Zes en vier maanden ontzegging rijbevoegdheid komt hard aan 88 uren werkstraf voor 22 keer reizen zonder treinkaartje Rechter maant officier bij veel te forse strafeis 436 euro boete voor onverzekerd rijden Gaspistool op braderie kost zestig euro boete Kantonrechter bestraft forse snelheidsovertredingen Donderdag 9 oktober 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het huilen stond twee snelheidsovertreders nader dan het lachen, toen ze onlangs voor het kantongerecht van Tho- len een ontzegging van de rijbevoegdheid kregen. Zeker als je een bedrijf hebt, is dat knap lastig. „Je bent afhan kelijk van iedereen", vertelde de 34-jarige R.P. van E. uit Sint-Maartensdijk. „Zonder auto kom je niet van dit eiland af", klaagde de 21-jarige werkloze G.W.A.H. uit Tholen voor wie het zonder rijbewijs aanzienlijk moeilij ker is om een baan te vinden. De eerste had op de Oes- terdam met zijn motor 153 in plaats van de toegestane 100 km gereden. De jongere man had niet alleen 153 in plaats van 80 km gereden, maar was in Oud-Vossemeer ook nog tegen een muurtje voor een huis Onder de Mo len gebotst. Vragen om ellende Wereld van stress Gewoon haast Lastige kwestie Beetje knullig Vrijspraak Totaal 27 keer was hij zonder treinkaartje betrapt en voor 22 verzuimen kreeg J.E.K.B. (40) uit Tholen een werk straf van 88 uren van de kantonrechter. Voor vijf keer reizen zonder treinkaartje moet hij nog apart voorkomen in Den Bosch. Een geldboete kan B. echter niet betalen. „Ik heb schulden van hier tot Tokio", zei de treinreizi ger. Taak/werkstraf Botsing hakselaar/bromscooter Anna Jacobapolder „Dat zou een ramp zijn", riep de 51-jarige M. den E. uit Poortvliet, toen de officier van justitie aankon digde dat hij zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid wilde gaan eisen voor het veroorzaken van een zwaar ongeval in Anna Jacobapolder. „Emo tioneel heb ik al genoeg straf gehad", aldus de hevig ontdane bestuurder van de hakselaar die 20 juli vorig jaar geen voorrang gaf aan een toen 66-jarige vrouw op een bromscooter. De kantonrechter vond die forse eis (naast 850 euro boete) misplaatst gezien de veel mildere tenlastelegging. Hij bepaalde de straf op een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden en 600 euro boete. Bakbeest Ook voorwaardelijke rijontzegging 4 maanden Geen rijbewijs Wijzigen ondernemingsvorm „Het was je reinste wildwest op 22 juni", constateerde kanton rechter mr. M.J.M. Klarenbeek. H. had zijn rode Renault Clio net en wilde met drie vrienden tijdens een rondje over het eiland even uitproberen hoe hard dit ging. „De politie reed 160 km maar kon jul lie niet bereiken", vertelde de kantonrechter. De politie was H. op de Postweg tegengekomen en gezien de snelheid van de Renault draaide de politiewagen om. De doorgetrokken streep werd gene geerd en de jonge Tholenaar haal de met hoge snelheid andere au to's in. Bij de Kadijk sloeg H. met zijn vrienden rechtsaf richting Oud-Vossemeer. De politie erach ter aan, maar de jongen zag in zijn spiegel helemaal niets van de ach tervolging. „Ik heb geen blauwe lichten gezien en het lijkt me stug dat ze dan 160 km door de polder hebben gereden", verklaarde H„ die eraan toevoegde, zich niet be wust te zijn waar hij die avond mee bezig was.' „Je optreden was bijna een uitda ging voor de politie", vond de kantonrechter. Bij de bebouwde kom van Oud-Vossemeer was H. eerst de drempel gepasseerd, maar door de nog te hoge snelheid had hij de auto niet goed onder contro le toen hij de bocht