Watersport tevreden met 30 mille gemeente Provincie akkoord met kleiner clubhuis voor wsv de Kogge Bewoners en ondernemers afwachtend en nieuwsgierig Ook Sint-Philipsland krijgt een waterfront aan de haven 'Betonachtige entree' bij villa's Waterfront Verburgh Mimo 15" led-tv Discussie over dakkapel beschermd stadsgezicht Onderzoek naar haalbaarheid plan Noord in Tholen VVD spreekt over platteland Donderdag 20 november 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Weg vrij voor 60 mille provincie De uitbreiding van de jachthaven in Sint-Annaland kan doorgaan nu het gemeentebestuur bereid blijkt te zijn om 30.000 euro subsidie te stoppen in het project. „Daar zijn we tevreden mee, want die bijdrage is de basis voor an dere subsidiestromen", zegt voorzitter A.P.M.M. van Gurp van de watersportvereniging Sint-Annaland. Zijn eigen leden gingen zaterdagavond tijdens de ledenverga dering van de w.s.v. morrend over de streep, want het liggeld gaat omhoog. Van de 460 leden waren er meer dan 100 aanwezig, vanwie er 6 tegenstemden. Sportvissers Kade voor 2006 Met een twintig procent kleiner ontwerp voor het nieu we, buitendijkse clubhuis voor watersportvereniging de Kogge in Tholen zijn gedeputeerde staten van Zeeland dinsdag akkoord gegaan. Daarmee is er eindelijk groen licht voor een plan, waaraan al vele jaren is gewerkt. De drie bezwaren zijn door de provincie afgewezen. Verkoop oud pand Afwachtend en nieuwsgierig. Dat zijn tot nu toe de be woners en ondernemers van het bedrijventerrein Noord in Tholen over de toekomst van het gebied. Dat bleek op het eerste spreekuur met de projectleiders in het voorma lige stadhuis in Tholen. Zo'n twintig betrokkenen kwa men zich laten informeren over de stand van zaken. Dura Vermeer vastgoed bv uit Leidschendam onderzoekt sa men met Proverko ontwikkeling uit Goes of het haalbaar is om het gebied ingrijpend te veranderen. Opknapbeurt Drie woningen en vijf appartementen met uitzicht op Krabbenkreek Ook Sint-Philipsland krijgt zijn waterfront. Maar anders dan in Tholen wordt het een bescheiden nieuwbouwpro ject aan de haven. Op de plaats van de loods komen vijf appartementen en drie eensgezinswoningen. Het gebouw zal uit twee bouwlagen bestaan met een kap. Wat grootte betreft zal het ongeveer overeenkomen met de loods. De bouwkosten bedragen ongeveer 1.341130 euro. Leefbaarheid Op huis Stoof straat/Markt in Tholen Toelaatbaar Gevelsteen Vijfhoek en dakpan Welhoek Vijfhoek Dakpan Welhoek b. if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Sint-Annaland krijgt er niet alleen 55 ligplaatsen bij (mogelijk wor den dat er nog 6 meer), maar ook nog een speciaal steiger voor pas santen en watersporters die sneller de winkels in het dorp kunnen be reiken. Die zogenaamde 'shop- pingsteiger' komt ter hoogte van de graansilo van CZAV. Gezien de po sitieve invloed voor de economi sche situatie en de leefbaarheid in Sint-Annaland vinden b. en w. een eenmalige bijdrage van 30.000 eu ro uit de reserve recreatieve voor zieningen alleszins aanvaardbaar. Die stap maakt de weg vrij voor een subsidie van 60.000 euro van de provincie Zeeland. Van de stich ting Recratie Toervaart Nederland (SRN) kan ook 60 mille tegemoet worden gezien en van het Europese MAYA2-project nog eens 53 mille, totaal dus 203.000 euro subsidie. De totale kosten van de uitbreiding zijn echter 1.013.000 euro, zodat de waterporters zelf voor 810.000 euro moeten zorgen. Rekening houdend met een rentepercentage van 5 en een afschrijvingstermijn van 25 jaar levert dat 57.500 euro aan kapitaallasten op. Met deze uit breiding neemt het watersportaan- deel van de haven toe van 67 naar 75% en dat betekent dat de wsv nog eens 12 mille extra beheers kosten moet betalen. Voor de ge meente is dat welkom, want het verlies op de handelshaven neemt daarmee een stuk af, wat ook de bedoeling was van de gemeente raad. „Dankzij de nieuwe ligplaatsen krijgen we de exploitatie rond", zegt voorzitter Van Gurp. Hij ver heelt niet, dat de leden in feite ook meebetalen aan een stukje alge meen belang, namelijk