Aankoop van Morelli voor verbinding naar gemeentehuis Wie wordt voor 2,5 jaar wethouder? Feest 3 jubilerende leerkrachten van de Regenboog ABT zegt vertrouwen op in college, maar blijft Kleur Bekennen steunen //K HEIJNEN Drie bezwaren tegen Aldi aan de Sportlaan Verdachte van kerkinbraken wil niets kwijt l PB Vrijspraak voor Thoolse fotograaf itieten Gratis Donderdag 6 november 2003 59e jaargang no. 51 MEER DAN 80 ZENDERS! Speelterrein aan Beatrixlaan opgeknapt Gemeente koopt voormalige winkel in Sint-Maartensdijk voor 175.000 euro De gemeente heeft Modehuis Morelli aan de Haven 18 in Sint-Maartensdijk aangekocht. Het winkelpand wordt mogelijk gesloopt om het gemeentehuis dat in de verkoop gaat, vanaf de Haven beter te ontsluiten. Met deze optie wordt ook het verkopen van het nieuwe gedeelte van het raadhuis bevorderd. Op dit moment wordt gekeken of het voor de huisvesting van ambtenaren benut kan worden. Noodopvang Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Het was vrijdagmiddag groot feest op de christelijk nationale basisschool De Regenboog in Tholen. Er was ook alle aanlei ding om flink te feesten, want de groepsleerkrachten René van de Berg, Auke Verwijs-Zonneveld en Jeanet Korevaar- van der Grift vierden gezamenlijk hun onderwijsjubilea. René van de Berg is leerkracht van groep 7 en Auke Verwijs- Zonneveld heeft groep 6 onder haar hoede. Beide zitten ze al 25 jaar in het onderwijs. De van oorsprong uit Friesland af komstige juf Verwijs is tevens een kwart eeuw aan de Thool se basisschool verbonden. Jeanet Korevaar staat 12,5 jaar voor de klas. Zij is naast leerkracht van groep 5 ook de ict- coördinator van de school. Het trio werd door directeur C.L. van Dis thuis opgehaald en bij aankomst op school werden de jubilarissen verwelkomd door de ruim 250 leerlingen van De Regenboog die een erehaag vormden. Met een door de heer Van Dis gecomponeerd jubileumlied staken de kinderen de loftrompet over het jubilerende drietal. Na een feestelijk mid dagprogramma met zang, dans en enkele voordrachten werd het jubileumfeest met een informele bijeenkomst voor fami lie, vrienden en collega's afgesloten. Eendrachtbode, de Thoolse Courant PQsttraS^"?B9TZG-~Sint Annaland Jstftó tètöaS7007;b.'g^. 653474 ode.nl le.nl 'de.nl itbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Bij de afdeling bestuursrecht van de Middelburgse rechtbank hebben drie partijen bezwaar aangetekend tegen het besluit van b. en w. om Aldi aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk vrijstelling te geven. De Kamer van Koophandel die het MKB-Reva rap port blijft onderschrijven dat zo'n discountzaak in het kernwinkelge bied van de smalstad moet komen. Ten tweede constructiebedrijf Weg- gemans, die als buurman aan de Sportlaan overlast vreest van de te verwachten toenemende drukte, waardoor zijn bedrijfsbelangen ge schaad worden. De derde partij is een groep van bedrijven en verenigingen: projectontwikkelaar Giesbers, garage Van Steenis, woninginrichting Van Houte, de Spar, Lidl, middenstands vereniging Smalstad en de Thoolse Ondernemers Federatie TOF. De rechtbank heeft Aldi als belang hebbende als derde partij bij het pro ces geaccepteerd. De gemeente moet de drie bezwaren nu van commentaar gaan voorzien en daar heeft men vol gens een woordvoerder de rest van het jaar nog wel voor nodig. De stuk ken zijn nu namelijk nog niet com pleet. In de loop van 2004 kan de Middelburgse rechtbank de zaak dan behandelen. De 35-jarige man die vorige week op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in een kerk in Woudrichem, houdt nog altijd de kaken stevig op elkaar. De man wordt verdacht van de tientallen inbraken die sinds half september zijn gepleegd in kerken in Zeeland, West-Brabant en Zuid- Holland. In onze gemeente kregen begin oktober elf kerken ongewenst bezoek (alle acht hervormde ker ken, de r.k. kerk in Oud-Vossemeer, Rehobothkerk in Sint-Maartensdijk en Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Philipsland). Er werd voor een paar honderd euro uit collecte busjes meegenomen en aan de slo ten van een aantal bijbels gemor reld. Verder was er materiële schade, met name aan glas-in- loodramen. Het patroon in kerken elders was identiek. De Zeeuwse politie leidt het onderzoek naar de kerkinbraken