Geen vergoedingen meer voor gewasschade door reeën en ganzen Johannes en Anna Aarnoudse genieten nog van iedere dag De jeugd drinkt al alcohol voordat ze naar café gaat Uw ogen, oïfi lÖrg BR0EKHUISj^vLafom zoujfhnct minder Oogstjaar 2003 positief voor de Thoolse boeren Zoet water voor boeren is volgens Eversdijk een historisch recht Oudercommissie nog niet compleet ZLTO krijgt 1000 euro voor ophalen banden Bijna niemand gebruikt internet in gemeentehuis Donderdag 4 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ouderavond over drugs op Markiezaat college Afwasborstel Dinsdag vieren Johannes Aarnoudse en Anna Aarnoud- se-van Gorsel het feit dat ze zestig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Het Oud-Vossemeerse echtpaar krijgt die dag burgemeester Nuis met zijn echtgenote op de koffie en op zaterdag 20 december wordt het diaman ten huwelijksfeest gevierd met een receptie en een eten tje met kinderen en kleinkinderen. Er zullen bij die gele genheid genoeg herinneringen worden opgehaald, want Johannes en zijn vrouw kennen elkaar al sinds hun pril ste jeugd. Ledenafname ZLTO-afdeling baart voorzitter Hage nog geen zorgen Spiegels en kraaltjes Ledenverloop Volop bezigheden Diamanten bruidspaar uit Oud-Vossemeer heeft niet veel te klagen Bestemmingsplan buitengebied Het weiland is een wijland geworden Jongeren drinken veel alcohol in een korte tijd. En beginnen er al mee voordat ze 's avonds gaan stappen. Een zorgwekkende tendens, zo stel de W. Tanis-Goedegebure van het Zeeuwse centrum voor alcohol en drugs (ZCAD) donderdag op de ouderavond van het Markiezaat colle ge in Sint-Maartensdijk voor bijna veertig belangstellenden. 'Drugs en opvoeding, praten helpt', was het thema. Steeds meer jongeren van 12 jaar en ouder hebben ook wel eens de nieu we drankjes geproefd. Tachtig pro cent blijkt wel eens een breezer te hebben gedronken. Daar zit 10 tot 20 procent alcohol in, zo lichtte Tanis toe. Het innemen van alcoholische drank gebeurt niet pas in de horeca gelegenheden waar jongeren uitgaan, maar eerder. „Er wordt al gedronken voordat ze naar het café gaan. Het gaat er tegenwoordig niet meer om wie de Bob is na het feestje maar wie de Bob is naar het feestje." De gevaren van alcohol zijn wel be kend, maar jongeren beseffen het niet of onvoldoende. Daarom helpt het als ouders er met hun kinderen over pra ten. Zeker als de jongeren zelf op de hoogte zijn van de schadelijke gevol gen en zich bewust worden van hun gedrag. Maar dat ontbreekt er nog al eens aan, zo was de teneur. Zo doet de lever er anderhalf uur over om het alcohol in een standaard glas (pils, breezer of wijn) af te bre ken. „Heb je vijftien glazen bier op dan ben je 22,5 uur later pas nuch ter." Tanis schetste een scenario waarbij op donderdagavond al be gonnen wordt met het innemen van alcohol. Tot zaterdagnacht. „Dan duurt het wel heel erg lang voordat het lijf weer schoon is. Daar wordt niet over nagedacht: jongeren zijn bezig met het nu." Van Zeeuwse jongeren boven de twaalf die in 1999 werden onder vraagd, had 55,6 procent (de vier we ken voorafgaand aan de enquête) al cohol gebruikt en 26,6 procent gerookt. Ook het gokken was hen niet vreemd: 14,5 procent. Cannabis roken (soft drugs) had 8,1 procent ge daan. Wat hard drugs betreft is cocaïne sterk in opkomst, zei ze. Vooral onder studenten. „Het helpt om het gevoel van dronkenschap af te dempen. Het wordt meer gebruikt dan we weten. In café's en disco's." Volgens Tanis is het ook makkelijk verkrijgbaar. „Als iemand laat weten