Smash neemt de koppositie over 'Als kind had ik pauwstaarten, maar die konden niet vliegen' 'De hovercraft is beslist geen apparaat voor snelheidsmaniakken' Koersballen E-pupillen Noad herstkampioen Titel voor E2 en C Smerdiek Sol verliest de koppositie Poortvlietenaar ziet brood in nieuwe attractie voor op het water r Twee medailles voor turntalent Van Vossen na loting tweede op N.K. vissen Donderdag 20 november 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Tweede en derde jeugdteam gedegradeerd Jeugd Laura Geluk hoogste score 1Ï Nederlaag dames AVC Leen Hage (80) van de Reisduif krijgt een bronzen speld van de NPO SPS 3 laat punten liggen Ruime winst WHS 3 Moeizame winst Thol. Boys 4 Knap gelijkspel Thol.Boys 5 Dolletje Met nog twee wedstrijden voor de boeg heeft Smash de leiding geno men in de eerste klasse. Het staat één punt voor op Breda, dat zaterdag naar Sint-Annaland komt. Smash verloor het eerdere treffen met 6-4 en is dus uit op revanche. Het tweede en het derde seniorenteam van de tafeltennisclub hebben nog steeds ieder puntje nodig om niet te degra deren. Bij de jeugdafdeling van Smash is voor zowel het tweede als het derde team inmiddels het doek gevallen. voor Smash. Tafeltennis Smash kreeg zaterdag Tanaka 3 uit Etten-Leur op bezoek. De in degrada tienood verkerende Brabanders speel den met een invaller en daardoor rook de thuisclub kansen. Smash liet vanaf het begin zien, nog in de titelkansen te geloven en nam een 4-0 voorsprong. Bij die stand verloor Gabriel Gunter in vijf games van zijn tegenstander. Smash ging door en bij een 6-1 stand was het opnieuw Gunter die zijn te genstander moest feliciteren. De Sint- Annalanders wonnen uiteindelijk met 8-2 en namen voor het eerst in deze competitie de leiding. Anné van Dijke en Christian van 't Hof bleven zowel in het enkel- als het dubbelspel onge slagen. Komende zaterdag komt Bre da op bezoek en een week later sluit een uitwedstrijd bij Markiezaat de competitie af. Koploper Hotak 4 was te sterk voor Smash 2. Het werd 7-3 in Hoogerheide. Smash blijft net boven de degradatielijn staan in de tweede klasse, maar is nog altijd niet veilig. De Sint-Annalanders hebben nog een zwaarder programma voor de boeg dan de naaste concurrenten. Tegen Hotak moesten ze het doen zonder de zieke Ra fael Fructuoso, die werd veivangen door jeugdspeler Remco Vroegop. Zowel hij als Peter Bazen en Merijn v.d. Klooster won één partij. In de vierde klasse heeft ook Smash 3 nog punten nodig om niet te de graderen. Zaterdag won het team in de Wellevaete knap met 6-4 van concurrent Middelburg-Zuid. Kees van Poortvliet en Marnix v.d. Graaf wonnen ieder twee par tijen, Mathijs v.d. Graaf bleef op één over winning steken. Ook het dubbelspel was Smash 4 staat al zowat de hele competitie aan kop in de zesde klasse, maar de machi ne hapert de laatste weken enigszins. Te gen degradatiekandidaat Wïtac 3 kwamen de Sint-Annalanders in Willemstad niet verder dan een gelijkspel (5-5). Peter Die- leman en Anky Vroegop wonnen twee par tijen, Esther Bruijnzeel één. Doordat de nummer twee, TCS 5, verrassend verloor, kan de titel Smash nauwelijks meer ont gaan. In de zevende klasse stuurde Smash 5 degradatiekandidaat Vice Versa 12 met een 10-0 nederlaag naar huis. Een promo tieduel komt daardoor steeds dichterbij voor de Sint-Annalanders, die de titelkan sen enkele weken geleden in rook zagen opgaan. Bij de jeugd in de afdeling zijn de meeste teams een niveau te hoog ingedeeld, zo blijkt achteraf. Smash 2 en 3 zijn inmid dels officieel gedegradeerd. Smash 4 heeft alleen theoretisch nog een kans op lijfsbe houd. Het verloor zaterdag met 6-4 van Tanaka. Maurits Keur won twee partijen. Peter Overbeeke één en ook het dubbel spel