en daarom zit de ver dachte - die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft - daar sinds woensdag vast. Maar de man wei gert tot nog toe om iets te zeggen Het speelterrein aan de Beatrixlaan in Scherpenisse moet nodig opge knapt worden. De gemeente heeft daartoe een ontwerp gemaakt en wil dat bespreken met de omwonenden. Op dinsdag 18 november om half acht is daartoe de gelegenheid op een inloopavond in het Holland Huis. De huisartsenpost Bergen op Zoom begint 18 november met een kwali teitsonderzoek. Onderzoekers leggen een vragenlijst voor aan 600 patiënten om hun ervaringen in kaart te bren gen. De 600 hebben telefonisch con tact, een consult of een visite gehad van de hap. De gemeenteraad ging onlangs akkoord met de aankoop van het winkelpand dat al bijna twee jaar leeg staat. Eerder was het voorstel om 200.000 euro uit te trekken voor de aankoop achter gesloten deuren besproken in de commis sie gemeentelijke ontwikkeling. Het verwerven van het pand past in het streven om de smalstad een impuls te geven als het gemeente huis uit het dorp verdwijnt, zegt hoofd mr. G. Vos van de afdeling ruimtelijke, economische, recre atieve en onroerende zaken. ,,We kijken al een tijdje naar een impuls voor Sint-Maartensdijk. Dan kijk je ook naar de directe omgeving van het gemeentehuis. De winkel stond al een tijdje te koop. De kans om het te kopen doet zich maar één keer voor. Het is bewust niet in de openbaarheid gebracht omdat we eerst moesten weten of de raad er financiën voor beschikbaar wilde stellen." De fracties werden er over gepolst in de adviescommissie gemeente lijke ontwikkeling. Er is een be grotingswijziging voor 2003 voor nodig van twee ton. Het krediet wordt toegeschreven aan de reser ve nieuwbouw gemeentehuis, maar komt later bij het bedrag dat voor de 'impuls Sint-Maartens dijk' moet worden vastgesteld. Dat is er dus nog niet. Vos verwacht dat begin volgend jaar een voorstel gepresenteerd zal worden over de toekomst van de smalstad aan de Pluimpot. Tij dens de behandeling van de be groting werd daarom gevraagd. Volgens de toekomstvisie bestem ming Tholen moet Sint-Maartens dijk sociaal-economisch worden versterkt. 'We staan voor de taak om impul sen te geven en concrete beleids maatregelen te nemen om dit te bewerkstelligen', schrijft het col lege. Als voorbeelden noemt het de aankoop van bedrijfsgronden aan de Nijverheidsweg/Sportlaan (voormalige uienfabriek) waar voor deze maand de resultaten van het onderzoek naar bodem verontreiniging worden verwacht, en het principebesluit om een Al- di-vestiging aan de Sportlaan mo gelijk te maken. De achterzijde van het gemeente huis is voor het personeel en voor de bestuurders bereikbaar via de Blauwstraat. Vanaf het parkeerter rein aan de Haven maken velen daar gebruik van. Dat doen ze door het slopje af te dalen tussen Morelli en bakker Cock Leijs. Het steegje komt uit bij de dienstin gang van het gemeentehuis. In het voorstel aan de raad stelt het college dat de relatie tussen de Haven en de Markt versterkt zou moeten worden. Het gemeente huis neemt daarin een centrale plaats in. Het is volgens b. en w. nodig om de 'ontsluitingsmoge lijkheden van het gemeentehuis richting Haven te verbeteren'. Daarmee wordt volgens het colle ge ook meteen de verkoopbaar heid van het gemeentehuis bevor derd. De gemeente schakelde Meeüs Makelaars uit Bergen op Zoom in om te onderhandelen met Bazen Vastgoed over de aankoop van het pand. De koopovereenkomst be droeg 175.000 euro, kosten koper. Volgens het college kan de uitgaaf worden terugverdiend. B. en w. verwachten dat de geraamde op brengst van het huidige gemeente huis hoger zal uitvallen als de ver binding met de Haven wordt verbeterd. Behalve via het steegje is de achterzijde van het gemeen tehuis bereikbaar via de Korte Vest/B lauwstraat en via een steeg je dat de Blauwstraat met de Kaaistraat verbindt. Om de band tussen de Haven en de Markt (gemeentehuis) te ver sterken betekent dit in feite dat het pand te zijner tijd gesloopt zal worden. Maar het is niet de bedoe ling dat er een verkeersweg komt, verzekert De Vos. „Het zou goed kunnen dat het wordt afgebroken, maar dan wordt het gewoon een voetgangersverbinding." Zolang het gemeentehuis nog in de smalstad is gevestigd, zal het