Optreden van zeventig tamboers op plein was kort maar krachtig Accelerando roert de trom met inzameling van 18.500 euro Tholen krijgt een jongerenraad Kunstwerk Lievensberg Brandalarm Marathon met 24 uren muziek blijkt een grote attractie Donderdag 9 oktober 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bredere samenstelling Huur kwijtgescholden 2000 sponsors Weersvoorspelling bleef slecht, taptoe Oud-Vossemeer houdt het droog Drakenmars Spreekbuis 'Blijf niet passief toekijken en lever geen ongenuanceerde kritiek VERVOLG VAN VOORPAGINA De wethouder wil het laatste verzoek van de Stuurgroep inwilligen om een sociaal-economisch platform in het leven te roepen dat gevraagd of uit eigen beweging, adviezen aan het gemeentebestuur uitbrengt. De Stuurgroep noemt de huidige alge meen economische situatie verre van rooskleurig. In het bijzonder de situ atie en de perspectieven in de land bouw en de detailhandel met daarbij inbegrepen het voorzieningenniveau in de kleinere woonkernen. „Onze ervaringen hebben aangetoond dat er een duidelijke meerwaarde aanwezig is voor een sociaal-economisch plat form op Tholen, dat in samenwer king met het college initiatieven ter versterking van de Thoolse econo mie ontplooit en b. en w. adviseert over het te voeren beleid, voorzover voor het bedrijfsleven van belang." Van der Zwan en Schaart hebben de stellige indruk, dat de organisaties van het bedrijfsleven op Tholen po sitief staan tegenover zo'n advies- en consultatiecommissie en bereid zijn daarin actief mee te doen. Land bouworganisatie ZLTO, onderne mersvereniging OOT, middenstands federatie TOF en de Thoolse recre atie-ondernemers waren ook in de Stuurgroep vertegenwoordigd, naast een aantal mensen op persoonlijke ti tel. Van der Zwan en Schaart menen, dat b. en w. het belang van een soci aal-economisch platform voor hun eigen functioneren en beleidsafwe- gingen voldoende onderkennen. He- ijboer heeft de eerste stappen al ge zet en oriënterende besprekingen gevoerd voor een soort nieuwe com missie voor het bedrijfsleven. „We willen de belangen van het bedrijfs leven zo goed mogelijk dienen en de lijnen kort houden." De wethouder onderzoekt een eventuele uitbreiding van de commissie, naast vertegen woordigers van de ZLTO, OOT, TOF en recreatie. „Het bedrijfsleven dient in de breedte vertegenwoor digd te zijn en misschien is het daar om nuttiger om er meer organisaties bij te betrekken." In de voormalige commissie bedrijfsleven zaten ook vertegenwoordigers van de vakorga nisaties FNV en CNV, maar Heijboer wilde niet bevestigen of hij daaraan denkt. Een kunstwerk van Veronie Rens uit Tholen siert ziekenhuis Lievens berg in Bergen op Zoom. Mevr. W.M. van Ommen-de Wit uit Sint- Annaland, voormalig voorzitter van de cliëntenraad van Lievensberg, onthulde dat zaterdag samen met ziekenhuisdirecteur mr. T. van den Akker. Het kunstwerk, dat de naam schakels heeft gekregen, is betaald van de stimuleringsprijs die de cliëntenraad in 1999 kreeg van de Nederlandse patiënten/consumen tenfederatie. De presentatie vond plaats tijdens een symposium over ketenz.org dat zaterdag door 50 be langstellenden werd bezocht ter ge legenheid van het eerste lustrum van de cliëntenraad. Bij haar terug blik op de eerste vijf jaar consta teerde Ine van Ommen dat er veel waardevolle zaken gerealiseerd wa ren, zoals een gedragscode voor medewerkers en uitbreiding van be zoekuren op de afdelingen geriatrie en orthopedie. Met een verrassend resultaat van 18.500 euro heeft de 24 uren durende muziekmarathon van Accelerando de verwachtingen ver overtroffen. De organisatoren hadden met 6000 euro bewust laag ingezet om de le den niet te ontmoedigen. Uit een tussentijdse controle van de sponsor- lijsten was al duidelijk dat het dubbele gehaald zou