Regels rond verkoop alcohol aangescherpt SuperWinterSale 2003 DECEMBER-VOORDEELMAAND M D W D V Z Z |W Noodlokalen en nieuwbouw scholen plus forse uitbreiding Calvijn college Niet bouwen langs vervuilde camping zeewering en schoonmaken Molens vaker op de agenda Evenementen kosten gemeente erg veel werk ABT schiet op structuurvisie van Sint-Annaland, en zaait onrust Donderdag 4 december 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Naleving is ieders verantwoordelijkheid Veehouder Vuil goed Springen Mediatheek Vertraagd SGP vindt dat b. en w. betere prognoses moeten maken voor Groen van Prinsterer De commissie welzijn en onderwijs is dinsdagavond akkoord gegaan met het voorstel van het college om de aanvragen voor extra leslokalen voor een aantal scho len te honoreren. De SGP vond dat b. en w. betere prog noses zouden moeten maken over het aantal te ver wachten leerlingen. Het stoorde de fractie dat de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse nu alweer uit moet breiden omdat de prognoses niet uitkomen. Wet houder W.C. van Kempen vond niet dat er verkeerde prognoses zijn gemaakt. Hij wees erop dat er altijd een onzekere factor is waardoor het huisvestingsbeleid moet worden bijgesteld. De structuurvisie voor Sint-Annaland is aangenomen, maar ABT schoot er maandagavond op in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Zo heeft de fractie er moei te mee dat er langs de zeewering wordt gebouwd. En zou de vervuilde grond op camping de Krabbenkreek moeten worden opgeruimd. J.J. van 't Hof kwam met die opmer kingen, maar kreeg daarna kritiek van de andere fracties die vonden dat ABT 'onrust zaaide' en aan 'geheugen verlies' leed. De gemeente scherpt de regelgeving rondom de verstrekking van alco holische dranken aan, in navolging van de nieuwe drank- en horecawet. Een gematigder alcoholgebruik wordt nagestreefd om maatschappelij ke problemen die daaruit voortvloeien, te voorkomen of te beperken. Uitbaters van horecagelegenheden, dorps- en clubhuizen én slijters kunnen voortaan aangesproken worden op het naleven van de regels. Overtreding kan leiden tot intrekken van de vergunning. De commissie algemeen bestuur schaarde zich achter de nieuwe verordening, maar had wél vragen over de controle en handhaving. De Vossemeerse Sint-Anthoniusschool groeit harder dan gedacht en mag een lokaal bijbouwen. Aan jongeren onder 16 jaar mogen geen zwak-alcoholische dranken (tot 15%) verstrekt worden, terwijl voor sterke drank 15% of meer) de leeftijdsgrens op 18 jaar ligt. Verko pers dienen zich van de leeftijd van aspirant-kopers te vergewissen door een identiteitsbewijs te vragen, staat er in de regels. De leeftijdsgrenzen moeten verplicht vermeld worden bij de verkooppunten. In niet-le- vensmiddelenzaken en benzinesta tions mag niet langer alcohol aan wezig zijn, terwijl in levens- middelenzaken een duidelijke scheiding aangebracht moet zijn tussen alcoholhoudende en niet-al- coholhoudende dranken. Om paracommercie tegen te gaan, beperkt de gemeente in de drank- en horecaverordening de openingstij den van kantines en buffetten bij in stellingen die actief zijn op recre atief, sportief, sociaal-cultureel, educatief, levensbeschouwelijk of godsdienstig terrein. Zij mogen al cohol verstrekken van een uur vóór tot twee uur na een evenement. Be sturen moeten huisregels (een be stuursreglement) vaststellen. Bo vendien moeten twee leiding gevenden het diploma sociale hy giëne hebben, moet een barvrijwilli- ger (minimum leeftijd 16 jaar) geïnstrueerd zijn over verantwoord alcoholgebruik, moeten de tijden dat alcohol wordt geschonken én de leeftijdsgrenzen zichtbaar worden aangegeven. Feestjes en partijen in de persoonlijke sfeer worden niet toegestaan in sport- en verenigings accommodaties noch in gemeen- De raad zal elk kwartaal op de hoog te worden gesteld van de voortgang van de restauraties van de gemeente lijke molens. Dat zegde wethouder W.C. van Kempen toe in de com missie gemeentelijke ontwikkeling op aandringen van A.L. Piet van de ChristenUnie. Piet somde