'Klant komt voor een pot met plant en niet meer voor plant in een pot' Koopman investeert in presentatie En het werd zomer! Digitale Verburgh b.v. bij Verburgh! vooruitgang Tholen Nieuwe verkoopwagen Hendrik de sokkenboeruit Poortvliet Donderdag 9 oktober 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Beleggen in het vierde kwartaal Advies —■Si- nu 699,00 Coen en Krees Moerland drijven veertig jaar winkel in Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Simpel Omzet stabiel handel ans n Wereldeconomie ontwaakt uit haar slaap Als een middenstander een nieuwe winkel opent, wordt daar meestal een feestelijk tintje aan gegeven. Zo ook bij de ingebruikname van de nieuwe verkoopwagen van tex tielhandel Jansen uit Poortvliet. Burgemeester W. Nuis was vrijdagmiddag naar de weekmarkt in Sint-Maartens dijk gekomen om de mobiele winkel van marktkoopman Hendrik Jansen te openen. Ondernemen vereist lef De beurs reageert op economische cijfers Cyclische sectoren presteren bovengemiddeld worden, ook hier breekt het zonne tje steeds meer door. Naar verwach ting zal de economische groei in de V.S. in de tweede helft van dit jaar circa 4% op jaarbasis bedragen, ter wijl ook Europa, na een zwakke eerste helft, de eerste tekenen van herstel laat zien. Als gevolg hiervan en vanwege de afgenomen kans op verdere renteverlagingen zijn de obligatiekoersen nogal gekelderd. Een verdere stijging van de lange rente zit in het vat als de bewijzen voor economisch herstel sterker worden en aandelenkoersen hun op mars kunnen voortzetten. Het mil dere economische klimaat neemt echter niet weg dat het pad naar duurzame groei niet verschoond zal blijven van de nodige valkuilen. Hoewel de laatste economische data goed waren; V.S.: De ISM Non-Ma- nufactoring Index (ondernemersver- trouwen in de V.S.) kwam uit op 63,3 (een cijfer boven de 50 geeft groei aan) en een meevallend cijfer van banengroei in de V.S. 57.000) moeten we alert blijven. Het gevaar voor nieuwe tegenval lers is niet geheel uit de lucht. Zo kan bijvoorbeeld een hogere lange rente in de V.S. ervoor zorgen dat de woningmarkt een tik krijgt, waar door ook de consumptiegroei zou kunnen afnemen. Een ander gevaar kan gevonden worden in het grote tekort op de lopende rekening van de V.S. E.U.: De eerste zwaluwen in Europa zijn gesignaleerd; met name het Duitse IFO-cijfer (ondernemers klimaat) laat al enkele maanden sterke verbeteringen zien! Het Ne derlandse economisch herstel wordt niet zozeer door Balkenende II, maar vooral door het buitenland be paald, met het oog op handel en ex port. Echter de Nederlandse aande lenmarkt zal, los van onze nationale economie, vrijwel steeds de Ameri kaanse markt volgen. De US-dollar heeft recent opnieuw een daling laten zien en ligt er nog steeds zwak bij. Een lage US-dollar is goed voor de Amerikaanse ex port, zorgt voor wat inflatie en zorgt voor een lager tekort op de lopende rekening op korte termijn, maar is wel slecht voor de Europese export. Uiteraard kan de Amerikaanse eco nomie een lagere US-dollar goed gebruiken. De US-dollar daling is op gang gekomen na uitspraken die gedaan zijn tijdens de jaarvergade ring van het I.M.F. waar men pleitte voor meer flexibele wisselkoersen. De verwachting van I.R.I.S. is dat de US-dollar zich voorlopig per sal do zijwaarts zal bewegen. Voor de komende tijd is een verdere stijging van de lange rente realistisch van wege de huidige economische groei en inflatie. Ook zal een verder oplo pende lange rente in de V.S. een op waartse druk geven op de rente in Europa. Wij verwachten dat de E.C.B. de korte rentetarieven onge moeid zal laten. Een