pand blijven staan en dienst gaan doen als kantoorruimte voor een aantal ambtenaren. Hoeveel er in komen, is nog niet bekend. „Het kan als noodopvang worden ge bruikt. Het is best groot. Op dit moment wordt alle sectoren in het gemeentehuis gevraagd te kijken waar ruimtegebrek is." Op 31 december 2001 sloot Mode huis Morelli na 33 jaar de deuren aan de Haven. De winkel voor kinder-, dames- en herenkleding en lingerie was een begrip in het dorp. Adrie Morelli-Oudesluijs en haar schoondochter Miranda Mo relli (negen jaar lang vennoot en verkoopster) zetten er toen een punt achter. Voor het pand werden geen kopers gevonden, tot enkele weken geleden de gemeente de winkel verwierf. In de raad was het een hamerstuk. ABT levert geen nieuwe wethouder als opvolger van de plotseling opge stapte L.J. van Doorn. De partij had wel eigen kandidaten en zelfs twee Zeeuwse gegadigden van buiten Tholen die wethouder wilden worden, maar de fractie kwam unaniem tot de conclusie, dat oppositie voeren een betere methode is. „We hebben met z'n allen verloren. Als vierde partij voelen we ons niet serieus genomen. Ze negeren ons gewoon", zei fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne dinsdagavond op een persconferen tie in Stavenisse. De keuze voor dorpshuis De Stove was bewust gedaan. „We geven hiermee aan, dat we begaan zijn met de kleine kernen en de inwoners", vertelde Boulogne. Omringd door raadslid mevr. C. van der Horst en commissielid J.J. van 't Hof en an dere ABT'ers liet hij weten, dat het vertrouwen in het college was opge zegd. „We willen niet langer verant woording dragen voor dit beleid. Het was een zwaarwegende beslis sing, maar er rest ons geen andere." ABT dacht vorig jaar maart lekker fris de Thoölse politiek in te gaan, maar de nieuwe partij is van een koude kermis thuisgekomen. „Het is ons heel erg tegengevallen", vertelt Boulogne. „Je krijgt heel weinig ruimte om je plannen te verwezen lijken. Als collegepartij moetje alles goed vinden. Dat ligt als een soort deken over de Thoolse politiek. Dat leverde bij onze fractie frustraties op en nog meer bij wethouder Van Doorn, die er elke dag middenin zat", vertelde Boulogne. Over het feit dat de ABT-wethouder zijn col lega's en de raad in het ongewisse liet over zijn vertrek, gaf de fractie voorzitter de volgende reactie: „Er zijn mensen die afscheid nemen met een muziekkorps, met hun hele fa milie of in hun eentje. Dat laatste heeft Leen van Doorn gedaan, maar hij heeft het er verschrikkelijk moei lijk mee. Het is diep en diep triest wat er gebeurd is." Volgens Boulog ne is ABT pas laat na het vertrek van wethouder Van Doorn op 13 ok tober met een verklaring gekomen omdat 'we als nieuwe partij niet overal direct een antwoord op we ten.' „Maar we hebben er wel wak ker van gelegen, ook tijdens onze vakantie. Omdat zijn collega's hem niet steunden, werd het takenpakket van wethouder Van Doorn uitge kleed en voor stratenonderhoud was er minder in plaats van meer geld. Je kunt dan wel blijven doormodde ren, maar wat levert dat op?" Commissielid Van 't Hof had weinig collegialiteit ontmoet bij de coalitie partners. „Het was knippen en sche ren. We kregen geen ruimte en de 39.000 euro die wethouder Van Doorn voor breedtesport wilde heb ben, werd afgeserveerd. Ze trekken gezichten als Bassie en Adriaan, ter wijl er duidelijke afspraken over Haestinge en de basisscholen in Sint-Annaland zijn gemaakt. Er gaat nu een veel te grote geldstroom naar Tholen en Oud-Vossemeer en dan doe je andere mensen tekort." ABT maakt zich zorgen over de ontwik keling van Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Stavenisse, alsmede de agrarische sector. Volgens Boulogne moeten nieuwe economische dra gers en de Thoolse economie in het algemeen veel meer aandacht krij gen. Nu Algemeen Belang Tholen geen wethouder meer wil leveren, beraden de andere partijen in de gemeenteraad zich over wat er moet gebeuren. Het zou best kunnen dat Tholen het duale stelsel benut door voor 2,5 jaar een buitenstaander aan te trekken voor het klaren van deze klus. Een zes tiger die in 2006 geen wachtgeld hoeft te hebben. Een man of vrouw met ervaring die openbare werken en sport met strakke hand gaat leiden. ABT, CU en D66 willen geen vierde wethouder meer. Stop de 50.000 