Wethouder kapt er abrupt mee: 'dit gemeentebeleid deugt niet' Dé Gordr\nspeciaVlst 'Geen bel op de flets, ik kan toch ook roepen?' z li éMm i Dorpshuis nieuwe stijl is prachtig maar erg duur v*-; Man gewond bij beknelling Van Doorn laat 50.000 euro schieten Kosten in perspectief Dorpshuizen financiële molensteen en teveel accent op Tholen Fietspad bij de Langeweg verlegd Politie zoekt naar wethouder Gratis meten en maken 7 W' Donderdag 16 oktober 2003 59e jaargang no. 48 SCHILDER O [n oom| ril Scherpenisse Tel. 0166-663804 Fax 0166-662007 BEHANG - GLAS SCHILDERWERK Een grote teleurstelling rijker is wethouder L.J. van Doorn (66) maandag abrupt opgestapt. Hij voelt zich in de hoek gezet door zijn mede-collegeleden omdat hij als vertegenwoordiger van een nieuwe, lokale partij geen voet aan de grond kreeg.Voor openbare werken en sport ontving de wethouder van Algemeen Belang Tholen (ABT) te weinig geld, terwijl voor andere zaken de beur zen wel opengingen. Hij vindt verder dat de ontwikke ling van de recreatie wordt belemmerd en dat er in de hoek tussen Poortvliet en Stavenisse veel te weinig acti viteiten worden ontplooid. Het gemeentebeleid legt te zwaar de nadruk op Tholen, waar ook het gemeentehuis en het Scheldecollege naar toe verplaatst worden. Een impuls voor Sint-Maartensdijk blijft uit. Haestinge en de Wellevaete leveren in voor de nieuwbouw van de veel duurdere Vossenkuil. „Ik wil niet verder betrokken wor den bij verkeerde ontwikkelingen. Bovendien dreigt de gemeente Tholen financieel in een moeras terecht te ko men. Daar kan ik niet verder mee leven", zegt wethou der Van Doorn. Molensteen Fietspad SGP wil versobering, voorbehoud ABT en CU land om de verkeerssitu atie daar te verbeteren. Dat gebeurde naar aanlei ding van de aanrijding tussen een auto en een brommer waarbij een 17- jarige bromfietser uit Sint-Maartensdijk letsel opliep. Wethouder K.A. Heijboer zei maandag in de com missie gemeentelijke ont wikkeling dat het om een tijdelijke voorziening gaat Burgemeester en wethou ders schreven onlangs een brief op poten naar gede puteerde staten van Zee- Deze week MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 1 :m A V www.schildernoom.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij een bedrijfsongeval op de Stoof- dijk in Stavenisse is donderdagoch tend een man gewond geraakt nadat zijn been bekneld raakte in een ma chine. Het betrof de eigenaar van het bedrijf die tijdens het werk door het draaiende deel van een electromotor gegrepen werd. Ambulance, brand weer en traumahelikopter rukten uit omdat ze de melding hadden gekre gen dat het om een 'bedrijfsongeval met amputatie' zou gaan. Toen de brandweer van Stavenisse arriveer de, was de huisarts en de ambulance al aanwezig bij het slachtoffer. De brandweer hoefde niet in actie te ko men om het slachtoffer te bevrijden. Na het wegknippen van de kleding kon de man uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij werd met ver wondingen aan zijn been naar het ziekenhuis gebracht. De traumaheli kopter en de blusgroepen werden te ruggestuurd. De geruchtmakende stap van wethou der L.J. van Doom om totaal onver wacht met directe ingang op te stap pen, blijft menigeen verbazen. Hij geeft daarvoor persoonlijk ook nogal wat op. Zo benadeelt hij zichzelf voor bijna 50.000 euro op jaarbasis (0,7 x 68.067 euro). Zijn verdiensten als wet houder vallen niet alleen weg, hij krijgt ook geen wachtgeld omdat Van Doom de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar al is gepasseerd. Het moet dus wel heel hoog opgelopen zijn, dat de ABT-wethouder het bijltje er zo ab rupt bij neergooide. Burgemeester Nuis trekt zijn functioneren niet in twijfel. „Van Doom vatte zijn taak heel serieus