opvallende gebeurtenis op de effectenbeurs wil ik toch nog even aanhalen: De overname KLM door Air France: Na zes eerdere 'affai res' is het KLM eindelijk gelukt een partner te vinden; Het Franse Air France is de gelukkige geworden. Voorlopig is bekend dat de merk naam KLM gegarandeerd nog een aantal jaren zal blijven en dat Schiphol de garantie heeft gekregen dat KLM minstens nog 8 jaar, Schiphol als basis zal houden. Het is echter de vraag hoe het 'plaat- je'er op langere termijn uit ziet, een voorbeeld als dat van Hoogovens, nu Corus, spreekt boekdelen. De aandeelhouders werden er niet min der van; de koers maakte een stij ging van ruim 12% naar een niveau van circa EUR 13 op het nieuws, het bod bedraagt omgerekend circa 17,60 per aandeel. Dat de beurs koers van het aandeel hier nog niet staat, heeft te maken met de twijfel die de beleggers hebben over het definitief doorgaan van het 'huwe lijk'. Ook de omgerekende waarde van het bod staat niet geheel vast; het is ondermeer gevoelig voor koersschommelingen van het aan deel Air France. Verschillende con currenten hebben vraagtekens ge plaatst bij de overname. Zij vrezen dat de combinatie een marktversto rende positie in de luchtvaartsector zal verwerven. Vandaag kwam het bericht van bijvoorbeeld British Airways, de grootste luchtvaart maatschappij van Europa, die zegt zijn fusieplan met American Airli nes nieuw leven te zullen inblazen als de mededingingsautoriteiten de overname van KLM door Air Fran ce zullen goedkeuren. 'We zullen heel nauwlettend volgen hoe de mededingingsautoriteiten Air Fran- ce-KLM zullen benaderen', zei een woordvoerder van British Airways. Bij voldoende spreiding in een aan- delenportefeuille adviseren wij met het oog op de huidige economische fase het accent te leggen op de sec toren: - Bank-verzekeraars: ING, Aegon, CitiGroup en H.S.B.C. - IT: Intel, Cisco en specifieke IT- beleggingsfondsen voor optimale spreiding. Overige koopadviezen zijn op dit moment: Philips, Randstad, Akzo Nobel, Kon.Olie en het Amerikaan se Amgen. Voor de belegger blijft het van be lang dat men het moet zoeken in kwalitatief solide ondernemingen met een goede balans /eigen vermo genspositie. Ook spreiding over verschillende sectoren en regio's is belangrijk. Uiteraard begint het op bouwen van een portefeuille met een juiste weging van de assetmix ofwel spreiding over o.a. aandelen, obligaties en liquiditeiten. Het be leggingsteam van Rabobank Tho- len zal u met haar specifieke vak kennis hierbij graag adviseren. Uiteraard geven de beleggingsspe cialisten van Rabobank Tholen eveneens graag een second opinion op uw effectenportefeuille bij een andere bank of commissionair. Dat kan zeer verhelderend voor u zijn. Bent u er klaar voor? Het beleg gingsteam van Rabobank Tholen wel! Bel voor een vrijblijvende afspraak telefoonnummer (0166) 665 330. De bovenstaande visie is mede tot stand gekomen met behulp van IRlS-re search. Wellicht ten overvloede melden wij u nog dat bij beleggen in effecten, de rendementen uit het verleden en ook beursverwachtingen geen ga ranties geven voor toekomstige ont wikkelingen. Aan het bovenstaande artikel kunnen dan ook geen rech ten worden ontleend. (Advertentie I.M.) Philips DVD recorder Prijs: 899,00 Bij aanschaf van deze dvd recorder krijgt u 5 dvdR+ schijfjes cadeau. A n t w e r p s e s t r a a t 12-16 4611 AG Bergen op Zoom Tel. 0164 237940 www.verburgh.nl Advertentie I.M. Het is hard werken geweest en het ging niet altijd even gemakkelijk. Toch drijven Coen en Krees Moerland hun winkel in Sint-Annaland al veertig jaar. Begonnen met bloemen, kwamen er later dierbenodigdhe- den en