de winkel- /passantensteiger. „Er komt een stukje sociale verantwoordelijk heid bij voor het geheel. De aan trekkelijkheid van onze jachthaven voor gasten/passanten wordt gro ter. Gelukkig hebben we een grote club van redelijke mensen die met het plan akkoord is gegaan, maar het gaat wel om een investering van meer dan I miljoen euro." De uitbreiding met 55 ligplaatsen wordt verwezenlijkt door verlen ging van de bestaande steigers met vaste steigers. Dan gaat er minder ruimte verloren dan met mobiele steigers. De steigers A en B hoeven helemaal niet te worden verlengd en de steigers C tot en met F min der ver, zodat er meer ruimte over blijft voor de sportvissers en thuis- liggers in de binnenvaart. Een an der voordeel is, dat de vaste steigers met aanvaarpalen be schermd kunnen worden. Schutte- vaer en de sportvissers zijn hiermee akkoord. De wsv wil nog 6 extra plaatsen maken ter compensatie van 6 vervallen ligplaatsen in 2001 bij het plaatsen van nieuwe palen. Die 6 zijn nodig om de exploitatie sluitend te maken. Met Schuttevaer en de sportvissers wordt hierover nog nader overleg gevoerd. Voor het winkel-/passantensteiger is gekozen voor een damwandcon- structie, waardoor er extra water komt en meer ruimte. Het is wel een dure oplossing. Aan SRN is ge vraagd om de subsidie van 60 mille nog te verhogen. Maandagmiddag hebben de wsv, Busmariteam, sport- en beroepsvis- ssers, scheepvaartonderneming Fri- sia, e.a. overleg gevoerd met de ge meente over de plannen. Daarbij is geïnventariseerd welke wensen alle belanghebbenden in de haven heb ben. Een gemeentewoordvoerder sprak over ,een constructieve bij eenkomst.' „Het is een kunst om al le belangen goed te combineren." Naast de uitbreiding van de jacht haven komt er nog een plan aan de orde, namelijk het maken van een kade aan de kant van de havenin gang voor Busmariteam. Aan de Koelhuisweg zijn nu twee enorme loodsen in aanbouw voor winter- berging van jachten en watersport- gerelateerde bedrijven. Aan de nieuwe kade kan Busman nieuwe en te repareren jachten afmeren en tevens komt daar ruimte voor ver huurbedrijf Enjoy Sailing, die te genover de huidige vestiging van Busmariteam een speciaal steiger heeft. Voor de kade is het grootste deel van de Europese subsidie van MAYA2 (totaal 572.000 euro, waarvan nu 53 mille naar het pas santensteiger gaat) bestemd. Het kadeplan is echter nog niet ver ge noeg uitgewerkt om dat gelijk met de uitbreiding van de jachthaven mee te nemen. Volgens de subsidie voorwaarden moet het wel voor 2006 uitgevoerd worden. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt maandag avond het voorstel van b. en w. om half acht in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij er ook spreekrecht is. Dhr. K. Hout/mevr. A. Franken hadden een zienswijze ingediend, Horeca Nederland namens drie ex ploitanten van Thoolse horecabe drijven en het derde bezwaar was afkomstig van dhr. J.J. de Kok/me vr. H.G. van 't Hof. De weerleg ging van de gemeente Tholen heeft de provincie onverkort overgeno men. Het oorspronkelijke bouwplan stuitte bij de inspecteur van het ministerie van Vrom en de rijks dienst voor de monumentenzorg op bezwaren. Het perceel aan de Contr'Escarpe waarop gebouwd wordt, heeft de bestemming water. Gezien het beschermd stadsgezicht van Tholen had monumentenzorg bezwaar tegen de maatvoering en het volume van het geplande club huis. Volgens de rijksdienst was dat ontwerp niet gerelateerd aan de bestaande, bescheiden bebou- wingsschaal van het oude stadje Tholen. Een aangepast, afgeslankt ontwerp bleek nodig en de Kogge reduceerde het nieuwe clubhuis met een vijfde. Dat heeft de goed keuring van zowel de Vrom-in- spectie als monumentenzorg wel weg kunnen dragen, evenals nu van de provincie Zeeland. Voorzitter J. van den Donker is blij met het groene licht uit Middel burg. „Voor niemand is het nieuwe clubhuis nu nog een storende fac tor. Voor iedereen is het accepta bel." De staalconstructie, die aan de wal wordt gemaakt, kan binnen drie maanden verwezenlijkt zijn. Alleen de financiering is nog