op en bereidde zich goed voor." Raadslid M.A.J. van der Linde zegt geen echte inhoudelijke kritiek op zijn beleid te hebben gehad en geen grote problemen te hebben gehad in de 1,5 jaar dat Van Doom wethouder is geweest. P. van Belzen bekritiseert wel het feit, dat de ABT-wethouder zijn collega's en de raad in ,een waas van onzekerheden' achterlaat. „Dat is niet correct, want het gaat om een openbare functie en dan mag geen kie keboe spelen." De twee grote partij en, SGP en PvdA, willen ABT nog een kans geven om met een vervan gende wethouder te komen. „Je kunt een partij niet zo-maar uit het college zetten", aldus M.J. Klippel. ABT zelf beraadt zich echter en fractievoorzitter J.P.A. Boulogne houdt alle mogelijk heden open. Hij onderschrijft echter de kritiek van zijn wethouder, dat het huidige gemeentebeleid niet deugt ge zien de grote financiële risico's met de dorpshuizen en het verwaarlozen van Sint-Maartensdijk en de omliggende dorpen. ABT zou daardoor best eens voor een forse oppositierol kunnen kiezen, ondanks de handtekening on der Kleur Bekennen. Die handteke ning is echter van wethouder Van Doom, die nu vertrokken is. Het kan verkeren. Op het laatste debat over de toekomst van Tholen Bestem ming 2025, roerde de Oud-Vosse- meerse bevolking zich hevig. Oud- Vossemeer zou in de visie van het college een woondorp worden waar niet veel mogelijk zou zijn. De kritiek was niet mals. Maar nu lijkt met het plan voor een dorpshuis nieuwe stijl en seniorenwoningen het tij gekeerd. Volgens Frank Hommel is de bevol king van Oud-Vossemeer gehoord en is de communicatie tussen betrokken partijen als zeer positief ervaren. Dat zei hij dinsdag namens Bas Quist en Rien Tholenaar tijdens het spreek recht van de commissie welzijn en onderwijs. „Alle belangrijke voorzie ningen en sociaal-maatschappelijke mogelijkheden worden met de reali satie van dit bouwplan in één klap veilig gesteld voor de toekomst. We zijn er ons terdege van bewust dat er hier en daar water bij de wijn gedaan zal moeten worden om het multifuc- tionele karakter ook ten volle te be nutten." Het bekostigen van het plan vraagt volgens de inspreker een 'be hoorlijk groot offer binnen de ge meentelijke begroting'. „Maar afge zet tegen het aantal participanten en het grote belang van deze voorzienin gen moet het financiële plaatje wel in duidelijk perspectief gezien worden." Leen van Doorn laat heel politiek Tholen met tal van vraagtekens achter, terwijl hij zich met zijn hond terugtrekt in zijn boomgaard. Teleurgesteld verlaat hij de politie ke arena. „Als geboren en getogen Tholenaar kan ik me niet vinden in de gang van zaken. Ik kan niet re aliseren wat ik voor ogen had. Het was vechten tegen de bierkaai. Er komt bij de gemeente veel te wei nig uit." Leen van Doorn is bitter gestemd. „Mijn twee portefeuilles zijn tot en met uitgeknepen. Er heerst totaal onbegrip over de waarde van sport. Zo is de invoering van de breedte sport - een afspraak bij de college onderhandelingen - geschrapt. Dat is gewoon van mij afgepakt. Ook heb ik op openbare werken moeten inleveren en dat leidt niet bepaald tot een goede ontwikkeling van de gemeente." Aan de andere kant ziet Van Doorn een heleboel geld naar de dorpshui zen gaan. „Daarbij worden geen keuzes gedaan, er worden besluiten genomen met een open eind. En dan krijg je een bodemloze put, waarbij ik voorspel, dat de subsi dies voor de verenigingen onder druk komen te staan. Daar zal spra ke zijn van een kaalslag." Het steekt hem dat er nu 8 ton extra voor de Vossenkuil in Oud-Vosse- meer wordt uitgetrokken terwijl daar geen dekking voor is. „De vernieuwing van Haestinge is er al voor uitgesteld en ook de uitbrei ding van de Wellevaete komt daar door op de tocht. Je