worden, maar za terdagavond maakte notaris mr. A.A.J. Schot een drie keer zo hoog bedrag bekend. Het volgend jaar door de gemeente te bouwen nieuwe repetitielokaal kan nu ook ingericht worden. Naast het geld bleek de marathon ook een grote bijdrage aan het saamhorigheidsgevoel in Sint- Annaland geleverd te hebben. Het evenement in de Wellevaete bleek vanaf vrijdagavond zeven uur tot zaterdagavond zeven uur een grote trekpleister te zijn. De 45 mi nuten durende dorpsfilm uit de jaren zestig trok veel ouderen. Vele tien tallen videobanden en dvd's werden ervan besteld bij samensteller Jos Claerhoudt, die de 8 mm filmbeel den van een beroepsfilmer had ge kocht. Piet Mosselman had com mentaar ingesproken bij de vele Setallanders die te zien waren. In de sportzaal was de muziek 24 uren actief, waarbij elk uur even de benen gestrekt konden worden om ook wat te drinken en te eten. Tus sendoor zorgden fysiotherapeut Arie Borst en leidsters van gymnas tiekvereniging WIK voor bewe gingsoefeningen, want de marathon bleek voor menige muzikant een krachtmeting. De 59-jarige saxofo nist Koos van Poortvliet was het oudste lid dat de 24 uren volmaakte. „Ik wilde deze marathon wel eens meemaken", vertelde Van Poort vliet. „Ik heb geen inzinking gehad omdat ik me goed aan de regels heb gehouden. Geen alcohol dus, dan houd je het vol." De eveneens 59- jarige Lau Walhout kreeg van het langdurig musiceren de blaren op zijn mond en kon de 24 uren niet volmaken. „Ik ben een uur plat ge weest." Walhout had echter de beste sponsorlijst van alle leden met een opbrengst van 1350 euro. „Ik heb het allemaal via de telefoon kunnen doen bij mijn leveranciers", vertel de de nertsenfokker. „Leden die echt bij mensen aan de deur zijn ge weest, hebben er meer voor moeten doen", zo relativeerde de muzikant zijn royale bijdrage. De 12-jarige Leander van Schetsen maakte op twee uur na de marathon vol. Hij moest van zijn ouders ei genlijk om elf uur - na afloop van het concert op vrijdagavond - naar bed, maar tot vijf uur was de tam boer er nog. Toen ging hij drie uur tjes slapen, maar om acht uur was hij weer bij de rondgang op de trai ler, die chauffeur Van Tiggele vak kundig door soms lastige bochten manoeuvreerde. De 10-jarige Sand ra Borst en de 11-jarige Iris Kodde waren 19 uren actief in de Welle vaete. „Wie krijgt Sint-Annaland zo gek? Accelerando natuurlijk!", zei jury lid Wim Maasland. Hij registreerde samen met een gastjurylid elk uur de aanwezigheid van de leden op een speciale presentiekaart. Die was weer belangrijk voor de sponsoring, want sommige leden werden per uur betaald. Het eerste gastjurylid was vrijdagavond burgemeester Nuis, die zaterdagmiddag nog eens terug kwam en toen de vele belangstellen den ook liet genieten van een piano concert. De baroque suite van Bach, The harmonious blacksmith van Handel en You never walk alone klonken in de Wellevaete. De bur gemeester bleek achter de piano in zijn element en hij kwam bovendien niet met lege handen. Namens het gemeentebestuur uitte hij zijn waar dering voor de grote eigen inbreng van Accelerando voor het nieuwe repetitielokaal door de zaalhuur van 800 a 900 euro van de Wellevaete kwijt te schelden. Wethouder Van Kempen was even eens op twee fronten actief. Zater dagmorgen om zeven uur dirigeerde de organist de fanfare en vervolgens trad hij als jurylid op. Ook wethou der Velthuis zou nog jureren, maar moest wegens ziekte verstek laten gaan. Oud-sponsor Theo Rijnberg nam haar plaats in. Na het concert op vrijdagavond en de repetities gedurende de nacht, werkten zaterdag diverse verenigin gen mee aan het programma. Peu terspeelzaal Olleke Bolleke zorgde mede door de aanwezigheid van heel veel ouders voor groot enthou siasme. Gymnastiekvereniging WIK trad op, jeugdkoor The