een probleem. „We hebben onze leden namelijk beloofd dat ze geen extra liggeld hoeven te betalen, maar de oorspronkelijke begroting kwam op 1 miljoen gulden uit en dat is teveel. Ons oude clubhuis aan de Bebouwdendam denken we echter beter te kunnen verkopen door de ruimere bestemmingsmogelijkhe den. Behalve voor woonhuis, kan het pand ook als kantoor gebruikt worden. We zijn al met een make laar bezig." Van den Donker hoopt verder dan de aanbesteding mee valt. De 20% afslanking gaat volgens hem niet ten koste van het bezoe kersaantal. „We hebben in de toi letten/douches beneden ruimtebe- sparende maatregelen getroffen. Het hele grote invalidentoilet is nu wat kleiner geworden, evenals de hal. Ook de bar, die we meenemen uit ons huidige clubhuis, wordt kleiner. Andere overbodige zaken hebben we ook geschrapt, zodat het clubhuis niet al te zeer hoeft te lijden onder de afslanking. Ten op zichte van onze bestaande accom modatie gaan we echter kleiner, maar dat kan nu eenmaal niet an ders", aldus de voorzitter van de Kogge. De toekomst van het platteland is morgenavond (vrijdag) onderwerp van discussie op een bijeenkomst van de VVD in Sint-Annaland. Aly Wisse, Zeeuwse kandidaat voor het Europees parlement, spreekt op de algemene ledenvergadering van de Thoolse liberalen. 'Hoe houden wij een vitaal en economisch florerend platteland met een Europese grond wet' is de titel van haar betoog. Ook niet-leden zijn welkom op de bij eenkomst in café Havenzicht, die om acht uur begint. Namens de gemeente is J. Hoog- gesteld. Is er sprake van een haal- werf bij het onderzoek betrokken. Op 7 november konden bewoners en ondernemers hun zegje komen doen op het eerste spreekuur of zich laten informeren over de stand van zaken. „Ze zijn afwach tend en nieuwsgierig. Afwachtend omdat er al meer dan tien jaar ge stoeid worden met het plan en nieuwsgierig naar wat de moge lijkheden zijn. Sommigen onder nemers hebben plannen om te ver huizen. En bewoners vragen zich af of ze hun huis nog kunnen ver bouwen." De afwachtende houding is vol gens Hoogwerf wel te begrijpen. „Nu komt er weer misschien weer een plan. Er zijn er al een paar ge weest en die gingen niet door. Mensen willen graag duidelijk heid, maar dat kunnen we nog niet geven. We doen eerst een haal baarheidsstudie. Binnen de uit gangspunten die de raad heeft op baar project? Welke woningen kunnen er blijven staan, waar zou den er kantoren kunnen komen, welke bedrijven willen naar het nieuwe bedrijventerein Welgele gen II? Dat moet allemaal eerst in kaart worden gebracht." Ook de plaats van de supermarkten Cl000 en Albert Heijn worden in het onderzoek betrokken. Het oude plan om de beide winkels bij het Slachtveld te huisvesten in een complex met appartementen is van de baan. Er wordt volgens Hoog werf nu gekeken naar een betere plek. „Aan het Slachtveld zouden ze heel erg opgepropt zitten. We denken dat er een betere oplossing is en willen nagaan of we daar het hele gebied in kunnen betrekken." Het plan Noord strekt zich uit van het Slachtveld tot aan de brug, maar volgens Hoogwerf is een splitsing heel goed mogelijk. „In het eerste deel vanaf Slachtveld tot de garage van Bal zou woning bouw kunnen. Het tweede deel, van Bal tot aan de brug zou je zo kunnen laten. Maar dan moet je wel iets aan de openbare ruimte doen. De omgeving opknappen waardoor bedrijven beter in het zicht komen bijvoorbeeld." Bij de studie wordt ook gekeken naar de brandweerkazerne aan de Ten Ankerweg. En naar de oprit naar de haven. Dura Vermeer heeft met Proverko de Combinatie Noord opgericht. Die zoekt alle benodigde gegevens op, voert gespekken met belang hebbenden in het gebied. Zoals Castria Wonen die huurwoningen bezit aan de Grindweg, het water schap Zeeuwse Eilanden, Kondor Wessels (plan Slachtveld) en be drijven zoals Timpa, de Waal ban- ketfabriek en Autobedrijf Bal. Een opknapbeurt van het gebied is nodig, zo vindt de raad. Hoogwerf: „Het gebied is nu rommelig en heeft weinig uitstraling. Welgele gen II is beschikbaar voor bedrij ven die willen verhuizen. Maar