Provincie Zeeland Natuurlijk vitaal Afval, haal eruit wat erin zit! Vader en dochter Walhout proeven wederom het zoet der overwinning Jan Capelle en Wim Beurkens triomferen bij tentoonstelling Zwaluw Ploegens en maaiens De Zeeuwse boerderij te boek gesteld West Zeeuwsch-Vlaanderen In beroep Maand van de vrijheid Grote diversiteit bij tentoonstelling Vogelvreugd in Tholen Donderdag 4 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 49/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Met de campagne 'Afval, haal eruit wat erin zit!' proberen Provincie Zeeland, O.L.A.Z en de Zeeuwse gemeenten de bevolking meer informatie te geven over afvalscheiding. Het doel is dat Zeeuwen over twee jaar 20% meer van het huishoudelijk afval scheiden. Kampioenen Topkwaliteit Uitslagen Abdij Nieuws Tot 2 februari ligt het ontwerp- gebiedsplan West Zeeuwsch- Vlaanderen ter inzage in de regio. Tot dezelfde datum kunnen in spraakreacties worden gegeven. Natuurlijk vitaal heet het ontwerp- gebiedsplan, waarin de ruimtelij ke inrichting van het buitengebied van de gemeente Sluis gestalte krijgt. Bij de inrichting zijn de be langen van landbouw, natuur, recreatie, industrie, volkshuisves ting, verkeersveiligheid, kustver dediging en waterhuishouding tegen elkaar afgewogen. Aan alle wordt zoveel mogelijk recht ge daan. Dat vindt de gebiedscommissie West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in vertegenwoordigd zijn de gemeente Sluis, het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de agrari sche sector, RECR0N, Kamer van Koophandel, natuur- en milieu organisaties, rijkswaterstaat en de provincie Zeeland. Adviseur is Dienst Landelijk Gebied in Goes. Het woord is nu aan de regio. Ter inzage Het ontwerp-plan Natuurlijk vitaal ligt tijdens kantooruren ter inzage bij de receptie van het gemeente huis in Oostburg en het Belfort in Sluis, op de leestafel in de hal van het stadskantoor Aardenburg en in de openbare bibliotheken van Breskens, Oostburg, Sluis en Aardenburg. Het plan is voor zeven euro te koop bij de receptie van het Sluise gemeentehuis in Oostburg. Op verzoek wordt het ook toege zonden; de prijs wordt dan met de portokosten verhoogd. Een samenvatting van het ont werp-plan is gratis beschikbaar. Verder is www.gebiedsgerichte- aanpak.nl te raadplegen over Natuurlijk vitaal. Informatie Tijdens drie avonden - van zes tot negen uur - wordt informatie verschaft over Natuurlijk vitaal: dinsdag 9 december, in De Lindenhoeve, Beestenmarkt 4, Sluis; woensdag 17 december, in de Mauritshoeve, Mauritsweg 4, IJzendijke; donderdag 15 januari, in Hotel De Schelde, Scheldestraat 1, Cadzand. Leden van de gebiedscommissie zijn dan beschikbaar om achter grondinformatie te verschaffen. Om acht uur geeft voorzitter M. Kramer van de commissie een algemene toelichting. Daarvoor en daarna kan in individuele ge sprekken met de leden van de gebiedscommissie van gedach ten worden gewisseld. Inspraak Tot 2 februari kunnen schriftelijke reacties op Natuurlijk vitaal wor den gericht aan: Gebiedscommissie West- Zeeuwsch-Vlaanderen, p/a gemeente Sluis, sector Ruimte en wonen, postbus 27, 4500 AA Oostburg. Van 24 april tot en met 23 mei duurde De Maand van de Vrijheid dit jaar. Alle activiteiten zijn vastgelegd in een verslag. Het doel van De Maand is het structureel uitdragen van het begrip verdraagzaam heid, met name richting jongeren. Het verslag van de activiteiten kan worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provincie Abdij 9, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mail: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 5 december is het informatiecentrum tot 15.30 uur geopend. Gemiddeld wordt per jaar zo'n 550 kilo afval per mens aan de straat gezet. Veel van wat er in de vuilniszak, container