dat hij dat spul wil, gaat de tam tam werken en is het op iedere hoek van de straat te koop. Ook in plattelandsgemeenten." Met cocaïne proberen jongeren gren zen te overschrijden. Er komt veel energie los, maar als het uitgewerkt is moet het lichaam de tol betalen. Waarom pubers er naar grijpen? Uit nieuwsgierigheid. Dat is geen nieuw fenomeen. In de jaren zeventig wer den er ook joints gerookt. Die bevat ten toen maar 6 procent werkbare stof. Het spul dat nu in de tabak wordt gestopt bevat 14 procent. „Toen werd een joint gedeeld, nu rookt ieder zijn eigen joint. Jongeren hebben meer geld." De preventiemedewerkster had een koffer mee gebracht met voorbeel den, van drankjes en drugs. En een afwasborstel. Om uit te delen aan de ouders. Immers de afwas is het ge schiktste moment om te praten over het gebruik en de gevolgen van alco hol en drugs, zo zei ze. De ouders deden ook een kennistest: alcohol is een drug met een opwek kende werking? Van hash heb je steeds meer nodig om hetzelfde ef fect te bereiken? En discussieerden over een aantal stellingen: roken van hasj is erger dan het drinken van bier. Op die manier werd het een leerzame maar ook geanimeerde avond. De school doet al acht jaar mee aan het project gezonde school en genot middelen van het ZCAD. Het is op jongeren gericht en volgens Tanis is het heel bijzonder dat de school hier al zo lang aan meedoet. De oudercommissie van het Markie zaat college in Sint-Maartensdijk is nog niet compleet. Uit Stavenisse, Oud-Vossemeer en de smalstad zelf ontbreken nog vertegenwoordigers. Dat bleek donderdagavond tijdens de ouderavond op de vmbo- school. A. Rijnberg uit Sint-Annaland werd herkozen. Dit dorp is goed vertegen woordigd in de oudergeleding, want ook voorzitter K. Scherpenisse en L. Pleune-van den Hoek komen er van daan. Uit Tholen zit J. van Zetten-Sturris in de commissie, uit Scherpenisse P. Anthonisse en uit Poortvliet A. van der Velde. A. Schrijvers uit Tholen gaf zich aan het eind van de avond nog op. De oudercommissie werkt aan het project Veiling honk voor leerlingen die naar school fietsen of brommen. Het zijn adressen waar kinderen te recht kunnen als er onderweg iets gebeurt (lekke band, ongeval). De commissie gaat met het Calvijn col lege in Tholen praten om het project verder uit te werken zodat in april een en ander op de rails staat, zo zei voorzitter mevr. Scherpenisse. Op school is het docententeam en het onderwijsondersteunend perso neel met 32 weer op volle sterkte. Het heeft enige moeite gekost om vervangers te vinden voor de leer krachten die het op school niet ge wend konden raken en weg zijn ge gaan. Het ging om twee vacatures, zo deelde M.H.C. Spaapen mee die nu unitcoördinator wordt genoemd. Cheque Roncalli. Namens de Ron- calli scholengemeenschap is giste ren een cheque van 1700 euro over handigd aan de Vrienden van ziekenhuis Lievensberg. Leerlingen en leerkrachten brachten het geld bijeen met een podiumavond. Er zal kindermeubilair en een tv met vi deorecorder voor worden gekocht, bestemd voor de wachtruimte van het priklaboratorium. Blijft er geld over, dan is dat bestemd voor op- bergkasten in de speelkamer van de kinderafdeling. Johannes en Anna zijn allebei ge boren en getogen in Oud-Vosse- meer en als kinderen trokken ze al erg veel met elkaar op. „We zijn even oud en we woonden boven dien naast elkaar in de Patrijzen- weg. Eerst was het samen spelen, daarna samen naar school, we za ten in dezelfde klas en na verloop van tijd veranderde onze vriend schap in ware