kunt immers maar één keer je geld uitgeven." De dorpshuizen worden volgens Van Doorn een molensteen om de nek van de gemeente als het beleid niet bijgesteld wordt. In zijn visie moeten de dorpshuizen van Stave nisse, Scherpenisse en Poortvliet verkocht worden. „Als er geen in komsten zijn, krijg je immers een te groot gat. Wanneer iemand zijn verjaardag in een dorpshuis houdt, hoef je daar als gemeente toch niet de verwarming voor te betalen? Het is een negatief product. De ge meentebegroting 2004 is nog dicht getimmerd en de meerjarenraming ziet er voor het zicht nog redelijk uit, maar met dit beleid kan niet al les meer betaald worden." De ABT-wethouder zegt niet langer te kunnen meewerken aan het verder uithollen van Sint-Maar tensdijk. „Ik wil niet mede-verant woordelijk zijn, dat Sint-Maartens dijk naar de Filistijnen gaat. Er is nu geen bouwgrond meer. Met be stemmingsplannen lopen we ach ter. Er liggen ook teveel oude pro jecten en dat allemaal bij elkaar is het niet bij te benen. In het college was er echter geen enkele bereid heid om de bakens te verzetten. Al leen Tholen telde en al het andere werd weggemoffeld onder de grij ze paardendeken van Bestemming Tholen, de toekomstvisie voor 2025. Ik heb de kar niet van rich ting kunnen laten veranderen. Er bleek geen meerderheid voor wat dan ook te krijgen." Van Doorn concludeerde bij de vaststelling van de kadernota 2004 al dat de grens voor hem was over schreden. „Toen echter nog niet in die mate, dat ik de stap om ermee op te houden, kon nemen. De ont wikkelingen rond de dorpshuizen hebben de zaak dermate verstoord, dat ik al voor de begrotingsbehan deling besloten heb om te stoppen. De grens is bereikt. De financiële problemen kun je niet door belas tingverhogingen oplossen." Ondanks het opgeven van het wet houderschap zegt Van Doorn, met een goed gevoel' afscheid te ne men. „Ik wil niet over personen praten en geen zwarte pietenspel opvoeren. Er zat wel frictie in de collegialiteit binnen het college, maar als een tevreden mens vertrek ik omdat het fietspad naar Stave nisse wordt aangelegd en ook de gevaarlijke splitsing bij Scherpe nisse (Langeweg) wordt verbeterd. Dat zijn belangrijke zaken voor de inwoners en voor hen zat ik in het college", aldus Leen van Doorn. Zie ook pagina 9. Het plan voor een dorpshuis nieuwe stijl in Oud-Vossemeer is prachtig maar erg duur. Dat was de reactie van de meeste fracties dinsdagavond toen de commissie welzijn en onderwijs zich over het voorstel boog om 1,8 miljoen euro beschikbaar te stellen voor het ambitieuze project. De SGP, met zes leden de grootste fractie in de raad, vond dat te veel en wil er niet meer dan 1,5 miljoen euro aan besteden. ABT en ChristenUnie maakten een voorbehoud. P. van Belzen (CU) stelde voor om 300.000 euro van de vereniging Van 't Hof-Quist in het project te stoppen om de kosten te drukken. PvdA, VVD en D66 waren ronduit voor het plan. Het CDA leek even te aarzelen maar ging ook akkoord. Het college kreeg de boodschap mee om bij Europese fondsen geld te zoeken om het plan te kunnen verwezenlijken. Omgerekend naar het aantal raadsze- tels betekent dat de pap nog niet ge stort is. Er zijn nu negen uitgesproken voorstanders in de raad. Van de overi ge tien is het nog afwachten hoe ze hun stem zullen gebruiken. Al lijkt het er veel op dat SGP en CU hun defini tieve standpunt al te hebben inge nomen. „De opstelling van ABT wordt cruciaal als SGP en CU in de raadsvergadering tegenstemmen," zei Frank Hommel na afloop. Hij was een van de insprekers op de vergadering. Hommel brak een lans voor het 'baanbrekende project' en wees op de gevolgen als het plan niet zou worden aangenomen. Dat zou de doodsteek zijn voor een aantal vereni gingen