vanuit de Mo lenweg naar Onder de Molen wil de nemen. De auto botste tegen het muurtje voor de woning van mevr. Heijboer-Schipper en raakte daardoor total loss. Op een vraag van de kantonrechter over de schadevergoeding voor de eigena res, zei H. dat de verzekering daar nog steeds mee bezig is. „Bij de eigenaar van het muurtje heb ik samen met mijn ouders wel mijn excuses aangeboden." Volgens H. reed hij in de Molen weg maar 40 km meer en weiger den de remmen van de auto, waar door de botsing ontstond. „Ieder een zag het aankomen. Ik probeer de nog te pompen, maar dat hielp niet. Er is lucht in het remsysteem gekomen." Uit het politierapport bleek echter, dat er geen technische gebreken aan de auto geconstateerd waren. De kantonrechter meende dat de remmen mogelijk door de hoge snelheid over de drempel wel eens defect geraakt kunnen zijn. „H. reed gewoon veel te hard", vond de officier van justitie. „U was de auto aan het uitproberen en gezien uw snelheid was het vragen om el lende. U bleek een gevaar op de weg. U had een fiets voorrang moeten geven en toen ging het verkeerd. Het had nog rampzaliger kunnen zijn, want er zou maar net iemand gelopen hebben Onder de Molen. U reed heel gevaarlijk en trok zich ook niets aan van een doorgetrokken streep en inhaal- verboden. Hopelijk hebt u ervan geleerd", aldus mr. Rammeloo. Voor de snelheidsovertreding eiste hij 511 euro boete plus 4 maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en voor het rammen van het muurtje 500 euro plus 4 maanden voorwaardelijke rijontzegging met een proeftijd van 2 jaar. H. schrok ervan, want hij is werk loos na bij Philip Morris ontslagen te zijn. „En het is op het eiland heel erg slecht gesteld met de werkgelegenheid. Zonder rijbe wijs ben je van anderen afhanke lijk en aangezien ik geen ww-uit- kering ontvang, is er alleen bijstand mogelijk. Het liefst krijg ik dus mijn rijbewijs terug, want dan kan ik weer geld verdienen." De kantonrechter had geen meelij met de jongeman, die destijds de verklaring van de politie niet wil de tekenen en na de botsing met zijn vrienden op de vlucht was ge slagen. „U hebt zeer onverant woord en zeer gevaarlijk gere den", stelde mr. Klarenbeek. „Uw gedrag tart elke beschrijving. U hebt de politie uitgedaagd en zeer grof gehandeld. Uw rijgedrag was zeer gevaarlijk voor andere men sen. Het was nu een muurtje, maar het hadden ook mensen kunnen zijn. Dat is niet aanvaardbaar, niet alleen strafrechtelijk. Het is ook een morele kwestie", aldus de kantonrechter, die de eis van de officier te mild vond. Hij gaf H. twee keer drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, ge heel onvoorwaardelijk, dus een half jaar niet rijden (tot 22 decem ber). En daarnaast geldboetes van 450 euro voor het te hard rijden en 250 euro voor het vernielen van het muurtje; totaal 700 euro. De kantonrechter stond H. toe dat die boete in vijf termijnen betaald wordt: vier keer 150 euro en daar naast nog 100 euro. Bij Van E. waren er verzachtende omstandigheden. Die had met zijn motor weliswaar over 10 km met zeer hoge snelheid over de Oester- dam gereden (153 in plaats van de toegestande 100 km), maar per soonlijke omstandigheden speel den daarbij mee. Hij moest zijn dochtertje van school ophalen en wanneer hij te laat zou komen, verwachtte Van E. problemen met zijn ex-vrouw. „Ik leef in een stresswereld. Even gauw dit en dan weer dat. Ik ben nu ook ge bracht door de vrouw van mijn broer", legde de man uit. Omdat 28 mei zijn rijbewijs in beslag ge nomen