hengelsportartikelen bij. „We hebben de naam opgebouwd dat mensen bij ons voor vanalles terecht kunnen", zegt Coen die de 65 jaar inmiddels gepasseerd is. Dochter Celena en Pieternella Gunter werken mee in de winkel. Coen Moerland werkte voor hij ge trouwd was in de Rotterdamse ha vens. Daarnaast had hij liefhebberij in het kweken van bloemen en planten, wat thuis in Stavenisse on der een overkapping kon. Moerland ging de bloemen en planten uitleu- ren, wat in die jaren veel gebeurde omdat er nauwelijks bloemenwin kels waren. „Ik ben begonnen met een bakfiets. Later kocht ik mijn eerste auto, een Volkswagen." In 1962, net voor Sinterklaas, kocht hij een leegstaand winkelpand in de Voorstraat in Sint-Annaland (voor heen de Spar en tevoren de kruide nierszaak van Kees Stoutjesdijk). „Coen wilde in de bloemen. Maar ik wist beter dan hem wat het bete kent om een winkel te hebben, want mijn ouders dreven een textiel zaak", vertelt Krees. Het paar trouwde in oktober 1963 en begon toen ook met de winkel. „Als je een eigen zaak hebt, ben je van 's mor gens zeven tot 's avonds tien uur bezig. Overdag heb je de klanten en 's avonds de boekhouding en de be stellingen. Je maakt tachtig uren in de week", aldus Coen. Een jaar of tien bleef Moerland langs de deur gaan op Tholen, Sint- Philipsland en in West-Brabant (Steenbergen, Nieuw-Vossemeer, De Heen). „Een route die je elke veertien dagen deed. Dat liep pri ma. Voor moederdag stond ik over al een halve dag en dan was de om zet soms meer dan 2000 gulden per dag. Voor die tijd een flink be drag." Hel assortiment was in die beginperiode niet zo groot, geeft Krees aan. „Begonia's, geraniums en gloxinia's. Een anthurium was al luxe." De eerste leverancier was Poley uit Yerseke, weten ze nog. Beiden haalden in een jaar tijd het vakdiploma en het middenstandsdi ploma, waarvoor ze een avond in de week naar Breda moesten. Het paar had in de jaren zeventig gedu rende een jaar of vijf ook een ver kooppunt in Sint-Maartensdijk. „Eerst huurden we van de gemeen te een pand in de Ds. De Bresstraat - voor een rijksdaalder in de week - en daarna kochten we een pand in de Kaaistraat." Zowel deze winkel als het venten stopte, nadat onge veer 28 jaar geleden in Sint-Anna land het pand van de buurman was gekocht en bij de winkel getrokken. „Bij het langs de deur gaan trof je in toenemende mate minder men sen thuis. Bovendien nam het werk in de winkel toe." Dat laatste kwam niet alleen door de uitbreiding met dierbenodigdhe- den en -voeders, aquariumvissen en hengelsportartikelen. Planten en (snij)bloemen werden in toene mende mate als attentie gekocht. De wensen op bloemengebied ver anderden ook. „Kochtep de mensen vroeger een plant in een pot, tegen woordig kopen ze een pot met een plant." Daarmee bedoelt Moerland dat de plant 'aangekleed' moet zijn: je moet ze opplanten en versieren met steentjes en dergelijke in de bakjes. Daardoor nam het werk in de winkel toe. Tot ongeveer 1995 brachten leveranciers de bloemen en planten met de vrachtwagen naar Sint-Annaland, maar dat is voorbij. „Nu halen we ze zelf in de cash and carry, de inkoopcentrale." Daar voor rijdt de ondernemer naar Naaldwijk, Tilburg of Bergen op Zoom. Bloemen komen ook allang niet meer alleen uit eigen land, ver telt Moerland. „Landen als Tanza nia en Israël zijn belangrijke bloe- menleveranciers. In de winter komen veel rozen uit het buiten land." Het assortiment in de Sint-Anna- landse winkel kent geen toeters en bellen. „We verkopen wat de men sen nodig hebben. Het standaardas sortiment", aldus Krees. Haar man vult aan dat tegenwoordig voor be paalde artikelen vaak