Teken- en ontwerpwedstrijd draagt bij aan verkeersveiligheid jeugd vanden^rekeT UITVERKOOP Gimbrère oé GovóW«iaV,St Gemeente schrapt zaal voor tafeltennis PvdA wil discussie toekomst brandweer Kinderen Schalm leren voor zichzelf opkomen Thoolse scholieren vallen in de prijzen bij het ROVZ Minder afval van groente Mededeling Gratis meten Donderdag 4 december 2003 60e jaargang no. 3 VEEL BETER BEELD DAN VIA DE KABEL ///éi HEIJNEN Proef met blauwe zone in Tholen De tekeningen van de zevenjarige Elbi Bevelander uit Scherpenisse en de zesjarige Femke Goedegebuure uit Oud-Vossemeer hebben een plaatsje gekregen in de ROVZ-kalender 2004. Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) reikte maandag de prijzen uit aan de winnaars van de teken- en ontwerpwedstrijd over het thema kind en verkeersveiligheid. Maar liefst vier Thoolse scholieren vielen met hun bijdrage in de prijzen. Behalve Elbi en Femke van de basisschool werden ook brugklassers Jet van der Scheer (13) uit Tholen en Alice Moerland (12) uit Sint-Annaland bekroond. Zij ontvin gen een cd-bon en een oorkonde voor de posters die ze zelf ontworpen hadden. gemeente Tholen De gemeentegids 2004 wordt in week 1 van 2004 (29 december 2003 - 3 januari 2004) huis-aan-huis verspreid binnen de gemeente Tholen. MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen en «naken Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 Bewustwording Smash verbolgen: onbehoorlijk bestuur Vijf blus groepen een uitgemaakte zaak Deze week Stavenisse heeft Thoolse primeur weerbaarheidscursus De kinderen uit groep 7 en 8 van openbare basisschool De Schalm uit Stavenisse volgen sinds enkele weken een cursus weerbaarheid. De Schalm heeft in de gemeente de primeur van deze door de overheid gefinancierde cursus. Organisator Sport Zeeland is in gesprek met diverse andere Thoolse basisscholen om ook daar binnenkort de lessen in sociaal/emotionele en fysie ke weerbaarheid te gaan geven. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 JTioolse Courant I SlriL-Annaland ÓT-b-g^. 653474 rachfbode.nl lrfchJbode.nl itbode.nl 5Tdrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In het centrum van Tholen zullen vanaf april langparkeerders wor den geweerd. Er komt een proef van een half jaar met het instellen van een blauwe zone. Dat zijn b. en w. overeengekomen met de on dernemersvereniging Tholen. Op die manier wordt getracht het par keerprobleem in de binnenstad het hoofd te bieden. Met deze maatre gel wordt het verkeerscirculatie plan dat in 1997 door de raad is vastgesteld, aangepast. Het college verwacht dat dit geen extra geld zal kosten, maar laat in de be- stuursrapportage weten dat dit wel afhankelijk is van het slagen van de proef. Op het naleven van de regels zal moeten worden toegezien. Daar is een buitengewoon opsporingsamb tenaar voor nodig. Die zal worden ingehuurd. De aanstelling van zo'n functionaris gebeurt via de procu reur-generaal en duurt vier maan den. Dat is ook de reden waarom niet eerder met het experiment be gonnen kan worden, aldus het col lege. Het duurde D.P. Suijkerbuijk (D66) allemaal te lang, zo zei hij in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. Maar wethouder K.A. Heijboer bestreed dat. „Dit is eerst met de middenstand besproken. We kunnen het niet voortvarender oppakken." Het inzamelen van groente-, tuin en fruitafval (g.f.t.) loopt terug. Dit jaar wordt honderd ton minder verwacht. Dat blijkt uit de tussen tijdse verantwoording van het col lege over de stand van zaken in be- stuursrapportage. Ook wordt er minder huishoudelijk afval (rest- fractie) ingezameld. Ook dat be draagt ongeveer honderd ton. Volgens wethouder K.A. Heijboer kan dat laatste komen doordat het afval beter wordt gescheiden. Maar J.M. Aarnoudse (SGP) wees er in de commissie