Snel toedienen van stroomstoot kan leven van slachtoffer redden Dé Gofdtfoi£e Steen kleuterschool symbool hulpverlening Anderhalve ton uit erfenis voor dorpshuis Stuurgroep wil flinke stimulans van economie ///fa HEIJNEN Lek waterleiding bij Scherpenisse Bouwvergunning Aldi onder valse voorwendsels PvdA-voorstel verruiming van inspreekrecht en maken Donderdag 9 oktober 2003 59e jaargang no. 47 GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! Neon op brommer Defibrillator voor doktersassistentes en chaufeurs huisartsenpost Elke seconde telt. Zeker voor een patiënt die door een hartstilstand getroffen is. Met een nieuw klein draagbaar apparaat dat een stroomstoot toedient aan zo'n slacht offer, kunnen levens worden gered. Dokters, doktersas sistentes en chauffeurs van de huisartsenpost in Bergen op Zoom gaan ermee werken. Det stroomstootapparaat komt op de post én in de hulpsverleningsauto, zodat er snel ingegrepen kan worden. Dramatisch Vossenkuil nieuwe stijl vergt 1,8 miljoen euro Berg- en kleedruimte Pleidooi voor nieuwe groep adviseurs Deze week Dertig mille voor opvang asielzoekers MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Gedenkteken bij dorpshuis Sint-Philipsland HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 1fiia5w60de.nl itbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdagavond is Delta nv enkele uren bezig geweest met het verhel pen van een lek in de waterleiding bij Scherpenisse. Rond zeven uur zagen voorbijgangers water spuiten uit het talud aan de noordoostkant van de dijk langs de provinciale weg ongeveer ter hoogte van de afslag naar de Langeweg. Twee monteurs van de storings dienst van Delta probeerden het lek te lokaliseren, maar konden met hun kraantje onvoldoende aarde van het steile talud weggraven. Het loonbe drijf gebr. C. en P. Hage uit Scherpe nisse werd gevraagd een grote kraan in te zetten. De asbestcementleiding ligt op 1 meter diepte en werd over een lengte van ongeveer vier meter - van boven naar beneden - voorzich tig blootgelegd, nadat de toevoer was afgesloten. Nadat een deel van de buis (enkele meters) was vervan gen, kon de leiding weer worden aangesloten. Er waren vijf woningen op aangesloten. De oorzaak van de breuk is volgens Delta het 'werken van de grond' als er na een lange pe riode van droogte regen valt. De advocaat van discountzaak Lidl en projectontwikkelaar Giesbers vindt dat b. en w. van Tholen in 2001 onder valse voorwendsels een vergunning aan fouragehandel Schot-Oudesluijs hebben verleend. De raadsman heeft het college ver zocht orp de bouwvergunning in te trekken. Schot vroeg destijds om een loods dicht te maken, kennelijk met de bedoeling om die ruimte aan een prijsstunter zoals Aldi te kun nen verhuren. In de bouwvergun ning die b. en w. destijds verleen den, staat echter nadrukkelijk dat het pand niet voor detailhandel ge bruikt mag worden. De gemeente onderzoekt de kwestie. „Het is een ingewikkelde materie die we op zijn juiste merites moeten bekijken en dat komt bovenop ander werk", zegt een gemeentewoordvoerder. Afhankelijk van de beslissing van het college hierover, zullen de even tuele gevolgen voor de onlangs ge geven vrijstelling in het kader van de ruimtelijke ordening worden be keken. Tegen die vrijstelling wordt overigens ook door Lidl en Gies bers bezwaar gemaakt bij de recht bank. Lidl/Giesbers willen in het pand van woninginrichting Van Houte op de Markt een supermarkt beginnen, Aldi in een loods van Schot aan de Sportlaan. De PvdA wil de mogelijkheden voor spreekrecht in commissievergaderin gen verruimen. Burgers zouden aan het begin van een vergadering een half uur de tijd moeten krijgen om in te spreken over zaken die niet op de agenda staan. De fractie komt met een initiatief-voorstel. De vraag van burgers om in de commissie gemeen telijke ontwikkeling