Provincie Zeeland Vitaal platteland Zeeland Nieuwe Cultuurnota ir- Sint-Philipslandse j eugdbrand weer wint zilver bij Nederlandse titelstrijd Shirts en boeket voor Emergo Commissie Ruimte Stremmingen Zeelandbrug Donderdag 9 oktober 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 41/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl "De kracht van cultuur; uitgangspunten provinciaal cultuurbeleid 2001-2004" krijgt een opvolger. De voorbereidingen voor de nieuwe cultuurnota voor de periode 2005 tot en met 2008 zijn begonnen. Vrf f*. V N Goed geoliede machine Eerste prijs Wessels Eerste punten jongens AVC Abdij Nieuws Nederland is een klein en zeer dichtbevolkt land met veel ver stedelijking (de randstad). Dit heeft grote gevolgen voor het platteland. De maatschappelijke behoefte aan rust, ruimte en re creatie veroorzaakt een toe nemende druk op het platteland. Daarnaast speelt de vraag naar ruimte om te wonen, te werken, ruimte voor waterwinning en waterberging een grote rol. Het platteland wordt steeds meer een plek voor iedereen. Omdat de vergrijzing zal toenemen, met de nadruk op de agrarische be roepsbevolking, is de leefbaar heid van het platteland van groot belang. Onder het beleid Vitaal Platteland Zeeland van de Pro vincie Zeeland zijn er verschillen de projecten die zich bezig hou den met de leefbaarheid van het platteland. Deze projecten wor den gerealiseerd uit Europese subsidiestromen en vanuit rijks- en regionale overheden is er geld beschikbaar. LEADER+ Het programma LEADER+ is een Europees programma dat tot doel heeft de plattelandsgebieden in Europa te versterken. LEADER staat voor samenwerking bij plattelandsontwikkeling. Het plus je achter de naam staat voor de kwalitatieve verbetering die de Europese Commissie hoopt te bereiken ten opzichte van de twee voorgaande LEADER pro gramma's. In Zeeland kent men twee LEADER+ regio's: Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden- en Noord- Zeeland. In beide regio's is een afzonderlijke Plaatselijke Groep actief. Naast de stedelijke kernen van Middel burg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Terneuzen valt ook een ge deelte van het Zeeuwse platte land buiten de regio's. Voorbeeld In Heikant was er een project waarbij ouderen bekend werden gemaakt met het gebruik van computers. Hiervoor was een brede belangstelling. Oudere mensen ontmoeten elkaar tijdens zulke bijeenkomst en komen weer met nieuwe ideeën. Een mooi voorbeeld van de samen werking tussen overheid en bevolking, aldus wethouder Van Waes van de gemeente Ter- neuzen. 5B Phasing-out Door de Europese Commissie is in 1994 de 'doelstelling 5B-sta- tus' toegekend aan de regio Zeeuwsch-Vlaanderen, met uitzon dering van de Kanaalzone. Op dit moment is er een vervolgpro gramma voor de afbouw, het zogenaamde 5B Phasing-out-pro- gramma. Project Een voorbeeld van een project binnen dit programma is het Techno Park Zeeland. Dit is ont staan nadat de gemeente Sluis een groot complex, een land- bouwprojectschool, heeft ge kocht. Veel bedrijven hadden belangstelling voor dit complex. Binnen deze technologische bedrijven was er behoefte aan opleidingsaccommodaties. Het idee van de gemeente Sluis was om deze technologische bedrij ven te laten samenwerken, dit kon een economische impuls geven. Deze aankoop heeft daar om ook gezorgd voor een even wichtige en duurzame versterking van het sociaal-economische kli maat in het gebieden draagt op zijn beurt bij aan een betere woon-, werk- en leefomgeving. Plattelandsontwikkeling De kaderverordening Plattelands ontwikkeling (POP), is ook een europees subsidieprogramma dat zich richt op het versterken van de economische structuur van het platteland, het creëren van meer natuurwaarde en het ver beteren van de leefbaarheid. POP geldt voor heel Nederland. Het POP wordt samen met het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en de provincies uitgevoerd. Voor de provincie Zeeland ligt de nadruk van dit