liefde", zo kijkt An na terug in de tijd. „We kregen op ons negentiende verkering en toen we in 1943 in het huwelijksbootje stapten, trokken we bij mijn ou ders in. Het was bezettingstijd en de mensen hadden het niet zo breed. Wij kochten pas in 1950 een eigen huisje in de Coentjesweg. En terwijl Johannes als landarbeider geld in het laatje bracht, werkte ik in de huishouding en zorgde ik voor onze twee zoons en vier dochters. In 1995 is onze jongste dochter Marian overleden. Zij was nog maar 37 jaar oud en op zo'n moment besef je pas goed wat voor voorrecht het is als je, net als wij, samen oud mag worden." Jo hannes en zijn vrouw zijn beide in middels 85 jaar oud. Maar hoewel ze aangeven dat de jaren zachtjes aan toch mee gaan tellen, genieten ze nog volop van het leven. Johan- Bel voor een gratis oogmetiiig door vakbekwame specialists optiek - oogmeetkunoig centrum nenofiien nflncn x sEKS m Grote Kerkstraat 18 Steenbergen telefoon (0187) Ie 68 41 Ganzen en zwanen strijken neer op een gerooid bietenperceel aan de Hiksedijk te Oud-Vossemeer, terwijl er in de Van Haajtenpolder een groot fourageergebied voor de vogels is aangelegd. De door reeën veroorzaakte schade in de fruitteelt op Tholen en Sint Philipsland wordt door de provincie niet vergoed. E. Hage, voorzitter van de Thoolse afdeling van de ZLTO, noemde dat woensdag op de le denvergadering een trieste zaak. Namens de wildbeheerseenheid Tho- len/Sint Philipsland riep A. van Nieuwenhuizen de aanwezige boeren en fruittelers op om hoe dan ook hun schade te blijven aanmelden, om op die manier de kwestie op de agenda te houden. „Taxeer de schade goed en hou druk op de ketel." De huidige juridische ontwikkelin gen rond het afschieten van reeën en de schadevergoeding zijn vol gens Van Nieuwenhuizen niet in iiet voordeel van de Thoolse ZL- TO-leden. Het besluit van de pro vincie om geen vergoedingen uit te keren is gebaseerd op cijfers uit het verleden. Die informatie is achterhaald en verouderd, aldus Van Nieuwenhuizen. „Uit het ver leden is onvoldoende schade be kend. Volgens de provincie horen er in de deze regio helemaal geen reeën te zijn. De werkelijkheid is anders. Vandaag de dag leven er enkele tientallen reeën in onze ge meente. We hebben er geen moeite mee, zo lang het de tolerantiegrens van de landbouw niet overschrijdt. Een feit is echter dat de reeën aan zienlijke schade veroorzaken, met name in de fruitteelt." Fruitteler A. Wisse informeerde nog naar de omvang en de hoogte van de scha debedragen. Volgens Van Nieu wenhuizen zijn die niet precies be kend. „Taxeer de schade daarom goed en hou druk op de ketel." Van Nieuwenhuizen ging ook in op de recente ontwikkelingen rondom de ganzenjacht. Vanaf l december mogen provincies ont heffing verlenen voor bejaging. Zeeland heeft besloten om derge lijke ontheffingen te verlenen voor grauwe ganzen, kolganzen en smienten, tenminste als de aanvra ger kan aantonen dat andere ver- jaagmethoden hebben gefaald. De provincie Noord-Brabant verleent geen ontheffingen, waardoor er met name voor boeren aan de oost zijde van de gemeente nog geen uitzicht is op een einde aan de pro blematiek. Voor grondbezitters in de nabijheid van natuurgebieden gloort er helemaal geen licht aan de horizon. In natuurgebieden mag er voorlopig in het geheel niet ge jaagd worden op de vogels. Op 9 december neemt de provincie hier over een nader besluit. Vanwege de in het kader van de nieuwe Flo ra- en Faunawet toegestane ont heffing wordt in Zeeland echter geen vergoeding meer toegekend