was voor Smash. Het vijfde team draait lekker mee in zijn klasse, het hield Breda op 5-5. Eric Bruijnzeel bleef op nieuw ongeslagen en is hard op weg om de percentagetrofee (de beker voor de beste competitiespeler binnen de vereniging) te winnen. Jan-Willem van Vossen en Job Moerland wonnen ieder één keer. Het eerste jongensteam was vrij. Het reist zaterdag naar koploper Irene in Tilburg en moet eigenlijk met 7-3 winnen om nog kans te maken op het kampioenschap. Programma: Smash-Breda, Smash 2- SVNB I, Scaldina 2-Smash 3 (20/11), Smash 4-Vice Versa 9, Witac 5-Smash 5; Irene-Smash jongens, Yerseke-Smash 2, Smash 3-Markiezaat, Smash 4-Vice Versa, Vice Versa-Smash 5. De thuiswedstrijden beginnen al om 11 Uur in de Wellevaete. Paardensport Op een oefenwedstrijd van de Eendracht- ruiters behaalde Laura Geluk met Nora za terdag de hoogste dagscore. Bij de gevor derde miters in de klasse L2 kreeg de combinatie voor de dressuurproef 177 punten. Nikky Menheere met Steef eindig de met 176 punten als eerste bij de pony- ruiters die voor het eerst een proef reden. Dat resultaat in de B-klasse zou op een of ficiële wedstrijd twee winstpunten hebben opgeleverd. Bij de beginnende paarden- cömbinaties kon Christa Robijn de oranje rozet aan het hoofdstel van haar paard Ni- kita bevestigen (162 punten). En bij de groep ervaren miters die met een jong of onervaren paard aan de start verschenen, was de eerste prijs voor Esther Feleus met Bijoux (165 punten). De proeven, als oefe ning of voorbereiding voor het indoorsei- zoen, werden gereden inde binnenmanege van Henk v.d. Zande in Tholen. De resul taten zijn als volgt: Beginners pony's: 1. Nikky Menheere, Steef, 176 p; 2. Febe Noordijk, Brown An gel, 165 p; 3. Elizabeth Geluk, Leonardo Z, 160 p; 4. Sharon Bout, Moonlight, 157 p; 5. Tommy Geluk, Patty, 156 p; 6. Anne- miek Noteboom, Daisy, 153 p; 7. Chanida Bahnerth, Salia A, 145 p. Beginners paarden: IChrista Robijn, Ni- kita, 162 p; 2. Els van 't Leven, Namke, 159 p; 3. Vanessa van Dijke, Nathalie, 158 p. Gevorderden met onervaren paarden (klasse B): 1. Esther Feleus, Bijoux, 165 p; 2. Eliza Assies-Geuze, Dartel, 156 p; 3. Kim Meyer, Springtime, 152 p. Gevorderden: I. Laura Geluk, Nora, 177 p (L2); 2. Sofie v.d. Wel, Rosie, 170 p (Ml); 3. Mariska Vermaas, Nozem, 170 p (L2); 4. Willemien Baauw, Silvana, 163 p (LI); 5. Agnes Louwerse, Sunshine, 163 p (LI). Volleybal Het damesteam van AVC moest in te genstander ZUVO hun meerdere keren. De dames van AVC zijn de competitie moeizaam begonnen, maar wisten zich na twee nederlagen te herstellen, zodat men nu een positie inneemt in de mid denmoot. Tegen ZUVO werd één set in het voordeel van de Tholenaren beslist. Het spel van AVC was niet overtuigend genoeg, waardoor de overige sets wer den verloren. De allerkleinste pupillen van AVC speel den zaterdag een toernooi in Kapelle. Met zeven jonge spelers kwam het team van de Thoolse volleybalvereniging uit op het laagste niveau, waarbij teams van vier spelers het tegen elkaar opnamen. Met aangepaste spelregels vermaakten de kinderen zich met de eerste beginse len van het spel. Steeds als een speler een fout maakte moest deze aan de kant. Het team dat het langst in het veld bleef staan werd winnaar van de wedstrijd. De spelers van AVC werden fanatiek aange moedigd door enkele ouders. De eerste wedstrijd eindigde in een 6-6 gelijkspel. De volgende twee wedstrijden werden verloren, maar de vierde wedstrijd tegen een team van een hoger niveau werd verrassend met ruime cijfers gewonnen. Uiteindelijk eindigde AVC op een derde plaats. De jongste ploeg van AVC be staat uit spelers vanaf zes jaar, die iedere vrijdagavond om zes uur trainen in sporthal Meulvliet. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Oud-Vossemeer: Imevr. N. Minheere 33 p; 2. mevr. D. van Dijke 32 p; 3. me vr. L. van Poortvliet, mevr. T. Ravenste- ijn en mevr. A. Bosters 19 p; 6. mevr. C. van Mierlo 16 p. Sint-Maartensdijk: IL. Wielaard en C. van Gorsel 47 p; 2. A. Poot en C. van Mierlo 38 p; 3. T. Goode en M. Dane 32 p; 4. W. Lutt en G. Verwijs, én J. Nijstad en A. Wielaard 23 p; 6. C. Breure en W. Bijl 13 p. Meulvliet: 1. T. Goode en W. Schot 41 p; 2. G. Bolier en J. Bos 37 p; 3. B. Mel- cing en B. Schot 24 p; 4. D. Lindenberg, én R. Bolier en J. Vroegop 20 p; 6. G. Melching en R. Vroegop 18 p; 7. L. van Bale en L. Verschoor 16 p. Tholen stad: 1. mevr. R. Burrows en N. Moerkerken 31 p; 2. W. Scherpenisse en L. Soomers 28 p; 3. R. v.d. Houten en mevr. A. Scherpenisse 23 p; 4. D. Schel- linger en mevr. R. van Driel 21 p; 5. me vr. Y. Verkamman en mevr. F. Schellin- ger 11 p. De El-pupillen van Noad '67 zijn winnaar geworden van de najaars reeks. In een rechtstreekse con frontatie werd concurrent Lepel- straatse Boys met 4-3 verslagen. Het was een spannende wedstrijd, waarin Jouko Gorissen de score opende. Lepelstraat drong aan, maar doelman Michel Vermaas wist met goede reddingen de nul te houden. Uit een van de vele Sint- Philipslandse aanvallen schoot Ben Verwijs van afstand de 2-0 binnen. Kort voor de rust trof Lepelstraatse Boys doel en daarmee was de span ning terug. De vertrekkende leider Michiel de Jager trakteerde in de pauze op Mars en dat gaf de Noad- spelers nieuwe energie. Al gauw maakte Twan Goense er 3-1 van. Voor een blessure van Jouko Goris sen werd de hulp ingeroepen van verzorger Wim v.d. Burg van het eerste elftal. Na een behandeling en wat peptalk ging de linkerspits het veld weer in, om al snel met het hoofd 4-2 te maken. Opnieuw scoorde Lepelstraat, maar daar bleef het bij zodat de titel een feit was. Applaus van het publiek, friet en snacks van het bestuur, het kam pioenslied We are the champions, het was volop feest voor de Noad- beloften. Het team bestaat naast de al genoemde spelers uit Bas van Nieuwenhuijzen, Tim Arkesteijn, Jeroen Vos, Mare Noorthoek en Corné Faasse. De C-junioren en de E2-pupillen van Smerdiek zijn zaterdag kam pioen geworden. De C versloeg in de voorlaatste wedstrijd WHS met 2-1 en staat nu zes punten los. Bei de treffers in het kampioensduel kwamen van Michael de Jong. Smerdiek won tot nu toe alle wed strijden en liet een doelsaldo note ren van plus tachtig. Het elftal wordt na de winterstop dan ook in een hogere klasse ingedeeld. De kampioensploeg bestaat uit R. v.d. Ree, J. Oudesluijs, J. de Viet, T. Westerhuis, M. de Jong, P. de Jon ge, R. de Jonge, D. v.d. Velde, G.J. Vermuë, D. van Esch, S. Lindhout, J. Kiesenberg, R. Polderman, M. Lindhout, G. Abbas en R. Kort- houwer. Leiders zijn H. de Jonge en M. Lindhout. De E2-pupillen maakten tegen NVS de honderd competitie treffers vol, ze wonnen met 4-0. Pas na een kwartier spelen was het raak, toen Dennis Moerland een voorzet van Freek Bahlke afrond de. Daarna waren er weinig kansen meer, maar in de tweede helft was dat anders. Na zes minuten scoor de Thuy 2-0 en even later zorgde hij ook voor 3-0. Tien minuten voor het einde lukte het topscorer Dennis Moerland om de vierde treffer - tevens de honderdste van het seizoen - aan te tekenen. 