was, had hij bij de Middel burgse rechtbank tussentijds al een verzoek ingediend om dat te rug te krijgen, maar dat werd afge wezen. Voor de horeca-onderne- mer een extra lastige zaak omdat hij in Sint-Maartensdijk woont en zijn bedrijf in Tholen heeft. Bo vendien zit hij met zijn inkoop waarvoor hij regelmatig op pad moet. Officier van justitie mr. R.C.P. Rammeloo had echter op het -lw Onder meer op de Oud-Vossemeersedijk flitst de politie snelheidsovertreders. Voor de kantonrechter bleek dat er af en toe flink hard wordt gereden. strafblad van de man al een eerdere snelheidsovertreding gezien. „Ken nelijk hebt u daar niet van geleerd. Bovendien was het niet even pie ken, maar reed u langere tijd te hard." De officier eiste 424 euro boete en 4 maanden onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Hoewel het om her haald te hard rijden ging, vond de kantonrechter die eis redelijk om dat hij - gezien de familie omstan digheden - het gevaar voor herha ling niet zo groot achtte. De 21-jarige mevr. I.B. uit Stave- nisse had het geluk dat zij een blanco strafblad had. Daarom bleef het nog bij een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid van 4 maanden naast een geldboete van 500 euro. De rijontzegging hangt haar als een waarschuwing gedurende de proeftijd van 2 jaar boven het hoofd. Mevr. B. had 31 januari op de Oesterdam 170 in plaats van de toegestane 100 km gereden. „Waarom reed u daar zo hard?", informeerde de kantonrechter. „Ik had gewoon haast en zag verder niemand", liet de jonge vrouw weten. „U denkt niet dat het ge vaarlijk is om 170 km te rijden. Als er nu eens een konijn over steekt? Dat kan voor u en voor an deren heel slecht aflopen", zo bracht mr. Klarenbeek naar voren. „Dit is triest voor iemand met een blanco strafblad", vond de offi cier van justitie. „U hebt veel te hard gereden en als het meer dan 69 km is, valt u in een zwaardere categorie. Dan valt u in de directe rijontzegginge.", aldus mr. Ram meloo. De vrouw vertelde overdag als secretaresse te werken en 's avonds haar auto nodig te hebben voor hypotheekafspraken op het eiland. „U kunt die hypotheken ook op de fiets verkopen", merkte de officier op, maar hij hield de rijontzegging toch voorwaardelijk en ook de 500 euro noemde Ram meloo 'een gematst bedrag.' „Die eis is heel erg redelijk", vond de kantonrechter, die daarmee toch akkoord ging, ook al zag hij geen enkel excuus om zoveel te hard te rijden. Een lastige kwestie was de zaak tegen de 51-jarige mevr. M.M.N. uit Oudenbosch. Op 18 april zou zij op de Oud-Vossemeersedijk 114 in plaats van 80 km hebben gereden met haar bestelauto. Op de uitvergrote radarfoto was een man met een wit petje te zien die probeert een hand voor zijn ge zicht te houden. „Mijn vrouw rijdt normaal niet", verklaarde de echt genoot van mevr. N„ die als ge machtigde naar het Thoolse kan tongerecht was gekomen. Hij had een dagstaat aan justitie overlegd, waaruit bleek dat de 31-jarige R.D. uit Roosendaal had gereden. Die is inmiddels uit dienst en ont kende telefonisch tegenover de politie op de Oud-Vossemeerse- dijk te hard gereden te hebben. Hij vertelde er ook bij, dat zijn baas hem aanzette tot hard rijden om de bestellingen op tijd bij de klanten te hebben. De officier twijfelde eraan op wiens bordje deze snelheidsover treding moest komen. Formeel is de kentekenhouder aansprakelijk, maar mevr. N. had al een strafblad voor onverzekerd rijden en daar om zou ze nu haar rijbewijs kwijt raken. „U hebt dus alle reden om kwaad te