voor schade die de ganzen veroor zaken aan gewassen. Van Nieu wenhuizen was niet gelukkig met de gang van zaken. „Voor de land bouw blijft het een moeilijk ver haal. Om een afschotvergunning te krijgen moet je bij de provincie aantonen dat je frequent met het verjagen bent bezig geweest. Het bijhouden van een logboek is daar bij een vereiste." Ook de regelgeving voor het akker- randenbeheer gaat voor de Thoolse boeren de verkeerde kant op. G. Gakeer deelde de vergadering mee dat er nog altijd kan worden inge schreven op akkerranden van zes meter breed tegen een prijs van 1294 euro per hectare. In de prak tijk hebben boeren een voorkeur voor met bloemen ingezaaide ak kerranden van maximaal drie meter breed. „De overheid is echter nog niet gewillig", aldus voorzitter E. Hage. Ook de ZLTO zelf was on derwerp van kritiek. Met name W. de Rijke maakte zich druk over een door het hoofdbestuur van de koe pelorganisatie ondersteunde actie om gezamenjijk energie in te ko pen. De werkwijze van de commer ciële aanbieder van de stropm was hem in het verkeerde keelgat ge schoten. Ook zou de actie ave rechts werken. „Ingaan op dergelij ke aanbiedingen gaat ten koste van de leveranciers op het platteland. Op die manier breekt de ZLTO het platteland juist af." Voorzitter Ha ge had vergelijkbare ervaringen met een recente actie om verzeke ringen af te sluiten bij een andere aanbieder dan de ZLM, een initia tief dat ook door het hoofdbestuur van de boerenorganisatie was ge steund. „Het hoofdbestuur moet zich bij zijn leest houden en ons niet met spiegels en kraaltjes pro beren te lijmen." Het financieel verslag van pen ningmeester J. de Jager werd door de aanwezige leden zonder op- of aanmerkingen aangenomen. De Ja ger deelde mee dat het ledenaantal van de afdeling het afgelopen jaar met veertien was teruglopen tot in totaal 386 leden. H. van Gorsel in formeerde naar de oorzaken van het ledenverloop. De afgehaakte leden bedankten volgens De Jager vanwege bedrijfsbeëindiging, of omdat ze als parttime boer het nut van het lidmaatschap niet langer inzagen. Vier nieuwe leden meld den zich het afgelopen jaar bij de afdeling aan. Binnen de ZLTO als geheel loopt op dit moment een enquête naar de beweegredenen van het lidmaatschap bij de leden. Uit de enquête komt volgens voor zitter Hage, lid van een klankbord groep die het Onderzoek begeleid, een schat aan gegevens naar voren. Binnenkort worden die gegevens vrijgegeven. Hage maakte zich geen overdreven zorgen over het teruglopend ledenaantal van de af deling. „We proberen het tij te ke ren. Het is zeker nog geen trend. Op Tholen hebben we vanouds een hoge organisatiegraad, hoger dan andere regio's. Dat is nog altijd zo." nes is na een werkzaam leven in 1980 in de vut gegaan. „Ik werkte in de zomermaanden op het land en 's winters ging ik aan de slag als havenarbeider in Rotterdam. Vanaf het midden van de jaren zes tig ben ik in dienst geweest bij een bedrijf dat kabels en leidingen aanlegde. Daarnaast had ik bij ons huis een heel grote moestuin te on derhouden, dus eigenlijk was ik al tijd bezig. Toen ik gebruik kon ma ken van vervroegde uittreding, heb ik dat direct gedaan. Ik wist toch dat ik me niet zomaar zou gaan vervelen, want ik hield naast mijn eigen tuin ook nog enkele moes tuintjes van anderen bij. Naar ver loop van tijd heb ik die klusjes echter steeds meer afgestoten. En toen ik een poosje sukkelde met mijn gezondheid, ontstond bij mijn vrouw en mij het idee om uit te gaan kijken naar een kleiner huisje met veel minder