mocht blijken dat een aantal grote spelers er wil blijven zitten omdat verhuizen niet haalbaar is, dan komt er geen project. En moet het plan worden aangepast. Dan kan het misschien alleen op een klein schalige manier." Op vrijdag 28 november is er weer spreekuur in het stadhuis aan de Hoogstraat (van 9 tot 11 uur). Eind maart moet duidelijk zijn wat wel of niet kan. Tenminste, dat is het streven. Als er meer tijd nodig is, dan zal er een nieuwe datum vast gesteld moeten worden. Maandag buigt de commissie ge meentelijke ontwikkeling zich over een voorstel om tot 31 maart een overeenkomst aan te gaan voor het herontwikkelen van Noord. De par tijen die nu aan de slag zijn gegaan, doen dat op eigen kosten. Komt er een project uit voort dan worden de kosten ingebracht in de grondex ploitatie. Dura Vermeer zal als op drachtgever/ontwikkelaar het uit kopen en verplaatsen van bedrijven voor haar rekening nemen, plus de ontwikkeling en verwezenlijking van de nieuwbouw en verbouw. De gemeente houdt zich in het geheel bezig met de besluitvorming en zal een nieuw bestemmingsplan voor het gebied opstellen. Bewoners en ondernemers zullen op de hoogte worden gebracht via een nieuws brief die huis-aan-huis verspreid zal worden door de gemeente. Collecties onderweg. De stichting Cultureel Erfgoed Zeeland krijgt 22.689 euro van de provincie voor het proefproject Collecties onder weg. De woningen en appartementen aan de haven krijgen balkons en kijken uit op de Krabbenkreek. De nieuwbouw betekent dat het dorp bouw verweven. Twee bevinden zich in het bovenste deel, drie op de twee de verdieping. Het plan van A. Verwijs (eigenaar van de loods) is uitgewerkt door Leo Walpot van Bouwconsult Archikom uit Tholen. De ontwerper is uitge gaan van het bestaande gebouw. „Dat was ook de wens van de op drachtgever. Er moest iets herken baars blijven. Er is rekening gehou den met de grootte van het gebouw, het volume. Maar ook met een aantal elementen van de loods." De ronde raampjes zijn terug te vinden in de topgevel van de nieuwbouw. En de gevels worden iets hoger opgemet seld in het dakvlak dan gewoonlijk bij huizen het geval is. Ook dat heeft te maken met de vormgeving van de vanaf de waterkant een ander aan zien krijgt. De vervallen loods maakt plaats voor woningen met een bal kon aan de waterkant. De woonka mers kijken uit op de Krabbenkreek waar ook de meeste raampartijen zit ten. Aan de kant van de Stations straat komen de slaapkamers en krijgt het gebouw een wat geslotener karakter. In het nieuwe complex kunnen seni oren terecht die er prijs op stellen rustig te wonen. Maar er is ook plaats voor een- of tweepersoons huishoudens. Het complex wordt voorzien van een lift die geheel in pandig is. Het geheel heeft een vloer oppervlakte van 586 vierkante meter. De appartementen zijn in het ge- loods. Het gebouw dat er nu staat kent twee volumes, zegt Walpot. Dat worden er drie. Het grootste volume blijft ge handhaafd op de plaats waar nu de loods staat. Maar in de kleuren van de stenen zullen de drie delen van el kaar de onderscheiden zijn. Er wor den rode bakstenen gebruikt. Het dak wordt grijsantraciet. De loods die vroeger werd gebruikt door een coöperatie voor opslag van landbouwproducten toen de haven nog een landbouwfunctie had, kende in de loop der jaren vele gebruikers. Na de ramp werd er in gekerkt, aan nemer Ligtendag maakte er gebruik van, maar ook schilder Geluk. De laatste jaren is de loods niet meer in gebruik en raakt steeds verder in ver val. Sint-Philipsland krijgt zijn eigen waterfront, maar volgens Walpot is het vergeleken met andere projecten heel bescheiden. „Het is een wezen lijk verschil als je bouwt op een plek waar al een gebouw heeft gestaan of op een plek waar niets staat, zoals in Tholen. Hier wordt het veel minder ingrijpend. De mensen zijn er aan gewend dat er een gebouw staat. Het zal de leefbaarheid ten goede komen en het dorp wordt er fraaier van." Wanneer met de sloop van de loods wordt begonnen is nog niet bekend. Voorwaarde van het waterschap Zeeuwse Eilanden is dat