of duo- bak gaat, is nog bruikbaar of kan worden gerecycled. Bijvoorbeeld kartonnen verpakkingen, oude t- shirts of aardappelschillen. Composteren of hergebruiken is beter voor het milieu én voor de portemonnee. Een ton restafval verbranden kost circa 130 euro, terwijl een ton gft afval compos teren slechts circa 70 euro kost. Scheiden Uit onderzoek is gebleken dat er nog te vaak zaken in het restafval of de vuilniszak zitten die er niet thuis horen. Glas en papier staan met stip bovenaan. De campagne 'Afval, haal eruit wat erin zit!' is bedoeld om zoveel mogelijk infor matie te verstrekken, zodat het afval nog beter wordt geschei den. De eerste campagnegolf loopt nu af, wat niet wil zeggen dat alles nu al perfect wordt gescheiden. Komend voorjaar krijgt de cam pagne weer een vervolg. Voorbeelden van wat niet in con tainer/het deel voor restafval hoort: - theezakjes (gft) - vensterenveloppen (papier) - tuin- en snoeiafval (gft) - lege flessen en potten (glas) - theedoeken (textiel) - lappen stof of gordijnen (tex tiel). Tuinafval De winterbeurten voor de tuin zijn in volle gang. Het blad is inmid dels vrijwel van de bomen en ligt nog in de tuin. Verzamelen en op de composthoop gooien is een goed idee. Op die manier kan het na compostering met ander tuin afval, weer worden hergebruikt in de tuin. Snoeihout mag in de GFT-bak. Groot hout niet. Wan neer mag hout niet in de groene bak? Simpel, als het niet in de container past. Wanneer tuinafval bij het restafval terecht komt, wordt het gestort of verbrand. Dat is niet goed voor het milieu en nog duurder ook. Een ton afval verbranden kost circa 130 euro, terwijl het composteren van GFT-afval circa 70 euro kost. Etensafval Etensresten of ander verteerbaar afval, zoals vlees en visresten, maar ook broodkorsten, gebruik te koffiefilters en eierschalen, het mag allemaal in de Groente-, Fruit en Tuinafvalcontainer/het gft-deel van de duobak. Voor velen is het logisch dat het daarin moet, maar nog veel etensafval komt in het restafval terecht. Een veel gehoorde opmerking is dat de bak van dat etensafval gaat stin ken en dat er beestjes op af komen. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen enkele tips: Gooi geen nat of vochtig afval in de GFT-bak. Laat vochtige etensresten in het gootsteen bakje uitlekken voordat het in de container gaat. Verpak snel bedervende, stin kende etensresten als vlees en vis in een krant. Zorg ervoor dat de container goed gesloten blijft zodat er weinig frisse lucht (zuurstof) bij komt. Voor een rottingsproces is namelijk veel zuurstof nodig. Op 16 december 2003 zal de adviescommissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belangheb benden in het provinciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigingen zal om 15.30 uur het bezwaar schrift van de heer J. van der Have te Burgh-Haamstede worden behandeld. Hij heeft bezwaargemaakt tegen een besluit van GS inzake de afwijzing van zijn verzoek om vergoeding van schade aan zijn woning die in de loop van augustus 2003 is ontstaan. Hij is van mening dat de schade het gevolg is van vele zware transport over de Oostweg. Voor meer informatie over deze zaak kan tijdens kantooruren op werk dagen contact worden opgenomen met de secretaris van de advies commissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, telefoon nummer 0118-631377. Op maandag 3 november werd de expositie 'Ploegens en maaiens. De Zeeuwse boerderij te boek gesteld' om 15.30 uur geopend door de heer ing. J. Geluk, lid van de Tweede Kamer. De tentoonstelling laat een bijzondere vorm van cultu reel erfgoed zien: de zogehe ten Zeeuwse 'bedrijfskaartboek- jes'. Dit zijn boekjes, vaak uit gevoerd in zakformaat, waarin de opstallen, het erf en de lan derijen van een boerderij in