VZOS uit Sint-Philipsland huldigt trouwe alt en sopraan Huurders krijgen meer kans om zelf hun woning in te richten Regio Bank sluit plotseling 2 kantoren Sien van Dijke en Annie de Groen krijgen speld Tandarts stopt in Stavenisse Eigen Huis vindt stijging woonlasten buiten proportie Oorkonde voor goede verhuurder Zakkenvuller In Sint-Philipsland en Tholen Maatregelen brandveiligheid gecontroleerd Kerstconcert in Renaissancestijl Donderdag 4 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Twee trouwe leden van VZOS Sint-Philipsland zijn vrij dagavond uitgebreid gehuldigd. Mevr. K. van Dijke- Stouten (65) was 40 jaar lid van het plaatselijke ge mengd koor, mevr. J.A. de Groen-Hollebrands uit Poortvliet vierde haar zilveren jubileum. Bovendien is zij het oudste lid van VZOS. Met bloemen, cadeaus, een speld en een oorkonde werden ze royaal gewaardeerd voor hun inbreng in het zangkoor. Drie koren Prachtig meubelstuk Vriendenkring Caty van den Rijzen-Priem 2500ste houder goudkaart Castria Wonen Opgelopen Regio Bank heeft de vestigingen Sint-Philipsland en Tholen plotseling gesloten. De samenwerking met assu rantiekantoor Noord-Zeeland is met onmiddellijke in gang opgezegd. Van de ene op de andere dag konden de klanten er niet meer terecht. Collega's uit Sint-Annaland en Poortvliet nemen tijdelijk waar. Regio Bank overlegt met andere gegadigden die zowel in Sint-Philipsland als in Tholen een agentschap willen beginnen, maar dat lukt dit jaar niet meer. Twaalf jaar geleden Gegadigden De juiste data van de lidmaatschap pen hangen een beetje in de mist, zo gaf voorzitter H. Geluk ruiterlijk toe. In de beginperiode van de zang vereniging was de ledenadministra tie nog niet zo perfect geregeld als in het huidige computertijdperk. Minimaal waren de jubilarissen echter de 40 en 25 lidmaatschapsja ren gepasseerd. Het was voor VZOS de tweede huldiging dit jaar, want begin 2003 werden voorzitter Henk Geluk en secretaris Anja Neele als jubilarissen geëerd. Dit keer werden Sien van Dijke en Annie de Groen per taxi opgehaald. In de bedrijfs kantine van Dim van Dijke, zelf ac tief lid van VZOS, stond er koffie met een roomhoorn voor de twee ju bilarissen en de andere leden klaar. Tot verrassing van mevr. De Groen kwamen haar twee dochters en twee zoons met hun echtgenoten uit Bo degraven, Benthuizen, Goes en Tholen ook nog naar Sint-Philips land. „We vormen een gezellige vereni ging, VZOS is net één familie", vertelt mevr. Van Dijke, die als sopraan bezig is met de repetitie voor de kerstuitvoeringen. „We zijn met twee mooie kerstcantates bezig, één die we in Sint-Philipsland zelf zullen uitvoeren en een tweede voor Ten Anker in Tholen." Mevr. De Groen vindt het zingen ook een fijne ontspanning. „Jaren lang heb ik samen met mijn man hier gezongen, maar die is inmid dels overleden. Dinsdag is voor mij met VZOS een gevulde avond. Ik doe het graag, ook de uitvoeringen, zoals bij Philadelphia in Scherpe- nisse. Volgens voorzitter Geluk zijn beide jubilarissen besmet met het VZOS- virus. „Dat is een hardnekkig virus, waar je moeilijk van afkunt komen, want jullie zijn hondstrouwe leden, die geen repetitie of uitvoering overslaan. Annie de Groen komt door weer en wind uit Poortvliet, samen met haar zuster Lenie, die ook lid is van VZOS. Annie, je bent een groot liefhebber van zang en muziek. Vol ambitie doe je in onze vereniging mee. Als jong meisje zong je al solo en je vader was toen maar wat trots op je. In drie koren heb je gezongen (Poortvliet, VZOS Sint-Annaland en VZOS Sint-Phi lipsland) en alle drie met evenveel passie en plezier. Daarvan is nu nog één koor overgebleven, VZOS Sint- Philipsland. Vele jaren nam je onze concerten op