een markt wordt geschapen. Als voorbeelden noemt hij kattenmelk en een eigen kunstmestsoort voor tal van plan ten, hoewel ze nauwelijks van sa menstelling verschillen. „Wij doen daar niet aan mee, we houden het simpel." Moerland wil dingen die eenvoudig op te lossen zijn, ook simpel houden, zegt hij. „Vroeger werd dat ook gewaardeerd door de klant." Die klanten zijn gaandeweg kritischer geworden - ook in andere branches - en dat maakt dat Moer land zijn werk tegenwoordig wei eens met minder plezier doet. Hoewel het economisch allemaal wat minder gaat, merkt het echtpaar Moerland daar weinig van. De om zet blijft stabiel, zeggen ze. „Maar je moet er wel meer voor doen." Ze merken ook dat acties vaak nauwe lijks werken. Adverteer je met een waardebon die 25% korting be looft, dan komen er soms maar een handjevol klanten op af. „Dat be grijp je niet", zegt Coen. Hij en zijn vrouw vinden het belangrijk om een breed assortiment te hebben. „Al verkoop je een bepaald artikel maar één keer op een jaar, je moet het hebben. Komt iemand om tien verschillende artikelen, dan moet je er acht hebben." Moeite hebben ze met alle regels die vanachter een bureau worden bedacht. „Hoe kun je nu een half jaar garantie geven op levende have", zegt Krees. „En weet je dat op de verpakking van bloemen tegenwoordig 'niet ge schikt voor consumptie' moet staan", vult Coen aan. Veertig jaar hebben ze met plezier hun zaak gedreven. Krees doet al een stuk minder in de winkel en ook Coen probeert wat gas terug te nemen. „Maar dat valt niet mee. Ik voel me op dit moment ook ge zond." Nu nog een zaak beginnen, dat zou zo maar niet gaan, zeggen ze. „Of je moet met zijn tweeën heel hard werken. Maar er zijn er niet veel die dat nog willen. De meesten hebben het liefst een baan van negen tot vijf." Ook de finan ciering om een zaak over te nemen, is op de dag van vandaag niet een voudig. Het echtpaar Moerland ziet hun winkel op termijn dan ook de deuren sluiten. Wanneer, daar laat Coen zich niet over uit. In veertig jaar hebben Coen en Krees Moerland zowel het assortiment als de wensen van de klanten in hun winkel zien veranderen. ■3% De 24-jarige Hendrik Jansen is in 1998 met zijn textielhandel begon nen. De eerste drie jaar reed hij met zijn verkoopwagen wekelijks diver se markten in de Hoekse Waard en Noord-Brabant af, maar sinds 2001 staat hij met zijn textielhandel van dinsdag tot en met vrijdag op alle weekmarkten in de gemeente Tho len en 's zaterdags in Ooltgensplaat. „Toen Van Bavel uit Oud-Vosse- meer stopte met zijn bedrijf kon ik zijn plaats op de weekmarkten in Tholen overnemen. Ik heb hier in middels een grote en trouwe klan tenkring opgebouwd en omdat het assortiment in beenmode, ondermo de, nachtkleding, werkkleding, overhemden, huishoud- en badlin- nen, steeds verder uitbreidt, werd mijn oude wagen te klein. Je moet je artikelen overzichtelijk kunnen presenteren aan je klanten en daar om heb ik besloten deze moderne, grote verkoopwagen aan te schaf fen. Een middenstander moet zijn winkel ook overzichtelijk en bij de tijd houden en bij mijn winkel op wielen is dat niet anders", aldus de Poortvlietse marktkoopman, die door zijn klanten op de markt vaak gekscherend .Hendrik de sokken- boer' genoemd wordt. In een korte toespraak steekt vader Theo Jansen de loftrompet over zijn zoon. „Ik vind het grandioos wat Hendrik in een paar jaar tijd voor elkaar gekregen heeft." Burgemeester Nuis sluit zich bij die lovende woorden aan met een anekdote uit de schoolperiode van Jansen junior. „Je mentor heeft eens gezegd: school is niets voor Hendrik, die moet als handelaar op de markt zijn brood