omdat ze vanwege geluidshin der niet meer in De Vossenkuil terecht kunnen. En een domper voor het dorp z,ijn omdat dan ook de huisvesting van ouderen ernstig vertraagd wordt om dat Castia Wonen dan weer een nieuw plan moet gaan maken. De vergadering vond voor de gele genheid plaats in grote zaal van De Vossenkuil waar zo'n veertig belang stellenden op de tribunes de beraad slagingen als een toneelstuk konden volgen. De belangrijkste acteurs zaten in een halve carré en moesten zich uit spreken over het dorpshuis nieuwe stijl dat onderdeel uitmaakt van het to tale project waar ook Castria Wonen bij betrokken is met de bouw van 21 appartementen. De discussie ging vooral over de kos ten van het nieuwe dorpshuis. Het college zoekt dekking voor een tekort van 835.000 euro. Ze wil dat door geld te halen uit de investeringsruim te voor 2007. In totaal is de gemeen telijke bijdrage 1.650.000 (namelijk min de bijdrage van 1,5 ton uit de er fenis van Van 't Hof-Quist. ABT-raadslid C van der Horst (ABT) zette vraagtekens bij de financiering. Ze merkte als eerste op dat haar frac tie vreest dat andere projecten er on der zullen gaan lijden. Ook M.J. Klippel (SGP) was daar bang voor. Hij vond dat het college zich aan de raming van 1,5 miljoen moest hou den, zoals afgesproken in Kleur be kennen, het beleidsprogramma van de raad. In de kadernota is er ook geen extra krediet voor uitgetrokken, zo zei hij. Wel is ervan uitgegaan dat OVM onderdak zou vinden in het complex. Nu de vereniging heeft af gehaakt moet volgens Klippel het college maar zeggen wat ze wil met de vereniging. „OVM doet mee of ze komt de eerste veertig jaar niet om geld vragen." Dat kwam Klippel op enig hoongelach vanaf de tribune te staan. Hij concludeerde dat dekking voor het project niet verantwoord is. „Het trekt een zware wissel op de be groting. De renovatie van andere dorpshuizen, dat van Anna Jacoba- polder, Haestinge en de Wellevaete kun je wel vergeten. Het is niet eerlijk ten op zichte van de andere woonker nen. Bouw het voor 1,5 miljoen en niet meer." Ook volgens Van Belzen heeft de raad afgesproken dat het dorpshuis binnen het budget gebouwd moest worden. „Het plan is met de kosten een eigen leven gaan leiden. Wie gaat dat straks allemaal betalen?" Hij wees er ook op dat er voor de mu ziekvereniging OVM nog geen op lossing is gevonden. De kosten voor verbouw of nieuwbouw van een mu- zieklokaal (450.000 euro) telde hij er nog bij op. Van Belzen stelde voor om het totale overgebleven bedrag van 300.000 euro van de vereniging Van 't Hof-Quist in het plan te stop pen. „Als in één project de jeugd praktisch volledig aan zijn trekken komt is het wel in het dorpshuis-nieu- we-stijl." ZIE VERDER PAGINA 5. Nog dit jaar wordt het fietspad aangepast langs de provinciale weg bij Scherpenisse, ter hoogte van de Langeweg. Gedeputeerde Poppelaars wacht op de toestemming van het waterschap, nodig omdat er in een dijklichaam wordt gewerkt, laat hij weten. „Als die er is, willen we be ginnen vóór dat de winter invalt." Het fietspad dat nu rechtdoor loopt, wordt aan weerszijden van de Langeweg afgebogen zodat de situatie er overzichtelijker wordt. Het asfalt van het fietspad wordt voor een deel opgebroken, de nieuwe stukkken fietspad zullen uit tegels bestaan. Ook verandert de voorrangssituatie. Nu hebben fietsers en bromfieters voor rang, in de nieuwe situatie krijgt het verkeer op de Langeweg voorrang. Kees van de Putte test in V.S. trekkers die zonder bestuurder rijden Ruim baan voor Marcia Goedegebuure Bogert mag niet op industrieterrrein wonen EN VERDER... Vijf Thoolse koren oefenen voor optreden in Meulvliet Inbrekers hebben het op kerken gemunt Team Arjan Rijnberg wint zilver op w.k. kustvissen NIET IEDER IS EEN CZAAR, DIE IN HET KREMLIN WOONT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De politie is dinsdag zowel 's mid dags als 's avonds op zoek geweest naar Leen van Doorn. Een buur man die zich ongerust maakte, had de politie gebeld, 's Middags was de oud-wethouder om een bood schap toen de politie kwam. 