te kunnen in spreken over onderwerpen van de ac tielijst, vormt de aanleiding voor het voorstel. De PvdA betrekt er ook een vorig jaar door de gemeenteraad aan genomen motie bij over invoering van een algemeen vragenrecht en op name van het burgerinitiatief in de reglementen van orde. De sociaal-de mocraten vinden de commissieverga dering dé gelegenheid voor burgers om aan raadsleden vragen te stellen of onderwerpen onder hun aandacht te brengen. Daarom wil de fractie in die vergaderingen een algemeen in spreekrecht, maar niet in de gemeen teraadsvergadering. De betreffende commissie bepaalt hoe de inbreng van een inspreker vervolgens wordt behandeld, stelt de PvdA voor. Het spreekrecht bij agendapunten wil de fractie onverkort handhaven. Stroboscooplampen en neonver lichting. De 17-jarige inwoner die ze op zijn brommer had gemon teerd, liep gisterenmorgen op de Poortvlietsedijk tegen de lamp. De politie hield de jongeman staande en liet hem de verlichting ter plek ke verwijderen. De Thoolse huisartsen Bakkerus (links) en Van de Weijer spreiden hun armen om omstanders uit de buurt te houden tijdens de oefening met de defibrillator. Tussen hen in ambulanceverpleegkundige Henk Bekendam. Bij een huisbezoek of ongeval begint de dokter met het reanimeren van het slachtoffer en hij heeft nu als extra middel het apparaat bij de hand. Hij hoeft daarvoor niet meer te wachten tot de ambulance is gearriveerd. „Het maakt het een stuk makkelijker. Je kan er een leven mee redden, ze ker als je weet dat iedere minuut de overlevingskansen bij een volwasse ne met tien procent afnemen," zegt huisarts A.H.B. Bakkerus uit Tholen nadat hij samen met dokter G.H.F.M van de Weijer uit Oud-Vossemeer donderdagavond in het GGD-ge- bouw in Bergen geleerd heeft om het apparaat te bedienen. Volgens Bakkerus kan het apparaat, de AED (de automatische externe defibrillator) op den duur overal neergehangen worden op plaatsen waar veel mensen samenkomen. „Dat is de grote winst. Je moet hem wel weten te bedienen, maar dat is eenvoudig. Je kunt er geen fouten mee maken. Het apparaat corrigeert je vanzelf." Dat de apparatuur straks in bedrij ven, supermarkten of dorpshuizen komt te hangen, is toekomstmuziek want ze is nog erg duur. Voorlopig gaan de zestig artsen, vijftien dok tersassistentes en acht chauffeurs van de Bergse huisartsenpost er mee aan de slag. Iedereen heeft de trai ning inmiddels achter de rug. De post is 128 uur per week open. Het reanimeren van een slachtoffer komt regelmatig voor. „Nu begin je met reanimeren tot de ambulance komt met het apparaat, nu kunnen we al eerder defibrilleren. Het grote voor deel is ook datje op de post, en als je naar een patiënt thuis moet met de auto, met zijn tweeën werkt. Je hebt als huisarts twee extra handen. Dok tersassistentes en chauffeurs zijn er voor opgeleid." De AED ziet eruit als een klein ge reedschapskoffertje voor een doe- het-zelver. Het is compact en makke lijk mee te nemen. Een stopcontact is niet nodig. Het apparaat is voorzien van een accu. Het kan overal worden ingezet en hoeft pas opgeladen te worden nadat het tachtig keer is ge bruikt. In de huidige praktijk is het veelal zo dat een dokter eerst probeert de ademhaling van het slachtoffer weer op gang te brengen en hartmassage toepast in afwachting van de ambu lance die defibrillatie-apparatuur in de wagen heeft. Straks heeft de arts het apparaatje zelf bij zich. En kan dan meteen beginnen. In de defibril lator zitten zelfklevende elektroden die op de borst van het slachtoffer geplakt kunnen worden. Om het ge makkelijk te maken, staat op de plak kers waar ze op de borst aangebracht dienen te worden. Eenmaal opge plakt, meet het apparaat het hartritme van het slachtoffer en beslist of een stroomschok nodig is. De AED geeft dan een gesproken instructie. Het ap paraat heeft