programma op de landbouw. Informatie De brochure Vitaal Platteland bevat naast de eerder genoemde voorbeelden nog meer informatie over lopende projecten. Hoe sub sidie aangevraagd kan worden is hierin eveneens te vinden. De brochure is verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. -grr Ij Wfë I t ik#jL Jt nr* i 2LA' rWi: ia* d, k u De provincie Zeeland wil de nieu we cultuurnota op een interactie ve manier tot stand brengen. Alle inwoners van Zeeland krijgen de mogelijkheid mee te denken en te praten over het toekomstige cultuurbeleid. Het nieuwe cultuur beleid moet tevens een bijdrage leveren aan het behoud en de ontwikkeling van een duurzaam Zeeland. Om dit doel te bereiken wordt ingezet op drie thema's: econo mie en mobiliteit, zorg en sociaal beleid, ruimtelijke kwaliteit. In de nieuwe nota zal, met als vertrek punt de eigenwaarde van cultuur, ook aandacht zijn voor de econo mische-, ruimtelijke- en sociale waarde van cultuur. Reageren en debatteren Inwoners van Zeeland kunnen op een aantal manieren deelnemen aan de totstandkoming van de nieuwe cultuurnota 2005-2008. Allereerst kan worden deelgeno men aan de openbare debatten. Ten tweede kan via de website www.zeeland.nl/nieuwecultuurnota inbreng worden geleverd. Ten slotte kan ook schriftelijk een reactie worden gegeven: Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland Postbus 153 4330 AD Middelburg o.v.v. "nieuwe cultuurnota 2005- 2008". De reacties via de website en per brief moeten voor 15 november 2003 binnen zijn. Planning en procedure Op basis van alle reacties wordt een hoofdlijnennotitie voor het nieuwe cultuurbeleid 2005-2008 opgesteld. Daarin wordt nog niet ingegaan op deelaspecten, zoals welke organisaties er gesubsi dieerd worden of hoeveel geld daarvoor beschikbaar is. In de notitie wordt vooral ingegaan op de zwaartepunten waarop in het cultuurbeleid ingezet moet wor den en welke keuzes daarbij ge maakt moeten worden. Provinciale Staten van Zeeland behandelen deze hoofdlijnennoti tie en stellen uiteindelijk daarmee de kaders van de nieuwe provin ciale cultuurnota 2005-2008 vast. Subsidieverzoeken Aan de hand van de door de Staten vastgestelde hoofdlijnen kunnen vervolgens allerlei instel lingen, organisaties, e.a. hun meerjarige subsidieverzoeken voor de nieuwe cultuurnota 2005- 2008 indienen. Incidentele subsidieverzoeken behoeven niet te worden inge diend. Op basis van de hoofdlijnennotitie en de ingediende meerjarige sub sidieverzoeken wordt de cultuur nota 2005-2008 opgesteld en door Provinciale Staten vastge steld. Startdebat Op 15 oktober 2003 is het 'Grote Startdebat nieuwe cultuurnota' in de Grote Kerk te Goes (19.30 uur tot 21.30 uur). Via een zestal stellingen worden de deelnemers uitgedaagd op deze avond ideeën voor de nieu we cultuurnota kenbaar te maken. Wie nu al op een actieve manier een bijdrage aan dit debat wil leveren kan dat doen door op voorhand een of meerdere onder werpen en/of thema's aan te mel den. Daarbij kan ook worden aan gegeven wat er anders zou moe ten worden geregeld ten opzichte van de huidige cultuurnota. Planning De voorlopige planning ziet er als volgt uit: 29 oktober 2003 Vervolgdebat "Cultuurbeleid 2005-2008 en cultureel erf goed" in de Statenzaal Abdij 10 te Middelburg (19.30 tot 21.30 uur) 5 november 2003 Vervolgdebat "Cultuurbeleid 2005-2008 en amateurkunst" in de Statenzaal (19.30 tot 21.30 uur) 12 november 2003 Vervolgdebat "Cultuurbeleid 2005-2008 en toerisme" in de Statenzaal. (19.30 uur tot 21.30 uur) 16 december 2003 Vaststelling advies over hoofd lijnennotitie "Provinciaal cultuur beleid 2005-2008" door Raad voor de Cultuur Zeeland 13 februari 2004 Behandeling en vaststelling hoofdlijnennotitie "Provinciaal cultuurbeleid 2005-2008" door Provinciale Staten van Zeeland vóór 1 april 2004 Indienen meerjarige subsidie verzoeken. Vrijdag 10 oktober is er een ver gadering van de commissie Ruimte. Op de agenda staan de Programmabegroting 2004 en de tweede