grond. Ik kon het op den duur gewoon allemaal niet meer onderhouden." Met de verhuizing naar een oude renwoning aan de Weelhoekstraat kreeg het echtpaar Aarnoudse het een stuk makkelijker. Johannes: Advertentie I.M. Johannes en Anna Aarnoudse kennen elkaar al sinds hun prilste jeugd maar na 60 jaar huwelijk hebben ze het nog altijd prima samen. „Alles is gelijkvloers en we kun nen ons hier samen prima redden. Ik help Anna wat met huishoudelij ke klusjes en we wandelen en fiet sen best veel. Bovendien maken we regelmatig een uitstapje. En als ik zin heb, kan ik mijn hart altijd nog ophalen in het kleine tuintje bij ons huis. We zijn ook allebei nog geïn teresseerd in het dagelijks nieuws, we lezen de krant en soms volgen we de actualiteiten op de radio. Toen ik nog werkte, luisterde ik al tijd naar de weerberichten. Maar nu we zelf kunnen bepalen of we naar buiten zullen gaan of niet, is dat minder belangrijk geworden." Bij zijn vrouw is onlangs een nieu we pacemaker aangebracht, maar veel ongemak heeft ze van deze in greep niet gehad. „Ik moet veel wandelen van de dokter en dat doe ik dan ook. Daarnaast ben ik voor vrouwenvereniging Wees een ze gen volop aan het breien. Ik heb nu al vier dekens klaar die naar men sen in Roemenië gaan. Het is een leuk en nuttig tijdverdrijf, zeker in deze koude en natte wintermaan den." Op de vraag of ze na al die jaren samen nog veel te wensen hebben, is het antwoord duidelijk. „We hebben tot nu toe een prima leven gehad en we genieten nog ie dere dag van het leven en elkaar. Je moet je er gewoon bij neer kun nen leggen dat ouderdom op den duur wat beperkingen met zich meebrengt. Het is zaak om extra te genieten van de dingen die je nog wél kunt doen en niet teveel te kla gen over zaken die je aan de jonge re generatie over moet laten", aldus het diamanten bruidspaar. Het bijna voorbije oogstseizoen 2003 kenmerkte zich door uitzonder lijk goede weersomstandigheden en redelijke prijsvorming. Ook in an dere opzichten was het volgens voorzitter E. Hage van de Thoolse afde ling van de ZLTO een positief jaar. Met name toonde Hage zich woensdagavond op de algemene ledenvergadering in de Wellevaete te vreden over het constructieve overleg met de plaatselijke natuurvereni- ging. Aan dat overleg neemt ook de wildbeheerseenheid Tholen/Sint Philipsland deel. „Er is toenemend begrip voor eikaars standpunten en werkwijzen. De natuurvereniging neemt kennis van onze problemen en neemt positief deel aan het overleg. Voor januari staat een vervolgbij- eenkomst gepland." Traditiegetrouw keek Hage aan het begin van de vergadering terug op het oogstjaar. „Ik zit al een tijd in het bestuur maar heb het zelden meegemaakt dat de weersomstan digheden zo uitzonderlijk plezierig waren. Het seizoen begon met de lang verwachte winter en drie vorstperiodes die de opslag van de laatste jaren in de grond opruim den. Daardoor was de structuur van de grond in het vroege voorjaar goed en konden we op tijd onze ge wassen aan de grond toevertrou wen. Op tijd viel er ook een buitje regen. Jammer was dat we proef met de inlaat van zoet water in de droge zomermaanden vanwege de blauwalg voortijdig moesten stop zetten." De oogst en de prijsvorming stem men volgens Hage niettemin tot te vredenheid. „Het graan en gras zaad hadden een goede opbrengst en konden dankzij het perfecte weer geoogst worden zonder scha de toe te brengen aan de grond. Ook het najaar verliep gunstig. Bij na alle suikerbieten zijn inmiddels zonder al teveel problemen uit de grond. De late