dus een stem. De bedie ner hoeft alleen maar de aanwijzin gen op te volgen. De AED geeft alleen een stoot als het hart fibrilleert, dat wil zeggen wan neer het hartstroompje werkt maar de spier van het orgaan niet samen trekt. Is er een andere hartaandoe- ning of andere oorzaak dan gebeurt er niets, maar krijgt de bediener te horen wat hij wél moet doen. Met de defibrillator kan kostbare tijd worden gewonnen. Na aankomst bij het slachtoffer kan er binnen negen tig seconden een stroomstoot worden gegeven en daardoor wordt de kans groter dat een leven wordt gered. Volgens instructeur en ambulance- verpleegkundige A. Nagelkerke uit Oosterhout kan de AED de toestand van het slachtoffer sneller beoorde len dan de mens en is de nauwkeu righeid waarmee dat gebeurt, bijna honderd procent. Wel is het zaak dat tijdens het aan sluiten van de patiënt op de defi brillator iedereen uit de buurt blijft om een elekrische schok te vermij den. „Vaak is het een heel drama tisch moment voor de familie. Die zien vader of moeder bijna dood gaan en geven nog een hand. Dat kan het apparaat niet zien. Als er dan een stroomstoot wordt toege diend, dan is dat heel pijnlijk." De AED heeft maar twee knoppen, een aan- en uitknop en een shock- knop. De defibrillator beschikt ook over een geheugen. Alle gesprek ken die door de arts worden ge voerd met zijn assistente of chauffeur tijdens de operatie zijn naderhand te beluisteren. De deelnemers werd gevraagd om als bediener en helper met de AED te oefenen op twee poppen. Bakke rus en Van de Weijer deden het sa men en wisselden een keer van rol. Het aanleren gaat snel. Het ge bruik van de AED vergroot de kans op overleven. Nagelkerke: „De eerste klap is een daalder waard. Het gaat niet om grote aan tallen, maar elk leven telt." Nagelkerke verzorgt samen met Henk Bekendam, ambulancever pleegkundige en teamleider van de ambulancepost in Bergen op Zoom de scholing van het personeel. Niet alleen van de Bergse huisartsen post, maar ook van de post in Et- ten-Leur. In totaal wordt er in tien bijeenkomsten aan zo'n 150 men sen geleerd met de defibrillator om te gaan. Volgens manager A. van de Bussche van de huisartsenpost Bergen op Zoom e.o. was het een hele klus om iedereen in te delen. „Maar ieder heeft zich enthousiast in laten schrijven." Van belang is volgens hem ook dat de verschillende betrokkenen el kaar via de cursus beter leren ken nen. De trainingen zullen regelma tig worden herhaald. Het gemeentebestuur wil 150.000 euro uit de nalatenschap van me vrouw Van 't Hof-Quist gebruiken voor de bouw van een nieuw dorps huis met peuterspeelzaal en jeugdhonk in Oud-Vossemeer. De kosten van het totale project worden op 1,8 miljoen euro geraamd. Daarvan is 835.000 euro nog niet gedekt en dat geld willen burgemeester en wet houders halen uit de investeringsruimte voor 2007. De commissie wel zijn en onderwijs praat dinsdagavond over het voorstel (ze vergadert bij uitzondering in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer), waarna de ge meenteraad op 23 oktober een besluit neemt. Vossemeer moet het eerste 'dorpshuis nieuwe stijl' in de gemeente krijgen. Het schetsplan dat Sturm Architecten te Roosendaal heeft gemaakt, voor ziet in één complex van ouderenap- partementen met servicecentrum, dorpshuis, kinderopvang, peuter speelzaal, jeugdhonk, medisch cen trum (met eigen ingang) en loskop pelen van het voormalige gemeen tehuis (dat krijgt eventueel een woonbestemming). Door bij dit dorpsvernieuwingsproject samen te werken met Castria Wonen, ver wacht de gemeente de dreigende ver schraling van voorzieningen in Oud- Vossemeer het best te lijf te kunnen gaan. Het geplande dorpshuis krijgt een grote zaal voor 250 mensen, een foyer, twee (vergader)zalen die in kleinere ruimten onderverdeeld kun nen worden (één van die zalen wordt multifunctioneel