nog maar eens een keer op wat er is afgesproken en wat er niet is uitgvoerd, sinds de motie die zijn fractie in 2002 heeft ingediend om haast te maken met het opknap pen van het historisch erfgoed. „Het vertrouwen in het college is afgeno men. U moet niet op voorhand zeg gen dat iets niet gaat." Piet verwacht van b. en w. een 'ui terste inspanning'. „Zoniet dan heb ben we echt een probleem." Maar de wethouder verwees naar het overzicht dat Piet eerder door het college is aangereikt voor de begro- Van 't Hof zei dat zijn fractie er moeite mee heeft dat de zeewering onderdeel wordt van het totale plan. Met bebouwing aan de binnenzijde voor bedrijven die zich met water sport bezig houden. Hij vond dat strijdig met het veiligheidsbeginsel. schapshuizen. Ten aanzien van evenementen be paalt de gemeente in de drank- en horecaverordening dat ze - wanneer ze in een tent worden gehouden - om 2 uur 's nachts afgelopen moe ten zijn, maar op zaterdag een uur eerder. De muziek dient een uur vóór de genoemde tijdstippen te stoppen. Evenementen in een schuur moeten om 2 uur klaar zijn. En overige evenementen - zoals braderieën - om middernacht, maar op zaterdag een half uur eerder. Over de verordening is in juli over legd met de horecasector, besturen van sportverenigingen en horeca Nederland. ABT, CU, CDA en SGP vroegen zich af in hoeverre handhaving van de re gels mogelijk zal zijn. Burgemeester Nuis gaf toe dat dit niet eenvoudig is. „Naar de politie wijzen is te eenvou dig. Maar natuurlijk zal ik die vragen om erop te letten als de verordening van kracht is geworden." Op grond van de nieuwe wet kan degene die voor de verstrekking van alcoholi sche dranken verantwoordelijk is, aangesproken worden op geconsta teerde overtredingen. „Maar ook de burgers hebben een taak om mensen op hun gedrag aan te spreken." De SGP vond dat de gemeente haar voorbeeldfunctie serieuzer zou kun nen nemen. En de PvdA zei dat de verordening handvatten biedt om op te treden, maar dat er ook vertrouwd moet worden op de eigen verant woordelijkheid van mensen. Vanavond beslist de gemeenteraad over de nieuwe verordening. tingsbehandeling. En wees er op dat er weinig molenmakers zijn. Ook wordt nu nog bekeken hoe ver de molen van Scherpenisse ontakeld moet worden om hem weer recht te kunnen zetten. Piet zei dat het hem ergerde dat alles zo lang duurde. Hij zei dat de raad maandelijks op de hoogte gehouden moet worden van de voortgang. Van Kempen zei wel begrip te heb ben voor Piet, maar vond een maan delijks verslag te veel. Hij stelde voor er een keer per kwartaal over te berichten. Piet kon hier 'voorlopig akkoord' mee gaan. Ook M.A.J. van der Linde (PvdA) vond het te lang duren. „Haal eerst boven water wat er precies opdoet. Maak helder waarom het zo lang duurt. Dan kun je een keuze maken welke molen het eerst aan de beurt komt." Volgens Van 't Hof is de natuur - in dit geval het zeewater - het grootste probleem, zo betoogde hij. „Wij willen daar nu met onze snufferd bovenop zitten." Hij wees er verder op dat de Molen dijk bij de Suzanneweg niet verder doorgegraven moet worden. „Als het een keer mis gaat, dan loopt de Sint-Annalandse polder vol, maar ook het dorp." En op camping de Krabbenkreek zou een onderzoek naar schadelijke stoffen moeten worden uitgevoerd. „In de rietkragen zijn in het verle den stoffen gestort die het daglicht niet kunnen verdragen." P.W.J. Hoek (SGP) vroeg zich af of Van 't Hofs opmerkingen het gevolg waren van voortschrijdend inzicht of van geheugenverlies. „In het plan was de dijk al opgenomen als boule vard." En volgens D.P. Suijkerbuijk (D66) is het waterschap de eerst verantwoordelijke voor de dijken. Hij noemde de opmerkingen sug gestief en vond dan ABT onrust zaaide. Ook volgens wethouder W.C. van Kempen is de veiligheid niet in het geding. En heeft de projectleider van het plan met het waterschap af gesproken wat wel en wat niet kan. Wat de mogelijke vervuiling in de waterlopen langs de camping betreft zei Van Kempen dat het waterschap daar aandacht aan zou moeten