aardappelen kenden een beter prijsniveau dan anders om deze tijd. Uien hadden een la gere opbrengst maar een relatief goede prijs. De prijzen handhaven zich op een moeilijk niveau. Hope lijk stijgt de prijs nog wat, zodat er meer leven komt in dit product. Verder hoor ik positieve geluiden over het suikergehalte en de prijs van de bieten. Ook de cichorei heeft een redelijke opbrengst." Hage was ook blij met het verbe terde overleg met de natuurvereni ging. ZLTO, natuurvereniging en wildbeheerseenheid kwamen dit jaar drie keer bij elkaar. Elke partij was telkens met twee vertegen woordigers aanwezig. Ook stak de ZLTO dit jaar veel tijd en energie in de inspraak rond het nieuwe be stemmingsplan buitengebied. In ja nuari vond het vooroverleg met de gemeente en andere betrokken or ganisaties plaats. In het voorjaar volgden de inspraakprocedures. Ook diende de ZLTO haar ziens wijzen in op de toekomstige ont wikkelingen in de polder. Hage zei benieuwd te zijn naar de uitkom sten van alle discussies. „In de wandelgangen heb ik gehoord dat het eind van de besluitvorming in zicht is. Naar verwachting komt het plan in januari 2004 in de com missie gemeentelijke ontwikkeling en later in de maand ook in de raad. Daarna gaat het plan opnieuw de inspraak in en wordt het naar Ge deputeerde Staten gestuurd. Ook dan is weer inspraak mogelijk. We hopen dat er goed naar ons geluis terd is." Hage ging in zijn inleiding ook in op de recente ontwikkelingen rond om de Thoolse veilingen. De be oogde samenwerking met aardap- pelhandel Bijl uit Poortvliet wordt toegejuicht. „We hebben als ZLTO met plezier kennis genomen van de benoeming van een bemiddelaar. We zijn blij met het nieuwe elan dat de veilingverenigingen nu uits tralen. De tafelaardappel, toch een specifiek Thools product, dreigde minder aandacht te krijgen. Deze nieuwe impuls was ons inziens no dig." De gevaren van de blauwalg voor de volksgezondheid moeten vooral niet overdreven worden. Dat stelde H. Eversdijk, voorzitter van de Stichting De Levende Delta, tijdens zijn inleiding op de ledenvergade ring van de ZLTO. Eversdijk baseerde zijn uitspraak op recent onder zoek in de polders rond zijn woonplaats Rilland-Bath.Wel toonde Eversdijk zich een voorstander van het doorspoelen van het Zoom- meer/Volkerak met zoet water. Door beleidsfouten in het verleden is er echter vaak niet voldoende water om een dergelijke aanpak te realise ren. „We hebben met z'n allen te lang niet onderkent dat we ook water moeten opsparen." Met Eversdijk had de Thoolse afde ling van de ZLTO een bekend en in vloedrijk spreker naar Sint-Anna- land gehaald. Eversdijk, voormalig dijkgraaf in Zeeuws-Vlaanderen en lid van de Eerste Kamer voor de VVD, ging maar beperkt in op de problematiek van de blauwalg in het Zoommeer. Boeren in deze regio hebben volgens Eversdijk, histo risch gezien, recht op zoet water. Dat is hen beloofd bij het tot stand komen van het Deltaplan. „Naast veiligheid waren ontsluiting van de provincie en zoet water voor de ag rarische sector belangrijke neven doelen. Voor de land- en tuinbouw is de beschikbaarheid van zoet water van levensbelang." Belangrijkste doel van de Stichting De Levende Delta is het tegengaan van ontpolderingsplannen als gevolg van de verdieping van de Wester- schelde. Ontpoldering als vorm van natuurcompensatie is voor de stich ting onbespreekbaar. De laatste ja ren maakt De Levende Delta, een lobbyorganisatie waarin vooral le den van VVD, CDA en SGP partici peren, zich ook sterk voor andere onderwerpen