gemeentelijke ontwikkeling op dat ook het aan bod van g.f.t. (via de groene em mer) lager uitvalt. Heijboer kon dat niet zomaar verklaren. Hij hoopte dat de proef met de specia le zakjes die in Oud-Vossemeer zijn uitgedeeld om in de keuken al meer te scheiden, ervoor zorgt dat er meer g.f.t. wordt aangeboden. Ook zal bekeken worden welke ac tie er ondernomen moet worden om het aanbod van g.f.t. te verho gen. De tekeningen van Elbi Bevelander uit Scherpenisse en Femke Goedegebuure uit Oud-Vossemeer hebben een plaatsje gekregen in de kalender van het ROVZ. Voor hun winnende inzending ontvingen de kinderen een cadeaubon en een oorkonde en voor hun school was er een cheque van 350 euro voor verkeerseducatie. Advertentie I,M. OPRUIMING BVQMBRÊRE KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. V ^TIIIVUMIIWnV VI IfAiVf I ft 4 Advertentie I.M. De opdracht voor de kinderen van de basisscholen was duidelijk. Maak een leuke tekening over wat jij belangrijk vindt in het verkeer. De 154 Zeeuwse scholen die aan de teken- en ontwerpwedstrijd deelnamen, leverden in totaal 1349 tekeningen bij het ROVZ in. Al deze kunstwerken waren al door een voorselectie op de eigen school heen gekomen en uiteinde lijk bleven er van dat grote aantal tekeningen slechts 12 prijswin naars over. Ivonne Provoost- Schröder was als jurylid naar het eiland Tholen gekomen om de prijzen uit te reiken. Zij mocht El bi Bevelander van de Groen van Prinsterenschool uit Scherpenisse maandagochtend als eerste een oorkonde, een cadeaubon en een kalender, met daarin zijn eigen te kening (bij de maand oktober), aanbieden. Bovendien had Elbi met zijn winnende inzending een bedrag van 350 euro voor zijn school verdiend. Dit bedrag is be doeld voor verkeersonderwijs op school. Femke Goedegebuure uit groep 2 van Die Heenetrecht- school uit Oud-Vossemeer was al even verrast toen ze te horen kreeg dat haar tekening bij de maand april op de ROVZ-kalender staat afgebeeld. Ook zij kreeg een oor- 1 konde, kalender en cadeaubon voor zichzelf en voor haar school had mevrouw Provoost eveneens een cheque van 350 euro meege nomen. „Wij willen daar verkeers borden voor het speelplein van groep 1 en 2 voor gaan kopen. Zo leren de kinderen spelenderwijs de verkeersregels en de betekenis van de borden kennen", zo liet juf Carolien Fase doorschemeren. Alle kinderen van de winnende scholen ontvingen een felgekleurd sleutel- koord van het ROVZ. Voor de leerlingen van de Zeeuwse scholen in het voortgezet onderwijs luidde de opdracht: ontwerp een poster met daarin verwerkt het the ma beveiligingsmiddelen, snelheid, of alcohol en verkeer. Evenals vo rig jaar - toen het Calvijncollege in Tholen een van de drie provinciale hoofdprijzen in de wacht sleepte - was er ook dit keer succes wegge legd voor twee scholieren. Jet van der Scheer had een werkstuk ge maakt over het onderwerp gordels, ook op de achterbank en Alice Moerland viel met haar ontwerp met het thema stop voor rood in de prijzen. Voor beide basisscholieren was er een cd-bon en een oorkonde maar Jet was wegens ziekte niet in staat de prijzen zelf in ontvangst te nemen. Mevrouw Provoost sneed tijdens de prijsuitreiking nog een gevoelig punt aan bij de klasgeno ten van de twee winnaressen met de vraag: Wie van jullie gedraagt zich wel eens onveilig in het ver keer? 