cassettebandjes op. Er mocht geen noot gemist worden. Toen we in Brugge een keer een uit voering gaven, lag de cassetterecor der nog in de bus, maar die moest er toen gewoon komen. Twee jaar ge leden overleed je man Kobus, die ook bij VZOS actief was. Een man met een opgeruimd karakter. Je vond weer de kracht om naar ons koor te komen en we zijn je heel erg dankbaar, datje al 25 jaar bij VZOS Sint-Philipsland zingt." De voorzit ter onderstreepte zijn waardering met een ketting, bloemen en het ge dicht ,De herdersfluit.' Vervolgens kwam mevr. Van Dijke in het middelpunt te staan. „Met 40 jaar ga je nog een stapje verder dan onze eerste jubilaris. Sien is een zeer trouw lid. Met haar markante uitstraling en karakteristieke uitspraken hoort ze bij het meubilair van VZOS. Je bent een prachtig meubelstuk. Kom ook bij jou niet aan de dinsdagavond, want dan wil Sien bij haar VZOS-familie zijn." De voorzitter schetste, hoe de jubila ris altijd al iets aparts heeft gehad. „Toen je trouwde, droeg je een schit terende bontjas over je trouwjurk en dat was voor die tijd iets aparts. Op de ledenvergaderingen of repetities geef je een gekruide mening over de gang van zaken. Je bent een open boek en kunt heel uitbundig lachen. De keuze van nieuwe koorkleding was bijvoor beeld een zeer precaire kwestie. Als een volleerde mannequin toonde Sien een knalrode jurk, maar die werd niet gekozen, al werd speciaal de mannen nog naar een mening gevraagd. ,De mannen geven er nog niet om als we met een baal op het podium staan', was de markante uitspraak van Sien. Met haar bril en haardracht ziet ze er altijd even vertrouwd uit, maar in VZOS-voorzitter Henk Geluk serveert de wijn om een toast uit te brengen op de jubilarissen Sien van Dijke (midden) en Annie de Groen. 1980 had ze een totaal andere uitstra ling, want toen mocht ze naar de ko ningin en dat was een indrukwekken de ervaring." Mevr. Van Dijke is op dezelfde dag als Beatrix jarig, die in 1980 koningin werd als opvolger van haar moeder. Samen met Cent Wage- maker woonden toen twee inwoners van Sint-Philipsland de plechtigheid bij. De voorzitter herinnerde zich nog een gelegenheid waarbij Sien van Dijke anders dan anders was. „Bij het 25-jarig jubileum van onze diri gent Jan Wesdorp werden er tevoren video-opnamen gemaakt en Sien werd daarbij rijk beladen met sie raden gefilmd. Wederom zag ze er prachtig uit." Geluk overhandigde haar een beeldje van de componist Mozart, een oorkonde en bloemen voor 40 jaar VZOS. „Je was eerder al 40 jaar getrouwd, maar je voelt je ook verbonden met ons koor, want zingen is je hobby. Wij wensen je nog heel veel jaren met vreugde bij VZOS toe", aldus de voorzitter, die voor Sien het gedicht ,Als klaren klanken klinken' voordroeg. Secretaris D. Vos van de Zeeuwse Zangersbond, waarbij 20 koren met 650 leden zijn aangesloten, was weer graag naar Sint-Philipsland gekomen om deze speciale huldiging mee te maken. En hij deed er nog een schep je bovenop. „Er zijn heel weinig ver enigingen waar de band zo hecht is als bij VZOS Sint-Philipsland. Een echte vriendenkring. Ook als bond zijn we bijzonder blij met deze jubi larissen, want als je 25 en zelfs 40 jaar lid bent, dan maakt dat iets dui delijk over de trouwe leden. De Zeeuwse Zangersbond heeft er een oorkonde en een speld voor en we wensen jullie beiden nog heel veel gezonde en plezierige zangjaren toe", aldus Vos. De jubilarissen werden vervolgens nog toegezongen met voor ieder een speciaal lied, waarbij de tekst op zo wel Annie de Groen als Sien van Dij ke was toegespitst. Beiden namen vervolgens de felicitaties van de an dere leden in ontvangst, waarna men nog gezellig bijeen bleef met een hapje en een