young voi ces, tafeltennisvereniging Smash, volksdansvereniging Dodi Dodi, de Citroentjes, het Casembrootkoor, spelers uit het Setallands spektakel als het trio Kaatje, Coba, Wantje en alle leerlingen van Accelerando. De in gele T-shirts gestoken muzikan ten - informele kleding was voor 24 uren musiceren prettiger dan stijve uniformen - zetten soms ook een ge le bouwhelm op, waarmee het ver band met de nieuwbouw werd ge legd. Presentator Luuk Blom, Tweede-Kamerlid uit Sint-Anna- land, verwelkomde voor het laatste uur notaris Schot als jurylid. De fi nale was in zicht. Wanneer Accele rando om 18.55 uur wil stoppen, roept Blom nog om de Setallandse hymne. „De tijd moet vol, nog een mopje muziek, want wat is nou 24 uur blazen?" The second waltz klinkt metSint-Annaland als mooi ste plekje van Tholen.' De klok, die met de stand van het sponsorbedrag steeds op een groot scherm in de Wellevaete te zien was, staat stil. De muzikanten slaken een zucht van verlichting. De marathon is vol bracht. „We zijn hartstikke moe, maar laat iedereen eerst zijn instru ment opruimen en vervolgens de rest", zo roept Hans Goedegebuure al direct tot actie op. Terwijl de no taris en bestuursleden de stand op maken (naast de sponsorlijsten ook van de grabbelton, de prijsvraag van het gewicht van Accelerando en de verkoop van 5000 enveloppen van 50 eurocent, alsmede de videoban den en dvd's) doen de muzikanten zich te goed aan een nasimaaltijd. „Het was gewoon een happening", zegt oud-voorzitter Cor Vroegop. „Dit geeft een onvoorstelbaar goede band", concludeerde Pierre van Broekhoven, die samen met de nieuwe dirigent Gert van der Weide en Meike van Warmoeskerken van het leerlingenorkest Accelerando leidde. „Je kunt zeker spreken van een bijzonder evenement wanneer je 24 uren musiceert en met andere verenigingen mensen vermaakt. Zoiets levert een grote bijdrage aan het saamhorigheidsgevoel." Met hese stem, want naast musice ren moesten de leden af en toe ook nog zingen, sprak voorzitter Jack Westdorp rond achten een dank woord. „Deze actie was puur voor het geld, maar het geld was alleen een middel voor de bouw van ons nieuwe repetitielokaal. Vanaf 1996 zijn we daarmee bezig, want de Sakofahal is oud en versleten. Het gemeentebestuur draagt de muziek vereniging een warm hart toe en we zijn dan ook apetrots dat we van de gemeente een nieuwe accommoda tie krijgen. Zo'n gebouw vormt de basis om ook in de toekomst te kun nen musiceren en de muziek is er De muziekmarthon werd vrij dagavond rond kwart over ne gen ruim een halfuur onder broken voor brandalarm. Twee rookmelders in de foyer en de gang bleken achteraf de oor zaak te zijn. Onder de vele aanwezigen waren burgemees ter Nuis en de brandweerlie den Vroegop en Mosselman, maar die twee laatsten waren niet in functie. De Wellevaete moest ontruimd worden. Dat gebeurde rustig. De alarmcen trale werd ingelicht dat het al lemaal wel mee leek te vallen. Burgemeester Nuis stond er echter op, dat de brandweer het gebouw eerst volledig con troleerde. Daarop werd de Sint-Annalandse brandweer alsnog gealarmeerd, die ver volgens snel ter plaatse was. Na een onderzoek werd de Wellevaete vrijgegeven en kon de marathon vervolgd worden. voor de complete gemeenschap van Sint-Annaland. De inrichting ramen we op 50.000 euro en daarvan had den we de helft al gespaard. En daar komt nu de opbrengst van deze actie bij, 18.500 euro, waarmee de over treffende trap is bereikt! Acceleran do weet van wanten. Dat klinkt niet bescheiden, maar we zijn er trots op dit resultaat bereikt te hebben. Me de dankzij meer dan 2000 particu liere sponsors: opa's, oma's, buren en collega's bij wie onze leden het geld nu nog moeten ophalen en dat is nog een hele klus." De voorzitter bedankte alle spon sors, de gemeente