gaan ver dienen. Volgens mij ziet hij er zelfs kans voor om zijn schoon moeder te verpatsen." De burge meester prees het ondernemer schap en de moed van Hendrik om in een tijd waarin het economisch gezien niet zo goed gaat in ons land, toch te investeren in zijn be drijf. „Als gemeente juichen we dergelijke initiatieven toe en waar mogelijk proberen we het onder nemerschap in Tholen te stimule ren. Toen jij me enige tijd geleden vroeg of ik bij de opening van je nieuwe verkoopwagen aanwezig wilde zijn, kon ik dus eigenlijk niet weigeren", aldus de heer Nuis. Voor de burgemeester had de inge bruikname van de verkoopwagen nog een speciaal tintje. „Mijn schoonzoon, Eric Bruinekreeft uit Ede, heeft met zijn bedrijf de bouw van deze wagen voor zijn rekening genomen en los van het feit dat ik sowieso graag gehoor geef aan de vraag van Thoolse on dernemers om de (her)opening van hun winkel of bedrijf bij te wonen, vind ik het natuurlijk heel leuk dat mijn schoonzoon er van daag samen met mijn dochter Ma rijke en hun twee kinderen bij aanwezig kunnen zijn." Na de korte toespraken werd het tijd om het luik van de verkoojf- wagen te openen. Met de overhan diging van een presentje namens het gemeentebestuur maakte de burgemeester ruim baan voor de marktbezoekers in Sint-Maartens dijk. Voor iedere belangstellende stond een bakje koffie of glaasje frisdrank gereed en Hendrik, geas sisteerd door zijn moeder, had ge lijk zijn handen vol om de wach tende klanten voor de nieuwe verkoopwagen te helpen. Jack Verkamman (rechts) met Kees de Wilde en Mario Potappel (links) vormen het beleggingsteam van Rabobank Tholen. Het wereldwijde economische kli maat, waar de beurzen altijd op vooruit lopen begint minder guur te ff-3 Na de forse, vrijwel onafgebroken, stijging van de AEX-index tot 340 punten (3 september jl.) werd het tijd voor een kleine correctie. Deze ging door tot een niveau van circa 305 punten (30 september). Op moment van schrijven (maandagmorgen) is dat niveau weer hersteld tot circa 322 punten. De hoge bewegelijkheid (of wel volatiliteit) is kenmerkend voor Na de officiële opening van zijn nieuwe verkoopwagen kreeg textielhandelaar Hendrik Jansen uit Poortvliet Nuis nog een klein presentje namens het gemeentebestuur. uit handen van burgemeester Stond er boven ons laatste artikel nog de vraag, 'is de beurszomer begonnen?'Steeds meer duidt het er op dat dit inderdaad het geval is. De koers van de AEX steeg het afgelopen kwartaal van circa 290 naar 305 per eind sep tember. Tussentijds werd er zelfs een hoogste niveau van ruim 340 punten gemeten! De schrijver van dit artikel is de heer J.M. Verkamman, Senior Be leggingsadviseur D.S.I., werkzaam bij Rabobank Tholen. de aandelenmarkt in de eerste fase van een economisch herstel (in de V.S.). In zo'n periode worden positie ve bedrijfs- en economische cijfers afgewisseld door iets minder fraaie cijfers. Dat kan ook niet anders! De economie zal langzamerhand moeten herstellen en dat gebeurt altijd met vallen en opstaan, we kunnen helaas niet even 'de knop omzetten', het is een proces en dat kost dus iets meer tijd. Echter, de beurzen reageren di rect op elk economisch cijfer dat ver schijnt en dat zorgt ervoor dat na een reeks van stijgingen, welke worden gevoed door meevallende /hoopge vende data er ook regelmatig correc ties optreden bij data die slecht waren of die minder goed aan de verwach tingen van analisten konden voldoen. De goede prestaties van de meeste aandelenbeurzen dit jaar komen niet uit de lucht vallen. Beurzen reageren duidelijk op economische data die er op wijzen dat de economie aantrekt. Vooral voor 