drankje. Tandarts M. Bomas uit Sint-Philips land heeft zijn praktijk in Stavenis se beëindigd. „Er moest dusdanig gemoderniseerd worden in verband met allerlei eisen, dat het financieel niet haalbaar was. Terwijl je toch kwaliteit wilt leveren", licht me vrouw Bomas toe. Ze vindt het wel jammer dat Stavenisse een voorzie ning kwijt raakt. Op 1 november liep het huurcontract af in de Elena- hof. De patiënten waren al in juli geïnformeerd dat de praktijk dan zou stoppen. Bomas begon in 1987 in de Julianastraat en verplaatste de praktijk later naar het woonzorgcen trum. Daar werd op twee middagen in de week spreekuur gehouden. Castria Wonen heeft van de Woon bond een eervolle vermelding gekre gen als één van de vijf beste ver huurders van Nederland. De slechtste verhuurder zit ook in Zee land, namelijk De Pagter in Vlissin- gen. Die trekt echter de beoordeling van de Woonbond in twijfel omdat er op basis van één klagende huur der de negatieve score uit de bus zou zijn gekomen. De Woonbond is een landelijke vereniging van huurders en woningzoekenden. Betaalbare huren, goede huizen in leefbare, vei lige wijken en sterke huurdersorga nisaties vormen de doelstellingen van de bond, die huurders met pro blemen helpt. Bij de beoordeling voor 2003 heeft de jury vooral gelet op de klusvrijheid, het zelf aanbren gen van voorzieningen. De bejege ning door huurdersverenigingen, de klachtafhandeling, de communicatie van directie en medewerkers is ook meegenomen. Woonpunt uit Maast richt is de beste verhuurder. Daar naast zijn vier eervolle vermeldin gen toegekend, waarvan er één voor Castria is, die de gemeente Tholen en het West-Brabantse Halsteren en Lepelstraat als werkgebied heeft. Marleen Ariens van de Woonbond reikt morgenochtend in Sint-Maar tensdijk de oorkonde uit aan Castria. Er heerst de laatste weken een beetje opgewonden sfeer bij ons in huis. Sinds Sint-Nicolaas weer voet aan (Nederlandse) wal heeft gezet, is niets meer het zelfde. Ik probeer als hoofd van het gezin uiteraard koelbloedig te blijven, maar eerlijk gezegd ben ook ik iedere ochtend razend nieuwsgierig of mijn schoen nog bij de kachel staat. En uiteraard roep ik met mijn kinderen net zo hard 'dank u sinterklaasje'als ik van de Spaanse weldoener weer een pakje chocola de sigaretjes of een paar suikerbeestjes heb mogen ontvangen. De Sint-Nico- laasbrochures van de speelgoedwinkels zijn bij ons inmiddels letterlijk 'kapot gelezenMaar ja wat wil je, die boekjes liggen al vanaf de zomervakantie bij ons in huis. Wij leven nu eenmaal in een zeer welvarend land en ondanks de haast onbeperkte scholingsmogelijkheden houdt ons volkje zich in de aanloop naar de feestelijke decembermaand toch het liefst van de domme. Dat deze naïeve opstelling dus impliciet inhoudt dat we massaal de beurs moeten trekken om hel onvergetelijke kinderfeest van Sint en Piet te financieren, wordt klaar blijkelijk op de koop toe genomen. Ik vind het daarom ook zeer eigenaardig dat onze namen bij de aftiteling van de intocht van de sint op televisie nog steeds ontbreken. 'Dit programma werd mede mogelijk gemaakt door....Nu laten we ons als volwassen mensen bedotten door de gemijterde Spanjaard en zijn al lochtone helpers. Tijdens hun bliksembezoek aan ons kikkerlandje mogen ze op een ongecompliceerde manier goede sier maken met de centen waarvoor wij als ouders een heel jaar lang keihard moeten werken. En alsof de adoratie van Sint-Nicolaas nog niet voldoende is, mag ik niet alleen zijn zakken helpen vullen met allerlei kostbaarheden, prullaria en snoepgoed, maar moet ik gedurende zijn Hollandse logeerpartijtje bovendien ook nog in het rollenspel meedoen. Dus pa kan achter wortelen en stro aan voor