Tholen en de drie dirigenten overhandigde hij twee ovenwanten, net als ook alle juryleden hadden ontvangen. Ook PvdA-kamerlid Blom kreeg ze, ter wijl het twee rechter wanten wa ren. Notaris Schot complimenteer de Accelerando met de marathon. „Gefeliciteerd met de opbrengst van dit geweldig goed georgani seerd evenement." Gerrie de Jonge bleek de winnaar van de prijsvraag over het gewicht van Accelerando: 3740 kilo. Hij zat er 5 kg naast. Na deze actie is de gemeente weer aan zet. De raadscommissie wel zijn en onderwijs zal in november het voorstel voor de nieuwbouw bespreken. Accelerando bereidt zich nu muzikaal voor op het kerst concert, dat 20 december samen met jeugdkoor Clarity uit Sint- Maartensdijk in de Wellevaete wordt gegeven. Naast hel musiceren waren zingen en bewegen ook ingrediënten van de muziekmarathon, waaraan ook veel leerlingen van Accelerando deelnamen. Tien minuten voor afloop van de taptoe beginnen de vlaggen voor het ambachtsherenhuis aan de Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer zater dagavond heftig te klapperen. Een teken dat het weer om zal slaan. Even na afloop is het raak en stort de regen met bakken uit de hemel. De 24ste editie van de taptoe van de Oud-Vossemeers muziekvereniging beleeft daarmee een bijzonder slot. Niet alleen daarmee. Niet eerder stonden er zoveel deelnemers op het plein. En niet eerder traden zeven tig tamboers van vijf verenigingen gezamenlijk op. Vormgever Hans Vroegop van de taptoe had vanaf woensdag in de piepzak gezeten. „De weersberich- ten waren zeer slecht. Ze gaven al leen maar slecht weer aan. We heb ben het dagen in de gaten gehouden. Zaterdagmiddag werd het wat posi tiever. Toen begon het te kantelen. Dat het droog is gebleven, is het grootste geluk dat we gehad heb ben." De publieke belangstelling was niet anders dan andere jaren. Slecht weer voorspeld of niet. Vroegop schat dat er zo'n 1200 mensen zijn komen kij ken. OVM opende bij het vallen van de avond de taptoe met een medley van Nederpop. De muzikan ten speelden onder leiding van diri gent René Hendrickx nummers van Krezip, André Hazes, Volumnia, Blof en Total Touch. Met voor hen de majorettes in het volle licht van de schijnwerpers. De jongste meis jes zochten in het publiek vaak oog contact met hun broertjes, zusjes of ouders die klaar stonden met een fo to- of videocamera. Het eerste deel werd begeleid door Rosalinde Goe degebuure. Tijdens het nummer van Supertramp nam Anique Geuze de leiding over en bij Everybody needs somebody Chantal Boer. De mini- rettes verschenen met rode en zwar te paraplu's (de kleuren van OVM) en liepen naar voren waar ze een rondedansje maakten. Het bleef droog. Voor deze meisjes zijn de fi guren die de majorettes maken nog te moeilijk, maar ze krijgen toch elk jaar gelegenheid zich op een bijzon dere manier te presenteren. Het massed-tamboerkorps vormt een van de hoogtepunten van de tap toe. Zeventig tamboers van vijf verenigingen marcheren het plein op met tamboertoppers. Voorafge gaan door de tambour-maïtres Hans Vroegop en Arjan Bokkelaar. De groep is samengesteld uit leden van OVM, Concordia uit Sint-Philips- land. Sint Cecilia uit Halsteren, Odi- les Rapid uit Bergen op Zoom en Apollo uit Brouwershaven. Alleen aan de kleuren van de unformen is hun afkomst te herkennen. Ze treden niet groepsgebonden op maar als één korps onder leiding van Sjaak van de Boom. Het optreden is kort en krachtig. Ze spelen twee num mers waarbij de hele groep stilstaat: Drakenmars en To the roots. Vooral het laatste verrast wanneer de tam boers de stokken in de lucht tegen elkaar slaan. Het optreden van de slagwerkers met timtoms (drie trom mels naast elkaar), bongo's, bek kens, een drumstel heeft de nodige voorbereiding gekost. Twee keer kwamen ze met