ge ven. Gaat het om verontreiniging op het terrein zelf dan is de camping daar verantwoordelijk voor. Ambte naar G. Vos bevestigde overigens dat het bij het waterschap bekend is (hij werkte zelf bij het schap voor dat hij bij de gemeente in dienst De school zou zelfs een speello kaal mogen realiseren, maar daar ziet ze vanaf. De uitbreiding - die aan de oostkant van het bestaande gebouw komt - kan zodoende be perkt blijven tot 115 in plaats van 205 vierkante meter. De gemeente wil daarvoor 251.333 euro be schikbaar stellen. Voor meubilair en leermiddelen komt daar nog 14.098 euro bij. Raadslid M. van Gorsel -de Oude (VVD) vroeg of de leegstand in Die Heenentrechtschool niet te ge bruiken is voor een andere school. Volgens Van Kempen kan dat niet omdat de school de ruimte zelf no dig heeft in verband met onder wijsvernieuwing. Dat de Groen van Prinstererschool nu al uit de nieuwbouw van 2001 is gegroeid, komt doordat er in Scherpenisse meer kinderen worden geboren dan was gedacht. Van een ver schuiving tussen scholen is hier geen sprake. Op 1 oktober vorig jaar telde de school al 14 leerlin gen meer dan de prognose was en op diezelfde datum van dit jaar was het aantal leerlingen 175 kwam). Van 't Hof vond dat veiligheid hoger moet worden aangeslagen. En dat zijn fractie terug mocht komen op eerder genomen besluiten, juist van wege het voortschrijdend inzicht. „Het gaat me niet om stemmingma kerij." M.A.J. van der Linde (PvdA) noem de het een zaak van het waterschap. „We komen niet aan de dijk als het waterschap dat niet wil." Maar Van 't Hof vond dat de gemeente een controlerende functie heeft. „U schuift het op een ander." Van 't Hof vond het onjuist dat de Molendijk wel afgegraven kan worden terwijl 'hier de ziekte uitbrak toen veehou der Visser in Tholen een binnendijk doorgroef om zijn koeien in de wei daarachter te laten grazen.' Volgens F.J. Goossen (VVD) is er nog geen sprake van bebouwing langs de dijk, maar is wel de struc tuurvisie door de raad onderschre ven. A.L. Piet (CU) stelde dat ABT een 'flinke hap uit het plan haalt', als er geen bebouwing plaats mag vinden langs de zeewering. Van 't Hof vroeg ook aandacht voor de palingrokerij aan de Nieuwland- seweg, schuin tegenover de cam ping. Hij vond dat de camping niet verder in de richting van het bedrijf uit moet groeien. Als dat wel ge beurt dan zou de palingrokerij door de gemeente onteigend moeten wor den. Volgens de wethouder is er regel matig overleg met de partijen in de Grote Suzannapolder 'om alle be langen tegen elkaar af te wegen.' Volgens C. Rijnberg worden de be woners van de Suzanneweg onvol doende gekend in de plannen. „We voelen ons als vuil goed behandeld als er tweede woningen achter onze huizen worden gebouwd." Dat zal ook gevolgen hebben voor het ver keer, zo zei hij. „Het wordt dan nog drukker." Ook hij uitte kritiek op de aanpas singen die aan de dijk zijn gepland. Hij waarschuwde voor verzwakkin gen, zeker als er aan de tweede zee wering (de Molendijk) niets gedaan wordt. „In 1953 hebben we water staan drinken. Dat willen we niet nog een keer overkomen." Volgens Van Kempen zal er met de bewoners van de Suzannaweg over leg worden gevoerd over de plan nen. „De pap is nog niet gestort. We willen reacties op de ideeën van de projectleider die overigens in dienst is van de gemeente." En volgens Hoek is er voor de Kleine Suzanna polder juist gekozen voor perma nente bewoning. (waaronder een tiental uit andere plaatsen). Er is dan ook een achtste lokaal nodig. Daarvoor krijgt het bestuur hetzelfde bedrag als de Sint-Anthoniusschool, terwijl voor meubilair en leermiddelen 11.928 euro (de wettelijke normvergoé- ding verhoogd met 3%) beschik baar wordt gesteld. Van Eenen- naam zei de Groen van Prinsterer de uitbreiding te gunnen, maar vond dat de prognoses onnauw keurig waren. Hij pleitte voor be tere meetinstrumenten en vond dat het college voor deze school niet de schoonheidsprijs had verdiend omdat twee jaar na de opening al een nieuw lokaal nodig is. Van Kempen legde uit naar welke factoren er worden gekeken om een prognose van het leerlingental te maken. Maar dat ondanks dat er "altijd een knik in de lijn kan ko men". En wees de kritiek van Van Eenennaam af. In Tholen heeft school De Regen boog - met 257 leerlingen - be- Cultuureducatie. Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oos- terschelderegio ontvangt 22.689 euro van de provincie voor cul tuureducatie. hoefte aan een elfde lokaal, terwijl de Eben-Haëzerschool (326 leer lingen) om een veertiende lokaal zit te springen. De gemeente wil dit oplossen met tijdelijke huisves ting, want op termijn moet er voor de basisscholen als geheel een op lossing komen. Tot 2010 worden in het stadje 800 huizen gebouwd en in 2025 zou Tholen 10.000 in woners moeten tellen (nu zijn er dat zo'n 6700) en dat betekent dat ook de scholen flink zullen groei en. Maar tussen de Zoekweg en de Molenvlietsedijk is daar nauwe lijks ruimte voor. In een beleidsno titie wordt 'een mogelijke oplos sing aangedragen: nieuwbouw voor De Regenboog, het huidige gebouw van deze school aan Ter Tolne afstaan en de Eben-Haëzer uitbreiden met de oude Ter Tolne. In ieder geval zullen volgend jaar twee noodlokalen geplaatst wor den en daarmee is 145.000 euro gemoeid. Omdat De Regenboog al voldoen de meubilair voor elf lokalen heeft, krijgt deze 6131 euro voor leermiddelen. De Eben-Haëzer krijgt 11.928 euro voor zowel leer middelen als meubilair. De aan vraag van de School met de Bijbel in Poortvliet voor een speellokaal wordt door het gemeentebestuur afgewezen. De school telt 107 leerlingen (een jaar geleden was dat 94). De capaciteit van het schoolgebouw is echter al op vijf groepen afgestemd, aldus de ge meente. Recht op uitbreiding is er daarom niet, waarbij het in de ogen van het gemeentebestuur niet relevant is dat er in werkelijkheid geen speellokaal aanwezig is. Wél wordt 14.098 euro beschikbaar ge steld voor meubilair en leermidde len. De schoolbesturenorganisatie heeft bevestigd dat de gemeente de re gels op de juiste wijze interpre teert, meldt het voorstel aan de ge meenteraad. Die wordt gevraagd om de Rehobothschool in Stave- nisse 45.380 euro te betalen voor de enkele jaren geleden gereali seerde twee lokalen. Destijds was er een eigen bijdrage van het schoolbestuur gevraagd omdat dit niets zag in het gebruik van leeg staande lokalen van basisschool De Schalm. Inmiddels is de regel geving daaromtrent veranderd en heeft het schoolbestuur alsnog recht op dat geld. Voor het Calvijn college in Tholen wil het gemeentebestuur 1.064.230 euro beschikbaar stellen. De school wil een mediatheek, vier kleinere groepsruimten en drie se- mi-praktijklokalen bouwen, alsme de een werkplek voor de docenten. Daarmee zou de school volledig aangepast zijn in het kader van de onderwijskundige vernieuwingen. Door de uitbreiding met 416 vier kante meter is er ruimte vbör zo'n 370 leerlingen en dat is ook de prognose voor de komende tien jaar. Tot de uitbreiding er staat, zijn twee noodlokalen in gebruik. De 6466 euro huur daarvan wil de ge meente eveneens vergoeden. Isolement ouderen. De provincie geeft stichting Scoop 40.300 euro subsidie voor welzijnsactiviteiten ter voorkoming van sociaal isole ment van ouderen. De gemeente heeft zijn handen vol aan aanvragen voor evenementen in Tholen. „Er komen steeds meer aan vragen. Gelukkig maar. Niet alleen worden meer zaken georganiseerd, we hebben de indruk dat het aantal illegale activiteiten - waarvoor geen aanvraag wordt ingediend - af neemt", zei burgemeester W. Nuis in de commissie algemeen bestuur. De ambtenaren waren hieraan 800 uren méér kwijt dan was geraamd. Extra tijd was bijvoorbeeld ook ge moeid met het niet doorgaan van ac tiviteiten op de Speelmansplaten en van het vuurwerk in Tholen, alsme de de afwikkeling van andere evene menten en van klachten over evene menten. Deze laatste opmerking in de be- stuursrapportage deed de SGP infor meren of het beleid ten aanzien van evenementen misschien aangepast moet worden. „Dan verdwijnen de klachten en daarmee ook het werk dat ze