willen, maar dan zet ik u weg als leugenaar", zei de officier tegen de echtgenoot van N. De ra darfoto gaf echter aan dat het om een man ging en D. zou ook altijd een petje gedragen hebben. ,,D. draait om de hete brij heen. Daar om is hij er vandaag ook niet. Wanneer hij het echter niet gedaan heeft, dan bent u de lachende der de", aldus de officier tegen de ge machtigde van mevr. N. Alles overwegende vroeg Rammeloo vrijspraak voor mevr. N„ terwijl hij tegen D. 225 euro boete eiste. De kantonrechter noemde dat te recht. „D. ontkende niet dat hij gereden heeft, maar hij wilde al leen het bewijs zien", aldus Kla renbeek. Een beetje gelijksoortige situatie betrof een snelheidsovertreding op 3 augustus vorig jaar op de Nieu we Postweg bij Tholen, waar een auto 127 in plaats van de daar toe gestane 80 km had gereden. De bestuurder was volgens de politie onbekend gebleven, zodat de eige naar van de auto was gedagvaard, de 29-jarige E.O. uit Oss. Op de zitting vertelde deze directeur dat een medewerker uit Ridderkerk in de auto had gereden omdat hij een pijpfitter in Sint-Maartensdijk moest ophalen. „Dat had voor de ze zitting bekend moeten zijn", stelde de officier. „Het is allemaal een beetje knullig gegaan, want de werknemer had gehoord moeten worden", was de mening van de kantonrechter, die voorstelde om de zaak aan te houden. O. vond het allemaal al veel te lang duren en stelde voor om hem als eige naar maar aansprakelijk te stellen. „Maar dan krijgt u wel een straf blad", hield de officier hem voor en daar schrok O. van terug. „Die gevolgen zijn nogal zwaar, want ik rijd 80.000 tot 90.000 km per jaar." De kantonrechter conclu deerde, dat er dan niets anders op zat dan de zaak aan te houden om de medewerker te horen. De 46-jarige M. el H. uit Den Haag werd vrijgesproken van een snelheidsovertreding. Hij zou 113 in plaats van 80 km in Tholen heb ben gereden en dat was niet de eerste keer, zodat het op 4 maan den ontzegging van de rijbevoegd heid naast een geldboete van 231 euro leek uit te draaien. In eerste instantie was de garage als kente kenhouder verantwoordelijk ge steld, maar die toonde een kopie van de huurovereenkomst met daarop de naam en handtekening van El H. De man bleek echter nooit gehoord te zijn. De politie had alleen een dochter van hem gesproken en de officier moest de kantonrechter toegeven, dat er dan niets anders opzat dan vrijspraak. Dat hij niet gewoon een trein kaartje koopt, heeft volgens B. geen financiële redenen. „Ik han delde uit kwaadheid wegens de onmenselijke behandeling door de Nederlandse Spoorwegen. Op een avond kwam ik met mijn vriendin uit Vlijmen en in Roosendaal moesten we overstappen. Door een spoorwijziging moesten we verder lopen dan normaal. Aange zien mijn vriendin reuma heeft, is ze slecht ter been. Ik vroeg de conducteur om nog even met ver trek te wachten, maar hij liet de trein toch vertrekken. De NS toon de daarmee geen respect voor mensen. Sindsdien heb ik niet meer betaald. Dat is niet goed van me, maar gewoon uit frustratie, want ik had het geld om kaartjes te betalen. Die avond heb ik een taxi moeten bellen en ook bij de NS heb ik geklaagd. Ook een an der voorval speelde mee. Ik heb al eens meegemaakt dat een vrouw op leeftijd die in een overbezette trein naar de eerste klas was ge gaan, daar weg moest omdat ze een kaartje voor de tweede klas had. Dat vind ik onmenselijk", al dus B. Voor officier van justitie mr. R.C.P. Rammeloo lag de zaak re delijk eenvoudig. „Er zijn een he leboel dingen