'li' Leen Hage (links) krijgt in het clubgebouw van de Reisduif de bronzen speld opgeprikt van voorzitter Rinus Laban van de NPO, afdeling Zeeland. Leen Hage uit Poortvliet had wel gemerkt dat er meer mensen dan ge woonlijk op de ledenavond van postduivenvereniging de Reisduif in Scherpenisse waren. Dat ze voor hem waren gekomen, was niet bij hem opgekomen. De 80-jarige vice voorzitter van de club werd verrast met een bronzen speld van de Nederlandse postduivenorganisatie (NPO) voor zijn inzet voor de Reisduif. „Als ik het geweten had, dan had ik een pak aan gedaan," zei Hage nadat hij gehuldigd was door de voorzitter Rinus Laban van de NPO, afdeling Zeeland. Die was gekomen om eens een kijkje te nemen op een leden avond met prijsuitreiking van een van de aangesloten clubs. Maar er was nog een tweede puntje, zei hij tegen de ongeveer veertig aanwezigen in het clubgebouw aan de Veerdijkse- weg. Hij wees op Hage, de nestor van de vereniging, die op 6 oktober 1988 lid was geworden van de Reisduif. „Vijftien jaar lid. Dat is nog niet zo ontzettend lang. In 1989 werd u be stuurslid en ik mocht uit de kronieken vernemen dat de vereniging er on middellijk een kracht bij had gekre gen die zich actief inzette. Door het schoonmaken van de manden en het lokaal, en het helpen bij het inkorven. Kortom u heeft een vrij actieve carriè re gekend, als je daar in dit verband van kan spreken. U heeft een behoor lijk staat van dienst opgebouwd waar de vereniging trots op mag wezen. U bent nog steeds actief. Het is fijn dat u nog zo vitaal bent. Dat is een pre voor uzelf, maar ook voor de vereniging." Laban lichtte toe wat de reden was voor Hage om op zijn 65ste nog lid te worden van de vereniging. „Toen bent u op het dorp komen wonen, maar de liefhebberij voor duiven zat er al vroeg in want u was een van de oprichters van de Reisduif." Laban kent Hage ook op bestuurlijk vlak. Hage vertegenwoordigt namelijk ook de vereniging op de afdelingsverga dering. In de eigen vereniging is hij lid van de tentoonstellingscommissie en zoekt hij ook de sponsors voor de prijzen. Bovendien spande Hage zich ook in om het oude lokaal aan de Dorpsweg te verkopen. „Een actie die geresulteerd heeft in een nieuw lokaal hier in Scherpenisse. Voldoende aan leiding voor het bestuur om Hage met de bronzen speld te onderscheiden." Hage was vereerd met de onderschei ding. „Wat zeg je daarvan, hè?" zei hij tegen zijn dochter en neef die naast hem zaten aan het hoofd van de lange tafel. Hij kreeg ook nog een boeket bloemen en van de eigen vereniging een bloemstukje. Hage was betrokken bij de oprichting van de vereniging in het dorp tussen 1948 en 1954, zo vertelt hij tussen twee rondes bingo door. „Maar eerst speelden we in Tholen mee. Inkorven deden we dan wel hier in Scherpenis se. We waren toen nog niet officieel aangemeld. Dies Jansen kwam er voor uit Tholen naar hier." De vereni ging gebruikte eerst de timmermans werkplaats van Ben Suurland aan de Lage Markt voordat ze het clublokaal aan de Dorpsweg betrokken. Dat was een noodwoning geweest waar de le den tot 1998 bijeenkwamen om de duiven in te korven. Hage woonde tij dens de oprichting van de Reisduif aan de 'blinde Hartogsweg' (nu Ha venweg) in de Scherpenissepolder en verhuisde in 1960 naar de boerderij met melkvee aan de Turkseweg in Poortvliet. „Toen ben ik gestopt. Dan moest ik naar de klok en mijn vrouw moest dan gaan melken. Dat ging niet. Maar ik heb wel altijd gezegd dat ik weer zou beginnen als ik met mijn werk zou stoppen. Die liefhebberij voor duiven blijft er in." Al jong hield Hage duiven. „Maar dat waren pauwstaarten, die konden niet vliegen," zegt hij. Toen hij in 1988 naar de Paasdijkweg verhuisde had hij zijn duivenhok al klaar. Gemaakt aan de Turkseweg zodat hij meteen zijn oude hobby weer op kon pakken zodra hij in het dorp ging wonen. „Ik ben toen weer regelrecht lid gewor den. Ze wilden me weer in het bestuur hebben. Ik had mijn vrouw beloofd dat ik het niet zou doen, maar ik heb toch maar weer ja gezegd." De duiven in zijn hok kwamen toen van Dies Uijl uit Poortvliet (late jonge duiven). Daar is Hage mee gaan kwe ken. „Ik heb nu nog een