meebrengen", zei fractie voorzitter M.J. Klippel. Maar Nuis liet weten dat de klachten geen aan leiding zijn voor een ander beleid. „Evenementen genereren nu een maal klachten en die moet jè netjes afdoen." J.J.P.A. Boulogne (ABT) vond de toename van het aantal uren dat er aan gewerkt was, behoorlijk groot. „Er zit heel veel rappel in, maar ook correctie van foute of ontbrekende gegevens", zei Nuis. Hij legde uit dat er tegenwoordig het nodige komt kijken bij het afgeven van een vergunning. „We hebben er onze handen vol aan." Gezien al dat werk was door burgemeester en wethou ders voorgesteld om de leges aan merkelijk te verhogen, maar bij de begrotingsbehandeling in oktober keerde de gemeenteraad zich daar - uitgezonderd de SGP - tegen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De voorbereidingen voor de bouw van de nieuwe kazerne in Sint-An- naland zijn vertraagd doordat er eerst gewerkt moest worden aan de territoriale congruentie (de over gang van de brandweer van West- Brabant naar Zeeland - red.). „Ten aanzien van de locatiekeuze zijn we een eind gevorderd. We hopen dat het volgend jaar gerealiseerd kan worden, het heeft prioriteit", zei Nuis op vragen van SGP en ABT. De bestuursrapportage meldt dat een motorspuitaanhanger voor Sta- venisse nog dit jaar wordt aange schaft, terwijl vervangen van het ademluchtvulstation wordt gecom bineerd met de nieuwbouw in Sint- Annaland. Nog dit jaar krijgt de gemeenteraad de informatie om het project ver sterking brandweer te kunnen eva lueren, maar de bespreking ervan komt volgend jaar. „In die evaluatie zit géén integrale discussie over de toekomst", aldus Nuis. Daarop stel de Van der Linde er een keer in de commissie over te willen praten. Daarmee stemden de overige frac ties in. Maar van de kant van burge meester en wethouders moet er dan, wat ABT betreft, wél een stuk wor den aangereikt wat als basis voor die discussie kan dienen. tot 20.30 uur 17.30 uur koopavond gesloten 20% korting 20% korting 20% korting 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen X START ^eslotem uitverkoop uitverkoop uitverkoop uitverkoop uitverkoop uitverkoop uitverkoop uitverkoop uitverkoop 16.00 uur gesloten uitverkoop 16.00 uur gesloten uitverkoop •gesloten' gesloten uitverkoop Week 49: 20% korting Week 50: 3 halen 2 betalen Week 51Start uitverkoop 16 december van 9.00 uur tot 20.30 uur Tijdens de 3 halen, 2 betalen-actie is steeds het goedkoopste artikel gratis Tijdens acties en uitverkoop spaart u geen punten en is het niet mogelijk een modecheque in te leveren Acties geldig met uitzondering van standaardartikelen Openingstijden winkel Maandag 13.00 - 17.30 uur - Dinsdag t/m donderdag 09.00 - 17.30 uur Vrijdag 9.00 - 20.30 uur - Zaterdag 09.00 - 17.00 uur Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen, 0167-563430 QpHpJTLa n£ lp Volop gratis parkeergelegenheid Qerlemans I.M. Advertentie De basisscholen De Regenboog en Eben-Haëzer in Tholen krijgen er volgend jaar ieder een noodlokaal bij. De Groen van Prinstererschool in Scherpenisse en de Sint-Antho niusschool in Oud-Vossemeer mo gen een lokaal bijbouwen. Het Calvijn college in Tholen mag met 614 vierkante meter uitbreiden. De Sint-Anthoniusschool in Oud-Vos- semeer groeit harder dan op grond van de prognoses werd aangeno men. Op 1 oktober werden op de rooms- katholieke basisschool 97 leerlin gen geteld, terwijl de prognose er 69 vermeldt. Er is sprake van een verschuiving, want de openbare Die Heenetrechtschool blijft achter bij de prognose. Zij telde op 1 ok tober 93 leerlingen. Volgens het gemeentebestuur mogen aan deze verschuiving geen conclusies wor den verbonden op onderwijsinhou delijk vlak. De Sint-Anthonius school is vorig jaar met een vierde lokaal uitgebreid en door de groei heeft ze nu recht op een vijfde. Om de verbinding van de haven met de nieuwe loodsen van Busmariteam mogelijk te maken moest de dijk doorgegraven worden, maar de ABT-fractie waarschuwt voor het aantasten van de zeewering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13