2004 wordt een hogere economische groei verwacht. Dc Amerikaanse centrale bank (de FED) rekent erop dat de Amerikaanse eco nomie in 2004 met niet minder dan 3,75% tot 4,75% zal groeien. Ook de recent opgelopen lange rentes wijzen op optimistische groeiverwachtingen. Zo staat de 10-jaarsrente in de V.S. inmiddels fors hoger dan eind 2002. Ook in de EU is de rente opgelopen, maar minder dan in de V.S., wat er op wijst dat beleggers meer vertrouwen hebben in het herstel van de Ameri kaanse economie dan in dat van Eu roland. In het afgelopen kalenderkwartaal bedroeg het koersrendement op Ne derlandse aandelen zoals gezegd een klein plusje, in procenten was dit 4,30% voor de CBS-Nederlandse aandelenindex (brede index van circa 100 fondsen). De technologiefondsen hebben in het derde kwartaal het bes te gepresteerd. De gemiddelde stij ging van deze fondsen in Nederland was 25%, bijna zes keer zoveel als het gemiddelde rendement van de Nederlandse aandelenindex. De AEX-index echter, is tot nu toe de slechtst presterende van de grotere aandelenmarkten dit jaar. Eind sep tember lag het gemiddelde koersni- veau 9,60% lager dan begin septem ber. Toch is zelfs de AEX-index weer terug op het niveau van begin dit jaar. Hoewel de AEX vanaf de bodem op 12 maart gerekend, al zo'n 50% in waarde is opgelopen doen andere beurzen het nog veel beter. Zo be haalden zowel de Duitse als de Spaanse beurs sinds begin dit jaar al koerswinsten van 20% of meer. Grootste uitschieter is de Amerikaan se Nasdaq-index (IT-aandelen index) met een koersrendement van ruim 30%. Beleggers in staatsobligaties hebben een licht positief kwartaal achter de rug. De koersen zijn per saldo ge daald, de daling werd gecompenseerd door de ontvangen couponrente. Het totale rendement op staatsobligaties bedroeg slechts 0,20%. De gunstige economische ontwikke ling weerspiegelt zich ook op de sec torvoorkeur bij beleggers. Bij een aantrekkende economie ligt het voor de hand dat cyclische of conjunctuur gevoelige sectoren beter presteren dan defensieve sectoren. Dit jaar zien we die tweedeling ook duidelijk terug op de aandelenmarkten. Cyclische sectoren, zoals basismaterialen (hier onder vallen bijvoorbeeld Akzo No bel en DSM) consument cyclisch (o.a. Philips, Amazon.com en Sony), industrie dienstverlening (bijv. (Randstad en Siemens), presteerden dit jaar dan ook bovengemiddeld. Verreweg de best presterende sector was zoals reeds vermeld, de 'groei'- sector IT. Ook de rentegevoelige sec tor financiële dienstverlening (zoals ING, Aegon en Citibank) deed het goed. De defensieve sectoren; nuts bedrijven en consument defensief bleven duidelijk achter bij het markt- gemiddelde. Al met al zijn de sector- peiformances tot nu toe, in lijn met de verwachting die bij een periode van economisch herstel behoren, vol gens 'het spoorboekje' dus. Ook beheerders van grote aandelen fondsen en pensioenbeheerders wor den steeds kooplustiger. Ruim een week geleden verkocht de Neder landse staat driehonderd miljoen aan delen KPN. In no-time was het gehe le pakket volledig 'opgeslokt' door de vraag van de grote beleggers, zon der dat de koers daar onder te lijden had. CBS-cijfers geven aan dat Ne derlandse pensioenfondsen voor to taal EUR 5,7 miljard aandelen koch ten. Op dit moment weegt het aandelenbelang binnen de totale por tefeuille van de grote beleggers weer zwaar. Dit ten koste van het belang in obligaties. Sinds 1999 zijn institutio nele beleggers niet zo positief ge weest voor het beleggen in aandelen. Opvallend is hun interesse in de op komende markten, met name Japan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5