kaartvorm zijn getekend. De tentoonstelling is in het kader van '2003 Jaar van de Boerderij' door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) georganiseerd. SCEZ heeft deze vorm van ver geten en door deskundigen als typisch Zeeuws beschouwde vorm van cultureel erfgoed op weten te sporen en vastgelegd. Via diverse oproepen in mede delingenbladen en via de radio en krant zijn eigenaren van dergelijke boekjes gevraagd te reageren om hun eigendom te laten registreren. Een selectie hiervan is tot en met dinsdag 22 december 2003 te bezichtigen in de expositieruimte van SCEZ, Groenmarkt 13, Middelburg, telefoon 0118-670870. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 9.00- 17.00 uur en de toegang is gratis. Op de website van het Zeeuws Archief (www.zeeuwsarchief.nl/ afbeeldingen) zijn meer dan 500 afbeeldingen uit diverse boekjes te bekijken, compleet met objectbeschrijving en plaatsbepaling. Een selectie van zo'n 25 boek jes, afkomstig uit particulier bezit in vrijwel alle delen van de provincie Zeeland, is op de ex positie 'Ploegens en maaiens. De Zeeuwse boerderij te boek gesteld' te zien. ii - bi io i /\n 1tvirmi* 4<imn Irnnt* oil' (lit 1 1 1 1 n i 1V i x x j Eén keer winnen is leuk, maar twee keer achter elkaar als beste ge kroond worden op een vogeltentoonstelling in de gemeente Tholen is na tuurlijk helemaal prachtig. Het overkwam Setallander Jan Walhout en zijn dochter Anneloes afgelopen weekend bij de tentoonstelling van vo gelvereniging Vogelvreugd in Tholen. Na hun overwinning in Oud-Vos- semeer, enkele weken geleden, gingen vader en dochter op herhaling. Het gekwetter, getjilp en gefluit is De vogelliefhebber uit Sint-Anna- niet van de lucht als je de grote zaal van gemeenschapscentrum Meul- vliet in Tholen binnenstapt. Vrijdag avond en zaterdag was de zaal het domein van vogelvereniging Vogel vreugd. Iets meer dan vierhonderd kanaries, tropische vogels, parkie ten, papegaaien en lorries laten zich qua geluid niet onbetuigd, maar vol gens voorzitter Karei Bicker is ook de uiterlijke schoonheid van de di verse vogelsoorten van hoog ni veau. „De keurmeesters zeiden zel den zoveel verschillende vogels bij elkaar gezien te hebben op een on derlinge tentoonstelling. Veel vo gels werden met scores van 91 en 92 punten beloond. Maar generaal kampioen Jan Walhout spande met de maximaal te behalen 93 punten natuurlijk wel de kroon." land geniet zichtbaar van zijn twee de opeenvolgende overwinning. „Het leuke is dat het weliswaar weer een groenstuit dwergpapegaai is die hier wint, maar dat het niet dezelfde vogel is waarmee ik bij de Vogelvrienden in Oud-Vossemeer algemeen kampioen werd. Dit is na tuurlijk een unicum en het is zeker een moment om als vogelliefhebber eens lekker van te genieten. Je doet er als baasje alles aan om je vogel tjes een heel jaar te vertroetelen. En als dan blijkt dat ze precies op de juiste momenten in topconditie zijn, geeft dat veel voldoening. Ik ben al meer dan veertig jaar lid van deze club en je krijgt door de jaren heen steeds meer ervaring bij het kweken en onderhouden van je vogels. In het begin was ik te gretig en ik speelde al mijn troeven direct in de eerste de beste tentoonstelling uit. Dat leverde weieens een ereprijsje op, maar daarna was het gelijk hele maal over. Je kunt nu eenmaal niet al je vogeltjes een lange periode in de optimale conditie houden voor tentoonstellingen. Nu ga ik gerich ter te werk, ik kijk kritischer en ik zet alleen die vogels in die op dat moment in optimale conditie verke ren. Die strategie werpt dit jaar dus duidelijk zijn vruchten af', aldus Walhout. Jeugdkampioene Anne loes maakte met een score van 92 punten het familiefeest compleet. Maar hoewel zij volgens haar vader net zo blij is met haar overwinning als hij, staat