waarmee je het niet eens kunt zijn, maar iedere trein reiziger moet een kaartje hebben. Van de boete die ik nu eis, had u bijna een jaarkaart kunnen ko pen", aldus de officier, die 60 eu ro per overtreding, dus 1120 euro boete vroeg. Het speet hem dat ook de vijf overtredingen waar voor B. nog naar Den Bosch moest, niet tegelijk meegenomen konden worden, maar daar had Rammeloo ook geen invloed op. De niet-betalende treinreiziger pleitte voor een taak/werkstraf omdat hij met 900 euro netto on der het minimum inkomen zit en volgens de regels maar een aflos singscapaciteit van 4,35 euro per maand heeft. De officier paste daarop zijn eis aan tot 88 uren werkstraf en daarmee ging kan tonrechter mr. M.J.M. Klarenbeek akkoord. „Ik ben ook wel eens boos op de NS, maar dat is nog geen reden om je kaartje niet te betalen. Dan moet u maar niet met de trein reizen", aldus de kanton rechter. B. vroeg om zijn werk straf in Bergen op Zoom te mogen uitvoeren, want daar verblijft hij tijdelijk bij zijn vriendin. In Tho len heeft hij alleen een postadres. Volgens de kantonrechter moet dat geen problemen opleveren bij de uitvoering van de werkstraf. De gevolgen van het ongeluk op de splitsing Rijksweg/Lageweg waren ernstig. Met de traumaheli kopter werd de vrouw naar Dijk- zigt gebracht. Ze bloedde uit keel en mond, had twee gebroken dij benen, een gebroken pols en een gebroken kaak en ernstig inwen dig letsel. Ze lag vier weken in coma, werd vervolgens overge bracht naar het ziekenhuis in Roosendaal en ging voor nader herstel naar een revalidatiecen trum in Goes. Hoewel het steeds beter gaat, heeft de vrouw nog steeds moeite met lopen en geven littekens nog de ernst van het on geval aan. „Ik was er kapot van, want ik dacht dat ze het leven zou laten", vertelde Den E. „Het uit zicht was er perfect, u hoefde niet in de spiegels te kijken, was u soms in gedachten?", informeer de kantonrechter mr. M.J.M. Kla renbeek. „Nee, ik heb links en rechts gekeken toen ik vanaf Sint-Philipsland op de Rijksweg rechtsaf de Lage weg wilde in slaan. In de bocht reed ik 15 km. Het is onverklaarbaar, maar ik heb absoluut niemand gezien", verklaarde de man. De op het vrijliggende fietspad rijdende bromscooter kwam vanaf de Sluis, reed dus de tractor met de landbouwmachine tegemoet. De vrouw, die 40 km reed, dacht dat de tractorbestuurder haar zag, maar toen was het al te laat. „Op eens zag ik dat er iemand lag. Ik remde krachtig en schrok van de toestand waarin de vrouw ver keerde. Ik heb er bij zitten hui len." Den E. vertelde dat hij dikwijls bij het slachtoffer op bezoek was geweest. „Ze was niet kwaad op mij." Op een vraag van de kan tonrechter over de schaderegeling zei de man, dat een zoon van de vrouw bij de politie werkt en dat die het smartengeld heeft gere geld. Officier van justitie mr. R.C.R Rammeloo vond dat er bijna spra; ke was van een misdrijf. „U hebt een flink ongeval veroorzaakt, u was een gevaar op de weg doordat u teveel hebt gemist. U bent on oplettend geweest en hebt geen voorrang verleend. De omstan digheden op de splitsing Rijks weg/Lageweg zijn niet in uw voordeel, want het uitzicht is daar fantastisch. U zat hoog en droog op een kolos van een voertuig, echt een bakbeest van een ding. En ook al was die machine pas uit de fabriek, dan nog moet u het ge zond verstand gebruiken. Met zo veel onbeschermde scherpe delen had u een extra zorgplicht. Kap pen erop zijn dan verplicht. Voor zo'n groot werktuig (3,40 m breed met een maaibalk van 3 m) had u ook ontheffing