het paard van de sint, pa moet het volledige oeuvre aan sinterklaasliedjes uit zijn hoofd mee kunnen zingen met de kids en als Sint en Piet weer in een of ander regionaal winkelcentrum opduiken, moet pa daar uiteraard met zijn kroost bij aanwezig zijn. Sint is tenslotte maar één keer per jaar live in ons land en dan ook nog uitgerekend met z'n verjaar dag. Als dat geen boffen is. Ik sta op dit moment voor een groot dilemma: ga ik mezelf bevrijden van het be klemmende gevoel dat bij mij steeds weer overheerst als 5 december nadert? Dat houdt dan wel in dat ik onze jongste telg het grote geheim van Sint-Nico laas moet gaan vertellen. Hoe zal het joch reageren? Stort zijn wereld in, of zal hij juist opgelucht zijn in de wetenschap dat hij voortaan gewoon met mij mee mag om zijn favoriete speelgoed uit te zoeken? Ik hoef dan in ieder geval nooit meer mijn buurman te contracteren voor het kloppen op het raam en hel strooi en van pepernoten. Bovendien kunnen de 'kringloopwortelen' (uit de groente- mand in het schoentje en weer terug) voortaan gewoon direct in de peestamp. Mijn vrouw en ik gaan het 'heerlijk avondjebinnenkort evalueren en we heb ben afgesproken dat we dan onze strategie voor de komende jaren gaan bepa len. Voorlopig heb ik weer voldoende sokken, aftershave en autoshampoo voor de komende jaren. Met een stuk chocoladeletter in de hand lees ik nog eenmaal het door mijzelf geschreven gedichtje dat ik bij een van mijn cadeautjes had ge stopt. Ik mijmer zacht. „Wat zal ik deze momenten toch gaan missen. Castria Wonen gaat huurders meer tegemoet komen als ze hun woning naar eigen keuze willen inrichten. Nu kan een huurder kiezen tussen bepaalde kleuren voor een nieuw keukenblok, maar ook bij het onder houd van de woning zouden huurders meer zelf moeten kunnen beslis sen. Dat zei directeur J.J. Kloet van de woningstichting donderdagoch tend bij het uitreiken van de 2500ste goudkaart aan Caty van den Rijzen-Priem uit Sint-Maartensdijk. Huurders kunnen daarmee cheques verzilveren bij de deelnemende win keliers in hun dorp of in een van de andere woonkernen van het verzor gingsgebied van Castria dat ook in Halsteren en Lepelstraat actief is. Volgens Kloet is de goudkaart een succes. Dit jaar was de verwachting dat de helft van de huurders mee zou doen, maar dat cijfer moet naar bo ven worden bijgesteld. „Ik was com pleet verrast toen ik hoorde dat het 2500ste lid eraan kwam." Het echt paar woont al 27 jaar in hetzelfde huurhuis in de Bloemenlaan. Hoewel de goudkaart al in het begin van dit jaar werd geïntroduceerd, meldde mevrouw Van den Rijzen zich pas kortgeleden aan. „Ik had het wel eens in de Castria bode gezien maar had het steeds naast me neergelegd. Mijn moeder die sinds kort in Maar- tenshof woont, gaf de doorslag. Die had er al een en zei dat wij er ook een moesten nemen." Hoe langer een huurder in een huur huis woont, hoe meer waardepunten hij kan verzamelen. Mits hij zijn huur op tijd betaalt en geen overlast veroorzaakt. Castria Wonen speelt zelfs met de gedachte om in de toe komst trouwe huurders eerder een woning toe te wijzen in een woon zorgcentrum (van de stichting) dan een particuliere woningbezitter. Castria denkt er ook aan om samen met 300 andere woningcorporaties goedkope energie (gas en elektra) te leveren aan huurders. Door een geza menlijke afname kan de prijs voor deliger uitvallen. Een en ander wordt mogelijk wanneer de energiemarkt op 1 juli wordt vrijgegeven. Het gun stige tarief zou dan alleen voor goud kaarthouders zijn, aldus Kloet. De woningstichting hield onder een panel van 150 huurders een enqüete waarin onder meer gevraagd werd of de huurder meer wilde doen aan het onderhoud in zijn