zuivere af stammeling van de duiven van Uijl." Op dit moment zitten er 54 duiven in het hok bij Hage. Gemiddeld houdt hij er zo'n zeventig. In 24 hokjes zit ten duiven waarmee Hage meedoet aan de wedvluchten. Hij doet aan alle wedvluchten mee; vitesse, midfond en overnachtvluchten. „Ik heb wat pech gehad bij de dagvluchten. Ik raakte een paar duiven kwijt, maar ik ga nu weer alles spelen." Hage is nu ongeveer zes jaar vice voorzitter van de Reisduif die zo'n dertig leden telt. Hij heeft nog wel wensen voor de vereniging. „We zou den wel wat meer leden willen. Zeker jeugdleden. Dat valt niet mee. Voor de jeugd is het duur om aan de hobby te beginnen. En je moet ouders hebben die erachter staan, anders gaat het niet." Een van de hoogtepunten voor de Reisduif vindt Hage het nieuwe clubgebouw dat in 1998 in gebruik is genomen. Het houten gebouw dat bij Goedhart in Sint-Maartensdijk jaren lang als kantine dienst deed. Hage was de man die ook de verkoop van het oude clubgebouw ter hand nam. Met de opbrengst daarvan kon mede het nieuwe lokaal verrijzen. Hage is erg blij met het nieuwe onderkomen. „Het komt onze vereniging ten goe de." Hage had niet op het speldje gere kend. „Op de voorgrond treden doe ik niet graag. Maar ik wil wel dat alles eerlijk gebeurt. Voor mij is zwart zwart en wit wit." De ledenavond kreeg met de huldiging van Hage een feestelijk tintje. Zaterdag 6 december wordt weer een speciale dag. Dan wordt in het clubgebouw van de Reis duif de dag voor de jeugd van de af deling Zeeland gehouden. Reserve vierde klasse SPS 3 had tegen Alliance 2 het beste van het spel, maar het moest met een punten- deling (1-1) genoegen nemen. Tien mi nuten voor het einde van de wedstrijd keerde de Roosendaalse keeper een strafschop van Frenk Wiens. Na een gelijkopgaand begin kreeg SPS de overhand. Een pass van Michel Lis- seveld op linksbuiten Jan Hage werd door deze goed aangenomen. Hij pas seerde de laatste verdediger en had toen alleen de doelman nog voor zich. Hage lanceerde een boogbal, die via de vin gertoppen van de doelman in het net ver dween (1-0). SPS kreeg kansen om de voorsprong uit te bouwen, maar dat luk te niet. Aan de andere kant tikte de doel man een bal over de kruising en voor kwam daarmee de gelijkmaker. Bij SPS kwamen voor de tweede helft Thijs Geu ze en Henk Bolleboom in het veld voor Jan Hage en Tonny v.d. Werf. Ook nu bleven de beste kansen voor de thuis club, maar ze had pech bij het afronden. Een kopbal van Hans Elenbaas was recht op de keeper. Alliance kon nauwe lijks kansen creëren. Toen een voorzet van de Roosendalers door de Poortvliet- se doelman verkeerd werd beoordeeld, betekende dat echter wél de gelijkmaker. In de slotfase had SPS de winst binnen handbereik, maar zoals gezegd faalde Wiens bij het nemen van de strafschop. Een beter spelend WHS 3 klopte Vrede rust 2 met 0-4. De groen-witten speelden een van hun betere wedstrijden, met mooie combinaties en legio kansen. Een doelpunt kon niet uitblijven en het kwam er toen Marco Scherpenisse twee verdedigers uitkapte en de bal binnen schoot.Op het middenveld nam Wim Vermaas de plaats in van Rien den En gelsman, die als laatste man ging spelen. Vermaas zette een aanval op vanaf de middenlijn en scoorde 0-2. Onder lei ding van Sjaak Gunter - toegevoegd aan het met veel blessures kampende team - controleerde WHS het middenveld. Dat leverde kansen op en uit een daarvan scoorde Marco Scherpenisse 0-3. De verdediging van de bezoekers gaf geen kansen weg. Na de rust kwamen A-juni- or Marco Poot en Patrick Quist in de ploeg. In een rommelige tweede helft wisten de Sint-Annalanders nog één- keer te scoren. Abby Hommel liet de.' Bergse defensie achter zich, verscheen alleen voor de keeper