ze niet graag in de be langstelling. Op 15 januari bestaat Vogelvreugd precies vijftig jaar en volgens voor zitter Bicker zal dat jubileum door de ruim honderd leden tellende vo gelvereniging zeker op gepaste wij ze gevierd worden. „Onze leden zit ten verspreid over heel de gemeente Tholen, maar we hebben ook leden uit Schouwen-Duiveland en West- Brabant in onze gelederen. Dat on derstreept de gezellige sfeer en on derlinge verbondenheid binnen onze vogelclub. Er is bij onze bij eenkomsten altijd veel aandacht voor de verzorging en het kweken van de diverse vogelsoorten. We no digen vaak gastsprekers uit om uit leg te geven over bijvoorbeeld voe ding en medicatie en er zitten zoveel ervaren vogelliefhebbers in onze club, dat er onderling natuur lijk ook veel kennis wordt uitgewis seld." Op de tentoonstelling van Vogelvreugd zijn de volgende vogelliefhebbers kam pioen geworden. KANARIES. J.P.M. van der Male, Tho len, met wit recessief; J.C. van der Male, Tholen, met geel intensief en bruin-geel schimmel; B. Jeroense, Oud-Vossemeer, met zwart-wit dominant intensief en stam zwart-geel intensief; M. Giljam, Putte, met agaat geel-ivoor schimmel en agaat pastelgeel-ivoor schimmel (wisselbeker); G.M. Verhagen, Putte, met zwart eumo geel intensief en gloster corona; A.W. de Vlieger, Nieuwerkerk, met agaat geel mozaïek. TROPEN. H.J. van Halderen, Sint-Maar tensdijk, met zebravink masker grijs man; J.C. Kruize, Tholen, met Gouldamadine zwartkop lichtgroen paarsborst oranje snavel man; J.J. den Engelsman, Sint-An- naland, met Bichenowastrilde wildkleur (wisselbeker); A. den Engelsman, Sint- Annaland, met rodedruppelastrilde en zwartkop groenling wildkleur; PARKIETEN. M.C: Andriesse, Stavenis- se, met grasparkiet grijsgroen en pennant rosella; J.M. Walhout, Sint-Annaland, met oogring dwergpapegaai stam, groen stuit dwergpapegaai (wisselbeker en ge neraal kampioen), bruinoorparkiet en ro- zeborst baardparkiet; A. Bazen, Sint- Annaland, met agapornis lichtgroen; C. Dorst, Stavenisse, roodrugparkiet; W. Zoetemeyer, Tholen, met blauwkroonlo- ri; M. v.d. Sande, Sint-Annaland, met prachtrosella wildkleur (open klasse). JEUGD. Perry Copier, Tholen, met kana rie rood intensief; Anneloes Walhout, Sint-Annaland, met agapornis lichtgroen (wisselbeker); Leon Geluk, Tholen, met kanarie geel schimmel (open klasse). Aan de tentoonstelling was een kleur- wedstrijd verbonden. De winnaars van een eerste prijs zijn: Arina Quist (Eben- Haëzer groep 1), Erik Verheul (Eben- Haëzer groep 2), Marleen (de Kraal groep 3), Elise Bosman (de Kraal groep 4), Klarinda Hage (Eben-Haëzer groep 5), Niels Lindhout (Eben-Haëzer groep 6), Anouk Weggemans (de Regenboog groep 7) en Lotte Noordzij (de Kraal groep 8). Met de kwaliteit van de door P.V. de Zwaluw uit Oud-Vossemeer tentoongestelde postduiven zat het zaterdag wel goed. Jan Capelle (links) had volgens de keurmeester de mooiste duivin en de eerste prijs voor de mooiste doffer ging naar Wim Beurkens. Op de tentoonstelling van postduivenvereniging de Zwaluw uit Oud- Vossemeer gingen Jan Capelle en Wim Beurkens met de hoofdprijs aan de haal. Capelle had volgens de keurmeester van de Nederlandse Post duiven Organisatie (NPO) de mooiste duivin en Beurkens de mooiste doffer van de tentoonstelling. De vogelpest heeft dit jaar voor veel ellende gezorgd in de Nederlandse pluimveesector en de gevolgen van de door de overheid genomen voor zorgsmaatregelen (tegen verdere ver spreiding) waren ook voor de duiven melkers duidelijk merkbaar. De duiven moesten in het begin van het seizoen noodgedwongen in de hok ken blijven en de eerste vijf wedstrijd- vluchten werden, vanwege het trans portverbod voor pluimvee en vogels, zelfs van de kalender geschrapt. Bij De Zwaluw hebben de leden zich vol gens secretaris