woning. Volgens Kloet blijkt dat het geval te zijn. Dat gaat bijvoorbeeld over het vervangen van een keukenblok. Daar kan meer keuzevrijheid in komen, zo zei hij. Zelfs zo dat de huurder daar een be paald bedrag voor krijgt om het zelf uit te kunnen voeren. Ook wordt er nu bekeken wat er met een woning moet gebeuren die door de huurder zelf is opgeknapt en waar een nieuwe huurder in komt. Tot nu toe moest de woning in de oorspron kelijke staat (inclusief de tuin) wor den teruggebracht. Volgens Kloet heeft de stichting vroeger te veel aan de woning gedacht en te weinig aan de huurder. Dat gaat veranderen. De servicekaart is er een onderdeel van. „We zijn altijd erg belerend ge weest." Het echtpaar werd in het zonnetje gezet. Caty kreeg de goudkaart om dat zij de boodschappen doet. Voor Jan waren er bloemen. Het echtpaar woent naar hun zin in de Bloemen laan. Ook hun naaste buren wonen er al 27 jaar lang. Vanaf 1 september 1976. Kloet heeft ook in het blokje gewoond toen hij zelf nog huurder was en kende het echtpaar als buren. Uit de gegevens van Tholen blijkt dat huurders in Stavenisse en Scher- penisse het meest gebruik maken van de goudkaart. Stavenisse spant de kroon met 76,1 procent, gevolgd door Scherpenisse met 73 procent. Kloet: „De deelname in klejne dor pen is groter. Daar staan de winkels ook het meest onder druk." De deel name in Sint-Maartensdijk waar re latief veel huurwoningen staan, is het minst: 58,2 procent. Onder jongeren is nog weinig be langstelling voor de goudkaart. Met nog geen veertig procent zou daar wat extra aandacht voor moeten ko men, zo vond de directeur. De deelname in de ander woonker nen is als volgt: Sint-Philipsland 67,1 procent, Poortvliet 67 Sint- Annaland 66,9 Oud-Vossemeer 61,8 en Tholen 60,5 In Halste ren doet 61,2 procent van de huur ders mee, in Lepelstraat 74,7 Het aantal winkels waar nu de goud kaart gebruikt kan worden is inmid dels opgelopen tot 110 in het gehele gebied. Ook daar had Kloet van op gekeken. „Het systeem werkt, maar we kunnen er natuurlijk geen win kels mee in stand houden. We willen hiermee wel de locale economie een stimulans geven. De buurtwinkels staan onder druk en dat is een van de zwakke punten in de leefomgeving." Huurders kunnen korting krijgen op artikelen (in eigen dorp 3 euro, in an dere woonkernen 2,50 euro). De winkeliers verrekenen dat met Cast ria. Die heeft er jaarlijks zo'n 175.000 euro voor gereserveerd. Daar staan voor de woningstichting ook besparingen tegenover. Huur ders worden gestimuleerd om de huur automatisch van hun rekening te laten afschrijven (meer punten). Dat scheelt in de administratie. Ook wordt daarmee bereikt dat de huur op tijd betaald is en hoeven er geen aanmaningen de deur uit. In Tholen werden tot 1 november de meeste cheques ingeleverd 19,7 in Sint-Maartensdijk 15,4 in Sint- Annaland 8,3 in Poortvliet 6,4 in Oud-Vossemeer 5,2 in Sint- Philipsland 5 in Stavenisse 4,8% en in Scherpenisse 4,6 Het initiatief voor de sluiting is uit gegaan van de Regio Bank, dochter van ING. „Het ligt louter en alleen aan de kantoren zelf dat het zover gekomen is. Er waren voldoende redenen voor", zegt ING-woord- voerder mevr. Willems, die dat niet nader wil toelichten. „Het had te maken met het kantoor zelf." Directeur Bram Verwijs van assu rantiekantoor Noord-Zeeland (3 personeelsleden) laat weten, geen mededelingen over de sluiting van de Regiobank te mogen doen. „Maar ik ga in Sint-Philipsland ge woon door met financieringen, hy potheken, verzekeringen, het ver zorgen van administraties, sparen en beleggen. Daar heb ik diverse andere financiële instellingen voor." Verwijs heeft zijn hoofdves tiging in de Wilhelminastraat in Sint-Philipsland