den Don ker. Hij zei niet tegen de VVD of de persoon Goossen te zijn, maar hij verwachtte geen meerwaarde van een vierde wethouder. „Het geld hadden we beter kunnen ge bruiken." Het D66-raadslid zei verder, dat de laatste 1,5 jaar aan getoond is, dat de oppositie getals matig klein is. „Nu de VVD wordt ingeruild voor ABT verwacht ik dat de oppositie nog zwakker zal worden." PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde was positief gestemd. „Onze voorkeur voor twee confes sionele en twee niet-confessionele wethouders is met deze samenstel ling verwezenlijkt en met 3,1 vol- tijdsbanen blijven we heel dicht bij drie wethouders. Goossen is in staat om succesvol te functione ren. Zijn optreden in de gemeente raad geeft ons vertrouwen." SGP-fractievoorzitter M.J. Klip pel steunde de VVD ook, maar gaf toch enkele nuanceringen, want voor hem was het een duidelijke concessie. „Vier wethouders had niet de voorkeur van de SGP. Wij hebben uit een oogpunt van soli dariteit binnen de in het voorjaar van 2002 gemaakte afspraken - en niet zoals de lokale pers het deed voorkomen om de lieve vrede te sparen; dat absoluut niet - inge stemd met het verder gaan met een vierde wethouder. Uiteraard heb ben wij toen onze eisen ten aan zien van het behoud van de porte feuilles van wethouder Heijboer spijkerhard op tafel gelegd." CU-raadslid drs. A.L. Piet hield Klippel voor, dat een meerderheid van de raad voor 3 wethouders was, zodat de SGP helemaal niet de concessie van een vierde wet houder had hoeven doen. „Maar de meerderheid van de coalitie was wel voor vier wethouders", antwoordde de SGP-leider. Klippel kreeg na het voordragen van Goossen als kandidaat door de VVD echter de indruk dat die op tie niet haalbaar was omdat voor de SGP en het CDA de uitspraken die Goossen destijds deed over christelijke politiek zo zwaar wa- Eric Goossen direct na zijn verkiezing tot wethouder neemt plaats achter de collegetafel, waar hij op de linkeiflank zit. Naast hem wethouder Van Kempen en gemeentesecretaris Nieuwkoop. Algemeen Belang Algemeen Belang Tholen, met fractie-voorzitter Boulogne en oud-wethouder Van Doorn als prominente vertegenwoordigers, werd zwaar bekritiseerd door de overige raadsfracties.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 15