een smalle strook van het havenplateau gebruikt moet kunnen worden om de dijk te verzwaren. De gemeente moet hier voor het bestemmingsplan wijzigen, maar Walpot verwacht daar geen problemen mee. Voor het plan is ook een vrijstelling op het bestemmingsplan nodig. Het perceel Stationsstraat 2 tot en met 16 is nu nog een bedrijventerrein. Maandagavond wordt het voorstel om hierover een voorbereidingsbe- sluit te nemen voorgelegd aan de commissie gemeentelijke ontwikke ling. De bouwaanvraag met tekeningen ligt nog tot en met 9 december ter in zage in de leeszaal in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk. Het verzoek om een dakkapel te vergroten van het huis aan de Stoof- straat 16 op de hoek van de Markt in Tholen leidde donderdag tot een discussie tussen de architecten van de welstandscommissie en de archi tect van de monumentencommissie tijdens de openbare zitting in het gemeentehuis. De rekkelijken tegenover de preciezen. Op grond van het beschermd stads- dakkapellen van zeventig centime gezicht moet het college van b. en w. (volgens het nieuwe bestem mingsplan kom Tholen dat nog moeten worden vastgesteld) vrij stelling verlenen als een dakkapel breder wordt dan anderhalve meter. Een voorproefje over het geval aan de Stoofstraat. Volgens architect H.J. Groenenwe gen van de welstandscommissie is de aanpassing aanvaardbaar. Het voldoet aan redelijke eisen van wel stand, zegt Groenenwegen in eerste instantie. Maar hij vindt het geen verbetering ten opzichte van de hui dige situatie. Het betreft namelijk een kleine woning. De bestaande dakkapel voldoet volgens hem be ter, gezien de verhoudingen van ka pel ten opzichte van het gehele huis. De nieuwe dakkapel wordt zo'n 2,10 meter breed. En maakt volgens de monumentenarchitect M.RH. Raaijmakers al meer dan de toege stane dertig procent van het dakvlak uit. Hij wijst erop dat het ook nog eens om een Franse kap gaat (man sarde) en dat daardoor de verhou dingen heel anders komen te liggen. De dakhelling is geen 45 graden maar meer. Raaijmakers verwacht dan ook niet dat er met de dakkapel meer ruimte voor de bewoners ontstaat. De nieuwe getekende kapel staat niet in de goot. Er zijn keurig twee pannen tussen de goot en de kapel getekend zoals dat door de commis sie wordt aanbevolen. Op die manier komt de kapel als geheel in het dak vlak te staan. Maar in dit geval is dat geen gelukkige keuze. De vertikale belijning in het pand (de raampartij en in de gevel) komt ermee in het gedrang, vindt de architect. Om die wel zoveel mogelijk te handhaven probeert Raaijmakers er een oplossing voor te bedenken. Door de dakkapel juist wel in de goot uit te laten komen. En er twee ter breed in te tekenen om de verti kale lijnen in het geheel te behou den. Hij wijst erop dat dit van belang is gezien de plaats van het pand in zijn omgeving. „De gevel is vanaf de Markt door iedereen de hele dag te zien." Commissielid J.H.A Roelofs is niet echt overtuigd van de ingrepen van zijn collega. „De bestaande dakka pel blijft de charmantste." Groenen wegen vindt dat ook. Door het ver groten van de kapel gaat er volgens hem 'weer een stukje kwaliteit' in de binnenstad van Tholen verloren. Welstandshalve zou het toelaatbaar zijn. Kijkt de welstandscommissie naar de grote lijnen, de monumenten commissie heeft meer oog voor de tails (materiaalkeuze/verbindingen). Zo vraagt Raaijmakers zich af hoe de zijkanten van de kapel uitgevoerd worden. Met kantpannen of een windveer (boeiboord). Hij ziet het liefst een windveer. Voor de welstandscommissie is de aanpassing aanvaardbaar, voor de monumentencommissie niet. De aanvragers zullen nu worden uitge nodigd om een en ander toe te lich ten. De verschillen zullen wel vaker naar voren komen. In het nieuwe be stemmingsplan kom Tholen zijn bij zondere bepalingen opgenomen in verband met het beschermd stadsge zicht en archeologisch waardevol gebied. Wat het eerste betreft is bou wen slechts toelaatbaar als vrijstel ling is verleend door b. en w. Dat kan als er geen onevenredige schade wordt toegebracht en dan wel