en deze wist niets anders te doen dan hem vast te houden. De toegekende strafschop werd door Jan Fase benut. Vrederust kreeg nog een scoringskans door een slippertje van de laatste man, maar keeper Patrick van Hooff redde met een katachtige reactie. In een matige partij voetbal won Tholen- se Boys 4 met 1-0 van Chrislandia 2. De geel-zwarten kregen al snel een doel kans, maar Stefan Zoeteweij schoot van enkele meters afstand net over het doel. Aan de andere kant had doelman Leen den de Graaff het niet moeilijk, hij hoef de slechts een paar hoekschoppen te ver werken. Na de rust was het eenrichtingsverkeer. Aanval na aanval golfde richting het doel van de Braban ders. Maar hun keeper ontpopte zich tot de beste man van het veld en stopte al les. Toch kon ook hij niet voorkomen dat John Nieuwkoop eerst drie tegenstan ders het nakijken gaf en vervolgens de bal onder de keeper door in het doel schoof. Daarmee bleven de drie punten in Tholen. Tholense Boys 5 trof in DVO 3 een pitti ge, goed voetballende ploeg met twinti gers. Ondanks dat creëerden de Roosen dalers nagenoeg geen kansen. Door mét veel inzet de aanvallen af te slaan, be reikte Tholen de rust met 0-0. Het team beschikte over precies elf spelers, want door een misverstand was Piet v.d. Vlies niet meegereisd. In de tweede helft was het beeld niet anders. DVO was veel va ker aan de bal en domineerde, maar Tho len hield goed stand. Op een gegeven moment kwamen de geel-zwarten tóch op achterstand. Maar hun voorhoede bleef gevaarlijk. Op een pass van René Moeliker wist Marco v.d. Wielen na een forse overtreding van een tegenstander overeind te blijven en zelfs te scoren (1- 1). DVO bleef aanvallen, maar de Thool se defensie en doelman Jan v.d. Vlies voorkwamen dat er werd gescoord. De 1- 1 betekende voor DVO de eerste twee verliespunten in een thuisduel. Darten In de eredivisie van de Roosendaalse Dartsfederatie heeft Pole Position uit Tholen de tweede plaats vastgehou den door met 7-3 te winnen van Ca lypso Wizards. D'n Overkant, dat met dezelfde cijfers verloor van La Plaza, staat negende en Oliphant volgt op de tiende plaats. Dit team delfde tegen Spinooltjes met 0-10 het onderspit. In de eerste divisie was er voor de Thoolse vertegenwoordigers geen winst. The Pub, dat vijfde staat, verloor met 6-4 van Bonte Os 3 en d'n Overkant 5 ging met 7-3 onderuit tegen Wapen van Nasau. In divisie 2A was koploper The Bulls veel te sterk voor d'n Overkant 2 (0- 10). En in 2B ging Dartcentrum B uit Poortvliet met 8-2 onderuit tegen Ca lypso undertakers. D'n Overkant 3 won met 6-4 van Wapen van Roosen daal en staat derde. Sol 1 uit Sint-Philipsland verspeelde de koppositie in divisie 3A, doordat het met 2-8 verloor van de Spinool tjes 2. Kefeeke won met de maximale score en staat nu zeven punten voor. In divisie 3B blijft Sol 2 tweede staan na de 2-8 winst op Distel 2. Koploper Oliphant 2 uit Tholen moet in divisie 3C Carambole 3 naast zich dulden. Dat team won met 9-1, terwijl Olip hant tegen Hof van Holland 6 op 5-5 bleef steken. Haestinge won met 6-4 van Distel 3. Tenslotte divisie 3D, waar van de drie Thoolse vertegen woordigers alleen The Pub 2 een ne derlaag leed (6-4 tegen Jansen Jan sen 6). D'n Overkant 4 won met dezelfde cijfers van Kannebuis 2, ter wijl Zeester uit Scherpenisse vierde blijft na de 2-8 winst tegen Duveltjes 2. In de bekercompetitie hebben zes Thoolse teams de derde ronde be reikt: d'n Overkant 1 en 5, Sol 1, Oliphant 1, The Pub 1 en Pole Posi tion. De Thoolse voetbalselectie heeft met 0-1 verloren van Zierikzee. De derdeklasser scoorde in Sint-Anna land al in de eerste helft. De hovercraft kan hét nieuwe speeltje worden voor watersporters, maar Jurg van der Vlies uit Poortvliet denkt