eu ro die L.J. van Doorn anders kreeg,maar in het programma Kleur Bekennen, zodat de inwoners meer waar van hun geld krijgen, vindt Al gemeen Belang Tholen. De CU heeft elke begrotingsbehandeling nog tegen de kosten van de vierde wethouder gestemd en vindt drie volle banen voldoende. Fractievoor zitter P. van Belzen liet na het aftre den van ABT-wethouder Van Doorn weten, voor deze lopende periode wel aan een 'noodoplossing' te wil len denken. Ook D66 vindt in dit stadium dat er geen vierde hoeft bij te komen. Het CDA is ook in voor doorgaan met de huidige groep. Al leen de twee grote partijen SGP en PvdA willen zich er nog niet over uitlaten. Als er geen versterking komt, is het de vraag of de huidige drie wethou ders 2,5 jaar een tandje bij willen schakelen. De jongste, mevrouw M.A.E. Velthuis, koos bewust voor een deeltijdbaan van 80%. De oud ste, W.C. van Kempen, moest als vertegenwoordiger van een kleinere partij met 70% genoegen nemen en zou er in theorie dus best nog wat bij kunnen doen. Wethouder K.A. Heijboer leverde vorig jaar 10% sa laris in zodat de vier wethouders sa men zo dicht mogelijk bij drie volle banen zouden uitkomen en daarmee de kosten zouden beperken: Heij boer 90%, Velthuis 80%, Van Kem pen en Van Doorn ieder 70%. Een aantal fractievoorzitters heeft voorgesteld dat burgemeester W. Nuis 2,5 jaar meer taken toebedeeld zou krijgen, maar die voelt daar weinig voor. Hij maakte duidelijk aan de nieuwbouw van het gemeen tehuis, de uitvoering van de toe komstvisie Bestemming Tholen 2025 en de invoering van het kwali teitsmodel bij het gemeentelijk ap paraat al een aantal forse klussen te hebben naast de brandweer, openba re orde en veiligheid en personeels zaken. ZIE VERDER PAGINA 3 Zeeuwse titel voor junioren en adspiranten jeugd brandweer St.-Philipsland Esther v.d. Mark zamelt kraamapkketten in voor de derde wereld Freek Fase en Sander v.d. Ree nationaal kampioen kustvissen bij de jeugd ff; .f EN VERDER... Raad wil dat wensen en plannen voor de smalstad op een rij worden gezet Kritisch zelfonderzoek van Thoolse voetbalfederatie Waterschap oefent met mobiele pompen SOMMIGEN PROBEREN DE HEMEL TE VERDIENEN DOOR VAN DE AARDE EEN HEL TE MAKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Middelburgse rechtbank heeft gisterenmiddag de 57-jarige PK. uit Nieuw-Vossemeer vrijgespro ken van het plegen van ontucht. De officier van justitie had 180 uren werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist omdat K. op 29 juli 2001 in Bruinisse ontucht zou hebben ge pleegd met een toen bijna negenja rig meisje. Volgens de rechtbank kon niet be wezen worden verklaard dat de man het meisje bij het toilet onze delijk had betast. Het voorval zou zich twee jaar geleden op het Gre- velingenstrand hebben voorge daan. Het kind vertelde tegen haar moeder dat er iemand in haar broekje had gezeten. Toen de moe der met haar dochtertje langs de waterkant op zoek ging naar de mogelijke dader, werd K. aange wezen, die ze zelf kende als de Thoolse fotograaf waar ze wel eens foto's had laten maken. De politie hield de man drie dagen vast in het huis van bewaring. In het verleden zijn er meerdere aan klachten geweest wegens ontucht, maar steeds leidde dat tot vrij spraak of stopte justitie zelf de zaak omdat het bewijs ontbrak. Volgens de raadsman van K. had de politie zich in de zaak Bruinis se laten leiden door meningen van Tholenaren die de fotograaf te pakken willen nemen. Hij bekriti seerde de zoekactie, de recon structie en het verhoor. K. liet we ten al elf jaar tegen het onrecht te vechten dat een aantal mensen hem van ontucht probeert te be schuldigen. Een groot deel van de aangevers zou familie van elkaar zijn. oé Gordlinspeciabst Advertentie I.M. Het was vrijdagmiddag groot feest op de christelijk nationale basisschool De Regenboog. De groepsleerkrachten Auke Verwijs-Zonneveld (links) en René van den Berg vierden hun 25-jarig onderwijsjubileum. Hun collega Jeanet Korevaar-Van der Grift staat 12 1/2 jaar voor de klas. Via het steegje tussen Modehuis Morelli en bakker Cock Leijs is de dienstingang van het gemeentehuis te bereikenv.l.n.r. ambtenaren Theo VermuntErik Leemreijze en Jan Polderman van de afdeling openbare werken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1