herstel verzekerd is van het historische en ruimtelijke karakter van het be schermd stadsgezicht en nadat de monumentencommissie om advies is gevraagd. De welstandscommissie is het niet eens met het weggraven van het dijk- talud bij enkele van de vijf vrijstaande villa's aan het Waterfront in Tholen. Ze wil eerst een tekening van het straatbeeld alvorens een be slissing te nemen. Donderdag bekeek gedelegeerde H.J. Groenenwegen de wijziging in het plan dat op verzoek van de toe komstige bewoners via de architect is ingediend. Ook de gevelstenen van de Vijfhoek in Tholen en de dakpannen voor een woning in Wel hoek in Oud-Vossemeer kwamen op tafel. Volgens Groenenwegen verandert in het Waterfront nu het aanzicht en het karakter van de nieuwbouw aan de baai van Duivendijk. En dat was juist wat de welstandscommissie niet wilde. „Het talud lag eerst tus sen de villa's waardoor het karakter van de dijk gehandhaafd bleef. Nu wordt voorgesteld het talud weer weg te graven waardoor er hoge stij- le kanten ontstaan. Dat is wat we wilden voorkomen." Aan de wegkant komen carports in het talud. Enkele bewoners willen nu ook aan de waterkant het talud afgraven en van een stijle wand voorzien. De architect zei wel te begrijpen waarom bewoners hiervoor willen kizen, maar zei te vrezen voor 'be tonachtige entree's'. „Op deze ma nier worden er kelderachtige situ aties gecreëerd met hoge wanden eromheen. Die passen niet in de sfeer van een haven." De commissie wil het beeld uit het vorige plan handhaven. Daarin is het talud wel aanwezig en liggen de wo ningen In de dijk, zegt Groenenwe gen. De commissie wil eerst een overzicht hebben van het nieuwe straatbeeld om dan te beslissen over de wijziging in de bouwvergunning. De commissie bekeek ook de kleur van de bakstenen voor het gezond heidscentrum met appartementen complex de Vijfhoek in Tholen. De architecten J. Roelofs (secretaris van de commissie) en M.P.H. Raaij makers waren aangeschoven en lie ten ook hun licht vallen op de mon sters. Eerder had de commissie bezwaar gemaakte tegen het gebruik van een lichte bijna witte gevelsteen voor het hoekgebouw, het hoogste deel van het complex bij de rotonde Mo- lenvlietsedijk/Ten Ankerweg. Om dat dit al een groot volume heeft, zou dat met die lichte baksteen nog meer opvallen. Er kwamen nu drie gevelstenen op tafel: geel, lever en rood. Ook nu waren er bedenkin gen. Het geel was nogal uitgespro ken, waardoor het volume vergroot zou worden, zei Roelofs. „Dit maakt toch ongeveer vijftig procent van het gebouw uit. Ik zou het her overwegen. Het is te licht voor het hoofdgebouw." Maar volgens Raaijmakers maakt het ook uit hoe het voegwerk wordt uitgevoerd. „Je kan er verschil mee accentueren of verkleinen." Groe nenwegen vond het van belang dat er een goede keus wordt gemaakt omdat het om een 'groot project' gaat en wil eerst een monster van het voegwerk met de gele steen zien alvorens een beslissing te nemen. Raaijmakers was het daar mee eens: „Het is al een opvallend gebouw. Het hoeft door de kleur niet nog eens extra opgestuwd te worden." Ook dakpannen passeren de revue bij de commissie. Over het alge meen is 'welstand' geen voorstander van glimmende dakpannen. „We zijn niet tegen geglazuurde pannen, maar zien liever iets matter glazuur. Met geglazuurde pannen wordt de hoofdvorm van een woning bena deeld. Zeker als er een lichtere steen gekozen is," legt Groenenwegen uit als ambtenaar M. Jongenelen het monster van een glimmende pan toont voor een vrijstaand huis in plan Welhoek in Oud-Vossemeer. Er blijken al meerdere woningen met glimmende pannen in de nieuw bouwwijk te staan. Toch is de com missie voorzichtig. „Grote contras ten zijn niet wenselijk. Door de spiegelende werking neemt het con trast juist toe. Glazuur op zich is geen probleem, maar het matte werkt verhullender." Advertentie I.M. De toekomst van de bedrijfspanden aan de Edisonweg in Tholen is onderdeel van een studie naar de mogelijkheden om bedrijventerrein Noord een beter aanzien te geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5