zijn allen samen om te repeteren. Een aantal keren kwa men de tamboers uit Sint-Philips- land en Bergen op Zoom naar OVM en een keer werd er op het plein ge oefend: dertien rijen naast elkaar. Vroegop: „Het is gegroeid uit de festivals die we bezoeken. Je pro beert toch elke keer wat nieuws. Het was kort maar heftig. Met enkel tamboers moet je niet te lang optre den." Het tamboerkorps van OVM bereidt zich alweer voor op het KNFM-Dru- ma concours van 8 november in Zierikzee. Vorige week gaven ze daar ook al acte de présence en wer den ze tweede met slechts 200ste punt minder dan de winnaar. „Dat was boven verwachting." Het tam boerkorps komt uit in de laagste klasse. „We beginnen onderaan. Tien jaar geleden was het de laatste keer dat we meededen. Sindsdien zijn we gegroeid. Nu zijn we met 25 tamboers." De gastoptredens werden verzorgd door drumfanfare en showorkest Deltaband uit Vlissingen die pop songs bracht en show- en drumfan fare M.E.T.R.O. uit Scheveningen met rock explosion. Daarin vielen de fluiten en piccolo's op tussen de slagwerkers, trompetten, trombones, hoorns, saxofoons, baritons en sou safoons. Beiden op Britse leest ge schoeide fanfares met helmen op die veel weg hebben van Engelse poli- tiehelmen. Het lijkt wel een stelletje soldaten, zei een kind tegen zijn moeder toen hij de muzikanten zag, net voordat ze het plein opmarcheer den. Voor de finale kwamen de tamboers weer gezamenlijk op, maar nu in 'blokken' van de eigen vereniging. Na de Deltaband en M.E.T.R.O. maakte OVM het plein vol. Met ma jorettes meegerekend stonden er 250 deelnemers voor het ambachtshe renhuis dat zoals elk jaar weer schit terde als decor. Vroegop: „Zoveel hebben er nog nooit bij elkaar ge staan." Samen speelden ze Abide with me (Blijf bij mij Heer) waarna Annema- rie Krijger het taptoe signaal speelde op het bordes van de Vossenkuil. Alle korpsen zetten na het hijsen van de vlag het Wilhemmus in als slot van de taptoe om bij de afmars weer eigen muziek ten gehore te brengen. Een deel van het samengestelde tamboerkorps van zeventig deelnemers op het plein voor de Vossenkuil. drukt mevrouw Velthuis. Om zich duidelijker te profileren als dé belangenbehartigers voor de Thoolse jongeren, heeft Joth zich, vooruitlopend op de officiële status van jongerenraad, een nieuw logo en een slogan aangemeten. Via posters en een felgeel gekleurde folder laat Joth weten waarvoor de organisatie staat. In de folder daagt Joth de Thoolse jeugd uit om op 23 oktober massaal mee te komen praten over onderwerpen die jongeren belang rijk vinden. „Blijf niet passief toe kijken en lever geen ongenuanceer de kritiek omdat er zo weinig te doen is voor de Thoolse jeugd, maar meld je aan voor de jongerenbijeen komst en laat horen wat jij graag anders zou zien, discussieer en denk met ons mee. Misschien blijk jij wel zeer geschikt te zijn om zitting te ne men in de nieuwe jongerenraad", zo luidt de uitnodiging, die de jongeren deze week hebben ontvangen. Om erachter te komen hoe jongeren over tal van zaken denken en om te zien naar welke (sport)activiteiten hun interesses vooral uitgaan, heeft Joth bij de folder een enquêteformulier gevoegd. De vragen gaan behalve over leeftijd en woonplaats alleen over sport. Ingrid Bras, jeugd- en jongeren werkster van de gemeente Tholen, verwacht veel van het grootschalig overleg met de jongeren. „Als je ziet hoe Joth bijna twee jaar geleden is begonnen en als je dan nu kijkt naar de professionele manier waarop de jongerenorganisatie naar buiten treedt, dan ben ik daar best trots op. Een grote groep jongeren in onze gemeente beseft gelukkig terdege dat er nu echt werk gemaakt wordt van een spreekbuis van én voor de jeugd. De opwaardering van Joth tot jongerenraad houdt echter wel in dat er een beroep gedaan