gemaakt), een jeugdhonk en een peuterspeelzaal. De enige vereniging die er niet te recht kan (uitgezonderd voor uitvoe ringen) is de muziekvereniging. De kosten van de nieuwbouw worden geraamd op 1,85 miljoen euro, ex clusief de inrichting (vloerbedek king, meubilair). In de meerjarenbe groting is 815.000 euro opgenomen (500.000 voor dorpshuis, 225.000 voor peuterspeelzaal en 90.000 voor jeugdhonk). Daarnaast heeft de ver eniging Van 't Hof-Quist 150.000 eu ro toegezegd mits dat geld ten goede komt aan de jeugd, aldus het voor stel. (De vereniging kan adviseren over de nalatenschap van mevr. Van 't Hof, de gemeenteraad moet de uit gaven goedkeuren). Burgemeester en wethouders denken nog 50 mille te kunnen besparen en de ontbrekende 835 mille te halen uit de onbenoem de investeringsruimte in de meerja renbegroting vanaf 2007. Gezien de kosten hebben b. en w. verschillende alternatieven bekeken voor dorpshuis De Vossenkuil. Het gebouw voldoet qua geluidsisolatie niet aan de wettelijke eisen, de grote zaal en de ruimte achter de speel- vloer zijn voor een aantal gebruikers te klein, er is onvoldoende berg- en kleedruimte, de bovenverdieping is voor mindervaliden onbereikbaar en voor rolstoelgebruikers is er geen bruikbare nooduitgang. De eerste mogelijkheid is een grootschalige onderhouds- en opknapbeurt. Die vergt 900.000 tot 1,4 miljoen euro. De uitbreiding van de berg- en kleed ruimte is daarin niet begrepen (kos ten naar schatting 1500 tot 2000 euro per vierkante meter). Bovendien blij ven de problemen van de peuter speelzaal (zit te krap en in een verou derd gebouw) en het jeugdhonk (heeft een tijdelijk onderkomen dat tot uiterlijk eind 2006 is toegestaan) dan onopgelost. En de ligging en in deling van de Vossenkuil maken de ombouw naar een geïntegreerd 'dorpshuis nieuwe stijl' onmogelijk, terwijl een dergelijke multifunctione le voorziening in de toekomstvisie Bestemming Tholen juist van belang wordt genoemd om de leefbaarheid in kleinere woonkernen in stand te houden. ZIE VERDER PAGINA 7 De stuurgroep Tholen 2005 pleit voor de instelling van een sociaal-econo misch platform. Een soort gemeentelijke commissie voor het bedrijfsle ven zoals die in het verleden heeft gefunctioneerd. Het gemeentebestuur zou ook pro-actieve aandacht aan de landbouw en de detailhandel moe ten geven. Gevraagd wordt verder om een visionair en stimulerend beleid in het belang van het voorzieningenniveau in de kleinere woonkernen. Dat geven voorzitter prof. dr. A. van der Zwan en secretaris J.A. Schaart van de stuurgroep mee aan b. en w. bij de opheffing van deze advies groep. In het vooijaar van 2001 ging die van start voor een periode tot uiterlijk 31 december 2003. De stuur groep wil na de adviezen over de gemeentelijke visie Bestemming Tholen 2025 geen nieuwe initiatieven meer ontplooien en vindt het een na tuurlijk moment om de activiteiten te beëindigen. „Daarbij speelt mede een rol dat veel van onze opvattingen en ideeën over de verdere economische ontwikkeling van Tholen opgenomen zijn in ons advies over Bestemming Tholen 2025 en verder uitgewerkt kunnen of dienen te worden." De Stuurgroep was bereid op verzoek van het college hieraan nadere invul ling te geven, maar b. en w. gingen daar niet op in en daarom zet de stuurgroep een punt achter de werk zaamheden. Desgevraagd blijkt wet houder van economische zaken K.A. Heijboer niet ondersteboven te zijn van de opheffing van de stuurgroep. „Ze hebben zich beraden op hun po sitie, maar het was het college zeer lief geweest om de stuurgroep bij de uitwerkingsprocessen van Bestem ming Tholen 2025 betrokken te hou den. Wederzijds hebben we afgespro ken daar niet verder op in te gaan. In zeer goede harmonie zijn we uit el kaar gegaan en we oriënteren ons nu verder op de toekomst." ZIE VERDER PAGINA 13 Ds. Van der Poll eerste