ook aan andere toepassingen. Volgend jaar zomer zou het weieens dé hype langs de Nederlandse stranden kunnen worden, denkt Jurg van der Vlies uit Poortvliet. Sinds een paar maanden is een eenpersoons hovercraft op de markt en de Tholenaar is daar razend enthousiast over. Contact via internet met de importeur heeft ertoe geleid dat hij de verkoop gaat doen in het zuid westen van ons land. Van der Vlies ziet ook mogelijkheden buiten de re creatie voor het luchtkussenvaartuig. Op de Hiswa te water in IJmui- den was de hovercraft twee maanden geleden een succes. Op een weiland tegenover zijn huis probeert Van der Vlies samen met Rob Beukinga uit Zaltbommel de ho vercraft uit. Op een luchtkussen van versterkt plastic is een constructie ge maakt van vliegtuigaluminium. Ach ter de stoel zit een tweetakt benzine motor (200 cc en 17,5 pk), ervoor een gecombineerde gashendel en stuur- knuppel. Zodra er gas wordt gegeven, vult het luchtkussen zichzelf. Gaat het gas dicht, dan loopt het kussen leeg. „Daardoor sta je altijd binnen vijf me ter stil", legt Beukinga uit. De door snee van het apparaat is 2,25 meter, het gewicht 40 kilo. „Het is demonta bel en opvouwbaar en kan gewoon mee in de kofferbak van de auto." Van der Vlies doet oordoppen in als hij de hovercraft start en dat is niet overbodig. Het ding maakt flink wat herrie. „Met 72 decibel op een afstand van 25 meter blijven we binnen de norm - die is 75 decibel." Er is twee jaar aan gewerkt om dat voor elkaar te krijgen, maar nu voldoen de appara ten aan de wet luchtvaartkussens. Beukinga importeert ze uit Brazilië en past de dingen hier aan, want het la waai moet van 108 decibel omlaag worden gebracht. Dat technische as pect bracht hem en Van der Vlies - die in het onderhoud van helikopters heeft gewerkt - bij elkaar. De hover craft kan een snelheid bereiken van 50 kilomter per uur en wordt in ons land als snelle motorboot geregis treerd. Er is dan ook een vaarbewijs nodig om ermee te 'hoveren en dat betekent tevens dat je 18 jaar moet zijn om het ding te mogen besturen'. „De grap is, dat je in Engeland een vliegbrevet nodig hebt. De regelge ving is dus verre van uniform", zegt Beukinga die ook nog één dag in de week docent werktuigbouw is. Hij vindt het een heel apart gevoel om met de hovercraft over het water of het strand te zweven. „Je beweegt op een hoogte van 40 cm boven het op pervlak. Je kunt er allerlei bewegin gen mee maken. Binnen vijf minuten heb je het gevoel te pakken, maar de behendigheid moet je aanleren. En het is beslist geen apparaat voor snelheidsmaniakken." Omdat de hovercraft in ons land als een vaartuig wordt beschouwd, mag je er overal mee komen waar speed boten zijn toegestaan. „Maar dus niet op de openbare weg, hij is voor het water en de stranden." De eigenaar van een hovercraft zal ook acht moe ten slaan op plaatselijke regels. Voor de Vinkeveense plassen bijvoorbeeld is een dagvergunning nodig. „En je moet rekening houden met het weer. Bij een wind tot en met kracht drie en pen golfslag tot 70 cm kun je met de hovercraft prima uit de voeten." Een demonstratie op de Oosterschelde bij Gorishoek zit er daarom niet in, want de middag dat uw verslaggever met het tweetal praat, staat er een fikse bries. Zelfs op het weiland gaat het apparaat 'driften'. Van der Vlies vindt het prachtig, maar moet nog even op zijn eigen hovercraft wachten. „Ik houd van aparte dingen. Zet mij in de vakantie ook geen twee weken onder een parasol aan het strand, ik wil een actieve vakantie." De hovercraft noemt hij 'een uit de hand gelopen dolletje'. „Je ziet er de fun van in." Met name evenementenbureaus zou den de hovercraft in hun pakket kun nen opnemen als aantrekkelijke nieu we attractie, denkt