die het Zeeuwse plat teland raken. De stichting verzet zich tevens tegen de mogelijke aan leg van de Overschelde, een verbin ding tussen de Oosterschelde en Westerschelde ter hoogte van Ril- land-Bath. „Een doodgeboren kind je", zei Eversdijk over de Over schelde die volgens voorstanders moet leiden tot een beter waterbe heer in de Delta. Van aanleg is voor lopig geen sprake. „Tot het jaar 2010 heeft het Rijk in ieder geval geen financiële middelen voor dit project beschikbaar." Eversdijk riep de boeren op om hun belangen in een zo vroeg mogelijk stadium te verdedigen op alle moge lijke politieke niveau's. „De agrariër wordt steeds meer op zichzelf terug geworpen. Het weiland is een wij- land geworden. Iedereen praat mee over de grond van de boer: de na tuurbeschermers, de politiek, de bur gers. De boer is niet langer baas over zijn eigen grond en wordt over spoeld met maatregelen uit Brussel, Den Haag, Middelburg en het ge meentebestuur." Ook Zeeland als geheel zal zich moeten laten horen. „Ontpoldering leidt onherroepelijk tot een vergroting van risico's en meer onveiligheid. Bij de verdieping van de Westerschelde staan grote economische belangen op het spel. Zeeland met zijn slechts 375.000 in woners is slechts een kleine speler in dit spel. Ik ben er ook niet altijd ge rust op. We zullen alle zeilen moeten bijzetten om ons te laten horen." De gemeente stelt 1000 euro be schikbaar voor het ophalen van oude banden door de Zuidelijke land en tuinbouw organisatie (ZLTO). Nu worden de banden vaak op het erf bewaard en gebruikt voor het afdek ken van kuilvoer. De ZLTO bekijkt of de inzameling via een erkend be drijf kan plaatsvinden. Door centrale inkoop en administratie wordt het voor de leden interessant om banden in te leveren. Om dit echter op poten te zetten is er steun gevraagd van de provincie en de gemeenten. De gemeente Tholen doet mee en stelt daar 1000 euro voor beschik baar, maar J.J. van 't Hof (ABT) liet in de commissie gemeentelijke ont wikkeling weten daar geen voor stander van te zijn. „De ZLTO is de rijkste organisatie van zuidwest Ne derland. Die kunnen dat makkelijk zelf bekostigen." Volgens wethouder K.A. Heijboer, die als voorzitter milieu optreedt in de vereniging van Zeeuwse gemeen ten (VZG), is het de ZLTO die de zaak in kaart heeft gebracht. En is het geld niet bestemd voor het opha len zelf, maar een tegemoetkoming in de kosten die de ZLTO moet ma ken (factureren, administratie en eventueel incasso). „Elke gemeente geeft 1000 euro, de provincie de rest. We vinden het belangrijk om hierin enigszins in bij te dragen." D.R Suijkerbuijk (D66) vond dat de VZG haar licht maar eens in België op moest steken. Volgens hem wor den de banden daar gratis ingeza meld om hergebruikt te worden in de wegenbouw. „Oude banden kun nen veel waard gaan worden." Het aantal bezoekers dat gebruik maakt van de internetaansluiting in de hal van het gemeentehuis is laag. Dat is gebleken uit het klanttevre- denheidsonderzoek, een enquête die is gehouden onder bezoekers van het gemeentehuis. „Zou je geen punt moeten zetten achter die inter netverbinding?" zei M.J. Klippel (SGP) in de commissie algemeen bestuur. De burgemeester is daar geen voorstander van, zei hij. „De kosten zijn laag en evenmin zit er constant een ambtenaar bij. Dus laat die computer maar staan." Nuis hecht aan een stukje service, waar door iedereen die dat wil - ook bij voorbeeld kinderen en allochtonen - van internet gebruik kan maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 7