vrouwelijke predikant veelkleurig Immanuël Joost Kunst is Neerlands beste bevelvoerder bij jeugdbrandweer Accelerando roert de trom met inzameling van 18.500 euro EN VERDER... Eiland Tholen driekwart eeuw verbonden met vasteland Het botst weieens, maar meestal is het wel waar wat de welstandscommissie zegt Tholen krijgt een jongerenraad TEVREDENHEID IS DE STEEN DER WIJZEN: WAT ZIJ AANRAAKT VERANDERT IN GOUD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De gemeente wil eenmalig 30.000 euro uittrekken om uitgeprocedeer de asielzoekers - die er een aantal in Tholen verblijven - te kunnen op vangen. Het uitzetten van deze mensen is de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur, waarbij er sprake kan zijn van schrijnende om standigheden. In samenwerking met de stichting Inlia Zeeland kan dan een laatste mogelijkheid om - op medische gronden - te blijven on derzocht worden. Dan wel deze mensen op een humane manier voorbereiden op hun terugkeer. Het rijk heeft trouwens een landelij ke regeling in het vooruitzicht ge steld, vanaf 2004, voor schrijnende gevallen. Komt die er, dan is de 30 mille misschien niet nodig. Maar blijft de regeling uit, dan zal het ge meentebestuur de zaak opnieuw moeten bekijken. m m m mm»m mm wllw ^1 yjitell Q g Advertentie I.M. Op initiatief van de heemkundekring Philippuslandt is de gedenksteen uit de Prinses Marijke kleuterschool terug in Sint-Philipsland. Ze krijgt een plaatsje bij dorpshuis De Wimpel, als blijvend symbool van de hulpverlening uit binnen- en buitenland na de watersnood van 1953. De school is destijds gebouwd met giften uit het Duitse graafschap Bentheim. Vrijdag 17 oktober wordt het gedenkteken onthuld. Diezelfde dag wordt op de hoek van de Voorstraat en de Kerkring een gedenksteentje geplaatst dat herinnert aan de schenking van 28 lindebomen door mevrouw E. Voorberg-van Noort in 1994. De in 1955 geopende kleuterschool is in 1989 afgebroken. De steen die herinnert aan de schenking uit Duitsland is - zij het gehavend - uit de puinhopen gered en werd naar streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland gebracht. Daarvandaan komt ze nu te rug. Jan Kempeneers van de heemkundekring had aanvankelijk de Koningin Juliana- school op het oog als plek voor de gedenksteen. Maar ze komt nu op het gazon bij het dorpshuis te staan. Met aan weerszijden gemetselde stenen, die de puinhopen symbo liseren waaruit het zwaargetroffen dorp na de Ramp is herrezen. Vrijwilligers hebben de fundering aangebracht, de steen geplaatst en het metselwerk gedaan. Kempeneers prijst de medewerking van de gemeente. „Het is allemaal vlot gegaan." Philippuslandt heeft de steen laten restaureren bij Timmerman in Nieuwerkerk. De kapotte boven hoek is hersteld, alsmede de tekst 'watersnood 1953' onderaan. Om de steen is een zwartmarmeren rand aangebracht. Een dorpel aan de onderkant en een stenen plateau- tje ervoor moeten nog aangelegd worden. De heemkundekring kon dat bekostigen uit een gift van de Rabobank voor de watersnoodherdenking. „We zijn blij dat dit stukje cultuur bewaard blijft. Het is een mooi gedenkteken", zegt Jan Kempeneers. Hij vormt samen met Bram Neele en de dames Ellie Mol en Anja Neele een werk groepje dat voor 17 oktober een programma voorbereidt in samenwerking met de ge meente. Voor de 'onthulling' zijn onder meer vertegenwoordigers uitgenodigd van de gemeente Nordhom, de hoofdplaats van Bentheim die vlak over de grens ligt bij Al melo. In het Duitse graafschap is destijds 63.000 DM ingezameld voor hulp aan het getroffen Sint-Philipsland. Aan de plechtigheid werken ook de kleuterklassen mee van de basisscholen. Zij hebben een speciaal lied ingestudeerd. Zie verder pagina 7. Jan Kempeneers legt de laatste hand aan het metselwerk rond de gedenksteen. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1