moeten heb ben, want de maximaal toegesta ne breedte is 2,60 m. Alles bijeen is er sprake van zware overtredin gen, die keihard bestraft dienen te worden. Zes maanden onvoor waardelijke ontzegging zou op zijn plaats zijn. Maar ik heb er oog voor, dat uw leven van uw rijbewijs afhangt omdat u dat het hele jaar nodig hebt. Het moet echter uit de lengte of de breedte komen en dan eis ik zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proef tijd van twee jaar en het kost u dan veel geld: 750 euro boete voor de ernstige voorrangsfout in plaats van de 400 die ik eerst wil de eisen, plus nog 100 euro voor het onbeschermd rijden met scherpe delen", aldus de officier van justitie. „Dat is niet misselijk", was de re actie van de totaal verbouwereer de Den E. Hij was ondersteboven van de forse eis. „De machine was een week oud, dus ik dacht dat alles in orde was. Wanneer je op vijf, zes plekken gaat hakse len, is het ook lastig om steeds je beschermkappen aan te moeten brengen. Je ziet toch ook allerlei combines op de weg." De kantonrechter was het niet eens met de eis van de officier. „Kennelijk heeft het parket dat de tenlastelegging heeft voorbereid de zaak heel anders ingeschat dan de officier nu doet. Hij geeft er nu een heel andere kleur aan en dat is niet helemaal correct. Ik acht bewezen dat u een voorrangsfout heeft gemaakt, maar er is niet ten laste gelegd dat u het verkeer in gevaar hebt gebracht. U hebt niet hoogst roekeloos of hoogst on voorzichtig gereden. Door uw on nadenkendheid is de aanrijding ontstaan, maar u bent de enige niet die om onbegrijpelijke rede nen iemand over het hoofd ziet De gevolgen waren wel zeer ern stig. Bovendien had u voor uw te brede voertuig een ontheffing moeten hebben en dat was de aan leiding geweest om beschermkap pen op de scherpe delen aan te brengen", zei de kantonrechter. Hij gaf Den E. een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegd heid van vier maanden en een geldboete van 500 euro voor de voorrangsfout, plus nog 100 euro boete voor het ontbreken van de beschermkappen. Daar hadden zowel de landbouwer als de offi cier vrede mee. 'Een redelijke, nette straf voor een stomme fout.' De 56-jarige C.H. uit Oud-Vossemeer had uiteindelijk vrede met zijn geldboete van 436 euro en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Hij had een auto bestuurd die niet verzekerd was, en saillant detail daarbij was dat H. zichzelf eigenlijk had aangegeven. Hij reed 16 januari namelijk naar het ter. K. had wel een Irakees rijbewijs, politiebureau in Tholen om aangifte te doen van een inbraak in zijn auto. Er was een radio met cd-speler ver dwenen. Om dat te melden, nam de politie alle gegevens op en daarbij bleek dat de auto niet verzekerd was. „Dat kwam zuur aan", zo kon kan tonrechter mr. M.J.M. Klarenbeek zich goed voorstellen. „Ik wist niet beter dan dat mijn vriendin de auto verzekerd had", vertelde H. De rela tie was echter in december verbro ken en half januari liep de politie te gen het feit aan dat de auto niet verzekerd was. Officier van justitie mr. R.C.R Ram meloo vond het een beetje flauw om de zaak op de vriendin af te schui ven. „Het is uw auto en dus ook uw eigen verantwoordelijkheid om na te gaan of er inderdaad een verzekering is. En daar komt bij dat u in 2000 volgens uw strafblad al eerder een boete kreeg voor onverzekerd rijden. U was dus gewaarschuwd", aldus de officier, die 436 euro boete en vier maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid eiste met een proeftijd