Piet Hommel zonder morren neergelegd bij die afgelastin gen. „Als je ziet dat de bedrijven van zoveel pluimveehouders zwaar ge troffen worden door de zeer besmette lijke vogelziekte, dan past voor ons als hobbyisten slechts begrip en me deleven met die mensen. Het is al met al wel een heel rommelig seizoen ge worden voor onze vereniging, want we zijn vlak voor het seizoen ver huisd naar een eigen clublokaal in de voormalige School met de Bijbel aan de Hofstraat. In de wintermaanden is er door onze leden hard gewerkt om het gebouw geschikt te maken voor onze verenigingsactiviteiten. En toen alles in gereedheid was om duiven in te korven en de duivenklokken af te slaan, kwam daar de valse start van het vliegseizoen overheen. Achteraf gezien zijn we het jaar toch goed doorgekomen, we hebben nu een ei gen onderkomen en met ruim dertig leden blijft onze vereniging springle vend. Ons clubgebouw is op dit mo ment echter nog niet geschikt voor het houden van de tentoonstelling. Daar om zijn we dit jaar uitgeweken naar dorpshuis de Vossenkuil en je ziet aan de grote publieke belangstelling dat we de ruimte keihard nodig hebben." Aangrenzend aan de tjokvolle foyer laten 154 postduiven zich van hun beste kant zien. Kenners lopen goed keurend langs de kooitjes, want de doffers en duivinnen hebben volgens de experts zeer hoge puntenbeoorde- lingen gekregen. Duivenmelker Wim Beurkens uit Sint-Maartensdijk en zijn Vossemeerse collega Jan Capelle blijken volgens keurmeester J.J. Roozendaal respectievelijk de mooi ste doffer en fraaiste duivin te hebben. Beide kampioenen hebben 92,5 pun ten gekregen en de winnende duiven blijken meer gemeen te hebben. De zelfde doffer van Beurkens viel na melijk vorig jaar al in de prijzen bij de tentoonstelling in Sint-Philipsland en de winnende duivin van Capelle triomfeerde eveneens vorig jaar op de tentoonstelling van De Reisduif in Scherpenisse. „Het is er sowieso een tje uit een heel goed nest, want de moeder van deze duif was vorig jaar de mooiste duivin van de tentoonstel ling in Oud-Vossemeer. Zo moeder, zo dochter zullen we maar zeggen", aldus een trotse Capelle. „Het is altijd mooi om zoveel duiven van topkwali teit aan het publiek te kunnen presen teren en de tentoonstelling is in no vember altijd een mooie afsluiting van het seizoen. Er wordt nog eens te ruggekeken op de behaalde resultaten tijdens de wedstrijdvluchten en on derling wisselen de duivenmelkers wat tips uit waarmee ze in de winter maanden en tijdens het nieuwe sei zoen weer hun voordeel kunnen doen. Bovendien halen we via het rad van avontuur en het verkopen van tegoed bonnen voor eitjes of jonge duiljes van succesvolle postduiven, nog een aardig centje op voor onze clubkas", aldus secretaris Hommel. De uitslagen in de verschillende klassen zijn als volgt. Oude duiven: 1. C. Verwijs; 2. J. Toete- nel; 3 en 5. comb. Fonteijne; 4. A. Haver- mans; 6. A. Capelle. Oude duivinnen: l .J. Capelle; 2 en 3. A. Havermans; 4. C. Hommel; 5. J. Toete- nel. Jarige doffers: 1. W. Beurkens; 2. J. Ca pelle; 3. C. Verwijs; 4. comb. Hoek; 5. gebr. Suurland; 6.1. Berkey; 7. D. Vaders. Jarige duivinnen: l.J. Capelle; 2. A. Ca pelle; 3. D. Vaders. jonge doffers: 1 en 7. C. Verwijs; 2. comb. Hoek; 3. W. Beurkens; 4. S. Ver maas; 5. J. Toetenel; 6. comb. Fonteijne; 8. R. Rensink; 9. D. Vaders; 10. P. Vis; 11 gebr. Suurland. jonge duivinnen: 1. J. Toetenel; 2 en 3. J. Capelle; 4. A. Capelle; 5. S. Vermaas; 6. P. Vis. Late jonge doffers: 1C. Verwijs. Late jonge duivinnen: 1. comb. Fonte ijne. Met een groenstuit dwergpapegaai werd Jan Walhout uit Sint-Annaland generaal kampioen van de tentoonstelling van vogelvereniging Vogelvreugdzijn dochter Anneloes werd jeugdkampioen. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 17