's Ochtends bleken er name lijk diverse jongeren tegen de lamp gelopen te zijn bij een verkeers controle van de politie. Een aantal scholieren had bij die gelegenheid een bekeuring gekregen omdat de fietsverlichting niet brandde. „Zo zie je maar weer dat verkeerspro- jecten op school zeker niet overbo dig zijn. Het ROVZ helpt graag een handje mee om het verkeer vei liger te maken en daarbij is het stukje bewustwording onder jonge verkeersdeelnemers van groot be lang", aldus mevrouw Provoost. Tafeltennisvereniging Smash '76 uit Sint-Annaland reageert verbolgen op het feit, dat b. en w. de bouw van een muziek/tafeltenniszaal bij de Wellevaete geschrapt hebben. Er zou gezamenlijk met muziekvereni ging Accelerando een clubaccommodatie komen, maar alleen de fanfare krijgt nu nog een repetitielokaal. „Een omslag van jewelste", zegt Smash-voorzitter Kees Vroegop. „Dit is onbehoorlijk bestuur." Wethou der mevr.drs. M.A.E. Velthuis vindt dat er van een misvatting sprake is bij de tafeltennisvereniging. Ze verwijt haar voorganger L.J. van Doorn ook, dat hij ,veel dingen heeft laten liggen." Wethouder Velthuis lichtte de tafelten nisvereniging dinsdagavond in over de verrassende wending, nadat ze 's middags de muziekvereniging had geïnformeerd. „We zijn aardig boos geworden, want hier klopt natuurlijk niets van", zegt Kees Vroegop. „Een mooi plan, waarvoor de projectgroep bij vijf aannemers prijs had opge vraagd, wordt nu afgekapt. Samen met vertegenwoordigers van Accele rando en Piet v.d. Vlies van de ge meente hebben we uitgebreid alle mo gelijkheden bekeken. Zonder enige zelfwerkzaamheid van de twee ver enigingen kon de gezamenlijke ac commodatie er komen. Hoeveel uren hebben we niet besteed aan dit project en nu wordt alles zomaar aan de kant gezet'aldus de Smash-voorzitter. Volgens b. en w. moet de tafeltennis vereniging van de Wellevaete gebruik blijven maken. Alleen Accelerando krijgt een vervangende ruimte voor de Sakofahal. Niet meer bij de Wellevae te, maar nu aan de Veilingweg, waar ook de nieuwe brandweerkazerne komt. „Er zijn andere plannen in ontwikke ling achter de Wellevaete en we zou den onszelf klem zetten wanneer daar een nieuw gebouw zou komen", zegt wethouder Velthuis. Met die nieuwe ontwikkelingen doelt ze op de moge lijke bouw van twee basisscholen. „We moeten bij de Wellevaete nog wel een berging en een jeugdhonk bouwen, maar het muziekiokaal komt aan de Veilingweg." ZIE VERDER PAGINA 9 De PvdA wil graag een keer praten over de toekomst van de Thoolse brandweer. In de commissie algemeen bestuur kreeg fractievoorzitter M.A.J. van der Linde daarvoor steun van de andere fracties. „Maar dan moet er wel een gedegen stuk liggen waarover we kunnen praten", vond J.J.P.A. Boulogne (ABT). En bij monde van M.J. Klippel maakte de SGP duidelijk dat de blusgroep Stavenisse wat haar betreft niet ter discussie staat. Van der Linde greep de nieuwbouw van de kazerne in Sint-Annaland aan om het onderwerp aan te snijden. In de bestuursrapportage staat dat mo menteel wordt gewerkt aan het pro gramma van eisen voor dit gebouw. „Geografisch gezien is Sint-Annaland de centrale plaats in onze gemeente, dus dat is ideaal voor een brandweer kazerne. Maar is het niet wijs om dat gegeven te betrekken bij de evaluatie van het project versterking brandweer. Dan kan er bekeken worden wat waér moet komen, hoe het functioneert." Dat zou, wat de PvdA'er betreft, in vloed kunnen hebben op het program ma van eisen voor de nieuwbouw in Sint-Annaland. Gezien de centrale ligging zou het denkbaar zijn, dat meer taken in Sint-Annaland gecon centreerd worden. Of dat er, als het niet lukt om voldoende vrijwilligers te vinden voor het bezetten van de blus- groepcn, een beroepsteam wordt ge vormd dat in die plaats wordt gestatio neerd. liet Van der Linde enkele proefballonnetjes op. Burgemeester W. Nuis waarschuwde de PvdA'er om voorzichtig te zijn 'met wat u overhoop haalt'. „Signalen over onderbezetting heeft u van mij niet gekregen. Vacatures kunnen tot nu toe altijd nog ingevuld worden en daarbij wordt selectief gekeken of ie mand overdag beschikbaar is." Wat je nodig hebt en hoeveel het kost, zijn eveneens zaken die meespelen. Dat de bezetting overdag lastiger wordt door dat brandweerlieden niet in hun woonplaats