van twee jaar. De kan tonrechter was het daarmee eens. „U was al een keer gewaarschuwd en het is uw eigen verantwoordelijkheid om de verzekeringspapieren te con troleren. Daarin bent u erg nalatig geweest", stelde de kantonrechter vast. De 34-jarige Z.M.K. uit Poortvliet reed niet alleen onverzekerd, hij bleek ook geen rijbewijs te hebben. „Ik schaam me ervoor dat het ge beurd is. Sorry, want ik woon bijna negen jaar hier", zo verontschuldig de hij zich tegenover de kantonrech- maar dat is in Nederland niet geldig Toen de politie hem een keer eerder aanhield omdat hij zijn veiligheids gordel niet droeg, had die volgens K. niets over het Irakese rijbewijs ge zegd. Dat had hem gesterkt in de op vatting dat er niets mis was. Op 19 september van het vorige jaar was er in de Simon Lindhoutstraat in Tho len wel werk van gemaakt, evenals van het onverzekerd rijden. In ver band met een betalingsachterstand bleek de verzekering vervallen te zijn. K. vertelde een verblijfsvergun ning voor bepaalde tijd te hebben en niet te mogen werken. Voor hemzelf, zijn vrouw en drie kinderen is hij aangewezen op 1000 euro per maand van de gemeente, zodat het niet een voudig zou zijn om een geldboete te bebetalen. „Uw inkomen is inder daad geen vetpot, maar hoe kon u dan autorijden? Mogelijk was dat wel de reden voor de betalingsach terstand van uw verzekering", zei de officier van justitie. Hij vond dat K. bij de aanhouding voor het niet dra gen van de veiligheidsriem geluk had gehad. Nu was een straf onont koombaar. Hij eiste 216 euro boete voor het ontbreken van een geldig rijbewijs en 346 euro voorwaardelijk voor het niet verzekerd zijn. Alle omstandigheden in aanmerking ne mend, vond de kantonrechter dat een terechte straf. Voor de voorwaarde lijke boete van 346 euro geldt een proeftijd van twee jaar. Bij verstek werden nog twee ei landbewoners veroordeeld voor onverzekerd rijden. Zowel de 47- jarige A.A.A. uit Oud-Vossemeer als de 31-jarige A.P.A. van B. uit Sint-Annaland kregen elk 346 euro boete van de Thoolse kantonrech ter. 'Het is voor de leut', had de 18-jarige A.A.J.B. uit Tholen tegenover de politie verklaard, nadat die vorig jaar na het vuurwerk op de braderie in Tholen een gaspistool in beslag had genomen. „Maar je kunt er ook slechte bedoelingen mee hebben", zei kantonrechter mr. M.J.M. Kla renbeek, die de jongen 60 euro boete gaf. En het in Bergen op Zoom ge kochte pistool is B. kwijt. De politie patrouilleerde zaterdag avond na de braderie en na het afste ken van het vuurwerk bij de kermis in Tholen. Daar was het 's nachts nog een hele drukte op straat. De politie was op een afstand van zo'n vijf me ter van een groepje van zes jongeren, waarbij ze een metaalachtig geluid hoorde dat sterk leek op het laden van een wapen. Dat laatste bleek te klop pen, toen de politie direct tot actie overging en een pistool afpakte. „Ik keek of hij leeg was; ik had nog 2 of 3 patroontjes", vertelde B. tegen de kantonrechter. ,-,Volgens het proces verbaal van de politie hebt u de hele avond geschoten, wel 80 keer", hield mr. Klarenbeek hem voor. De jongen hield vol dat hij niet op de kermis ge schoten had en dat hij bij de aankoop van het pistool maar 15 tot 20 patro nen had gekocht. „Je liep er in elk ge val mee op straat", zo hield de kan tonrechter vol. De meegekomen moeder van de jon gen zei pas van het pistool gehoord te hebben, toen het leed was geleden. Zij zag het meer als 'kwajongenswerk.' „Hij had er geen kwade bedoelingen mee en hij heeft ook beterschap be