hij. Daarop zal de Tholenaar zich dan ook als eerste gaan richten. Maar ook een ijsmeester uit Leerdam heeft al belangstelling getoond. Hij ziet mogelijkheden bij het redden van drenkelingen. „Ik ga me ook zeker in de materie verdiepen om te kijken wat de mogelijkheden van de hovercraft zijn", zegt Van der Vlies. Na de Hiswa te water is importeur Breukinga plat gebeld, zegt hij. „We hebben de afgelopen maand zestig demonstraties verzorgd, allemaal op aanvraag. Er werken inmiddels drie mensen fulltime voor Hovery, zoals de onderneming heet. In Zaltbommel hebben we een complete assemblage lijn en we testen daar ook. Ik ben im porteur voor zeven Europese landen." De prijs, dik 6000 euro, blijkt tot zijn verrassing nauwelijks een beletsel. Bij de introductie in IJmuiden kreeg Breukinga van ouders onder meer te horen dat ze het een minder gevaarlijk 'speeltje' voor hun kinderen vinden dan een waterscooter. „Omdat je bo ven het water zweeft, kun je zelfs over een zwemmer heengaan zonder datje hem raakt. Er zitten geen uitste kende delen aan het apparaat. Obsta kels tot 20 cm boven het zweefopper- vlak vormen geen enkel probleem." Een tank benzine is goed voor zo'n anderhalf uur 'hoveren', ofwel op vol vermogen in rechte lijn een afstand van ongeveer 75 kilometer. Maar het leuke van de hovercraft noemt het tweetal juist de wendbaarheid. En het gegeven dat je er vanaf het water ge woon het land mee op kunt, en omge keerd. „Om leuk te kunnen hoveren, mag het gewicht van de bestuurder maximaal 110 kilo zijn." Jurg van der Vlies heeft de komende tijd in ieder geval twee evenementen in het vooruitzicht waar hij de hover craft kan showen: de opening van het nautisch jaar in Port Zélande en de watersportbeurs Hiswa in Amster dam. „Maar ik hoop me ook hier thuis met demonstraties en dergelijke de mogelijkheden van de hovercraft ei gen te kunnen maken." S*_ Gymnastiek De achtjarige Melissa Scherpenisse uit Sint-Annaland is met zilver en brons teruggekomen van een turn- toernooi in Woerden. Ze werd in de toestel wedstrijd, op instapniveau. tweede op het onderdeel sprong én derde op brug. Melissa traint sinds vorig jaar bij de turncombinatie Zuidwest-Nederland. „Ze gaat iede re week twee keer naar Prinsen beek, een keer naar Middelburg en een keer naar Bergen op Zoom", vertelt haar moeder. „Het is best pit tig, maar Melissa heeft een uitda ging nodig." Het jeugdige talent turnde bij WIK in haar wooonplaats en ook bij Sint Martinus in Halste ren om verder te komen. Ze deed voor het eerst mee aan een wed strijd op dit niveau. Na loting is Ilonka van Vossen uit Oud-Vossemeer zaterdag als tweede geëindigd op het Nederlands kam pioenschap kustvissen. Slechts win naar Marion Deusing ving aan het strand bij Koudekerke een redelijke vis (26 cm), de rest moest het doen met visjes kleiner dan tien centime ter (dus ondermaats). Van Vossen ving er twee en haar dorpsgenoot Clarinda v.d. Zande - die zevende werd, eveneens bij loting - één. Van de 26 deelnemers sloegen er 17 he lemaal geen vis aan de haak. Onder hen waren Truus Rijnberg en Mi randa Koop uit Oud-Vossemeer. De oorzaak van de slechte vangsten is niet duidelijk. De aanwezigheid van zeehonden en het verder uit de kust voorkomen van garnalen werden genoemd. Ook de jeugd kwam zaterdag bij Koudekerke in actie. Vijftien jonge lui visten er de eerste van twee na- selectiewedstrijden. Van de drie Thoolse deelnemers deed Martijn Westdorp het met 37 cm vis het bes te. Hij werd vierde, terwijl Govert v.d. Rhee met 26 cm zevende werd. Sander v.d. Ree ving, evenals het merendeel van de deelnemers, hele maal niets. Zaterdag staat de tweede selectiewedstrijd op het program ma.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 17