's Avonds haalde zijn vrouw net de krant uit de bus toen de politie weer arriveerde en informeerde naar Van Doorn. .Die zit gewoon binnen', was het antwoord. Burge meester Nuis zegt door de politie hierover ingelicht te zijn, maar ab soluut niet de opdracht voor de zoektocht te hebben gegeven. Dat kwam door een buurman. „Geluk kig verkeert de heer Van Doorn in blakende gezondheid, maar hij geeft er de voorkeur aan om niet gestoord te worden", aldus de bur gemeester. Advertentie I.M. Gladde banden keurt fietsenmaker Gerrit Larooy aan een fiets niet af. Het is ten slotte geen auto, zegt hij. Maar wel kijkt hij kritisch naar de bel, de remmen, het voor- en achterlicht, de handvatten, reflectoren en de speling op het stuur. De jaarlijkse fietsenkeuring van 3VO vond gisterochtend plaats op het Markiezaat college (voorheen Schelde college) in Sint-Maartensdijk en vorige week op het Calvijn college in Tholen. Een jongen uil de tweede klas van het Markiezaat college zegt dat hij altijd fluit als zijn bel het niet doet. Een andere jongen uit de derde klas wiens bel op zijn fiets het af laat weten zegt: „Maar ik kan toch roepen?" Deze tweewieler heeft geen voorlicht. Ook een ketting- kast ontbreekt. „Maar dat geeft niet," zegt Larooy. „Als je een elastiekje rondje broekspijp doet is het ook goed. Sportfietsen hebben tenslotte ook geen kettingkasten." De verlichting op fietsen is doorgaans een probleem. Toch is er de laatste jaren veel verbe terd. Vooral de achterlichten. Ze zijn niet langer met een kwetsbaar draadje met de dynamo verbonden, maar branden zelstandig op batterijen. Zolang ze genoeg energie bevatten. Corné Anthonisse uit Scherpenisse heeft wel een achterlicht op zijn fiets, maar geen voor licht. „Nee, die ligt in het kluisje," zegt hij. Veilig opgeborgen. Larooy treft ook nog al eens een fiets aan waarvan het achterspatbord los hangt. „Hee, dit is een vriendelijke fiets. Die zwaait naar iedereen. Maar het is niet veilig. Als het tussen het wiel gaat, ga je tegen de vlakte." Een leerling uit Tholen is op de fiets van zijn moeder gekomen. Piekfijn in orde. Zijn eigen fiets staat bij de fietsenmaker. Wat is er mee? „Rem kapot, versnelling kapot, koplamp kapot." De fiets van zijn moeder is goed voor een OK-sticker. Van de 133 gekeurde fietsen worden er 35 afgekeurd. 73 procent is goed, 26 procent vol doet niet. Ondanks dat de achterlichten verbeterd zijn, is er bij 16 fietsen toch een pro bleem met het rode lampje. De bel doet het op elf fietsen niet. Ook het voorlicht is bij elf tweewielers ondeugdelijk. Bij zes fietsen is er iets mis met de reflectie. Een fiets was hele maal afgekeurd, maar het meisje woont in Sint-Maartensdijk en komt altijd te voet naar school, zei ze. Ook remmen en handvatten zijn beide bij vijf fietsen niet in orde. Op het Calvijn college in Tholen werden 147 fietsen bekeken. Daarvan werden er 88 goedgekeurd en 59 afgekeurd. Zestig procent was dus goed. Ook hier laat het achterlicht het afweten (29 keer). Ook de fietsbel werkte niet of haperde zodanig dat er onvoldoende geluid uit kwam (26 keer). De koplamp weigerde in 23 gevallen dienst. Ook aan de rem men mankeerde bij zes fietsen het een en ander. Het slot deugde bij vier fietsen niet en bij 3 tweewielers zaten de handvatten los. 1 Bfytj l wl:1 -jdA 8 i p Fietsenmaker G. Larooy keurt de jïetsen van de leerlingen van het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1