wordt op de creativiteit en verantwoordelijkheid van de jeugd. Ze krijgen jaarlijks een eigen budget waarmee ze binnen een bepaald kader hun activiteiten kunnen bekostigen. Ik weet zeker dat dit een enorme impuls geeft aan het jeugd- en jongerenwerk in onze gemeente. De jongerenbijeenkomst in het gemeentehuis begint om elf uur en het programma zal om half vijf worden afgesloten. „Voor eten wordt gezorgd en alle aanwezigen krijgen na afloop nog een leuke her innering mee naar huis." aldus Ing rid Bras. Deelnemers kunnen zich voor 14 oktober bij haar aanmelden: tel 0166-668276. Donderdag 23 oktober heeft de Thoolse jeugd het voor één dag voor het zeggen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Jongerenorganisatie Tholen (Joth) organiseert die dag in samenwerking met de gemeente Tholen en het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) een bijeenkomst waarvoor alle Thoolse jongeren in de leeftijd van 12 tot 20 jaar deze week een persoonlijke uitnodiging in de brievenbus hebben gekregen. Tijdens de bijeenkomst zullen de jongeren in groepen van gedachten gaan wisselen over allerlei onderwerpen die met jeugd en jeugdbeleids- zaken te maken hebben. Een belangrijk onderwerp tijdens de bespre kingen zal de op te richten jongerenraad zijn. Wethouder M.A.E. Velthuis zal tij dens de jongerenbijeenkomst de opening voor haar rekening nemen. Zij is het ook die zich samen met de medewerkers van de afdeling jeugd- en jongerenwerk van de gemeente heeft ingezet om de Thoolse jeugd te informeren en interesseren voor za ken die ze raakt. „Met de oprichting van een jongerenraad krijgt de jeugd in Tholen een nog duidelijkere stem bij het bepalen van het jeugdbeleid zoals dat door het gemeentebestuur moet worden uitgevoerd", is de overtuiging van de wethouder. „Het installeren van een Thoolse jonge renraad is al in juli vorig jaar in de nota jeugdbeleid vastgelegd door het gemeentebestuur, maar door allerlei omstandigheden binnen de afdeling krijgt de werkelijke invulling nu pas definitief gestalte. Een belangrijke rol is weggelegd voor de leden van Joth. Deze jongerenorganisatie be staat sinds januari 2002 en ik moet zeggen dat de enthousiaste leden sa men al heel wat leuke activiteiten hebben georganiseerd. Tijdens enke le gesprekken met de Joth-leden is me bovendien duidelijk geworden dat er tal van zaken zijn waarover de jeugd een uitgesproken mening heeft en vaak dragen de jongeren he le goeie ideeën aan. De stelling 'wie kan er nu beter over jeugdbeleidsza- ken meepraten dan de jeugd zelf', is hiermee wat mij betreft duidelijk on derschreven", aldus de wethouder. De jongerenraad zal de gemeente raad gevraagd en ongevraagd van adviezen gaan voorzien over onder werpen als jeugdvoorzieningen, ac tiviteiten voor de jeugd, verkeers problemen (waarmee vooral jonge ren te maken hebben) en onderwijs. Uit hoeveel leden de jongerenraad zal gaan bestaan en over hoe vaak de raad bijeen zal komen, bestaat nog geen duidelijkheid. „Dat zijn alle maal onderwerpen die we met de jongeren zelf willen bespreken. We zullen bij de samenstelling wel gaan kijken naar een goede balans tussen jongens en meisjes en we willen na tuurlijk ook niet alleen maar leden uit één bepaalde woonkern. Verder spelen factoren als scholing en ge loofsovertuiging nog een rol. Door uit allerlei geledingen vertegen woordigers bij elkaar te brengen, schep je tenslotte pas echt een repre sentatieve jongerenraad", zo bena De Joth-leden (vlnr), Jenneke Ouwersloot, Solenn Vitters, Jantine van de Velde. Ralf Smits, Mandy Rijnberg en Anet Vroegop gaan tijdens de jongerenbijeenkomst op 23 oktober samen met andere leeftijdsgenoten uit de gemeente Tholen praten over zaken die jongeren bezighouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 15