bestuursrapportage 2003. De agenda en de bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres:infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De agenda's kunnen ook worden geraadpleegd via de website van de provincie, www.zeeland.nl. In oktober is de Zeelandbrug diverse keren afgesloten voor het wegverkeer. De afsluiting duurt ongeveer twee uur, van middernacht tot 02.00 uur. De nachtelijke sluitingen zijn van maandag 20 op dinsdag 21 oktober en van maandag 27 op dinsdag 28 oktober. Verder zijn er op de vrijdagen 17 en 24 oktober, tussen 9.30 en 10.00 uur, twee korte stremmingen van elk zo'n tien minuten. De afsluitingen houden ver band met regulier onderhoud aan de Zeelandbrug. Het verkeer wordt verwezen naar de weg over de storm vloedkering in de Oosterschelde. Alleen voor spoedeisende ritten van ambu lances en andere hulpdiensten wordt doorgang verschaft tij dens de stremmingen. I ii „Het liep lekker. Voor mijn gevoel had ik geen fouten gemaakt." Bevel voerder Joost Kunst (15) van de Sint-Philipslandse juniorenploeg bij de nationale brandweerwedstrijden klinkt zelfverzekerd. En dat is hij ook, want de jury riep hem zaterdag in Vlissingen uit tot de beste bevel voerder van Nederland. Zijn team won zilver in de klasse lage druk Daarmee bewees de Sint-Philipslandse jeugdbrandweer opnieuw volop kwaliteiten te bezitten. „Het is een unieke prestatie", zegt leider Harm Verwijs. „Bij onze juni oren is dat nog niet eerder vertoond: een tweede plaats bij het Neder lands kampioenschap. Als je nu ziet dat er 12 ploegen meededen van de 120 die aan de selectiewedstrijden overal in het land hebben meege daan, dan kom je als Sint-Philips- land met een tweede prijs natuurlijk uitstekend uit de bus." De wedstrijdopgave, een brand in een fabriekshal, was voor de junio ren gesneden koek. „We hadden woensdagavond nog twee keer ge oefend en zaterdag verliep het alle maal vlot. Alleen bij de prijsuitrei king was het eigenlijk spannend", vertelt Jan-Willem Kempeneers (15). Samen met Joost Kunst mag hij volgend jaar nog één keer mee doen bij de junioren, maar de reser ves Herco Noorthoek (13) en Rei nier van Dis (11) uit Tholen staan al te trappelen om aan een grote wed strijd mee te kunnen doen. Reinier is de enige niet-Fluplander bij de jeugdbrandweer. In Vlissingen stond de fabrieksei genaar de jonge spuitgasten al op te wachten. Hij overhandigde Joost Kunst enkele sleutels, zodat men in het pand kon komen. Bin nen kwam de aanvalsploeg (Ri chard (14) en Jorian (13) van Duuren) al snel een brandhaard te gen. Daar stond een gasfles. Via een andere kant kon ook de uit breiding van de brand worden be reikt, waar eveneens een gasfles in de gevarenzone stond. Het was de bedoeling om deze gasflessen eerst te koelen, waarna ze konden wor den verwijderd en de brand kon worden geblust. De blusstofploeg (Jan-Willem Kempeneers (15) en Hubrecht van Harberden (14)) hadden inmid dels samen met pompbediener Marthijn Mol voor de waterwin ning gezorgd. De Sint-Philipsland se jeugdbrandweer bleek een goed geoliede machine en de jury waar deerde dit optreden dan ook .bij zonder goed.' Met een beker en een medaille voor de beste bevelvoer der gingen de jongens naar huis. De Sint-Philipslandse adspiranten, die zich niet wisten te kwalificeren voor deze landelijke wedstrijd, werden de hele dag ingezet op de wedstrijdbaan in Vlissingen. Dit op verzoek van het organiserende korps. Zaterdag 1 november staat de jeugdbrandweer opnieuw voor een krachtproef bij de Zeeuwse kam pioenschappen in Goes. Uitslagen Vlissingen junioren lage druk: 1. Veldhoven 900 p 2; Sint- Philipsland 876 p 3; Zwijndrecht 860 p 4; Westenschouwen I 858 p 5; Hoorn 852 p 6; Moerdijk 836 p 7; Lelystad 830 p 8; Moerkapelle 818 p 9; Goes 818 p 10; Westen- schouwen II 816 p 11; Waalre 772 p 12; Denekamp 730 p. CRVEM W.cin De junioren van de Sint-Philipslandse jeugdbrandweer: Joost Kunst, Jan-Willem Kempeneers, Richard en Jorian van Duuren, Hubrecht