en hield vier dagen per week zitting in een pand van de familie Quist-Duine aan de Molen- vlietsestraat in Tholen. Daar is het bord van de Regiobank weggehaald en is een papier opgehangen waar op verwezen wordt naar agent G.C. Goedegebuure in Poortvliet. De klanten van kantoor Sint-Philips land zijn verwezen naar agent M.P. van Dijke in Sint-Annaland. „Dit is een incidentele sluiting", zegt mevr. Willems. „Regio Bank wil dichtbij de mensen blijven, dus worden er andere, onafhankelijke intermediairs gezocht. Daarvoor zijn vergunningen nodig en dat kost de nodige tijd. Alle klanten van de kantoren Sint-Philipsland en Tho len zijn echter per brief op de hoog te gesteld om ze tijdelijk zo goed mogelijk te kunnen helpen." In 1991 vond er in Sint-Philipsland bij Regio Bank ook een wijziging plaats, die landelijk de aandacht trok omdat er toen sprake was van fraude. De toenmalige beheerder had zo'n acht ton van slapende spaarrekenin gen gehaald en die aan andere men sen uitgeleend. Ze was er zelf geen cent wijzer van geworden, maar vol gens de rechtbank was er wel sprake van valsheid in geschrifte en ver duistering. Verwijs kreeg toen het agentschap van de Regiobank, maar na twaalf jaar is hij dat nu kwijt. „Voor de klanten die dat toen meege maakt hebben, is de recente verande ring vervelend", realiseert P. Wiel aard zich, die bij Regio Bank hoofd verkoop is voor Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. „Maar destijds hebben de klanten geen financieel nadeel ondervonden en dat is ook nu niet het geval." Wielaard realiseert zich, dat het voor de klanten als een verrassing geko men is. „Het is redelijk snel gegaan, maar er was aanleiding om de sa menwerking te beëindigen, hoe we dat ook betreuren. De vertrouwelijk heid van zaken binnen de bank is echter belangrijk. De klanten hebben - blijkens verschillende reacties - vertrouwen in de tijdelijke oplossing die we zowel bij Van Dijke in Sint- Annaland als Goedegebuure in Poortvliet bieden. Er is begrip voor de situatie." Wielaard zegt maandag al gesprek ken met kandidaten te hebben ge voerd die een vestiging in Sint-Phi lipsland of Tholen of in beide plaatsen willen beginnen. Daarmee wordt duidelijk dat Regio Bank in beide plaatsen een vestiging wil hou den. „Er zit voldoende commercieel draagvlak om daar verder te gaan. Alleen is het in Sint-Philipsland min der gemakkelijk kiezen dan in Tho len." Regio Bank gaat niet bij een supermarkt zitten, maar zoekt een verzekeringskantoor of een andere financiële dienstverlener. „We gaan de mogelijkheden grondig bekijken, want zorgvuldigheid staat voorop. Daarom lukt het niet meer om in de cember nieuwe vestigingen te ope nen", aldus Peter Wielaard van de Regiobank. Stemmen van lezers De gemiddelde woonlasten in heel Nederland stijgen volgend jaar met ongeveer 6,5%. Dit betreft de onroe rende zaakbelasting (ozb), het riool recht en de afvalstoffenheffing, e.d. De percentages die de gemeente Tholen in 2004 van haar burgers vraagt, lopen uiteen van 14 tot 16%. De vereniging Eigen Huis vindt de 6,5% al buiten elke proportie in een tijd van een neergaande economie. Dit is een te grote belasting voor de burgers, zeker voor degenen die een eigen huis bezitten. Hoe buitenpro portioneel, zeg maar hoe buitenspo rig en (a)sociaal is dat dan in de ge meente Tholen. De eigen huis bezitters zouden dat eens bij de ver eniging Eigen Huis kenbaar moeten maken, want de burgers van Tholen behoren wat inkomen betreft tot de laagste categorie van Nederland. Is de forse verhoging nu nodig? De gemeente Tholen is altijd één van de goedkoopste geweest, maar als men met verhogingen van 14-16% aan komt, is Tholen binnen enkele jaren de duurste