loofd. Ik wist niet dat hij het pistool had, maar ik wist ook niet dat het on der de vuurwapenwet viel", zo liet ze de mannen achter de groene tafel we ten. De kantonrechter legde uit dat je on der de 18 jaar (en dat was de jongen vorig jaar nog) zo'n wapen nooit mag hebben en boven de 18 jaar mag je er niet mee op straat lopen. De officier van justitie zei dat B. het wapen onder bedenkelijke omstandigheden droeg gezien het laden van de slede. „Maar alleen het bezit is al strafbaar", zei mr. Rammeloo, die 60 euro boete eis te. „Dat is een volkomen billijke straf, want je inkomen van 500 euro is niet laag", stelde de kantonrechter vast. Ik heb een goedlopende onderneming (eenmanszaak) met een jaarlijkse fiscale winst van ongeveer 75.000,-. Ik vraag me nu af of ik misschien de ondernemingsvorm moet wijzigen in een vennootschap onder firma met mijn echtgenote. Is dit fiscaal bezien verstandig en welke gevolgen kan het aangaan van die vennootschap onder firma onder meer hebben? Of een besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid (B.V.) voor u een interessante ondernemingsvorm kan zijn, hangt af van een aantal factoren. Ik behandel hierna een aantal aspecten. 1. Het tariefverschil. Sinds 2001 is er feitelijk nauwelijks nog ver schil tussen de tarieven, die u verschuldigd kunt zijn in de in komstenbelasting (max. 52%) of de vennootschapsbelasting en dividendbelasting (gezamenlijke heffing is ruim 50%); 2. De ondernemersfaciliteiten. In de inkomstenbelasting be staan o.a. de volgende faciliteiten: - zelfstandigenaftrek - startersaftrek - meewerkaftrek - stakingsaftrek - dotatie aan de Oudedags Reserve Deze faciliteiten zijn er niet voor de B.V.; 3. Civielrechtelijke aansprakelijkheid. Door middel van een B.V. kunt u - in principe - uw privé-vermogen veilig stellen/hou den voor uw zaakscrediteuren. Dit is een belangrijk element; 4. Omdat u werknemer van uw B.V. wordt, kan de B.V. u pen sioenrechten toekennen. U kunt hierdoor een goed pensioen opbouwen. In de inkomstenbelasting is de aftrekbaarheid van lijfrente premies of-koopsommen de laatste jaren danig beperkt; 5. De B.V. kan aan u, u bent immers werknemer, de bijzondere ziektekosten van u en uw gezin belastingvrij vergoeden. Het moet dan wel betreffende die ziektekosten, die niet door het ziekenfonds of particuliere ziektekostenverzekeraar worden vergoed; 6. Omdat bij een B.V. sprake is van scheiding van eigendom (aandeelhouderschap) en leiding (directeur), welke overigens wel kunnen samengaan, kan een mogelijke bedrijfsopvol ging eenvoudiger worden gerealiseerd; 7. Een B.V. heeft hogere oprichtingskosten en ook hogere jaar lijkse "instandhoudingskosten", zoals de aangifte vennoot schapsbelasting, publicatiebalans voor het Handelsregister; Zoals u ziet, komen bij de vraag of een B.V. mogelijk een bete re ondernemingsvorm is, nogal wat aspecten kijken. In de da gelijkse praktijk blijken de argumenten van de beperking van de civielrechtelijke aanspraak, het liquiditeitsvoordeel (u kunt de heffing van 25% dividendbelasting uitstellen), de oude dagsvoorziening (pensioen) en de eenvoudigere bedrijfsopvol ging vaak in het voordeel van de B.V. te zijn. Een standaardantwoord is zonder nadere bestudering van de re levante feiten en omstandigheden dan ook niet te geven. Ik kan u adviseren om uw vraag voor te leggen aan uw accountant of be lastingadviseur. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep, Oud-Vossemeer (0166) 678 250 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9