van Harberden, Marthijn Mol, Herco Noorthoek en Reinier van Dis met hun instructeurs Arco Kunst, Harm Verwijs, Michel v.d. Est, Rien en Erik van Duuren en Jaap Verwijs. ,-r De spelers van het B-team met leider/coach Marco van den Hoek rechts) en directeur E. W. Butz van het schoonmaakbedrijf Advertentie I.M.). Tegen Olympia herstelde Emergo zich van de een week eerder gele den nederlaag. Nu wisten de Thole- naren met 9-6 de baas te blijven. Door hard te werken en fel te verdedi gen bleef de ploeg uit Sint-Maartens dijk goed bij. Olympia opende welis waar de score, maar vanaf 0-2 kwamen de rood-zwarten in de wed strijd. Bij de rust leidden ze dan ook met 6-4. In de tweede helft bleef het lang spannend, maar bij 7-6 plaatsten de Tholenaren een beslissende tempo versnelling. De doelpunten kwamen Suzanne Reinerman van de Eendracht- ruiters pakte bij een paardendressuur- wedstrijd in Bruinisse opnieuw een winstpunt in de M2-k!asse. Met Panoesjo kreeg ze voor de eerste proef 144 punten, maar de tweede ging een stuk beter en leverde 157 punten op met de eerste prijs en een winstpunt. In wedstrijden om de Aquadelta-trofee kwamen paarden in actie van de fami- op naam van Marchel de Frel (2x), Jaco van Heemskerk (2x), Justine Weijenberg (2x), Nicole Dam, Kris- tian van Heemskerk en Marco v.d. Hoek. De meisjes en jongens van het B-team van korfbalvereniging Emergo in Sint-Maar tensdijk spelen sinds zaterdag in het nieu we shirt van sponsor Stoffels Cleaning uit Temeuzen. Het schoonmaakbedrijf is ac tief in Zeeland en West- en Midden-Bra bant en heeft enkele grote klanten op Tho len. Op het lichtblauwe logo zijn twee gebogen lijnen te zien die de S van Stoffels verbeelden. Leider/coach Marco van den lie Tebbens uit Sint-Annaland. Claudia van Dijk werd op RTM's Morning Mood vierde in de Z-dressuur. En in de B-categorie pakte Isabel Wessels met RTM's Gonnelien een eerste en een derde prijs. Laatstgenoemde com binatie kwam een week eerder in Rucphen in actie op een springcon cours. Daar bereikte ze in een veld van 73 deelnemers de barrage, om als ne gende te eindigen. Hoek bedankte directeur E.W. Butz voor deze bijdrage aan de spelersploeg van 11 tot en met 15 jaar. Butz kreeg bloemen aangeboden, maar zei dat hij die ochtend zijn vrouw al een bos had gegeven en stel de voor het boeket te schenken aan de spe ler van het team die het eerste punt zou maken tegen koploper Scheldevogels uit Bergen op Zoom. De gevreesde tegenstan der nam echter een mime voorsprong van 0-3. Mariska Hage maakte kort daarna de eerste treffer voor de thuisclub en mocht de bloemen mee naar huis nemen. Bij de rust stond het 1-4. Na de hervatting liep het beter, maar de achterstand kon niet Het jongens A-team van volleybalver eniging AVC behaalde tegen Condor de eerste twee punten in de pas begon nen competitie. De Tholenaren waren uit op revanche na de 0-4 nederlaag in de openingswedstrijd. De eerste set werd nog met 25-14 verloren en ook in de tweede set ging de winst met 25-19 meer worden ingelopen. Jan Lupker be paalde de eindstand op 2-4. Emergo C speelde een spannende wed strijd tegen Oranje Zwart/Hoekse Waard. Chantal Bentvelsen bracht haar team op voorsprong, maar na dé rust kwamen de bezoekers langszij (1-1). De E-jeugd deed het prima door koploper PKC/Café Bar op 0-0 te houden. Emergo F speelde een goe de partij, maar niettemin trok Zevenbergen aan het langste eind en won met 0-1 Programma: ZKV 3-Emergo 2 16 u., Emergo B-Springfield 11.30 u., Korbatjo- Emergo E 9.30 u., Emergo F-Juliana 10.30 u. naar Condor. AVC vocht zich na deze slechte start met veel inzet terug in de wedstrijd en won de derde set met 25- 23. De tegenstander werd uit balans ge bracht, zodat AVC in de vierde set al snel op een 9-20 voorsprong stond. Met een prachtige sprongservice be sliste Gert-Jan van Gorsel deze set in het voordeel van AVC, zodat de wed strijd eindigde in een gelijkspel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 19