werken, is een gegeven waarover de politiek al eens openlijk heeft gesproken. Dat wordt ook wel opgelost door mensen in te delen bij de blusgroep in de plaats waar ze wer ken, zei Nuis daarover. Van der Linde trekt het functioneren van de brand weer overigens niet in twijfel, zei hij. En een beroepsbrandweer acht hij op Tholen niet haalbaar, reageerde hij op een vraag van P. van Belzen (CU). Maar de PvdA wil praktisch met de brandweer omgaan en de fractie wijst al langer op het beheersbaar houden van de kosten. Van Belzen las in de bestuursrappor tage over het dekkingsplan 'Save', dat in westelijk Noord-Brabant is goedge keurd. Hij vroeg zich af wat Tholen daarmee van doen heeft nu het sinds eind september bij de brandweerregio Zeeland is ingedeeld. „Dat dekkings plan gaat verder dan de regionale grenzen, maar de dialoog tussen Zee land en Brabant moet nog starten", al dus Nuis. Hij zei dat bewust taken ge spreid worden over de blusgroepen. En de spreiding van die groepen heeft weer te maken met een evenwichtige verdeling van het buitengebied. „Be grijp ik dat het een uitgemaakte zaak is dat we decennialang vijf blusgroe pen hebben?" mengde J. van den Donker (D66) zich in de discussie. „Dat is een uitgemaakte zaak, het dekkingsplan geeft dat aan", ant woordde Nuis. In een discussie over de toekomst van de brandweer zou uitgelegd kunnen worden waaróm dat een uitgemaakte zaak is, vond Van der Linde. ZIE VERDER PAGINA 13 Sien van Dijke zingt al 40 jaar bij VZOS in Sint-Philipsland Kees Kleppe wil Scherpenisse op de kaart houden met publicaties Caty v.d Rijzen uit Sint-Maartensdijk krijgt 2500e goudkaart van Castria EN VERDER... Britse elektriciens maken Thoolse scholen brandveilig Regio Bank sluit plotseling twee kantoren Tafeltennissers Smash '76 terug in hoofdklasse WAAR GESPEELD WORDT, DAAR ZIJN KINDEREN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De verruwing in de maatschappij en het vervagen van fatsoensnormen houdt beleids makers op landelijk, provinciaal en lokaal niveau behoorlijk bezig. In de gemeente Tholen heeft men daarom in de nota jeugdbeleid het stukje weerbaarheid onder de Thoolse jongeren als één van de speerpunten aangemerkt. De cursus weerbaarheid voor de hoogste groepen van de basisschool is een voortvloeisel van de door de poli tiek ingeslagen weg, om jongeren die straks uitwaaieren naar scholen in het voortge zet onderwijs, goed voor te bereiden op situaties die zich buiten hun vertrouwde om geving zeker zullen gaan voordoen. In twaalf lessen krijgen de jongens en meisjes persoonlijkheidstraining en ze leren voor zichzelf op te komen. „Maar wc maken er zeker geen vechtmachines van hoor", geeft instructeur Vicente Quandt aan. „Wij geven de scholieren les in zelfbeheersing, uitstraling en sociale en lichamelijke vaardigheden. De jeugd moet voor zichzelf op durven komen en niet bang zijn om zijn eigen weg te gaan. Als anderen zien dat jij een zwak persoontje bent, dan wordt daar onherroepelijk misbruik van gemaakt. Alleen al door je lichaamstaal kun je veel duidelijk maken aan anderen", aldus de trainer van Sport Zeeland die de jongens van groep 7 en 8 van De Schalm onder zijn hoede heeft. „De meisjes en jongens volgen de cursus los van elkaar, omdat de eigen houding en de op de loer liggende gevaren voor beide groepen nogal uit elkaar liggen", licht de trainer toe. „Jongens blijken zich vaak stoer te willen gedragen en meisjes zijn meest al iets schuchterder. De een moetje dus een duwtje geven en de ander weer afremmen. Bovendien worden meisjes in de praktijk nu eenmaal anders bejegend als jongens." Zie verder pagina 9. De deelnemers aan de cursus weerbaarheid kijken toe hoe de 11-jarige Tim Smits een poging doet om een plankje doormidden te slaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1