gemeente van Zeeland en één van de duurste van ons land. B. en w. en in hun kielzorg een groot deel van de raad proberen kramp achtig hun buitensporige verlangers ten koste van de burgers uit te voe ren. De nieuwbouw van het gemeen tehuis mag 13,8 miljoen euro kos ten, maar over enkele jaren is dat wel 24 tot 25 miljoen. Ik hoop, dat dhr. J. Kempeneers uit Sint-Philips land gelijk heeft als hij zegt, dat de aankoop van Morelli een eerste aan zet is om af te zien van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Hopelijk dat de gemeentebestuurders echt on gerust zijn, dat nieuwbouw een on haalbaar verlangen is omdat het veel te duur wordt. Men heeft moeite dit aan de burgers kenbaar te maken, maar val maar eens goed in eigen zwaard. Daar kun je alleen maar van leren. Er zijn al meerdere goede al ternatieven aangedragen. Maak daar gebruik van, nu de nieuwbouw nog niet begonnen is. Doorgaan op een heilloze weg en grote financiële offers eisen van de burgers, zal lei den tot het dempen van het ene gat met het andere. Dat leidt weer tot een financieel moeras. Gemeentebe stuurders van Tholen, stop dit slech te beleid en maak dat uw burgers eens duidelijk. Het zal een teken ten goede zijn en zeer velen zullen dit ook weten te waarderen. C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. In de weken voorafgaand aan de feestdagen zal de afdeling brand weer en rampenbestrijding van de gemeente de brandveiligheid con troleren bij bedrijven en instellingen die aan meer dan vijftig mensen verblijf kunnen bieden. Steeks- proefsgewijs wordt in alle plaatsen gekeken welke maatregelen er ge troffen zijn. Tevoren is aan alle betrokkenen een brief gestuurd, met daarin de alge mene voorwaarden waaraan moet worden voldaan om een brandveili ge omgeving te scheppen voor gas ten, bewoners, leerlingen, klanten en personeel. Ook is in de brief de regelgeving uiteengezet over uit gangen en vluchtwegen, vluchtweg aanduiding en noodverlichting, maximaal toegestane aantallen per sonen, blusmiddelen, ophangen en impregneren van versiering, open vuur, wat wel en niet mag met kerst bomen en -takken, wat is brandver tragend en hoe kun je dat zelf con troleren. De gemeente wijst er in de voor lichtingsrubriek Tholenderwijs op dat mensen zich ook thuis bewust moeten zijn van brandgevaar en geeft een groot aantal tips rond kerstbomen en -versiering, kaarsen, often haard, fonduen en gourmetten. Het ensemble Con Piacere ver zorgt op 13 december een kerst concert in Tholen op uitnodiging van de stichting Anthonie Kelder mans concerten. Gehuld in Fran se/Renaissance kostuums voeren de leden - die bij voorkeur optre den in historische gebouwen - een muzikaal kerstverhaal uit. Dat gaat van de aankondiging van de geboorte, via de lofzang van de engelen en de herders naar Drie koningen. Het programma bestaat hoofdzakelijk uit Nederlandstalige muziek uit de 16e en 17e eeuw, onder andere van Messuus, Sweel- inck, Van Noordt en Vallet. Con Piacere bestaat uit een vocaal kwintet en een instrumentaal trio (luit, blokfluit en gamba). Vocaal wordt voornamelijk muziek ver tolkt uit de Renaissanceperiode, zoals madrigalen en balladen. Het trio voert tevens werken uit de Ba- roktijd uit. Het concert vindt plaats in de hal van het voormali ge stadhuis en begint om kwart over acht. Kaarten kunnen telefo nisch worden gereserveerd: 0166- 603544. Gevonden. Bij de politie is infor matie te verkrijgen over de volgen de (tussen 21 en 27 november ge vonden) voorwerpen: een fietscomputer, ijsdoosje en geld. Caty van den Rijzen-Priem mocht als 2500s,e goudkaarthouder een taart aansnijden in het kantoor van Castria Wonen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3